Μετάβαση σε περιεχόμενο

αμβλωσεις


pink

Recommended Posts

κοριτσια ξερω πως το θεμα ειναι δυσαρεστο κι ο,τι κι αν πειτε δεκτο,ακομα και τα χειροτερα,πριν 4 χρονια εμεινα εγκυος χωρις να το εχουμε προγραμματισει,χωρις να εχουμε παντρευτει,το θελαμε,αλλα φοβομουν την αντιδραση της μανας μου,που τελικα με πιεσε κα κατεληξα στην εκτρωση,οταν το σκεφτομαι καμια φορα νιωθω τυψεις γιατι δεν επεμεινα να το κρατησω,συγγνωμη αν σας κουρασα,φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν τοσο πολυ σε βαραινει συζητησε το με εναν πνευματικο! Μην χαλιεσαι τοσο πολυ! οτι εγινε εγινε και δεν αλλαζει! Αν εισαι τωρα παντρεμενη βαλτε το μπρος! θα νιωσεις καλλυτερα! Ο συντροφος τι γνωμη εχει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα κανεις και μιλας για τον πονο και τις τυψεις που νιωθεις γιατι υπαρχουν νεες κοπελες που θεωρουν πως ισως ειναι κατι απλο

Τα μεγαλυτερα λαθη τα κανουμε απο φοβο και αγνοια δυστυχως

ουδεις αλαθητος ομως

Clay μου οτι εγινε εγινε.. εχει ομως σημασια πως απο την ιστορια αυτη διδαχτηκες πολλα πραγματα

Να εισαι καλα και να συνεχισεις τη ζωη σου με αισιοδοξια

Εισαι πολυ νεα και εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου

Να εισαι καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ειμαι παντρεμενη,θελω να ειμαι απολυτα συνειδητοποιημενη για να κανω οικογενεια,ξερω οτι μια ζωη ξεκινα απο τη στιγμη που χτυπα η καρδια,σιγουρα δεν το θεωρω κατι απλο αλλα δεν μπορω και τις υπερβολες απο καποια σαιτ σχετικα με τις εκτρωσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο συντροφος μου θελει πολυ να παντρευτουμε και να κανουμε παιδι αλλα σεβεται ο,τι αποφασιζω,πιο πολυ θελει να με βλεπει χαρουμενη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Clay τα παιδια δεν ερχονται παντα με προγραμμα την καταλληλη στιγμη που ειμαστε καθ ολα ετοιμοι ..οπως τα περισσοτερα πραγματα στη ζωη

Καλο ειναι να προσεχεις πολυ με τη μεθοδο αντισυλληψης που ακολουθεις

Τωρα πανω στο θεμα των υπερβολων που γραφονται δεν ξερω τι να σου πω γιατι δεν ξερω σε τι αναφερεσαι

Να εισαι καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

clay μου....πολυ καλα κανεις και το μοιραζεσαι...

Δε θα σου πω οτι δεν πειραζει... εμενα προσωπικα με χαλαει πολυ οταν ακουω για εκτρωσεις...

Αλλα επειδη ειμαι σιγουρη οτι εξισου χαλαει πλεον κι εσενα και το φερνεις βαρεως....δεν υπαρχει λογος να σου κανουμε εμεις κυρηγμα...ειδικα για κατι μη αναστρεψιμο....

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι αυτο που εγραψες:

φοβομουν την αντιδραση της μανας μου,που τελικα με πιεσε κα κατεληξα στην εκτρωση

Δεν μου κανει εντυπωση ο δικος σου φοβος....αλλα η σταση της μητερας σου.....Δε θελω να την κατακρινω (μην το παρεις αρνητικα) απλα... πραγματικα μου εκανε φοβερη εντυπωση....Να σε οδηγησει σε μια τετοια αποφαση μια γυναικα που εχει ηδη γινει μανα και εχει ζησει αυτο το θαυμα....:dry:

Θα συμφωνησω με την apis....Μπραβο που το εθεσες...ισως το διαβασουν καποιες κοπελες...που βρισκονται σε αντιστοιχο..."διλημμα"....

