Μετάβαση σε περιεχόμενο

ολη μέρα αγκαλιά???


Recommended Posts

Δηλαδή είναι σωστό που έμαθα τη μικρή να κοιμαται στο στήθος μου και μολις παω να την ακουμπησω στην κούνια πετάγεται και κλαιει;;

Δε νομιζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια.Εμένα το μωρακι μου είναι 5 μηνων.Απο τοτε που το έφερα στο σπιτι και είδα οτι ζηταει συνεχεια την αγκαλια μου δεν την αρνηθηκα ποτε.Πως απο τη θαλπωρη της μητρας να το αφησω να κλαιει σε μια κουνια;Θέλει να αισθανθει τη ζεστη του κορμιοιυ μου να νιώσει ασφαλεια με την μυρωδια μου.Οπαιδιατρος που τον ρώτησα μου είπε οτι να το παίρνω αγκαλιά οσο πιο πολυ μπορω.Τώρα που μεγαλώνει βλέπω οτι σιγα σιγα ασχολείται και με τα παιχνιδακια της γεματη περιεργεια οποτε νομίζω οτι με το περασμα του χρονου θα φευγει απο την αγκαλια απο μόνο του.;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ntemy έγραψε:

γεια σας μανούλες....

έχω ένα μωρό 30 ημερών, το οποίο θηλάζω αποκλειστικά με αποτέλεσμα να τρώει και να κοιμάται ακατάστατες ώρες...

αυτό που με προβληματίζει όμως περισσότερο είναι ότι τις ώρες που είναι ξύπνιο θέλει συνέχεια να ειναι αγκαλιά.....

σας συμβαίνει κάτι ανάλογο ή είμαι η μόνη??????????

Κορίτσια η κοπέλα εκδηλώνει μια απορία γιατί το χετε κάνει σήριαλ!ούτε παραπονέθηκε ούτε τίποτα!ρωτάει απλά πράγματα!χαλαρώστε λίγο και μην αποπαίρνεται όποια κοπέλα σας κατεβάζει από το θρόνο της τελειότητας!Στη ζωή δεν λειτουργούν όλα με manual!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια για οσες τα μωρακια σας εχουν προβλημα δοκιμαστε να βαλετε ενα ρουχο αφου το εχετε φορεσει αρκετη ωρα Π.χ φανελακι στην κουνια μαζι με το μωρο

Απο οτι μου ειχε πει η δικια μητερα μεχρι ενος χρονου με το που με αφηνε στο κρεββατακι μου να κοιμηθω ξυπνουσα ηθελα την μυρωδια της μετα με αυτο σωθηκε!!!

βεβαια το πως θα μεγαλωσει και πως θα γινει ενα παιδι εξαρταται απο την μητερα τον αδερφο μου τον εκανε μπανιο μεχρι τα 15 μεχρι τα 15-16 κοιμοταν στο ιδιο κρεββατι και μεχρι που πηγε στρατο κοιμοταν και στο ιδιο δωματιο Ελεος( ο Πατερας Ναυτικος ) και ελεγε οτι ειχε και προβλημα μετα απο εκει οταν με τα πολλα ειπε καποια στιγμη και αυτος να τον αφησει μονο του στο μπανιο εκει να δεις καβγα

που θα μου κανεις το μπανιο χαλια που θα γεμισεις τον τοπο με νερα που δεν ξερεις να φτιαξεις το νερο και θα καεις θα κρυωσεις μιλαμε επανασταση εκανε να μην τον αφησει μονο τωρα ειναι ενας ευτιχιμενος μαμακιας και ανικανος να θελει υπερετρια μεχρι στιγμης 28 χρονων δεν εχει εμφανισει σχεση (δεν ξερω αν εχει αλλα γουστα )αλλα ειναι μαλλον ειναι απο την αυτοπεποιηθηση που ειναι σε εσχατο σημειο και τον εχει κανει αστα να πανε το φαγητο του το πηγαινει μεσα στο δωματιο μην τυχων βγει και κουραστει το καημενο Απελπισια!!! :angry: :angry: :angry:

