Μετάβαση σε περιεχόμενο

αμβλωσεις


pink

Recommended Posts

clay mou..............kamoia apo mas den exei to fwtostefano sto kefali tis gia na sou pei ta xeirotera!!!!!!!!kai kamoia den einai se thesi!!!

tha simfwnisw omws me tin bell gia na pas se enan pneymatiko...pisteyw tha se boithisei poli kai tha sou figei to baros!!!!!

oso gia tin mama sou poli kakws pou pite thesi........auto tha eprepe na einai dikia sou apofasi kai tou sintrofou sou kai mono~!oloi mas kanoume lathoi kapoia stigmi to thema einai na ta katalabainoume kai na ta antimetwpizoume!!!!!!!!!!pigaine stin ekklisia tha boithitheis para poli

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Clay αγάπη μου καλή σου μέρα...

Το θέμα που έβαλες στο foroum δεν είναι απλό....

Είμαι κατά της άμβλωσης και αν η εγκυμοσύνη δεν είναι καλή....

Είναι ένας φόνος τίποτα άλλο...

Εάν κάνει κάποια΄ένα παιδάκι και αυτό στην πορεία δεν της αρέσει ή είναι άρρωστο ή οτιδήποτε άλλο και το παιδάκι είναι 1 χρονού θα ρο σκοτώσει????????? το φαντάζεσαι να σκοτώσεις ένα παιδάκι μέσα στην κούνια του????ένα παιδάκι μέσα στον παιδικό σταθμό????πόσο μάλλον μέσα στην κοιλιά και το χειρότερο να είναι δικό σου παιδί....δεν στο λέω για να σε κατηγορήσω....Προς Θεού...Απλά αν θες την γνώμη μου πήγαινε σε έναν ιερέα και πες του τα...Παπάδες υπα΄ρχουν πολλοί....Δεν είναι κανένας όμως τέλειος ούτε οι παπάδες ούτες όμως και εμείς οι λαικοί εκτώς από τον Θεό...Μην νομίζεις ότι θα σε αρπάξουν από τα μούτρα υπάρχουν και παπάδες που είναι πολύ καλοί....π.χ όταν παμε σε έναν γιατρό κοιτάμε να είναι καλός σαν γιατρός και όχι τι κάνει στην προσωπική του ζωή το ίδιο ισχύει και για τους παπάδες δεν μιας νοιάζει ναν κλέβει και οτιδήποτε άλλο μας νιάζει να μας δώσει μια συμβουλή άσχετα το αν μπορει και ο ιδιος να την εφαρμωσει....Αν ο παπάς είναι ο χειρότερος στον κόσμο δεν συμαινει οτι θα γίνουμε και εμείς....Σε κούρασα...Εύχομαι να είσαι πάτνα καλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω για την απαντηση,αλλα δεν αναγκαζεται καποιος να γινει ουτε παπας ουτε γιατρος και αφου οι παπαδες ειναι σαν εμας προφανως τη συμβουλη μπορω να την παρω απο τον καθενα,οσο για τα παιδια με προβληματα,το θεωρω απαραδεκτο στις μερες μας με τοσους ελεγχους να γεννιουνται παιδια που τα ιδια ταλαιπωρουνται πιο πολυ,φυσικα δεν εννοω να πεταξει καποιος το παιδι γιατι υπαρχουν και περιπτωσεις που δεν δειχνουν στις εξετασεις 'η στον τοκετο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σ΄ευχαριστω πολυ,η μητερα μου με ειχε ενημερωσει και λεγαμε τα παντα ομως ειναι κατα του γαμου και φοβοταν μην παρατησω τις σπουδες,αλλα δεν σκεφτηκε την ευτυχια μου, και σε σενα ευχομαι τα καλυτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μπορω να σε κρινω για την πραξη σου να κανεις εκτρωση ομως αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι το γεγονος οτι επηρεαζεσε παρα πολυ απο ατομα που δεν εχουν λογο.Η επιλογη να κρατησεις το μωρο η οχι θα επρεπε να ειναι κατα κυριως λόγο απο σενα και μετα απο το συντροφο σου , σε καμια ομως περιπτωση απο τη μητερα σου .Θεωρω οτι η μαμα σου δν εχει καταλαβει οτι ειναι η δικη σου ζωη τα δικα σου σχεδια οι δικες σου επιτυχιες η αποτυχιες.Ειμαι απολυτη οτιμο ερχομος ενος παιδιου μονο εμποδιο δεν μπορει να ειναι αντιθετα σου δινει κινητρο και δυναμη να φτοιαξεις τη ζωη σου πιο καλη γιατι θα εχεις και καποιο αλλο κομματι που θα στηριζετε σε σενα .Ανναρωτηθηκες ποτε αν η μητερα σου μετανιωνει για τα δικα της σχεδια που δεν εκανε και τωρα εχει ριξει το μπαλακι σε σενα; Το νε εχεις καλο μου κοριτσι τυψεις ειναι λογικο κομματι της ανθρωπινης φυσης μια μεγαλη διαφορα του ανθρωπου απο τα ζωα , ομως δεν βγαινει τιποτα με αυτο εχεις ολο το χρονο μπροστα σου να τα βρεις με τον ευατο σου γιατι εσυ αυτο χρειαζεσε.Εγω προσωπικα δεν πιστευω οτι ενας ιερεας θα σε βοηθησει καπως το αντιθετο μαλιστα θα σε γεμισει περισσοτερες ενοχες αν θελεις να νιωσεις πιο καλα ζητα τη γνωμη καποιου ειδικου μην το αφηνεις να σε τριβελλιζει και να σε δηλητηριαζει.

