Μετάβαση σε περιεχόμενο

ολη μέρα αγκαλιά???


Recommended Posts

γεια σας μανούλες....

έχω ένα μωρό 30 ημερών, το οποίο θηλάζω αποκλειστικά με αποτέλεσμα να τρώει και να κοιμάται ακατάστατες ώρες...

αυτό που με προβληματίζει όμως περισσότερο είναι ότι τις ώρες που είναι ξύπνιο θέλει συνέχεια να ειναι αγκαλιά.....

σας συμβαίνει κάτι ανάλογο ή είμαι η μόνη??????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ntemy mou

einai fusiko ena toso mikro mwraki na thelei agkalia. Einai to mono mou exei kai to iremi. Einai akoma ena me esena kai na min se anisixi katholou..oso megalonei kai aneksartopoiite then tha thelei apo mono tou agkalia alla mexri tote i agkalia sou kai to gala sou einai to pan giauto. Ego tha sou elega apolause tis agkalies giati den diarkoun polu.

xx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι βρε δεν εισαι η μονη..μη στεναχωριεσαι!!

Ετσι ειναι τα μικρα μωρακια..΄τα περισσοτερα!!:P

Υπομονη..σε λιγο θα φτιαξουν οι ωρες του κ θα ησυχαζει κ απ τα πονακια του!!

Αφηνε το ομως κ λιγακι εκτος αγκαλιας ε? κι ας κλαιει κ λιγακι!!

Γιατι αυτα ειναι πονηρουλικα..δεν ειναι χαζα:P κ μετα συνηθιζουν τις αγκαλιτσες..κ θελουν συνεχεια!!!:)

καλη δυναμη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ως μαμάδες ο ρόλος μας είναι, πάνω απ'όλα, είναι να ικανοποιούμε τις ανάγκες των μωρών μας. Η ανάγκη για αγκαλιά είναι πολύ σημαντική ανάγκη. Τα περισσότερα μωρά είναι έτσι..θέλουν όλη την ώρα αγκαλιά, μέχρι πριν από λίγο άλλωστε μαμά και μωρό ήταν ένα σώμα. Το παιδί δεν... κακομαθαίνει με τις αγκαλιές. Δεν κακομαθαίνει με το να καλύπτονται (οι πραγματικές) ανάγκες του. Και αυτές δεν είναι βέβαια μόνο η καθαριότητα και η τροφή.

Θα σας βοηθήσει πολύ να πάρεις ένα μάρσιπο sling. Θα έχεις ελεύθερα χέρια και το μωρό σου θα είναι πάντα ευχαριστημένο. Θα σε βοηθήσει πολύ και στο να θηλάζεις εκτός σπιτιού...

Να χαίρεσαι το μωράκι σου!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτην την απορια ειχα και εγω.

και εμενα στην αρχη ολο αγκαλιτσες ηθελε.και τωρα βεβαια αλλα τωρα εχει αρχισε και παιζει με το γυμναστηριο με αυτο που εχω βαλει πανω απο την κουνια του και κανει μουσικη και γυριζει και καθεται λιγο. αλλα γενικα την θελουνε την αγκαλιτσα.

εγω προσωπικα δεν μπορω να τον εχω να κλαιει, μολις γκρινιαξει του βαζω αυτο το παιχνιδακι στην κουνια και μετα τον παιρνω αγκαλιτσα.

ο δικος σου ειναι πολυ μικρουλης ακομα..αργοτερα θα βρισκει ενδιαφεροντα πραγματα γυρω του και θα ασχολειται.

εμενα αμα ειναι ξυπνητος και γκρινιαζει θελει και περπατημα μεσα στο σπιτι για να βλεπει γυρω του. αμα ειμαστε καθιστοι γκρινιαζει.(λες να χασω ετσι και πιο γρηγορα τα κιλα που μου εμεινα?):)

αργοτερα που θα περπαταει κιολας και θα παιζει κανονικα....ε, τοτε θα λεμε ~"ελα βρε λιγο να σε κανει αγκαλιτσα η μαμα!!!!!"

:) :) :) :) :) :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

happy mom έγραψε:

Αφηνε το ομως κ λιγακι εκτος αγκαλιας ε? κι ας κλαιει κ λιγακι!!

