Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΠΙΜΠΕΡΟΝ...ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΣ!!!


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΞΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ ΜΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.

Η ΜΙΚΡΗ ΤΗΣ ΘΗΛΑΖΕΖΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΤΑ ΒΡΑΔΥΝΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ.

ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΧΕΙ ΦΟΒΕΡΗ ΤΣΑΝΤΙΛΑ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΗΛ. ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΚΛΑΙΕΙ ΘΗΛΑΖΕΙ ΜΕ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΕΙ ΑΠΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΠΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΡΙΛΑΞ ΤΗΣ!!!

ΞΕΡΩ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΗ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ!!!!

ΕΙΠΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗ ΘΗΛΗ ΤΟΥ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΑΠΟ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΣΕ ΚΑΟΥΤΣΟΥΚ ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΥΤΟ, ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΣΥΓΧΥΣΗΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΠΙΠΜΠΕΡΟ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΟΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΒΡΗΚΑΤΕ!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΠΑΛΙ!!!

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα αφου το μωρακι αντιδρα και στο θηλασμο αλλα και στο μπιμπερο δεν νομιζω να φταιει η πιπιλα αλλα μαλλον μηπως η μικρουλα εχει θεματακι με το στομαχακι της ; βγαζει γουλιτσες; ποσο συχνα τη ταιζει; Επισης ποιο γαλα κανει ποιο αποδεκτο; αν προτιμα το στηθος ας κρατησει το στηθος αληθεια γιατι της δινει ξενο; δεν εχει πολλη; ενας τροπος γιανα αυξησει τη παραγωγη ειναι να τρωει σουπες καθε μερα .Εμενα ο γυανικολογος μου ηταν αρνητικος στο συνδιασμο ξενο και θηλασμο κανει τα παιδια δισκιλια .Μ ε το χαμομηλακι και τα ροφηματα πως τα παει; ενημερωσε μας .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

κοιτα αφου το μωρακι αντιδρα και στο θηλασμο αλλα και στο μπιμπερο δεν νομιζω να φταιει η πιπιλα αλλα μαλλον μηπως η μικρουλα εχει θεματακι με το στομαχακι της ; βγαζει γουλιτσες; ποσο συχνα τη ταιζει; Επισης ποιο γαλα κανει ποιο αποδεκτο; αν προτιμα το στηθος ας κρατησει το στηθος αληθεια γιατι της δινει ξενο; δεν εχει πολλη; ενας τροπος γιανα αυξησει τη παραγωγη ειναι να τρωει σουπες καθε μερα .Εμενα ο γυανικολογος μου ηταν αρνητικος στο συνδιασμο ξενο και θηλασμο κανει τα παιδια δισκιλια .Μ ε το χαμομηλακι και τα ροφηματα πως τα παει; ενημερωσε μας .

1. ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΑΚΙ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΜΟΝΑΧΑ ΕΧΕΙ ΣΥΧΝΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟΥΣ ΩΣΤΟΣΟ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ.

2. ΓΟΥΛΙΤΣΕΣ ΒΓΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΕΣ ΔΗΛ. ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ.

3. ΤΗΝ ΤΑΙΖΕΙ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΑΠΟ 10 ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΘΩΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ, ΠΟΛΥ ΠΗΧΤΟ.

4. ΤΗΣ ΔΙΝΕΙ ΞΕΝΟ ΜΟΝΟ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΓΙΑ ΕΥΚΟΛΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ.

5. ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΠΙΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ.

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΞΕΝΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΤΟ ΕΝΑ Η ΤΟ ΑΛΛΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

ΦΙΛΙΑ.