Ο ιερεας τι ειναι ενας ανθρωπος ειναι οπως όλοι μα ςμε αδυναμιες .Αν θελεις να ερθις κοντα στο θεο κατσε μπροστα στην εικονα πες τα ολα κλαψε και τελος .

Εγω παντρεμενη συνεχισα το σχολειο και παννελληνιες εδινα οταν ο γιος μου ηταν 3 μηνων δεν σταματησε απο τιποτα απλα η ζωη μου αναπροσαρμοστηκε βαση του γεγονοτος αυτου και πιστεψε με ειναι οτι καλυτεροο μπορουσε να μου συμβει.

Να εισαι καλα και οταν αποφασισεις νανγινεις μαμα σιγουρα θα ειια η καλυτερη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια μου, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!!

Τι ωραία που θα ήταν η ζωή εάν εμείς οι μανούλες αφήναμε τα παιδιά μας να αποφασίζουν αυτά για τη ζωή τους και να τη ζήσουν όπως θέλουν χωρίς να τα γεμίζουμε τύψεις, ενοχές και "πράξεις" που θα κάναμε εμείς στη δική μας ζωή!!!!!!!!!!!

Και εγώ έμεινα έγκυος, πριν παντρευτώ! Η κόρη μου δεν με εμπόδισε σε τίποτα! Αντίθετα ένιωθα τρομερή δύναμη να κάνω πολλά πολλά πράγματα για να ομορφύνω τη ζωή της και ήμουν 21 χρονών και ο άντρας μου 19!!!!

Εάν έχουμε θέληση όλα τα καταφέρνουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

amarties gonewn pedeuousi teknwn .

einai polu asxhmo na epembenoun etsi oi gonis stis zwes tvn enilikwn paidiwn tous gia na mhn ksefigoun apo ta dika tous thelw ta dikas tous onira .einai polu asximo .oi dikoi mou panta mou legane na prosexw na pernw profilakseis alla mou legane oti an ginei mhn to riksw na tous to pw kai tha me bohthisoun .kai na fantastite mou to elege o pateras mou pou einai polu palewn arxon anthropos ,ma para polu palewn arxon .