Γιατι αυτα ειναι πονηρουλικα..δεν ειναι χαζα:P κ μετα συνηθιζουν τις αγκαλιτσες..κ θελουν συνεχεια!!!:)

Δεν ξέρω αν εχεις ήδη μωρο και αυτα τα λες απο την εμπειρία σου αλλα ειλικρινά δεν μπορώ να δεχτω τετοια λογια απο μια μητερα ή μια μέλλουσα μητέρα .

Τα μωρα θελουν να ικανοποιήσουν τις ανάγκες τους . Η ανάγκη για αγκαλιά , παρηγοριά , χαδι ειναι βασική για τα μωρά !

Πονηρή μπορει να εισαι εσυ , ενα μωρό 30 ημερών σιγουρα δεν ειναι !

Οσο πιο κοντά ειμαστε στα μωρά μας οταν μας χρειαζονται τοσο πιο ανεξάρτητοι ανθρωποι γινονται αυτά .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ''ΚΑΤΑΧΡΗΣΗΣ'' ΤΗΣ ΑΓΚΑΛΙΑΣ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΜΑΘΑ ΠΟΛΥ ΑΓΚΑΛΙΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΑΚΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΤΑ ΧΑΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΟΜΩΣ ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ ΜΙΑΣ ΦΙΛΗΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΑΓΚΑΛΙΑ ΟΥΤΕ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΗΓΟΡΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΝΑΕΙ ΟΥΤΕ Η ΑΓΓΑΛΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΗΡΕΜΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ

LALA ΜΟΥ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕΤΡΟ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΑΛΙΑ ΜΟΥ 11/2 ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΧΑΔΙΑ? Η ΕΓΩ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ? ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΦΕΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΤΑΙΖΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟΥΣ ΚΟΛΗΚΟΥΣ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!!!!!(ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΓΓΙΞΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ? ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ) ΓΙΑΥΤΟ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ 30 ΗΜΕΡΩΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΧΝΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ''ΚΑΤΑΧΡΗΣΗΣ'' ΤΗΣ ΑΓΚΑΛΙΑΣ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΜΑΘΑ ΠΟΛΥ ΑΓΚΑΛΙΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΑΚΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΤΑ ΧΑΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΟΜΩΣ ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ ΜΙΑΣ ΦΙΛΗΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΑΓΚΑΛΙΑ ΟΥΤΕ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΗΓΟΡΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΝΑΕΙ ΟΥΤΕ Η ΑΓΓΑΛΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΗΡΕΜΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ

LALA ΜΟΥ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕΤΡΟ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΑΛΙΑ ΜΟΥ 11/2 ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΧΑΔΙΑ? Η ΕΓΩ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ? ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΦΕΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΤΑΙΖΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟΥΣ ΚΟΛΗΚΟΥΣ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!!!!!(ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΓΓΙΞΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ? ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ) ΓΙΑΥΤΟ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ 30 ΗΜΕΡΩΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΧΝΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη μου Lala ..μην βιαζεσαι να δινεις απαντησεις...ο μεγαλος μου ο γιος ειναι ηδη 14 χρονων κ τον μεγαλωσα ολομοναχη!!!Χωρις μαμα ,πεθερα ή αλλο σοι..Εκλαιγα οταν εκλαιγε...αλλα μετα.....

Μεχρι 3 χρονων εκλαιγε κ επινε γαλα κ τη νυχτα!!! Πρεπει να πεσει κατω η μαμα? ή να σηκωνεται εως μεγαλο το παιδι κ να τσιριζει αν δεν το παρεις αγκαλιτσα...??

Δυστυχως υπαρχουν μωρα κ μωρα..ο δικος μου ηταν δυσκολουτσικος..

Λες να υπαρχει μανα που να της αρεσει να κλαιει το μωρακι της??ειδικα λεχωνα!!

Κ φυσικα μας χρειαζονται..αλλα..!!ξερεις τι μου ειπε ο γιος μου οταν εμαθε οτι θα αποκτησει αδελφακι?? επιτελους θα σταματησεις να ασχολεισαι μαζι μου!τοση αγαπη κ αγκαλιες πηρε!...οποτε ..δεξου τα λογια μου..κ μην τα αποδεχεσαι!κ φυσικα δεν ειπα να το αφησει να κλαιει για δεκα ωρες..;)

Οσο για το επιθετο..πονηρουτσικα ..το εβαλα με φατσουλακι(και σε υπερθετικο βαθμο)..φυσικο ειναι τα μωρακια να θελουν την αγκαλιτσα κ να την αποζητουν..κ μετα να κλαινε εως να την ξαναεχουν..

