Μετάβαση σε περιεχόμενο

κορίτσια sos σπερματεγχυση


Recommended Posts

Κορίτσια.. καλησπέρα. όσες απο εσάς έχετε κάνει σπερματέγχυση μπορείτε να μου πείτε πληροφορίες? δηλ. τα πάντα- πως ήταν- τι σας έκαναν- ολη τη διαδικασία.....απο την αρχή μέχρι το τέλος. Ευχαριστώ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο βρηκα Χριστινακι μου

Η σπερματέγχυση αφορά την εισαγωγή σπέρματος μέσα στην μήτρα της γυναίκας. Πρόκειται για την εισαγωγή ειδικά επεξεργασμένου σπέρματος, με τη βοήθεια καθετήρα, κοντά στην κορυφή της εσωτερικής κοιλότητας της μήτρας. Σε αυτό το σημείο, το σπέρμα είναι τοποθετημένο στην είσοδο της κάθε σάλπιγγας, με αποτέλεσμα να έχει να διανύσει μικρότερη απόσταση και πιο ενισχυμένο για να φθάσει τα ωάρια την στιγμή της ωορρηξίας.

Η ενδομητρική σπερματέγχυση αποτελεί την συχνότερη μέθοδο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής και θεωρείται μέθοδος πρώτης επιλογής. Σύμφωνα μάλιστα με τα τελευταία παγκόσμια δεδομένα, γίνονται διπλάσιοι κύκλοι θεραπείας με σπερματέγχυση από εκείνους με εξωσωματικής γονιμοποίησης. Το ενδιαφέρον για τη ενδομητρική σπερματέγχυση ανανεώθηκε την τελευταία 20ετία όταν έγιναν ευρύτερα γνωστές οι τεχνικές που αναπτύχθηκαν για την επεξεργασία σπέρματος κατά την εξωσωματική γονιμοποίηση. Πρόκειται για απλή και ανώδυνη διαδικασία που γίνεται στο ιατρείο, χωρίς αναισθησία. Σύμφωνα δε με τις οδηγίες της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας (WHO), αλλά και με την πρόσφατη επιστημονική βιβλιογραφία, η σπερματέγχυση θα πρέπει να προηγείται τέσσερις έως έξι φορές πριν αποφασιστεί η εξωσωματική γονιμοποίηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινάκι μου, κατ' αρχήν ηρέμησε!! Είμαι ομοιπαθούσα και γι' αυτό στο λέω έτσι κοφτά γιατί... έτσι πρέπει!!

Λοιπόν, έκανα σπερματέκχυση πριν από 1 1/2 μήνα περίπου αν και δυστυχώς δεν είχα αποτέλεσμα θετικό και μετά το Πάσχα καλώς εχόντων των πραγμάτων πάμε για τη δέυτερη. Σου εύχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ να πιάσει με την πρώτη φορά σε εσάς αλλά και έτσι να μην είναι, έχετε κι άλλες προσπάθειες. Στο λέω εκ των προτέρων γιατί εγώ όταν έκανα τη Β-χωριακή και ήταν αρνητική παρ' ολίγο να πάθω έμφραγμα μέσα στην Βιοιατρική! Ψυχραιμία λοιπόν!!

Η διαδικασία δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο : πας με τον αντρούλη σου πρωί στο νοσοκομείο (εγώ στο Ιασώ ήμουν) και φρόντισε να του έχεις δώσει καλό καλό πρωινό να καρδαμώσει!! Δίνει σπέρμα, περνάει αυτό επεξεργασία όσο εσείς πίνετε καφεδάκι και σε κανένα 2ωρο το πολύ είναι έτοιμο. Μπαίνετε με το γιατρό σας (κανέναν άλλο) και οι δύο μαζί σε ένα δωματιάκι, ξαπλώνεις, εισάγεται σε εσένα ο κολποδιαστολέας (ίσως η μόνη δυσάρεστη στιγμή της διαδικασίας) και με ένα σωληνάκι (καθετήρας) που ούτε το καταλαβαίνεις εισάγει μέσα σε δευτερόλεπτα ο γιατρός το επεξεργασμένο σπέρμα. Αυτό ήταν!! Σου βγάζει καθετήρα και διαστολέα, κάθεσαι ξάπλα για κανένα 15' ενώ κουτσομπολεύετε όλοι μαζί και μετά πας σπιτάκι σου. Μπορείς να πας και στη δουλειά, αλλά πιστεύω πως είναι καλύτερα να πας σπιτι ή καμιά βολτίτσα με τον αντρούλη να ηρεμήσετε. Την ίδια διαδικασία την επαναλάβαμε εμείς και την επόμενη ημέρα.

