Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βλαστοκύτταρα και τράπεζες φύλαξης


Recommended Posts

Κορίτσια γεία σας,

Ενα μεγάλο θέμα για τους νέους γονείς είναι η επιλογή τράπεζας για τα βλαστοκύτταρα του μπεμπέ τους . Είμαστε ακόμη στο ψάξιμο . Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε ιδιαιτέρως ? Ρώτησα το γιατρο μου αλλά δεν θέλει να επηρεάσει την επιλογή μου . Πείτε μου σας παρακαλώ όσες έχετε εμπειρία στο θέμα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τον Ιουλιο γενναω κι εγω! Καταρχην θα πρεπει να ξερεις οτι πλεον υπαρχουν και οι δημοσιες τραπεζες στις οποιες δινεις τα βλαστοκυτταρα χωρις καμια επιβαρυνση! Ενα θεμα ομως που δεν ηξερα μεχρι πριν απο λιγες μερες, ειναι οτι σε περιπτωση που το παιδι στο οποιο ανηκουν τα βλαστοκυτταρα αρρωστησει πχ απο λευχαιμια, τα βλαστοκύτταρά του δεν μπορουν να χρησιμοποιηθολυν διοτι και αυτα εξελισονται σε λευχαιμικα! Παντως εγω θα διαλεγα δημοσια τραπεζα!

Επισης κατι ακουσα οτι στην Αμερικη εχουν αυξηθει οι απαγωγες παιδιων

στις οποιες απαγωγες ειναι μπλεγμενοι και γιατροι. Εν ολιγοις, ατομα που εχουν μεγαλη οικονομικη ανεση και φυσικα χρειαζονται μοσχευμα, "λαδωνουν" γιατρους για να ψαξουν συμβατους δοτες οργανων η οτιδηποτε αλλο εχουν αναγκη. Ετσι μια μερα εξαφανιζεται καποιο παιδακι με σκοπο να θανατωθει για να του παρουν τα οργανα! Φρικαρα οταν το εμαθα! ευτυχως στην Ελλαδα δεν εχει ακουστει ακομη κατι τετοιο! τουλαχιστον οχι ακομη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

o giatros mou eipe oti trapezes vlastokyttaron sthn eyroph yparxoyn 2 eno sthn ellada 18!!!!mallon prokeitai gia aisxrokerdeia kai an proseksoume ta psila grammata sta symvolaia anaferoun oti den exoun eythini gia fysikh katastrofh h apoleia toy deigmatos kai kapoies tetoies asafeies.

isos leei kai na eksafanistoyn kapia mera oles aytes oi etaireies kai na tous psaxnoume!epishs se kathe nea syllogh o giatros pairnei apo thn etaireia 400eyro ladoma apo ta 1500 (einai megalo pososto.)

kai ego symfono me thn syllogh apo kratikh trapeza kathos xrhsimothta yparxei se periptosh troxaiou atyxhmatos se neyrika kyttara oxi se periptosh astheneias kai den yparxei xroniko perithorio gia th fylaksh toys.

kserei kamia pou na apeythintho gia thn kratikh trapeza?kai an plhronoume kati ton giatro gia thn diadikasia sylloghs?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό να έρθει το μπεμπέ σου. Κι εγώ Ιούνιο γεννάω. Οσον αφορά τις δημόσιες τράπεζες έχεις δίκιο, γιατί αν χρειαστεί να χρησιμοποιηθούν βλαστοκύτταρα για κάποιον, ψαχνουν συμβατό δότη, δεν χρησιμοποιούν τα δικά του, όπως φυσικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα δικά μας από καποιον άλλο. Τώρα αν σκεφτείς τι μπορεί να συμβεί με τις απαγωγές ο Θεός να μας φυλάει. Δεν θα καθήσω με σταυρωμένα χέρια επειδή υπάρχει αυτή η πιθανότητα. Έτσι δεν είναι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις επιλεξαμε και δωσαμε τα βλαστοκυτταρα σε ιδιωτικη τραπεζα της Μ. Βρετανιας, την future health... αυτο που μας ενδιεφερε και το εγραφε και μεσα στο συμβολαιο ηταν οτι τα βλαστοκυτταρα του παιδιου μου δεν θα δωθουν σε καποιον αλλο παρα μονο στο παιδι μου αν και εφοσον τα χρειαστει... ειναι εταιρεια εγκεκριμενη απο την Ε.Ε. και αξιοπιστη... δωσαμε περιπου 2000 ευρω... θα τα φυλλαξουν για 20 χρονια και μετα θα τα επανεξετασουν και αν ειναι σε καλη κατασταση τα καταψυχουν ξανα... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Loipon koritsia oses menete Thessaloniki k thelete na dosete ta vlastokittara se dimosia trapeza na xerete pos leitourgeis to nosokomeio Papanikolaou.

