Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποιός είναι ο σωστός τρόπος ??


Recommended Posts

Μου είναι πολύ δύσκολο να θέσω το θέμα που με απασχολεί...έτσι ώστε να το καταλάβετε...θα προσπαθήσω όσο καλύτερα γίνεται........

Χθές ήταν η δεύτερη φορά που φώναξα στο μικρούλη μου υψώνοντας τον τόνο της φωνής μου ...γιατί απλά ξεπέρασα- εξάντλησα την υπομονή μου...και άρχιζα να του φωνάζω λέγοντας του οτι δεν είναι καλό παιδί ...οτι γκρινιάζει χωρίς λόγο...οτι τι θέλεις παιδί μου και τέτοια...γιατι 2 ωρες γκρίνιαζε συνεχώς χωρίς να μπορώ να τον ηρεμήσω....Ειμαι σίγουρη οτι κάτι είχε....ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΗΚΑ...ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ....ΑΛΛΑ ........Δε μπορουσα άλλο να κάνω τον καταγκιόζη και έτσι τον στεναχώρησα...φωνάζοντας (σημειοτέον σταμάτησε να γκρινιάζει μετά...μπορεί απο φόβο δεν ξέρω κι αυτη είναι η απορία μου ...είναι σωστός τρόπος αυτός ...να δείχνουμε οτι υπάρχουν όρια ...Ή ΕΙΜΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ>????????????????

Γενικά δε μαλώνω καθόλου τον Άγγελο (ακόμη κι αν κάνει χοντράδες απλά του αλλάζω παραστάσεις)......θες γιατι έχω πολύ υπομονή...θες γιατι δε μου αρέσει..θες γιατι έχω μόνο το απογευμα μαζί του (- των σκ) και δεν θέλω να τον μαλώνω.......θες δεν ξέρω εγω τι !!!!!!!!!!!!!!δεν τον μαλώνω ...

Πολλές φορές μου λένε γνωστοι φίλοι και συγγενείς ' Ε ΦΏΝΑΞΕ ΤΟΥ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ " Πράγμα με το οποίο διαφωνώ...τα παντα τα λύνω μιλώντας του και μόνο.............

ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΌ??????????????????και τι είναι σωστό ?απορώ?

Ακριβώς επειδή δεν έχω μάθει να τον μαλώνω όταν τον μαλώνω εκείνος κλαίει πολύ κάνει και κανένα εμετό και μετά τον παίρω ααγκαλία για να τα βρούμε :lol:

Εγω όμως μετά είμαι γεμάτη τύψεις...............σήμερα θα σπάσει το κεφάλι μου απο τον πόνο...επειδή στεναχωρέθηκα που του φώναξα........είναι λογικό αυτό...μήπως πρέπι να αλλάξω ..ειλικρινά δεν ξέρω ......αν αυτό που κάνω είναι σωστό....ή όχι.......

ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ!

Πείτε μου βρε μανουλίτσες γνώμες...μήπως τον κάνω κακομαθημένο...δε δείχνει πάντως έτσι ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΥΠΑΚΟΥΕΙ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ...ΜΟΛΙΣ ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΞΩ ΘΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙ...ΧΩΡΙς ΝΑ ΤΟΝ ΜΑΛΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΜΟΥ ΜΟΝΟ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κασση μου δεν νομιζω οτι υπαρχει κανονας και ενας και μοναδικος τροπος που ισχυει για ολα τα παιδια. Καθε ανθρωπος ειναι μοναδικος και οπως στους μεγαλους ετσι και στους μικρους δεν εχουν ολοι οι τροποι το ιδιο αποτελεσμα. Άλλα παιδακια τα μαλωνεις και καθονται σουζα και αλλα γινονται αντιδραστικα!

Ειμαι και εγω υπερβολικα υπομονετικος ανθρωπος, αλλοι το θαυμαζουν και αλλοι το κατακρινουν. Ομως ετσι νιωθω εγω καλα στο ρολο μου και απεναντι στο παιδι μου. Δεν πανε να λενε οτι και ο αγιος φοβερα θελει... δεν ειναι του τυπου μου. Θα φωναξω μονο αν ερθω στα ορια μου, αλλιως θα εχω περισσοτερες τυψεις..