τι να πω ??? μου φανηκες εξαιρετικα επιθετικη..εδω μεσα γραφουμε αποψεις μας..ουτε κρινουμε..μα ουτε ειμαστε να ασπαστουμε οτι λενε οι υπολοιπες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπουλης δινεις μαθηματα ζωης με την περιπετεια του μικρουλη σου!Να'σαι καλα να τον χαιρεσαι!

Lala πραγματι δεν καταλαβαινω τον τροπο που απαντησες στη Happymom....???

Το οτι ειναι πονηρουλικα απ'οτι αντιλαμβανομαι κι εγω το ειπε χαριτολογωντας...Και ειναι κατι που ακουω απο γιαγιαδες κ μαμαδες γενικως εδω κ χρονια. Επισης δε μιλησε για στερηση αγκαλιας.Το να μην τρεχεις να το παιρνεις αγκαλια σαν παλαβη με το πρωτο κιχ το λενε οι περισσοτεροι παιδιατροι που εχω ακουσει.Αναλογως την ηλικια(σε μηνες) αυξανεται κ ο χρονος που θα κανεις για να πας κοντα του.

Εκτος κι αν δεν πρεπει να εκφερω αποψη επειδη ακομα δεν εχω γινει μανα...Μην τρελαθω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω Εφουλα μου....οτι εδω γραφουμε αποψεις....ασε που με το γραψιμο αλλα λεμε και αλλα καποιες φορες οι αλλοι καταλαβαινουν....οποτε ηρεμα κι ωραια....δεν νομιζω και εγω καποια μανουλα να θελει να βλεπει το μωρο να κλαιει αλλα με ενα χαδι και ενα παιχνιδακι στην κουνια να ηρεμει!

Οσο για την αγκαλια ειναι θεμα του καθενος....σιγουρα παντως δεν κακομαθαινουν....τωρα ειναι και νινακι το εχει περισοτερο αναγκη....με τον καιρο πολυυυυυ αργοτερα θα καταλαβαινεις ποτε ισως δεν θα χρειαζεται τοσο πολυ....

Ταπεινη μου αποψη....

Φιλακια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεταξύ μας μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε...έχουμε αντοχές.

Ένα μωρό που κλαίει όμως και η μαμά του το αφήνει για να κάνει ...άλλες...πιο σημαντικές δουλειές γίνεται θύμα συμπεριφοράς που στην ουσία είναι βίαια και επιθετική για τα δεδομένα και τις ανάγκες του μωρού που είναι επιτακτικές! Τα μωρά δεν κλαίνε για να μας...ξεγελάσουν ..ή για να περάσει το δικό τους...κλαίνε με την ψυχούλα τους που είναι αθώα ακόμα και λαχταρά αγάπη και ασφάλεια. και σωματική επαφή, όχι επαφή με ένα ...λούτρινο.Αν τους τα αρνείται η μαμά τους ή όποιος τα φροντίζει μαθαίνουν ότι ζουν σε ένα κοσμό σκληρό και αδιάφορο. Δεν μένουν χωρίς τραύματα, ακόμη και αν κουραστούν να κλαίνε και σταματήσουν μόνα τους. Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολο να καλύπτεις τις ανάγκες ενός μωρού. Και το κακό είναι ότι στην σύγχρονη κοινωνία μας οι γυναίκες δεν προετοιμαζόμαστε πια για την μητρότητα, τις δυσκολίες και την απέραντη αφοσίωση που απαιτεί ο ρόλος της μάνας, την απάρνηση των δικών μας αναγκών για χάρη του παιδιού.