Το αστειο ειναι οτι εγω που ημουν ολη μερα στην αγκαλια της μωρο μεχρι ενος χρονου που εκανε να βρει το κολπο ηθελα το δικο μου χωρο μολις πηγα δημοτικο εκανα μονη μου μπανιο στα 6 χρονια και γενικα πιστευω οτι σε πολλα πραγματα ειμαι πολυ πιο ανεξαρτητη ως χαρακτηρας απο οτι το βλαμενο που κοιμοταν και χωρις να θελει την μαμα του μωρο ολη την ωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι ντεμυ μου δενε ισαι η μονη και μην ξεχνας οτι αυτο το πλασματακι για 9 μηνες ηταν μεσα σου ενα με το κορμι σου μεσα στην ασφαλεια σου και τωρα ειναι εξω και νιωθει μονο του απροστατευτω .Οταν θα το ακουσεις λοιπον να κλαιει πηγαινε κοντα του παρτο αγκαλιτσα χαιδεψε του το κεφαλακι νανουρισε το και θα δεις ολα θα θα ηρεμησουν.

Και μια και εγεινε τοσο θεμα με την αγκαλι ο γιος μου σαν νεογενητο δεν ηταν και πολυ της αγκαλιας τον επαιρνα οποτε το ηθελε αυτος η εγβ η ο μπαμπας του .Τωρα ειναι 5 ετων ακι ακομα μου αρεσει οταν κοιματε στο καναπε να τον παρω αγκαλιτσα να το παω στο κρεβαι το πρωι που ξυπανει να το παρω αγκαλια να τον ντυσω οταν ερχετε απο το σχολειο μια αγκαλια και δυο φιλια μα ρε κοριτσια εμεις δεν εχουμε αναγκη απο αγκαλια ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

einai faseis poy pernane ta mwrakia .emena thn mia mera mporei na kimate monos tou kai thn alh na mhn thelei na ksekolisei apo panw mou .

ligo prin na kimithei thelei ligo galataki akoma gia na ton parei o ypnos kai meta peytei gia ypno ,einai meres pou kimate amesos meres pou ksipnaei meta apo ligo gia agalia meres pou griniazei gia liga deyterolepta kai kimate .otan h kopela eipai asto ligo na klapsei den enoouse sobaro klama alla thn grinia pou kanoun apo thn nista tous .egw to exw paratirisei an thn afisw thn griania ligo tha kimithei an paw kai ton sikosw agalia tha ksipnisei kala kai tha griniazei giati den ton afinw na kimithei .etsi kai egw blepw an einai aplh grinia ypnou h oxi an thelei ontos agalia .ayto enoouse sigoura h kopela apla den ksexorise to klama apo thn grinia .

kai hmarton ena brefos den to afinoume na klaiei ,edw sto mpanio eimai kai an arxisei to klama kanw ta adinata dinata na bgw grigora .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια και εμένα είναι με τις μέρες της, άλλες μέρες θέλει όλη μέρα αγκαλιά που φυσικά και την κρατάω όλη μέρα, δεν σκέφτομαι οτι θα την κακομάθω, και άλλες μέρες αν την έχω αγκαλιά κλαίει, θέλει να κάθεται μόνη της στο ρηλάξ!

Συμφωνώ και με την Αφροδίτη για την γκρίνια του ύπνου, την βλέπω πότε απλά ψιλογκρινιάζει για να κοιμηθεί, εκεί την αφήνω αλλα προς Θεού, δεν κλαίει, απλά γκρινιάζει χαμηλόφωνα, αν αρχίσει να τσιρίζει την σηκώνω αμέσως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Οταν η ερωτηση αφορά μωρο 30 ημερών οι απαντησεις πρεπει να ειναι για μωρά 30 ημερων ! ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΩΡΟ 30 ΗΜΕΡΩΝ !!!!