Σιγουρα θα πουν καποιες οτι υπαρχει μεση λυση αλλα και παλλι λεω οτι "μεσος ανθρωπος δεν υπαρχει"!:laugh:

Εσυ ξερεις το παιδι σου καλυτερα απο ολους και οτι και να σου λεμε εμεις πιθανο να ειναι συμβουλες που θα επιαναν στα δικα μας παιδια και οχι σε καποιο αλλο.

μη σκας... κανε το καλυτερο που μπορεις και μην ξεχνας οτι λαθη κανουν ολοι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

natural έγραψε:

Κασση μου δεν νομιζω οτι υπαρχει κανονας και ενας και μοναδικος τροπος που ισχυει για ολα τα παιδια. Καθε ανθρωπος ειναι μοναδικος και οπως στους μεγαλους ετσι και στους μικρους δεν εχουν ολοι οι τροποι το ιδιο αποτελεσμα. Άλλα παιδακια τα μαλωνεις και καθονται σουζα και αλλα γινονται αντιδραστικα!

Ειμαι και εγω υπερβολικα υπομονετικος ανθρωπος, αλλοι το θαυμαζουν και αλλοι το κατακρινουν. Ομως ετσι νιωθω εγω καλα στο ρολο μου και απεναντι στο παιδι μου. Δεν πανε να λενε οτι και ο αγιος φοβερα θελει... δεν ειναι του τυπου μου. Θα φωναξω μονο αν ερθω στα ορια μου, αλλιως θα εχω περισσοτερες τυψεις..

Σιγουρα θα πουν καποιες οτι υπαρχει μεση λυση αλλα και παλλι λεω οτι "μεσος ανθρωπος δεν υπαρχει"!:laugh:

Εσυ ξερεις το παιδι σου καλυτερα απο ολους και οτι και να σου λεμε εμεις πιθανο να ειναι συμβουλες που θα επιαναν στα δικα μας παιδια και οχι σε καποιο αλλο.

μη σκας... κανε το καλυτερο που μπορεις και μην ξεχνας οτι λαθη κανουν ολοι!!!

δεν θα μπορουσε να το περιγραψει καλυτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Natural !!!!!!!σε ευχαριστώ!και ένα φιλί!:kiss:

έχεις απόλυτο δίκιο αυτη είναι και η δική μου φιλοσοφία αλλά μερικές φορές διερωτόμαι...αν πράττω σωστά.......

θα φανεί στην πορεία.......

φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποιος είναι ο ΣΩΣΤΟΣ τρόπος ?

Υπάρχει ?

Θα συμφωνήσω με την Natural, το κάθε παιδάκι είναι μοναδικό όπως και η μαμά του και ο μπαμπάς του και ο τρόπος που ζούν αρμονικά όλοι μαζί.

Σαν μάνα προσπαθώ να βλέπω και ακούω τα πάντα, ότι αφορά την σωστή ανάπτυξη και διαπαιδαγώγηση του παιδιού μου, όμως από όλα αυτά κάνω πράξη, ότι εγώ θεωρώ καλό για το παιδάκι μου. Το αν κάνω καλά ή όχι, μόνο η ιστορία της ζωής των παιδιών μου, θα το αποδείξει…….

Τώρα για τον πονοκέφαλό σου σήμερα, επειδή μάλωσες τον Άγγελο…….. άλλες θα πουν πως είσαι υπερβολική, άλλες υπερευαίσθητη…….εγώ θα πώ πως είσαι μια γλυκιά μανούλα, που θέλει το καλύτερο για το παιδί της ……. Τώρα αν βάλεις και τις φωνές καμιά φορά……. ε δεν θα σε τουφεκίσουμε κόλας……… Είμαστε άνθρωποι και οι μέρες και η διάθεσή μας δεν είναι πάντα ίδιες …….είμαι σίγουρη πως ο Άγγελος θα σε συγχωρέσει, γιατί απλά ξέρει πως η μαμά του δεν είναι έτσι και απλά έτυχε ( η λάθος καθημερινότητα πληγώνει τα παιδιά )……

Προσπαθούμε για το καλύτερο και ελπίζουμε τα παιδιά μας να είναι πάνω από όλα ευτυχισμένα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενάκι οτι σε λατρέυω το ξέρεις ε??

