Μετάβαση σε περιεχόμενο

Είμαι πολύ στεναχωρεμένη....


Recommended Posts

Πάνω που ο νους μου ήταν στο πότε θα επανέλθει η περίοδός μου μετά τη λαπαροσκόπηση του Δεκεμβρίου και τη θεραπεία με Arvekap, έχει συμβεί κάτι που με έριξε απίστευτα ψυχολογικά :

Πάει ενάμιση μήνας που έχω πόνους στα πόδια, όχι αβάσταχτους, απλά κάθε φορά που σηκωνόμουν από καναπέ ή κατέβαινα από το αυτοκίνητο, αισθανόμουν τα πόδια μου να μαγκώνουν και παιρνούσαν ορισμένα λεπτά ως ότου επανέλθουν... Από την περασμένη Τετάρτη, πονάει πολύ το αριστερό μου πόδι (κουντεπιέ, φτέρνα, γάμπα, μηρός) και η μεση μου, από αριστερά... Στεναχωρέθηκα και την Πέμπτη τηλεφώνησα στο γιατρό μου ελπίζοντας πως θα μου πει ότι ο πόνος ενδέχεται να οφείλεται στην "εμμηνόπαυση", ως παρενέργεια της Arvekap. Ωστόσο, μου είπε πως η Arvekap δεν προκαλεί πόνο στα πόδια ή στη μέση...Μου σύστησε να κάνω υπομονή, καθώς το Μάϊο θα μου έρθει η περίοδος, και το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με τη βελτίωση του καιρού και τη μείωση της υγρασίας, θα λύσει το πρόβλημά μου... Καθώς όμως από χθες επιδεινώθηκε η κατάστασή μου, έκλεισα ραντεβού με ορθοπεδικό την προσεχή Παρασκευή. Κορίτσια, ανησυχώ και φοβάμαι πολύ... Τι μπορεί να συμβαίνει? Κάνω αρνητικές σκέψεις ενώ γνωρίζω πως δεν κάνει να σκέφτομαι έτσι... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia μου δεν εχω ιδεα τι μπορει να ειναι..σε καταλαβαινω που ο νους παει ολο στο κακο Ελπιζω τελικα να μην ειναι κατι που θα σε απασχολησει

Περιμενουμε νεα σου

Να εισαι καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastasia mou

min stenaxwriesai agapi mou.......

Tipota den tha einai...

Mipws leipoun ilektrolytes apo ton organismo sou?

Pineis poooooly nero? Eisai se fasi pou xreiazesai

"katharo" swma...

Mipws ypervoliki katanalwsi alatiou

kai apo katakratisi exeis auta ta symptwmata?

Den eimai giatros alla min anysixeis...

Pernas fasi anamonis ((to xeirotero!))

kai ola sto swma sou isws doulevoun pio ... ligo

kai pianesai........

O orthopedikos sou tha se boithisei...

Ws tote swstes trofes kai prosextiki gymnastiki!

Filia.......

Ps:XAMOGELA!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπαρχει περιπτωση να ειναι ορμονικο; εγω στη μεση του κυκλου, καποιοα περιοδο πριν μείνω εγκυος, μου μουδιαζαν τα ποδια η το ενα ποδι... τι να σου πω;... ευχομαι να μην ειναι κατι σοβαρο... καμια φορα τα παθαινουμε και απο το αγχος μας... :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastasia mou geia sou!

Isws eimai apo tis pio eidikes sto thema na se kathisuxasw kathws

pernaw provlimata orthopedika me ta podia mou(k oxi mono)ton teleutaio kairo..:(

Exw faei wres tis zwis mou na psaxnw sunexeia tous "ponous" mou k polu

arga sunideitopoiisa oti i psuxologia xalia mou kanei kako..:(

Oti k na einai auto pou exeis i pou den exeis min se pairnei apo katw

giati den vgainei tipota etsi..:dry:

Na skeftesai thetika k oti einai panw ap'ola tha to kseperaseis giati etsi prepei..;);)

Egw pira polu dunami ap'ola ta koritsia edw panw s'auto to thema!!