Episis oson afora tis periptoseis pou mporoun na xrismopoiithoun oi exeis(simfona me ena eggrafo pou mou edose o giatros mou k to opoio den nomizo na leei psemata an itan den tha to dinan graptos.) :

Simerines therapeutikes xriseis:

Mesogiaki anaimia, Drepanokuttarikh anaimia, aplstiki anaimia, anaimia Fanconi, Diamond-Blackfan, Sindromo Evans, Leuxaimies, Hodgin, Muelodisplastika sindroma, Aimofagokittariki lemfoistiokutarosi, Sovari sindiasmeni anosoeparkeia, ataxia tileggeiektasia, xronia kokkivmatvdis nosos, Sindromo DiGeorge, Sindromo Wiscott-Aldrich, Sindromo Hurler, Nosos Gaucher, Tay-Sachs, Andrenoleukodistrofia k metaxromatiki, Blenolipidoseis.

Mellontikes therapeutikes xriseis:

Nosos Alzheimer, Parkinson, Anagennisi xondron-oston, Sakxarodis diavitis, kardiaggeiakes pathiseis, Ipatopatheies, Gonidiaki therapeia.

Bell oson afora auto pou akouses oti sinevei stin Ameriki fisika k exei simvei stin Ellada. Pote itan pou eixan piasei mia omada giatron stin Veroia k katigorountan gia apagoges k diakinisi organon....i mipos nomizeis oti ola auta ta paidakia pou xanonte ta troei i marmagka k apla xanonte...ase min tin psaxneis, xamos ginete.

Auto den simenei oti den tha kano oti pernaei apo to xeri mou gia na exasfaliso esto oso mou epitrapei tin ugeia sto paidi mou...k oxi mono se auto. Ta vlastokitara voithoun k emena k ta ipoloipa paidia mou kata ena pososto...axreiasta na nai vevaia.

Tis proalles ston ANT1 ston Proino kafe vgike mia Mana me 2 giatrous k eipe pos to 2o paidaki tis eixe provlima (distixos den eixa prolavei na akouso akrivos tin pathisi tou) emeine egkios loipon sto 2o paidaki tis k itan tixeri giati ta vlastokitara mporesan na voithisoun to paidi tis pou epasxe k to esose!!!!

Sorry alla meta apo ola auta den me endiaferei pragmatika ti lefta tha paroun oi giatroi oi trapezes klp klp

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sas zalisa koritsia????

Loipon alli mia poli endiaferon selida, diavaste k akolouthiste alla 2 link pou sas dinei apo tin efimerida kathimerini

Sweetmamy diavaseto leei gia tis idiotikes trapezes

http://www.woman-on-top.gr/?p=132

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 007_228575

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 007_228576

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια επειδη πλησιαζει κ μενα η ωρα να γεννησω με απασχολει το θεμα.στο νοσοκομειο υπαρχουν παρα πολλα φυλαδια διαφορων τραπεζων κ η επιλογη ειναι δυσκολη...

filosifigen,αυτη η τραπεζα που ανεφερες ποιας χωρας ειναι;απ το ιντερνετ την βρηκες;

