Μετάβαση σε περιεχόμενο

Στις 6 Απριλίου 2009, 08:14πμ ήρθαμε στον κόσμο!


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας και από μένα,

Αφού έχουν περάσει δύο βδομάδες, και έχουμε κάπως βρει τους ρυθμούς μας, είπα και εγώ να μοιραστώ μαζί σας τη δική μου εμπειρία. Μου φαίνεται σαν χθες που κάναμε τις ατέλειωτες συζητήσεις για την καισαρική και την επισκληρίδιο, και εμένα έτρεμαν τα πόδια μου μόνο και μόνο στη σκέψη του χειρουργείου :)Όλα πέρασαν όσο καλύτερα γινόταν και τώρα είμαστε σπίτι με το κοριτσάκι μας.

Για να πάρω τα πράγματα από την αρχή και να μην σας κουράσω, ξημερώματα Δευτέρας, στις 6/4, και αφού δεν έκλεισα μάτι όλο το βράδυ, ξεκινήσαμε για το μαιευτήριο. Με υποδέκτηκαν οι νοσοκόμες που με γνώριζαν από προηγούμενη γυναικολογική επέμβαση που είχα κάνει, και με οδήγησαν στο δωμάτιο μου για να με ετοιμάσουν (κλίσμα, ορός, τοκογράφος, πιεσόμετρα και θερμόμετρα). Στις 7:20 μπήκα στο χειρουργείο για να ξεκινήσει η διαδικασία χορήγησης της επισκληρίδιου αναισθησίας(πήγα καλά διαβασμένη και από το φόβο μου μήπως δεν με πιάσει η επισκληρίδιος και έχανα το θέαμα, ζήτησα να μου κάνουν μαζί και ραχιαία αναισθησία). Δεν ένοιωσα ούτε ρίγος ούτε τίποτα. Στις 8:00 ήρθε ο γιατρός μου μαζί με τον άντρα μου (βλέπετε ούτε αυτός ήθελε να χάσει το θέαμα, και έτσι έφερε μαζί του και την κάμερα)! Στις 8:14 άκουσα τα νερά να σπάνε και αμέσως μετά το κλάμα του μωρού μου! Δεν μπορούσα να το πιστέψω ότι το πλασματάκι εκεκείνο βρισκόταν 9 μήνες στην κοιλιά μου. Έκανε η παιδίατρος τις απαραίτητες εξετάσεις και μετά μου τη βάλανε στο στήθος μου. Δεν μπορούσαν να την αγλκαλιάσω αφού ήμουνα δεμένη χειροπόδαρα στο χειρουργικό τραπέζι, έτσι της έδωσα 3 φιλιά στο κεφαλάκι της προσπαθόντας να κρατήσω τα δάκρυά μου. Η διαδικασία του ραψίματος ήταν κάπως άχαρη. Δεν πόναγα αλλά ένοιωθα πιέσεις και δυσφορία. Σε 25 λεπτά πό τη γέννηση της κορούλας μου είχαν όλα τελειώσει και αποτελούσαν παρελθόν. Ανάρρωσα πολύ γρήγορα, που ακόμα και οι νοσοκόμες έκαναν το σταυρό του. "Είχα το καλύτερο κίνητρο" έλεγαν. Βγήκα από το μαιευτήριο στις τρεις μέρες και από τότε έχω το μωράκι μου σαν "fulltime job"! Δεν πολυκοιμόμαστε τα βράδια, κουτουλάμε τοίχους τα πρωινά αλλά βλέποντας τη χαρά στα μάτια του άντρα μου, και υπολογίζοντας όλες τις δυσκολίες μέχρι να αποκτήσουμε το μωράκι μας, δεν μπορώ παρά να πώ ένα "Δόξα τω Θεώ" και χαλάλι η ταλαιπωρία.

Σας ευχαριστώ όλες για τη συντροφιά που μου κρατήσατε καθυσηχάζοντας τους φόβους και τις ανασφάλιές μου.

Αααα μην ξεχάσω. Να και η φωτογραφία μας

post-3740-13873934689779_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !!!! ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΓΕΜΑΤΟΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΧΑΡΕΣ!!!! ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΟΤΥΧΗ, ΓΕΡΗ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ

ΑΥΤΗ Η ΛΑΜΨΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΘΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΟΝΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζήσει και να είναι γερή η ζουζουνίτσα σου!!!

πραγματικά πανέμορφο μωράκι,φτου φτου!!!!

καλή λοχεία σου εύχομαι και να είστε πάντα ευτυχισμένοι!!!!

κάτι τέτοιες στιγμές συνειδητοποιούμε όλοι πόσο αξίζει η αναμονή και η ταλαιπωρία...

και πάλι να σου ζήσει!!!!

φιλάκια πολλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι όμορφο μωράκι είναι αυτο καλέ!!! Πάνεμορφο ειλικρινά!!! Να σας ζήσει , να είναι πάντα γερή και ευτυχισμένή.

Αντε να πέρνουμε σειρά σιγά σιγά κι άλλες κοπελίτσες απο το mammyland!!

Filakia kai pali na sas zhsei :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ Η ΚΟΡΑΚΛΑ ΣΑΣ.

ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΜΑΡΩΝΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ ΟΠΩς ΕΚΕΙΝΗ ΕΠΙΘΥΜΕΙ.

ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΥΦΗ;) (ΠΑΙΔΑΡΟΣ 17/3/09 -4.150)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει η μπουμπουκα σου ειναι πολυ ομορφη φτου φτου θα την ματιασω να ειναι παντα γερη και ευτυχισμενη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!!! ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΓΕΡΟΙ ΚΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ.:woohoo: ΣΟΥ ΔΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ? ΓΙΑΤΙ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΟ? ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΔΕΣ Ε? ΕΙΧΕΣ ΣΕΝΤΟΝΙ. ΣΕ ΖΑΛΙΣΑ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΧΕ...ΜΑΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΟΥ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζησει η μικρουλα σας!!!

Ειναι μια κουκλα!!!

Ευχομαι να ειναι παντα γερη, τυχερη κ εσεις να την καμαρωνετε καθε στιγμη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχασριστώ πολύ για τις ευχές σας.

Σου δένουν τα χέρια γιατί σου βάζουν ορρό και πιεσόμετρο. Δεν βλέπεις τίποτα αλλά ακούς τα πάντα. Και εγώ χ...... επάνω μου, μέχρι που μπήκα στο Youtube και είδα live καισαρικές. Δεν είναι και τόσο τρομακτικό. Ήθελα να ξέρω τα πάντα!!! Εκέινη την ώρα ενώ είσαι ξύπνια σε έχουνε σε καταστολή και ’ετσι μειώνεται το άγχος. Το μωράκι βγαίνει τόσο γρήγορα που από εκει και πέρα η χαρά είανια απερίγραπτη για να σκεφτεις κάτι άλλο. όλα τελειώνουν το πολύ σε 45 λεπτά. Μην αγχώνεσαι. Όλα θα πάνε καλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ καλε ειναι μια κουκλα η κορουλα σας ...σα ζωγραφια ...Να τη χαιρεστε !Να ειναι γερη και ακλοτυχη κι εσυ να εχεις καλη λοχια κοριτσακι μου!!Πολλα φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...