Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποιός είναι ο σωστός τρόπος ??


Recommended Posts

Καλέ πως μπέρδεψα έτσι τις εθνικότητες!ΝΤΡΟΠΗ!

Απο όπου κι αν είναι είναι μια κουκίτσα να τη χαίρεσαι!

Καληνύχτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΛΑΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΣΕ ΠΙΚΑΡΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ. ΑΝ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΑΣΚΑΛΑ Η ΟΠΟΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΘΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΤΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΛΥΠΑΜΑΙ. ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΤΗΜΩΡΙΑ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΡΕΙΣ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΣΤΗΧΙΖΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΦΥΣΙΚΑ ΤΙ ΤΑ ΛΕΩ. ΔΕΝ ΞΑΝΑΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ. ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΝΙΔΕΟΙ. ΓΕΙΑ ΣΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου δε θα μπορουσατε να ειστε πιο πολυ μες το μυαλο μου. τι θα πει τελεια μανα, υπαρχει αραγε; εγω ενα γιο 7μιση μηνων και εχω διαπιστωσει οτι δυο τρεις φορες που μ'εφτασε στα ορια μου και του φωναξα η κατασταση εγινε χειροτερη και μετα ειχα και τυψεις.... κανεις δεν λεει οτι ειναι ευκολη υποθεση η μητροτητητα αλλα καθε μανα λειτουργει κυριως με το ενστικτο της και κανει αυτο που θεωρει οτι ειναι καλυτερο με για το παιδι της. η πιεση της καθημερινοτητας μας κανει πολλες φορες να χανουμε τον μπουσουλα αλλα σε καμια περιπτωση δε σημαινει οτι δεν αγαπαμε τα παιδια μας!!! προς θεου!!! καλη δυναμη και υπομονη σε ολες τις μανουλες του κοσμου:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ. ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΤΙΜΩΡΙΑ. ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΖΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΘΑ ΔΕΧΤΕΙ ΤΗΝ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ ΕΙΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΞΙΑ ΞΥΛΟ Η ΟΧΙ, ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κασση μου δεν νομιζω οτι υπαρχει συγκεκριμενος τροπος στο να πηθαρχουμε τα παιδια μας μπορει καπιες φορες να μας βγαζουν εκτος οριων και να φωναζουμε και αν πουμε οτι δεν θα το ξανακανουμε θα ειναι ψεμα μεχρι να παντρευτουν εχουμε να φωναξουμε αμετητες φορες καταλαβαινω πως νιωθεις το εχω νιωσει κι εγω με εχει φερει και εμενα στα ορια μου και ειναι μονο 9 μηνων και του εχω φωναξει...και μετα κλαιω απο τυψεις και ενοχες λεω τι μανα ειμαι εγω αυτο το μωρο περασε τοσα και εγω του φωναζω? ομως θες η πιεση θες η καθημερηνοτητα το αγχος μου να φαει και να παρει βαρος? ολα αυτα μαζι με εκαναν και του φωναξα και μετα με φοβοταν πηγα να τον ταισω και εκλαιγε προσπαθω να κρατω την ψυχραιμια μου αφου συνηθως οταν ουρλιαζει παντα κατι εχει δεν κλαιει για πλακα!!

τωρα θα μου πεις να τα αφησουμε ετσι ανεξελενκτα? οχι δεν γινεται θεωρω οτι οπως καταλαβαινουν αν φωναξαμε καταλαβαινουν και το ΟΧΙ και το ΜΗ εγω δοκιμασα και του τα λεω με αυστηρο τονο χωρις να φωναζω και ειχε αποτελεσμα φιλακια πολλα σε σενα και στο ζουζουνι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρες....

καντινού μου μην απολογείσαι για τον τρόπο που εσύ έχεις μάθει να χειριζεσαι τα παδιά δε σημαίνει οτι δεν αγαπάς τη δουλειά σου με τα παιδιά ή τα παιδιά..:P ...απλά θεωρώ και εγώ οτι η μέθοδος αυτή είναι για αρκετά μεγαλύτερες ηλικίες...έχω υπάρξει καθηγήτρια ξένων γλωσσών και έχω συνανστραφεί πολλά παιδιά απο ηλικίας 7 εως 16 .......είναι τόσο διαφορετικά...και μην ξεχνάμε άλλο η δασκάλα άλλο η μαμά...

εγώ προσωπικά ποτε δεν επιβλήθηκα με κανενός είδους τιμωρία...σε κανένα απο τα παιδιά..όπως και να έχει όμως άλλες ηλικίες ....μπορούσα να μιλήσω...να ζητήσω κατανόηση με διάφορους τρόπους ....