Από εκεί πηγάζουν οι ...αναπάντεχες δυσκολίες που ερχόμαστε να αντιμετωπίσουμε και μας ...σοκάρουν όταν πια γίνουμε μανάδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη μου Αργω ολα αυτα που ειπες για τα παιδακια τα καταλαβαινω απολυτα και συμφωνω....αλλα δεν μιλησε κανεις για να αφηνουμε τα μωρα για σημαντικοτερες δουλειες....ΕΛΕΟΣ.....αλλα οπως και η Αναστασια πολυ καλα ειπε....καποιες φορες κλαινε καθαρα για αγκαλια ειδικα τα πολυ πιο μεγαλα,ετσι γιατι εχουνε μαθει....κι ας μην ειναι απαραιτητο εκεινη την ωρα....νομιζω ξεχωριζει κι εσυ που εισαι μαμα το καταλαβαινεις.....Αυτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλο θα ειναι να θυμομαστε πως οι μαμαδες ειμαστε ανθρωποι,δεν ειμαστε αγιες αλλιως θα ειχαμε φωτοστεφανα πανω απο τα κεφαλια μας!!!και κουρασμενες νοιωθουμε, και τα νευρα μας σπανε πολλες φορες,και οι καταθλιψεις χτυπανε κοκκινο στην εποχη μας,γι αυτο πρεπει να προστατευουμε ιδιαιτερα την ηρεμια μας και την ψυχικη μας υγεια!Να ειναι καλα η μητερα πρωτα,για να μπορει να φροντισει το μωρακι της οπως πρεπει!!!!!Δεν εχουν ολες τις ιδιες υποχρεωσεις......

Υπαρχουν μαμαδες εργαζομενες,υπαρχουν μαμαδες που εχουν κι αλλα παιδια,γυναικες που εχουν πολυμελεις οικογενειες και εκ των συνθηκων δεν μπορουν να εχουν το μωρο τους αγκαλια ολη την ωρα,αυτο υπουδενι σημαινει οτι δεν ειναι καλες μητερες!!!!Αλοιμονο!!!!Ολες αγαπαμε τα παιδια μας και ολες γι αυτα πασχιζουμε!Ενα μωρακι δεν θα παθει τιποτα αν κλαψει και ΛΙΓΟ,φυσικο ειναι να τους αρεσει η αγκαλιτσα και το κουνημα πιο πολυ απο το να ειναι στο κρεββατακι τους,αυτο εννοουσε κι η ΜΟΜ λεγοντας τα πονηρουτσικα!;),αλλα αν τα συνηθισουμε σταδιακα να καθονται στην κουνιτσα τους στην αρχη και αργοτερα στο παρκο,εχουμε εξασφαλισει για τον εαυτο μας καποιες απαραιτητες ιδιωτικες στιγμες ,και για τα μωρα μας μια πιο ισσοροπημενη μαννουλα!!!!φιλαααακιαααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mηπως σ αυτη την ηλικια που εχουν αναγκη να νιωθουν ασφαλη μπορει να βοηθησει και το παραδοσιακο "φασκιωμα" ?

ξερω οτι καποιοι ειναι κατά μιας συνήθειας τόσο παλιάς όσο και οι γιαγιάδες μας , αλλά όσοι την υποστηρίζουν λένε οτι προσφέρει στο μωρό την αίσθηση αυτή της ασφάλειας που τόσο έχει ανάγκη σε μικρή ηλικία και έτσι δεν αναγκάζεται η μαμα συνέχεια να έχει αγκαλιά το μικρο...

εγω θα το ανακαλύψω σε πολύ λιγο (εχω πητ 07/04) αλλα νόμιζω οτι και μια παλιά πρακτικη ίσως και να έχει εφαρμογεί στη σύγχρονη εποχή :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα μωρά δεν τα "μαθαίνουμε" στην αγαλιά. Δεν πρόκειται για κάποια κακιά συνήθεια που μαθαίνουν οι μαμάδες στα παιδιά τους. Εμείς απλώς προσπαθούμε να ανταποκρινόμαστε όσο το δυνατό περισσότερο και καλύτερα στις ανάγκες τους. Η ανάγκη για αγκαλιά είναι μια από αυτές και ίσως και η σημαντικότερη... Εξαρτημένα γίνονται τα παιδιά που μεγαλώνουν χωρίς να πάρουν όση στοργή και φροντίδα χρειάζονται (αγκαλιές, παιχνίδια, χάδια, συζητήσεις, ενθάρρυνση ανάλογα την ηλικία, τις ανάγκες και τις ιδιαιτερότητες του κάθε παιδιού που πρέπει πάντα να σεβόμαστε και ποτέ να μην αγνούμε).

