Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σπερματέγχυση


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια.

Παρότι ο γιατρός μου δεν διέγνωσε κάποιο πρόβλημα σε εμένα και στον σύζυγό μου μας πρότεινε την μέθοδο της σπερματέγχυσης. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι γνωρίζετε για την σπερματέγχυση. Ποιο είναι το κόστος της, ποια είναι τα ποσοστά επιτυχίας της και εάν κάποια από εσάς είχε τελικά επιτυχία με αυτήν την μέθοδο.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Chrisalena έγραψε:

Γεια σας κορίτσια.

Παρότι ο γιατρός μου δεν διέγνωσε κάποιο πρόβλημα σε εμένα και στον σύζυγό μου μας πρότεινε την μέθοδο της σπερματέγχυσης. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι γνωρίζετε για την σπερματέγχυση. Ποιο είναι το κόστος της, ποια είναι τα ποσοστά επιτυχίας της και εάν κάποια από εσάς είχε τελικά επιτυχία με αυτήν την μέθοδο.

Σας ευχαριστώ πολύ.

ΚΑλησπέρα Chrisalena! Γιατί σας πρότεινε σπερματέγχυση χωρίς να υπάρχει πρόβλημα??? Τον ρωτήσατε λεπτομέρειες? Τι απάντησε?

Δυστυχώς (ή μάλλον ευτυχώς) για τα υπόλοιπα δεν έχω απαντήσεις..

Εύχομαι καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Chrisalena ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ?

ΑΝ ΔΕΝ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ?

ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KI EGW SYMFWNW ME TH RANGER OTI KALO THA HTAN NA PARETE KAI MIA DEYTERH GNWMH... APO TH STIGMH POY OLA EINAI KALA KAI ME TOYS DYO SAS, DE NOMIZW OTI H SPERMATEGXYSH EXEI MEGALYTERA POSOSTA APO MIA FYSIOLOGIKH SYLLHPSH... PROSPATHEITE KAIRO? TI EKSETASEIS EXETE KANEI?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια,

Ο γιατρός μας πρότεινε σπερματέγχυση επειδή προσπαθούμε δυό χρόνια και δεν είχαμε αποτέλεσμα. Οι εξετάσεις που κάναμε ήταν σαλπιγγογραφία και σπερμοδιάγραμμα. Μας είπε ότι τα αποτελέσματα είναι καλά, αλλά το γεγονός ότι προσπαθούμε τόσο καιρό χωρίς αποτέλεσμα τον αγχώνει και μας είπε ότι μπορεί να έχουμε και κάποιο πρόβλημα που δεν φαίνεται από τις εξετάσεις. Ισως και το ότι σε λίγους μήνες θα είμαι 35 να τον προβληματίζει και μην θέλει να χάσουμε χρόνο σε εξετάσεις, αλλά αυτό είναι δική μου υπόθεση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Chrisalena μου ορμονολογικες εξετασεις δεν εχεις κανει??? Η περιοδος σου ειναι σταθερη???

Τελοσπαντων.... απ ο,τι εχω ακουσει θα σου πω γιατι δεν εχω προσωπικη πειρα.... Εχω ακουσει οτι στοιχιζει 500-650 ευρω.... Αλλα συνηθως την προτεινουν οταν υπαρχει χαμηλη κινητικοτητα στο σπερμα (ωστε να το "υποβοηθησουν" να πλησιασει πιο κοντα στον "στοχο" του... ειναι δλδ ενα ειδος "ωθησης"....) Δεν ειναι δλδ κατι σιγουρο.... απλως μια "σπρωξια" να παει πιο μεσα.....

Τι να σου πω....? Ψαξου λιγακι με τον γιατρο.... και ο,τι κι αν αποφασισεις να κανεις....ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Scarlet ο γιατρός δεν μου έδωσε να κάνω ορμονολογικές εξετάσεις. Έχω μία σχετικά σταθερή περίοδο 28- 31 μέρες και μου παρακολούθησε την ωορρηξία μου με υπέρηχο. Τώρα σχετικά με την κινητικότητα η εξέταση του άντρα μου έδειξε ότι έχει σχετικά χαμηλή κινητικότητα και φυσιολογικές τις υπόλοιπες τιμές αλλά ο γιατρός μας που του δείξαμε την εξέταση μας είπε΄χαρακτηριστικά ότι είναι ένα καλό σπέρμα. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω... Μία φίλη μου που δεν έμενε με τίποτα έγκυος παρότι όλες οι εξετάσεις της ήταν καλές και παρότι έκανε σπερματεγχύσεις και μία εξωσωματική, απευθύνθηκε σε έναν άλλον γιατρό και της έκανε λαπαροσκόπηση και έμεινε μετά από δύο μήνες έγκυος. Είμαι μπερδεμένη πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Chrisalena μου σε ρωτησα για τις ορμονολογικες γιατι εγω για παραδειγμα χωρις να το ξερω.... ειχα υψηλη τεστοστερονη!! :blink: κατι που εμποδιζει τη συλληψη.... Αν ο γιατρος ειδε οτι υπαρχει μια σχετικα χαμηλη κινητικοτητα αλλα παρολα αυτα χαρακτηρισε καλο το σπερμα....τοτε γιατι σας προτεινει σπερματεγχυση??? Για να σου προτεινει οτιδηποτε (απο ενα απλο depon εως καισαρικη... θα πρεπει να σου δωσει και μια αιτιολογια σχετικη.... θεωρω.....)

