Μετάβαση σε περιεχόμενο

κοριτσια σκεφτηκατε ποτε να κανετε ενα ταμα;;;;;;;


Recommended Posts

Σε αυτο το θεμα δεν ηθελα να παρω θεση αλλα διαβασα το ποστ της ΜΑΙΡΗ!!! και δεν αντεξα.

Ξερω πως στη χωρα αυτη μας εχουν μαθει να πιστευουμε αναγκαστικα.Δεν αποφασισε ΚΑΝΕΙΣ μονος του πως θελει να ειναι Χριστιανος ορθοδοξος.Αν γεννιομασταν στην Τουρκια θα ειμασταν Μωαμεθανοι.

Μαιρη με συγκινησες και με ταρακουνησες πολυ.Ευχομαι το παιδακι σου να εχει την υγεια του και να φτασει η στιγμη που ολα αυτα θα μοιαζουν

σαν ενας πολυ μακρινος εφιαλτης που περασε.

Ο καθενας εχει δικαιωμα να πιστευει ή οχι,στο θεο ή σε οτιδηποτε αλλο.Το να πιστευει καποιος απο φοβο πχ "μην τον τιμωρησει ο θεος" ειναι χαζο.Αν η προσευχη,η νηστεια κλπ σας κανουν να αισθανεστε ασφαλεια....εχει καλως.Τα ταματα δεν τα καταλαβαινω.Ο θεος χρειαζεται υποσχεσεις κ ανταλλαγματα?????Χρειαζεται σεμνα ρουχα στην εκκλησια?Χρειαζεται κατακραυγη απ'το κοινωνικο συνολο πχ για μια ανυπαντρη μητερα????Τα εχω δει γυρω μου ολα αυτα και διαφωνω καθετως.

Ο καθενας μας πιστευει σε εναν θεο.Ο δικος μου θεος δεν "ασχολειται" με τετοια.... Ο δικος μου θεος δεν εχει καταγωγη και ιστορια κατα πως βολευε καποιους.Αποψη μου βεβαια και πιστευω σεβαστη οπως και οι δικες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

mairi$ έγραψε:

mairoula mou xwris na thelw n adiafonisw mazi sou...glukia egw epeidei kserw ti exeis perasei kai ti pairnas akoma kane kouragio kai min apelpizese egw sou eipa kati kai tin alli fora kai den to katalaves tha sou to ksanapw loipon.....kai pou zei to paidaki sou kai to exeis mesa stin truferi agkalitsa sou twra thavma einai glukia mou o theoulis eithele auto to paidaki na zisei kai na menei me tin glukia manoula tou.Giauto kali mou na ton euxaristeis kai na ton parakalas na exei pada kala kai na prosexei ton diamantaki auto to diamantis stin zwi souuuuuuu.!!!!!!!se filw kai sou euxome olopsuxa kalo kouragio:)

mairoula mou na sou apantisw mias kai anaferthikes se emena.milame kathimerina kai se ektimw poly alla den mporw na symfwnisw mazi sou se ayto to thema.

Den ginete na min apelpizese otan pernaei dyskoles stigmes to paidi sou.

To oti zei to paidaki mou den simenei oti to ithele o theoulis kai mou to afise kai an to skeftese etsi alles pou xanoun ta paidia tous o theoulis tou ta pernei,giati to kanei????

Den niwthw ypoxrewsei na pw eyxaristw se kanenan(ektos apo tous giatrous),eidika mia fantastiki ontotita(giati kanenas den ton eide pote)pou pote den eida,den akousa,den boithithika apo ekeini.

Den niwthw ypoxrewmeni na zitisw apo kanenan na prosexei to paidi mou.to paidi mou exei oli tin prosoxi tin diki mou,tou mpampa tou kai twn giatrwn tou.denn nomizw na mporei na boithisei kanenas allos,ma kanenas.

