Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βήχας και εγκυμοσύνη!


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα!!!!Κλεινω την 13η εβδομάδα την Δευτερα και εδω και 6-7 ημερες εχω μια γριπουλα!Οχι τιποτα το σοβαρο αλλα χωρις φαρμακα με εχει ταλαιπωρησει λιγο!Ειχα ανεβασει και λιγο πυρετο και τελικα επεσε μονος του δεν προλαβα να παρω depon!(Ειχα παρει να ρωτησω τον γιατρο και μου ειπε depon-panadol για πυρετο μονο)Το θεμα ειναι οτι τις 2-3 τελευταιες μερες εχω βηχα!Σημερα τα ξημερωματα μου δωσε και καταλαβα!!!Σηκωθηκα κατα τις 5 και κοιμηθηκα στον καναπε!!Χθες το βραδυ πηγα στον παθολογο και μου εδωσε με τα χιλια ζορια sinecod επειδη με ακουγε που υπέφερα!Δεν ειναι συμφωνος για φαρμακα στην εγκυμοσύνη!!Και μου ειπε να παρω και τον γυναικολογο μου και τελικα μου ειπε και αυτος τα ιδια!!!Οσο μπορω να το αποφύγω!!!Απο την αλλη ομως μου ειπανε οτι ο βηχας δεν ειναι καλος και οτι μπορει να προκληθει αποκολληση απο το ζορισμα!!!!Δεν θα τους ενοιαζε τοσο για το φαρμακο αλλα δεν εχω κλεισει καλα καλα τον τριτο!Γι'αυτο ειναι λιγο αυστηροι!Απο την μια χαιρομαι που δεν μου δινουν με το παραμικρο φαρμακα απο την αλλη φοβαμαι μην προκαλεσω κακο με τον βηχα!Ειχε καμια σας αναλογη εμπειρια?Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα κοριτσακια μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι καλημερα!

Τα ιδια ειχα περασει και γω περιπου στην εβδομαδα που εισαι τωρα!

Εμενα μονο ντεπον μαφηνε να παρω κιαι αυτο με το ζορι...

Για το βηχα αυτο που με βοηθουσε πολυ ηταν μια κουταλια μελι.

Ηρεμουσα αμεσως!

Εφαρμοσε το και θα με θυμηθεις!!!

Μαλακωνει ο λαιμος και ανακουφιζεσαι!

Περαστικα σου ευχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλυτερα να μην παρεις κανενα φαρμακο μονη σου ουτε καν το σιροπακι για το βηχα

Ειχα περασει ενα κρυολογημα στην αρχη και μετα ηρθε και μια γαστραντεριτιδα και μ αποτελιωσε στις 12 εβδομαδες

δεν πηρα κανενα φαρμακο τελικα μετα απο μια βδομαδα ανορεξιας ταλαιπωριας κ.λ μπηκα νοσοκομειο 5 μερες αλλα και εκει δεν μου εδωσαν αντιβιωση και μιλαμε στην γαστρεντεριτιδα μπηκα μεσα με δυνατους πονους στο στομαχι δεν αντεχα αλλο εκλαιγα

το μονο που εκαναν ηταν να με αφησουν με ορους για να μην παθω αφυδατωση και τελικα αναρωσα και απο τα δυο μονη σιγα σιγα

Ακομα και το πιο αθωο φαρμακο μπορει να προκαλεσει ζημια που δεν φανταζεσαι τωρα ειδικα ουτε το ντεπον θα σου συνιστουσα να παιρνεις γιατι μεχρι και τον 4ο μηνα αναπτυσονται τα κυριως οργανα του μωρου σου και κυριως ο εγκεφαλος

Για αποκοληση απο τον βηχα???μπα δυσκολο το βλεπω αλλα παρε τηλεφωνο τον γιατρο σου να ρωτησεις αν υπαρχει τετοιο ενδεχομενο να ηρεμησεις λιγο

Επισης σε εμενα ειχε προσπαθησει ολο το σοι να μου δωσει διαφορα σκευασματα εκεινη την εποχη εκτος απο ντεπον διαφορα φυτικα που ειναι καλα και ειναι τελεια και τι μπορουν να σου κανουν δεν πηρα κανενα

ακομα και μερικα βοτανα μπορει να προκαλεσουν ζημια π.χ φασκομηλο το ηξερες οτι καποτε το χρησιμοποιουσαν ως εκτρωτικο????