Πως γινετε ολες οι μαμαδες λιγο πριν γενησουν να ανυπομονουν να "κρατησουν αγκαλιτσα " το μωρο τους και ενα μηνα μετα να φοβουντε να το παρουν αγκαλιά μην κακομάθει !

Εγω δεν ακουω ουτε παιδιατρους , ουτε τις σοφες μαμαδοπεθεροξαδερφες . Ειδα τα χαιρια τους ...

Να μου πεις για την γιαγια μου να σου πω ΝΑΙ !

Θηλασε 7 παιδιά , τα φορουσε ζαλικι πάνω της για να κανει ολες τις δουλειες και τα κοιμιζε λεγοντας τους παραμύθια απο το μυαλο της !

Επειδη αυτο το μηνυμα απανταει κατα κυριο λογο σε μενα....μαλλον πρεπει να απαντησω..... Αλλα επειδη εγω δεν το παιζω δασκαλα κανενος κ δεν κρινω κανεναν για τις επιλογες στη ζωη του....Ας μην απαντησω αμεσα....

Παντως οταν με το καλο ερθει η μπεμπα μου στη ζωη,θα ακουω πρωτα τον εαυτο μου,μετα τον παιδιατρο και τελος αν χρειαστει τις αγαπημενες μου μαμαδογιαγιαδες.Σιγουρα οχι καποιες ξενες ψευτοδασκαλιτσες που πιστευουν πως ο τροπος που επιλεγουν εκεινες ειναι απαραιτητα ο σωστος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΓΙΝΕ ΑΙΤΙΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΕΓΩ ΣΚΕΥΤΟΜΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΠΑΛΙ ΑΛΛΑ ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΙΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ''ΑΦΟΡΟΥΣΑΝ'' ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΡΓΩ ΚΑΙ LALA ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ ΝΑ ΚΛΑΙΝΕ ΑΠΑΡΗΓΟΡΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΣΠΑΡΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΚΟΜΑΘΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΦΟΡΑ ΜΩΡΑ 30 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ. Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ 1 ΗΜΕΡΑ ΕΩΣ 45 ΗΜΕΡΩΝ ΗΤΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΟΥΤΙ ΜΕ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΓΥΜΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΕΠΙΤΡΕΠΟΤΑΝ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΣΠΑΡΑΖΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΜΑΝΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Η ΑΔΙΑΦΟΡΗ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ? ΜΑΚΑΡΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΕΘΕΙ ΣΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΛΑΧΤΑΡΟΥΣΑ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΚΑΛΙΑΣΩ ΑΛΛΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΑΓΓΙΞΩ ΚΑΙ ΕΦΕΥΓΑ ΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΠΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΘΑΛΑΜΟ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΟΥΣ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΧΙ? ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΕΠΑΘΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ? ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΓΙΑ ΗΡΕΜΙΣΤΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΝΝΟΩ ΜΕ ΜΕΤΡΟ ΕΝΝΟΩ ΟΧΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΜΕΙΣ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΠΟΝΑΓΕ ΣΠΑΡΑΖΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΙ ΕΓΩ .Η ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΗΡΕΜΟΥΣΕ ΓΙΑΤΙ? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΗΡΕΜΗ ΕΓΩ!!!

ΜΑΝΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΝΑ ΑΝΑΣΤΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΒΑΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΓΙΑΥΤΟ ΜΗΝ ΛΕΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΛΟΓΙΑ

ΝΤΕΜΥ ΜΟΥ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΑΚΟΛΟΥΘΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ ΑΓΓΕΛΑΚΙ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΦΑΣΚΙΩΜΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΡΟΤΙΝΕΙ Η ΜΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΛΥ ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ egw se katalabenw apolita .otan gennisa to mwro mou nosileutike amesvs sto paidiatriko se thermokitida .mono ton eida kai me eide ekinh thn stigmh kai meta htan monos tou .me niotheis poso me ponaei akoma auto oti oles oi ales eixane ta paidakia tous sthn agalia tous na ta parigoroun na mhn esthanonte mona tous meta to sok ths gennas kai mena htan se ena kouti me solinakia pantou na ton tripane kathe tris kai ligo na pernoun aima kai derma na mhn me niothei konta tou .pigena afou sinirtha kai egw (xamilos aimatokriths den mporousa na perpatisw)kai ton thilaza ana tris wres ,taleporimenh apo thn genna kourasmenh mexri ekei pou den paei aypnh pigena kai ton thylaza gia na katebasw gala ,gia na me niothei ,gia na ton niothw kai egw .

kserw polu kala ti enoeis kai poso eyesthith eisai se ayto .mporei kata kairous na dokimazoume diafora pragmata me ta mwrakia mas auto omos den paei na pei oti mas aresei na ta blepoume na klaine .poso malista emeis pou ta sterithikame kai mas sterithikane otan mas eixane perissotero anagh tote pou den kserane pou eksafanistike h mama kai htan mona tous entelos .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου γλυκα,......μην αγχωνεστε!!!!!!Ας μην ξεχναμε το σημαντικοτερο που ειναι το μητρικο ενστικτο και αυτο μας δειχνει το δρομο

Η καθε μαννουλα ξερει τον τροπο που θα φροντισει καλυτερα το μωρο της,αυτη και μονον αυτη,κανενας αλλος!!!!

Οσο για τις παλιες που διαβασα οτι τα δεναν πανω τους τα μωρα,ναι ετσι εκαναν,οπως επισης κανανε με πανια κουνιες σε δενδρα και τα αφηναν εκει....για να δουλεψουν στα χωραφια!!!!!!!:woohoo:

Επισης δεν ειναι ολοι οι παιδιατροι σκαρτοι,υπαρχουν καταπληκτικοι παιδιατροι,μια εξ αυτων ειναι η Αννα Πατσουρου,που εχει γραψει και υπεροχα βιβλια για τον θηλασμο!!!!!

Η δικη μου η συμβουλη ειναι να ακολουθει η καθε μαμα το ενστικτο της,αυτο δεν κανει λαθος ποτε!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντα ημουν της αποψης οτι για ολα τα θεματα υπαρχει ο καλυτερος κ ο χειροτερος τροπος να πουμε την αποψη μας.Ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να επιλεγεται ο χειροτερος?!?!

Εχω μαθει στη ζωη μου να σεβομαι την αποψη ολων κ να μη βγαινω εκτος εαυτου οταν αυτη δεν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια με τη δικη μου.Γιατι καποιος πρεπει να εχει το απολυτα σωστο κ καποιος αλλος το απολυτα αδικο???? Ειδικα μαλιστα οταν μιλαμε για νεες μαμαδες κ μωρα παιδια...

Αυτο το παιδι, το παιδι μου, το ηθελα οσο τιποτα αλλο στη ζωη μου.Την αγαπη μου, του τη δειχνω με χιλιους δυο τροπους, που δεν θα μπω στη διαδικασια να σας τους πω γιατι ολες λιγο πολυ κατι αντιστοιχο κανετε(φανταζομαι!)

Αυτο ομως δε σημαινει οτι ολα τα αλλα μενουν πισω.Πρακτικα δεν γινεται να εγκαταλειψω τον αντρα μου, που θα επιστρεψει απο τη δουλεια κ το λιγοτερο που θα θελει θα ειναι ενα πιατο φαγητο ή το σπιτι μου που απαιτει κ αυτο τις καθημερινες του δουλειες (δεν ξερω για σας αλλα εγω δεν αντεχω να ζω σε ενα χωρο που τα χνουδια κανουν βολτες!).Οπως νομιζω ολες καταλαβαινουμε αυτα θελουν το χρονο τους για να γινουν.

