Μετάβαση σε περιεχόμενο

χαρτι ΠΗΤ απο Ικα


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια μου. θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με το ΙΚΑ. ειμαι στην αρχη της εγκυμοσυνης και θελω να μαθω ποτε ειναι η καταλληλη εποχη να παω σε γιατρο του ΙΚΑ να φτιαξει το χαρτι με την ΠΗΤ για να το δωσω στον εργοδοτη? να κανουμε τα κουμαντα μας γενικοτερα και εγω και ο εργοδοτης. επισης παιζει κανα κολπαο αν μπορεις να δουλεψεις παραπανω? μια γνωστη το ειχε κανει. και κατι τελευταιο...ο γιατρος του ΙΚΑ σε εξεταζει και αυτος ή μενει σε αυτον που εχει πει η γυναικολογος μου?

αυτα....δεν ξερω αν προυπηρχε αντιστοιχο θεμα αλλα στην αναζητηση μου εμφανιζει μονο την 1η σελιδα. :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xmaria συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. Στο ΙΚΑ θα πας στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης σου. Θα πρέπει να έχεις κάνει την εξέταση Β' Επιπέδου, που είναι ο δεύτερος μεγάλος υπέρηχος, και να την έχεις μαζί σου. Ο γιατρός του ΙΚΑ θα σου δώσει το χαρτί με βάση την ημερομηνία που αναγράφεται στα αποτελέσματα του Β' Επιπέδου. Όσο για το αν μπορείς να δουλέψεις παραπάνω, αυτό πρέπει να το κανονίσεις με τον εργοδότη σου. Είναι ψιλοπαράνομο αλλά το κάνουν όλες :) Σε κάθε περίπτωση, πριν πας από το ΙΚΑ, παρε τηλέφωνο στο παράρτημα που ανήκεις και ρώτα τους τι ΑΚΡΙΒΩΣ χρειάζεσαι και πότε μπορείς να πας γιατί έχω καταλάβει ότι το καθε ΙΚΑ ενεργεί όπως κάτσει. Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xmaria έγραψε:

καλησπερα κοριτσια μου. θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με το ΙΚΑ. ειμαι στην αρχη της εγκυμοσυνης και θελω να μαθω ποτε ειναι η καταλληλη εποχη να παω σε γιατρο του ΙΚΑ να φτιαξει το χαρτι με την ΠΗΤ για να το δωσω στον εργοδοτη? να κανουμε τα κουμαντα μας γενικοτερα και εγω και ο εργοδοτης. επισης παιζει κανα κολπαο αν μπορεις να δουλεψεις παραπανω? μια γνωστη το ειχε κανει. και κατι τελευταιο...ο γιατρος του ΙΚΑ σε εξεταζει και αυτος ή μενει σε αυτον που εχει πει η γυναικολογος μου?

αυτα....δεν ξερω αν προυπηρχε αντιστοιχο θεμα αλλα στην αναζητηση μου εμφανιζει μονο την 1η σελιδα. :blush:

Θα πας Μαρια μου στο ΙΚΑ κλεινοντας ραντεβου απο το 184 θα σε ρωτησει για την τελευταια περιοδο μετα θα σου δωσει ενα χαρι με 3 μερη.Το ενα μερος θα στο υπογραψει αυτος (θα γραφει πανω ΠΗΤ) το αλλο ειναι για τον εργοδοτη και το τελευταιο θα το υπογραψεις εσυ.Ολα αυτα πριν την 32η εβδομαδα σιγουρα.Στην 32η εβδομαδα υποχρεουται ο εργοδοτης να σε σταματησει λογω κυοφοριας.

Τωρα αν θα δουλεψεις παραπανω μπορεις απλα αν τον πιασουνε να σε απασχολει θα του κοψουν τον κ....ο!!!:) :)

Εγω π.χ. συνενοηθηκα με την εργοδοτρια μου και δουλεψα και κατι μερες παραπανω αλλα στα ...μουλωχτα γιατι ειχα αναγκη κι εγω κι εκεινη...

Μετα αυτο το χαρτι...56 μερες πριν την ΠΗΤ θα πας να παραλαβεις λεφτουδακια...το λεγομενο επιδομα τοκετου (υπογεγραμμενο απο ολους γιατρο,εργοδοτη και φυσικα απο σενα).Α! Κοιτα να εχεις τουλαχιστον 200 ενσυμα τα τελευταια 2 χρονια...ναι?

Μετα την γεννα ....θα παραλαβεις το επιδομα λοχειας με την ληξιαρχικη πραξη γεννησεως που θα εχεις...