Για την φιλη σου και τη λαπαροσκοπηση.... μηπως ειχε καποιο αλλο θεματακι??? (ενδομητριωση ή κατι αλλο?)

Δεν μπορω να καταλαβω παντως γιατι σου προτεινε τη σπερματεγχυση.... και για να ειμαι και ειλικρινης αν δεν υπαρχει ιδιαιτερη αναγκη να την κανει καποιος... μου φαινονται περιττα λεφτα... Βεβαια εγω δεν ειμαι γιατρος για να ξερω.... απλως με τη φτωχη λογικη μου το λεω..... Αν καποια κοπελα εχει προσωπικη εμπειρια (θετικη/αρνητικη) ας την καταθεσει για να βοηθησει την Chrisalena.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chrisalena καλησπερα και απο μενα.Ειμαι η ολια .Και εγω μπηκα στα 35 και προσπαθω εδω και μερικους μηνες.Συμφωνω μετα υπολοιπα κοριτσια.Και εγω εχω κανει ολες τις εξετασεις αλλα προσφατα εκανα τυχαια εξεταση θυροειδη και βρεθηκε δυσλειτουργια του θυροειδη .Μηπως να επαιρνες και δευτερη γνωμη απο αλλον γιατρο? Ευχομαι καλη επιτυχια στις προσπαθειες σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Ψάχνω να βρω έναν μπούσουλα.. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν έχω ακούσει ούτε από μία κοπέλα να μου πει ότι έμεινε έγκυος μετά από σπερματέγχυση. Αντιθέτως έχω ακούσει ότι ξεκινούν με τις σπερματεγχύσεις και στην συνέχεια οι γιατροί συστήνουν εξωσωματικές. Ο γιατρός μου παρότι είπε ότι η εξέταση του άντρα μου είναι καλή του έδωσε για καλό και για κακό μία αντιβίωση γιατί όπως μας είπε υπάρχει μία πιθανότητα να έχει κάποια φλεγμονή μπορεί και όχι. Επίσης του έδωσε βιταμίνη Ε΄. Αυτό όμως που με άγχωσε είναι ότι μας είπε ότι εάν δεν έχουμε αποτέλεσμα αυτόν τον μήνα ( και που τελικά δεν είχαμε διότι αδιαθέτησα) να πάμε τον άλλον μήνα στην 10η μέρα του κύκλου μου για να μου κάνει μία ένεση για σπερματέγχυση. Το περιθώριο του ενός μήνα μου φάνηκε πολύ μικρό από την στιγμή που δεν είχε τελειώσει ο άντρας μου την αντιβίωση και αγχώθηκα πιο πολύ. Εντωμεταξύ κι εγώ αναρωτιέμαι για ποιον λόγο δεν μου έδωσε αιματολογικές εξετάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chrisalena καλησπερα και απο μενα.Ειμαι η ολια .Και εγω μπηκα στα 35 και προσπαθω εδω και μερικους μηνες.Συμφωνω μετα υπολοιπα κοριτσια.Και εγω εχω κανει ολες τις εξετασεις αλλα προσφατα εκανα τυχαια εξεταση θυροειδη και βρεθηκε δυσλειτουργια του θυροειδη .Μηπως να επαιρνες και δευτερη γνωμη απο αλλον γιατρο? Ευχομαι καλη επιτυχια στις προσπαθειες σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Chrisalena έγραψε:

Ο γιατρός μου παρότι είπε ότι η εξέταση του άντρα μου είναι καλή του έδωσε για καλό και για κακό μία αντιβίωση γιατί όπως μας είπε υπάρχει μία πιθανότητα να έχει κάποια φλεγμονή μπορεί και όχι. Επίσης του έδωσε βιταμίνη Ε΄.

