Μετάβαση σε περιεχόμενο

Για όλες εμάς που προσπαθούμε καιρό


Recommended Posts

Το μονο που πιστευω οτι θα με παρηγορησει ειναι ενα παιδι.Δεν ξερω γιατι αλλα βλεπω παιδακια και τρελαινομαι..Προσπαθω παρα τα μικροπροβληματακια που μου παρουσιαζονται ...Βεβαια εχω και πολυ αγχος ...ΠΑΝΤΩΣ ΕΛΠΙΖΩ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙς ΤΟ ΠΟΛΥΠΟΘΥΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΣΟΥ.. ΑΛΛΑ ΚΟΙΤΑ ΛΙΓΟ ΤΡΙΓΥΡΩ ΚΑΙ ΔΕς ΠΟΙΟς ΑΛΛΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΣΕΝΑ.. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΗΡΘΑΜΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΑΥΤΗ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΛΕς ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕς ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΚΟΠΟ.ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ Κ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΞΙΣΟΥ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΟΛΕς ΝΑ ΤΕΚΝΟΠΟΙΟΥΝ.ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΝΑΛΗΨΗς ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΥΘΥΝΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑς ΔΩΘΕΙ ΧΡΟΝΟς ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ Κ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ ,ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΕς ΑΠΟ ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟΥΛΙ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ,ΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΜΑΣ.. Κ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ.. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ.Η ΜΟΙΡΟΛΑΤΡΙΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ Κ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΣΑς ΒΡΩ ΣΥΜΦΩΝΕΣ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Κ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΤΥΠΩΣΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΚΙ ΙΣΩς ΔΕΝ ΓΙΝΩ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ.ΟΤΙ ΛΕΩ ΠΑΝΤΩς ΤΟ ΛΕΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΕΝΝΟΙΑ..Κ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΠΕΞΩ..ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΑ ΠΡΩΤΟΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΥΤΑ.ΜΗΠΩς ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΥΤΕΡΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗς ΥΠΑΡΞΗΣ ΜΑς;;; ΜΗΠΩς ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΛΛΩΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΑς;; ΜΗΠΩς..; ΜΗΠΩς..;ΙΕΡΗ ΚΙ Η ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ ΔΕ ΛΕΩ.. ΑΛΛΑ ΜΑΝΕς ΓΙΝΟΝΤΑΙ Κ ΚΑΠΟΙΕς ΧΩΡΙς ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ.ΜΗΠΩς ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗς ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ ΖΩΗς;; ΤΙ ΝΑ ΠΩ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oliax73, το παρακάτω απόσπασμα για σένα :

(μου το έδωσε η δασκάλα της γιόγκα)

Όλα τα απροβλήματα που αντιμετωπίζουμε στη ζωή, όλα τα ανεβοκατεβάσματα, στην πραγματικότητα είναι τα μέσα για την προσωπική μας εξέλιξη. Το κάθε τι που αντιμετωπίζουμε στη ζωή, είτε ευχάριστο είτε δυσσάρεστο, δεν είναι παρά ένα μέσο που μας οδηγεί στην ανώτερη επίγνωση. Στην πραγματικότητα μας βοηθάει. Μπορεί από μια περιορισμένη και πρόχειρη σκοπιά να φαίνεται πως είναι εμπόδιο, όμως στην πραγματικότητα είναι μια δοκιμασία, ένα τεστ, ένα μέσο για να τα ξεπεράσουμε τελικά όλα αυτά τα πράγματα και να καταλάβουμε απόλυτα ποια είναι η πραγματικότητα. Χωρίς προβλήματα δεν θα μπορούσαμε να ξεπεράσουμε τα εμπόδια. Όλες οι θύελλες στην καθημερινή ζωή είναι τα κίνητρα για να διορθώσουμε τις ατέλειές μας... Ας μάθουμε λοιπόν να βλέπουμε καθαρά τα προβλήματά μας και να χρησιμοποιούμε την καθημερινή ζωή μας ως μέσο για να φτάσουμε στην τελειότητα.