με τα μωρά είναι πολύ δύσκολο ..........δεν ξέρω .....οπως δύσκολο είναι και να μεγαλώνεις το παιδί σου ....ΠΟΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝΑΙΡΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ...λόγω όλων αυτων των παδιών που γνώριζα και διαπίστωνα λάθη μανάδων που είχαν τεράστιο αντίκτυπο στα παιδιά...και έλεγα εγω αυτο δεν θα το κάνω...πολλά απο αυτά όμως τελικά μάλλον όλες θα τα κάνουμε...για να τα αποφύγουμε θέλει πολύ κόπο..και δουλειά με τον εαυτό μας.

Μπεμπούλης !!όντως εσύ έχεις και ένα λόγο παραοάνω να έχεις περισσότερες τύψεις όταν το μαλώνεις το γλυκούλι σου! έχει περάσει τόσα...

Όσο για το φαγητό επειδή το περνάω και εγώ (είναι αδύνατος ο άγγελος) ξεπέρασε το.....γρηγορα θα υποφέρεις...μην το μαλώνεις ποτέ για φαγητό...'εχει το ακριβως αντίθετο αποτέλεσμα...λίγο λίγο κι όσο φάει...είχα και εγω μόνιμο αγχος..για αυτό και μόλις το ξεπέρασα...τσουπ άρχισε να τρώει.....με παιχνίδια ...θες ...με καραγκιοζιλίκια θες...με πολύυυυυυυυ υπομονή και κυνήγημα πάντως τρωει...

Να μου τον φιλήσεις........

Stalla όλες οι μανάδες οι ευσυνείδητες το περνάμε αυτό ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ να μην αγχωνόμαστε?????

τέλεια μάνα όχι δεν υπάρχει !αν με ρωτήσουν όμως αν είμαι καλή μάνα θα πώ με σιγουριά οτι ΝΑΙ είμαι καλή μανούλα...αυτο έχει σημασία για όλες μας...να νιώθουμε καλά...φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

Η ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ. ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΤΙΜΩΡΙΑ. ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΖΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΘΑ ΔΕΧΤΕΙ ΤΗΝ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ ΕΙΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΞΙΑ ΞΥΛΟ Η ΟΧΙ, ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΕΙ.

:huh: :huh: :huh:

μαλλον δε καταλαβα καλα....θα δερνω το παιδι μου κι αυτο θα με αγαπαει γιατι ειμαι η μαμα του ?????????????????????ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!!!!!

αντε ο δυνατοτερος ας νικησει.....:blink: :blink: :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καντινου φυσικά και δεν προκειτε να συνεχισω την συζήτηση μαζι σου . Καλυτερα να μεινω ανιδεη παρα να με μορφώσεις εσυ με πειθαρχια !

Κάσση ειδες το λινκ που εβαλε η Ιφιγένεια ?

Πιστευω πως αν καταλαβαινουμε καθε φορα ποια φαση περναει το μωρο μας , ειμαστε και πιο ηρεμες -σιγουρες και ετοιμες να το αντιμετωπισουμε .

Αν απλα νομιζουμε οτι το μωρο μας εκδικειτε ή ειναι κακομαθημένο ή τον χαλασε η γιαγια που τον φυλαει (λεω διαφορα χωρις να απευθυνομαι καπου συγκεκριμένα) τοτε δεν θα κατανοησουμε τις αναγκες του μωρου μας και ισως να εκνευριζομαστε πιο ευκολα .

Στην ηλικία σας θα εδινα μεγαλη προσοχή στο να βαλω ορια μονο οτι αφορα στη προστασια του μωρου . Δεν γινεται να λεμε συνέχεια οχι και μη γιατι χανουν την σημασια τους . Αν ομως το μωρο σου πχ σηκωνεται πανω στο τραπεζι με κινδυνο να πεσει τοτε θα μπει καποιο οριο .

Κακομαθημένα γινονται τα παιδιά που δεν ασχολειθηκε κανεις μαζι τους οταν επρεπε . Δεν ειχαν την αγαπη , την αποδοχή και την προσοχή οταν επρεπε απο τους γονεις . Δεν πιστευω πως ενα παιδάκι που περιβάλεται απο την προστασία και αγαπη της μητερας οτι μπορει να γινει κακομαθημένο .

Οσο για τις δικες σου εκρηξεις ειναι και αυτες μεσα στο προγραμμα . Εχω και γω πολλες φορες εκνευριστει , σηκωσει τον τονο της φωνης ...

