Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ?


Recommended Posts

Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ :cheer: ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΤΗΘΟΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ,ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ???ΚΑΙ ΑΝ ΤΗΝ ΔΩΣΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΠΟΣΟ??? ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ,ΤΑ ΕΧΑΣΑ....:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ηλέκτρα (ωραίο όνομα, αν κάνω κορίτσι έτσι θα τη βγάλω), δεν πρέπει ούτε χρειάζεται να κοιτάς το ρολόι όταν θηλάζεις. Θα κοιτάς μόνο το μωρό, κυρίως να πιάνει ολόκληρη όλη την άλω. Όταν αυτό δείξει ικανοποιημένο και σταματήσει μόνο του τότε είναι ένδειξη ότι ...χόρτασε. Συμπλήρωμα δεν χρειάζονται τα μωρά, ούτε τσάι,ούτε νερό βέβαια, νερό δηλαδή μετά το εξάμηνο, άσε που αν του δώσεις θα μειωθεί το γάλα σου (νόμος προσφοράς και ζήτησης). Να το θηλάζεις όποτε θέλει και όχι με ωράριο. Κατά προτίμηση θήλαζε μόνο από ένα στήθος κάθε φορά.

Εφόσον βρέχει 4-5 πάνες την ημέρα και παίρνει βάρος κανονικά συνέχισε ακάθεκτη. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο θέλει το παιδάκι σου θα θηλάζεις. Μέχρι να καταλάβεις οτι χόρτασε. Κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό. Εμένα π.χ. θήλαζε για 10 λεπτά από το κάθε στήθος κάθε 3.5 με 4.5 ώρες. Έπαιρνε βάρος κανονικότατα και ήταν πάντα χορτασμένο. Συμπλήρωμα δεν έδινα. Καλό θα ήταν να μη δώσεις ούτε εσυ για να μη μειωθεί το γάλα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όσο θέλει το μωρό. Ο γιος μου θήλαζε μισή ώρα από κάθε στήθος και η κόρη μου 10 λεπτά από κάθε μαστό μετά σταματά μόνη της. Πάντα πρόσφερα και προσφέρω και τους δύο μαστούς σε κάθε γεύμα! Αφού παίρνει βάρος και βρέχει και πάνες δεν χρειάζεται συμπλήρωμα, όπως προείπαν και τα κορίτσια πιο πάνω. Το συμπλήρωμα μειώνει την παραγωγή του γάλακτος!! Καλή συνέχεια :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΗΛΕΚΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!ΕΓΩ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΤΑΪΖΑ ΜΕΧΡΙ 6 ΜΗΝΩΝ ΑΠΟ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΘΕ 3 ΜΕ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΩΡΕΣ.ΜΕ ΞΕΖΟΥΜΙΖΕ ΤΟ ΜΑΝΑΡΑΚΙ ΜΟΥ:) ΡΟΛΟΪ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΖΑ,ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕ Ή ΈΒΓΑΖΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ Ή ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ!ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ,ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ.ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ!!ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ilektra giati na kopseis to thilasmo?????????afou troei k megalonei de xreiazetai simpliroma...

oso gia tin oraaaa...asto alli ipothesi...emena einai 47 imeron k tora kapos strosame sto thema tid oras...troei sxedona kathe 2 oro..

mporie na kanei na faei 10 lepta alla mporei k 3 tetarta an endiamesa koimatai...

na sas zisei...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Ηλέκτρα (ωραίο όνομα, αν κάνω κορίτσι έτσι θα τη βγάλω), δεν πρέπει ούτε χρειάζεται να κοιτάς το ρολόι όταν θηλάζεις. Θα κοιτάς μόνο το μωρό, κυρίως να πιάνει ολόκληρη όλη την άλω. Όταν αυτό δείξει ικανοποιημένο και σταματήσει μόνο του τότε είναι ένδειξη ότι ...χόρτασε. Συμπλήρωμα δεν χρειάζονται τα μωρά, ούτε τσάι,ούτε νερό βέβαια, νερό δηλαδή μετά το εξάμηνο, άσε που αν του δώσεις θα μειωθεί το γάλα σου (νόμος προσφοράς και ζήτησης). Να το θηλάζεις όποτε θέλει και όχι με ωράριο. Κατά προτίμηση θήλαζε μόνο από ένα στήθος κάθε φορά.