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν πόσο μηνών είναι το μωράκι;

Και γιατί πίνει χαμομήλι;

Τα μωρά κάνουν "κόλπα" σε διάφορες φάσεις, πόσο μάλλον ένα μωρό που θα πρέπει να ανέχεται δύο τρόπους διατροφής (φυσικό και τεχνητό) με ότι συνεπάγεται αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera kai apo mena kali mou kai egw anarwtieme giati dinei kai kseno kai diko tis egw toulaxiston oso thilasa 2 mines pou mporesa edina mono diko mou.kai an xreiazotan na vgw i gia to vradi eugaza me to thilastro kai evaza se mpoukali sto psigio kai edina apo auto.

twra den kserw pali as rwtisei kai ton giatro tis i kathe mia peeriptosi einai kai diaforetiki alla emena mou eixae pei ogiatros otan dineis kai apo ta 2 pathenei kolitida kolaei to entaraki den kanei.

auta apo mena kali epituxia se oti kanei i kopela..

makiaaaaaaaaaaa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Καταρχήν πόσο μηνών είναι το μωράκι;

Και γιατί πίνει χαμομήλι;

Τα μωρά κάνουν "κόλπα" σε διάφορες φάσεις, πόσο μάλλον ένα μωρό που θα πρέπει να ανέχεται δύο τρόπους διατροφής (φυσικό και τεχνητό) με ότι συνεπάγεται αυτό...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΚΑΙ ΧΑΜΟΜΗΛΑΚΙ ΠΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΤΟΥ ΔΙΝΩ 1 ΜΕ 2 ΓΕΥΜΑΤΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΞΕΝΟ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΓΑΛΑ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΕΜΒΟΛΙΟ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΝΑ ΣΠΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΕΡΙΑ...ΚΛΑΝΕΙ ΑΣΥΣΤΟΛΑ. ΧΑ ΧΑ ΧΙ!!!!

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΔΕΚΤΗ.

ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγω εχω ακριβως το ιδιο θεμα.Στο μαιευτηριο θηλαζα αποκλειστικα, αλλα στην τελευταια επισκεψη του παιδιατρου στο δωματιο μου ειπε οτι η μπεμπα εχει χασει 300 γραμμαρια που ειναι βεβαια κατι φυσιολογικο, αλλα οτι πρεπει να της δινω και λιγο συμπληρωμα για να ξαναπαρει το βαρος της.Εντωμεταξυ απο το μαιευτηριο κιολας ανακαλυψαμε οτι η μια μου θηλη ειναι επιπεδη οποτε εβαλα θηλη απο σιλικονη και η αλλη μου θηλη ηταν τραυματισμενη και εβγαζε αιμα οποτε παστωθηκα στις κρεμες.Απο τη στιγμη που γυρισαμε σπιτι οσες φορες προσπαθησα να βαλω τη μικρη στο στηθος πλανταζε στο κλαμα και τσαντιζοταν, δε ρουφουσε με αποτελεσμα να μενει νηστικη και να κλαιει συνεχεια.Ετσι εκοψα το στηθος και της βγαζω τωρα με το θηλαστρο.Απο το μπιμπερο πινει κανονικοτατα.Τη μερα λοιπον της δινω δικο μου και το βραδυ που σηκωνεται ο αντρας μου της φτιαχνει συμπληρωμα.Πηρε και παλι μεσα σε 4 μερες τα γραμμαρια που ειχε χασει και κλαιει λιγο μονο οταν ξυπνησει και θελει φαϊ.Ωστοσο οταν βγαζω με το θηλαστρο δεν καταφερνω να βγαλω πανω απο 50-60 ml. Δεν ξερω, ισως να μην εχω επαρκες γαλα γιατι αυτη η ποσοτητα μου φαινεται λιγη.Βγαζω καθε 3 ωρες περιπου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

den mporw na katalabw

giati na dinoun oloi shmpliroma ?!!

prin efeurethei to simpliroma (teli tou 70) pos xortenan ta mwra ?!!!

an ta thhlazete thhlasteta ,sthn arxh thelei wres na katheste kai den paei na pei auto oti den xortenoun .

an den ta thhlazete doste tous mpoukali .

to paralilo to mono pou fernei einai problimata kai grigoro apothhlasmo .

emena bgenontas apo to nosokomio htan -300 kai se 20 meres pire ena kilo mono apoklistikou thhlasmou .emena tote den mou htan xrisimo to mpoukali?kai telos ti fobos aytos me ta kila !!!sto eksamino prepei na diplasiasei to baros lete se 6 mhnes na mhn mporei siga siga kai prepei na to mpoukosoume kseno sthn arxh !!!