Αυτο που με απασχολει περισσοτερο ειναι μην πεσουμε σε απατεωνες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Barbie, επειδη βλέπω οτι πλησίασε πολύ η ώρα να γεννησείς, πρέπει να βιαστείς γιατί δίνουν το ΚΙΤ (κατι σαν βαλιτσάκι) και πρέπει να το έχεις μαζί σου, αλλιώς δεν θα προλάβεις την ίδια μέρα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν ήρθε η ώρα να ψάξουμε το θέμα πριν απο δύο περίπου χρόνια είχα μάθει ότι οι δημόσιες τράπεζες συνεργάζονταν μόνο με δύο μεγάλα δημόσια μαιευτήρια ΕΛΕΝΑ και ΜΗΤΕΡΑ.Έτσι κατέληξα σε ιδιώτική.Σ'αυτην εργάζεται μια φίλη βιολόγος και το συζήτησα μαζί της.Μου είπε ότι αυτή την στιγμή οι δυνατότητες να χρησημοποιηθουν απο το ίδιο το παιδί είναι περιορισμένες σε σχέση με αυτές που έχει άλλος λήπτης (μαμα, μπαμπάς, αδέρφια).Παρ'όλα αυτά γίνονται έρευνες ως προς αυτό και μπορεί στο μέλλον να βρεθεί τρόπος.Όσον αφορά τα 20 χρόνια μου είπε ότι οι τράπεζες το βάζουν για δύο λόγους:1ον κλινικά αποδεδηγμένο ότι διατηρούνται τόσο ενώ για παραπάνω όχι ακόμα γιατί απλά δεν έχουν περάσει τόσα χρόνια.2ον:στα 20 χρόνια το παιδι είναι ενήλικο και επιλέγει το ίδιο αν θέλει να τα κρατήσει.

Τώρα αν θα πέσουμε σε απατέώνες...δυστυχως στην Ελλάδα ζούμε και ποτέ δεν ξέρεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

www.omnigen.g

THN BRHKA ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΣΤΟ ΜΑΜΜΥ ΝΟΜΙΖΩ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ 5 ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ..ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

folympia έγραψε:

Sas zalisa koritsia????

Loipon alli mia poli endiaferon selida, diavaste k akolouthiste alla 2 link pou sas dinei apo tin efimerida kathimerini

Sweetmamy diavaseto leei gia tis idiotikes trapezes

http://www.woman-on-top.gr/?p=132

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 007_228575

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 007_228576

http://www.futurehealth.co.uk/stdpage.asp?Page=297

Αυτο ειναι το site της εταιρειας που τα εδωσα... η αποψη μου ειναι πως οι ξενες ιδιωτικες εταιρειες ειναι αξιες εμπιστοσυνης σε αντιθεση με οποιαδηποτε ελληνικη δημοσια... αυτη ειναι η αποψη μου ξαναλεω χωρις να θελω να την επιβαλω... εχω υπογραψει συμβολαιο που αναγραφει πως τα βλαστοκυτταρα ειναι 100% συμβατα με το μωρο μου... αν αυτο δεν ισχυει, εγω μπορω να τους κανω αγωγη και να φανε απο ενα τεραστιο προστιμο που δεν θα μπορεσουν να ξεπληρωσουν ποτε, εως ισοβια γιατι δεν παιζεις με την ζωη του αλλου... τι λες λοιπον τους συμφερει να με κοροιδεψουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Sweetmammy, καλά όλα αυτά ... αλλά το θέμα είναι: θα υπάρχουν όλες αυτές οι εταιρίες μετά από κάποια χρόνια ? Ποιος μας εξασφαλίζει γι' αυτό ? Αυτό με προβληματίζει περισσότερο ... Τα υπόλοιπα, αν διαβάσουμε καλά τα συμβόλαια και μας καλύπτουν, όλα καλά ... Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που εξαφανιστούν ? Υπάρχουν εταιρίες που είναι μέλη σε μια ένωση (Ενωση Ελληνικων Τραπεζών Ομφαλοπλακουντιακου Αίματος- Ε.Ε.Τ.Ο.Α site www.eetoa.gr) και σε εξασφαλίζουν υποτίθεται για το αν κλείσει μια εταιρία να πανε σε άλλη τα βλαστοκύτταρα χωρίς κόστος, αλλά και πάλι στην Ελλάδα ζούμε ... Τα πάντα είναι ρευστά ... Δεν ξέρω . Εγω προβληματίζομαι πολύ ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H ETAIRIA ΠOY ΛΕΩ ΕΓΩ Η ΟΜΝΙΓΚΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ ΑΛΛΑ...ΤΩΡΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΑΧΡΕΙΑΣΤΑ ΝΑΝΑΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις ειχαμε αποφασισει να τα δωρισουμε στη δημοσια τραπεζα, η οποια παιρνει τα βλαστοκυτταρα απο οπου κ αν γεννησεις, απλα αν εισαι σε ιδιωτικο μαιευτηριο πρεπει να αναλαβεις εσυ τη μεταφορα τους.Μου ειχαν στειλει το κιτ συλλογης, ειχα ερθει σε επαφη και με μια εταιρεια ταχυμεταφορων βιολογικου υλικου για να μου κανουν εκεινοι τη μεταφορα.Ωστοσο, μετα απο εκτενη συζητηση με τη γιατρο μου και μετα απο ενδελεχες ψαξιμο στο ιντερνετ αποφασισαμε να μην κρατησουμε βλαστοκυτταρα.εξαλλου αν ακουσετε στις ειδησεις τα κανουν οτιδηποτε αλλο παρα να τα χρησιμοποιουν για το σκοπο που τα φυλαμε εμεις(πχ για την αντιμετωπιση της φαλακρας ακουσα παλι προχτες).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SIFOS έγραψε:

