Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΑΓΟΥΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ


Recommended Posts

Βρε κορίτσια μήπως ξέρετε καμιά λύση στο πρόβλημα φαγούρας στο στήθος και ειδικά στις θηλές.Είμαι στη 10η εβδομάδα αλλά από τις αρχές σχεδόν της εγκυμοσύνης, περίπου από την 5η εβδομάδα έχω αυτή τη φαγούρα στις θηλές περισσότερο και λίγότερο γύρω από το στήθος.Μήπως υπάρχει καμια κρέμα ή κάτι τελοσπάντων;Δεν μπορώ και να ξύνομαι εν ώρα εργασίας:silly: Θα με περνάνε για ανώμαλη:P :P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΚΑΙ ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΟΥΝ ΠΕΣ ΤΟ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΛΙΓΟ ΚΡΥΟ ΝΕΡΑΚΙ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕΙ ΠΑΝΤΩΣ!!! ΚΟΥΡΑΓΙΟ...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομιζω οτι η φαγουρα προερχετε απο το πρηξιμο-μεγαλωμα του στηθους. δοκιμασε να βαζεις βαζελινη μετα το μπανιο για να εχει ελαστικοτητα η περιοχη και να μην σε "τραβαει". ισως σε βοηθησουν και οι κομπρεσες με χαμομηλι το οποιο ειναι καταπραυντικο. αν δεις και παραγινετε το κακο ρωτησε τον γιατρο σου...κατι θα ξερει παραπανω απο εμας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΗ ΒΑΖΕΛΙΝΗ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΓΥΡΩ Η ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΘΗΛΗ....ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΘΗΛΗ ΤΙΠΟΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΝΕΡΟ Ή ΕΣΤΩ ΧΑΜΟΜΗΛΙ....ΜΟΝΟ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωστα evidod! ποτε δεν βαζουμε τιποτα πανω στην θηλη εκτος απο νερο ή χαμομηλι. πολυ προσοχη, και στην εγκυμοσυνη και πολυ περισσοτερο μετα τον τοκετο!

συγνωμη που το δεν το διευκρινησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν εισαι σπιτι μπορεις να βαλεις ελαιολαδο και να μεινεις 5-10 λεπτα χωρις σουτιεν.Αυτη η λυση ομως δε σου επιτρεπει να πας στη δουλεια(!!!)γιατι και θα μυριζεις ελαφρως σαν χωριατικη σαλατουλα και λερωνει!!!

Αλλη λυση ειναι το baby oil σε μορφη gel ομως.Βαλτο μετα το ντους ή και κατα τη διαρκεια της μερας αστο 1-2 λεπτα κ μετα ντυσου κανονικα.Εμενα με βοηθησε αρκετα και για ενυδατωση κ για τη φαγουρα.Ασε που δεν αφηνει σταμπες!Ελπιζω να σε βοηθησει μεχρι να αρχισεις να βαζεις τις ειδικες κρεμες που προφανως καποια στιγμη θα σου προτεινει κ ο γιατρος!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α!Ωραία!Τότε θα δοκιμάσω μόνο το θαυματουργό χαμομηλάκι και θα αφήσω τη βαζελίνη αφού δεν κάνει.Θα δοκιμάσω και δροσερό νεράκι και θα είμαι μια κούκλα με τις κομπρέσες στο στήθος μέσα στο σπίτι.Ενα όνειρο για τον άντρα μου!Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν γνωριζω κατι.....βλεπεις δεν ειχα ποτε φαγουρα στις θηλες...γιατι δεν ρωτας το γιατρο σου......αυτος σιγουρα μπορει να σε βοηθησει.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dominiqye το ιδιο π[ροβλημα ειχα και γω στην αρχη της εγκυμοσύνης..Ειναι επειδή μεγαλώνει και πρήζεται το στήθος..Οι κομπρέσες με χαμομήλι ίσως σε ανακουφήσουν και να ενυδατώνεις συχνά το στήθος σου..Στο 2ο τρίμηνο εμένα ειχε υποχωρ'ησει η φαγούρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρός μου έχει δώσει για μετά τη 14η εβδομάδα μια κρέμα για το στήθος και την κοιλιά, Percutalva κάπως έτσι, αλλά μέχρι τότε θα βάλω το χαμομηλάκι, θα βάλω και το baby oil(πιστεύω να είναι ακίνδυνο Anastacia μου) θα βάλω και ελαιόλαδο (αυτό μου το είπε και η μανα μου, τι σου είναι οι παλιες! και την είχα παρεξηγήσει ότι θα θυμόταν λάθος τι έβαζε στο θηλασμό)Θα γίνω χωριάτικη σαλάτα που αρέσει και στον άντρα μου ;) (Μου αρέσει που αφήνω και υπονοούμενα ενώ μας έχει απαγορεύσει ο γιατρός μέχρι τη 14η)και θα περιμένω juliana μου αυτό το πολυδιαφημισμένο δεύτερο τρίμηνο που τόσα έχω ακούσει γιαυτό, ότι είναι το καλύτερο, το πιο ήρεμο, το χωρίς αναγούλες, εμετούς και όλα τα καλά του Θεού!Αειντε να το δούμε και με τη φαγούρα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dominique το ελαιολαδο και φυσικα το χαμομηλι που λενε τα κοριτσια ειναι οι καλυτερες κ φυσικες λυσεις.Καλα κανεις ομως κ ρωτας γιατι καμια φορα στην εποχη των μαμαδων μας τους λεγανε-λογω αγνοιας-μεγαλες κουταμαρες.

πχ στη δικη μου μαμα η μαια της ελεγε να κανει μασαζ τις ρωγες μετα τον εκτο μηνα για να σκληρηνουν και καλα κ να μην πληγωνονται μετα:woohoo: .Πραγμα που ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!Ευτυχως που το εψαξα το θεμα γιατι φανταζεσαι να την ακουγα και να ειχαμε αλλα?>????

Το baby oil(gel για καλυτερη εφαρμογη κ ενυδατωση) μου το ειχε προτεινει η γιατρος τους πρωτους μηνες.Η φαγουρα μου ειναι σε ολο το στηθος(φυσικα μην πλησιαζεις τη ρωγα).Βαζω 1 φορα τη μερα την ειδικη κρεμα για ραγαδες(μετα το ντους) και μετα μια φορα το λαδακι.Πιστευω πως ειναι ακακο αφου ετσι κι αλλιως το βαζουμε κ στα μωρα μας ...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dominique mou kalispera agapi mou...

Dwkimase na valeis Vazeleni...

Kai an den kanei tipota,,,

Pigenne se farmakeio na sou poun...

Sou euxwme kali sunexeia stin egkumwsini sou ANWMALARA mou...

Ta filia mou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...