Otan ekatsa ena brady kai skeftomoun gia tin thriskia kai ton theo den brika kati alithino kai kati pou na me trabaei.polla aneksigita pragmata,polla paraksena kai aporousa pws pisteba tosa xronia se ayta.einai dynaton o theos an thelei na sou kanei kalo na thelei antalagma?? einai dynaton na mporouse na kanei tosa polla kai na min eswse to paidi tou?? einai dynaton na pisteboume se kati pou apla mas eipan oti yparxei alla den to exoume dei?? kai mias kai einai tis imeras,einai dynaton i panagia na emeine egyos apo ton krino?? ayto ki an einai paralogo.pws mporoume na pisteboume se kati pou fenete adynato na ginei??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου να παρεμβω λιγακι;;;αν μου επιτρεπετε θα ηθελα να σας πω τη γνωμη μου σχετικα με τις θρησκειες.για να εξηγουμαστε.. θρησκοληπτη δεν ειμαι κ το εχω αναφερει πιο πριν.οχι ομως οτι δεν πιστευω στην υπαρξη του θεου ή της ανωτερης αυτης δυναμης με οποιο ονομα!αν δεν δεχτω αυτο πρεπει να δεχτω οτι ειμαστε η εξελιξη τωνν πιθηκων οπως υποστηριζουν οι επιστημονες!και αν πιστευα κατι τετοιο παλι θα αναρωτιωμουν :γιατι ολοι αυτοι οι πιθηκοι που βλεπουμε ακομα δεν εξελισονται σε ανθρωπους;;οσο για την παναγια κ τον Χριστο παρολο που λεω οτι πιστευω μου περνανε κ μενα αυτες οι ευλογες ερωτησεις οπως κ σε σενα Μαιρη.Αλλα αμεσως τις διωχνω απο το μυαλο μου γιατι καλως λενε οτι για να πιστεψεις κατι που αγαπας δεν πρεπει να εχεις παντα αποδειξεις γι'αυτο,αρα ουτε κι απαντησεις στο καθετι.απλα πιστευεις!!! κ το καλο ειναι πως αν εμεις οι χριστιανοι απαρνηθουμε την θρησκεια μας,κανεις δε μας λεει τιποτα.λενε κατι κουφα τα τελευταια χρονια αλλα αυτα ειναι απο παραποιησεις παπαδων με συμφεροντα..οχι με την καθεαυτου θρησκεια μας.γιατι οι αγνοι ανθρωποι εχουν εκλειψει προ καιρου.γι'αυτο παμε κατα διαολου αλλωστε!!!!σε πολλους τομεις της ζωης μας κ ανα τον κοσμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο καθενας μπορει να πιστεψει ή οχι οτι θελει με βαση βεβαιως της λογικη,των φοβιων του κλπ.

Παντως δε θα επρεπε να υποτιμας την αποψη της επιστημης επι του θεματος.Τουλαχιστον μην το κανεις λογω αγνοιας.Θα μπορουσες να ψαξεις λιγακι παραπανω πριν βγαλεις "Χ" μια τεραστια και ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ σειρα συμβαντων.

Κανουμε χιουμορ για τους πιθηκους και την Εξελιξη και οχι για κρινους???Ενα απο τα ειδη των πιθηκων ηταν αυτο που εξελιχθηκε και "εδωσε" τις αφεντομουτσουναρες μας.Το γεγονος αυτο,σκεψου,πως ισως να σταθηκε τροχοπεδι στην αναπτυξη και εξελιξη αλλων ειδων και συνεχιζει να στεκεται ως τετοιο.Ειναι ομως μεγαληηηηηηηηη κουβεντα αυτη...Ας μη μπλεκομαστε και μπερδευομαστε.....