Chrisalena moy, nomizw pws otan yparxei flegmonh einai aykshmeno to PH... Epishs h flegmonh fainetai sthn kalliergeia spermatos. Kanate? Moy fainetai ligo "kapws" na toy dwsei toy athrwpoy antibiwsh MHPWS kai exei flegmonh... An den exei, giati na pairnei tsampa farmaka? Bitaminh E pantws dinoyn gia thn kinhtikothta.

Epishs, gia na bgei mia nea foyrnia spermatozwariwn xreiazontai 3 mhnes! Opote opoiadhpote therapeia kai na kanei, de tha deiksei apotelesmata prin to diasthma ayto... Giayto kai oi giatroi an ena spermodiagramma den einai kalo systhnoyn akomh ena meta apo 3 mhnes.

Oi gynaikologoi den einai panta oi katallhloi giatroi gia na aksiologhsoyn ena spermodiagramma h na dwsoyn therapeies.... Ayth th doyleia thn kanoyn oi oyrologoi.

Twra bebaia ola ayta sta lew apo empeiria poy exw apokthsei apo osa exw diabasei... den eimai giatros - an kai konteyw na ginw me toso diabasma...:laugh: :laugh: :laugh:

As mas pei kati kai kamia poy na exei kanei spermategxysh! eeeeeee koritsiaaaa :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Snowgirl, κάναμε σπερμοδιάγραμμα και όντως είδε ελαφρώς ανεβασμένο το ph και κάπως χαμηλή την κινητικότητα. Απ'οτι μας είπε ανυσηχεί περισσότερο για το γεγονός ότι προσπαθούμε αρκετό διάστημα χωρίς αποτέλεσμα, γι' αυτό μας πρότεινε σπερματέγχυση. Αν κάποια έιχε εμπειρία σπερματέγχυσης ή έχει πληροφορίες επί του θέματος ας μας δώσει τα φώτα της.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Chrisalena ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΑ ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΣΕ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΑΠΛΑ ΑΣ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΘΑΡΑΠΕΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ ΚΑΙ ΑΣ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 4 ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕ Η ΘΑΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΠΑΗ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΒΡΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl εγραψε:

"Epishs h flegmonh fainetai sthn kalliergeia spermatos. Kanate? Moy fainetai ligo "kapws" na toy dwsei toy athrwpoy antibiwsh MHPWS kai exei flegmonh... "

Συμφωνω κι εγω.... Σαν πολυ να βιαζεται να "δωσει λυσεις" μου φαινεται αυτος ο γιατρος.... γιατι???

Επισης αναφορικα με τις δικες σου εξετασεις... νομιζω οτι θα επρεπε οπωσδηποτε να σου εχει συστησει ορμονολογικο ελεγχο.... καμπυλη σακχαρου (ειναι ο Νο1 ενοχοποιητικος παραγοντας για πολυκυστικες..)

Μη βιαστεις για σπερματεγχυση.... ουτε εγω εχω ακουσει πολλα παραδειγματα απο κοπελες που εκαναν και πετυχαν.... συνηθως προχωρουν στο επομενο σταδιο....την εξωσωματικη...

Δε σου λεω να το αποκλεισεις...αλλα να ψαχτεις καλα πρωτα.... ισως και με αλλον γιατρο.... κι αν εκει σε οδηγησει η κατασταση γιατι να μην κανεις μια δοκιμη??? Αλλα οχι ετσι στα κουτουρου...."μηπως..."

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Chrisalena έγραψε:

Γεια σας κορίτσια.

