Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο ΟΑΕΔ Χορηγός της μαμας μου


Recommended Posts

Διάβασα το παρακάτω άθρο και σκεφτηκα οτι θα ενδιαφεροναι πολλα μελη του mammyland για να το αξιοποιησουν.

Ο ΟΑΕΔ, αναγνωρίζοντας τη βαρύτητα του μητρικού ρόλου στη ζωή της γυναικας αλλα και το σοβαρότατο πρόβλημα υπογγενιτηκότητας που αντιμετωπίζει η χωρα μας , πραγματοποιεί μια βαθιά και μακρόπνοη τομή στα πλαίσια του ασφαλιστικού νόμου.

Σύμφωνα με τη μεταρρύθμιση αυτή ο ΟΑΕΔ παρέχει στις εγαζόμενες νέες μητέρες ασφαλεισμένες στο ΙΚΑ -ΕΤΑΜ , το δικαιώμα εξάμηνης ειδικής άδειας προστασίας μητρότητας , η οποία χορηγείται μετα τη λήξη της άδιας λοχείας και της οσόχρονης προς το μειωμενο ωράριο αδειας.Κατα το διάστημα αυτό η εργαζόμενη στηρίζεται τόσο οικονομικά , αφου ο ΟΑΕΔ της καταβάλλει ποσό ίσο με τον κατώτατο μισθό και την αναλογία δώρων και επιδομάτων όσο και τα ασφαλιστικα , αφου ο χρόνος ειδικής 'αδειας μητρότητας θεωρείται χρόνος ασφάλισης στο κλάδο σύνταξης.

Για περισσότερε π΄ληροφοριες :www.oaed.gr και στις υπηρεσιες του ΟΑΕΔ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστουμε Βανια μου!Το εχω δει κι εγω..Καλο ειναι..αλλα αυτο με το ικα τον οαεδ κ τα χαρτια που απαιτουνται μου χουν κανει τα νευρα μου ..κροσσια πριν ακομη παω!!

Ασε που με αυτα που ειδα χθες κ προχθες στην τηλεοραση πιστευω οτι δεν θα παρω συνταξη ΠΟΤΕ!!

Σιγα να μη δουλευω μεχρι τα 65 μου..τοτε ονειρευομαι να χω εγγονακια..ναμαι σε χωριο η νησι..κ να χω ενα μικρο λαχανοκηπο!

αχχχχ Ας παρουμε εστω κι αυτα τα ψιχουλα που μας δινουν!Απο το τιποτε...θΑ αγορασω τους σπορους για το λαχανοκηπο..κ το καλαμποκι για τα κοτοπουλα που εχω τοτε!!:P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

happy mom εγραψε:

"αχχχχ Ας παρουμε εστω κι αυτα τα ψιχουλα που μας δινουν!Απο το τιποτε...θΑ αγορασω τους σπορους για το λαχανοκηπο..κ το καλαμποκι για τα κοτοπουλα που εχω τοτε!! "

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολλές θα χαρούν και πολλές για άλλη μια φορά θα νευριάσουν !!!

εγώ είμαι στην δεύτερη κατηγορία ... γιατί ως ασφαλισμένη του ΤΕΒΕ ... θα πάρω ... να μην πω τι :P

κοριτσια δεν είναι δίκαιο ... και οι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν είναι όλοι ζάμπλουτοι ... και εμείς πληρώνουμε εισφορές ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Auto to thema tis 6minis adeias to eixe prin 2 evdomades stis eidiseis

k mia kopela pou molis eixe gennisei vgike na pei oti pige na katathesei ta xartia gia na parei auti tin adeia k tis eipan oti s'autous tous 6 mines to ika den asfalizei mitera k mwro iatrika.:ohmy:

Diladi an kapoia mama i kapoio mwraki arrwstisei s'autous tous 6 mines to ika den tous kaluptei k mallon prepei na plirwsoun monoi tous ta farmaka tous :angry:

Kata poso alitheuei auto den kserw alla gia na vgike kapoia na to pei kapoio lako tha'xei i fava:blink:

As elpisoume oti den alitheuei..:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ranini den isxuei, simfona me ta legomena tis kouniadas mou i opoia exei parei tin adeia apo ton oaed k auti tin bdomada exei rantevou sto ika gia to emvolio tou mikrou tis, to opoio exo stixizei 60 euro, meso tou ika tipota. Aaaaa k episis to moro ap'oti xero einai asfalismeno sto vivliario tou patera tou....!!!! episis autous tous 6 mines o OAED sou kollaei k ensima ta opoia einai sintaxima.

