Μετάβαση σε περιεχόμενο

αμβλωσεις


pink

Recommended Posts

οταν εκανα την αυχενικη θυμαμαι μου εδωσαν ενα χαρτι να υπογραψω οτι αναλαμβανω την ευθυνη αν σε περιπτωση που χρειαστει να κανω παρακεντηση αποβαλω.Υπαρχει αυτο το ενδεχομενο παντα -σε μια φιλη μου ετυχε να κανει αποκολληση μετα απο παρακεντηση. Εκεινη την στιγμη αποφασισα οτι οπως και να χει δεν θα κανω παρακεντηση.Ειμαι τυχερη γιατι τα ποσοστα ηταν αριστα και δεν χρειαστηκε να κανω τιποτα. Το συζητησα και με τον αντρα μου τοτε και αυτος τι ιδιο ειπε οτι οπως και να ναι θα το κρατησουμε. Στο ιστορικο μου εχω μια εκτρωση πριν απο 12 χρονια (ενω παιρναμε προφυλαξεις),μια αποβολη πριν απο 2 χρονια και μια γεννα πριν απο 7 μηνες. Ακομα κουβαλαω την εκτρωση μεσα μου. Δεν μπορω να κρινω καμια γυναικα για τις αποφασεις που παιρνει,εγω αυτο που ξερω ειναι οτι οταν ανοιξα τα ματια μου μετα την εκτρωση ενιωσα μεσα μου οτι αυτο ΔΕΝ επρεπε να γινει και οτι δεν θα ξαναγινει.

Αυτο που δεν δικαιολογω σε καμια περιπτωση ειναι να μην παιρνει το ζευγαρι προφυλαξεις. Επισης δεν μου λεει απολυτως τιποτα το θεμα των γονιων που δεν στηριζουν ή στηριζουν αυτες τις αποφασεις.Μετα τα 18 αφου μπορει κανεις να ψηφισει σιγουρα μπορει να κρατησει ενα παιδι!!! Αλλα αυτα τα ξερω τωρα που ειμαι 33.

Και η κοινωνια ειμαστε εμεις οι ιδιοι,τι παει να πει οτι αν το παιδι εχει καποια ιδιαιτεροτητα δε θα το φερουμε στον κοσμο γιατι δεν θα το θελουν οι αλλοι. Καταλαβαινω γιατι καποιος δεν θελει να γεννησει ενα παιδι με προβληματα,αλλα δεν καταλαβαινω αυτη την δικαιολογια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

pink το ανεφερα σαν παραδειγμα,οτι αφου θεωρουμαστε ετοιμοι να κρινουμε το μελλον μας τοτε μπορουμε να αναλαβουμε κι αλλες ευθυνες.Με αυτη την εννοια το ειπα. Να ξαναπω οτι δεν κρινω καμια που βρισκεται/εχει βρεθει σε αυτη τη θεση? Δεν θα εγραφα κατι εδω γιατι δεν νιωθω ανετα να το συζηταω το συγκεκριμενο θεμα,αλλα ισως οι μικροτερες απο εμας που μπορει να ερθουν σε αυτη την θεση να βγαλουν καλυτερα συμπερασματα απο αυτα που εβγαλα εγω ή εσυ ή οποια αλλη το χει κανει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα κανεις και γραφεις,απλα τα 'χω παρει με τους πολιτικους και γι'αυτο φουντωσα με την ψηφο,οντως το πιο θετικο μεσα απο το θεμα αυτο ειναι να καταλαβουμε και πιο πολυ οι ακομα πιο μικρες απο μενα οτι την ευτυχια την οριζουμε μονοι μας,ηρθαμε στον κοσμο σαν ελευθερα πλασματα κι οχι σαν κτηματα των γονιων μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

εσυ pink σε τι φαση βρισκεσαι τωρα? θελεις παιδακι? συγνωμη αν γινομαι αδιακριτη,αλλα δεν ξερω απο που να σε "πιασω" :)
θελω παιδακι αλλα κοιταω να τελειωσω τις σπουδες μηπως βρω καμια δουλεια,να εχω μια σιγουρια,αλλα γενικως δυσκολα τα πραγματα:dry:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωστα σκεφτεσαι.τελειωσε με τις σπουδες σου πρωτα. αν και να σου πω επειδη πανω κατω ολες το ιδιο σκεφτομαστε,τωρα που εκανα το μωρο μπορω να πω οτι δεν σταματαει τιποτα.ολα γινονται -με παραπανω τρεξιμο αλλα γινονται :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

σωστα σκεφτεσαι.τελειωσε με τις σπουδες σου πρωτα. αν και να σου πω επειδη πανω κατω ολες το ιδιο σκεφτομαστε,τωρα που εκανα το μωρο μπορω να πω οτι δεν σταματαει τιποτα.ολα γινονται -με παραπανω τρεξιμο αλλα γινονται :)
το ξερω αλλα τα παρατας λιγο πιο ευκολα!να σου πω την αληθεια και τωρα να εβρισκα μια σταθερη δουλεια με νορμαλ χρηματα θα τα παρατουσα ολα,γιατι δεν ειμαι και σε σχολη που μου αρεσει,μαλλον θα μπω σε αλλη οταν τελειωσω,να το χαιρεσαι το μωρακι σου
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

μια δουλεια με πολλα χρηματα κ να καθομαστε γινεται???:( οχι ε?
τωρα μια χαρα τα βολεψανε οι εργοδοτες δουλευεις λιγες ωρες,σε ξεκουραζουν ωσπου να σε στειλουν τελειως σπιτι 'η στο δαφνι!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...