Μετάβαση σε περιεχόμενο

NA VAPSO AYGA?????


Recommended Posts

Koritsakia kalispera sas. Mou evalan ena provlimatismo gia ton opoio den exo apantisei apo kanenan k tha ithela na ton mirasto mazi sas. Tin M.Pempti vafoume avga k den xero an kanei i oxi ego pou eimai egkios na vapso..xerete oi disidemonies stin thriskia mas einai polles...eseis etixe na vapsete oso eisastan egkies??? Exete akousei kati gi'auto??? Den pistevo se tetoiou idous prokatalipseis alla epeidi ipothike tha ithela na to psaxo ligo more...!!!

Sas euxaristo ek ton proteron!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sorry κιόλας αλλά μην είσαι χαζη!!Τι σχέση έχει το καημένο το αυγουλάκι με την εγκυμοσυνη σου;;;;Κ εγω εγκυος ειμαι αλλά θα τα βαψω τα αυγα.Μην τρελαθουμε κιολας!!Τωρ θα μας οιυνε οτι δεν κανει να στολίζουμε κ δεντρο τα Χριστούγεννα!!Ελεος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου folympia(σωστα το εγραψα;;),κοιταξε δεν νομιζω να συντρεχει καποιος λογος ωστε να μην βαψεις τα αυγουλακια σου και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ακουσει ποτε κατι τετοιο.Εγω οταν ημουν εγκυος κ ηταν Πασχα δεν εβαψα αυγα,οχι απο προκαταληψη αλλα φοβηθηκα μηπως με πιασει καμια ζαλαδα απ'την ορθοστασια.Αυτα...απο εμενα..πολλα φιλακια ,καλη Ανασταση,καλο Πασχα κ με το καλο να υποδεχθεις το μωρακι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω περσυ το Πασχα που ημουνα εγκυος μια χαρα εβαψα τα αυγουλακια μου.

Το μονο κακο που μπορει να σου συμβει ειναι να σου σπασουνε τα μισα στο βρασιμο ή να μην σου πετυχει η βαφη!

Να τα βαψεις να μυρισει το σπιτακι σου Πασχα και να μην ακους βλακειες απο κανενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου, εγώ δεν τα πιστεύω αυτά και δεν τους δίνω ΚΑΘΟΛΟΥ σημασία! Τα θεωρώ πολύ χαζά!!!! Οι προκαταλήψεις και οι δυσιδαιμονίες δεν νομίζω ότι προέρχονται από την θρησκεία μας!!!!! Η Αγία Γραφή και η Καινή Διαθήκη δεν μιλάνε για αυτά!!!!!!Ή μήπως κάνω λάθος?????

Κάνε αυτό που εσύ θέλεις! Εάν έχεις όρεξη βάψε τα αυγουλάκια σου,και ευχαριστήσου το! Εάν πάλι βαριέσαι μην βάφεις!

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου και σου εύχομαι να έχεις έναν πανευκολο τοκετό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aaaaaxxx koritsia na'ste kala me kanate k gelasa...Tha ta vapso ta avgoulakia.

Silia26 ontos i thriskeia mas den milaei gia oles autes tis prokatalipseis alla kalos i kakos polloi patane pano se autin k apo stoma se stoma diadidonte diafora kata kairous..prin apo 1 mina k kati pethane i giagia mou i opoia itan poli megali se ilikia k kata kapoio tropo perimename oti tha efevge, isixase kiolas giati taleporiotan. Den me afisan na pao stin kideia k o logos itan oti imoun niopantroi k den ekane...(pera tis egkimosinis) piga sta saranta alla pali den me afisan na pao sta mnimata...to exo xanakousei...e auto tora ti einai???