Εφόσον βρέχει 4-5 πάνες την ημέρα και παίρνει βάρος κανονικά συνέχισε ακάθεκτη. :)

ola ta parapanw .a! kai an nomizeis oti xortase kai meta apo ligo thelei palei mhn anxonese oti den exeis gala apla thelei kialo .

egw thn teleutea eudomada stamatisa na kitaw to rwloi an kai mexri tote 40 lepta kathotan kai meta xortene ...e tora barethika na to paratirw .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω και να δω την ώρα, την ξεχνάω!!!! Εχω μνημη χρυσοψαρου!

Η μεγαλη μου κορη στην αρχη θηλαζε μεχρι και 2 ωρες ενω η μικρη από 3-20 λεπτά. Βεβαια η μεγάλη έπαιρνε 1,2 κιλά το μηνα και η μικρή 750γρ. Αλλά τι να κάνω; Με την πρωτη ευκαιρια την περναω μια απο το στηθος να παρει την τζουρα της.

Μπορει και στην ωρα πανω να ξαναθηλασω. Ιδιως απο το απογευμα και μετα δεν κανω και τιποτα αλλο. Καθε λιγο και λιγακι θελει να φαει το 5λεπτο σνακ της μεχρι να παει 12 ή 1 και να κοιμηθει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ Ο ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 2ο ΜΗΝΑ ΤΡΩΕΙ 10 ΛΕΠΤΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗ ΦΟΡΑ!!!ΟΥΤΕ 9 ΛΕΠΤΑ ΟΥΤΕ 11ΑΚΡΙΒΩΣ 10!!!ΑΝΤΕ ΝΑ ΕΤΥΧΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΝΑ ΕΦΑΓΕ ΓΥΡΩ ΣΤΗ ΜΙΣΗ ΩΡΑ 2-3 ΦΟΡΕΣ!!!ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΟΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ!!!ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΕΤΥΧΕ ΣΤΟ 4ο ΝΑ ΠΑΡΕΙ 1300!!ΤΟΥΣ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΜΙΣΟ ΚΙΛΟ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΨΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩΣΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ,ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ 4-5 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΕΥΜΑ ΤΗΣ ΣΤΙΣ 12 ΚΛΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ,ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΙΣ 4 ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΒΡΑΔΥ,ΓΙΑΤΙ ΟΥΤΕ Η ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ ΠΟΝΑΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΧΕΙ.ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΛΥ...ΓΙΑΤΙ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το γάλα δεν μειώνεται αν δεν μειωθεί και η ζήτηση. Αν οι ανάγκες του μωρού σου αυξάνονται (όλα τα μωρά περνούν φάσεις ταχείας ανάπτυξης, ειδικά σε αυτές τις ηλικίες) τότε θα αυξηθεί και η παραγωγή σου, αρκεί να το βάζεις στο στήθος συχνά. Μην πτοείσαι, όλα είναι φυσιολογικά, όλα τα μωρά κάνουν τέτοια..΄Βάζε την στο στήθος σωστά και συχνά.. Ο θηλασμός σε κάποιες φάσεις θέλει επιμονή. Παρατήρησε και ιδιαίτερα το μωρό σου αν θέλει κάτι άλλο, αν κάτι το ενοχλεί....

Υπομονή, όλα περνάνε:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο δω και περα να δεις αλλαγες :) Το μωράκι σου ξερει τι να κανει αν χρειαστεί να αυξήσει το γάλα σου . Να το ακολουθέις σ΄αυτα που θελει και να μην κανεις τα δικά σου :P (δινεις συμπληρωμα κλπ) .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hlektra mou mhpws to mwraki exei kati allo gi'auto einai anhsyxo?

isws einai kapws h psuxologia sou??lene oti paiizei k ayto rolo sthn psyxologia tou mwrou eidika apo mhteres oi opoies 8ulazoun:unsure:

egw dld otan exw net=yra kapoies fores vlepw k th dikia mou kapws anhsyxh!!de 3erw an einai sumptwsh:dry:

epeidh k egw 8ulazw apokleistika,sthn arxh htan polu zorika ta pragmata

uphrxan k fores pou thn eixa 3 wres sto sth8os mou..de 3erw an auto pou 8a pw steki apoluta alla me toses wres pou thn evaza toso pio polu gala katevaine :)

apo to prwi pou 8a 3upnhsei k thn taisw(1o geyma)