apla den katalabenw !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai mhn pareksigithw den sas kanw thn eksipnh .egw apo ton fobo mou otan bgika apo to nosokomio pira kai ena kouti skonh gala !!alla eutixos otan eytana sto amhn kai to etimaza o mpemphs mou den to etroge!!!!kai etsi ksexasa to simpliroma kai apofasisa wres ,wres etsi thelei ,etsi thelei kathomouna sthn arxh wres ateliotes na trvei gia na ayksisei thn paragogh giati etsi einai oso pipila toso perissotero gala katebenei .

thelei gera neura kai ypomonh kai epimonh .

sifos an theleis pare to biblio ths patsourou to deytero tomo einai gia ton thhlasmo me problhmata mporei na se bohthisei poly perissotero apo enan paidiatro h gynaikologo pou den exoun ,hlikrina,kamia idea gia ton thhlasmo mono oti akoyne kai aytoi lene .kai sigoura h mikrh den exei mathei na pianei kala thn thhlh ,krata thn opos to xampourker to patas gia na to fas etsi thelei na piasei megalo meros .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε happy mammy μου αν θηλάζει μόνο 1-2 φορές την ημέρα εννοείται ότι το γάλα σου δεν θα είναι αρκετό, Εσύ και η φίλη - ξαδέλφη δεν θυμάμαι- κάνετε την διαδικασία του αποθηλασμού! Το μυστικό για την παραγωγή του γάλακτος είναι ο ίδιος ο θηλασμός. Όσο πιο συχνά και πολύ θηλάζει ένα μωρό τόσο πιο πολύ γάλα παράγει η μαμά. Ο πρώτος και 2ος μήνας είναι οι πιο σημαντικοί για την εδραίωση της γαλουχίας, αν θηλάζει μόνο 1-2 φορές τότε τέλος..!

Όσον αφορά στο θήλαστρο, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, μπορεί να βγάλει λιγότερο γάλα από όσο πραγματικά έχει η μητέρα, επομένως δεν μπορείς να ξέρεις πόσο γάλα έχεις.

Και αλήθεια γιατί δίνετε χαμομηλάκι στα παιδιά που θηλάζουν? είναι τελείως περιττό. Το μωρό έχει πάθει σύγχυση: μια μητρικό γάλα, μια τεχνιτό, μια χαμομήλι και είναι τόσο μικρό ακόμη...

και για τους κολικούς υπάρχουν και κάτι λαδάκια για αυτή την δουλειά, όπως το λαδάκι της weleda για την κοιλίτσα, βοηθά. Όπως επίσης η αγκαλίτσα, ένα τραγουδάκι κλπ. Η δική μου κόρη, για παράδειγμα, ηρεμεί με το τραγούδι: "πέρα στους πέρα κάμπου όπου είναι οι ελιές...":laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πέρα στους πέρα κάμπου όπου είναι οι ελιές..."

kala pou to thumithikes !!:laugh: :laugh: :laugh:

emena pantos pou den pernei mpoukali kolikous akoma den eida ...lete na thn glitosw :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi φοβερο το τραγουδακι να δικομασεις και το "Γιαννη μου το μαντιλι σου:)"

Θα συμφωνησω σε κατι με την Αφροδιτη,παλια που δεν ειχανε εφευρει τα ξενα γαλατα ή σε καποιες τριτοκοσμικες χωρες που δεν γνωριζουνε καν τι ειναι το ξενο γαλα(εδω δεν εχουνε οι ιδιες οι μανες να φανε) πως καταφερνουνε και μεγαλωνουνε 3 και τεσσερα παιδια μονο με το μητρικο γαλα?