Σου ευχομαι να ερθει ενα μωρακι στη ζωη σου....οταν θα εισαι ετοιμη να το φερεις στη ζωη...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι σου φαίνεται υπερβολή clay? Γιατι κ εγώ έχω κάνει έκτρωση όμως δεν πιστεύω ότι υπερβάλλουν..θεωρώ ότι είναιη αλήθεια..αυτή που θέλουν να κρύψουν οι γιατροί που τα παίρνουν χοντρα από αυτες. Οπως και να έχει είτε το παιδί εχει πρόβλημα είτε η μητερα δεν θέλει να το κρατήσει (που για τη γνώμη μου ας πρόσεχε!!μαζι κ εγώ!!) σκοτώνουμε μια ζωη. Το θέμα είναι ότι ενα απλό χάπι της επόμενης μέρας κοστίζει λίγότερο από μια ανθρώπινη ζωη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σ'ευχαριστω,φυσικα και δεν το παιρνω αρνητικα,απλα πιστευε οτι θα αφηνα τις σπουδες κι ακομα μου λεει πως αν δεν τελειωσω και δεν βρω καλη δουλεια,θα ειμαι δυστυχισμενη αν παντρευτω,μαλιστα τοτε μου ελεγε πως αν αποφασιζα να το κρατησω,δεν θα ηταν διπλα και να την ξεχασω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ προσωπικά το έχω ξεπεράσει αλλά δεν παύω να πιστεύω ότι προωθουν ένα εγκλημα. Η κοινωνία θα έπρεπε να εχει διαφορετική αντιμετώπιση απέναντι σε αυτό το θέμα..κριμα..μιλάμε για μωρά.Κ εμενα η οικογένειά μου δε με στήριξε..που να γυρνουσα κ να ζητήσω στήρηξη;; Αν κ η αποψη του άντρα μου έρπεπε να επικρατήσει, που το ήθελε. Λάθος..και δικό μου που δεν πρόσεξα αλλά και της κοινωνίας μας που δεν μας στηρίζει..Χαίρομαι και μπράβο σου που είσαι απο τότε συνειδητοποιημένη...ετσι προστατευουμε κ τα παιδιά μας αλλά κ εμας τις ίδιες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φυσικα και μου φαινονται απαραδεκτες οι εκτρωσεις,αλλα δεν μπορουν να λενε,σκεφτειτε και την υιοθεσια 'η καντε παιδια με προβληματα,που βασανιζονται,οσο για το χαπι της επομενης μερας αρκετες φορες,ειδικα σε αγορια,αποτυγχανει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελπιζω να καταφερω να επανορθωσω οπως εσυ και λυπαμαι πολυ για την εκκλησια που με τοση περιουσια,το μονο που ξερει ειναι να κανει κηρυγμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia auto to thema einai poly dysaresto.

Scarlet kai mena auth h protash mou ekane endypwsh.Me aformh auto thymithika th kollhth mou filh pou sta 18 ths ekane ektrwsh,htan se sxesh 3 xronwn me ena poly kalo paidi pou omws akoma den eixe paei kan fandaros.Meta apthn ektrwsh xwrhsan.Apo tote den thn exw dei toso eutyxismenh oso htan me auton.To thema einai oti kai auth fovotan thn andidrash twn dikwn ths,me th mana ths den eixe katholou kales sxeseis alla oute kai kakes apla oudeteres kai tlk oi dikoi ths den emathan pote gia auth ths thn apofash..pou egw thewrw pws einai poly asxhmo.

Ola ksekinane apo th mama gi auto tha prepei na frondizoume na stekomaste dipla se mia korh kai na exoume tetoia epafh wste na mporoume na th symvouleuoume se kathe adieksodo kai provlimma ths kai na ths dinoume na katalavei pws oti ki an symvei mporei na mas anoixtei.

