Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑΡΕΙΑ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ??


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!ΝΙΩΘΩ ΜΙΑ ΤΡΕΛΗ ΦΡΙΚΗ!ΕΧΩ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΑΡΕΙΟ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΙΑΚΑΙΟΛΟΓΕΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΔΩΜΑΤΙΑ ΣΤΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ ΚΛΠ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα Rozi.Πολλές πληροφορίες δεν γνωρίζω οταν γέννησα είχα ικα τωρα εχω στρατιωτικό βιβλιάριο δεν το εχω χρησιμοποιήσει ακόμη υπαρχει λιστα ιατρών - ιδιωτικών κλινικών - ιατρικών κέντρων συμβεβλημένων με το ΥΕΘΑ

http://www.haf.gr/el/career/merimna/doctors.asp

μπορεί ο άντρας σου απο την υπηρεσία του να μιλήσει με το αρμόδιο τμήμα και να ενημερωθεί η να μπει στο site .... νομίζω οτι οι επισκέψεις στους ιατρούς είναι δωρεάν και στα ιατρικά κέντρα πληρώνεις ενα μικρο ποσοστό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, κι εγώ στρατιωτικό βιβλιάριο έχω και πηγαίνω σε συμβεβλημένους γιατρούς (μικροβιολόγους γυναικολόγους)αλλά καλή η ερώτησή σου, δεν την είχα σκεφτεί... πρέπει να ενημερω8ώ κι εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rozi μου καλημέρα!

Για να μην πληρώνεις πρέπει να πηγαίνεις σε συμβεβλημένους γιατρούς!

Ποιοι είναι τώρα συμβεβλημένοι γιατροί, μπορεί να το μάθει ο άνδρας σου από το 4ο Ε.Γ της Μονάδας του!!

Στον Πύργο που μένουμε εμείς, δεν υπάρχει κανένας συμβεβλημένος γιατρός!!!

Σε περίπτωση που έχεις διαλέξει κάποιον μη συμβεβλημένο γιατρό, πληρώνεις κανονικά και ο άνδρας σου υποβάλλει στη Μονάδα του τα δικαιολογητικά και παίρνετε πίσω κάποια χρήματα και τα υπόλοιπα τα βάζετε στην φορολογική του δήλωση! Με αυτόν τον τρόπο δικαιολογούνται όλες οι εξετάσεις!!!! Το θέμα είναι να βάλετε τα σωστά δικαιολογητικά!!!

Για το επίδομα τοκετού είναι σε όλους το ίδιο, ανάλογα το βαθμό που φέρει ο άνδρας σου! Οι υπαξιωματικοί δικαιούνται 830 ευρώ, ενώ οι Ανθστές και οι Αξκοί 1.100!!!!

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KOΡΙΤΣΙΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!ΕΜΕΙΣ ΜΕΝΟΥΜΕ ΠΑΡΑΜΕΘΩΡΙΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΔΥΣΚΟΛΑ....ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ....ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΙΛΙΑ26 ΜΕ ΕΣΩΣΕΣ!!!!ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΛΕΦΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΑ ΛΕΦΤΑ ΔΙΑΚΙΟΛΟΓΕΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ!!!ΘΑ ΨΑΞΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΒΡΩ Κ ΑΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το επιδομα τοκετου για τα προστατευομενα μελη (που στην προκειμενη περιπτωση εισαι εσυ)ειναι το ιδιο. Καμια σημασια δεν εχει ο βαθμος η το αξιωμα. Πριν 5 χρονια ηταν 540ευρω. Γεννησα σε νοσοκομειο δημοσιο με καισαρικη και μου εμειναν και στη τσεπη (ανοιξα βιβλιαριο για τη μπεμπα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bell έγραψε:

Το επιδομα τοκετου για τα προστατευομενα μελη (που στην προκειμενη περιπτωση εισαι εσυ)ειναι το ιδιο. Καμια σημασια δεν εχει ο βαθμος η το αξιωμα. Πριν 5 χρονια ηταν 540ευρω. Γεννησα σε νοσοκομειο δημοσιο με καισαρικη και μου εμειναν και στη τσεπη (ανοιξα βιβλιαριο για τη μπεμπα)

Και βέβαια παίζει σημασία στο επίδομα τοκετού ο βαθμός!!!!!!!

Άλλος συντελεστής είναι (για τα προστατευόμενα μέλη) σε έναν Υπξκό και άλλος σε έναν Αξκό!!!! Σε όλα τα επιδόματα στον Στρατό παίζει ρόλο ο βαθμός!!!!!!Αλλάζει η κλίμακα!!!! Και το γνωρίζω πολύ καλά γιατί είμαι Στρατιωτικός!

Τα ποσά που γράφω είναι αυτά που αναλογούν φέτος και με καισαρική!

Και μη ξεχνάτε κορίτσια, ότι μπορεί να είστε προστατευόμενα μέλη αλλά η αναφορά για τη δαπάνη γίνεται από τον Στρατιωτικό στην οποία αναγράφει τον..... βαθμός του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bell δεν έχω κανένα λόγο να γράφω ψέμματα ή ανακρίβειες!!!

