Μετάβαση σε περιεχόμενο

Άλλο ένα μωράκι χάθηκε !


Recommended Posts

bebadomama έγραψε:

το χουν ξεφτιλισει το θεμα με τον ΑΣΕΠ ειναι η αληθεια. Και οντως ειναι πολυ δυσκολο για μια γυναικα να συνδυασει οικογενεια και δουλεια στον ιδιωτικο τομεα. Ξεκινησα και γω 2ο πτυχιο μπας και... αλλα δεν με βλεπω να τελειωνω ποτε,ειδικα τωρα με το μωρο.Πηγαινα με την κοιλια τουρλα στο μεταξυ και με κοιτουσαν σαν UFO :laugh: αλλα θελει αφοσιωση το παιδι,οποτε...παιδι+δουλεια+σχολη δυσκολος συνδυασμος.

Φαντάζομαι ότι είναι έως ακατόρθωτο όμως μην απογοητεύσαι. Δεν μπορείς να πάρεις παράταση μέχρι να μεγαλώσει το μωρό σου ? Εγώ είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις απλά πρέπει να ηρεμίσεις λίγο σε σχέση με το παιδί που ακόμα χρειάζεται την πλήρη προσοχή σου ! Εγώ σου εύχομαι καλή επιτυχία και μην το βάζεις κάτω.

Στον ιδιωτικό τομέα που δούλευα (ήταν πολύ μεγάλη εταιρία) στο τμήμα μου εργάζονταν 100 άτομα σχεδόν όλοι είχαν χωρίσει ή ετοιμάζονταν να χωρίσουν. Εκεί να δεις άγχος που με είχε πιάσει για να φύγω, να φύγω μακριά και να μην ξαναδώ κανέναν τους. Όσο για μένα είχα καταντήσει σαν φυτό. Δεν είχα φίλους δεν έβγαινα ... γενικώς ήμουνα ένα καλοκουρδισμένο ρομποτάκι όπως φυσικά με ήθελαν. Μεγάλο κεφάλαιο ο ιδιωτικός τομέας. Τα Χριστούγεννα κοίταζα πάλι για δουλειά ... Βρήκα λοιπόν μια εταιρία. Ο Διευθύνων Σύμβουλος ο οποίος μου έκανε συνέντευξη μου είπε ότι πριν από τις 10 το βράδυ δεν θα μπορώ να φύγω διότι υπάρχει πολύς κόσμος ο οποίος δεν φεύγει πριν από τις 9. Το ξέρω ότι σου φαίνεται απίστευτο αλλά πραγματικά απέρριψα την πρόταση (η οποία από πλευράς χρημάτων ήταν καλή) για αυτό τον λόγο. Ο άντρας μου φρίκαρε.

Αυτή την στιγμή έχω αποφασίσει να παραμείνω εκεί που είμαι με το ρίσκο ... της επόμενης ημέρας... Άστα ... Με αυτά τρέχω τώρα... Για τον ΑΣΕΠ δεν χρειάζεται να αναφέρω τίποτα.. Έχω κάνει πολλές αιτήσεις (οι οποίες για να συνταχθούν θέλουν μια εβδομάδα) και τίποτα...

Κρίμα "Δεν έχω μπάρμπα στην Κορώνη" που λένε...

Ελπίζω εσύ να είσαι σε καλύτερη μοίρα. Προς το παρόν να χαρείς το αγγελουδάκι σου ... Είδες τι διαβάζουμε εδώ μέσα ... Σου έστειλε ο θεούλης το γλυκούλι αυτό για να σου δώσει θετική ενέργεια... Δεν είναι τυχαίο. Μάλλον είσαι πολύ καλός άνθρωπος... Άλλωστε έτσι λένε "Οι άνθρωποι με χιούμορ είναι καλοί άνθρωποι"

Φιλιά και να προσέχεις !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πραγματι το μεσον ειναι το παν,παντως για το proficiency εγω για λιγο δεν το περασα το μισιγκαν,ειναι δυσκολο απο αποψη λεξιλογιου και πιεσης χρονου,εχει βγει ενα καινουριο,city and guilds λεγεται,ψαξτε το,εχω ακουσει καλα λογια,εχει αρκετες εξετασεις μεσα στο χρονο και ειναι αναγνωρισμενο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!