Csig o eleftheros epaggelmatias distixos den exei polla pronomia apo to kratos...opos k o idiotikos ipallilos den exei polla pronomia se sxesi me to dimosio o opoios dimosios den exei tosa pronomia oso o stratiotikos.... poloi idiotikoi ipalliloi kinigane na mpoun sto dimosio...opote afou einai toso xalia san eleftheros epaggelmatias, giati den kinigas na mpeis ston idiotiko tomea os idiotikos ipallilos????:) :) :) :) :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

folympia έγραψε:

Csig o eleftheros epaggelmatias distixos den exei polla pronomia apo to kratos...opos k o idiotikos ipallilos den exei polla pronomia se sxesi me to dimosio o opoios dimosios den exei tosa pronomia oso o stratiotikos.... poloi idiotikoi ipalliloi kinigane na mpoun sto dimosio...opote afou einai toso xalia san eleftheros epaggelmatias, giati den kinigas na mpeis ston idiotiko tomea os idiotikos ipallilos????:) :) :) :) :):)

Όταν είσαι ελέυθερος επαγγελματίας στην δική μου ειδικότητα μπορείς να επιλέξεις πόσες ώρες θα δουλέψεις και πόσες μέρες. Επίσης προτιμώ την ασφαλιστική του κάλυψη ... όλες μου οι εξετάσεις σε ιδιωτικά εργαστήρια με την ελάχιστη χρηματική καταβολή.

Απλά θεωρώ ότι οι γυναίκες Ελ. Επαγ. είναι αυτές που αδικούνται στο θέμα της γέννας. Θα έπρεπε να πέρνουν και αυτές τα ίδια χρήματα με τις υπόλοιπες γιατί μην ξεχναμε ... ότι όταν δεν δουλεύουν δεν πληρώνονται. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν βλεπω αυτη τη διαφημιση μου ρχεται να σπασω την τηλεοραση!!!!!!

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!!

Ειμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ, δουλευω το πρωι σε σχολειο ωρομισθια

και το απογευμα σε φροντιστηριο!!!!

Ξερετε τι μου ειπαν απο τον ΟΑΕΔ;;;;

Ναι το δικαιουστε απο το φροντιστηριο αλλα οχι απο το σχολειο

και ετσι δεν το παιρνετε ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!!!!!

Τους εξηγησα οτι δεν ειμαι μονιμη, ουτε καν αναπλητωτρια αλλα

απτοητοι!!!!!

ΠΟΙΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΥΤΟ;;;;; ΚΑΝΕΙΣ;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το έλεγα σήμερα στον αντρα μου και η απαντηση του ξερετε ποια ηταν :αντε και κάνει κάποια γυναικα τη κίνηση αυτη να πάρει την άδεια για άλλους 6 μήνες απο τον ΟΑΕΔ μόλις επιστρεψει απο την αδεια θα της δωσουν μόνιμη άδεια απο την εργασια δηλαδη θα την απολύσουν γιατι καμια επειχηρηση δε βολευετε με κάτι τέτοιο.Εγω βέβαια του ειπα οτι την συμφερει αυτο την επειχηρηση πρωτον γιατι τα χρηματα τα δινει ο ΟΑΕΔ και δευτρερο ο ΟΑΕΔ δίνει το κατωτερο μισθο .

Όσο για την ασφαλεια υγειας που λέεει μια κοπελα αυτο ειναι τελειως άσχετο με τον Οαεδ μπορεις να ανανεωσεις βιβλιαριο υγειας αρκει να εχεις 50ενσημα απο το προηγουμενο χρονο και 100 για να νοσοκομειακη κάλυψη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι βρε Μαριμαρι μου γιατι σκεφτομαι

οτι το δικο μου το μωρακι δεν θα ειναι με την μανουλα

του και με πνιγει το δικιο μου!!!!!!

