Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ!!!


Recommended Posts

κορίτσια καλημέρα. Ο μπέμπης μου είναι 7 μηνών και έχουμε αρχίσει τα φαγητά και τις κρέμες. Παράλληλα όμως τον θηλάζω. Τρώει στις 6 το πρωί και στις 9 γάλα και μετά το βράδυ στις 9 και στις 11 που τον βάζω για ύπνο. Τα ενδιάμεσα γεύματα είναι στερεές τροφές. Θα έχω γάλα για να τον θηλάσω για ένα δύο μήνες ακόμη; Γιατί έχω ακόυσει ότι αν δεν δίνεις πολλές φορές το γάλα δεν σου κρατάει πολύ και κόβεται. Να πω κιόλας ότι ο μπέμπης μου έκανε αλλεργία στο ριζάλευρο και η παιδίατρος μου είπε ότι μάλλον είναι αλλεργικός στο γάλα σε σκόνη που περιέχει η κρέμα. Θέλω λοιπόν να συνεχίσω να τον θηλάζω μέχρι να κάνουμε αλλεργικές εξετάσεις και να δούμε τι τον πείραξε ακριβώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και η κόρη μου είναι 7,5 μηνών και της δίνω μία φορά την ημέρα στερές τροφές είτε φρουτάκια είτε λαχανικά και μόνο τις δύο τελευταίες μέρες της έχω δώσει κατά τις 11.00 φρουτάκια (μετά τον θηλασμό) και το μεσημέρι λαχανικά (πάλι μετά τον θηλασμό), τα υπόλοιπα γεύματα είναι θηλασμός. Δεν ξέρω αν θα της δώσω αργότερα κρέμα γιατί πιστεύω ότι είναι κενές θερμίδες!

Θα συνεχίσω τον θηλασμό μέχρι και τον χρόνο.

Οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Argi έγραψε:

Καλημέρα και η κόρη μου είναι 7,5 μηνών και της δίνω μία φορά την ημέρα στερές τροφές είτε φρουτάκια είτε λαχανικά και μόνο τις δύο τελευταίες μέρες της έχω δώσει κατά τις 11.00 φρουτάκια (μετά τον θηλασμό) και το μεσημέρι λαχανικά (πάλι μετά τον θηλασμό), τα υπόλοιπα γεύματα είναι θηλασμός. Δεν ξέρω αν θα της δώσω αργότερα κρέμα γιατί πιστεύω ότι είναι κενές θερμίδες!

Θα συνεχίσω τον θηλασμό μέχρι και τον χρόνο.

Οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού!:kiss:

ΑΡΤΖΙ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΤΗΣ ΕΔΕΙΝΕΣ ΚΣΙ ΕΤΡΩΓΕ? ΕΤΡΩΓΕ? ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ? ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΟΛΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΘΡΕΠΤΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ? ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ? ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΘΑ ΠΑΩ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΧΩΣΕΣ! ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΕΝΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΓΑΛΑ, ΘΑ ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η μικρη μου ειναι 13 μηνων , θηλαζει 5,6,7.. φορες τη ημερα! και θελει κατι απο στερεη τροφη τρωει... βασικα τρωει φρουτοκρεμα και το φαγητο του σπιτιου προσαρμοσμενο στα δικα της δεδομενα(οχι πολλα μπαχαρικα)

εχω γυρισει για δουλεια σχεδον 6 μηνες! κανω αντληση στη δουλεια και εχω κανει τραπεζα!

τιποτα δεν ειναι δυσκολο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν δουλευω 5,5 κανω 1 αντληση, οταν δουλευω 8 κανω 2!

οταν ειμαι νυχτα κανω 1 και το πρωι θηλαζω κανονικα! !

θεληση να υπαρχει!

εχω το σουινγκ!

θα χρειστει να παω ενα ταξιδι εξωτερικο με την δουλεια, τοτε θα νοικιασω νοσοκομειακο και θα το παρω μαζι μου!

οτι χρειαστει μπορω ν σε βοηθησω! που δουλευεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ειναι καθολου πολες πολλες! θεληση να υπαρχει! το σουινγκ το αγορασα 130 ευρω ειναι για 1 -2 αντλησεις την ημερα!

το διαστημα που ειμαι σπιτι θηλαζω για να διατηρω την παραγωγη! εχω κανει τραπεζα στην καταψυξη με μ.ο. 10 γευματα των 230 μλ. βγαζω το πιο παλιο και ετσι ανανεωνεται η τραπεζα! κανω γυρω στα 20 λεπτα να αντλησω, αλλααυτο διαφερει απ κοπελα σε κοπελα! εσυ μπορει να κανεις 10 λεπτα η και 40 !

οτι αλλη απορια εχεις πες μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ. ΓΙΑΤΙ Η ΑΡΤΖΙ ΘΕΛΕΙ ΜΕΧΡΙ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΩΝ ΝΑ ΘΥΛΑΣΕΙ? ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΚΑΘΕΜΙΑΣ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΕΧΡΙ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω θα θηλασω μεχρι να αποθηλασει μονη της!

συνηθως οι περοσοτεροι παιδιατροι εχουν αγνοια στο θεμα θηλασμου! εγω αλλαξα παιδιατρο για αυτο το λογο!!!!!!!!!!!!!!!!

μας λενε αυτα που τους ενημερωνει η καθε εταιρια αλλωστε απο εκει ειναι το κερδος!

παιρνοντας ο καιρος ο θηλασμος ειναι ευκολια!

εγω τωρα που κανω αντλησεις βαριεμαι αφανταστα το πλυσιμο των μπουκαλιων!

εμνα τωρα μπορει να θηλασει απο 2 λεπτα εως 10! σπανια περισσοτερο!

πριν καν 2μηνο ειχε η μικρη μου πυρετο κια εβγαλε πυρετικο εξανθημα πηγαμε στο παιδων και το πρωτο που εκανε εκει η παιδιατρος ηταν να μου δωσει ξενο γαλα με την δικαιολογια οτι εινια αλλεργια απο το γαλα, οταν ειπα οτι θηαζω αρχισε με εντονο υφος να μου λεει οτι δεν κανω καλο στο μωρο μου και οτι θα εχει σιγουρα αναιμια και αλλα τετοια χαζα!φυσικα μας ακουσε ολο το παιδων με τον τροπο που μου μιλησε! εγω ξερω οτι κανω το καλυτερο για το παιδι μου!

στους 13 μηνες υψηλο πυρετο εχει κανει 2 φορες και αυτο ηταν ιωσουλα, φυσικα δεν εχει παρει αντιβιωση.1 φορα μας εδω η παιδιατρος αλλα δεν την πηραμε!

θα τα καταφερεις με τις αντλησεις , τα καταφερνω εγω που εργαζομια σε εξωτ. δομη ψυχ.νοσοκομειου.απλα να κλεινεις τα αυτια σου σε οτι κι αν ακους!

θα κανεις οτι νοιωθεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...