Γιολαντα μου ολοι καλοι ειμαστε,οι κακοι ειναι στη φυλακη ετσι δε λενε?:) σ'ευχαριστω για τα καλα λογια:)

το μονο μεσο που εχω ειναι μεταφορικο,το αμαξι μας κατα τ'αλλα no μεσο!

σκεφτομαι ν ανοιξω δικη μου δουλεια μολις χρονισει ο μικρος. Ψαχνομαι με τις επιδοτησεις του ΟΑΕΔ (αλλη πληγη αυτο). Ολα θα γινουν,και ολα γινονται για ενα λογο. Εμεις να μαστε καλα,και να κοιταμε να περναμε καλα σπιτι μας κ με τους φιλους.

Οντως τα ωραρια που περιγραφεις ειναι τρελλα!!!και για το PROF. το mich. θελει λεξιλογιο,το αγγλικο θελει κ πολλη γραμματικη.

παντως δεν υπαρχει πλαισιο στηριξης για τη γυναικα. 2009 εχουμε και ειμαστε ακομα στο '50!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pink έγραψε:

πραγματι το μεσον ειναι το παν,παντως για το proficiency εγω για λιγο δεν το περασα το μισιγκαν,ειναι δυσκολο απο αποψη λεξιλογιου και πιεσης χρονου,εχει βγει ενα καινουριο,city and guilds λεγεται,ψαξτε το,εχω ακουσει καλα λογια,εχει αρκετες εξετασεις μεσα στο χρονο και ειναι αναγνωρισμενο

Καλημέρα Pink,

Όντως το έχω ακούσει και εγώ το City and quilds αλλά μετά από αυτό που πέρασα με το Central Lanchashire φοβάμαι μήπως γίνει κανένα μπάμ και ακυρωθεί και αυτό.

Παρόλα αυτά σίγουρα θα προσπαθήσω για τα τετριμένα δηλ. Cabridge και βλέπουμε. Όσο για σένα μην το βάζεις κάτω. Προσπάθησε πάλι.

Τίποτε δεν τελείωσε ! Αρκεί να το θέλεις !

Φιλιά και σε ευχαριστώ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

καλημερα!

Γιολαντα μου ολοι καλοι ειμαστε,οι κακοι ειναι στη φυλακη ετσι δε λενε?:) σ'ευχαριστω για τα καλα λογια:)

το μονο μεσο που εχω ειναι μεταφορικο,το αμαξι μας κατα τ'αλλα no μεσο!

σκεφτομαι ν ανοιξω δικη μου δουλεια μολις χρονισει ο μικρος. Ψαχνομαι με τις επιδοτησεις του ΟΑΕΔ (αλλη πληγη αυτο). Ολα θα γινουν,και ολα γινονται για ενα λογο. Εμεις να μαστε καλα,και να κοιταμε να περναμε καλα σπιτι μας κ με τους φιλους.

Οντως τα ωραρια που περιγραφεις ειναι τρελλα!!!και για το PROF. το mich. θελει λεξιλογιο,το αγγλικο θελει κ πολλη γραμματικη.

παντως δεν υπαρχει πλαισιο στηριξης για τη γυναικα. 2009 εχουμε και ειμαστε ακομα στο '50!!

Συμφωνώ... Όσο για την επιχείρηση το έχω σκεφτεί και εγώ. Κοίτα τα προγράμματα που δίνει το νέο πρόγραμμα επιδοτήσεων ΕΣΠΑ (http://www.e-espa.gr/) Σε λίγο θα ανακοινωθεί ένα καινούργιο που λήγει 30/06/2009. Μπορεί να σε ενδιαφέρει... Όσο για το θέμα χρηματοδότησης, κόστους κ.λ.π. επειδή το σκέφτομαι πολύ τελευταία διαπίστωσα ότι είναι έως αδύνατο. Θα πρέπει να σκεφτούμε κάτι χωρίς κόστος π.χ. Internet. Δες την κοπέλα που πουλάει μπισκοτάκια παιδικά και δέχεται παραγγελίες μέσω Internet "http://www.mpiskotoula.gr/". Κάτι τέτοιο ίσως θα πρέπει κάνουμε. Κάτι χωρίς οικονομικό ρίσκο !!!