Η κουραση καποιες φορες μας νικά ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MARIAH ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ. ΟΤΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΡΝΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥ, ΤΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ Η ΤΟ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΤΟΝ ΠΟΠΟ. ΝΟΙΩΘΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΝΗΣΙΚΑΚΙΑ ΑΠΤΟ ΝΑ ΤΟ "ΔΕΙΡΟΥΝ". ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΣΤΕ ΜΙΑ ΚΛΙΚΑ ΚΑΙ ΑΚΟΥΤΕ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΝΤΑΣ ΟΛΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ. ΑΠΟΧΩΡΩ. ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lala μου είμαι της ίδιας σχολής με σένα...την απλή μέθοδο ....αγαπώ και το δείχνω....αλλά κανείς δεν εγγυάται το αποτέλεσμα...το ίδιο καλό αποτέλεσμα μπορεί να έχει και η μέθοδος της καντινού:P δεν το ξέρουμε αυτό!!!!!!1

η θέση μου να μην απαγορευω σχεδόν τίποτα στον άγγελο πάντως μεχρι τώρα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπη...;)

Τι εννοώ.....απο 12 μηνών τον άφηνα με δική μου επίβλεψη να περιεργάζεται τα πάντα ...απο γυάλινα βάζα (τα οποιά μαζί κουβαλούσαμε), πρίζες, απορρυπαντικά...τα πάντα ..να μην μακρυγορώ..του έδειχνα οτι τον εμπιστεύομαι...και το καταλάβαινε ..ΠΟΤΕ δεν του τράβηξα τίποτα απο το χέρι ακόμα κι αν υπήρχε κίνδυνος να σπάσει και έτρεμα...απο μέσα μου..του εξηγούσα δως το μου αγάπη μου τι να το κάνεις αυτό? και αμέσως μου το έδινε...

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ δεν πειράζει τίποτα πια...τον αφηνουν αδιάφορο όλα τα αντικείμενα... είναι πραγματικά πολύ καλό παιδί...και καθόλου αντιδραστικός ....κύριος με τα όλα του...

η μέθοδος αυτη είχε και τα κακά του όμως...έχει μάθει οτι όλα τα κάνουμε μαζί.....και έτσι είμαστε πάντα μαζί ...στο παιχνίδι στη σκανταλιά, στη βρωμοδουλειά ....μαζί την κάνουμε και αυτή...

επειδή όμως δουλευω κιόλας μερικές φορές κουραζομαι πολύ .......και μη έχοντας το περιθώριο να κάτσω και εγω λίγο η έρημη ξεσπάω καμιά φορά...αυτό είναι όλο...........εκείνος όμως δεν το καταλαβάινει αυτο είναι ....πως να κατλαβει οτι καλα με τη μαμα μαζί παίζουμε τωρα τι έπαθε και με αποφεύγει...:silly: ...

Όσο για το άρθρο το διάβασα...πολύ ενδιαφέρον αλλά πράγματα που τα περισσότερα γνωρίζω ...αλλά πάντα ΑΛΛΟ Η ΘΕΩΡΙΑ ΑΛΛΟ Η ΠΡΑΞΗ....

Κι εγώ πιστεύω οτι δεν κακομαθαίνουν απο την αγάπη...αλλά έχω δει και παιδιά που πολύ αγάπη πήραν και δεν έπιασε...είναι η μειοψηφία όμως και μάλλον τα γονίδια .......

Η ΑΓΑΠΗ ΜΟΝΟ ΑΓΑΠΗ ΦΕΡΝΕΙ....αλλά μην ξεχνάμε οτι τα ερεθίσματα υπάρχουν και απο άλλες εστίες.όχι μόνο απο μαμά και μπαμπά...ΕΙΔΙΚΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΑΦΗΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΤΙΣ ΓΙΑΑΓΙΑΔΕΣ ..σίγουρα έχω ενα παιδί με πολλά και διαφορετικά ερεθίσματα ...άλλη πονεμένη ιστορία....αυτή όμως...

και σας παρακαλώ μη μου συγχύζεστε !!!!!!:unsure::ohmy::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καντινου καλα κανεις και αποχωρεις γιατι ειλικρινα αν συνεχισεις θα κανω συσταση στη δ/νση του site , θα ζητήσω τα στοιχεια σου και θα σε καταγγειλω ! Ακου ξυλια στο πωπο !!!!!

Καση θα διαφωνήσω μαζι σου σε ενα πραγμα . Αφου αφηνεις το μωρο σου στις γιαγιαδες και αρα ξερει και χωρις εσενα , εχεις αναρωτηθει γιατι σε ζητάει και θελει ολα να τα κανετε μαζι?