....Να βοηθήσω ήθελα .... και αυτό γιατί είναι ένα θέμα που το γνωρίζω πολύ καλά λόγω επαγγέλματος!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕleNitSa έγραψε:

τόσο χάλια?

εδώ Ορεστιάδα καλά είναι... οικογενειακή πόλη... ηρεμία.

Και εμείς μέναμε στην Ορεστιάδα για 2 χρόνια!!!!

...Μου άρεσε πολύ...Για μένα ήταν η καλύτερη πόλη του Έβρου...

Μέναμε στην οδό "Αγίων Θεοδώρων 188" (κοντά στην Πλατεία, απέναντι από την Εμπορική Τράπεζα)!!!!!

ΕleNitSa και εγώ την έβρισκα πολλή οικογενειακή και ήρεμη πόλη! Το μόνο που μου έλειπε ήταν η ....θάλασσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΛΔ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ?!ΠΑΣ ΓΕΝΝΑΣ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΕΝΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΘΜΟ Τ ΑΝΤΡΑ Σ?ΕΓΩ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ Σ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝ ΤΟ 75% ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΝΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατάλαβα που! εμείς είμαστε επάνω στην Κωνσταντινουπόλεως 100 μέτρα πριν την εκκλησία της Παναγίας (κοντά στο πανεπιστήμιο).

Κι εμείς για 2 χρόνια είμαστε, το επόμενο καλοκαίρι μάλλον 8α αναχωρίσουμε. Ακριβώς, η θάλασσα λείπει και σε μας, μετά από 3,5 χρόνια στη Κατερίνη που σε 10 λεπτά που επέστρεφε ο άντρας μου απ τη δουλειά, παίζαμε ρακέτες και πίναμε το καφεδάκι μας... κλαψ...

η Ορεστιάδα, δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απ τις άλλες πόλεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rozi έγραψε:

ΔΛΔ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ?!ΠΑΣ ΓΕΝΝΑΣ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΕΝΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΘΜΟ Τ ΑΝΤΡΑ Σ?ΕΓΩ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ Σ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝ ΤΟ 75% ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΝΑΣ.

Κάπως έτσι Rozi μου!!! Το επίδομα τοκετού είναι ίδιο για όλους (οι Υπξκοί παίρνουν περίπου 830 ευρώ και οι Ανθστές-Αξκοί περίπου 1.100 ευρώ), ανεξάρτητα πόσα πλήρωσες και που γέννησες! Είτε γεννήσεις σε δημόσιο είτε σε ιδιωτικό παίρνεις τα ίδια! Για αυτό και λέγεται "επίδομα τοκετού"!

Μπορείς όμως να βάλεις το υπόλοιπο ποσό στην φορολογική δήλωση του άνδρα σου και σου επιστρέφεται ένα μεγάλο ποσό από τα υπόλοιπα! (δεν ξέρω να σου πω πόσα σου επιστρέφει η εφορία)!

Και έχεις δίκιο σε κάποιες εξετάσεις δικαιολογείται το 75%, σε κάποιες άλλες το 25% (στις ιατρικές εξετάσεις δεν παίζει κανένα ρόλο τι βαθμό φέρει ο σύζυγος, εάν είναι δηλ. υπξκός ή Αξκός. Μόνο στα επιδόματα παίζει ρόλο) και τα υπόλοιπα τα βάζεις στην φορολογική δήλωση!

Σε κάποιες όμως δικαιολογείται το 100% (πολύ ελάχιστες όμως)!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Για εμένα, μπορεί και τσάμπα να το σκέφτεσαι.. μετά από τρίμηνη καταστολή των ενδογενών ορμονών δεν ξέρεις αν θα είναι καλές οι ορμόνες στην πρώτη εμμηνόρροια για να προχωρήσετε σε διέγερση.. μίλα με το γιατρό σου κάνε τις εξετάσεις σου δείτε πως θα είναι ο κύκλος σου και το αποφασίζετε τότε με το γιατρό σου..! Εγώ τουλάχιστον και σύμφωνα με αυτά που έχουν αναφέρει κορίτσια στο παρελθόν με ενδομητριωση, αν έπαιρνα το οκ από το γιατρό μου να προχωρήσουμε θα το έκανα τώρα που θεωρητικά η ενδομητριωση είναι σε ύφεση και οι πιθανότητες καλύτερες..
    • It is one of the well-known complications following in vitro fertilization (IVF) with embryo transfer (ET). The incidence of ectopic pregnancy is estimated to be 2.1–8.6% of clinical pregnancy after IVF-ET, which is 4 times higher than natural conceptions. No significant difference could be demonstrated on the incidence of EP in fresh IVF cycles vs. frozen/thawed cycles in a large cohort of patients. Donor egg recipients were found to have a significantly lower incidence of ectopic pregnancy compared with standard IVF patients. Πηγή: Pubmed  Ισχύει.. του εναντίον δηλαδή, η εξωσωματική αυξάνει τις πιθανότητες..
    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...