και εγω τα κάνω αυτά..και εσύ ειδικά το ξέρεις....αλλά μάλλον πρέπι να αρχίσω να καταλαβαίνω οτι δε μπορώ να είμαι πάντα η καλύτερη μανούλα...και ίσως με πληγώνει αυτό ...που ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΜΑ.....

έχεις δίκιο η ιστορία θα δείξει...

άλλωστε ποιος μπορεί να μου πεί πως ένιωσε ο άγγελος ...μόνο ο ίδιος ...αλλα ακόμη δε μπορεί ο καημενούλης μου...να εκφραστεί και να πεί Δε μας χέ...ρε μάνα τι γκαρίζεις...κάνε μόκο...:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

και μετά εγώ θα λιποθυμήσω....:blink: χαχαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

natural έγραψε:

Κασση μου δεν νομιζω οτι υπαρχει κανονας και ενας και μοναδικος τροπος που ισχυει για ολα τα παιδια. Καθε ανθρωπος ειναι μοναδικος και οπως στους μεγαλους ετσι και στους μικρους δεν εχουν ολοι οι τροποι το ιδιο αποτελεσμα. Άλλα παιδακια τα μαλωνεις και καθονται σουζα και αλλα γινονται αντιδραστικα!

Ειμαι και εγω υπερβολικα υπομονετικος ανθρωπος, αλλοι το θαυμαζουν και αλλοι το κατακρινουν. Ομως ετσι νιωθω εγω καλα στο ρολο μου και απεναντι στο παιδι μου. Δεν πανε να λενε οτι και ο αγιος φοβερα θελει... δεν ειναι του τυπου μου. Θα φωναξω μονο αν ερθω στα ορια μου, αλλιως θα εχω περισσοτερες τυψεις..

Σιγουρα θα πουν καποιες οτι υπαρχει μεση λυση αλλα και παλλι λεω οτι "μεσος ανθρωπος δεν υπαρχει"!:laugh:

Εσυ ξερεις το παιδι σου καλυτερα απο ολους και οτι και να σου λεμε εμεις πιθανο να ειναι συμβουλες που θα επιαναν στα δικα μας παιδια και οχι σε καποιο αλλο.

μη σκας... κανε το καλυτερο που μπορεις και μην ξεχνας οτι λαθη κανουν ολοι!!!

Συμφωνω!ετσι ακριβως ειναι!Γι αυτο Κασση μου μην στεναχωριεσαι!Εισαι τοσο γλυκια μανουλα!Που να εβλεπες εμενα και τον Δημητρη!Εγκεφαλικο!:woohoo: Φιλακια και στους δυο!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κασση μου ποια ειναι αυτη η σουπερ μαμα?????

κι αν βγει και χαρακτηριστει ετσι ποιος δε θα τη θεωρησει νουμερο?

ασε που σημερα το θεμα σου ηταν στο μυαλο μου.μην ανησυχεις κοριτσι μου ειμαστε ανθρωποι και πολλες φορες εξαντλειται η υπομονη μας,μπορει και μια φορα να τυχει απλα να μην ειμαστε στην καλυτερη μερα μας.

θα συμφωνησω απολυτα με την eldo οτι μια ασχημη καθημερινοτητα πληγωνει τα παιδια μας.

ακου να δεις τωρα τι εγινε εχθες.μιλουσα με μια απο τη γειτονια η οποια μου ελεγε οτι βαζει το παιδι της τιμωρια επειδη τσιριζει.σημειωτεων οτι το μωρο ειναι 1 1/2 χρονων.'δηλ τι κανεις 'τη ρωταω .το βαζω μονο του στο δωματιο και τον αγνωω ,δε του μιλαω ,μου λεει.