Ειναι φυσιολογική αυτη η αντιδραση την κανουν και παιδακια που ηταν πιο ανεξαρτητα πιο πριν . Ειναι η φαση της υγιους προσκόλησης που αν το παιδι δεν την περάσει τωρα θα μεινει απωθυμένο ...

Το μεγάλωμα των παιδιων μας ειναι πολυ σκληρή δουλεια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lala μου μην είσαι οξύθυμη...και μην χάνεις τον έλεγχο...:cheer:

ο άγγελος μου λείπει και του λείπω αυτο είναι δεδομένο αν αυτό εννοείς...τις ώρες που δουλεύω...και είναι πολύ επώδυνο αυτό...αλλά...

έχει μάθει να τα κάνουμε όλα μαζί γιατι όντως τα κάνουμε όλα μαζί .....το θέμα μου δεν είναι αυτό όμως ξεφύγαμε απο την αρχική μου απορία..

η προσκόλληση είναι γνωστή σε όλες τις μαμάδες και εγώ χαίρομαι για αυτή...αλοίμονο αν ένα παιδί 1,5 χρονών δεν είναι προσκολλημένο με τη μαμά του...

τεσπα....το θέμα είναι να προσπαθούμε σκληρά να μην χάνουμε τον έλεγχο και να επικρατεί ηρεμία και υπομονή...όσο κουρασμένες και να είμαστε...

αυτό και μόνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

MARIAH ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ. ΟΤΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΡΝΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥ, ΤΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ Η ΤΟ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΤΟΝ ΠΟΠΟ. ΝΟΙΩΘΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΝΗΣΙΚΑΚΙΑ ΑΠΤΟ ΝΑ ΤΟ "ΔΕΙΡΟΥΝ". ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΣΤΕ ΜΙΑ ΚΛΙΚΑ ΚΑΙ ΑΚΟΥΤΕ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΝΤΑΣ ΟΛΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ. ΑΠΟΧΩΡΩ. ΓΕΙΑ ΣΑΣ

επετρεψε μου να διαφωνησω και με τους δυο τροπους.μου φαινονται και οι 2 το ιδιο 'φασιστικοι'.επισης τη ζημια η τη σκανταλια ενος μωρου δε θα τη χαρακτηριζα ποτε εγκλημα.και γιατι να το δειρω η να γινω τιμωρος του,επειδη θελει να γνωρισει τον κοσμο?????:dry:

τωρα οσο για την κλικα που αναφερεις....συγνωμη δεν την εχω δει πουθενα εδω μεσα.με αλλες αποψεις απλως συμφωνουμε και με αλλες οχι.

εχω το δικαιωμα να διαφωνω μαζι σου...αυτο ειναι δημοκρατια και εγω τουλαχιστον προσπαθω να την εφαρμοζω και στο σπιτι μου με το παιδι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Καντινου καλα κανεις και αποχωρεις γιατι ειλικρινα αν συνεχισεις θα κανω συσταση στη δ/νση του site , θα ζητήσω τα στοιχεια σου και θα σε καταγγειλω ! Ακου ξυλια στο πωπο !!!!!

:S :S :S

LaLa mou eheis skeftei oti o tropos sou kamia fora srenahorei kapoies kopeles?

Parolo pou sumfono me tis apopseis sou den mporo na min skeftomai pos enoiose i kopela...:( :( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΑΣΧΟΛΗΘΩ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΝΟΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΛΟΓΟΥ. ΟΤΑΝ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΑ. ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΛΟΓΙΑ ΕΝΘΑΡΡΙΝΤΗΚΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΑΣΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΝΟΙΩΘΕΙ ΕΝΟΧΕΣ ΠΟΥ ΜΑΛΩΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ, ΜΑΛΩΣΑ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΙΟΣΗ ΟΠΟΥ ΤΟ ΤΑΛΕΠΟΡΟΥΣΕ. ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΚΑΕΙ ΓΑΙΔΑΡΟ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΕΣ ΟΜΩΣ ΚΑΠΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΠΑΜΕ. ΜΕ ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ, ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΤΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙ ΕΠΕΙΣΗΣ ΟΤΙ ΤΟ ΑΓΑΠΑΜΕ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΘΕΩΡΡΟΥΝ ΣΑΝ ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΟ ΞΥΛΟ. ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ, ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΙΔΟΥΣ ΤΙΜΩΡΙΑ ΔΕΝ ΚΑΚΟΦΕΝΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ Η ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ. ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΥΓΕΙΕΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ. ΙΣΩΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΗΚΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ. ΚΑΣΣΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΓΑΠΑΣ.ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΦΩΝΑΞΕΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΛΕΣ. ΟΤΑΝ ΜΗΛΑΩ ΓΙΑ ΤΙΜΩΡΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Η ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΞΥΛΟ.ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΗΤΑ ΕΝΝΟΙΕΣ ΓΕΝΙΚΕΣ. ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΗΣ ΤΙΜΩΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑΣ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΜΑΛΩΜΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΤΑΡΑΞΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΡΑΦΙΚΗ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΤΑΡΑΖΕΤΑΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Καντινου καλα κανεις και αποχωρεις γιατι ειλικρινα αν συνεχισεις θα κανω συσταση στη δ/νση του site , θα ζητήσω τα στοιχεια σου και θα σε καταγγειλω ! Ακου ξυλια στο πωπο !!!!!