Απλα οι παιδιατροι στην Ελλαδα εχουνε γινει τοοοοσοοοο φιλοχρηματοι που αντι κανουνε τα παντα για να σε ωθησουνε στο θηλασμο που ειναι οτι πολυτιμοτερο για ενα μωρο προτιμουν να παιρνουν τα πακετακια απο τις διαφορες εταιρειες.Αυτο εχω καταλαβει εγω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τί να σας πώ τραγούδισα όλα τα παιδικά: τον γαϊδαρο, το κουνελάκι, νάνι νάνι το νινί θα κάνει, κ.α αλλά αυτή σταματά μόνο με αυτό λες και κλείνω τον διακόπτη..!!:laugh: :laugh:

Αφροδίτη μάλλον την γλίτωσες!:laugh: ο γιος μου επειδή και αυτός θήλαζε αποκλειστικά πέρασε τους κολικούς σε πολύ πολύ ελαφριά μορφή και αρκούνταν με το νάνι νάνι το νινί θα κάνει!! η κόρη μου καθόλου κολικούς!! Γυναίκες δυνατές, τι περιμένεις??!:silly: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω πιστευω οτι το μυστικο για να χορτασει ειναι να ειναι μονιμα στο στηθος. Τις πρωτες μερες του εδινα συμπληρωμα γιατι μετα απο 2ωρες το μωρο ακομα δεν κοιμοτανε και πλανταζε στο κλαμα. Με το που εδινα συμπληρωμα κοιμοταν κατευθειαν σαν πουλακι. Μερα με τη μερα του το μειωνα και φαινοτανε οτι δεν τον πειραζει. Μεχρι που εφτασε εκεινη η Αγια μερα που κοιμηθηκε πινοντας μονο το δικο μου γαλα. Δεν πηρε πολυ αυτο. 3 μερουλες δεδομενου οτι στο μαιευτηριο δεν θηλαζα γιατι το μωρο ηταν σε θερμοκοιτιδα. Μπορω να πω οτι το πραμα εστρωσε στο 2μηνο και δεν ειναι πια ολη μερα στο στηθος μου αλλα πλεον 5-10 λεπτα του φτανουνε. Θελει υπομονη και πολυ πιπιλισμα. Συμφωνω οτι δεν χρειαζεται το τσαγακι αλλα αμα θες τοσο πολυ να του δινεις ο γιατρος μου ηταν καθετος οτι πρεπει να παιρνουμε χυμα ροφηματα οπως παιρνουμε για μας και οχι συσκευασμενα οπως το κινερτε γιατι εχουν ζαχαρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΟΤΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΠΡΟΒΑΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ, ΩΣΤΟΣΟ ΕΓΩ ΤΟ ΕΠΙΔΙΩΞΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΚΑΘΩΣ ΕΙΧΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΘΕΜΑ ΕΝΙΩΘΑ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΘΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥΩΡΗ ΑΥΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. ΞΕΡΩ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΚΑΛΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ Κ ΤΟ ΜΕΤΕΔΙΔΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑΙ ΜΕΝ ΝΑ ΤΟ ΜΕΙΩΣΩ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΟΨΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΕΜΒΟΛΙΟ. ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΠΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΥΠΟΘΕΣΗ.

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΚΑΚΟΧΑΡΑΧΤΗΡΙΣΕΤΕ ΑΝ ΟΧΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΑΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΩ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΧΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ ΑΙΤΙΟ ΤΗΣ ΑΚΟΜΗ Κ ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΤΕΡΗΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΛΑ ΨΥΧΙΚΑ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;;;

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΔΕΡΦΗ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΑΠΛΑ ΔΙΝΕΙ ΞΕΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΙΑΣ Κ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΖΩΗΡΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ ΤΣΙΡΙΔΕΣ Κ ΔΕ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ(ΤΗΣ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ΜΙΚΡΟΣ ΧΙΤΛΕΡ). ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΩ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΠΑΣΧΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΑΣ.

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω προσωπικα δεν θα κακοχαρακτηριζα ποτε μια γυναικα γιατι επελεξε να θηλασει λιγο η και καθολου(εχω φιλες που δεν βαλανε καθολου το μωρο στο στηθος και κοψανε το γαλα απο την πρωτη στιγμη).

Για να θηλασεις πρεπει να το θες και να το νιωθεις αλλιως αν το κανεις με το ζορι η κακη σου ψυχολογια περναει στο μωρο.