[εξαλλου αν ακουσετε στις ειδησεις τα κανουν οτιδηποτε αλλο παρα να τα χρησιμοποιουν για το σκοπο που τα φυλαμε εμεις(πχ για την αντιμετωπιση της φαλακρας ακουσα παλι προχτες).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to agoraki mou έγραψε:

Καλημέρα Sweetmammy, καλά όλα αυτά ... αλλά το θέμα είναι: θα υπάρχουν όλες αυτές οι εταιρίες μετά από κάποια χρόνια ? Ποιος μας εξασφαλίζει γι' αυτό ? Αυτό με προβληματίζει περισσότερο ... Τα υπόλοιπα, αν διαβάσουμε καλά τα συμβόλαια και μας καλύπτουν, όλα καλά ... Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που εξαφανιστούν ? Υπάρχουν εταιρίες που είναι μέλη σε μια ένωση (Ενωση Ελληνικων Τραπεζών Ομφαλοπλακουντιακου Αίματος- Ε.Ε.Τ.Ο.Α site www.eetoa.gr) και σε εξασφαλίζουν υποτίθεται για το αν κλείσει μια εταιρία να πανε σε άλλη τα βλαστοκύτταρα χωρίς κόστος, αλλά και πάλι στην Ελλάδα ζούμε ... Τα πάντα είναι ρευστά ... Δεν ξέρω . Εγω προβληματίζομαι πολύ ...

Ερχεσαι στα λογια μου... ακριβως επειδη ζουμε στην Ελλαδα προτιμησα εταιρεια του εξωτερικου... και επειδη η επιστημη χρονο με το χρονο κανει μεγαλα βηματα πιστευω πως θα λυσει και αλλα προβληματα... τωρα, γιατι να παψουν να υπαρχουν αυτες οι εταιρειες; και αν για οποιονδηποτε λογο παψουν να υπαρχουν οι δημοσιες τι γινεται; καλο ειναι να τα κραταμε... ο καθενας οπου νομιζει καλυτερα... αχρειαστα να ειναι και ποτε δεν ξερουμε σε τι αλλο θα χρησιμευσουν καποια στιγμη...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SIFOS έγραψε:

εμεις ειχαμε αποφασισει να τα δωρισουμε στη δημοσια τραπεζα, η οποια παιρνει τα βλαστοκυτταρα απο οπου κ αν γεννησεις, απλα αν εισαι σε ιδιωτικο μαιευτηριο πρεπει να αναλαβεις εσυ τη μεταφορα τους.Μου ειχαν στειλει το κιτ συλλογης, ειχα ερθει σε επαφη και με μια εταιρεια ταχυμεταφορων βιολογικου υλικου για να μου κανουν εκεινοι τη μεταφορα.Ωστοσο, μετα απο εκτενη συζητηση με τη γιατρο μου και μετα απο ενδελεχες ψαξιμο στο ιντερνετ αποφασισαμε να μην κρατησουμε βλαστοκυτταρα.εξαλλου αν ακουσετε στις ειδησεις τα κανουν οτιδηποτε αλλο παρα να τα χρησιμοποιουν για το σκοπο που τα φυλαμε εμεις(πχ για την αντιμετωπιση της φαλακρας ακουσα παλι προχτες).