οσο καλες και να ειναι οι προθεσεις καποιου ειναι μερικα πραγματα οπως η ληψη φαρμακων στην εγκυμοσυνη που απαγορευονται αλλα το ξεχνανε ως διαμαγειας ολοι και προσπαθουν να σε επηρεασουν ενω εσυ γινεσαι υπερβολικη που δεν θες να παρεις φαρμακο

Μην τολμησεις λοιπον να παρεις κανενα απολυτος φαρμακο χωρις την συμβουλη του γιατρου σου και αν σου πουν τιποτα για υπερβολες μα απαντησεις ο καθενας στον τομεα που ξερει

δεν μπορει ο μπαμπας σου που ασχοληται με αγροτικα να σου πει να παρεις φαρμακο τωρα ειδικα

το μονο που μπορει να σου πει ειναι τι φαρμακο να βαλεις στην ντοματα

Συγγνωμη πουθ σε κουρασα αλλα μου ειχαν πρηξει τα συκωτια

Εχεις ξινιλες ε παρε malox εχεις πονοκεφαλο παρε ντεπον

εχεις δυσκιλιοτητα παρε ex-lax παρε φυλλα αιγυπτου παρε το ταδε ματζουνι που ειναι φυτικο δεν ειχαν κανει καν τον κοπο να διαβασουν οτι ολα αυτα που μου εδιναν απαγορευοταν στην εγκυμοσυνη:angry: :angry: :angry: ευτηχως που το εψαχνα στα χαρτακια και οταν δεν ειχα χαρτακια στο ιντερνετ και μετα στον γιατρο μου

Και σε οτι κι αν ειχα που ευτηχως δεν ειχα και πολλα μετα απο αυτο παρε φαρμακο μα γιατι δεν δεν παιρνεις??? ελα μωρε και εσυ

μετα απο λιγο οταν τους ελεγα τα αποτελεσματα μου ελεγαν ε δεν το ξεραμε :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lovie μου καλημερα!!!Τι κανει το νινακι σου????Φανταζομαι ειστε ξετρελαμενοι!!!!!!

Για τον βηχα βαζω σε βραστο ζεστο νεράκι μελι και λιγο λεμονι και οντως ανακουφιζομαι εκεινη την στιγμη!!Αλλα οταν με πιανει το πρωι δεν μπορω να πιω ή να φαω κατι γιατι κανω και τους εμετους!!!χιχιχιχιχι!!!Ασε μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!!!!:P Οταν σκεφτομαι το ζουζουνακι που εχω στην κοιλιτσα μου λεω στον εαυτο μου κουραγιο θα περασει αυριο θα ξυπνησω καλυτερα!!!!!!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕλενηΧ συμφωνω μαζι σου!Δεν με αφηνουν και οι γιατροι ευτυχως!Μου δωσανε την επιλογη του Sinecod για πολυ δυσκολες καταστασεις!Επισης ρωτησα τον γυναικολογο αλλα μου το ειπε και ο παθολογος οτι αν ειναι παρα πολυ εντονος ο βηχας μπορει να δημηουργηθει αποκολληση!Πιστευω ομως οτι ισως σε καποιες εγκυμονουσες να ειναι απλα η αφορμη για να συμβει!Ή να ειναι βηχας πολυ βιαιος και αποτομος που να ενοχλει την κοιλιτσα!Προσπαθω με διαφορα πραγματακια στο σπιτι και ξεκουραση να ηρεμω λιγο!Θα περασει!Ναι για το φασκομηλο το γνωριζω και καλα εκανες που το ανεφερες γιατι θα το δουν και αλλες κοπελες και θα ενημερωθουν!Και μαλιστα μου λεει η πεθερα μου προχθες πιες ενα δυοσμο ενα τηλιο ενα φασκομηλο!Φασκομηλο?της λεω!!Δεν κανει Χριστιανη μου, δημιουργει συσπασεις!!!Ασε!Ουτε καραμελες για το λαιμο δεν παιρνω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Prospathise na ton katapolemiseis me fisikous tropous...pane se ena magazi me votana k zita zampouko einai san xamomili k kanei poli kalo gia ton vixa. k emena me eixe piasei k me voithise poli, an pali den mporeis na vreis pine xamomilaki, na malakosei ligo o laimos sou!!! Episis to meli pou leei i lovie einai poli kalo anti gia zaxari sto tsagaki vaze meli...:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