Γιατί μια μαμά να μην πάρει αγκαλιά το μωρό της; Πρέπει να παρατάει τα πάντα για να ανταποκριθεί σε αυτή του την ανάγκη και μεγαλώνοντας, να του δίνει αρκετά ερεθίσματα και όλη της την προσοχή. Στα "μεγάλα" παιδιά, των 3 ετών π.χ., μπορεί η ανάγκη να συνεχίσει να υπάρχει και είναι φυσικό, αν και κουραστικό, είναι όμως φυσικό. Ενδεχομένως τότε με την αγκαλιά να θέλει να υποκαταστήσει κάτι άλλο που δεν "παίρνει", η μητέρα θα πρέπει να μπορεί να διακρίνει΄μήπως το παιδί της χρειάζεται κάτι άλλο, οπότε, προσφέροντάς του το, το παιδί ικανοποιείται. Μπορεί όμως απλά να θέλει μια αγκαλιά...δεν είναι ντροπή, κουραστικό είναι...έτσι είναι η όμως και μητρότητα...κουραστική...χωρις όρια...χωρίς πρέπει...Γνώμονας και πυξίδα μας είναι το παιδί και όχι τί λέει ο κόσμος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι βρε δεν εισαι η μονη..μη στεναχωριεσαι!!

Ετσι ειναι τα μικρα μωρακια..΄τα περισσοτερα!!

Υπομονη..σε λιγο θα φτιαξουν οι ωρες του κ θα ησυχαζει κ απ τα πονακια του!!

Αφηνε το ομως κ λιγακι εκτος αγκαλιας ε? κι ας κλαιει κ λιγακι!!

Γιατι αυτα ειναι πονηρουλικα..δεν ειναι χαζα κ μετα συνηθιζουν τις αγκαλιτσες..κ θελουν συνεχεια!!!

καλη δυναμη!!

E ma re koritsia edw tha sumfwnisw Me tin FILI mas tin HAPPY MOM...

An matheis ena mwraki sunexws stin aggalia,,,

Tote mathenei kai thelei sunexeia...

Prepei kai emeis na exoume ligo xrono gia ton eayto mas...

Ntemy mou geia sou agapi mou...

Elpizw na kaneis oti pisteueis esu...

Esu zeis me to mwraki sou...

Kai esu tha kaneis to programma tou spitiou kai tou mwrou...

Sou euxwme ola ta kalitera agapi mou...

Kai o theoullis mazi sas...

Filia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγγνώμη για τη παρέμβαση, δεν είμαι μαμά ακόμη, αλλά η μαμά μου 3 μας είχε, με μικρή διαφορά ηλικίας το ένα απ το άλλο,και μου έχει πει πως ποτέ δεν μας είχε χωρίς λόγο αγκαλιά και μας έμαθε να κοιμόμαστε με φασαρία, με ραδιόφωνο και τηλεόραση ανοιχτά, αλλά είμαι κι εγώ της άποψης πως τα μωρά πρέπει να μένουν και εκτός αγκαλιάς και να μαθαίνουν στο θόρυβο, δηλ να μη λεμε, σσσ... κοιμάται το μωρό μην αναπνέεις γιατί 8α το ξυπνήσεις. Μετά το μωρό σε χορεύει στο ταψί. Με το παραμικρό αγκαλιές, με το παραμικρό θόρυβο ουα...

Δηλ αν το αφήσεις και λίγο να κλάψει, όταν μεγαλώσει 8α σου πει"γιατί μαμά, με άφηνες και έκλαιγα και μου δημιούργησες ψυχολογικά προβλήματα?"

Άσε που δε μπορείς να κάνεις το παραμικρό με το μπεμπέ στα χέρια κάθε μέρα. Σύμφωνοι πως θέλουν χάδια και στοργή, και σύμφωνοι πως έχουν την ανάγκη μας, αλλά... με μέτρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν η ερωτηση αφορά μωρο 30 ημερών οι απαντησεις πρεπει να ειναι για μωρά 30 ημερων ! ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΩΡΟ 30 ΗΜΕΡΩΝ !!!!

Πως γινετε ολες οι μαμαδες λιγο πριν γενησουν να ανυπομονουν να "κρατησουν αγκαλιτσα " το μωρο τους και ενα μηνα μετα να φοβουντε να το παρουν αγκαλιά μην κακομάθει !

