Μετάβαση σε περιεχόμενο

SOS ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ - ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΑΒ+


Recommended Posts

Κοριτσια ηρθε αυτο το μηνυμα στο mail μου. οποιοι μπορουν ας βοηθησουν.

ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΧΕΠΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΝΟΣΗΛΕΥΕΤΑΙ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ

6 ΕΤΩΝ ΜΕ ΟΞΕΙΑ ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ. ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΓΙΑ ΔΟΤΕΣ

ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΩΝ... Η ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΒ+ (ΡΕΖΟΥΣ ΘΕΤΙΚΟ).

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ

ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΤΣΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΤΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ-ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΧΕΠΑ (παιδο-ογκολογικό ) (2310 993506 & 2310 993944)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Stalla καλημέρα....

Γνωρίζεις εάν μπορώ να δώσω και από κάποιο νοσοκομείο της Αθήνας??? Διότι γενικότερα είμαι δότρια αιμοπεταλίων αλλά δεν γνωρίζω εάν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο από πόλη σε πόλη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα Marilou.31 το μηνυμα λεει οτι μπορεις να δωσεις αιμα σε οποιοδηποτε νοσοκομειο. αλλ απ'οτι καταλαβα πρεπει να εχει την συγκεκριμενη ομαδα αιματος. ειμαι πολλα χρονια αιμοδοτρια αλλα για να γινω δοτρια αιμοπεταλιων τι πρεπει να κανω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sorry, μόλις είδα πως το μήνυμα το δίαβασες στο e-mail σου. Ομολογώ πως διάβασα βιαστικά το αρχικό post σου και έμεινα με την εντύπωση πως πρόκειται για γνωστή σου περίπτωση....

Όσο για το πως θα μπορέσεις να γίνεις δότρια αιμοπεταλίων θα μπορέσουν να σου απαντήσουν σίγουρα στο νοσοκομείο που δίνεις αίμα ως δότρια. Εγώ να φανταστείς δεν μπορώ να δώσω αίμα λογω χαμηλού αιματοκρίτη αλλά αιμοπετάλια μπορώ κανονικά!

Θα πάρω τηλ και θα μάθω και για το νοσοκομείο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, η περίπτωση αυτού του παιδιού είναι πολύ παλιά.

Το παιδάκι είχε πρόβλημα το 2007. Το Φεβρουάριο του 2008 είχα επικοινωνήσει με το ΑΧΕΠΑ και μου'χαν πει ότι το παιδάκι ήταν πλέον καλά κι ήταν σπίτι του.

Μου είπε όμως τότε η υπεύθυνη της παιδιατρικής κλινικής πως είναι πολλά τα παιδάκια που έχουν ανάγκη για αίμα ή αιμοπετάλια, απλώς δεν δημοσιοποιούνται τα ονόματά τους, όπως έγινε στην περίπτωση του Δημητράκη. Κι αν επικοινωνήσουμε με τα κέντρα αιμοδοσίας, σίγουρα κάποιο παιδάκι (ή κάποιος συνάνθρωπός μας) θα'χει την ανάγκη μας.

Οπότε, όσοι μπορούμε, ας χαρίσουμε το χαμόγελο στα παιδιά που το χρειάζονται. Ένα χαμόγελο που κοστίζει λίγο, αλλά η αξία του είναι ανεκτίμητη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω για την Θεσ/κη αλλά εδώ στην Αθήνα η κατάσταση είναι απαράδεκτη ή τουλάχιστον αυτό έτυχε σε εμένα σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ....

Εχω επιστρέψει πρόσφατα Ελλάδα έπειτα από τη διαμονή μου σε χώρα της Δυτικής Ευρώπης όπου και ήμουν τακτική δότρια αιμοπεταλίων. Έμαθα από το φιλικό μου περιβάλλον πως υπήρχε επιτακτική ανάγκη για αιμοπετάλια και προσφέρθηκα να δώσω. Πήρα τηλ στο αντίστοιχο νοσοκομείο όπου νοσηλευόταν η ασθενής και αφού μίλησα με κάποια εντελώς απρόθυμη "κυρία" κατάφερα να κλείσω απογευματινό ραντεβού - στην αρχή μου έλεγε πως δεν κλείνουν απόγευμα και έπρεπε να πάρω άδεια από την δουλειά μου πρωί.

Όταν εμφανίστηκα στο νοσοκομείο η ίδια απροθυμία και πάλι -ενώ είχα ήδη ραντεβού! Αφου τελικά κατάφερα να συνδεθώ με το μηχάνημα η "υπεύθυνη"(????) νοσοκόμα μου έδειξε ποιό κουμπί να πατάω (!!!!!!) κάθε φορά που σταματάει η ροή του αίματος, για να ξεκινάει πάλι το μηχάνημα και... μην την είδατε....

Για να μη σας κουράζω, την επόμενη φορά που πήγα να δώσω αιμοπετάλια για την ίδια ασθενή με πληροφόρησαν που δεν τα είχε καταφέρει και παρά την επιμονή μου να δώσω αιμοπετάλια για οποιοδήποτε άλλο ασθενή μου είπαν πως δεν έχουν... ανάγκες την περίοδο αυτη....!!!!!

Δεν είναι έτσι παντού, για παράδειγμα στον Αγιο Σάββα είναι πολύ ευγενικές οι κοπέλες στην αιμοδοσία αλλά κατά την γνώμη μου κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν συνειδητοποιήσει την βαρύτητα και την υπευθυνότητα του λειτουργήματος που εξασκούν...

Μήπως είμαι καλομαθημένη????

Συγγνώμη για το μεγάλο post

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...