κοκκαλο εγω..ρε κοριτσι μου που να εχει μνημη το μωρο ,που να καταλαβει γιατι το τιμωρεις, κι ακομη κι αν καταλαβαινε(λεμε τωρα ) μα να αγνωω τις αναγκες του παιδιου μου???

κι εμενα τσιριζει ολη μερα...υπομονη,του αποσπω την προσοχη,καποιες φορες νευριαζω αλλα να τιμωρησω ενα βρεφος???????

οποτε μαλλον καταληγω οτι καλυτερα να χασω για μια στιγμη την υπομονη μου παρα να βιωνει το μωρο μου καθημερινη ψυχολογικη βια.

και να σου πω το δηλωνω με μεγαλα γραμματα ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΤΕΛΕΙΑ ΜΑΜΑ δε θα γινω ποτε αλλα καθημερινα θα προσπαθω να ειμαι διπλα του .θεωρω οτι η επιτυχια μου θα ειναι να μεγαλωσω ενα ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ παιδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΛΩΝΟΥΜΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ Η ΝΑ ΑΣΚΟΥΜΑΙ ΒΙΑ. Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟ. ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΒΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΟ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΤΙΣ ΔΙΚΙΕΣ ΜΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ ΚΑΙ ΜΑΝΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΩΝ. Η ΠΕΙΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΡΟΛΟΥΣ ΜΟΥ ΕΜΑΘΕ ΠΩΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΤΙΜΩΡΟΥΜΕ. ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΛΗΤΕΡΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΜΑΝΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΝΕΧΕΤΕ ΤΑ ΚΑΠΡΙΤΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΟΥ ΙΣΑ ΙΣΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΗ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΩΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ. ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟ ΣΤΟ ΚΛΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙΜΠΟΥ ΟΛΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΧΡΕΙΣΗΜΟΠΟΙΟΥΝ ΩΣ ΜΕΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΥΠΗΘΟΥΜΑΙ. ΙΣΩΣ ΜΕ ΠΕΙΤΕ ΣΚΛΗΡΗ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΥΜΩΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ, ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΓΑΛΙΑ, ΤΟ ΧΑΔΙ ΤΟ ΣΑΓΑΠΩ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΥΣΧΙΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΚΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕΙ Η ΘΑ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟΝ ΓΟΝΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΑΛΩΣΕ. ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΜΑΛΙΣΤΑ. ΚΑΠΙΑ ΜΕΡΑ ΙΣΩΣ ΣΑΣ ΡΙΞΕΙ ΕΥΘΗΝΕΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΣΣΗ ΜΟΥ, ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΤΥΨΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΑΛΩΝΩ ΤΟΝ ΑΓΓΕΛΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΑΣ, ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΛΙΓΗ ΦΩΝΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστευω οτι η Αννουλα(natural),τα ειπε πολυ καλα.

Μπορει να ακουσεις πολλα αλλα στο τελος μενεις εσυ και το παιδι σου.Εσυ το ξερεις καλυτερα απο ολους και εσυ θα βρεις τη χρυση τομη για να λυνεται το καθε προβλημα,εσυ ξερεις καλυτερα απο τον καθενα το τι ειναι καλυτερο για το παιδι σου οπως αλλωστε και καθε μαμα μεσα της ξερει τι ειναι πιο καλο για το παιδι της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααααχχ...!! Είναι αυτό ένα θεμα....

Το ίδιο συνέβη και με μένα... Μα τί στο καλό; Μας επηρεάζει η πανσέληνος;!;!