Εγω δεν ακουω ουτε παιδιατρους , ουτε τις σοφες μαμαδοπεθεροξαδερφες . Ειδα τα χαιρια τους ...

Να μου πεις για την γιαγια μου να σου πω ΝΑΙ !

Θηλασε 7 παιδιά , τα φορουσε ζαλικι πάνω της για να κανει ολες τις δουλειες και τα κοιμιζε λεγοντας τους παραμύθια απο το μυαλο της !

Happy mom , καταλαβαινω αυτο που θελεις να πεις αλλα αλλο ενα παιδι 5 χρονων και αλλο ενα βρέφος !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε γνωρίζω ακριβώς πόσα μέλη είναι στο mammy, αλλά οσα και να είναι είμαι σίγουρη πως έχουν η καθε μια, έχει κι έναν διαφορετικό τρόπο για να μεγαλώσει το μπεμπέ της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορει κανεις να ακουει ενα βρεφακι 30 ημερων να κλαιει????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

εγω δεν μπορω!

απολαμβανω αγκαλιτσες .... αν και τωρα που θελει να τα πιασει ολα γυρω της και δεν καθεται σε ησυχια μου λειπεουν εκεινες οι ατελειωτες ωρες θηλασμου κι αγκαλιας!

χαδακια και γλυκα λογακια θελουν τα μωρα μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κοινωνία μας μάλλον δεν...αποδέχεται τα μωρά. Δεν ταιριάζουν με τους φρενήρεις ρυθμού της. Ή τα αποδέχεται μεν...αλλά με μέτρο!! Πεινάει; Δώστου ξένο γάλα. Θέλει να πιπιλίσει; Δώστου πιπίλα και όχι το στήθος σου. Θέλει αγκαλιά; Δώστου ένα αρκουδάκι. Τέλος πάντων υπάρχουν σοβαρότερα πράγματα να κάνεις, πρέπει και να ξεκουραστείς... Καλύτερα να κλάψει το μωρό παρά να κλάψει η μαμά...Πρέπει να επιβάλλεις ένα πρόγραμμα.. δεν πρέπει να ακούς τις ανάγκες του μωρού, δεν θα σε κάνει ένα μωρό ότι θέλει! Τις ανάγκες του τις ξέρουν οι ειδικοί. Υπάρχουν στα βιβλία και αλοίμονο στο μωρό που θα τολμήσει να χαλάσει το πρόγραμμα της μαμάς του. Είναι κακό μωρό...

Και ύστερα αναρωτιόμαστε γιατί υπάρχουν τόσα προβλήματα στον πολιτισμό μας. Γιατί έχουμε ξεχάσει τί είμαστε και γιατί δεν νοιαζόμαστε ο ένας για τον άλλο, ούτε για τον εαυτό μας στην ουσία. Η δουλειά της μάνας είναι η σοβαρότερη απ'όλες και δεν αντικαθίσταται από κανένα γκάτζετ, καμία σκόνη, καμία πλαστική απομίμηση, κανένα "πρόγραμμα", κανένα "αστραφτερό" σπίτι. Η αγκαλιά είναι μέρος της "δουλειάς" της, αλλά και της ανταμοιβής της...χωρίς μέτρο και χωρίς πρόγραμμα. Μεγαλώνοντας τα παιδιά αλλάζουν και οι ανάγκες τους. Η μαμά όμως (ή όποιος φροντίζει το παιδί) πρέπει να είναι πάντα εκεί...ειδικά για ένα νεογέννητο, όλα τα άλλα μπορούν να περιμένουν...

Όπως έγραψε και η pebi και εγώ αναπολώ τις ατέλειωτες αγκαλιές του γιού μου σαν νεογέννητο. Όχι ότι τώρα δεν θέλει, απλά όχι όλη τη μέρα όπως τότε. Είναι οι ωραιότερες στιγμές σε μια οικογένεια και περνάνε γρήγορα. Τα παιδιά μεγαλώνουν πολύ γρήγορα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ μηπως να χαλαρωνες λιγακι??? Νομιζω οτι ολες οι κοπελες συμφωνουν μ'αυτα που λες.... Καμια δεν εβαλε τον εαυτο της πανω απο το παιδι της.... Καμια επισης δε μπορει να κρινει την αλλη ως "πληρη" ή "ελλιπη" μανα.....Στην ουσια δεν εχετε καμια διαφωνια κι ομως γινεσαι εριστικη...!!!