Oliax73, φαντάζομαι πως αποτελείς δίδαγμα για τον πλησίον σου... Ολόψυχα σου εύχομαι να σου συμβεί αυτό που επιθυμείς περισσότερο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastasia33 έγραψε:

Oliax73, το παρακάτω απόσπασμα για σένα :

(μου το έδωσε η δασκάλα της γιόγκα)

Όλα τα απροβλήματα που αντιμετωπίζουμε στη ζωή, όλα τα ανεβοκατεβάσματα, στην πραγματικότητα είναι τα μέσα για την προσωπική μας εξέλιξη. Το κάθε τι που αντιμετωπίζουμε στη ζωή, είτε ευχάριστο είτε δυσσάρεστο, δεν είναι παρά ένα μέσο που μας οδηγεί στην ανώτερη επίγνωση. Στην πραγματικότητα μας βοηθάει. Μπορεί από μια περιορισμένη και πρόχειρη σκοπιά να φαίνεται πως είναι εμπόδιο, όμως στην πραγματικότητα είναι μια δοκιμασία, ένα τεστ, ένα μέσο για να τα ξεπεράσουμε τελικά όλα αυτά τα πράγματα και να καταλάβουμε απόλυτα ποια είναι η πραγματικότητα. Χωρίς προβλήματα δεν θα μπορούσαμε να ξεπεράσουμε τα εμπόδια. Όλες οι θύελλες στην καθημερινή ζωή είναι τα κίνητρα για να διορθώσουμε τις ατέλειές μας... Ας μάθουμε λοιπόν να βλέπουμε καθαρά τα προβλήματά μας και να χρησιμοποιούμε την καθημερινή ζωή μας ως μέσο για να φτάσουμε στην τελειότητα.

Oliax73, φαντάζομαι πως αποτελείς δίδαγμα για τον πλησίον σου... Ολόψυχα σου εύχομαι να σου συμβεί αυτό που επιθυμείς περισσότερο :)

Αναστασια σ ευχαριστω οπως και ολα τα κοριτσια για την συμπαρασταση σας.ΣΤΟ mammyland βρηκα μια πολυ καλη παρεα....ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ.....
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πασχαλιτσα μου νομιζω πως καταλαβα τι εννοεις και εχεις απολυτο δικιο..ισως ημαστε ''στην αναμονη'' γιατι δεν ημαστε ακομη ετοιμες 100%...μπορει να ημαστε 99,999999..% ,αλλα ισως κατι να μας εχει ξεφυγει..να μην το εχουμε σκεφτει,να μην το εχουμε συμπεριλαβει στις γνωσεις και τις εμπειριες μας ωστε να μας κανει να ξανασκεφτουμε ή να μας κανει πιο εμπειρες και πιο ωριμες..για παραδειγμα εγω απο την ωρα που διαβασα για την ολια εχω σκεφτει ενα εκατομυριο πραγματα που ουτε μου ειχαν περασει απο το μυαλο...και αυτο που ειπες για τις μαναδες...επισης ηταν κατα τη γνωμη μου πολυ καιριο.αλλες γινονται μαναδες χωρις να θελουν,αλλες επειδη τους τυχαινει,αλλες επειδη ειναι καθαρα επιλογη τους και αλλες επειδη δεν μπορουν οι ιδιες να τεκνοποιησουν και νιωθουν οτι θελουν να δωσουν την αγαπη τους σε ενα παιδακι και τη δινουν μεσω υιοθεσιας. οσο για τα παιδακια αλλων που εχουν την αναγκη μας....το ζω καθε μερα απο την μερα που σκοτωθηκε ο ξαδερος μου και εχει ενα μωρο 1μισι χρονων..καθε μερα σχεδον εγω τον εχω τον μπεμπη...και θελει τοση αγαπη..γιατι βρε κοριτσια,το βλεπω στα ματια του οτι εχει καταλαβει τι εχει γινει...δεν μπορει να ειναι η ιδεα μου.πιανει τη μηχανη που του ειχε παρει δωρο ο μπαμπας του και την κοπαναει στο τοιχο και τον φωναζει. μαλλον η υπαρξη μας εχει νοηματα που αναθεμα και αν θα μπορεσουμε να τα καταλαβουμε ποτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oliax κουκλα μου διαβασα την ιστορια με το αγγελουδι σου κ αμεσως μου ηρθε στη μνημη μου κατι παρομοιο με το δικο σου βασανο,ξαδερφη πρωτη του αντρα μου μετα απο πολλες αποβολες καταφερε να φερει στον κοσμο ενα αγορακι,που του εδωσε τ'ονομα Παναγιωτης για χαρη της Παναγιας μας,δεν προλαβε λοιπον να κλεισει τα 2 το αγορακι αυτο κ αρχισανε τα προβληματα ειχε το πουλακι μου καρκινο στο κεφαλακι του,καταλαβενεις τι επακολουθησε μετα θεραπειες,μερες κ νυχτες ολοκληρες στα νοσοκομεια ωσπου δυστηχως το χασανε.κλαψανε πολυ οι γονεις του κ ισως ακομη κρυφα μεσα τους να κλαινε αλλα δεν το βαλανε κατω προσπαθησανε ξανα κ τωρα εχουν ενα κοριτσακι γυρω στα 8 του χρονια δοξα το Θεο πολυ καλα,σου γραφω αυτο που εζησε το ζευγαρι αυτο κ θελω να σου τονισω πως αυτη η γυναικα που τραβηξε τοσα εδινε κουραγιο κ δυναμη σε μενα οταν εγω απλα αναρωτιομουν γιατι δε μενω εγκυος, κ μου ελεγε πως μονο ο Θεος ξερει μερικα πραγματα γιατι κ πως. ευχομαι λοιπον κ εσυ να εχεις την τυχη αυτης της γυναικας κ συντομα ενα μωρακι να παρει τον πονο κ την θλιψη που σου αφησε ο χαμος του αλλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ! ΕΙΜΑΙ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΛΠΙΖΩ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΒΕΒΑΙΑ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΣΕΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΩΡΑΚΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia, Aristina, Αννιώ, Τζοάννα, bourique1983 να είστε καλά κοριτσάκια μου, σας ευχαριστώ όλες, να χαίρεστε τις οικογένειές σας, αγάπη και κατανόηση!