Καλή επιτυχία !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pink έγραψε:

εχεις δικιο giolanda μου,δεν πρεπει να το βαζουμε κατω αλλα κοπηκα στο πιο κουφο part και για λιγο,αχ αυτα τα λεφτα τι κανουν,:kiss:

Άστα pink,

Εγώ τι να πώ που έδωσα το πτυχίο και μετά ακυρώθηκε από τον ΑΣΕΠ που μέχρι την ημέρα που έδινα εξετάσεις ήταν....

Άστα μην τα συζητάς ... όσο για τα λεφτάάάάά... Μεγάλο κεφάλαιο... Δεν μπορούσαμε και εμείς να γεννηθούμε οι κόρες του Βαρδινογιάννη ???

Φιλάκια

Υ/Γ

Το θέμα είναι να σκεφτόμαστε θετικά ... Think Pink λοιπόν !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ας μην πω τωρα για τα λεφτα που μαζευουν απο τις αιτησεις,για να μου δωσουν νωριτερα τη μεταφραση του πτυχιου αγγλικων 20 ευρω,για ecdl αλλα τοσα για βεβαιωση και 15 ευρω παραβολο,επρεπε να τα μοιραζουν στο τελος σε οσους καναμε αιτηση!:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

..γαμωτο!τι καλα που θα ταν! Λιτσα Βαρδινογιαννη...καλα το Λιτσα το αλλαζα :)

Εγώ θα έλεγα να κρατήσεις το Λίτσα... Έλεος με αυτά τα βαρύγδουπα ονόματα των επωνύμων !

Θέλουμε κάτι ποιο φυσικό. Μας κάνουν και αισθανόμαστε σαν να είμαστε εμείς η άλλη κατηγορία ανθρώπων...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pink έγραψε:

ας μην πω τωρα για τα λεφτα που μαζευουν απο τις αιτησεις,για να μου δωσουν νωριτερα τη μεταφραση του πτυχιου αγγλικων 20 ευρω,για ecdl αλλα τοσα για βεβαιωση και 15 ευρω παραβολο,επρεπε να τα μοιραζουν στο τελος σε οσους καναμε αιτηση!:blink:

Σκέψου pink μου ότι όταν γίνονται εξετάσεις ΑΣΕΠ δίνει σχεδόν όλη η Ελλάδα. Είναι αστείο... Μας τα παίρνουν από παντού ! Και το αποτέλεσμα ? Τίποτα... Άσε τι γίνεται στις μετατάξεις - αποσπάσεις... Χαρτομάνι τρελλό, λεφτάκια σε παράβολα και στο τέλος διαπιστώνεις μετά λύπης σου ότι πάλι το μέσον μετράει... Έχουν αρχίσει να το λένε πλέον απροκάλυπτα οι υπάλληλοι των υπηρεσιών και στον απλό κόσμο ... Όπως λέει και η διαφήμηση "Το χάσαμε το κορμί πατριώτη" ... Μεταφορικά το μεταφράζω χάσαμε την πίστη μας... Ελλάδα = Μπανανία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Giolanda έγραψε:

pink έγραψε:

Σκέψου pink μου ότι όταν γίνονται εξετάσεις ΑΣΕΠ δίνει σχεδόν όλη η Ελλάδα. Είναι αστείο... Μας τα παίρνουν από παντού ! Και το αποτέλεσμα ? Τίποτα... Άσε τι γίνεται στις μετατάξεις - αποσπάσεις... Χαρτομάνι τρελλό, λεφτάκια σε παράβολα και στο τέλος διαπιστώνεις μετά λύπης σου ότι πάλι το μέσον μετράει... Έχουν αρχίσει να το λένε πλέον απροκάλυπτα οι υπάλληλοι των υπηρεσιών και στον απλό κόσμο ... Όπως λέει και η διαφήμηση "Το χάσαμε το κορμί πατριώτη" ... Μεταφορικά το μεταφράζω χάσαμε την πίστη μας... Ελλάδα = Μπανανία...[/quote:1085rpnr]η μεγαλη κοροιδια ειναι οτι για τον ασεπ συγκεκριμενα λενε οτι δεν παιρνει μεσον και ειναι αδιαβλητος:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...