Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΥΩΠΙΑ.Θελω τη γνωμη σας... μπερδευτηκα παλι!


Recommended Posts

Εχω ανοιξει και στο παρελθον παρομοιο θεμα θα σας ξαναζαλισω ομως γιατι σημερα με προβληματισανε παλι.

Πριν να κανω λειζερ ειχα πολυ υψηλη μυωπια (13 βαθμους) και ετσι πριν 2 μηνες ο γυναικολογος μου θεωρησε δεδομενη την καισαρικη, γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα αποκολλήσεως του αμφιβληστροειδούς.

Το ειχα παρει αποφαση, δεν με πειραξε καθολου και δεν ηθελα και να το ρισκαρω.

Σημερα πηγα στον οφθαλμίατρο. Ειναι της αποψης να ξεκινησω για φυσιολογικο και αν ειναι ευκολος τοκετος...ΟΚ. Αν ειναι ζορικος να παμε για καισαρικη. Υπαρχει μου ειπε ο κινδυνος αλλα μπορω να δοκιμασω :blink: κοινως... βλεποντας και κανοντας...

Ειμαι στην 36η βδομαδα και οπως καταλαβαινεται δεν εχω και πολλα

χρονικα περιθωρια. Εχω σκοπο την τριτη να το ξανακουβεντιασω με το γιατρο μου, θα ηθελα ομως παρα πολυ και τη γνωμη οποιας ειχε παρομοια εμπειρια sorry για τη φλυαρια... αλλα πιστευω καταλαβαινεται το αγχος μου τελευταιες μερες... μη φαω αδικα το χειρουργειο:dry:

:dry: ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

beverly me to kalo na dexteis to moraki sou..

eimai tis apopsisoti se pei o giatros sou..

oxi oti einai aparaitito an einai sosto alla afou aytos tha se analabei....

poli giatroi kseroume oti tin kaisariki tin exoun sto tsepaki tous...

alla to gnorizo to diko sou thema,,

k go exo akousei se megalo bathmo miopias k otan exei thiroeidi pas gia kaisariki...

kali lefteria k mi stenaxoriesai..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η δική εμπειρία έχει ως εξής:

Έχω 8 βαθμούς μυωπία και 1 αστιγματισμό στο σύνολο 9 βαθμούς.

Ο γυναικολόγος όοοοοταν του το είπα, γιατι του το ειπα και αργα, είπε πως θα παμε με καισαρική. (Πριν να μάθει για τη μυωπία πηγαίναμε για φυσιολογικό)

Ο οφθαλμίατρος μου μου έκανε βυθοσκοπικό έλεγχο και μου έδωσε βεβαίωση οτι ο βυθός μου βρίκεται σε άριστη κατάσταση και δεν υπάρχει λόγος καισαρικής, την οποία βεβαίωση όταν την πήγα στον γυναικολόγο, μου είπε οτι δεν αναλαμβανει την ευθύνη, αλλά πολύ ευχαριστως να πάμε με φυσιολογικό τοκετό, εφόσον του υπογράψω βεβαιωση οτι αναλαμβάνω την ευθύνη και οτι έχω επιγνωση των κυνδίνων.

Τελικά έκανα καισαρικη.

Το μετάνιωσα. Έπρεπε να είχα υπογράψει.

Τα συμπεράματα δικά σου.

Πάντως στη θέση αν είχα μια ποιο σταθερή άποψη απο τον οφθαλμιατρό μου, χωρίς τα "βλέποντας και κάνοντας" θα επέμενα περισσότερο στο γυναικολόγο μου, αλλά δε με βοηθάει αυτο το "πάμε και θα δούμε" του οφθαλμιάτρου σου.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Καλή λευτεριά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Beverly mou kalimera...

kai me to kalo na fereis to mwraki sou ston kwsmo...

Eixa kai egw fili stin idia periptwsei mazi sou...

Kai pragmati nai tin eixan gennisei me kaisariki...

Sou euxwme ola ta kalitera agapi mou...

Kai min anisixas o giatros kati kserei parapanw apo emas...