De lew kati sygkekrimeno gia th Clay apla me aformh auth th protash ths thymithika auto,pou tote mou eixe kanei poly entypwsh kai perissotero h sxesh manas-korhs pou kata th gnwmh mou tha prepei na einai apsogh kai se tetoia themata eidika na yparxei enhmerwsh kai poly poly kouvenda!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχεις δικιο σε αυτο...Ναι σε κάτι τέτοια είναι απαράδεκτοι...Οσο για το χάπι που λες ότι αποτυγχάνει, αν ληφθεί συμφωνα με τις οδηγίες χρήσης δηλαδή μεσα σε 12 ώρες το καλύτερο, δεν αποτυγχάνει..Αλλά ακόμη κ μετά από 3 μέρες αν ληφθεί οι πι8ανότητες να πετύχει είναι γύρω στο 78%. Ακόμη κ έτσι είναι καλύτερα από το να μην το πάρεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

clay έγραψε:

δεν ειμαι παντρεμενη,θελω να ειμαι απολυτα συνειδητοποιημενη για να κανω οικογενεια,ξερω οτι μια ζωη ξεκινα απο τη στιγμη που χτυπα η καρδια,σιγουρα δεν το θεωρω κατι απλο αλλα δεν μπορω και τις υπερβολες απο καποια σαιτ σχετικα με τις εκτρωσεις

Κοπέλα μου διαφωνώ με την φράση σου "δεν το θεωρώ κάτι απλό". Η έκτρωση από όποια σκοπιά και να την δεις, είναι φόνος! Χάνεται μια ψυχή, γιατί κάποιοι άλλοι είναι ΘΕΟΙ και αποφασίζουν για αυτό ότι δεν πρέπει να γεννηθεί γιατί δεν είναι η "κατάλληλη ώρα" για αυτούς! Και συνήθως και η κοπέλα που υποβάλλεται σε μια τέτοια διαδικασία, με το που θα νιώσει την μητρότητα θα νιώσει διπλές τύψεις και ενοχές για το παιδάκι της που δεν το κράτησε ποτέ αγκαλιά αλλά το άφησε στο κάδο των σκουπιδιών ενός νοσοκομείου!!!!

Τα θεωρείς αυτά υπερβολές ή πραγματικότητα??????????????? Η έκτρωση είναι σκληρή και για το αθώο μωράκι αλλά και για την κοπέλα!

Σου εύχομαι από δω και πέρα να σου πάνε όλα καλά και να αποκτήσεις ένα υγιέστατο προγραμματισμένο μωράκι και να του δώσεις όλη την αγάπη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

clay γεια σου κοριτσι μου!Εγω δεν θα αναφερθω σ εσενα προσωπικα,γιατι πιστευω πως δεν προσφερουν τιποτα οι ενοχες κατοπιν γεγονοτος!τελειωσε και προχωρας μπροστα με προσοχη αν δεν θελεις να σου ξανασυμβει το ιδιο!

Θελω να στειλω μηνυμα σε ολα τα νεα κοριτσια που για τον α η β λογο δεν επιθυμουνε παιδι,να τους πω οτι ειναι αδιανοητο στην σημερινη εποχη που υπαρχουν τοσοι τροποι αντισυλληψης να καταφευγουν στην εκτρωση!Για μενα ειναι μεσαιωνικο!Ισως φταινε και οι μητερες αλλα απο τη στιγμη που ενα κοριτσι ειναι ετοιμο για να κανει σεξ,πρεπει και να γνωριζει τον τροπο αποφυγης ανεπιθυμητης εγκυμοσυνης!Ολα τα μεσα,περιοδικα,τηλεοραση κλπ αναφερονται σε αυτα τα θεματα συχνοτατα!Δεν νοειται σημερινη κοπελα να μην ξερει πως να προφυλαχθει!Σε ενα κεντρο υγειας,σε ενα οποιοδηποτε νοσοκομειο μπορει καποια να πληροφορηθει τα παντα,επισης μια επισκεψη ως το περιπτερο η το σουπερ μαρκετ μας δινει την πιο απλη και οικονομικη λυση!Προφυλαξη κοριτσια οπωσδηποτε!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξεχασα να πω οτι παντα προσεχα,αλλα ηδη ειμασταν μαζι 3 χρονια και καναμε ελευθερα,παντα με προσοχη ομως,που φυσικα και δεν θεωρειται μεθοδος αντισυλληψης,ο φιλος μου δεν προσεξε θεωρωντας οτι ενα μωρο θα ηταν ευπροσδεκτο,ετσι κι αλλιως ποτε δεν ειχαμε σκεφτει για εκτρωση,αλλα ειλικρινα φοβηθηκα πολυ,οτι θα εχανα τους δικους μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Το θέμα είναι ότι ενα απλό χάπι της επόμενης μέρας κοστίζει λίγότερο από μια ανθρώπινη ζωη...