Ζούμπι μου με βρίσκεις σύμφωνη στο ότι η μητρότητα δεν πρέπει να είναι "αυτοσκοπός", όπως πολύ σωστά (κατά τη γνώμη μου) λέει η φίλη Πασχαλίτσα, όλες οι γυναίκες του κόσμου δεν προορίζονται για μανούλες, ίσως αλλού να είναι το νόημα της ζωής για εκείνες...

Butterflies, ναι, κάθε εμπόδιο σε καλό, η κουβέντα αυτή είναι οδηγός στη ζωή μου! Papi μου, όντως το παιδί δεν είναι παραγγελία, συμφωνώ γλυκά μου κορίτσια, δόξα το Θεό συνειδητοποίησα κάποια πράγματα πολύ νωρίς πιστεύω... Ούτε στρεσαρίστηκα, ούτε έκλαψα, ούτε ζήλεψα ποτέ όταν άκουγα είδηση εγκυμοσύνης για κάποια κοπέλα του περιβάλλοντός μου. Ούτε ποτέ έβαλα τα κλάμματα όταν μου ερχόταν περίοδος, όπως άλλες φίλες μου. Δόξα το Θεό, έμαθα να σκέφτομαι διαφορετικά.

Marouli32, 1000% μαζί σου, έχω και ένα βιβλίο που αναφέρεται σε αυτό το θέμα και πως αντιμετωπίζουμε τα προβλήματα, δηλαδή να λέμε "δως μου δύναμη να το αντέξω" και όχι "γιατί σε μένα"....

Ninina μου, χίλιες ευχές για μια υπέροχη εγκυμοσύνη και ένα υγιέστατο μωρό!

Mikoroulaxristos, πάνω από όλα σου εύχομαι έναν ευτυχισμένο γάμο, είναι σημαντικότερο αγάπη μου αυτό, ο άντρας μου μου έλεγε πριν τη λαπαροσκόπηση που έκανα "τι να το κάνουμε το παιδί αν δεν είμαστε ευτυχισμένοι μεταξύ μας? Η χαρά της ζωής μου είσαι εσύ, μου αρκείς για όλη μου τη ζωή, το παιδί αν έρθει θα συμπληρώσει μια ήδη ευτυχισμένη οικογένεια".....