Ελεος μ'αυτες τις τοσο προκλητικες αντιπαραθεσεις εδω μεσα....!!:ohmy:

Αγαπηστε τους αλλους ακομα κι αν διαφωνουν.... ακομα κι αν κανουν λαθη (συμφωνα με τα δικα σας "πιστευω") και μεταδωστε και στα παιδια σας αυτη την θετικη ενεργεια για τον κοσμο στον οποιο εσεις τα φερατε!!!!.... ΤΕΡΜΑ στην αρνητιλα και στο δασκαλιστικο υφακι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και δεν εχω γινει ακομα μαμα ( θελω ακομα 3 μηνες ) για ενα μωρο 30 ημερων δεν το βρισκω παραλογο να θελει συνεχεια αγκαλιτσα Τωρα βεβαια το βραδυ αντι να το παιρνεις αγκαλιτσα μετα το θηλασμο για να κοιμηθει το βαζεις στο κρεββατακι του και το χαιδευεις μεχρι να κοιμηθει

Τωρα για τις υπολοιπες ωρες τις ημερας δοκιμασε να παρεις μαρσιπο για να εχεις και μια σχετικη ελευθερια κινησεων

Αυτο επειδη το εχω σκεφτει ειναι το πρωτο πραγμα που θα παρω μαζι με τα ρουχαλακια του

Τωρα βεβαια αν σκεφτεσαι να παρεις το μωρο 30 ημερων αγκαλια για να μην το κακομαθεις απο τωρα μετα πανω στο χρονο τι θα σκεφτεσαι τωρα ειναι αρκετα μεγαλο δεν χρειαζεται καθολου αγκαλια για να μην κακομαθει????

Η καθε μητερα παιρνει τις δικες της αποφασεις και κανει τα δικα της λαθη συμφωνα με τα δικα της μετρα και τις αντιληψεις της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υβοννη έγραψε:

κοριτσια καλο θα ειναι να θυμομαστε πως οι μαμαδες ειμαστε ανθρωποι,δεν ειμαστε αγιες αλλιως θα ειχαμε φωτοστεφανα πανω απο τα κεφαλια μας!!!και κουρασμενες νοιωθουμε, και τα νευρα μας σπανε πολλες φορες,και οι καταθλιψεις χτυπανε κοκκινο στην εποχη μας,γι αυτο πρεπει να προστατευουμε ιδιαιτερα την ηρεμια μας και την ψυχικη μας υγεια!Να ειναι καλα η μητερα πρωτα,για να μπορει να φροντισει το μωρακι της οπως πρεπει!!!!!Δεν εχουν ολες τις ιδιες υποχρεωσεις......

Υπαρχουν μαμαδες εργαζομενες,υπαρχουν μαμαδες που εχουν κι αλλα παιδια,γυναικες που εχουν πολυμελεις οικογενειες και εκ των συνθηκων δεν μπορουν να εχουν το μωρο τους αγκαλια ολη την ωρα,αυτο υπουδενι σημαινει οτι δεν ειναι καλες μητερες!!!!Αλοιμονο!!!!Ολες αγαπαμε τα παιδια μας και ολες γι αυτα πασχιζουμε!Ενα μωρακι δεν θα παθει τιποτα αν κλαψει και ΛΙΓΟ,φυσικο ειναι να τους αρεσει η αγκαλιτσα και το κουνημα πιο πολυ απο το να ειναι στο κρεββατακι τους,αυτο εννοουσε κι η ΜΟΜ λεγοντας τα πονηρουτσικα!;),αλλα αν τα συνηθισουμε σταδιακα να καθονται στην κουνιτσα τους στην αρχη και αργοτερα στο παρκο,εχουμε εξασφαλισει για τον εαυτο μας καποιες απαραιτητες ιδιωτικες στιγμες ,και για τα μωρα μας μια πιο ισσοροπημενη μαννουλα!!!!φιλαααακιαααααα

εγω εξακολουθω να πιστευω πως οι μαμαδες δεν πρεπει να υπερβαινουν τα ορια τους,και μονον εκεινες γνωριζουν ποια ειναι αυτα!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...