Φωνάζω απο σπάνια έως καθόλου. Άλλες πάλι φορές απορώ. Εγώ σωστά δε μεγάλωσα; Και ας άκουσα και μια φωνή παραπάνω και ας έφαγα και μια ξυλια. Μήπως ανηκουμε στη γενια των ενοχικών μητέρων και γι' αυτο ανησυχούμε παραπάνω αν τα μωρά μας λάβουν λάθος μηνύματα σε συνδυασμό με την μεγάλη καθημερινή μας απουσία απο το σπίτι και τη ζωή τους;

Ίσως να είναι και ο σύγχρονος τρόπος ζωής. Όσο για τις τύψεις... Την προηγούμενη βδομάδα χτύπησα το κεφάλι της μπέμπας μου στην αλλαξιέρα απο τη βιασύνη μου να την αλλάξω... δύο φορές. Έβαλε τα κλάμματα και τις δύο, πόνεσε. Τη δεύτερη δεν το άντεξα και... αυτοχαστουκίστηκα... Αν με έβλεπε κανείς θα ήταν πιστοποιημένο οτι είμαι για το Σινούρι.

Ποτέ δεν ξέρω αν κάνω το σωστό... εύχομαι ο χρόνος και το παιδι μου να με δικαιώσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kassi mou glukia kalispera...

Kai egw tha sumfwnisw me tin NATURAL,,,

Giati ta eipe para poli kala,,,

Kai exei apoluto dikaiw...

MIn stenaxwriesai agapi mou...

Den eisai moni...

Filakia polla...

kai sas euxwme mia kaliteri sunexeia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιώ έγραψε:

Μήπως ανηκουμε στη γενια των ενοχικών μητέρων και γι' αυτο ανησυχούμε παραπάνω αν τα μωρά μας λάβουν λάθος μηνύματα σε συνδυασμό με την μεγάλη καθημερινή μας απουσία απο το σπίτι και τη ζωή τους;

Πιστευω πως αυτος ειναι ο λογος... οι μαμαδες πλεον εργαζονται, λειπουν πολλες ωρες απο το σπιτι, εχουν ενοχες γι'αυτο και ετσι τις λιγες ωρες που περνουν με τα παιδια τους θελουν να ειναι καλες μανουλες... το καταλαβαινω αυτο αλλα προσοχη... για τη σωστη διαπαιδαγωγηση του παιδιου πρεπει να τεθουν καποια ορια... για να καταλαβει το παιδι, και το καθε παιδι που εχει διαφορετικο χαρακτηρα και αντιδρα διαφορετικα, πρεπει να γινει διαλογος, και ξανα διαλογος και αν δεν γινεται τιποτα τοτε να μπει και η τιμωρια σε λογικα πλαισια φυσικα και καμια φορα οταν εισαι φορτισμενη θα του βαλεις και καμια φωνη δεν εγινε και τιποτα... το θεμα ειναι να μην αφησεις το παιδι να σε κανει οτι θελει... να του δωσεις να καταλαβει ποιος ειναι ο ρολος του και ποιος ο δικος σου... μην εχεις τυψεις που του φωναξες λιγακι... καλυτερα λιγες φωνουλες απο το να μην μπορεις αργοτερα να του επιβληθεις καθολου... ;)

Ενα φιλακι και απο μενα...:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia mou par'olo pou den eho akomi paidi to xero apo tora oti fysika kai tha to malono pou kai pou min noiothete ashima eisaste anthropoi kai to paidaki sas tha sas dei ki etsi min vazoume toso psila ton pihi kai noiothoume ashima.

Eimai sigouri oti eiste katapliktikes manoules mono kai mono pou provlimatizeste etsi. :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είπατε τη μαγική ΛΕΞΗ ΕΝΟΧΕΣακριβώς αυτο μας κάνει...να λυπούμαστε ακόμα πιο πολύ όταν κάνουμε λάθη....γιατι δεν υπάρχει ο απαρίτητος χρόνος τα διορθώσεις έτσι όπως θες...κάθε λάθος μια μαχαιριά στην καρδιά...χιχιχι

Είστε όλες τόσο γλυκιές!!!!!!!!!!!!!

Μariah μου με απενεχοποίησες....συφωνώ μαζί σου θεωρώ την τιμωρία ανόητο τρόπο....και ολιγον σκληρό...

Καντινού τα θέτεις απο άλλη σκοπιά και έχεις δίκιο αλλά αυτο ή το έχεις ή όχι..εννοώ το στοιχείο του χαρακτήρα να μην επηρεαζεσαι απο συναισθημαισμούς...και εγώ δεν το έχω δε μπορώ να γινω σκληρή χωρίς να σημαινει οτι δε συμφωνώ εν μέρει μαζί σου για τα όρια!