Perastikouliaaaaaaaa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια επανέρχομαι σήμερα με το θέμα του βήχα!!!Είμαι χάλια!!!Το βράδυ ειδικά δεν κοιμάμαι καθόλου!!!!Μονο βήχα εχω τίποτα αλλο!!Το sinecod δεν το πήρα αλλα πηρα τον γιατρο τωρα και μου ειπε να το ξεκινησω γιατι πονάω χαμηλα στην κοιλιτσα!!!Δεν κάνει να ζοριζομαι μου είπε!!!Εγω ομως εχω τύψεις!!Δεν θέλω να παρω φάρμακα!!Φοβάμαι!:( Απο την στιγμη που δεν μου τα δινουν και οι γιατροι με ανεση!!Αυτο μου δημιουργει μεγαλυτερη ανασφάλεια!!!Μήπως ειμαι υπερβολική?Δεν ξέρω!!!Και αυτος ο βήχας τώρα ετυχε?Ολόκληρο τον χειμώνα δεν περασα ουτε ενα κρυωματάκι!!!Τωρα του ηρθε να λυσσαξει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δοκίμασες όλα τα ζεστά ???

σκέτο μέλι ??

δεν σου κάνουν τίποτα????

τι να πω κοριτσάκι μου ... υπομονή .. εγώ το Σαββατοκύριακό πέρασα την ίδια ίωση που είχα περάσει και την Καθαρή Δευτέρα (ευτυχώς με υποθερμίες πάλι) και το χειρότερο ... κόλλησα τον άντρα μου και την μητέρα μου .... έχω κατά αγχωθεί γιατί είμαι στον 9ο και θέλω να γίνουν καλά για να τους έχω δίπλα μου !!!

Ακολούθα πιστά ότι σου λέει ο γιατρός ... και πίνε πολλές πορτοκαλάδες (φρεσκοστημένες)

φιλιά πολλά και περστικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω κοριτσια μου!!Τα εχω κανει ολα τα γιατροσοφια!!Τελικα πηρα και το σιροπι!Τι να κανω!(Τωρα εχω τύψεις :( )Ελπιζω να μην παμε για αντιβιωση αν δεν περασει(2 βδομαδες με ταλαιπωρει το κρυωμα)!Ετσι μου ειπε ο γιατρος!Ή θα παρω εισπενομενη ή σε χαπακια.Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι τι κριμα.....

Περαστικα σου μωρε...

Θυμαμαι πως για το βηχα ειχα παρει ενα σιροπι απο το φαρμακειο που το χρησιμοποιουν στην ομοιοπαθητικη και περιεχει μονο βοτανα και καμια ουσια...

Ειναι το αρωματικο σιροπι του Κορρε με μελι μαραθο γλυκανισο και θυμαρι...

Δεν το χρησιμοποιησα ποτε αλλα ειναι απο τα ποιο ηπια αποτι ξερω...

Παντως οπως και να εχει να μην αγχωνεσαι...

Αν εισαι εσυ καλα ειναι και το μωρακι σου!!!

Υ.Γ Η μπεμπα μας εχει παρει τα μυαλα!!!

Αρχισε και τα κολπακια -γελακια-φωνουλες και κατουριομαστε πανω μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...