Ράντα μου, και σε σένα εύχομαι να έρθει, να έχεις υπομονή, τόσα τα παραδείγματα γύρω μας... Oliax73, να είσαι γερή κορίτσι μου, όλα να σου πάνε κατ΄ευχήν! Είμαστε όντως μια παρέα εδώ! :) :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anastasia33 ευχαριστω τοοοοοοοοοσο πολυ για την ευχη σου!!! ειναι τελικα το πιο σημαντικο πραγμα στον κοσμο να εισαι μια ψυχη με τον ανθρωπο σου...και μετα οοοολα τα αλλα ερχονται!και αν ημαστε τυχεροι,θα μας τα δωσει ο Θεος χωρις να μας στενοχωρησει..τελικα αυτο καταλαβα..αν εχεις τυχη διαβαινε...που ελεγε και η γιαγιακα μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastasia kalispera..

Katarxin tha ithela k egw me ti seira mou na pw stin olia na exeis suntoma oti epithumeis k na eisai polu polu eutuxismeni..

Tha ithela na pw kati pou den exw pei pouthena...Me ton antra mou eimaste mazi 8 xronia k pantremenoi 5 mines...

Me tin kouniada mou pote den eixame idiaiteres sumpatheies..Gnwrise kapoion(o theos na ton kanei anthrwpo) o opoios einai poniros k ekmetaleutis...

Ton kserei 2 xronia...Mesa s'auta aravvwniastikan pantreutikan k prin 4 mines ekanan ena agoraki...

Asximo auto pou tha pw omws ti zilepsa pou emeine eguos auti pou pote den ithle na pantreutei...To evlepa adiko..

Omws eilikrina sas milaw twra pou vlepw ti soi goneis einai lew ston eauto mou xalali i anamoni k as erthei opote thelei..

Skeftomai oti o theos tous edwse ena paidaki toso grigora k einai k oi duo anikanoi na to megalwsoun...

Milaw sklira giati exw dei pws tou fairontai poso aprosexta k den tous noiazei an klaiei i an mporei na exei kati k alla para polla...

Evala "mualo" k eipa ston eauto mou na min ksanazilepsw oute gia plaka!!

Kalutera i anamoni para kati tetoio...

Eilikrina ntrepomai pou kapoioi legontai goneis...

Gi'auto Anastasia mou an einai na'rthei the na rthei alliws tha prosperasei..

filia polla na xaireste ta mwrakia sas oi manoules k suntoma egues ose prospathoume..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ranini ειπες μεγαλη κουβεντα τωρα!!!και εγω οπως και πολλα απο τα κοριτσια εδω πιστευω,εχουμε δει κατι γονεις.....της ντροπης!!!!! μια γνωστη μου τωρα προσφατα την ειδα,επεσε το παιδακι και χτυπησε σε μια ταβερνα που ημασταν και εγω πεταχτηκα και ετρεξα να το βουτηξω γιατι ειχε μεινει στα σκαλια και εκεινη καπνιζε την τσιγαρουμπα της και της λεω:helooooooooo!χτυπησε ελα εδω και μου λεει ελα μωρε αν δεν χτυπησει δεν θα μαθει! τελικα για ραμματα 2 χρονων παιδακι! και η ανεστητη ελεγε στο νοσοκομειο οτι αντε να τελειωνουμε γιατι νυσταζε!!!! ελεος! και το παιδι ξερετε πως βρεθηκε στα σκαλια? μεχρι την τουαλετα ελειψα και δεν το προσεχα για 5 λεπτα που ελειψα!!!!!! αν δεν ημουν εκει δηλαδη τι θα γινοταν????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ranini kai mikrola kalhspera.Απορω πως υπαρχουν τοσο αναισθητοι γονεις?Ντροπη τετοιοι ανθρωποι να ειναι γονεις...πραγματικα δεν ξερω τινα πω.και αλλοι να προσπαθουν χρονια για παιδι.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mikroulaxristos tha sou pw gia na katalaveis...