8a kanei peripou 3 wristes gia na thn 3anavalw..alla genikotera

otan 8a einai anhsuxh k 8a klapsei k thn valw sto sth8os mou.

hremei kateu8eian :) :) :)

kapoioi mou exoun pei oti etsi kakoma8ainw to paidi k 8a ginei mamo8refto omws de me apasxolei k tous grafw kanonikotata gt

me to pou tis dwsw to sth8os mou to koritsaki mou hremei k ais8anetai asfaleia..gia mena ayto einai polu shmantiko!!!!

k epeita de me noiazei olh mera pou leei o logos na thn exw sto sth8os (pragma pou de ginetai)afou to teleutaio tis geyma einai 11 to vrady k 3ypnaei 10:30 to prwi edw k 2 mhnes :)

egrapsa liga parapanw gia mena SYGNWMH koritsia parasyr8hka :blush:

:unsure:

hlektra mou eyxomai na pane ola kala :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΤΡΙΩΡΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΑΛΕΠΤΑ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΟΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΙΜΟΥΝΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΜΕ ΕΠΙΑΝΕ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ. ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΛΑΣΩ? ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΟΥ? ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΙΤΟΣΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ. 3 ΩΡΕς ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ. ΑΝ ΕΙΧΕ ΓΑΛΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΘΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ. ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΣΑΝ ΠΙΠΙΛΑ? ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΘΥΛΑΖΑ. ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΚΟΜΗ. ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ10 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 10 ΛΕΠΤΑ. ΟΙ ΟΥΣΙΕΣ ΟΙ ΟΦΕΛΗΜΕΣ ΤΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΡΟΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 10 ΛΕΠΤΑ. ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ. ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΣΑΝ ΠΙΠΙΛΑ. ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑΣ ΑΓΓΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΟΙΩΘΕΙ ΣΙΓΟΥΡΙΑ. ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΜΙΣΑΩΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΗΝΟΥΣΑΙ. ΤΟ ΤΑΙΖΑ ΠΑΛΙ. ΜΠΟΡΕΙ ΩΜΟΣ ΝΑ ΚΟΙΜΩΤΑΝ ΚΑΙ 3 ΩΡΕΣ. ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ 5 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ. ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΔΥΩΡΟ. ΦΥΣΙΚΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΩ ΩΡΑ ΟΥΤΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΑΕΙ. ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ. ΟΤΑΝ ΚΛΑΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΤΟΙΘΟΣ ΜΟΥ. ΑΝ ΔΕΝ ΠΗΝΑΕΙ ΤΡΑΒΙΕΤΕ. ΤΟΤΕ ΚΟΙΤΑΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΛΕΡΩΘΕΙ. ΑΝ ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΝΥΣΤΑΖΕΙ Η ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ Η ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΩΣΕΙ, Η ΘΕΛΕΙ ΑΓΓΑΛΙΑ. ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΜΕ ΤΟ ΘΥΛΑΣΤΡΟ. ΔΟΚΙΜΑΣΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΓΑΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΘΑ ΒΓΕΙ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 10 ΛΕΠΤΑ. ΜΕΤΑ ΣΤΑΓΩΝΕΣ. ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΟ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΚΟΙΜΩΝΤΟΣΑΝ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 12 ΜΕ 1ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΙ ΓΥΡΩ ΣΟΥ. ΟΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΤΟ ΚΡΕΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΗΝΙΑΙΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΤΟΥ. ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΓΑΛΑ ΠΙΠΙΛΑΕΙ ΡΟΥΦΑΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΣΤΗΝ ΡΟΓΑ. ΜΗΝ ΞΕΓΕΛΙΕΣΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΡΕΧΤΕΙ Η ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΠΙΠΙΛΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όταν έγραψα 40 λεπτά εννοούσα ένα νορμάλ γεύμα ...τώρα πια από τότε που κλείσαμε τους 2 μήνες έχει αλλάξει πολύ το πρόγραμμα του .αν δεν πεινάει πολύ και δεν κολλήσει σαν βεντούζα πάνω μου να ρουφάει λαίμαργα κάθετε χαλαρός ρουφάει σιγά σιγα κοιτάζοντας τριγύρω η κοιτάζει εμένα και αφήνει το στήθος για να μου χαμογελάσει και να μου κάνει αού .αν τον αφήσω κάτω θυμάται ότι πεινάει τον ξαναπερνώ και μετά από λίγο πάλι τα ίδια .στην πρώτη περίπτωση ώμος που είναι πολύ πεινασμένος μετά που τον σηκώνω η και κατά την διάρκεια βγάζει γουλιές (μεγάλες) .