Το οτι κανουν πειραματα και βρισκουν θεραπειες ακομα σε τετοιου ειδους προβληματα δεν ειναι κακο... ισα ισα ειναι αποδειξει οτι ειναι χρησιμα για πολλες θεραπειες τελικα... και οτι πολυ καλως πραξαμε που τα κρατησαμε γιατι εχουμε και περισσοτερους λογους για να τα χρησιμοποιησουμε... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SIFOS έγραψε:

Αν ειναι να πεταχτουν ακομα και ετσι εφοσων υπαρχουν δημοσιες τραπεζες και τα παιρνουν γιατι να μην τους δωσουμε την ευκερια να τα κρατησουν για περεταιρω ερευνες μπορει στην πορεια να βγει κατι καλο:blink::huh: :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia kali sas mera. Oses eiste apo Thessaloniki k endiafereste gia dimosia trapeza vlastokittaron exo kapoies plirofories k isos na sas endiaferoun.

Sto nosokomeio Papanikolaou tha leitourgisi i Trapeza Vlastokittaron peripou teli Maiou. Milisa me ton Ko Sotiropoulo pou einai ipeuthinos (poli exipiretikos k katatopistikos) k mou eipe pos tha prepei na xanakaleso peripou ena mina prin tin pithani imerominia toketou k tha me kathodigisoun tote gia tin diadikasia pou tha prepei na akolouthiso. To til einai 2313307535 ores 8-2mm

Episis an prokeite na ginete manoules pio sintoma i monadiki dimosia trapeza pou leitourgei mexri stigmis einai sto Idrima Iatroviologikon Ereunon tis Akadimias Athinon til 2106597000 ores 8-3mm.

Kalesa k ekei k mou eipan na xanakaleso tin Triti meta to Pasxa gia na mou dosoun tin enimerosi pou xreiazomai. Episis mou tonisan k autoi pos einai poli noris akoma (6/9 exo PHT) k na min agxonomai, ena mina prin tha xekinisoume tis opoies diadikasies.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις τα κρατησαμε (στη Future Health) με μοναδικο γνώμονα το οτι αν συμβει κατι να μη σκεφτομαστε οτι είχαμε επιλογη και δεν την εκμεταλλευτηκαμε.Αν έχεις την επιλογή γιατι να μην το κάνεις; Οσο για τα έξοδα φύλαξης, αποφασισαμε να γεννήσω σε δημοσιο νοσοκομείο και τα χρήματα που θα διναμε για το ιδιωτικο να τα δωσουμε στη τραπεζα φυλαξης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to agoraki mou έγραψε:

Κορίτσια γεία σας,

Ενα μεγάλο θέμα για τους νέους γονείς είναι η επιλογή τράπεζας για τα βλαστοκύτταρα του μπεμπέ τους . Είμαστε ακόμη στο ψάξιμο . Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε ιδιαιτέρως ? Ρώτησα το γιατρο μου αλλά δεν θέλει να επηρεάσει την επιλογή μου . Πείτε μου σας παρακαλώ όσες έχετε εμπειρία στο θέμα !

γεια σου και με το καλο να δεχτεις το μωρο σου:) εγω εδωσα ομφαλοπλακουντιακο αιμα σε δημοσια τραπεζα,μια ειναι ετσι κι αλλιως ,στην Ακαδημια Αθηνων www.academyofathens.gr αλλα μπες και στο www.eom.gr (εθνικος οργανισμος μεταμοσχευσεων) συνεργαζονται . Ειναι δωρεαν επισης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...