όταν λέω εγώ ότι έχετε ξεφύγει κάτι ξέρω! Τώρα αρχίσανε και οι απειλές?Μήπως να μην απαντάμε στα θέματα?Μήπως να σηκωθούμε να φύγουμε από δω μέσα?Τι αυτά τα πράγματα?Καταγγελία για ξυλιά στον ποπό!ΕΛΕΟΣ!Γι αυτό πάμε κατά διόλου γιατί ασχολούμαστε για ξυλιές στον ποπό αλλά στα μεγάλα εγκλήματα κλείνουμε τα μάτια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΑΣΧΟΛΗΘΩ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΝΟΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΛΟΓΟΥ. ΟΤΑΝ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΑ. ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΛΟΓΙΑ ΕΝΘΑΡΡΙΝΤΗΚΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΑΣΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΝΟΙΩΘΕΙ ΕΝΟΧΕΣ ΠΟΥ ΜΑΛΩΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ, ΜΑΛΩΣΑ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΙΟΣΗ ΟΠΟΥ ΤΟ ΤΑΛΕΠΟΡΟΥΣΕ. ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΚΑΕΙ ΓΑΙΔΑΡΟ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΕΣ ΟΜΩΣ ΚΑΠΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΠΑΜΕ. ΜΕ ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ, ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΤΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙ ΕΠΕΙΣΗΣ ΟΤΙ ΤΟ ΑΓΑΠΑΜΕ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΘΕΩΡΡΟΥΝ ΣΑΝ ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΟ ΞΥΛΟ. ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ, ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΙΔΟΥΣ ΤΙΜΩΡΙΑ ΔΕΝ ΚΑΚΟΦΕΝΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ Η ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ. ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΥΓΕΙΕΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ. ΙΣΩΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΗΚΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ. ΚΑΣΣΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΓΑΠΑΣ.ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΦΩΝΑΞΕΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΛΕΣ. ΟΤΑΝ ΜΗΛΑΩ ΓΙΑ ΤΙΜΩΡΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Η ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΞΥΛΟ.ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΗΤΑ ΕΝΝΟΙΕΣ ΓΕΝΙΚΕΣ. ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΗΣ ΤΙΜΩΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑΣ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΜΑΛΩΜΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΤΑΡΑΞΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΡΑΦΙΚΗ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΤΑΡΑΖΕΤΑΙ.

και γιατι να μην ξανασχοληθεις?δικαιωμα εχει ο καθενας να λεει την αποψη του σε ενα φορουμ...οπως αλλωστε εκανα κι εγω.

δεν υπαρχει λογος κανενας να ταραζεται.ο γραπτος λογος ειναι ετσι κι αλλιως δυσκολος γιατι δεν εχεις επαφη και δεν καταλαβαινεις τη διαθεση του αλλου.προσωπικα μ ενδιαφερει να ακουω ολες τις αποψεις.θεωρω οτι εχω το μυαλο να τις επεξεργαζομαι κι αλλες να τις κραταω αλλες να τις πεταω.

οσο για την αναφορα σε καταγγελιες κτλ επιτρεψτε μου να θεωρω κι εγω οτι ειναι μεγαλη υπερβολη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κορίτσια....

καντινού μου σε ευχαριστώ και εσένα και όλες τις κοπέλες για τις συμβουλές ...άλλες τις κρατώ άλλες τις πετώ...καλά κάνεις και λες τη γνώμη σου....μην δίνεις συνέχεια σε παρακαλώ...