otan den exeis simparastash se oti epilekseis apo thn oikogeneia sou einai polu diskolo na apeksartitheis apo ytous an den to eixes kanei mexri tote .den tha stathw sto thema ths ektroshs oi palioteres kserete thn apopsh mou kai den xriazete na epektathoume sayto alla auto pou prepei na kanoume san manes na doume ti epathe h filh mas apo thn apopsh to thelw ths mamas ths kai na pernoume mathhmata gia ta dika mas paidia kai pos na shmperiferthoume .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σημασια εχει οτι ο συντροφος σου ειναι διπλα σου και σεβεται τις αποψεις σου! ειναι πολυ συμαντικο για ενα ζευγαρι (διοτι ζευγαρι ειστε κι ας μην ειστε παντρεμενοι)να επικοινωνει και να στηριζει ο ενας τον αλλον! Θελει κουβεντα λοιπον το θεμα με τον ανθρωπο σου και μην επηρεαζεσαι απο το τι σου λενε οι αλλοι! Σημασια εχει τι θελετε εσεις οι 2! φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επηρεαζομαι πολυ,ειδικα απο τη μητερα μου,τοτε μου ελεγε το αγορι μου θα ερθω και θα τους πουμε μαζι οτι εισαι εγκυος και θα παντρευτουμε αλλα τον σταματησα,φοβηθηκα,λεω τι θα κανω αν δεν εχω ειδικα τη μανα μου διπλα,αισθανομουν και περιεργα με τα συμπτωματα,πιο πολυ ομως με πειραζει που υποτιμα το γαμο και τα παιδια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

clay, κοριτσάκι μου γλυκό, εμείς οι μανούλες μερικές φορές μπερδεύουμε τα όνειρα των παιδιών μας με τα όνειρα τα δικά μας! Εσύ ξεχώρισε ποια είναι τα δικά σου και προσπάθησε να τα πραγματοποιήσεις! Δεν χρωστάς τίποτα στη γλυκειά σου μανούλα (που είμαι σίγουρη ότι προσπαθεί να κάνει το καλύτερο για σένα και ότι σε αγαπάει υπερβολικά).....στον μόνο που χρωστάς είναι στον εαυτό σου.... του χρωστάς να τον κάνεις όσο μπορείς πιο ευτυχισμένο! Ζήσε τη ζωή σου και τα όνειρά σου (όποια και αν είναι αυτά), χωρίς τύψεις και ενοχές!!!

Και ότι έγινε έγινε, δεν αλλάζει! Προσπάθησε από δω και μπρος να κάνεις αυτό που εσύ θέλεις! Οι επιλογές να είναι δικές σου!Και πες στη μανούλα σου να σε αφήσει να ζήσεις τη ζωή σου ακόμα και τα λάθη σου! Τουλάχιστον να είναι δικά σου!!!!!!!!

Φιλιά πολλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω θα σου πω και κατι ακομα :το να παρεις κοπελα μου τις δικες σου αποφασεις δεν παει να πει οτι δεν αγαπας τη μητερα σου η οτι δεν εισαι παιδι της αλα πρεπι καποια στιγμη να απογαλακτιστεις και αφου δεν σε αφηνει εκεινη πρεπει να παρεις την πρωτοβουλια εσυ , σιγουρα δεν ειναι ευκολο αλλα οχι και αδυνατο , ποτε δεν θα μετανιωσεις για κατι που εκανες και απετυχε αλλα για κατι που δε εκανες καθόλου !τραβα τη ζωη απο τα μαλλια και μην αφηνεις να σε τραβανε αλλοι και αυτο στο λεω με πολλη αγαπη .Σημερα οριζει τη ζωη σου τη σκεψη σου τα ονειρα σου η μητερα σου αυριο θα ειναι ο αντρας σου και αργοτερα θα αφησεις τον ευατο σου ερμαιο στα παιδια σου :και εσυ που θα εισαι ; γιατι πρεπει να εισαι απο κατω ενα σκαλι και οχι διπλα ς η απεαντι ; Ν αεχεις ενα καλο Πασχα και να εισαι σιγουρη οτι ο Χριστουλης αυτες τις ημερες σε νιωθει και το γεγονος οτι πηρες την αποφαση να μοιραστεις κατι τοσο πρωσωπικο ισως να ειναι ο δρομος που σου εδειξε "ΕΚΕΙΝΟΣ"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι και εγώ απο αυτές που θεωρούν την έκτρωση ως κάτι το αδιανόητο. Βεβαια μιλάω εκ του ασφαλούς εφόσον είχα από μικρή τη δυνατότητα να το κρατήσω σε περίπτωση που τύχαινε εγκυμοσύνη, έστω και χωρίς σύντροφο ή γονείς να με στηρίξουν.