Εγω απλα τα εχω με τους παιδιατρους που το εχουνε ξεφτιλησει το θεμα θηλασμου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

happy mammy έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΟΤΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΠΡΟΒΑΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ, ΩΣΤΟΣΟ ΕΓΩ ΤΟ ΕΠΙΔΙΩΞΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΚΑΘΩΣ ΕΙΧΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΘΕΜΑ ΕΝΙΩΘΑ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΘΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥΩΡΗ ΑΥΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. ΞΕΡΩ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΚΑΛΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ Κ ΤΟ ΜΕΤΕΔΙΔΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑΙ ΜΕΝ ΝΑ ΤΟ ΜΕΙΩΣΩ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΟΨΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΕΜΒΟΛΙΟ. ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΠΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΥΠΟΘΕΣΗ.

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΚΑΚΟΧΑΡΑΧΤΗΡΙΣΕΤΕ ΑΝ ΟΧΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΑΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΩ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΧΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ ΑΙΤΙΟ ΤΗΣ ΑΚΟΜΗ Κ ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΤΕΡΗΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΛΑ ΨΥΧΙΚΑ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;;;

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΔΕΡΦΗ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΑΠΛΑ ΔΙΝΕΙ ΞΕΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΙΑΣ Κ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΖΩΗΡΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ ΤΣΙΡΙΔΕΣ Κ ΔΕ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ(ΤΗΣ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ΜΙΚΡΟΣ ΧΙΤΛΕΡ). ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΩ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΠΑΣΧΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΑΣ.

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ.

Δεν σε κακοχαρακτηρίζουμε ούτε από μέσα μας ούτε από "έξω" μας! Εμείς δεν είμαστε τέλειες επειδή θηλάζουμε, ο καθένας κάνει ό,τι θεωρεί καλύτερο για τον εαυτό του και την οικογένειά του.:)

Όμως αιτία της επιλώχειας κατάθλιψης είναι ο θηλασμός??!!:unsure::ohmy: Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι επειδή η γυναίκα μένει 40 μέρες μέσα στο σπίτι χωρίς να βγει καθόλου, αυτό της προκαλεί κατάθλιψη και προκαλεί στον οποιονδήποτε ακόμη και αν δεν είναι λεχώνα!

Εγώ 2 παιδιά έκανα και δεν με άγγιξε η επιλώχεια κατάθλιψη και τον γιο μου και την κόρη μου τώρα, αποκλειστικός θηλασμός. Αλλά από την ημέρα που γέννησα δεν κάθισα μέρα μέσα. Έπαιρνα τα μωρουλινάκια και βουρ...έξω κάθε μέρα.:)

φιλάκια και σε σας Καλό Πάσχα, καλές γιορτές:):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσια,

συγγνωμη κιολας, αλλα καλο ειναι να αποφυγουμε τις γενικοτητες.Υπαρχουν γυναικες που δε μπορουν να καθονται με τις ωρες με ενα μωρο στο στηθος, απλα για να το αναγκασουν να θηλασει.Δεν ειναι το απλουστερο πραγμα του κοσμου να βλεπεις το παιδι σου να κλαει γοερα η να εκνευριζεται κ εσυ να επιμενεις.Υπαρχουν πολλες γυναικες -οπως κι εγω- που πονανε λογω καισαρικης απο τα ραμματα και ειναι εξαντλημενες και δεν ειναι καθολου ευκολο να καθεσαι πολλη ωρα σε μια καρεκλα η να εχεις το μωρο να σου κλωτσαει την κοιλια πανω απο την τομη.Εξαλλου υπαρχουν γυναικες που το πρωι δουλευουν και δε γινεται να ξενυχτανε με τις ωρες. Τελος οπως ειπε και η γιατρος μου, οι γυναικες απο καισαρικη δεν εχουν πολυ γαλα λογω της εξαντλησης του οργανισμου και πρεπει να δινουν συμπληρωμα.Το οτι πριν απο μερικα χρονια δεν υπηρχε ξενο γαλα δεν ειναι δικαιολογια.Επισης δεν υπηρχε και η φυλαξη βλαστοκυτταρων ,αλλα οι περισσοτερες επιλεξατε να κρατησετε.Δεν υπηρχε και η επισκληριδιος αλλα ολες σχεδον με αυτην γεννησαμε. Μην τα μηδενιζουμε ολα.Και το οτι εγω η αλλες δε μπορουμε να βαλουμε το μωρο στο στηθος μας αλλα βγαζουμε με θηλαστρο δε μας κανει λιγοτερο μανες.Αυτο που πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας ειναι ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να δινουμε κ μητρικο γαλα που κανει τοσο καλο.Οχι ο τροπος η ο συνδυασμος που το δινουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sifos mou den xriazete na leme kathe fora oti to kathe paidaki kai h kathe mana einai diaforetikes periptoseis gia na mhn pareksigiomaste .telos panton .