4 minwn mwro o pateras tou(k mellontikos papas)paei sto mpanio den plenei xeria k meta ftiaxnei sto mwro gala:angry:

pianei ena koutavi pou exoun ta ksaderfia k me apluta xeria allazei tin pana tou mwrou:angry:

i de mana to mwro plantazei sto klama auti sto saloni na kapnizei k to mwro fortwmeno sti theia tis:angry:

k pws mporeis na tin peis "mana" otan se oli tin egkumosuni kapnize(mexri k prin fugei apo to spiti gia na gennisei) k thulase k gia kapoio kairo...

Ta sumperasmata dika sou!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αμαν!! ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ???? καπνιζω απο 14 χρονων και ειμαι 24 και απο οταν αρχισα τις προσπαθειες καπνιζω ετσι καμια φορα οταν παω για καφε και σπιτι αντε 2-3 το πολυ! και δεν ειμαι καν εγκυος ακομα! δηλαδη ελεος! συγνωμη ,οταν πιανουμε σκυλια η παμε τουαλετα,πρεπει να εχουμε παιδι για να πλενουμε τα χερια μας??? πειραει που θελουν σκοτωμα οι γονεις που ανεφερες>>>????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ολια μου τι λες τωρα εχω τρελαθει! ειναι δυνατον?οταν μπαινω σε σπιτι που υπαρχει παιδι εχω μαζι μου μωρομαντηλα να σκουπιζομαι πριν πιασω το μωρο και χαλαω ενα κουτι γιατι καθε 2 λεπτα σκουπιζω και εμενα και εκεινο αν το εχω αγκαλια! και το ζω με τον μικρουλι της οικογενειας που ειναι 1μιση χρονων. να μην αναφερθω στα παπουτσια που μενουν εξω απο το σπιτι και αλλαζω κξαι καλτσες πριν μπω μεσα. δηλαδη μονο ανεγκεφαλοι ειναι οι ανθρωποι αυτοι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ti na pw k egw koritsia pou einai kouniada mou k ta vlepw kiolas!!

Mporw na sas pw polla tetoia pou exoun kanei ws twra alla tha frikarete..

K den dexontai k sumvoules apo kanenan k gia tipota!!

k den theloun apla skotwma!!!

k egw pou thelw toso ena mwraki mou vgainoun olo empodia...ti na pw...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αστα ranini μου μη τα σκεφτεσαι και μας ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι!!!!

τι να πεις ρε γμτ..απο εμποδια αλλο τιποτα!!!!μονο στο ταβανι που δεν εχω κρεμαστει ακομα για να μεινω εγκυος!!!!! ελεος πια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ranini σου εύχομαι να γίνεις σύντομα μανούλα. :)

Κορίτσια θα σας πω τη γνώμη μου για το θέμα της καθαριότητας, καθώς αισθάνομαι πως δεν αποτελεί κριτήριο για το αν οι γονείς είναι άξιοι ή όχι... Εξάλλου έχω ακούσει παιδίατρο να λέει πως "ακόμη και της πιο άχρηστης μάνας το παιδί μεγαλώνει"...

Αναφορικά με το θέμα καθαριότητας, αποστείρωσης κλπ, σας καταθέτω την εμπειρία μου: Η κουνιάδα μου γέννησε πριν 16 μήνες. Κάθε, μα κάθε βράδυ, αφού σχολούσε ο άντρας μου από τη δουλειά, πηγαίναμε να δούμε το μωρό. Ασφαλώς πλέναμε χέρια, εννοείτε αυτό, και βγάζαμε έξω τα παπούτσια μας! Από εκεί και πέρα όμως τίποτε άλλο, το μωρό το είχαμε από 5 ημερών στην αγκαλιά μας, το παίζαμε, το φιλούσαμε, το χορεύαμε, ενώ όταν έγινε 40 ημερών άρχισαν οι επισκέψεις! Χωρίς υπερβολή, πέρασε όλο το σόι να το δει, και είναι και μεγάλο σόι, ζωή να έχουν οι άνθρωποι! Η μπέμπα μας, με δυο κουβέντες, ζει "χύμα στο κύμα", έκανε και μπάνια στη θάλασσα από 6 μηνών (!) και σήμερα είναι 16 μηνών. Σας πληροφορώ πως δεν έχει αρωστήσει ούτε μία μέρα! Το πιστεύετε? Για να μη το προχωρήσω και σας πω ότι η μαμά της την ταίζει με κανονικότατα γιαούρτια από την πρώτη στιγμή που της επιτράπει το γιαούρτι και όχι με τα παιδικά, που τόσα έχουν ακουστεί...