Τωρα το αρχικο μας θεμα ειναι ενα μωρο 30 ημερων που λογικα ζηταει την αγκαλιτσα της μαμας του αλλα κ μια μικρομανα με ανασφαλειες, ανησυχιες, φοβιες κτλ, χωρια τις ψυχολογικες μεταπτωσεις που εχει ως λεχωνα!Ενα μωρο που κλαιει ασταματητα ειναι λογικο να δημιουργει πανικο.Ας μην ειμαστε επικριτικες γιατι μαλλον χειροτερευουμε την κατασταση αντι να τη βελτιωσουμε...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw apla tha pw oti i kathe mana leitouregei me ton diko tis tropo!!!!!!!!!otan kaneis mia erwtisi edw sto mammy theleis diafores enallaktikes apantiseis kai opoia sou tairiazei pio poli tin dialegeis!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!alla ayto pou einai APARADEKTO...einai na katigoreite alles manes oti den einai kales!!!!!lala kai argo bgeite apo ayto to oneiro oti mono eseis eiste kales manoules pou thilazete pou kanete pou ranete!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!eleos!!!o kathenas krinei apo monos tou kai Allos tha mas krinei kai oxi eseis!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εχω μαθει στη ζωη μου να σεβομαι την αποψη ολων κ να μη βγαινω εκτος εαυτου οταν αυτη δεν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια με τη δικη μου.Γιατι καποιος πρεπει να εχει το απολυτα σωστο κ καποιος αλλος το απολυτα αδικο???? Ειδικα μαλιστα οταν μιλαμε για νεες μαμαδες κ μωρα παιδια...

poli poli swsto!!!!

Αυτο ομως δε σημαινει οτι ολα τα αλλα μενουν πισω.Πρακτικα δεν γινεται να εγκαταλειψω τον αντρα μου, που θα επιστρεψει απο τη δουλεια κ το λιγοτερο που θα θελει θα ειναι ενα πιατο φαγητο ή το σπιτι μου που απαιτει κ αυτο τις καθημερινες του δουλειες (δεν ξερω για σας αλλα εγω δεν αντεχω να ζω σε ενα χωρο που τα χνουδια κανουν βολτες!).Οπως νομιζω ολες καταλαβαινουμε αυτα θελουν το χρονο τους για να γινουν.

akoma pio swsto opws kai ola ta upoloipa koritsia pou milisan

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ας πω και γω τη γνωμη μου. Το δικο μου το μωρακι ειναι 2 μηνων και απο τοτε που γεννηθηκε δεν εχω κοιμηθει πανω απο 1,5 ωρα συνεχομενα. Επειδη θηλαζω αποκλειστικα γιναμε αυτοκολλητοι. Ακομα και το βραδυ κοιμομαστε μαζι για να μη χρειαζεται να σηκωνομαι. Καποια στιγμη πηρα αποφαση να το αφησω να κλαιει. ΜΑΥΡΟ ΦΙΔΙ ΠΟΥ Μ'ΕΦΑΓΕ...Καταλαβα οτι οχι απλα δεν βρισκω την ησυχια μου αλλα τον κανω ακομα πιο ανησυχο. Αποφασισα λοιπον να το παρω απλα "αποφαση" οτι αυτος εχει προτεραιοτητα και οχι εγω. Πριν ακομα κλαψει "τσακιζομαι" να δω τι θελει. Τελικα με την παροδο των ημερων ηρεμισε, καθεται μονος του χαζευοντας τον τοιχο και χαμογελωντας μονος του. Οχι για πολυ βεβαια αλλα μερα με τη μερα βλεπω διαφορα. Το συμπερασμα μου ειναι οτι αν θελει κατι το μωρο ΠΡΕΠΕΙ να του το δωσεις. Ειναι πολυ μικρο ακομα για να το εκπαιδευσεις να μενει μονο του. Βρεφακι ειναι: μαμ, κακα και νανι. Στην αρχη και μενα κοιμοταν με τη θηλη στο στομα. Τωρα οταν τελειωσει με σπρωχνει διακριτικα και κοιμαται. Μην περιμενεις θαυματα ομως. Ακομα ξυπναει ανα μια ωρα το πρωι και ανα 2 ωρες το βραδυ απλα ειναι πιο ηρεμος.Σιγα σιγα θα βρει το ρυθμο του απλα θελει πολλλυυυυυ υπομονη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργω μου νομίζω το έχεις φιλοσοφήσει πάρα πολύ το θέμα με αποτέλεσμα να ξεφύγεις πολύ και να χάσεις την ουσία του!!!