Δημητρούλα......απλά μαμάδες που δε σηκώνουν το χέρι τους και δεν θέλουν ποτέ να το κάνουν....ακούγοντας οτι καποιες το κάνουν , συγχύζονται...η αλήθεια είναι σκληρό και δεν έχει και αποτέλεσμα αυτη η μέθοδος και εμένα δε μου αρέσει...ΑΛΛΑ Η ΛΑΛΑ υπερβάλει φαντάζομαι :huh: ..το πήρε στραβα...δεν είπε δα και η κοπέλα οτι τα κακοποιεί δέρνοντας όλη τη μέρα....

και μην πάτε μακριά το θέμα ...!

καλό σκ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω ποσο δημοκρατικες μπορειτε να ειστε εσεις και να ακουτε για ξυλιες στον πωπο αλλα εγω ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ !

Καντινου αν μιλας σαν μητέρα , θα λυπηθω αλλα θα σου πω οτι εσυ θα μεγαλωσεις τα παιδιά σου οπως νομιζεις . Στη συζήτηση ομως μπηκες ως παιδαγωγος ! Αυτο δεν το ανεχομαι ! Σε θεωρω επικινδυνη ! Μου λες μπρος τα ματια μου οτι χτυπας τα παιδια που σου εμπιστευονται οι γονεις τους για να τα συμορφωσεις ...Αυτο το ξερουν οι γονεις ???

Αδιαφορω παντελως για την γνωμη των υπολοιπων , ναι ειμαι αγενέστατη οταν μιλαμε για κακοποιηση παιδιων ! Το ξυλο ειναι κακοποιηση και οποια θελει ας μεινει με τα ματια κλειστα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπηκα μετα απο 2 μερες και επεσα παλι σε...μαλλιοτραβηγμα??!!:blink::(

Το μονο που θα πω...ειναι οτι οι Ελληναρες εχουμε παθος...:P

Οι αποψεις παρατιθενται για να γινουν αποδεκτες ή οχι... Δεν παρατιθενται για να επιβληθουν...αλλα και ουτε για να κατακριθουν..:dry: (νομιζω....)

Αναφορικα με το θεμα η LaLa εγραψε:"Δεν γινεται να λεμε συνέχεια οχι και μη γιατι χανουν την σημασια τους ." Και μ άυτο θα συμφωνησω....

Στα παιδια πρεπει να βαζουμε ορια....ΑΛΛΑ παντα αντιστοιχα με την ηλικια τους...!!!! Και κυριως πρεπει να εξηγουμε παντα για ποιο λογο κρατουμε αυτη τη σταση..Και μη βιαστειτε να μου πειτε οτι στα πολυ μικρουλικα δε μπορουμε να εξηγησουμε... Φυσικα και ΜΠΟΡΟΥΜΕ!!! Η καθε μανα ξερει το παιδι της καλυτερα απ ολους αρα ξερει και ΤΙ ή ΠΩΣ καταλαβαινει....εκεινη θα ψαξει τον τροπο να του δωσει να καταλαβει...

Τα πιο μικρα παιδακια μαθαινουν καλυτερα με πιο "ζωντανα" παραδειγματα... με εικονες.... Οταν δεν εχει διαθεση να "μαθει"....απλως το αποσπας (αν ειναι πολυ μικρακι) και συγχρονως του λες αυτο που θες....αν δεν το ακουει τωρα....καποια στιγμη που θα το ακουσει θα του ειναι "γνωριμο"...;)

Οι φωνες δεν εχουν αποτελεσμα και κυριως στις μικρες ηλικιες....

Εχει ομως αποτελεσμα ο ηρεμος αλλα "κοφτος" τροπος ομιλιας οταν λεμε π.χ το "ΜΗ".... Σε ενα σπιτι με φωνες το παιδι απλως νιωθει εντονη ψυχικη ταραχη, φοβο, ανασφαλεια.... Και οταν η φωνη γινει μονιμη κατασταση....απλως θα την συνηθισει και δε θα δινει καμια σημασια.... και το χειροτερο ειναι οτι ως ενηλικας θα διαιωνισει την ιδια κατασταση στα δικα του παιδια....και θα εχουμε γενιες παιδιων που θα μεγαλωνουν υπο το καθεστως τρομου (μιλαω παντα για φωνες επι μονιμου βασεως)

Θα συμφωνησω με ολες τις κοπελες που μιλησαν για διαφορα θεωριας-πραξης, για δυσκολιες καθημερινοτητας, για ανθρωπινες "εκρηξεις"....

Εμεις ομως ειμσατε οι ενηλικες που εχουμε τη λογικη να γνωριζουμε οτι μπορουμε να προσπαθησουμε να κοντρολαρουμε τα νευρα μας, την ασχημη διαθεση, την κουραση, την κακη ψυχολογια....