Αστο αγαπη το χαπι της επομενης μερας εχω καει

Καλυτερα τα αντισυλιπτικα που παιρνεις καθε μηνα 28 και να μεινεις εγκυος δεν υπαρχει προβλημα γιατι η ορμονη που εχουν υπαρχει ηδη στον οργανισμο

Πριν 2 χρονια εκανα εκτρωση επειδη επρεπε να κανω καποιες εξετασεις και ειχα κοψει τα ατισυλιπτικα για 2 βδομαδες και μετα τις εξετασεις ενω ειχαμε σταματησει μεχρι να κανω τις εξετασεις μετα την περιοδο τα παιχνιδακια

οταν τις εκανα ξαναρχισαμε εσπασαν 5 φορες τα προφυλακτικα πηρα το χαπι της επομενης μερας και τις 5 φορες το πηρα ακριβως τη επομενη μερα επειδη δεν ειμασταν και πολυ καιρο μαζι 11 μηνες και δεν ειχα καμοια διαθεση να μεινω εγκυος δεν ξεραμε καν αν θα ειμασταν μαζι τους επομενους μηνες

Το αποτελεσμα εμεινα εγκυος το χαπι δεν εκανε τιποτα και μετα απο μια βδοαμαδα καθυστερησης πηγα στον γυναικολογο του ειπα το ιστορικο εκανε ο ανθρωπος τα τηλεφωνηματα του σε 3-4 αλλους γιατρους να δει μηπως και υπαρχει περιπτωση να το κρατησουμε αλλα τελικα πηγα την ιδια μερα σε χειρουργειο γιατι με τοσο δηλητηριο που εφαγε ακομα και να μπορουσε να φτασει ως το τελος η εγκυμοσυνη εκτος απο μογγολισμο κανεις δεν εγκυοταν την μορφη που θα ειχε

Και ολο το χαπι που πηρε ο οργανισμος μου για να αποφυγει μια ενδεχομενη εκτρωση εμαθα τελικα οτι σε ενα 30% των γυναικων η μεθοδος αυτη για διαφορους λογους αποτυχενει

ΠΙΚΡΑ!!!!!!

Το μονο καλο στην Ιστορια ειναι οτι θα φροντισω να γινει κατανοητο στην κορη μου εφοσων καποια στιγμη μεινει εγκυος κατω απο οποιαδηποτε συνθηκη και αν ειναι (π.χ ανυπαντρη να πηγαινει στο σχολειο μη να μην θελει ο πατερας να το αναγνωρισει η δεν ξερω και εγω τι) αν το θελει το μωρο η κορη μου θα το κρατησει οποιαδηποτε ενεργεια χρειαστει να κανω για αυτο και φυσικα θα εχει μια καλη πληροφορηση απεναντι στις αντισυλιπτικες μεθοδους οχι φυσικα μονο απο εμενα αλλα απο γυναικολογο για να μην προβει σε μια τετοια πραξη η οποια τραυματιζει οχι μονο το σωμα αλλα περισοτερο την ψυχη μιας γυναικας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω απο γνωστη μου εμαθα οτι το χαπι της επομενης μερας δεν εχει παντα επιτυχια και μαλιστα η γυναικολογος της ειπε οτι συνηθως αποτυγχανει στα αγορια,εσενα πως το αντιμετωπισαν οι δικοι σου΄ελενηχ;το εμαθαν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φυσικα δεν ριχνω αλλου τις ευθυνες,αλλα δεν μπορω να ακουω καποιους παπαδες να λενε ποιο ειναι το σωστο,ενω δεν δινουν ουσιαστικες λυσεις στο θεμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φυσικα και το εμαθαν η μανα εφαγε φρικη η πεθερα πιο χαλαρη ο πεθερος στεναχωρηθηκε αρκετα ειχε δει και ονειρο πως θα το βγαλουμε Νικολακι και αν δεν ειχα παρει το χαπι θα το κρατουσαμε:((

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πολυ πριν μεινω εγκυος και γεννησω ηξερα

πως οτι και να τυχαινε δεν θα εκανα ποτε

εκτρωση..

Τωρα το θεωρω απλα αδιανοητο..

Ειναι ΤΟΣΟ σπουδαιο αυτο το θαυμα και εμεις

δεν ειμαστε αξιοι να το διακοπτουμε..