Διαφωνίες και βέβαια θα υπάρχουν, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το ένα είναι σωστό και το άλλο λάθος. Η κάθε μανούλα ξέρει τί είναι καλύτερο για το μωράκι της και αυτό πράττει.

Τις φράσεις του τύπου "κακή μαμά" κ.λ.π. κ.λ.π. δεν είναι κανείς άξιος να τις λέει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υβοννη έγραψε:

κοριτσια μου γλυκα,......μην αγχωνεστε!!!!!!Ας μην ξεχναμε το σημαντικοτερο που ειναι το μητρικο ενστικτο και αυτο μας δειχνει το δρομο

Η δικη μου η συμβουλη ειναι να ακολουθει η καθε μαμα το ενστικτο της,αυτο δεν κανει λαθος ποτε!!!!!!

Η καθε μητερα παιρνει τα δικα της ρισκα συμφωνα με τις αναγκες του παιδιου της και τις αντοχες της

Κακη μητερα θα μπορουσα να χαρακτηρισω καποια που παιρνει αποφασεις συφμωνα με τις δικες της αναγκες κατα αποκλειστικοτητα χωρις να λαμβανει παραλληλα και της αναγκες του μωρου της π.χ να παιρνει ναρκωτικα ενω εχει αποφασισει να το κρατησει να πηγαινει καθε βραδυ στα μπαρακια οντας εγκυος να καπνιζει και να πινει και να λεει ε και τι εγινε και να συνεχιζει και αργοτερα

Οσο αφορα το μεγαλωμα η καθε μητερα που βρισκεται εδω περα και ζηταει συμβουλες ζηταει φανταζομαι απο ολα τα μελη του forum απο εκει και μετα βρισκει πια την βολευει και πιστευει οτι ειναι η πιο καταλληλη για το μωρο της συμφωνα και με τον τροπο ζωης της η ενωνει κομματια απο τις διαφορες συμβουλες τις καθε μιας και τις προσαρμοζει οπως ταιριαζει στον τροπο ζωης της

Τωρα δεν ειναι κακη μια μητερα που σταματαει το θηλασμο στους 2 μηνες π.χ επειδη επρεπε να παει στη δουλεια της και πληρωνει κοπελα να της κραταει το μωρο παει στην δουλεια της ακριβως για το μωρο και οχι για να κανει το κεφι της παραδειγμα λεμε τωρα

παντως καλο ειναι να υπαρχουν και οι διαφωνιες μερικες φορες

Δεν ειμαστε ολοι οι ανθρωποι ιδιοι αν ειμασταν ολοι ιδιοι θα υπηρχε μονο το ford focus σε κοκκινο χρωμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Den eho paidaki akoma.

Pistevo omos oti afto pou ehei simasia sti zoi einai i ousia diladi i agapi.

Gia na didaxeis sto paidi sou agapi san stasi zois prepei na tin eheis idi mesa sou.

Kai an tin eheis idi mesa sou tote oute asholise me to poia einai kaki i kali mana ,apla to prospernas efhomeni kali tihi sto atomo pou kata ti gnomi sou kanei lathi, oute epitithesai oute prosvalleis.

An eheis agapi den eheis egoismo opote den se noiazei na fonazeis poso kali mana eisai giati kata vathos xereis oti den eisai tipota apla prospatheis kai kathe mera mathaineis.

Den pistevo se suntages.Afto pou tha me anusihei an kano paidaki tha einai ti vlepei se mena pou ego den to antilamvanomai kai ti genikotero paradeigma tou dino,pos tha einai i shesi mou me ton antra mou kai ti munimata tha tou pername mono kai mono me tin sumperifora mas.