Τον θυμο μας καλο θα ειναι να τον διοχετευουμε στον αληθινο "στοχο" κι οχι στο εξιλαστηριο θυμα που ετυχε να κανει κατι...το οποιο αν ημασταν ηρεμες θα το αντιμετωπιζαμε διαφορετικα...;)

Και μετα απο ολο αυτο το κατεβατο...θα ηθελα να πω στην αγαπητη συναδελφο καντινου οτι καταλαβα περιπου τι ηθελε να πει....αλλα μαλλον ο τροπος που το εθεσε ηταν αρκετα παρεξηγησιμος... και στη LaLa οτι δεν εχουμε ολοι την ιδια ευχερεια λογου να αποδιδουμε -ειτε στον γραπτο ειτε στον προφορικο λογο- ακριβως το περιεχομενο της σκεψης μας οποτε ας ειμαστε λιγοτερο επιθετικοι γιατι ειδικα οι απειλες δεν αξιζουν σε κανεναν...

Τωρα λοιπον που παρεθεσα τη γνωμη μου εχω να δηλωσω απροκαλυπτα το εξης:

Μετα απο ερευνες που εχουν γινει... φανηκε οτι τα παιδια που εχουν τα περισσοτερα ψυχολογικα προβληματα ειναι: στο Νο 1..τα παιδια των ψυχιατρων/ψυχολογων... και στο Νο2...τα παιδια των εκπαιδευτικων..:S

(το να προσπαθεις να εφαρμοσεις τις γνωσεις που εχεις στα δικα σου παιδια ειναι πολυ δυσκολοτερο απο το να ακολουθεις το ενστικτο σου...!! Ο καλυτερος συνδυασμος για μενα ειναι....ενστικτο με εφοδια τις γνωσεις...!!!)

Οταν με το καλο κανω ενα μωρακι και ζηταω συμβουλες...παρακαλω να μου υπενθυμιζετε την ερευνα...!!!:laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΑΛΑ, ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ. ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΛΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΣΧΙΕΙ. ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ. ΑΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΕΔΩ ΤΟ ΘΕΜΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Scarlet θα συμφωνησω με όλα...και με το παραπάνω...

η τοποθέτηση της καντινού αφορούσε μεγαλύτερα παιδιά και είναι και αυτό μια άποψη..όπως και οι δικές μας...:P απλά κι εγωδε συμφωνω με αυτή...

Για να κλείσω το θέμα γιατι εγώ το άνοιξα......στο παιδάκι μου δε φωνάζω εγώ προσωπικά ουτε ασκώ οποιαδήποτε βία...παναγία μου δηλαδή...σήκω κάτσε με έχει ό γιος μου και καλά μου κάνει....:P ..

Το περιστατικό ήταν μεμονωμένο.και οι τυψεις με οδήγησαν...στην ανάρτηση αυτου του ποστ.....δεν ανέφερα ποτέ οτι φώναξα γιατι είχα άλλου είδους πρόβλημα και ξέσπασα στον άγγελο να το ξεκαθαρίσω και αυτό....(όχι οτι δε μπορεί να γινει αυτο)φώναξα γιατι ο άγγελος δεν με άφηνε ούτε να φάω......ήθελε συνέχεια κάτι για΄τι κατι τον απασχολούσε

ΑΝ ΜΙΛΟΥΣΕ ΘΑ ΤΑ ΒΡΙΣΚΑΜΕ...χιχι!

Επειδή γνωρίζω τι σημαινει να ζουν παιδιά κάτω απο το φόβο..βίας σωματικής ή λεκτικής και αυτο το παιδί το έχω πάρει κοντά μου:kiss: ..απλά να σας αναφέρω ...οτι σε καμία περίπτωση αυτη η μάνα δεν θα ηταν σε αυτο το site και δεν θα έμπαινε σε τετοιες βαθιές σκέψεις.....

το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς αυτο που περιέγραψε η scarlet........ανασφάλεια, επιθετικότητα,δειλία και πολλές άλλες πληγές .που δεν κλείνουν ποτέ...

Σας παρακλάω όμως να μη μιλάμε για αυτα σε ένα site Που πλημμυρίζει απο αγάπη για τα παιδιά μας....και μη με κάνετε να νιώθω άσχημα που εθεσα το ερώτημα ...περιγραφοντας ένα περιστατικό ανάμεσα σε μένα και στο παιδί μου......

ΤΕΛΙΚΑ ΣΩΣΤΟς ΤΡΟΠΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....για καθεμιά σωστό είναι αυτο που εφαρμόζει η ίδια...ακόμη και οι έρευνες καθε 10 χρόνια αλλάζουν..αρα ένστικτο και πάλι ένστικτο....και ευτυχως έχω μπόλικο...και το περισσότερο το χρωστάω στηην οικογένεια μου.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ...