Ας συνεχισει το θεμα περι θρησκευτικων πεποιθησεων....Νομιζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia μου καλη,ειπαμε πως οταν πιστευουμε απλα πιστευουμε σε κατι ή οχι!Δεν γινετε να υποστηριξω κ τα δυο!θα επρεπε τοτε να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα!δεν υποτιμαω την επιστημη..σε κανενα τομεα της.. κ σου ζητω συγνωμη αν σε προσβαλλα..αλλα δεν μπορω να βαλω πανω απο το θεϊκο το ανθρωπινο.. κ δεν το κανω μονο εγω!σαφως κι εχεις κ εσυ το δικιο σου!δεν θα κρινω εγω ποιο ειναι το σωστο.και τα δυο απο την πλευρα τους εχουν τα δικα τους καλα!αυτα κραταω εγω.σε ευχαριστω για την παρατηρηση σου.με βαζεις να σκεφτομαι κ το εκτιμω κι αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να πω κ εγώ τη γνώμη μυ σχετικά με τη θρησκεία. Αν κ έκανα τάμα κ πιστεύω στην Παναγία, θα συμφωνήσω σε πολλά πράγματα με τη Μαίρη.Μπορεί να πιστεύω και να θέλω να πιστεύω, αλλά δεν ξέρω τι ακρίβως είναι αυτό που το λέμε <<Παναγία>>. Εχω ακούσει πάρα πολλα όπως ότι υπάρχουν διαστάσεις που δεν βλέπουμε και μπορεί να υπάρχουν και όντα που ζουν σε αυτές τις διαστασεις και επειδή δεν μπορουμε εμείς να τις αντιληφθούμε δεν μπορούμε να αντιληφθούμε κ αυτά τα όντα. Αλλοι πάλι λένε πως είμαστε μια διαστάρωση εξωγήινων με πιθήκους...δεν ξέρω τι ίσχύει σε όλα αυτά. Σίγουρα όμως η θρησκεία μας δεν έιναι και δεν ήταν ποτέ αληθινή.Ναι ο Χριστός υπήρξε σαν πρόσωπο.Όμως η όλη ιστορία που έχει φτιαχτεί γύρω από αυτόν δεν είναι η πραγματικότητα. Ολα είνα δημιουργημα των παπάδων ,όσω κ αν δεν θέλετε να το πιστέψετε.Οι παπάδες πλεόν είναι σαν ένα νέο πολιτικό κόμμα. Εχουν εξουσία, τρώνε λεφτά και δεν κάνουν τίποτα για να τηρήσουν οι ίδιοι αυτά που ζητάνε απο μας..Για μένα η πίστη είναι δική μου.Δημιούργημα δικό μου χωρίς παπάδες και εκκλησίες. Είναι η Παναγία και ο Χριστός και οι Άγιοι σαν κάτι ανώτερο από μένα. Αυτό. Ισως είνα αυτό που μου δίνει δυναμη να ξυπνάω και να ζω τη ζωή μου με ελπίδα. Κάπου να στηριχτω. Δεν νηστεύω πια..δεν κοινωνώ.Δεν υπερηφανεύομαι γι αυτό αλλά δεν νιώθω ότι είναι απαραίτητο καθώς αυτά δημιουργήθηκαν για να΄κάνουν τον άνθρωπο να τρέφεται υγιηνά και όχι με τροφες που του κάνουν κακό. Κάτι σαν αποτοξίνωση.Αν θέλω θα κάνω αν δεν θέλω τότε όχι. Για να μην πω για τις βλακείες της βάπτισης (καθώς θα βαφτισουμε το μικρό σε 2 μήνες) που πρέπει λεει να πλύνεις το παιδί και το νερό να το πετάξεις στη θάλασσα!Λες κ το νέρό από την μπανιέρα μεσω του υπονομου δεν καταλήγει στη φύση!!Μπουρδες..και ηλιθιότητες!!Όλα αύτά είναι τελετουργικά του Μεσαίωνα!!