Σε αντίθεση με το μωρό μιας φίλης μου που η παιδίατρος το είχε σε καραντίνα μέχρι να γίνει 6 μηνών (άκουσων-άκουσων, απαγόρευε τις επισκέψεις!) και υποχρέωσε γονείς και παπούδες να κάνουν αντιγριπικά εμβόλια! Ε, λοιπόν, το μωρό αυτό είναι ενός έτους σήμερα και είναι διαρκώς άρρωστο, όλο κάτι έχει... Όλο το χειμώνα τον πέρασαν οι φίλοι μου με μιζέρια και αρρώστια...

Έχω την αίσθηση πως όσο πιο πολύ προσέχεις και αποστειρώνεις τα πάντα, τόσο πιο εύκολα προσβάλεται ο οργανισμός του μωρού από μικρόβια και ασθένειες... Απλά τη γνώμη μου λεω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastasia mou kalimera k s'euxaristw k euxomai k se sena to idio:)

Auto pou les to kserw k egw k sumfwnw apoluta mazi sou k kala kaneis k les ti gnwmi sou k egw apla eipa "deigma" apo auta pou kanoun autoi oi duo...

Omws to na exeis ena mwro prepei na skeftesai apo monos sou kapoia pragmata oti einai logiko na ginontai...

Na sou dwsw ena paradeigma...Opote ma opote to mwro klaiei tou dinoun gala

giati gi'autous to klama simainei gala k oxi kati allo opws ponakia kolikous i

otidipote allo...

Na sou pw episis pws tin alli fora etrexe to gala tou mwrou apo to stoma tou k eixe plantaksei sto klama k autoi me to mpimpero eksakolouthousan na to mpoukwnoun...

Stin paidiatro den pigainoun pote na rwtisoun otidipote para mono gia emvolio...Tin alli fora "eidan" apo monoi tous vevaia oti exoun fouskwsei ta oula(4wn minwn to mwro den kserw k pote arxizoun ta dontia tous) tou k eklaige k fusika evgalan to sumperasma oti itan apo auto k edwsan paidiko depon panta xwris na rwtisoun kanenan...

Yparxoun k polla alla alla tha ksimerwsoume an sou ta pw..

Den krinw kanenan an einai katallilos i oxi gia gonios(k den me apasxolei ti kanoun spiti tous) apla einai auto pou leme to "gamwto" merikes fores..

Sugnwmi gia to megalo post filia polla..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις δίκιο ranini ... Πόσα περιστατικά βλέπω και ακούω και εγώ από την πλευρά μου, απλά προσπαθώ να μη τους κρίνω. Ας γίνονται μαθήματα για εμάς τα εν λόγω σκηνικά... Πριν 2-3 εβδομάδες, στην οικοδομή μου, ένας πατέρας έβριζε με ακατανόμαστη λέξη το 17 μηνών αγοράκι του... Έπαθα σοκ, ευχόμουν να μην είναι αλήθεια. .. Και να σκεφτείς πως με το ζευγάρι αυτό παντρευτήκαμε πολύ κοντά και είχαν και εκείνοι μεγάλη λαχτάρα για μωρό. (Προσπαθούσαν να τεκνοποιήσουν πριν ακόμη παντρευτούν.)

Γι΄αυτό λοιπόν έγραψα στο αρχικό ποστ ότι ίσως δεν ήρθε η ώρα μας να γίνουμε γονείς... Μάλλον έχουμε πολλά να μάθουμε ακόμη. Καλό βράδυ!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια33 δικιο εχεις,και η υπερβολικη υστερια που μας πιανει με την καθαριοτητα δεν ειναι και καλο...αλλα ομως πιστευω οτι οι γονεις που λεει η ranini ειναι αλλου παπα ευαγγελιο!!!!!!ειναι στο αλλο ακρο......και δεν ειναι καλο,μπορει να κανουν καμια σοβαρη χαζομαρα καμια ωρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...