Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τροφοβλαστη ή Αμνιοπαρακέντηση ???


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα,

Θα ήθελα τα φώτα σας και την γνώμη σας. Ειμαι στην 10 εβδομάδα και αναρωτιέμαι τι απο τα δυο να κάνω. Σε μια εβδομάδα τροφοβλάστη ή στην 17 εβδομάδα αμνιοπαρακέντηση??? Για να πω την αλήθεια φοβάμαι τον τροφοβλάστη. Please help !!!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσι μου......πρεπει να κανεις αναγκαστικα κατι απο τα 2;;;;;;στη θεση σου θα εκανα τροφοβλαστη γιατι ειναι νωρις σε μια εβδομαδα ενω η αμνιοπαρακεντηση αργει πολυ.......ενημερωσε μας και καλη επιτυχια σε οτι διαλεξεις!!!!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilia μου καλημερα!Εφευγα αλλα μολις ειδα το μηνυμα μου..καθομαι να στα πω!!:)

υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος που πρεπει να γινει?

Εγω λογω της ηλικιας μου (38,5)προτιμησα να κανω αμνιοπαρακεντηση..ειναι πιο ασφαλεστερη ας πω!Στη τροφοβλαστη εχω ακουσει οτι υπαρχει περιπτωση να χρειαστει επαναληψη..κ οτι εχει καποιο πολυ πολυ μικρο ποστο παραπανω για να συμβει κατι ασχημο.

Εκτος αν εχεις κατι πιο σοβαρο κ βιαζεσαι να το μαθεις,,,

Εγω εκανα αμνιοπαρακεντηση στις 27/3..ολα πηγαν καλα! εχω αναλυσειπως μου την εκαναν στο θεμα που ειχα ανοιξει..''αμνιοπαρακεντηση λιγη θετικη ενεργεια παρακαλω''...τα πρωτα αποτελεσματα που ειναι κ τα πιο σημαντικα τα πηρα σε 3 μερες...

Πονος ελαχιστος..απλα επρεπε να γινει!Δοξα τω Θεο πηγαν ολα καλα!!

το ιδιο ευχομαι κ σε σενα!!

Αν μενεις Αθηνα ..να σου συστησω το κεντρο που την εκανα..Ηταν αψογος ο γιατρος κ πολυ εμπειρος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα marilia!

Εγω εκανα αμνιοπαρακεντηση παρολο που ημουν 22 και θα ξανακανω σε επομενη εγκυμοσυνη!Την εκανα καθαρα για μενα χωρις να συντρεχει καποιος ιδιαιτερος λογος.

Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας απλα υπαρχει γενικα μεγαλη παραπληροφορηση πανω στο θεμα...

Να κανεις ο,τι σου προτεινει ο γιατρος!

Παντως η αμνιοπαρακεντηση ως διαδικασια ειναι απλη και ανωδυνη!

Εγω τουλαχιστον ετσι τη βιωσα!

Την εκανα Δευτερα και τα αποτελεσματα τα εμαθα Τεταρτη!

Καλη επιτυχια σε ο,τι και αν κανεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχε το εμβρυο διαφραγματοκήλη (και το έμαθα στο Β επιπέδου)γιαυτό θέλω να κάνω κατι απο τα δύο.Μαλλον θα διαλέξω αμνιοπαρακέντηση και ναι μένω Αθήνα και θα ήθελα να μου πεις τον γιατρό αυτόν. Εμενα ο γυναικολόγος μου, μου ειπε στο ΜΗΤΕΡΑ.

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilia μου ο γιατρος μου ειναι στο μητερα κ στο λητω αλλα μου συστησε το κεντρο Εμβρυο κ τον κο Παπαναγιωτου στο Κολωνακι .Τον γιατρο αυτο τον ειχα δει εντελως τυχαια στη..Μενεγακη κ μου ειχε αρεσει παρα πολυ ο τροπος που μιλουσε κ η γλυκητητα του! Μου τον συστησε ο γιατρος μου κ μου ειπε τα καλυτερα..κ μετα το διαπιστωσα μονη μου!!

Καταρχην μας εκανε πολυ ωρα υπερηχο κ τα προσεξε ολα!!ειχε υπομονη,κ ηταν πολυ ομιλητικος ,γλυκος και καθησυχαστικος καθως μας τα εξηγουσε ολα ,βημα βημα!

Όταν τελειωσαμε μου εδωσε βολταρεν υποθετο ..και μου ειπε να τελειωσω τα σεσκλορ που επαιρνα απο μια μερα πριν.Μου εδωσε αναλυτικα ολα τα βιομετρικα στοιχεια του παιδιου με ολες τις μετρησεις,καθως κ φωτογραφιες εγκεφαλου,κοιλιας και ποδιου.Ξαπλα τρεις ημερες..κ τερμα!

Απλα..η εξεταση εχει το ψυχολογικο αυτο το αγχος..μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα..αλλα ειμαι υπερ στο να γινει!

Δυστυχως το κοστος ηταν 700ευρω με αποδειξη..αλλα και πιο ακριβη να ηταν θα την εκανα.........απλα καλο ειναι αυτες οι εξετασεις να γινονται απο εμπειρους γιατρους..κι ολα μετα πανε καλα!!

οσο για τη διαφραγματοκηλη..δεν ξερω αν την ανιχνευει το τεστ..ξερω οτι βλεπει για τρισωμιες,συνδρομα,κυστικη ινωση ,ιους...κ φυσικα το φυλο!Αν θες κατι παραπανω το ζητας..Οπως εγω ζητησα αχνιχνευση μεγαλοκυτταροϊου..

Οτι αλλο χρειαστεις στη διαθεση σου!!πολλα φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...