dokimases ksaploth einai h kalhterh stash an exeis kanei kaisarikh .emena me boleuei polu gia na kimame kai gia na ton bazw gia ypno xoris na ton ksipnisw meta .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

kai mhn pareksigithw den sas kanw thn eksipnh .egw apo ton fobo mou otan bgika apo to nosokomio pira kai ena kouti skonh gala !!alla eutixos otan eytana sto amhn kai to etimaza o mpemphs mou den to etroge!!!!kai etsi ksexasa to simpliroma kai apofasisa wres ,wres etsi thelei ,etsi thelei kathomouna sthn arxh wres ateliotes na trvei gia na ayksisei thn paragogh giati etsi einai oso pipila toso perissotero gala katebenei .

thelei gera neura kai ypomonh kai epimonh .

Αυτο ξαναπες το!!!!!

happy mammy οσο για την καταθλιψη και εμενα θα με επιανε αν καθομουν ολη τη μερα μεσα (ειδικα το καλοκαιρι που θα γεννησω) θηλαζοντας ατελιωτες ωρες αλλα για αυτο υπαρχουν τα θηλαστρα για μια εκτακτη αναγκη για να πας να κανεις και την βολτα σου με το μωρο να βγειτε εξω να ηρεμεσετε και οι δυο και μετα την βολτα σου καθεσαι και θηλαζεις με την ησυχια σου οση ωρα θελει το μωρο

οσο για το παρακατω που εγραψες

ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΩ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΧΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ ΑΙΤΙΟ ΤΗΣ ΑΚΟΜΗ Κ ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΤΕΡΗΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ.

αμφιβαλω αν εισαι η μονη που ειχες επιλοχειο καταθλιψη εξαιτιας του θηλασμου ακομα και οι παλιες το ειχαν ασχετα αν δεν το παραδεχονται

Π.χ η πεθερα μου αντεξε 4 μηνες θηλασμου αλλα σαν δικαιολογια προβαλει οτι οι θηλες τις ηταν μικρες

αλλες λεγαν οτι δεν ειχαν γαλα και δεν ξερω και εγω τι δικαιολογια μπορει να βρει το ανθρωπινο μυαλο για να κοψει κατι οπως ο θηλασμος ενος παιδιου που ξερει οτι ειναι καλο ειναι φυσικο και θα επρεπε να νιωθει υπεροχα αλλα δεν νιωθει ετσι

και εμενα ειναι μικρες οι θηλες τι πρεπει να κανω ( δεν το ειπα φυσικα )

επισης σημαντικο ρολλο παιζει και το περιβαλλον ειδικα στην αρχη και απο οσο καταλαβα και ο πεθερος μου δεν ηταν ειδιετερα ενθαρυντικος σε αυτο το πραγμα και οταν μαζευοταν και ολοι απο πανω της για να δουν το μωρο να της πουν πως να θηλαζει πως να το κραταει να δουν αν θηλαζει καλα της εφερναν ενα αγχος οποτε κατανοητο απο εμενα τουλαχιστον

Δεν θελω να ειναι μπροστα αλλοι περαν του αντρα μου την ωρα που θα θηλαζω δεν αισθανομαι καλα τωρα που το σκεφτομαι θα αισθανομαι καλα μετα???