Filakia...

Kai kali eleftheria na exeis...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Beverly καλημέρα!Καλή λευτεριά να εχεις!Συμφωνώ απόλυτα με την Σισσιω!Σε τέτοια θέματα δεν πας και ότι γίνει!Επειδή έχω και εγώ πρόβλημα με τα μάτια μου πήρα και εγώ μια ξεκάθαρη βεβαίωση και απάντηση. Ο οφθαλμίατρος μου έδωσε το πράσινο φως για φυσιολογικό τοκετό και έτσι έγινε.Συζήτησε το με το γιατρό σου διοτι αυτός έχει την ευθύνη. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή έχω και γω παρόμοιο πρόβλημα και το συζήτησα πολλές φορές και με τους 2 γιατρούς μου, αυτό που μου είπαν και οι δύο είναι οτι πάνω από 8 βαθμούς παίρνεις μόνος σου την ευθύνη για φυσιολογικό τοκετό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εχω καταλαβει οτι πολυ γιατροι βρισκουν πατημα για

να κανουν καισαρικη τελειως αβασανιστα!!!

Βεβαια οι 13 βαθμοι ειναι πολυ σοβαροι και δεν μπορεις να τον αδικησεις.

Οτι πει ο οφθαλμιατρος.. Ξεκινα φυσιολογικα και βλεπετε..

Επισης με την επισκληριδιο δεν θα ζοριστεις τοσο..

Και εγω (με μυωπια) και μια φιλη μου (με λειζερ) γεννησαμε

φυσιολογικοτατα χωρις προβλημα!!!!!

Οσοι γιατροι δεν το συζητανε καν ειναι απαραδεκτοι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ ολες!!

Θα κανω και την τριτη μια τελευταια κουβεντα με το γιατρο μου και αποφασιζουμε.

Παντως αυτο το"παμε και βλεπουμε" του οφθαλμιατρου δεν μου αρεσει καθολου και μαλλον δεν θα τον λαβω καθολου υπ΄οψιν

Ευχαριστω και παλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

εγω παντως με 8,5 βαθμους εκανα πριν 2 βδομαδες καισαρικη κ παρα τους λιγους πονους μετα δεν το μετανιωσα γιατι κ το μωρο βγηκε χωρις ταλαιπωρια κ τα ματια μου ειναι μια χαρα.απο οσο ξερω κανενας γιατρος δεν αναλαμ,βανει ευθυνη κ καλα κανει. ειναι προτιμοτερο για σενα κ το μωρο να κανεις καισαρικη παρα να τρεχεις με αιμορραγιες στα ματια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΧΩ 6 ΣΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ Κ 6,5 ΣΤΟ ΑΛΛΟ Κ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ. ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Κ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ LASER ΓΙΑΤΙ ΒΑΡΕΘΗΚΑ Κ ΤΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ Κ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ! ΕΞΑΛΛΟΥ ΟΠΟΤΕ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΤΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΜΟΥ ΤΑ ΠΕΤΑΕΙ ΚΑΤΩ ΚΤΛ ΚΤΛ! ΧΑΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΦΟΡΑΩ...:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω μυωπία στο ένα μάτι 4 και στο άλλο 6,25. Πήγα στον οφθαλμίατρο και στη βυθοσκόπηση είδε αλλοιώσεις στο ένα μάτι, αυτό με τη λιγότερη μυωπία. Σε αυτό με τη μεγαλύτερη μυωπία ήταν όλα μια χαρά. Μου είπε ότι άνετα πάω για φυσιολογικό αλλά πρέπει να το αξιολογήσει η γυναικολόγος. Εγώ μιας και είχα το οκ του οφθαλμίατρου στη γυναικολόγο δεν το έκανα θέμα. Τελικά γέννησα φυσιολογικά πριν από 45 μέρες και όλα πήγαν καλά.

Έχω την εντύπωση ότι δεν έχει τόση σημασία ο βαθμός της μυωπίας, αλλά τα αποτελέσματα της βυθοσκόπησης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...