Ο,τι χρειαστεις ρωτα με ....Εχω γινει πια εξπερ!!!

Ειναι επειδη τα περασα τωρα που γεννησα.

ΦΙΛΑΚΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το καλο με το ικα της περιοχης μου ειναι οτι ειναι 10 λεπτα μακρια και οτι ο αντρας μου ξερει τον διευθυντη και μας εξυπηρετει συνεχεια. υπαρχουν και ανθρωποι ..... μια ξαδερφη του αντρα μου ειναι και μικροβιολογος εκει και ελπιζω να μην ταλαιπωρηθω πολυ. ειχα την εντυπωση οτι πας απο την αρχη αλλα αφου μου λες για 8ο ολα καλα.

με το καλο να γεννησεις και να κρατησεις αγκαλιτσα τον γιοκα σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραια!! κ γω ευχαριστω που τα ειπατε στη μαρια μας!κ τα ακουσα κ γω!!

να ρωτησω κατι? ποσα ενσημα κολλαμε περιπου το χρονο? γιατι τα δυο τελευταια εχω..αλλα δεν ξερω ποσα.....Δυστυχως ποτε δεν με ενδιεφεραν μιας κ δεν πιστευω οτι θα παρω συνταξη..δεν νομιζω οτι θα αντεξω τοοοοσα χρονια..αλλα τωρα δεν θελω να χασω εστω και αυτα τα λιγα ,κατα την αποψη μου βοηθηματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν δουλευεις 5νθημερο - 8ωρο ειναι 25 το μηνα εκτος αν σου κανει λαμογιες το αφεντικο. κοιτα το γιατι πολλοι για να γλυτωσουν το ικα δηλωνουν διαφορα εν αγνοια μας. θελουν προσοχη αυτα. και μιας και το ειπα.... το αφεντικο μου δηλωνει για μενα λιγοτερα απο οσα παιρνω(150€). αυτο σημαινει οτι θα παρω λιγοτερα λεφτα απο οαεδ και ικα? περιμενω την εξπερ της παρεας να με φωτισει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ έγραψε:

xmaria έγραψε:

Θα πας Μαρια μου στο ΙΚΑ κλεινοντας ραντεβου απο το 184 θα σε ρωτησει για την τελευταια περιοδο μετα θα σου δωσει ενα χαρι με 3 μερη.Το ενα μερος θα στο υπογραψει αυτος (θα γραφει πανω ΠΗΤ) το αλλο ειναι για τον εργοδοτη και το τελευταιο θα το υπογραψεις εσυ.Ολα αυτα πριν την 32η εβδομαδα σιγουρα.Στην 32η εβδομαδα υποχρεουται ο εργοδοτης να σε σταματησει λογω κυοφοριας.

Τωρα αν θα δουλεψεις παραπανω μπορεις απλα αν τον πιασουνε να σε απασχολει θα του κοψουν τον κ....ο!!!:) :)

Εγω π.χ. συνενοηθηκα με την εργοδοτρια μου και δουλεψα και κατι μερες παραπανω αλλα στα ...μουλωχτα γιατι ειχα αναγκη κι εγω κι εκεινη...

Μετα αυτο το χαρτι...56 μερες πριν την ΠΗΤ θα πας να παραλαβεις λεφτουδακια...το λεγομενο επιδομα τοκετου (υπογεγραμμενο απο ολους γιατρο,εργοδοτη και φυσικα απο σενα).Α! Κοιτα να εχεις τουλαχιστον 200 ενσυμα τα τελευταια 2 χρονια...ναι?

Μετα την γεννα ....θα παραλαβεις το επιδομα λοχειας με την ληξιαρχικη πραξη γεννησεως που θα εχεις...

Ο,τι χρειαστεις ρωτα με ....Εχω γινει πια εξπερ!!!

Ειναι επειδη τα περασα τωρα που γεννησα.

ΦΙΛΑΚΙΑ!!![/quote:1r3cza2f]

Γεια σας κοριτσια,

Ειμαι καινουρια στο forum. Ειμαι κι εγω υποψηφια μανουλα, ειμαι στην 29η εβδομαδα και θα γεννησω με το καλο μεσα Ιουνιου το αγορακι μου. Μηπως ξερει καμια τι χρηματα δικαιουμαι απο το ΙΚΑ γενικως, πριν και μετα τον τοκετο και πότε μπορω να τα παρω?

Σημ.:Ειμαι με συνεχομενες αδειες απο την αρχη της εγκυμοσυνης λογω προβληματων, παιζει ρολο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...