Οπως κ να εχει όμως μας τα έχουν περάσει στην καθημερινότητά μας ως υποχρεωτικά κ πως αν δεν τα κανουμε θα τιμωρηθούμε η θα παθουμε κάποιο κακο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να μην πω ότι έχω αφήσει το μωρό με μια μαλλούρα μέχρι τη μύτη επειδή λεει δεν κανει να κουρευτεί πριν βαφτιστεί!!Γιατί τι θα γίνει;; Δεν θα του πηγαίνει πια το κουρεμα;; Λες κ το αν θα πάθει κακό θα εξαρτηθεί από το μαλλί του!!Κοροιδεύω βέβαια αλλά δεν τολμώ κ να τα κόψω!!χαχαχαχα Ετσι πάει...ειμαστε υποχείρια κοτσάνων των παπάδων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Για να μην πω ότι έχω αφήσει το μωρό με μια μαλλούρα μέχρι τη μύτη επειδή λεει δεν κανει να κουρευτεί πριν βαφτιστεί!!Γιατί τι θα γίνει;; Δεν θα του πηγαίνει πια το κουρεμα;; Λες κ το αν θα πάθει κακό θα εξαρτηθεί από το μαλλί του!!Κοροιδεύω βέβαια αλλά δεν τολμώ κ να τα κόψω!!χαχαχαχα Ετσι πάει...ειμαστε υποχείρια κοτσάνων των παπάδων!

Ayto me to kourema pote den to katalaba pantos.giati na min ta koureboume?? poios o logos?? as mas pei kapia pou kserei apo ayta.

Egw pantos mexri na ton baftisw ton eixa kourepsei 2 fores kai den epathe tipota.i otan tha pigename gia epembasi na tous elega min tou ksiriste to kefali,to apagorebei i thriskia mas???xaxaxaxa tha me epernan sto doulema!

Oso gia to nero meta tin baftisi,egw ton ekana stin mpaniera kai pali stin fysi katelikse to nero an kai den me endiaferei kai toso kai oute to afisa to mwro 3 meres san ladomeno pontiko mesa sto katakalokairo na skasei kai na gemisei spiria epeidi to leei i thriskia.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

den katalabenw tin diafwnia sou Fwteini mou.Otan parakalaga den eida pote boithia oute apo kanenan theo oute apo kanenan agio.H mana mou me pigene stin ekklisia poly syxna,eixa pisti apo paidi alla otan xreiastika ki egw boithia aytos o theos pou pisteba tooosa xronia ayto o theos me xtypise ekei pou ponousa perissotero,sto paidi mou.Aytos o theos me erikse sta skata kai kyrios ponese to paidi mou pou den eftege i psixoula ayti.perase kai pernaei akoma polla.an itan sto xeri mou mono den tha to baftiza kan.pleon den paw oute stin ekklisia.den paw giati den me trabaei i thriskia mas kai an katsei kai tin analiseis tha breis polla aneksigita pragmata.tha mou peie "pistebe kai mi erebna",giati na min erebnw?? den trww oti mou pasaroun sto piato,oxi ayto den to kanw.an paw stin ekklisia pleon einai stin anastasi kai ta theofania kai den paw giati me trabaei paw giati mou aresei i oli diadikasia kai ta ethima pou exoume.To paidi mou to exw koinonisei mia fora kai oxi giati pistebw oti tha tou kanei kalo alla giati apo tin stigmi pou to baftisa tha kanw ki ayto alla den tha tou ypodiksw kai tin thriskia mas fanatika,tha einai diki tou epilogi megalwnontas! kai to ksanalew den pistebw oute sta thaymata,oute se kanenan theo,oute se kanenan agio.otan egw ekleina portes,parathira,anoiga oles tis brise na min akougomai kai tsiriza apo pono stin psixi mou pou itan o Theos?? den akouge?.Theos gia emena einai oi anthrwpoi(giatroi)pou kanoun oti kalitero gia to paidi mou kai an den itan aytoi den pistebw na glitwne o mikros tis 3 epembaseis sto kefali! filakia polla fwteinoula mou kai esy na eisai kala se opia ki an einai i pisti sou,filakia!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεύω παρα πολύ στο Θεό και νιώθω οτι με βοηθάει σε κάθε δύσκολη στιγμή με κάθε τρόπο...ΠΑΝΤΑ πριν κάνω κατι σημαντικό στη ζωή μου ανάβω ένα κεράκι στην πρώτη εκκλησία που θα βρω μπροστα μου, και μετά απο οποιαδήποτε πράξη ή κίνηση ανάβω πάλι κεράκι ευχαριστώντας το Θεο για την ευκαιρια που μου έδωσε να ζήσω το κάθετι... Σχετικά με το τάμα να εξομολογηθώ κι εγώ κάτι...