Ego pistevo oti oi perissoters manoules kanoun oti kalitero mporoun akoma kai aftes pou pairnoun narkotika pinoun ktl ti na kanoume afto xeroun afto kanoun as min lithovoloume me kakia taha giati agapame

ta paidakia.

I mitrotita den einai tropos anadeixis tou eaftou mas einai nomizo taxidi pros to agnosto.filakia manoules

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ntemy έγραψε:

γεια σας μανούλες....

έχω ένα μωρό 30 ημερών, το οποίο θηλάζω αποκλειστικά με αποτέλεσμα να τρώει και να κοιμάται ακατάστατες ώρες...

αυτό που με προβληματίζει όμως περισσότερο είναι ότι τις ώρες που είναι ξύπνιο θέλει συνέχεια να ειναι αγκαλιά.....

σας συμβαίνει κάτι ανάλογο ή είμαι η μόνη??????????

Φυσικά και δεν είσαι η μόνη!!!!!!! Και εγώ θήλαζα αποκλειστικά την μπεμπούλα μου σε αυτή την ηλικία, έτρωγε και κοιμόταν σε ακατάστατες ώρες και όταν ήταν ξύπνια ήθελε συνεχώς αγκαλίτσα!!!!!!!!!

Εγώ διάλεξα να της δώσω απλόχερα όλες τις αγκαλιές που ήθελε! Μαγείρευα από το βράδυ, όταν αυτή κοιμόταν! Κοιμόμουν ότι ώρα κοιμόταν και αυτή!

Τώρα που είναι 9 μηνών, χρειάζεται λιγότερες αγκαλιές και εγώ...... νοσταλγώ τις "ατέλειωτες αγκαλίτσες μας"......!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marouli32 έγραψε:

Αργω μου νομίζω το έχεις φιλοσοφήσει πάρα πολύ το θέμα με αποτέλεσμα να ξεφύγεις πολύ και να χάσεις την ουσία του!!!

Διαφωνίες και βέβαια θα υπάρχουν, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το ένα είναι σωστό και το άλλο λάθος. Η κάθε μανούλα ξέρει τί είναι καλύτερο για το μωράκι της και αυτό πράττει.

Τις φράσεις του τύπου "κακή μαμά" κ.λ.π. κ.λ.π. δεν είναι κανείς άξιος να τις λέει.

Ναι, marouli το θέμα κατά τη γνώμη μου έχει ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ. Η "ουσία" του επεκτείνεται ΠΟΛΥ!!!..Μάλλον ΕΣΥ το αντιλαμβάνεσαι περιορισμένα...

Πιστεύω ότι κάθε μανούλα ξέρει το καλύτερο για το μωράκι ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΩΣ απλά αποπροσανατολίζεται από πολλά και διάφορα...

Αυτό για τον εαυτό μου σημαίνει ότι συνεχώς με θέτω υπό αμφισβήτηση..

Δεν έκρινα καμία ως "κακή μαμά".

Ο περισσότερος κόσμος όμως κρίνει αρνητικά μια μαμά που ανταποκρίνεται κατά το δυνατόν περισσότερο στο κλάμα του παιδιού της...λες και το παιδί είναι ένα μικρό διαβολάκι που προσπαθεί να μας χειραγωγήσει. Και βέβαια το βρίσκω σκληρό και απάνθρωπο να αφήνεις ένα μωρό να κλαίει. Όσο μικρότερο τόσο σκληρότερο είναι... Με έχουν κατηγορήσει πολλές φορές ότι.... παρηγορώ το γιό μου όταν κλαίει:blink: Κυρίως όταν ήταν δύο - τριών μηνών!!!.. "Το κακομαθαίνεις" είναι πια κλασσική ατάκα ακόμη και για νεογέννητα και πρέπει να απολογείσαι γιατί πήρες το μωρό που σπαράζει αγκαλιά!!!