Λινάκι....μαζί να κλαίμε...χιχιχι

Σισσιώ μάλλον η πανσέληνο...έχω πολύ ένταση...χιχιχιχ! σε νιώθω και ακόμη έχεις δρόμο....καθώς μεγαλώνει θα υπάρχουν πολλά για τα οποία θα σε φέρνει εκτός....

εγω έλεγα δεν θα μαλώσω ποτε τον άγγελο...τι να μαλώσεις απο αυτο το πλασματάκι..αυτα τα πλασματάκι μεγαλώνουν όμως και έχουν χαρακτήρα τον οποίο μάλιστα διαμορφώνεις κιόλας και βλέπεις μπροστά σου.και ή χαίρεσαι ή λυπάσαι....

Τζοάνα μου εσυ είσαι πιο γλυκιά απο εμένα!!!

Χαρά μου αυτο προσπαθώ να κάνω....

sweetmammy γλυκιά όνομα και πράγμα!!!1συμφωνώ & επαυξάνω αλλά οι τυψεις παραμένουν ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟΙ.....

Quinta σωστά το θέτεις αλλά δεν το θέλω μονος του πάει ψηλά ο πυχης!!!(ΠΩΣ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΛΕ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΝΤΡΟΠΗ )

Να είσαι καλά σε ευχαριστώ πολύ....όντως πολύ προβληματίζομαι...

καληνύχτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τη δημητρούλα μου ξέχασα ..να ευχαριστήσω που μας έχει δεί και απο κοντά μάλιστα.....τα δυο μας...

σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια...φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση έγραψε:

τη δημητρούλα μου ξέχασα ..να ευχαριστήσω που μας έχει δεί και απο κοντά μάλιστα.....τα δυο μας...

σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια...φιλιά!

Κασση μου χαχαχα!Ειπα και εγω με ξεχασε!:lol: :lol: :lol: Και ναι ειχα την τιμη να σας γνωρισω!Ειστε υπεροχα πλασματα Μανουλα και γιος!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κασση μου σ'ευχαριστω πολυ... οσο για τις τυψεις που λες, τον ειχα μαλωσει κι'εγω μια φορα τον δικο μου και μετα ολο το σκεφτομουν και στενοχωριομουν... και ελεγα "αχ μωρε το καημενο, ειναι τοσο μικρο, δεν καταλαβαινει, αυτο θελει να παιξει κι'εγω το μαλωνω" και απο τοτε προσπαθω να μην το ξανακανω αλλα δεν μπορω... υπαρχουν φορες που τσαντιζομαι και του βαζω τη φωνη και με κοιταει το καημενο με τα ματακια του γεματα απορια σαν να μου λεει "τι εκανα τωρα;" αλλα ετσι πιστευω πως θα μαθει ποια ειναι τα ορια που δεν πρεπει να ξεπερναει... η καθε μανουλα βεβαια εχει τις δικες της αποψεις και αναλογα και με το χαρακτηρα του παιδιου κρινει και πραττει...

Πολλα πολλα φιλακια...:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι λυπηρό ανθρωποι που δηλωνουν παιδαγωγοί να μην γνωριζουν τα terrible twos !

Αγαπητή Καντινού ευχομαι το παιδι μου να μην πεσει ποτε στα χερια σου.

Κάσση μου , οπλίσου με δυναμη και υπομονή γιατι το αγγελουδι σου περνάει μια "μικρή εφηβεια" αυτο το καιρο . Δεν ξερω αν εχεις διαβάσει για τη φαση που περνάει τωρα ή θελεις καποια βοηθεια να βρουμε καποια πράγματα στο νετ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:unsure::blink::S:dry::ohmy:

Άνθρωποι είμαστε, όρια έχουμε, τα ξεπερνάμε καμιά φορά, ακόμα και αν έχουμε να κάνουμε με μωρό μηνών. Δεν υψώνουμε πάντα τον τόνο της φωνής μας γιατί έτσι θα το συνετίσουμε το παιδί, αλλά γιατί μας βγαίνει αυθόρμητα, πάνω στη σύγχυση και στα νεύρα!

