Μετάβαση σε περιεχόμενο

κοριτσια σκεφτηκατε ποτε να κανετε ενα ταμα;;;;;;;


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας!!! Μιλουσα με φιλη .. για διαφορα που μας απασχολουν σχετικα με τα γυναικολογικα μας.. η φιλη μου εχει 3 παιδακια.Και πανω στην κουβεντα μου πεταει το εξης:Γιατι δεν κανεις ενα ταμα;; ετσι ξαφνικα που μου το ειπε σαστισα κ της λεω :για ποιο λογο;; κ μου απανταει :για οτι θελεις!αλλοι ταζουν για να αποκτησουν παιδακι -αλλοι για να γινει καλα το παιδακι τους με τη βοηθεια του θεου κ των αγιων κτλ κ αλλοι για οτιδηποτε βασανιστικο αντιμετωπιζουν.Εκεινη λεει για να κανει παιδι επρεπε να κανει ενεσεις που προκαλουν νομιζω ωορρηξια (κατι τετοιο)κ δεν εκανε ποτε αυτες τις ενεσεις κι αποκτησε τα 3 παιδακια της.. ετσι με τη χαρη της Παναγιας λεει που της εταξε.τι να πω;;μακαρι,οσοι πιστοι προσελθετε κ ισως ειμαστε πιο τυχερες με την απο πανω δυναμη ή βγει η κρυμμενη εσωτερικη μας δυναμη κ διορθωθουν τα στραβα.Αληθεια,εσεις, τι γνωμη εχετε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πασχαλίτσα μου για να ειμαι ειλικρινεις δεν εμεινα εγκυος πολυ ευκολα. Ειχα ενα προβλημα το αντιμετωπισα και Δοξα Το Θεο τα καταφερα. Το καλοκαιρι εκανα ενα ταμα στην Παναγια και μετα απο 3 μηνες εμεινα εγκυος. Εταξα το πρωτο μου παιδακι να βγαλω το ονομα Της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελειο παντως αυτο !!!!!!!! πολυ μου αρεσει που οταν οι γιατροι αργουν η παναγιτσα στελνει τα αγγελουδια πιο γρηγορα...να σου ζησει το παιδακι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλιτσα μου φυσικα και με τη βοηθεια του γιατρου αλλα δεν πιστευα οτι θα εμενα φυσιολογικα εγκυος μεσα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα!! Απο τοτε εχω ερθει πιο κοντα στο Θεο. Να εχεις Πιστη και ολα θα γινουν ΦΙλακια!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλίτσα, εγώ πιστεύω ότι αυτή είναι η πιό προσωπική υπόθεση του καθενός. Μιλάμε για τη σχέση του με το Θεό. Δεν συμφωνώ με την άποψη της φίλης σου "Γιατι δεν κανεις ενα ταμα;;". ΄Το τάμα δεν είναι ανταλλαγή ούτε κάτι που για να το κάνεις θα πρέπει να το σκεφτείς πολύ. Έχει να κάνει με τη δύναμη της πίστης σου και βγαίνει μέσα από την ψυχή σου. Για να το κάνει κανείς πρέπει να το νοιώσει και όχι να του το πει καποιος άλλος. Αυτή είναι η δική μου άποψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pasxalitsa mou kalispera agapi mou...

Kai egw pisteuw sta tamata...

Exw perasei ki egw orismena pragmata stin zwi mou...

Kai o theoullis itane pantote dipla mou...

Sou euxwme na kaneis to swsto...

Filia apo mena...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marouli32 έγραψε:

Πασχαλίτσα, εγώ πιστεύω ότι αυτή είναι η πιό προσωπική υπόθεση του καθενός. Μιλάμε για τη σχέση του με το Θεό. Δεν συμφωνώ με την άποψη της φίλης σου "Γιατι δεν κανεις ενα ταμα;;". ΄Το τάμα δεν είναι ανταλλαγή ούτε κάτι που για να το κάνεις θα πρέπει να το σκεφτείς πολύ. Έχει να κάνει με τη δύναμη της πίστης σου και βγαίνει μέσα από την ψυχή σου. Για να το κάνει κανείς πρέπει να το νοιώσει και όχι να του το πει καποιος άλλος. Αυτή είναι η δική μου άποψη.