Anyway...koritsakia sas euxaristo poli k sas euxomai Kali Anastasi!! :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

folumpia, γεια κ απο μενα..κ γω ειμαι εγκυος κ λεω να λμη βαψω φετος αυγα,θα παρω απ τη μαμα μου!!!!!Αλλα ο λογος που ειπα να μην βαψω ειναι γιατι το θεωρω περιττο μιας κ ειμαι στον μηνα μου..Εσυ τι ακουσες για προκαταληψεις κ τετοια;Εγω δεν ετυχε κατι ν ακουσω....ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου, δεν ξέρω σε ποιό στάδιο της εγκυμοσύνης σου βρίσκεσαι, ποιά εβδομάδα διανύεις αλλά ο μόνος λόγος να μην βάψεις αυγά φέτος είναι να μην κουραστείς ΕΣΥ....

Όλα αυτά τα περί κόκκινων αυγών και συγκεκριμένων ημερών που μια έγγυος γυναίκα δεν πρέπει να κάνει δουλειές διότι θα μείνει σημάδι στο παιδί κλπ κλπ είναι στοιχεία της παράδοσής μας όπως και οι ιστορίες με τα καλικατζαράκια :P . Ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα έχουν και μόνο ως τέτοιες θα πρέπει να αντιμετωπίζονται.... ως όμορφες ιστορίες που έχουμε να θυμόμαστε από τις γιαγιάδες μας....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω ουτε εχω ακουσει κατι για προκαταληψεις εσενα σχετικα με τις προκαταληψεις τι σου ειπαν????

Παντως για μενα δεν ειναι μονο η ορθοστασια να βαψεις τα αυγα αλλα η βαφη που ειναι τοξικη

Θα εβαφες τα μαλια σου???? γιατι να φας βαφη αυγων????κακα τα ψεματα πεναει η βαφη του εμποριου στα αυγα ακομα και οταν δεν εχουν σπασει η ραγισει εχω πεταξει αρκετα τετοια

οτιδηποτε τοξικο καλο ειναι να το αποφευγεις

Βεβαια αν θες να βαψεις αυγα οποσδηποτε παρε παντζαρια τα εχω βαψει μια δυο φορες και βγηκαν αρκετα καλα οχι τοσο εντονα οσο με την τοξικη βαφη αλλα ηταν υπεροχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ FOLYMPIA ΚΙ ΕΓΩ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΨΩ ΤΑ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙΑ ΜΟΥ ΜΟΝΗ ΚΑΙ 1 ΦΟΡΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ Η ΓΙΓΙΑ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΚΟΥΛΟ.ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΓΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΠΕ.ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΕΙΝΑΙ ΓΡΟΥΣΟΥΖΙΑ.ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ.ΑΝ ΤΑ ΑΚΟΥΓΑΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥΜΙΕΣ ΘΑ ΚΑΤΑΝΤΟΥΣΑΜΕ ΑΓΑΛΜΑΤΑΚΙΑ ΑΚΟΥΝΗΤΑ ΚΑΙ ΑΜΙΛΗΤΑ.ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

sorry κιόλας αλλά μην είσαι χαζη!!Τι σχέση έχει το καημένο το αυγουλάκι με την εγκυμοσυνη σου;;;;Κ εγω εγκυος ειμαι αλλά θα τα βαψω τα αυγα.Μην τρελαθουμε κιολας!!Τωρ θα μας οιυνε οτι δεν κανει να στολίζουμε κ δεντρο τα Χριστούγεννα!!Ελεος!

Ασχετο sorry

Τιρογαριδακι εισαι εγκυος στο 2ο ?????

Μπραβο !!!!!!!!, Συγχαρητηρια !!!!!!!!!

Με το καλο να χαρισεις στον γιο σου το αδελφακι του και με εναν πονο..........:) :) :) :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

folympia, έχω ακούσει μαλ@κίες και μαλ@κίες!! Αυτό δεν το έχω ξανακούσει για να είμαι ειλικρινής! Εγώ θα σου έλεγα κοπέλα μου να κάνεις όπως εσύ νομίζεις! Και εγώ σκέφτηκα να βάψω αυγά φέτος και να σου πω μάλλον θα το κάνω!! Καλό βάψιμο!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλα παιδιά !!!!!!τα έχουμε κάνει όλα.......................