Οταν ομως ειχε βγει ασχημη η αυχενικη, εκει τα χρειαστηκα!!

ΔΕΝ θα ειχα αλλη λυση.. ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!!

Ευτυχως ο Θεος μας βοηθησε και πηγαν ολα καλα.

Πολυ προσοχη κοριτσακια μου!!

Δεν χρειαζεται να περναει καμια γυναικα κατι τετοιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω δεν πιστευα οτι θα μου συμβει αλλα ενιωσα πολυ αδυναμη,οτι δεν θα τα καταφερνα,τωρα σκεφτομαι αλλιως,ελπιζω να τα καταφερω καποια στιγμη να μεινω εγκυος ξανα,να σου ζησει το κοριτσακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοπελα μου ξερω πολυ καλα πως νιωθεις κι ας μην το εχω περασει..

Μια πολυ φιλη μου αναγκαστηκε να κανει

εκτρωση για τους ιδιους λογους με σενα.

Μην κατηγορεις τον εαυτο σου.. Δεν ειναι ολοι δυνατοι

και σε καθε περισταση. Ανθρωποι ειμαστε..

Σε ευχαριστω και σου ευχομαι ολοψυχα να

αποκτησεις συντομα ενα υγιεστατο μωρακι να

χαρει η ψυχη σου..

Πολλα φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

clay, εγώ είμαι κατά των εκτρώσεων χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι κρίνω την δική σου απόφαση που είχες πάρει τότε! Στο μεταξύ, αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και χρειάζεται μια έκτρωση δεν ξέρω τι θα έκανα και πως θα αντιδρούσα! Μακριά από όλες τις κοπέλες, μέλλουσες μαμάδες και μαμάδες του κόσμου!

Να μην σε νοιάζει η εκκλησία και τ'ότι λένε! Ο Θεός μόνο μπορεί να κρίνει και να συγχωρέσει! Πάντα! Δεν το παίζω Θεούσα, ούτε είμαι της θρησκείας! Δεν συμφωνώ με τους παπάδες καθόλου! Δεν λέω ότι είναι λάθος αυτά που λένε αλλά αυτά που κάνουν αυτοί από πίσω είναι πολύ χειρότερα! Παιδεραστία, πορνεία και πολλά άλλα! Δεν το κάνουν όλοι .. βέβαια, αλλά δεν είναι και Θεοί οι υπόλοιποι! Ο μόνος που μπορεί να κρίνει για μένα είναι ο Θεός και κανένας άλλος!

Τέλος, όταν άρχισα να έχω σεξουαλικές επαφές, η μαμά μου μ'είχε ενημερώσει καταλλήλως για τα θέματα αντισύλληψης κι όχι μόνο! Υπάρχουν και τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα που στις μέρες μας είναι σε μεγάλη έξαρση! Πάντα μου έλεγε να προσέχω! Και στο ενδεχόμενο μιας εγκυμοσύνης απρογραμμάτιστης, θα ήταν δίπλα μου σ'όποια απόφαση κι αν έπαιρνα! Μια φορά είχε σπάσει το προφυλακτικό και φοβήθηκα! Ήμουν 19 χρόνων και ο φίλος μου 20! Όπως καταλαβαίνεις 2 παιδιά..αλλά ευτυχώς δεν έμεινα! Όταν γνώρισα τον άντρα μου, κάναμε χωρίς προφυλακτικό σχεδόν από τον 3ο μήνα! Πάντα προσέχαμε!Είχαμε συζητήσει κάθε ενδεχόμενο κι ήμασταν σύμφωνοι ότι θα το κρατήσουμε. Όταν μετά από 3 χρόνια παντρευτήκαμε, ξεκινήσαμε ελεύθερα, τέλιωνε κανονικά μέσα κι έπιασα στον 3ο μήνα προσπάθειας!

Εύχομαι κοπέλα μου, όταν θα είσαι έτοιμη να έρθει το μωράκι που θα σε κάνει ευτυχισμένη.. Και να μην σου ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο! Και να μην στενοχωριέσαι πια! Ότι έγινε έγινε! Δεν αλλάζει πια! Κι ότι χρειαστείς.. μην διστάσεις να μας το πεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...