Ο άντρας μου πιστεύει πάρα πολύ στον Αγ.Νεκτάριο...Έκανε λοιπον τάμα το πρώτο του παιδάκι να του δώσει το όνομα Του. Όταν μου το είπε μετά το γάμο μας δεν μου πολυάρεσε γιατί δεν μου άρεζε το όνομα και του μίλησα απότομα...Αμέσως σκέφτηκα τι ειναι αυτά που λέω και κάνω και αμέσως του ζήτησα συγνώμη και σεβάστηκα το τάμα του. Πήγαίναμε και πηγαίνουμε λοιπον τακτικά στην εκκλησία του Αγ.Νεκταρίου και μια μέρα νιώθοντας χάλια ψυχολογικά προσευχήθηκα βουρκωμένη στον Αγ.Νεκτάριο και έταξα όχι μόνο να δώσουμε το όνομα του στο πρώτο μας παιδι, όταν με το καλό έρθει, αλλά να το βαφτίσουμε κιόλας στην εκκλησία αυτή...Κορίτσια νιώθω οτι έχω πάντα κοντά μου το θεό και την Παναγίτσα που συνέχεια επικαλούμαι σε κάθετι που μου συμβαίνει...Λέω πάντα Δοξα τω Θεω και συνεχίζω αισιόδοξη στη ζωή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΙΡΗ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΑΝ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΗΝ ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΜΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ.

ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΕΠΙΣΗΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΑ.ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΧΤΩ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ,ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΕΣ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΠΟΤΕ ΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΑΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ.ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ :S :S ΕΙΧΕΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΝΑ ΠΟΣΤ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΖΗΤΟΥΣΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΟ ΘΕΟ.ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ.ΕΚΕΙ ΕΙΧΕΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ (ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΑΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ) ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΕΡΑΣΕΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΜΠΟΝΩ.

ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΚΡΟΣΚΕΛΕΣ ΜΝΜ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΚΑΙ ΜΑΙΡΗ ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΑΠΛΑ ΔΙΑΦΩΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΔΙΑΦΩΝΙΑΣ ΜΟΥ :)

ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΘΕΙ ΟΥΤΕ ΓΡΙΠΗ ;)

ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΚΙ ΕΝΑ ΓΛΥΚΟ ΦΙΛΙ :P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΙΡΗ ΣΕ ΝΙΩΘΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ,ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΝΟΧΛΗΘΗΚΕΣ.

ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

foteini sakis έγραψε:

ΜΑΙΡΗ ΣΕ ΝΙΩΘΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ,ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΝΟΧΛΗΘΗΚΕΣ.

ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ.

Bre Foteini mou an einai dynaton.giati na enoxlithw?? koubenta kanoume kali mou,den eimaste edw gia na malwsoume kai na pareksigithoume.Den eimai apo tous anthropous pou xaliountai gia mikropragmata(pleon exw ginei poly anesthiti:blush: ) kai an eixa enoxlithei tha sou to elega sta isa.Filakia Polla!!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia mou o kathenas pernaei ton diko tou golgotha kathimerina

alles to zoun entona k alles oxi.

mporei o kathenas na pisteyei se oti theorh sosto gi ayton

ego palia eixa entelos diaforetikh apopsh pano se ayto to thema

alla exo diabasei arketa k exo allaksh entelos,,,

tora gia to thema tou tama tos koritsia an den to eixa seizei apo konta den tha tolmousa na po oti pisteyo,,,alla to leo oti pisteyo polly sta tamata,,,

h kolith mou epathe mynigitida otan htan 8 xronon polly dyskolh katastash k se koma 5 meres zouse me mixanimata,