Η εγκυμοσύνη μου ήρθε σε μια στιγμή που δεν την ήθελα καθόλου, αλλά δεν την διέκοψα γιατι έμεινα πιστή σ' αυτή την αρχή μου.

Όμως αυτό που δε θα έκανα ποτέ των ποτών και είμαι απόλυτη σ' αυτό, είναι να αφήσω τη μαμά μου (θα έλεγα τον μπαμπά μου, γιατί αυτός ήταν ο παρεμβατικός, αλλά δε ζει πια) να με χειραγωγει και μάλιστα σε τόσο σημαντικές αποφάσεις. Δεν το έκανα ποτέ και δε θα το κάνω.

Μήπως να αρχίσεις από εκεί;

Τα γεγονότα δεν αλλάζουν. Αφησέ το πίσω σου, απλά θα σε συμβούλευα να προσπαθείς να παίρνεις εσύ τις αποφάσεις για τη ζωή σου. Στο κάτω κάτω, δική σου είναι! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

clay σε καταλαβαινω. εγω πάντα ήμουν στη μεση στο θεμα των αμβλώσεων σιγουρα η ζωη ξεκινα οταν χτυπα η καρδούλα αλλα ενα παιδακι θέλει καλο περιβάλλον και ευτυχισμένους γονείς ή ακόμα και εναν ευτυχισμένο γονέα αν οι συνθήκες δεν είναι κατάλληλες θα βγεί ένας δυστυχισμένος ανθρωπος που θα μετανιώνει για την στιγμή που γεννήθηκε. ο πνευματικός δεν θα σε βοηθήσει μπορεί να σε κάνει να νιώσεις και χειρότερα. μια άμβλωση είναι μια απώλεια επομένως το πένθος δηλαδή το να κλάψεις να στεναχωρηθείς να οργιστείς και να ξεσπάσεις είναι αναμενόμενα και πρέπει να γινουν αμα το καλύψεις ετσι το γεγονός θα το κουβαλάς πολύ καιρό.πρέπει να το συζητήσεις και να βγάλεις τα συναισθήματα σου. το προβλημα ομως είναι η σχέση σου με την μανούλα σου γιατί θα είναι πάντα παρεμβατική και στο μελλον και θα αντιμετωπίσεις και άλλα προβλήματα,μιλησέ της όμορφα εξηγησέ της πως εσύ παίρνεις αποφάσεις στη ζωή σου και ανεξαρτητοποιήσου και συναισθηματικά.σου ευχομαι όλα να σου πάνε καλά και να βρείς δύναμη(την έχεις μέσα σου).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

clay έγραψε:

επηρεαζομαι πολυ,ειδικα απο τη μητερα μου,τοτε μου ελεγε το αγορι μου θα ερθω και θα τους πουμε μαζι οτι εισαι εγκυος και θα παντρευτουμε αλλα τον σταματησα,φοβηθηκα,λεω τι θα κανω αν δεν εχω ειδικα τη μανα μου διπλα,αισθανομουν και περιεργα με τα συμπτωματα,πιο πολυ ομως με πειραζει που υποτιμα το γαμο και τα παιδια

Καλή η στοργή της μητέρας αλλά όταν αρχίσει και επισκιάζει τις αποφάσεις του παιδιού της...