Παρότι ο γιατρός μου δεν διέγνωσε κάποιο πρόβλημα σε εμένα και στον σύζυγό μου μας πρότεινε την μέθοδο της σπερματέγχυσης. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι γνωρίζετε για την σπερματέγχυση. Ποιο είναι το κόστος της, ποια είναι τα ποσοστά επιτυχίας της και εάν κάποια από εσάς είχε τελικά επιτυχία με αυτήν την μέθοδο.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Θα ηθελα να σου απαντησω γιατι το γνωριζω καλα το θεμα,ειμαι κ εγω στην ιδια διαδικασια.Καταρχας η ολη διαδικασια ειναι πολυ απλη,δεν χρειαζονται πολλα φαρμακα,οπως π.χ στην εξωσωματικη,καποια χαπακια για να δημιουργεις περρισοτερα ωαρια κ μια ενεση οταν θα πρεπει να γινει η ωορηξια.Σου τοποθετουν το σπερμα με ενα λεπτο καθετηρα μεσω του τραχηλου στη μητρα,χωρις αναισθησια ,δεν προκειτε να νοιωσεις τιποτα,σε αφηνουν 10' περιπου κ μετα εισαι ετοιμη να γυρισεις στις καθημερινες σου ασχολιες.Μετα απο 14 μερες θα κανεις μια β χοριακη για να δεις αν εισαι εγκυος.Το κοστος ειναι γυρω στα 140 ευρω,τοσα δινω εγω στο ΜΗΤΕΡΑ συν τα χρηματα που παιρνει ο γιατρος που θα στο κανει.Τα ποσοστα επιτυχιας ειναι παντα σε συναρτηση με τα προβληματα που μπορει να εχει το ζευγαρι.Κυμαινονται γυρω στο 25%,τοσο ειναι κ το ποσοστο για μια φυσιολογικη συλληψη.Οταν δεν υπαρχουν ιδιαιτερα προβληματα γονιμοτητας η επιτυχια ειναι εξασφαλισμενη.Ομως οπως ολα τα πραγματα στη ζωη που εχουν να κανουν με τετοια θεματα,θελει υπομονη,πιστη κ επιμονη.Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να πετυχεις με την πρωτη φορα.Εγω την επομενη Δευτερα παω για την 2η προσπαθεια.Οτιδηποτε αλλο θελησεις θα χαρω πολυ να σε βοηθησω κ να τα πουμε.Καλη επιτυχια και οχι αγχος!!!!!!:cheer: :cheer: :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ ΜΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΜΕΝΑ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΠΕΡΝΑΜΕ! ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 31 ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ 2 ΧΡΟΝΙΑ . ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΙ ΕΤΣΙ ΠΗΡΑΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ. ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΝΑΜΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΩΔΥΝΗ. ΑΠΟ ΤΗΝ 5Η ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 9Η ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΠΗΡΑ ΚΑΤΙ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΩΑΡΙΑ, ΤΗΝ 13Η ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙ, ΤΗΝ 14Η ΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΕΝΕΣΗ PREGNYL ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ 2Η ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΛΕΝΑ. ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΕΣΤ ΠΑΠ. ΚΑΘΗΣΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΓΙΑ 10΄ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΟΛΟ. ΜΕΤΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ 300 ΕΥΡΩ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ, ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ 4 ΜΕ 5 ΦΟΡΕΣ. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ. ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΑΞΙΖΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΠΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ. ΣΤΗΝΑΡΧΗ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟΥΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΟΡΙΑ ΑΝΤΟΧΗΣ. ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ, ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΣΑΣ ΤΑ ΝΕΑΣ ΣΑΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Chrisalena μου καλημέρα και από εμένα! :)

Δύο φίλες μου είχαν εμπειρία από σπερματέχυνση : Η μία έκανε 4 ή 5, όλες αποτυχημένες, ώσπου τελικά κατέληξε στην εξωσωματική. Επειδή και εγώ προσπαθώ 3 χρόνια, μου είπε πως είναι χαμένος χρόνος...

Η δεύτερη φίλη μου, έκανε 1 προσπάθεια και έμεινε έγκυος! Το μωρό τελικά το έχασε, φαντάζομαι όμως ότι αυτό δεν έχει σχέση με τη σπερματέχυνση...

Η δική μου περίπτωση : Το καλοκαίρι θα αρχίσω νέες προσπάθειες τεκνοποίησης, τώρα κάνω θεραπεία μετά από λαπαροσκόπηση. Θα προσπαθήσουμε μέχρι τα Χριστούγεννα. Είμαι 33 στα 34... Ο γιατρός μου δεν προτείνει καθόλου σπερματέχυνση, θεωρεί πως είναι χάσιμο χρόνου...Μου είπε πως αν δεν τα καταφέρουμε ως τότε, τον Ιανουάριο πάμε για εξωσωματική.

Η snowgirl έχει δίκιο, τα σπερματοζωάρια θέλουν 3 μήνες για να βγάλουν νέα παρτίδα μετά από κάποια θεραπεία. Μας το είπε και εμάς ο ουρολόγος και ο γυναικολόγος, διότι ο άντρας μου έκοψε το κάπνισμα για να βελτιώσει το σπέρμα του και έπρεπε να περιμένουμε 3 μήνες γιά νέο σπερμοδιάγραμμα.

Εύχομαι να σε φωτίσει ο Θεός καινα πάρεις τη σωστή απόφαση! :)

Καλημέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...