καλο σκ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση μου , πολύ μου άρεσε το θέμα που έθεσες γιατι κ εγώ έχω απορία για το αν συμπεριφέρομαι σωστά στον μικρό. Από νεογέννητο ήταν πολύ δυσκολο παιδί..έκανε αισθητή την παρουσία του από χιλιόμετρα!! Ειχα φτάσει να του βάλω τις φωνες..λυπάμαι που το λέω αλλά έφτανα στ όρια..να κάνει ζέστη, να ιδρώνω εγώ , να ιδρώνει κ αυτός , να βιάζομαι να ετοιμαστούμε, να θέλει να θηλάσει, να κλαίει εμμμ να τσιρίζει, να τον θηλάζω να στάζουν τα γάλατα πάνω μου που μόλις είχα ετοιμαστεί αλλά κ ιδρώσει ταυτόχρονα... θα έλεγα καλύτερα....μιά κατάσταση...άθλια!!!Ευτυχώς όσο μεγαλώνει γινεται και πιο ηρεμος αλλά ταυτόχρονα σκανταλιάρης!!!Εννοείται πως δε θεωρώ πως υπάρχει λόγος να φωνάξω καθώς θα μάθει να φωνάζει κ αυτός και να μεγαλώνει σε ένα κλίμα νεύρων. Όμως δεν ξέρω πως να τον μάθω να αποφεύγει τον κίνδυνο..για παράδειγμα σηκώνεται από το καρεκλάκι του και κάθεται στο μπράτσο της καρέκλας με το πόδι πάνω στο τραπεζάκι που είναι ενσωματωμένο στο καρεκλάκι. Μία να κάνει πίσω...ουτε να το σκέφτομαι δεν θέλω!!!Η που θέλει να ανεβαίνει την σκάλα του σπιτιού μόνος του...εκεί..ξέρω οτι δεν λειτουργώ σωστά όμως του δίνω ξυλιές στο πάμπερς και του βάζω τις φωνές..όμως δεν καταλαβαίνει...ξέρω ότι δεν πονάει αλλά και ότι δεν είναι σωστο να γίνομαι στρίγγλα! Το κακό δεν αργεί να γίνει και δεν ξέρω πως να τον απομακρύνω απο αυτο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και δεν έχω παιδάκι ,θα σας πω και εγώ τον τρόπο μου. Για μένα ο καλύτερος τρόπος να αντιμετωπίσεις παιδάκια όταν έχουν κάνει κάποιες σκανταλιές είναι ο εξής...αρχικά τα πλησιάζουμε με ήρεμο τρόπο , προσέχουμε να είναι στο ίδιο επίπεδο τα μάτια μας και λέμε " το ξέρω ότι είσαι ένα πάρα πολύ καλό παιδί, αλλά αυτή τη στιγμή φέρεσαι όπως τα κακά παιδάκια"

Επίσης το μεγάλο λάθος για μένα και παιδαγωγών αλλά και συγγενών είναι ότι όταν λέμε κάτι στο παιδί πρέπει πάντα να το πραγματοποιούμε. Για παράδειγμα έχει κάνει την ίδια σκανταλιά παραπάνω από 3 φορές πριν το τιμωρήσουμε βουτάμε αρχικά τη γλώσσα στο μυαλό μας και προσέχουμε τι θα βγεί από το στόμα μας.

Οι γονείς πολλές φορές υπερβάλλουν με τιμωρίες που δεν πρόκειται ποτέ να πραγματοποιηθούν και εκεί χάνουν και το σεβασμό του παιδιού τους. Είναι προτιμότερο να πείτε κάτι πολύ απλό αλλά να γίνει , παρά κάτι που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ ( τη συγκεκριμένη συμβουλή μας την έλεγε συχνά ένας καθηγητής στο πανεπιστήμιο και έλεγε ότι είναι από τους βασικότερους λόγους που κακομαθαίνουμε τα παιδάκια).

Τέλος θα συμφωνήσω με πολλά κορίτσια που είπαν ότι το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό και μοναδικό , όπως μοναδικές είναι και οι μαμάδες! Ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω να μπω στη θέση σας και να λέω και εγώ με τη σειρά μου ότι καλή η θεωρεία αλλά στην πράξη τι γίνεται; Ας μας ευλογήσει ο Θεός με μωρό και υπόσχομαι ότι θα βάλω τα δυνατά μου να γίνω η καλύτερη μανούλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...