Η μητέρα σου σίγουρα σε αγαπάει και θέλει το ''καλό'' σου, όμως πολλές φορές το καλο των άλλων (και ας είναι οι μαμάδες μας) δεν συμβαδίζει με τα δικά μας θέλω....

Προσπάθεισε να κηνυγάς αυτό που ΕΣΥ θέλεις στη ζωή σου και ας είναι αντιθετο με τα ''ΘΕΛΩ'' των υπόλοιπων...

Ας είναι αυτο το περιστατικό που βίωσες η αρχή να γίνεις πιο ανεξάρτητη και να σταθείς στα πόδια σου... και να αγωνίζεσαι για αυτά που ΕΣΥ επιθυμείς....

Καλό Πάσχα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια σας ευχαριστω ολες,ηθελα να αναφερθω σε μια εκπομπη του θεωδορακη,πρωταγωνιστες,σχετικα με εγκατελειμενα μωρα,ακουσα οτι τα μωρα απο μητερες που εκαναν χρηση ναρκωτικων πρεπει απο τη στιγμη που θα γεννηθουν να παιρνουν ουσιες αναλογες και να κανουν ειδικη θεραπεια για να επιβιωσουν,μου εκανε μεγαλη εντυπωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

clay μου για να μην συμβαινουν ολα αυτα τα τραγικα.......Αντισυλληψη!!!!

Ειναι η μονη υπευθυνη πραξη που μας προστατευει απο ολα αυτα τα παρατραγουδα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Κορίστια καλημέρα...

Έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα της έτρωσης γιατί πάντα αναρωτιόμουνα πώς είναι δυνατόν μια γυναίκα να αντέχει να κάνει αυτή την πράξη.Δυστυχώς πριν κάποια χρόνια,και πολύ πριν γίνω εγώ μανούλα,έτυχε στην αδερφή μου.Ήταν το πρώτο μωράκι που θα έμπαινε στην οικογένεια και το περιμέναμε όλοι με ανυπομονεσία.Όταν έκανε την αυχενική διαφάνεια φάνηκε πως το παιδάκι έπασχε απο το σύνδρομο Down.Η αδερφή μου ήρθε στο σπίτι κλαίγοντας και μας το ανακοινωσε.Παρακαλούσαμε να έχει γίνει κάποιο λάθος!Η ίδια και ο σύντροφος της αποφάσισαν οτι δεν μπορούσαν να φέρουν στη ζωή ένα άρρωστο παιδί που ουσιαστικά θα του στερούσαν τα πάντα.Το παιδάκι αυτό σήμερα θα ήταν 12 ετών.Δεν θα ήταν αποδεκτό απο κανέναν.Όλοι θα το απεφευγαν.Δεν θα έπαιζε ποτέ του σαν παιδάκι.Δεν θα χαμογέλαγε.Ίσως να ήταν καλύτερα που έφυγε τότε,και αυτό το δηλώνω εγώ που εντελώς εναντίων των εκτρώσεων.Φυσικά δεν κατηγορώ τους γονείς που φέρουν στην ζωή παιδιά με ιδιαίτερες ικανότητες.Αντιθέτως είναι ΗΡΩΕΣ.Τα παιδιά αυτά έχουν να δώσουν πολύ αγάπη.Όμως οχι στην δική μας κοινωνία.Μπορεί να λέμε οτι έχουμε προοδευσει αλλά ακόμα είμαστε ρατσιστές.Οχι,πιστευω πως είναι καλύετρο να μην έρχεται στην ζωή ένα παιδί που θα συναντήσει μόνο οικτο και κλειστές πόρτες γύρω του.