θα βγω η κακια της υποθεσης και η μαλακισμενη αλλα με το που θα παω σπιτι οταν ειναι να θηλασει το μωρο ο καθενας στο σπιτι του να το κανω με την υσηχια μου ακομα και αν σημαινει οτι στα 10 λεπτα με ενα τεταρτο θα πρεπει να τους πω να αλλαξουν κατευθυνση προς τα σπιτια τους

Πιστευω οτι κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης οι αλλαγες που συμβαλουν στο σωμα και στον ψυχισμο καθε μιας θελουν επεξεργασια και της δινουν πλεον την δυνατοτητα να προετιμαστει στο τι δυσκολιες θα βρει μπροστα της και να σκεφτει τροπους να της αποφυγει

Κακα τα ψεματα και ο θηλασμος θελει προετημασια και οχι μονο σωματικα αλλα κυριως ψυχικα απο την πλευρα της γυναικας διαφορετικα ο θεουλης αντι για 9 μηνες εγκυμοσυνης θα τις εκανε 2 να ξεμπερδευουμε και πιο ευκολα

Δοξα το θεο πιστευω οτι οταν ερθει η στιγμη του θηλασμου θα τα καταφερω οχι γιατι ειναι κατι φυσιολογικο αλλα γιατι μου εδωσε το χρονο να σκεφτω τις δυσκολιες που ισως να εχω ισως και οχι και να βρω τροπους να το αντιμετοπισω αντι να μου ερθουν ολα ξαφνικα και να πελαγωσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SIFOS έγραψε:

Kοριτσια,

συγγνωμη κιολας, αλλα καλο ειναι να αποφυγουμε τις γενικοτητες.Υπαρχουν γυναικες που δε μπορουν να καθονται με τις ωρες με ενα μωρο στο στηθος, απλα για να το αναγκασουν να θηλασει.Δεν ειναι το απλουστερο πραγμα του κοσμου να βλεπεις το παιδι σου να κλαει γοερα η να εκνευριζεται κ εσυ να επιμενεις."

Καμιά γυναίκα δεν αναγκάζει το μωρό της να θηλάσει. Απλά όλα τα μωρά είναι φτιαγμένα για να θηλάζουν!

Μια μαμά (ή μια μαία)βέβαια πάντα μπορεί να αναγκάσει το μωρό της να πιεί ξένο γάλα, να το συνηθίσει από την αρχή. Το μωρό προσαρμόζεται συνήθως εύκολα..

Τα μωρά στην αρχή μπορεί και να κλαίνε πολύ, μπορεί και να μην "πιάνουν" καλά επειδή στο μαιευτήριο τους δώσαν μπιμπερό και πάθαν σύγχυση θηλών, μπορεί στην αρχή(είναι σχεδό βέβαιο) ότι θα θηλάζουν με τις ώρες για να "ρυθμίσουν" την γαλακτοπαραγωγή στις ανάγκες τους, μπορεί πολλά... Πάντως τα μωρά από την φύση τους είναι φτιαγμένα να θηλάζουν και να πίνουν μητρικό γάλα, ανθρώπινο, όχι τροποιημένο, "εξανθρωποιημένο" αγελαδινό. Μπορούμε όμως να τα αναγκάσουμε να πιουν, άλλα μωρά ευκολότερα και άλλα δυσκολότερα. Η επιλογή ΠΡΕΠΕΙ να ανήκει στην μητέρα και να είναι ελεύθερη.

SIFOS έγραψε:

"Υπαρχουν πολλες γυναικες -οπως κι εγω- που πονανε λογω καισαρικης απο τα ραμματα και ειναι εξαντλημενες και δεν ειναι καθολου ευκολο να καθεσαι πολλη ωρα σε μια καρεκλα η να εχεις το μωρο να σου κλωτσαει την κοιλια πανω απο την τομη.Εξαλλου υπαρχουν γυναικες που το πρωι δουλευουν και δε γινεται να ξενυχτανε με τις ωρες. Τελος οπως ειπε και η γιατρος μου, οι γυναικες απο καισαρικη δεν εχουν πολυ γαλα λογω της εξαντλησης του οργανισμου και πρεπει να δινουν συμπληρωμα."