Μην πας σε κηδεία -μακριά από μας-αρραβωνιασμένη, μην ψωνίσεις πριν τον 7ο (λες και η στεναχώρια αν κάτι δεν πάει καλά θα είναι μικρότερη)μην πας ασαράντιστη εκέι , το ένα , το άλλο....

Βάψε παιδί μου τα αυγά σου, να χεις να το λες στο μωρό σου ότι τα κάνατε αυτά τα έθιμα και προ γέννας.

Τι πειράζει δλδ , το χρώμα?Βάψτα και μην τα φας στην τελική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elpi76 έγραψε:

tirogaridaki έγραψε:

Ασχετο sorry

Τιρογαριδακι εισαι εγκυος στο 2ο ?????

Μπραβο !!!!!!!!, Συγχαρητηρια !!!!!!!!!

Με το καλο να χαρισεις στον γιο σου το αδελφακι του και με εναν πονο..........:) :) :) :) :) :)[/quote:5axhpbdd]

Ναι είμαστε λιγο εκτός θέματος αλλά είμαιέγκυος Elpi!!!Το έμαθα τη Μ.Δευτέρα!:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Allo ki afto pali...

Pantos eho diavasei kai tin palaia kai tin kaini diathiki kai afto me ta avga den to eida pouthena....

Antithetos afto pou tonizetai einai na min vazoume sto stoma tou Theou anthropines paradoseis kai poso mallon dysidaimonies...

Vapse kale ta avgoulakiaaaa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελα μου οχι μονο θα βαψεις αυγα αλλα θα παρεις και χαρουμενες χαλκομανιες να κολησεις και νασου πω και κατι το κοκκονο ειναι αισιοδοξο χρωμα παρε και μερικα πιο χαρουμενα γιατι αφου εισαι εγκυοςνη ζωη σου ειναι ενα ουρανιο τοξο .Μην ακους κανενα ακου εκει μην βαψεις αυγα και μαλιστα βραστα την προηγουμενη το βραδυ λιγα λιγα στη κατσαρόλα σε χαμηλη θερμοκρασια κανα μισαωρο η καθε δοση (5-8 αυγα αναλογα τη κατσαρολα )και την αλλη μερα φτοιαξε το υλικο βαλε μεσα και ξυδι και οταν θα τα πιανεις τοποθετησε τα ορθια στην κατρελα των αυγων μη τη πεταξεις .Κια μην ξεχασεις να βαλεις γαντακια και για μενα μην τα αλιεψεις με το γιαλυστικο αλλ με ελαιολαδο .Αντε καλε βαψε τα αυγουλακια και του χρονου μαζι με το μωρο σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

folympia έγραψε:

..prin apo 1 mina k kati pethane i giagia mou i opoia itan poli megali se ilikia k kata kapoio tropo perimename oti tha efevge, isixase kiolas giati taleporiotan. Den me afisan na pao stin kideia k o logos itan oti imoun niopantroi k den ekane...(pera tis egkimosinis) piga sta saranta alla pali den me afisan na pao sta mnimata...to exo xanakousei...e auto tora ti einai???

Anyway...koritsakia sas euxaristo poli k sas euxomai Kali Anastasi!! :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπέλα μου δεν νομίζω οτι δεν μπορείς να βάψεις αυγά επειδή είσαι έγκυος...τι βλάκείες είναι αυτά;;εγώ δεν έχω ακούσει κανένα ευαγγέλιο ή καμία από τις δέκα εντολές "ου βάψεις αυγά όταν είσαι έγκυος"...ο μόνος λόγος που θα σου έλεγα να μην τα βάψεις είναι τα χημικά που περιέχουν οι βαφές και η ορθοστασία μέχρι να τα βάψεις...κατά τα άλλα δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην βάψεις....φιλάκια πολλά!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν εφ'όσον η πεθερά μου (ειδικός σε τέτοιες δυσιδεμονίες)δεν μου έχει αναφέρει πότέ ότι δεν κάνει... ΒΑΨΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ!!!!!!!!!

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Τι άλλο θα ακούσουμε :huh: ;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...