1 mera prin kleisoun ta mixanimata pigene h mama ths filhs sto nosokomeio apo serres thes/nikh k thn peire o ypnos k blepei ston ypno ths thn panagia na ths leei

pane anapse ena keraki sthn panagia ths mixanionas k otan pas sto nosokomeio to koritsaki sou tha einai ksypnia

pige h mama ths anapse to keraki koritsia k molis pige sto nosokomeio h kolith mou htan ksypnia

h giatroi den ikseran th na kanoun,,,den to pisteyan,

egine ena thayma ayto eipan h giatroi

k apo tote thn exei tagmenh ekei,,,

to exo zeisei gi ayto pisteyo me pisth mono mporeis na katafereis polla pragmata,,,,

ayta apo mena,,na sas exei o theos panta kala esas k ta paidia sas

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια συζητούσα το συγκεκριμένο θέμα με έναν άνθρωπο που έχει μαστερ στη θεολογία και μου είπε το εξής:

οτι είναι λάθος εως θεωρείτε και αμαρτία να κάνεις τάμα τύπου " βοηθησέ με να κάνω αυτό και εγώ θα κάνω εκείνο", δηλ "βοήθησε με να γίνω καλά και εγώ θα σου ανάψω λαμπάδα" γιατί λέει είναι σαν να εξισώνουμε την Παναγία ή τους Αγίους με εμάς, δηλ τους δίνουμε ανταλλάγματα. Δεν θέλουν ανταλλάγματα ούτε εκδικούνται. Οτι είναι να συμβεί θα συμβεί γιατί είναι καθορισμενο απο τον Θεό. Ακόμα μου είπε οτι αρκεί να είμαστε ευγνώμονες και αν νιώθουμε την υποχρέωση να "εκπληρώσουμε" ένα τάμα που κάναμε μόνο τότε να το κάνουμε, αλλά αν δεν το κάνουμε δεν σημαίνει οτι θα τιμωρηθούμε. Ισχυρίζεται αυτός ο άνθρωπος που σας λέω οτι οποιον παππά και να ρωτήσω αυτό θα μου πει... (δεν έχω ρωτήσει ακόμα|)

Μου είπε οτι καλύτερα να προσευχόμαστε να μας βοηθήσει και ανεξαρτήτως αν μας βοηθήσει ή όχι η Παναγίτσα να ανάψουμε μια λαμπάδα ή να κάνουμε μια προσευχή και ένα ευχαριστώ παρά να σκεφτόμαστε "αν με βοηθήσεις θα σου ανάψω λαμπάδα...":dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλιτσα καλημερα σου απαντω σημερα στην ερωτηση που εκανες...

νινινα μου δηλαδη 9 χρονια σου ειχαν πει οι γιατροι οτι υπαρχει προβλημα;και τελικα κατεφυγες στη βοηθεια της Παναγιας κ εμεινες εγκυος;;;;

αγαπη μου το περιεργο ειναι πως παθολογικα δεν ειχαμε τιποτε ειμασταν κ οι δυο υγιεις δεν εμενα ομως κ εγκυος κ μετα απο πολλυ σκεψη κ πιστευοντας ενοειτε στο Θεο σκεφτηκαμε να του δωσαμε τ'ονομα της Παναγιας μας,εν τω μεταξυ ο αντρας μου πηγε κ στο Αγιο Ορος κ μου εφερε την ευλογια της Αγιας Αννας που βοηθαει στα ατεκνα ζευγαρια φτανει να εχουμε πιστη.

θα ηθελα να πω κ κατι αλλο αν μου επιτρεπεται,η Ορθοδοξια προσφερεται κ δεν επιβαλεται απο κανεναν σε κανεναν,κ ουτε ειδαμε ποτε τους Ιερεις να μας τραβανε με το ζορι στην εκκλησια,αυτοι που παμε νομιζω πως παμε συνειδητα χωρις βια η πιεση. εξαλου το ειπε κ ο Χριστος μας ( οποιος θελει πισω μου ελθει αρατω το σταυρο αυτου κ ακουλουθειτω μη )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...