Συμφωνω!!!κι εγω εχω κανει και μου εχουν εκπληρωθει!!!Η πιστις μετακινει βουνα!!!!Ας μην το ξεχναμε αυτο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλιτσα μου...Συμφωνω με την marouli32 απολυτα!!! εχει να κανει με την σχεση που εχει ο καθενας με τον Θεο....ειναι κατι που σου βγαινει απο μεσα σου και πιστευεις πολυ σε αυτο....Το Ταμα ειναι η εμπιστοσυνη στον Θεο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλίτσα, κ γω έκανα ενα μικρο ταμα , αν μπορει να χαρκτηριστει ετσι στην Παναγία κ μου στειλε αυτο που της ζητησα..Δεν θελω να εκφερω γνώμη για τα τάματα απλως καταθέτω την προσωπικη μου εμπειρια κ Πιστευω οτι ο Θεος μας ακουει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pasxalitsa mou einai opos to aisthanete o kathenas mas...ego pantos pisteuo sta thaumata.Ego otan o antras mou ekane xeirourgio gia to podi tou pou eixe pathei sobaro problima etaksa stin panagia na kano mia idiotiki leitourgia tis paramones tis panagias ton augousto.ola doksa to Theo pigan kala.Prepei omos auto pou tha peis na einai kati pou tha to pisteueis.elpizo ola na sou pane kala:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marouli32 έγραψε:

Πασχαλίτσα, εγώ πιστεύω ότι αυτή είναι η πιό προσωπική υπόθεση του καθενός. Μιλάμε για τη σχέση του με το Θεό. Δεν συμφωνώ με την άποψη της φίλης σου "Γιατι δεν κανεις ενα ταμα;;". ΄Το τάμα δεν είναι ανταλλαγή ούτε κάτι που για να το κάνεις θα πρέπει να το σκεφτείς πολύ. Έχει να κάνει με τη δύναμη της πίστης σου και βγαίνει μέσα από την ψυχή σου. Για να το κάνει κανείς πρέπει να το νοιώσει και όχι να του το πει καποιος άλλος. Αυτή είναι η δική μου άποψη.

Συμφωνώ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε νομιζω οτι υπαρχει ανθρωπος που να πιστευει στο ΘΕΟ και στη ζωντανη θρησκεια μας που να μην εχει ζητησει κατι απο το ΘΕΟ η αλλο αγιο και να μη ταξει εστω και ενα κερακι...αυτο ομως πρεπει να σου βγει απο μεσα σου...

να νιωσεις την αναγκη να σε βοηθησει ο ΘΕΟΣ και να ζητησεις αυτο που θες μεσα απ τη ψυχη σου!!

εμενα προσωπικα,οσες φορες εχω ζητησει κατι,απο το πιο μικρο μεχρι το πιο σημαντικο δε με εχει απογοητευσει ποτε ειναι παντα διπλα μας και ο ΘΕΟΣ και ολοι οι αγιοι!

αρκει να μη ξεχναμε μετα να πουμε εστω ενα ευχαριστω απ τη καρδια μας να νιωσουμε την ευγνωμοσυνη!

σου ευχομαι τα καλυτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

scarlet30 έγραψε:

Δεν πιστευω στα ταματα....Πιστευω στον Θεο... και στην ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΗ του αγαπη για καθε ον...