Σχετικά με τις κοπέλες που καταλήγουν στην έκτρωση για κοινωνικούς λόγους πιστευω οτι οι μόνοι υπευθυνοι είναι οι γονείς.Διάβασα προσεκτικά όλες τις απαντήσεις και δεν είδα πουθενά να αναφέρεται το αγόρι.Μιλήσατε μόνο για όσα έχει πει η μητέρα στην κόρη.Το αγόρι δεν φέρει καμία ευθύνησε τέτοιες καταστάσεις;Μεγαλώνω παιδιά και απο τα δυο φύλα και όταν έρθει ,με το καλό,η ώρα να μιλήσουμε για το σεξ και την αντισύλληψη θα πω τα ίδια ακριβώς.Στις κόρες μου,να μην προχωράνε αν το αγόρι τους δεν θέλει να λάβουν κάποια μέτρα αντισύλληψης,γιατί ουσιατικά δεν νοιάζεται για αυτές.Στον γιο μου να σέβεται την κοπέλα του και τον εαυτό του και να λαμβάνει τα μέτρα του σε κάθε επαφή ώστε να μην φτάσουν να πετάξουν ένα αθώο πλάσμα στον σκουπιδοτενεκέ.

Θα συμφωνήσω με την Υβόννη...Δεν επιτρέπεται το 2009 να καταλήγουν γυναίκες στην έτρωση(υπενθυμίζω οτι δεν αναφέρομαι σε εκείνες που το κάνουν για λόγους υγείας ή πολύ σοβαρούς κοινωνικούς)Η πληροφόρηση υπάρχει απο παντού και τα νέα παιδιά ξέρουν πολύ περισσότερα απ όσα ξέραμε εμείς σε αντίστοιχη ηλικία.

Τελος,ο καθένας καθορίζει τις πράξης και την ζωή του.Αν δεν θέλεις παιδί,επιλογή σου και απολύτως σεβαστό.Όμως μην αναγκάζεις άλλους(και μάλιστα το ίδιο σου το παιδί!!!), πιο αδύναμους απο εσένα ,να πληρώνουν τα λάθη σου με την ζωή τους.

Συγχωρέστε με για το μακροσκελές μήνυμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mamaka exeis dikio,Proswpika oute kan skeftika to agori!Mou fanhke autonohto pws oi euthines pane sto atomo pou ekane auth th praksh.

Den anaferthike kiollas,h kopela edeikse na eixe provlimma me th mhteras ths ws sto na to krathsei.Einai kalo na apofeugondai tetoia (la8h) an ta thewroume etsi.

As prosexoume perissotero.

Kai gw eimai mikrh kai tha ithela ligo na kanw th zwh mou xwris autes tis varies ypoxrewseis enos paidiou.

Otan edeikse thetiko to test de pisteua oti ondws hmoun egkyos.

Afou eixa parei liga kilakia kai oute kan mou perase apto myalo egkymosynh!

Alla afou to ematha kai ekatsa 2 leptakia kai to skeftika mono xarhka!

Gia ektrwsh oute to skeftika!

Me to patera mou de milaw 3 xronia epeidh de symfonouse na pandreftw.

Kanoume tis dikes mas epiloges etsi opws krinoume emeis oi idioi wste na eimaste eutuxismenoi.Koitame mprosta kai oxi pisw.Oi tritoi de prepei na emplekondai toso akoma kai an oi tritoi einai oi gonois mas.

Oso gia auto pou synaivei sthn aderfh sou,lypamai poly!De fandazomai poso poly tha ponaei na thes ena paidi kai na pairneis arnhtika apotelesmata gia thn ygeia tou!Kai egw nomizw auto tha ekana gia tous idious logous.

Apla de tha andexa to paidi mou na me rwtaei px. gt den exw filous ktl. kai na to vlepw dystyxismeno.

Sygoura h koinwnia mas den apodexetai tetoia paidakia kai lypamai poly.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mamaka_4 έγραψε:

Κορίστια καλημέρα...

Έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα της έτρωσης γιατί πάντα αναρωτιόμουνα πώς είναι δυνατόν μια γυναίκα να αντέχει να κάνει αυτή την πράξη.

Δεν το ξερουν

ουτε καν περναει απο το μυαλο τους οτι δεν αντεχετε οσο μικρο και αν ειναι το εμβρυο ακομα και αν δεν εχει αρχισει να χτυπαει η καρδια ειναι ενα κομματι που φευγει απο μεσα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσικα δεν μιλάω μόνο γαι την φίλη μας που άνοιξε το ποστ.Αναφέρομαι σε κάθε σεξουαλικά ενεργό ζευγάρι και την πληροφόρηση/παιδεία που θα έπρεπε να έχουν τα παιδιά απο το σπίτι.

Και έτσι για την ιστορία,η αδερφή μου έκανε ακόμα τρία παιδάκια.Όμως δεν ξέχασε ποτέ ούτε εκείνη ούτε εμείς εκείνο το παιδάκι.Τώρα πηγαίνει και βοηθάει σε ιδρύματα με άρρωστα παιδάκια και πάντα ανάβουμε ολοι και ένα παραπάνω κεράκι για αυτό το αγγελούδι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΙΝΚ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΕΠΩΔΥΝΟ ΕΙΝΑΙ!ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΦΑΡΜΑΚΑ!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΓΙΝΕ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ!ΚΟΙΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΣΤΗ!ΦΙΛΑΚΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα σε ολες.

Διαβασα προσεκτικα ολα τα post και ειλικρινα θελω να ρωτησω τι γνωμη σας για το θεμα της επιλογης της γυναικας να αποφασισει για το σωμα της, γιατι μπορει να ονομαζουμε φονο (προσωπικα αυτος ο χαρακτηρισμος δεν μου φαινεται καθολου σωστος) την αποφαση να κανει εκτρωση μια γυναικα αλλα οταν μαθει οτι το παιδι θα εχει προβλημα (down κτλ) τοτε αλλαζει το πραγμα (αυτες δεν ειναι ανθρωπινες ζωες?) να ρωτησω σχετικα με αυτο τις μαμαδες πως θα τους φαινοταν αν στην ιδια ταξη με τα παιδια τους υπηρχαν παιδια με αυτισμο (κατι που συζητιεται να γινει στα ελληνικα σχολεια αλλα οι αντιδρασεις ειναι μεγαλες)? και τελος, τι λετε για ολες αυτες τις περιπτωσεις παιδιων που γενηθηκαν απο γονεις τοξικομανεις,για τα παιδια που δουλευουν στα τρενα κ στο δρομο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ανοιξα το ποστ και επειδη αναφερθηκατε στο θεμα αγορι,ανελαβε τις ευθυνες του ομως εγω δειλιασα,αλλωστε κι εγω η ιδια μετανιωσα που δεν επεμεινα.προσωπικα χωρις να βγαζω απο πανω μου τις ευθυνες θεωρω απαραδεκτους τους παπαδες οπως και τους συλλογους κατα των εκτρωσεων που παροτρυνουν να γεννηθουν τα παιδια εστω κι αν δοθουν για υιοθεσια 'η εχουν γενετικες ανωμαλιες και βασανιζονται μια ζωη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη το ειχα ψαξει το θεμα με τον αυτισμο και λοιπες ασθενειες πριν κανω και την δευτερη αυχενικη για να δω αν τυχαινε κατι απο αυτα τι θα εκανα και να εχω τον χρονο να αντιδρασω

στον αυτισμο θα το κρατουσα στο συνδρομο down οχι οπως επισης εκει που δεν μπορεις να κανεις τιποτα ειναι δισχυδις ραχη ( Δισχυδις ραχη νομιζω εχει γινει μια εγχειρηση στο εξωτερικο αλλα εκτος απο το κοστος ειναι 50% 50% τα αποτελεσματα) ανεγκεφαλεια και κατι αλλα περιεργα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...