όλες όσες εγώ ακούσει ανησυχούν για το αν χορταίνει το παιδί και εγώ ανησυχώ γιατί τρώει τόσο πολύ με αποτέλεσμα να μην το δέχεται άλλο και να το βγάζει .τρώμε και πριν κοιμηθούμε για να μας πάρει ο ύπνος και αν τον αφήσω κάτω να κοιμηθεί και δεν τον έχει πάρει καλά ακόμα ξυπνάει άντε πάλι θηλασμός για να κοιμηθεί και αν γίνει 2 -3 φορές μετά βγάζει πάλι .

πότε θα σταματήσει αυτό ακόμα και όταν ξυπνάει μετά από 1.5 ώρες ύπνου εκεί που τον αλλάζω μπορεί να βγάλει χωνευμένο .πιστεύω ότι τρώει πολύ αλλά πότε θα καταλάβει πόσο πρέπει να τρώει ?πότε ?

α δεν βάζω σε ότι έχω πει μέσα τους μαραθώνιους είναι άλλο θέμα αυτό !!!!!

και τέλος επειδή βαριέμαι ειλικρινά να γράφω κατεβατά δες εδώ είναι από ιδικούς στο θέμα ,το τι κάνει η κάθε μια μας δεν είναι πάντα και το σωστότερο .

http://www.maies.gr/index.php?option=co ... 7&Itemid=1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και κάτι τελευταίο το θήλαστρο είναι μηχάνημα δεν κάνει τις κινήσεις που κάνει το μωρό δεν μπορούμε να πούμε πόσο γάλα έχουμε με βάση αυτό και αν έχουμε .το αν έχουμε γάλα το βλέπουμε από τις πάνες (αν τρώει καλά)και το αν πιπιλάει η όχι από το ίδιο το παιδί .φαίνεται ποτέ καταπίνει (από την κίνηση του θηλάσματος ) αλλιώς πιπιλάει αλλιώς καταπίνει .αν δεν μπορείς να το ξεχωρίσεις κάνε μια πρόβα στον καθρέφτη αλλιώς πίνεις αλλιώς ανοιγοκλείνεις μόνο το στόμα .

τέλος το κάθε παιδί θηλάζει διαφορετικά αλά θηλάζουν λίγο και πολλές φορές αλά περισσότερο και λιγότερες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια και μενα το μωρακι μου θηλαζει 5-10 λεπτα εκει που παλια χτυπουσε κατι 2ωρα στο στηθος. Αλλα ξερω οτι τα 10 λεπτα στο ενα στηθος για ενα μωρο που θηλαζει πολυ ωρα δεν ειναι αρκετα γιατι παιρνει μονο το νερο και ξεδιψαει και δεν προλαβαινει να παρει το παχυ το γαλα που κατεβαινει πιο μετα. Παρολαυτα αν το φτυνει το στηθος σου απο μονο του και δεν το θελει τοτε να του δωσεις το αλλο. Αν το ξανακανει το ξαναλλαζεις εναλλαξ μεχρι να χορτασει. Εμενα ετσι εφτασε στο τελος να θηλαζει μονο απο το ενα στηθος για 10 λεπτα. Και γω πριν μερικες βδομαδες το βραδυ ειχα την εντυπωση οτι στερευε το στηθος αλλα δεν εδινα συμπληρωμα.Τελικα παρατηρησα οτι απο το ρουφα ρουφα το στηθος εχει μεγαλωσει ακομα πιο πολυ το τελευταιο καιρο και προσαρμοστηκε στις αναγκες του μωρου. Μην δωσεις συμπληρωμα παντως ειναι κριμα. Σιγουρα δεν ειναι απο αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπαρχει περιπτωση να βγαζει δοντακι?της κουμπαρας μου η μικρη αυριο γινεται 3 μηνων και χτες πεταξε το πρωτο της δοντακι.Νωρις μεν αλλα το μωρο ηταν ανησυχο απο αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

emena mias filhs moy arxise apo 2 mhnvn na ksepetagonte .an kai sayto eimai asxeth akoma an exei pola salakia lene gia dw ndakia(ektos thn grinia enoite)