Αυτό είναι μεγάλο ψέμα. Ανεξάρτητα από το πως γέννησε μια γυναίκα μπορεί να θηλάσει. Αν αντιμετωπίσει δυσκολίες, υπάρχουν οι σύμβουλοι θηλασμού. ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ. Και εγώ με καισαρική γέννησα και δεν έδωσα ποτέ συμπλήρωμα. Ειδικά στην αρχή θήλαζα σχεδόν πάντα ξαπλωμένη και έβαζα μια μικρή κουβερτούλα ανάμεσα στο μωρό και στην τομή μου. Σίγουρα ήταν πιο δύσκολο απ'ότι εάν είχα γεννήσει φυσιολογικά. Στην αρχή. Μετά έστρωσε...

Πουθενά, σε ότι έχω διαβάσει για τον θηλασμό δεν αναφέρεται μειωμένη παραγωγή γάλατος στις μητέρες που γέννησαν με καισαρική.

SIFOS έγραψε:

Το οτι πριν απο μερικα χρονια δεν υπηρχε ξενο γαλα δεν ειναι δικαιολογια.Επισης δεν υπηρχε και η φυλαξη βλαστοκυτταρων ,αλλα οι περισσοτερες επιλεξατε να κρατησετε.Δεν υπηρχε και η επισκληριδιος αλλα ολες σχεδον με αυτην γεννησαμε. Μην τα μηδενιζουμε ολα.Και το οτι εγω η αλλες δε μπορουμε να βαλουμε το μωρο στο στηθος μας αλλα βγαζουμε με θηλαστρο δε μας κανει λιγοτερο μανες.Αυτο που πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας ειναι ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να δινουμε κ μητρικο γαλα που κανει τοσο καλο.Οχι ο τροπος η ο συνδυασμος που το δινουμε.

Κανείς απ'όσο είδα δεν κατέκρινε μια μαμά είτε επειδή δίνει μόνο ξένο, είτε επειδή θηλάζει και δίνει ξένο. Έχουμε επιλογές και η κάθε μαμά τις αξιοποιεί ανάλογα με την θέληση αλλά και την ενημέρωση που έχει.

Ο θηλασμός δεν είναι πάντα εύκολος, και αν δεν έχεις την κατάλληλη υποστήριξη γίνεται μέχρι και ανέφικτος. ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙ Η ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΝΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ, Η ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΤΛΕΙ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΝΕΙ...

Κατηγορούνται όμως (εδώ στο φόρουμ) οι γυναικολόγοι, οι μαίες, οι παιδίατροι που , στη χώρα μας τουλάχιστον, σαμποτάρουν κανονικά τον θηλασμό.

Καλό είναι λοιπόν μια μαμά να γνωρίζει όσο το δυνατό περισσότερα, να είναι όσο περισσότερο μπορεί προετοιμασμένη ΚΑΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ Ας ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΚΗ ΤΗΣ:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ,

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΕΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.

Η ΕΠΙΛΟΧΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΒΙΩΝΕΙ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΜΑΣ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΦΕΡΕΙ Η ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΨΥΧΡΑΙΜΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ. ΕΓΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΨΥΧΡΑΙΜΗ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΕΛΕΓΑ ΜΑΛΛΟΝ ΥΣΤΕΡΩ ΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ...ΤΟΣΑ ΩΣΤΕ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ .......:laugh: ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΤΣΑΝΕΣ ΠΟΥ ΠΕΤΑΓΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΝΙΩΘΕ ΑΝΗΜΠΟΡΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΠΛΕΟΝ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΕΛΑΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΞΙΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΤΙ ΑΛΛΟ, ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΜΟΥ ΓΕΛΑΕΙ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙ ΤΗ ΧΑΡΑ ΜΟΥ.

ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ.

ΜΕ ΡΕΓΟΥΛΑ ΤΟ ΑΡΝΑΚΙ ΕΕ!!!:laugh: ;):P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...