Εμένα ο γιατρός μου - για να καλύψει όλα τα ενδεχόμενα - μου είπε να μην κουράζομαι πολύ και να μην σηκώνω βάρη τις επόμενες μέρες και κυρίως μία εβδομάδα μετά που εαν υπάρχει γονιμοποιημένο ωάριο βγαίνει από τη σάλπιγγα για να εμφυτευτεί στη μήτρα. Μπορεί την ίδια μέρα ή την επόμενη να δεις λίγο αχνό αιματάκι στο χαρτί όταν πας τουαλέτα αλλά είναι και αυτό αναμενόμενο. Don't freak out!

14 μέρες μετά την έκχυση κάνεις μια Β-χωριακή και ελπίζω τότε να δεις με μεγάλα και κεφαλαία γράμματα "ΘΕΤΙΚΟ"!!

Τώρα, το οικονομικό : 90€ η κάθε επεξεργασία σπέρματος (90 Χ 2, αφού κάναμε τη διαδιακσία εις διπλούν) και 150€ δώσαμε στο γιατρό, που μας χρέωσε όμως μόνο τη μια μέρα. Σύνολο λοιπόν για μας ήταν 330€. Σίγουρα λοιπόν και από οικονομικής πλευράς αξίζει τον κόπο.

Ίσως σου ζητήσει ο γιατρός σου νωρίτερα να πάρεις μερικές ορμόνες και να κάνες και την ενεσούλα προγραμματισμού της ωοριξίας, αλλά αυτά είναι ψιλοπράγματα.

Και πάλι ΚΑΛΗ ΚΑΛΗ ΚΑΛΗ επιτυχία!!! Μην μου αγχώνεσαι μόνο!! :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jurgita γεια σου, μπορείς να το παραδώσεις μέσα σε διάστημα 30', όχι παραπάνω, τουλάχιστον έτσι μας είπε ο γιατρός μας. Θα το προτιμούσαμε και εμείς και ο γιατρός γιατί προφανώς το δωματιάκι σπερματολειψίας τα αγχώνει τα αντράκια μας και μπορεί να επηρεάζεται λιγάκι και το δείγμα τους!! Ο δικός μου από τη δέυτερη φορά το πήρε στο χαβαλέ, τι να κάνει ο άνθρωπος;;

Αν μένετε λοιπόν κοντά, μπορείτε να το κάνετε έτσι. Συμβουλέψου και το γιατρό σου όμως!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

XRISTINA33,

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ, Η ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΠΙΠΟΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΛΙΓΗ ΤΥΧΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΕΙΔΩΝ ΜΕΘΟΔΟΙ:

Η ΜΙΑ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ, ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ, ΒΛΕΠΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΒΓΟΥΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ (PREGNYL), ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΕΥΡΩ. Η ΕΝΕΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΑΒΓΟΥΛΑΚΙΑ ΣΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ 36 ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΟΥΛΙ ΣΟΥ, ΝΑ ΤΟ ΕΝΥΣΧΥΣΟΥΝ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ ΓΙΑ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΚΑΘΕΤΗΡΑ ΤΟ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΧΗΛΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ.

Η ΑΛΛΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗ 2η ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗΣ (ΕΝΔΟΚΟΛΠΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ)-ΑΥΤΗ Η ΟΡΜΟΝΗ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΑΒΓΟΥΛΑΚΙΑ, Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΜΕΘΟΔΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΦΟΥ ΠΑΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΗ ΩΟΡΗΞΙΑ, ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ.

ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΤΗ 2η ΜΕΘΟΔΟ. ΤΩΡΑ ΔΙΑΝΥΩ ΤΗΝ 25η ΕΒΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ, ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!

Α ! ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ, ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ, ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΤΟ UTROGESTAN (ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ) ΓΙΑΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΗ ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ FILICINE (ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΒΑΛΕΙΣ) ΚΑΙ ΣΕ 14 ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ Β-ΧΟΡΙΑΚΗ.

ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

κορίτσια σαν απλή μου φαίνεται η διαδικασία.....

Πριν απο δυο μηνες είχα παρει κιτρική κλομιφαίνη κ ενεση pregnyl αλλά καναμε φυσιολογικά επαφή... δεν εγινε τιποτα...

Εκανα υστεροσαλπιγγογραφία για να μου φυγει το αγχος με τις σαλπιγγες- ευτυχώς οι σαλπιγγες μου ειναι διαβατες και ολα φυσιολογικά... αρα τον κολποδιαστολέα τον ξέρω... ήταν εκεινο το σημειο που πονεσα... αλλά τι να κανουμε θα το υποστώ ξανά και ξανά απο οτι φαίνεται...

απο οτι καταλαβα κοστιζει η διαδικασια γυρω στα 350 € η καθε προσπάθεια... και εγω στο ΙΑΣΩ θα την κανω...

Αν ξέρετε το Δημόσιο την εγκρίνει να να πάρω καποια χρηματα πίσω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Strumfita έγραψε:

XRISTINA33,

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ, Η ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΠΙΠΟΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΛΙΓΗ ΤΥΧΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΕΙΔΩΝ ΜΕΘΟΔΟΙ:

Η ΜΙΑ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ, ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ, ΒΛΕΠΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΒΓΟΥΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ (PREGNYL), ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΕΥΡΩ. Η ΕΝΕΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΑΒΓΟΥΛΑΚΙΑ ΣΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ 36 ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΟΥΛΙ ΣΟΥ, ΝΑ ΤΟ ΕΝΥΣΧΥΣΟΥΝ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ ΓΙΑ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΚΑΘΕΤΗΡΑ ΤΟ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΧΗΛΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ.

Η ΑΛΛΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗ 2η ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗΣ (ΕΝΔΟΚΟΛΠΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ)-ΑΥΤΗ Η ΟΡΜΟΝΗ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΑΒΓΟΥΛΑΚΙΑ, Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΜΕΘΟΔΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΦΟΥ ΠΑΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΗ ΩΟΡΗΞΙΑ, ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ.

ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΤΗ 2η ΜΕΘΟΔΟ. ΤΩΡΑ ΔΙΑΝΥΩ ΤΗΝ 25η ΕΒΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ, ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!

Α ! ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ, ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ, ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΤΟ UTROGESTAN (ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ) ΓΙΑΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΗ ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ FILICINE (ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΒΑΛΕΙΣ) ΚΑΙ ΣΕ 14 ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ Β-ΧΟΡΙΑΚΗ.

ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ!!!!!

Με το καλό κοπέλα μου να ερθει το μωράσκι σου......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΡΙΣΤΙΝΑ33 ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΑΠ'ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΑΜΕΙΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΙΣΩΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ.ΓΙΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ (PREGNYL,UTROGESTAN)ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΡΟΣ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΝΕΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΙΣ.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Χριστινάκι! είμαστε και συνονόματες.Έχω κάνει δύο σπερμαγχετύσεις τον Φεβρουάριο (ανεπιτυχείς) χωρίς πρόκληση ωορρηξίας και ήταν η πρώτη φορά που υποβλήθηκα σε τέτοια διαδικασία.Με είχε φάει η αγωνία για το τι θα γίνει.Ψάχνοντας λοιπόν βρήκα αυτήν την ιστοσελίδα : http://www.ivf-embryo.gr/content/view/44/63 .Αν επιλέξεις απο το μενού εξωσωματική και μετά υποβοηθούμενη αναπαραγωγή θα δείς ένα μικρό βίντεο που δείχνει ακριβώς τι γίνεται.Απο προσωπική εμπειρία σου λέω οτι δεν είναι τίποτα, μακάρι να έκανα κάθε μήνα μόνο αυτό.Όσο για τον κολποδιαστολέα είναι λίγο ενοχλητικός μέχρι να εφαρμοστεί καλά και μετά ...τίποτα.Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να είσαι χαλαρή γιατί θα διευκολύνεις πολύ το γιατρό.

Εύχομαι καλή επιτυχία και να είσαι αισιόδοξη ότι'ολα θα πάνε κατ ευχήν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...