Συμφωνώ και επαυξάνω! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχετε δικιο!! σαφως κ δεν ειναι κατι που υποδεικνυετε απο τους αλλους αλλα απο την πιστη μας!ξερετε δεν ειναι οτι δεν πιστευω στα θαυματα κ στο Θεο.Αλλα πιστευω οτι γινετε στους αλλους,δεν πιστευω οτι θα ζητησω κατι κ θα μου το κανει η Παναγια ή ο Θεος!!!δεν πηγαινω καθε Κυριακη εκκλησια κ ισως δεν κανω οτι οι πιο φανατικοι κανουν.Και ετσι νομιζω οτι δεν μου χρωσταει τιποτα ο θεος για να του ζητησω.. ισως με υποτιμαω ισως να ειναι κ ετσι οπως τα λεω... αλλα δεν ξερω... ζηταω καθε μερα απο το θεο να εχει τους δικους μου καλα..γιατι ειμαι μακρια τους, κ νομιζω πως ηδη ζηταω πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλίτσα εθιξες πολυ μεγάλο και σπουδαιο θέμα .Ξερεις η σχεση του καθενος με το Θεο και γενικότερα με τη κάθε θρησκεια ειναι καθαρά προσωπικό θέμα.

Υπαρχουν κάποιοι ανθρωποι που πανε κάθε Κυριακη στην εκκλησια νηστευουν αλλα οταν τα παιδια τους τους ζητησουν κατι οπως για παραδειγμα να πανε να διασκεδασουν επικαλουνται το ονομα του Θεου και το απαγορευουν .Ποια ειναι η Θρησκεια που απαγορευει ; ποιος ειναι ο Θεός που επιτρεπει η απαγορευει το τη θα κανουμε; Το ανεσυ εχεις αναγκη να κανεις ενα τάμα ειναι καθαρα προσωπικό σου θεα και αν ακομα το κανεις επειδη το ειπε η φιλή σου η επειδη λες ας το κανω τι εχω να χασω δεν νομιζω οτι ειναι σωστο .Το 1992 εξαιτειας κάπιου πολυ προσωπικου προβληματος τγειας ενιωσα την αναγκη να ζητησω τη βοηθεια της Παναγιας ετξα λοιπον ττε να φοραω μαυρα το Δεκαπενταυγουστο ανεξαρτητα απο το αν η επιθυμια μου γινοταν .Φοραω τα μαυρα και πραγματικα νιωθω πολυ καλα με τον ευατο μου.Εισης κάποια στιγμη ειχα , μπει μεσασε μια εκκλησια στην παλαια επιδαυρο τοτε δεν ειχα το μωρο και ειπα οτι αν μεινω εγκυος θα παω να το βαφτισω εκει και θα δωσω στο μωρο το ονομα του Αγιου το οποιο εως εκεινη τη στιγμη αγνοουσα.Αργότερα εμαθα οτι λεγοταν Αγιος Νικολαος.Μια σειρα απο τυχαια γεγόνοτα , ονειρα και αλλες προσωπικες εμπειριες συνηδητοποιησα οτι ο Αγιος Νικολαος με προστατευει.Εμεινα εγκυος και γεννησα 2/3/ οταν η μητερα μου ρωτησε τη πεθερα μου αν ηταν κάποια γιορτη εκεινη τηνημερα ανοιγωντας η πεθερα μου το ημερολογιο παγωσε :ηταν η γιορτη του Αγιου Νικολαου του Πλανα .Τα συμπερασματα δικα σας....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγώ θα συμφωνήσω πως η πίστη είναι θεμα υποκειμενικό.. ο καθένας πιστευει με το δικό του προσωπικό τρόπο..

εγώ την έννοια του ταματος τη θεωρώ "φτιαχτή" αν προκύπτει μετά από σκέψη και συζήτηση..είναι όμως πραγματικά όμορφο όταν γίνεται αυθόρμητα , μέσα από την ψυχή..

Πασχαλίτσα μου συνεχισε

τις όμορφες προσευχές σου και όλα θα πάνε καλά!!!