Επισης ειναι σχεδον σιγουρο οτι οποια το κανει σιγα

μην συνεχισει να δουλευει εκει..

Μπαχαλο και λιγα λες, ολα για τα ματια του κοσμου

και για τη δημιουργια εντυπωσεων!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν είσαι ελέυθερος επαγγελματίας στην δική μου ειδικότητα μπορείς να επιλέξεις πόσες ώρες θα δουλέψεις και πόσες μέρες. Επίσης προτιμώ την ασφαλιστική του κάλυψη ... όλες μου οι εξετάσεις σε ιδιωτικά εργαστήρια με την ελάχιστη χρηματική καταβολή.

Απλά θεωρώ ότι οι γυναίκες Ελ. Επαγ. είναι αυτές που αδικούνται στο θέμα της γέννας. Θα έπρεπε να πέρνουν και αυτές τα ίδια χρήματα με τις υπόλοιπες γιατί μην ξεχναμε ... ότι όταν δεν δουλεύουν δεν πληρώνονται. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Csig σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Είμαι κατά κάποιν τρόπο ελεύθερος επαγγελματίας. Εδώ και 12 χρόνια διδάσκω σε ένα Δημοτικό Ωδείο, με συμβάσεις έργου, που ξεκινούν κάθε Σεπτέμβρη και λήγουν Ιούνιο. Δυστυχώς για μένα, κάναν κάποια λαμογιά, και δεν έγινα αορίστου με το ΠΔ164 του Παυλόπουλου. Το αποτέλεσμα? 26 Σεπτέμβρη γέννησα την κόρη μου, και 2 Νοέμβρη γύρισα στην δουλειά. Πήρα ένα πενιχρό επίδομα κύησης και λοχείας (για κάποιες που δεν γνωρίζουν, αυτό πάει αναλογικά με τις εισφορές σου στο ΙΚΑ) και για να πληρωθώ την περίοδο που έλειψα, δούλευα παραπάνω για να αναπληρώσω τις χαμένες ώρες. Όσο για τον μισθό μου ή μάλλον για το ωρομίσθιο, 11,5 ευρώ μικτά, μείων 20% παρακράτηση φόρου, μείων 12,22% ΙΚΑ (δεν μας κάνουν κρατήσεις για Εργατική Εστία και ΟΕΕΚ), στο χέρι 7,7 ευρώ την ώρα. Και εκείνη την εποχή δεν μου έδιναν και πολλούς μαθητές, με αποτέλεσμα να έχω γύρω στις 10-12 ώρες την εβδομάδα μάθημα.

Μπορεί τώρα κάποια να υπολογίσει πόσα έπαιρνα.

Να μην σας πώ για τώρα. Εκανα και το δεύτερο παιδί, και φυσικά, πάλι τα ίδια. Απλά τώρα πια περιμένω το ΦΕΚ για την μεατροπή της σύμβασης σε αορίστου χρόνου, μερικής απασχόλησης πάντα, με κίνδυνο να χάσω το 9μηνο (μπερδεμένη κατάσταση, δεν θέλω να σας κουράσω).

Και ερωτώ. Δεν εργάζομαι, δεν πληρώνω τους φόρους και με το παραπάνω? Γιατί να μην δικαιούμαι και εγώ τουλάχιστον άδεια κύησης και λοχείας, όπως οι περισσοτερες μανάδες? Παίρνω το μήνα πολύ λιγότερα απο τον κατώτατο μισθό μιας νεοδιοριζόμενης ιδιωτικής υπαλλήλου. Και δεν τα παίρνω κάθε μήνα, πληρωμόμαστε κάθε 3μηνο, μπορεί και 6μηνο (πριν ένα μήνα πληρώθηκα την τριμηνία Οκτ-Νοεμβ-Δεκ). Δεν είναι άδικο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...