Scarlet εγώ χαλαρή είμαι με όλα... Αυτό ακριβώς προτείνω : όλες να είμαστε χαλαρές και να ακούμε το ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΜΑΣ. Αν το κάνουμε αυτό ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ, ΟΛΑ ΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά μου είχε μυρίσει μπαρούτι μετά από μία συγκεκριμένη δημοσίευση, αλλά είπα να σφυρίξω αδιάφορα και να λάμψω δια της απουσίας μου από το συγκεκριμένο θέμα, αλλά πόσο να αντέξω η έρμη με αυτά που διαβάζω?...:ohmy:

Κορίτσια τι να πω? Δεν έχω άποψη! Το Μαράκι μου πάντα βολικό ήταν. Οι αγκαλίτσες περιορίζονταν πάντα σε αυτές την ώρα του φαγητού. Με το που την ξάπλωνα, κοιμόταν με τη μία και δεν ξυπνούσε ποτέ μόνη της. Πάντα εγώ την ξυπνούσα για να φάει. Και μάλιστα αν την κρατούσα λίγο παραπάνω στην αγκαλιά μου για να τη χορτάσω αντιδρούσε, κουνούσε χέρια πόδια. Ακόμα και τον πρώτο μήνα.. Την κούραζε η αγκαλιά, ακόμα και τώρα. Είναι υπναρού σαν τους γονείς της, και δεν κοιμάται ποτέ στην αγκαλιά! Οπότε χρόνος για δουλειές.. άφθονος! Να έρθω και στα δικά σας σπίτια? Θέλετε εσείς που δεν προλαβαίνετε? :laugh:

Τώρα όσο για τα υπόλοιπα, ειρωνείες, επιθέσεις και χαρακτηρισμούς εδώ μέσα, τι να πω? Σιωπώ!! :S

Έρχεται λέει σκόνη από την Σαχάρα.. Μην σφουγγαρίσετε μπαλκόνια! Αύριο χάλια θα είναι! Κάντε αγκαλίτσες με τα ζουζούνια σας! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έρχεται λέει σκόνη από την Σαχάρα.. Μην σφουγγαρίσετε μπαλκόνια! Αύριο χάλια θα είναι! Κάντε αγκαλίτσες με τα ζουζούνια σας!

eeeeeeeeeeee eisai teleiaaaaaaaaaa xaxaxaxaxa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω αν εχεις ήδη μωρο και αυτα τα λες απο την εμπειρία σου αλλα ειλικρινά δεν μπορώ να δεχτω τετοια λογια απο μια μητερα ή μια μέλλουσα μητέρα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

......

(δεν το πιστευω αυτο που κανω ...)

Ειπα οτι δεν μπορω να δεχτω τετοια λογια ( πονηρούτσικα κλπ) απο μια μητέρα . Δεν χαρακτηρισα ως καλή η κακή την Happy mom !

Γιατι καταλαβαινεις οτι θελεις jovanna? Το εχεις ξανακάνει σε διαφορα θεματα , ειδικά αυτα που αφορουν parenting ή θηλασμό . Εχεις ξαναγυρίσει την κουβέντα λεγοντας πως εμεις οι θηλάζουσες σας λεμε κακες μητέρες ! Κριμα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι καταλαβαινεις οτι θελεις jovanna? Το εχεις ξανακάνει σε διαφορα θεματα , ειδικά αυτα που αφορουν parenting ή θηλασμό . Εχεις ξαναγυρίσει την κουβέντα λεγοντας πως εμεις οι θηλάζουσες σας λεμε κακες μητέρες ! Κριμα ...

nomizw pws den exei dimiourgithei mono me mena pareksigisi!!!!!!!!!!!!!gia na min anatreksw sta sugkekrimena post dioti bariemai!!!eidika i argw exei pareksigithei polles fores!!!!ara isws to krima den paei se MENA!!!!den thewrw kaki mitera ton eyato mou alla omws to sxolio sou stenaxwrise tin sigkekrimeni ginaika.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...