pantos etsi einai egw apo to meshmeri kai meta to stithos mou einai para polu malako alla bgazei gala .den stereuei oso pipilaei bgazei kai na mhn exei 'etimo' paragei ekinh thn stigmh kai to mwro kserei na auksanei thn paragogh opote katalabenei oti allazoun oi anages tou .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFROTHITI ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΙΚΑΡΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΕΞΥΠΝΗ. ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΔΥΩΡΟ, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΑΡΑΝΤΑΛΕΠΤΟ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ 10 ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΤΡΙΩΡΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΑΛΕΠΤΑ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΟΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΙΜΟΥΝΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΜΕ ΕΠΙΑΝΕ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ. ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΛΑΣΩ? ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΟΥ? ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΙΤΟΣΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ. 3 ΩΡΕς ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ. ΑΝ ΕΙΧΕ ΓΑΛΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΘΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ. ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΣΑΝ ΠΙΠΙΛΑ?

ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΙ ΓΥΡΩ ΣΟΥ. ΟΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΤΟ ΚΡΕΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΗΝΙΑΙΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΤΟΥ. ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΓΑΛΑ ΠΙΠΙΛΑΕΙ ΡΟΥΦΑΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΣΤΗΝ ΡΟΓΑ. ΜΗΝ ΞΕΓΕΛΙΕΣΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΡΕΧΤΕΙ Η ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΠΙΠΙΛΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ.

Συμφωνω μαζι της μηπως το βλεπει σαν πιπιλα????:blink:

Δεν εχω ακομα γεννησει αλλα αν η κορη μου θελει καθε φορα 40 λεπτα και 3ωρα για να θηλασει θα με επιανε καταθλιψη :(

και μονο στην σκεψη του 40λεπτου θηλασμου θελω να βαλω τα κλαματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:unsure: :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

AFROTHITI ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΙΚΑΡΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΕΞΥΠΝΗ. ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΔΥΩΡΟ, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΑΡΑΝΤΑΛΕΠΤΟ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ 10 ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ.

den einai thema pikarismatos ,oute tipota alo .egw enimeronome apo maies shmboulous thhlasmou kai to uperoxo biblio ths patsourou .an thelete egirh enimerosh yparxei se egires piges px thn selida pou edosa kai ta ala poy anefera.den exw xrono gia na grafw katebata me ena paidi sthn agalia .opoia theleiaksiopoiei oti ths dinete .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕλένηΧ έγραψε:

Συμφωνω μαζι της μηπως το βλεπει σαν πιπιλα????:blink:

Δεν εχω ακομα γεννησει αλλα αν η κορη μου θελει καθε φορα 40 λεπτα και 3ωρα για να θηλασει θα με επιανε καταθλιψη :(

και μονο στην σκεψη του 40λεπτου θηλασμου θελω να βαλω τα κλαματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:unsure: :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΠΡΑΓΜΑ Ο ΘΥΛΑΣΜΟΣ. ΤΗΣ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΣΕΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΤΕΒΑΤΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΑΓΓΑΛΙΑ. ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ, ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΚΡΙΝΕΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ. Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΓΡΑΦΕΙ ΟΣΑ ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΟΣΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ. ΕΓΩ ΜΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΤΡΩΕΙ ΚΑΘΕ 2,5 ΩΡΕΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.geocities.com/zavitsanosgr/#11

http://www.fisher-price.com/gr/parentin ... efault.asp

http://www.ivf-embryo.gr/

http://www.gynecology.gr/toketos.htm#%C ... E%9F%CE%A3

http://www.mednutrition.gr/index.php?op ... Itemid=139

http://www.google.gr/url?sa=t&source=we ... JpN7K-H5uw

τωρα αγχωθηκα αν θηλαζει 40λεπτα και 2ωρα την πατησα ρουπι δεν θα μπορω να κουνησω απο το σπιτι φαντασου να την παρω βολτα να εχει φαει και μετα απο 1-2 ωρες να ξυπνησει και να θελει παλι μαμ 2ωρα και 3ωρα για να ολοκληρωσει τον θηλασμο????:unsure:

Βιομηχανια παραγωγη γαλακτος θα ανοιξω μετα η καλη αγελαδα!!!!!!!!!!:P :P

αυτα βρηκα περι θηλασμου με πιθανον πιο εγκυρο το τελευταιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...