σου εύχομαι τα καλύτερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου πασχαλιτσα!Για τα ταματα που λες ειναι οπως σου ειπαν τα κοριτσια κατι πολυ προσωπικο!Υπαρχει παντως η Αγια Ειρηνη Χρυσοβαλαντω η οποια ειναι για τις εγκυες και για τις γυναικες που δεν μπορουν να κανουν μωρο!Εμενα με βαφτησανε ετσι σαν ταμα αλλα για αλλο λογο και ερχουαν στο σπιτι μας καθε μηνα ενα 'περιοδικο' που μιλουσε για τα θαυματα της Αγιας μεσα απο πρωσοπικες εμπειριες αναγνωστων!Ηταν πολυ συγκλονιστηκα!Λενε οτι αν φας το μηλο της και φορεσεις την ζωνη της σε βοηθαει,αν φυσικα την πιστεψεις κι εσυ με ολη σου την δυναμη!Δεν ειμαι κι εγω καθε κυριακη στην εκκλησια αλλα πιστευω στην δυναμη Του Θεου!Απο πρωσοπικες εμπειριες παντως πιστευω οτι Ο Θεος μας βοηθαει παντα απλα καποιες φορες εχει Τον δικο Του τροπο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε χρειαζεται να πηγαινεις καθε κυριακη εκκλησια για να εισαι εναρετη και να πιστευεις..ο ΘΕΟΣ ειπε οποια πετρα κ αν σηκωσεις θα με βρεις!

αν επικαλεισαι το ΘΕΟ και του ζητας να εχει καλα τους δικους σου,ουτο σημαινει οτι εχεις επαφη με το θεο,εισαι κοντα του και αυτο αρκει...

το μονο που θελει ο ΚΥΡΙΟΣ ειναι ενα ευχαριστω..

μου ειχαν στειλει ενα μαιλ με κατι παρομοιο...

ειδε καποιος στον υπνο του οτι πηγε στο παραδεισο και ενας αγγελος τον ξεναγουσε..

μπηκαν σε καποια φαση σε ενα δωματιο τεραστειο οπου δουλευαν εκατομυρια αγγελοι..

ρωταει ο τυπος τον αγγελο:τι ειναι εδω?

ο αγγελος απαντησε πως ηταν η αιθουσα με τις χαρες που ζητανε οι ανθρωποι απο το ΘΕΟ..

πιο περα,μπαινουν σε μια αλλη αιθουσα που επισης ειχε πολλα εκατομυρια αγγελους να δουλευουν..

εδω,τι ειναιωταει παλι τον αγγελο..

εδω,του απαντα,ειναι η αιθουσα που οι ευχες πραγματοποιουνται και στελνονται σε αυτους που τις ζητησαν...

αφου προχωρησαν λιγο ακομα,μπαινουν σε ενα δωματιο μικρο,με εναν αγγελο να καθεται και να μη κανει τιποτα..

εδω,ρωταει ο τυπος,εδω τι ειναι?

Εδω,του λεει ο αγγελος ειναι η αιθουσα με τα ευχαριστω απο αυτους που οτυς εγιναν οτι ζητησαν...

και δεν εχει στειλει κανεις?πως μπορει καποιος να στειλει το ευχαριστω του στον ΚΥΡΙΟ?ρωτησε ο τυπος.

και ο αγγελος του απαντα:απλα να πει ενα ευχαριστω ΘΕΕ μου,ειναι υπεραρκετο για να φτασει εδω..

Εχει και συνεχεια αλλα το νοημα ειναι αυτο...

ελπιζω να καταλαβες γλυκια μου και να σου αρεσε αν και δε τα εγραψα οπως τα ειχα διαβασει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελειο αυτο που μου εγραψες!!!!!!! κ το εγραψες απολυτα κατανοητα.σε ευχαριστω κ παλι!!!! και ολα τα κοριτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλιτσα εγω αυτο που πιστευω ειναι οτι για να κανεις ταμα πρεπει να νιωθεις την αναγκη νατο κανεις και οχι επειδη στο ειπε καποιος....Δεν παιζει ρολο αν πηγαινεις στην εκκλησια συχνα.Θα πρεπει να εχεις πιστη για να σε βοηθησει ο θεος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...