Ναι, συμφωνώ, νεύρα δε χωράνε στη σχέση γονιού-παιδιού, χωράει συζήτηση και μόνο, ακόμα και με μωρό μηνών, που περιορίζεται στο ΟΧΙ, ΜΗ, ΚΑΚΟ, σε συνδυασμό με έντονο ύφος όταν κάνει σκανταλιά ή σε ζητωκραυγές και επευφημίες όταν κάνει κάτι καλό. Το νόημα θα το πιάσει.

Τον σωστό τρόπο για το δικό μας παιδί, τον ξέρουμε μόνο εμείς! Δεν υπάρχει συνταγή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λαλά μου είμαι όλη μάτια και αυτιά.....για αυτο και γράφτηκα εδώ για αυτό και αναζητώ δευτερες απόψεις...καμιά φορά η μάνα δεν κάνει πάντα το σωστό...θα διαφωνήσω γλυκές μανούλες...ναι είναι το ένστικτό αλλά είναι και η μάθηση και η διάθεση κυριώς για αυτή...μου αρέσει όταν κάνω λάθη να ακούω την αντίπερα όχθη αρκεί να υπάρχουν επιχειρήματα και να με πείθουν ...δεν τα ξέρουμε όλα...πολλές φορές υπάρχουν απλοί τρόποι που απλά αγνουούμε ή δεν έχουμε σκεφτεί και είναι τόσο εύκολοι...αρκεί να ενδιφερθούμε να τους μάθουμε..κι εγώ για αυτο ζητώ τη γνώμη σας...Αλλωστε ποια μαμά δεν έχει χάσει τον έλεγχο...ή τα όρια...αυτό είναι δεδομένο...

Δημητρούλα μου εσύ!!!!:kiss:

Sweetmammy η πρώτη φορά είναι η πιο δύσκολη....για όλα τελικά για να κάνουμε και λίγο πλάκα....αυτό το βλέμμα όντως ΣΕ ΓΕΜΙΖΕΙ τυψεις ....και αμέσως αγκαλίτσα...και συγνώμη...:kiss:

Ιφιγένεια μου με την κούκλα κόρη σταρ του μάμυ εκ Βελγίου...χιχιχι!ακριβώς όπως τα λές ανθρωποι με ευαισθησίες και όρια...οπώς εμείς και αυτά...τα σκατούλικα ...το πιάνουν το νόημα σίγουρα....

Πόσο δύσκολο πράγμα να είσαι γονιός πόσες σκέψεις πόσες ανησυχίες πόσοι φόβοι...πόση προσπάθεια...νιώθω να βελτιώνομαι συνεχώς σαν ανθρωπος μετα την έλευση του γιου μου...και όσο πάει και πιο πολύ..τι ωραία πορεία...μέχρι να μεγαλώσουν και να λές να τουλάχιστον είναι καλός άνθρωπος.....και τίποτα άλλο.......μόνο αυτο μετράει...χαίρομαι που οι νέες μανάδες όσο κι αν μας κατηγορούν ασχολούμαστε με τα παιδιά μας ...νοιαζόμαστε εν τω βάθει..και όχι αν φάγαν ή όχι και μόνο αυτό...

με επιασε..τωρα....ο οίστρος....

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΚΟΥΚΛΕΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση μου το ανέφερε ήδη η LaLa... Σου παραθέτω ένα σάιτ που μπορεί να σε βοηθήσει δίνοντάς σου απαντήσεις στα ερωτήματά σου (γιατί το κάνει αυτό, γιατί φέρεται έτσι, κτλ κτλ) και συμβουλές - λύσεις αντιμετώπισης!

Να χαίρεσαι τον Άγγελό σου, όνομα και πράγμα!

Σε φιλώ, καληνύχτα! :kiss::cheer:

Υ.Γ. Α! Το Μαράκι μου, η ξανθόψειρά μου είναι εκ Σουηδίας... χεχεχε...:) :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...