Xamogela k i ataka pou lew egw ton teleutaio kairo einai

mi se nikisei auto esu na to nikiseis ;);)

Filia kali epituxia se ola k xamogela!!!!:kiss: :kiss: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastasia kalispera k apo mena. Kala ekanes k ekleises rantevou me orthopediko...mporei na einai kapoio tixaio simptoma k na min exei sxesei me ta xapia pou epernes k me oloi tin diadikasia pou perases. pane ston orthopediko k autos tha sou pei ti mporei na exeis, pes tou k olo to istoriko sou!!!! mporei na einai tipota miiko kai na agxonese adika...:) :) :) :) :) iremia k ola tha sou pane mia xara, tha deis!!!! kala apotelesmata:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Folympia, ranini , sweetmammy, marimari, alkost, ΕleNitSa, apis, σας ευχαριστώ με όλη μου την καρδιά... Ο Θεός να σας έχει καλά, εσάς και τις οικογένειές σας. Πήρα μια ανάσα μετά τα μηνύματά σας... Θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη του θέματος μετά το ραντεβού με τον ορθοπεδικό την Παρασκευή... Και πάλι σας ευχαριστώ καρδούλες μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ-ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΠΙΕΣΕ ΤΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΓΡΑΨΕΙ-,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΠΩΔΥΝΟ-ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ-ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΕΝΙΩΘΕΣ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΚΟΥΝΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ? ΣΑΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΕΝΑ?--

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου καλησπερα!

Δεν νομιζω να ειναι απο τις ενεσεις οι πονοι που νοιωθεις στα ποδια διοτι πηρα και εγω απο οσο ξερεις τις παλιοενεσεις αυτες και δεν ειχα τετοιο προβλημα. Παντως δεν νομιζω να ειναι κατι σοβαρο. Σκεψου οτι σε λιγο καιρο θα σου ερθει περιοδος και θα αρχισεις προσπαθειες για μωρακι!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου γλυκια!Ευχομαι και ειμαι σιγουρη πως δεν θα ειναι κατι ανησυχητικο!

Ισως χωρις να ξερω βεβαια να επηρεασαν οι ενεσεις οχι ασχημα απλα να επηρεασαν δεν μπορεις να ξερεις....Παντως οτι και να ειναι για ολα υπαρχει μια λυση αρκει να σκεφτεσαι θετικα!!Ναι?Περιμενουμε τα νεα καλη μου!!Φιλακια πολλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marinapapa έγραψε:

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ-ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΠΙΕΣΕ ΤΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΓΡΑΨΕΙ-,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΠΩΔΥΝΟ-ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ-ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΕΝΙΩΘΕΣ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΚΟΥΝΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ? ΣΑΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΕΝΑ?--

marinapapa μου, όταν ξεκίνησε το πρόβλημα στα πόδια, ήταν μετά από 2 έντονες (για τα δεδομένα μου) αθλητικές δραστηριότητες : Πήγα 2 φορές για γρήγορο περπάτημα (5 χλμ). Μπορεί να ήταν και σύμπτωση, δε λέω... Στην αρχή διαπίστωσα πως "μάγκωναν" όταν πήγαινα να σηκωθώ από την καρέκλα του γραφείου μου που διαβάζω και έχω και τον υπολογιστή μου. Μετά, το πάθαινα και όταν κατέβαινα από το αυτοκίνητο, ως συνοδηγός, δεν οδηγώ η ίδια. Δεν μπορώ να πω ότι δεν υπακούνε τα πόδια μου. Πονάνε οι κλειδώσεις και οι γοφοί μου αριστερά και δεξιά. Σαν να έχω ένα εμπόδιο ανάμεσα στους μηρούς μου και περπατάω σαν την πάπια, με πόδια πιο ανοιχτά από το κανονικό. Αυτό βέβεια ισχύσει για λίγα λεπτά, ώσπου να "ζεσταθούν" τα πόδια μου.

Μαγνητική στη μέση είχα κάνει πριν 16 μήνες, για διαφορετικό λόγο. Θα ζητήσω από τον ορθοπεδικό να ξανακάνω... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

E, TOTE ANAΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ--ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΙΑΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ-ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ---ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόμα μου σ΄ευχαριστώ και πάλι, καταλαβαίνεις τι περνάω... Aristina μου έχεις πολύ δίκιο, είναι σημαντικό να σκέφτομαι θετικά, ό,τι και αν συμβαίνει.

Πάντως, εκεί που η μόνη μου έννοια ήταν να ξεπεράσω τα προβλήματα και να γίνω μανούλα, ξαφνικά τα ξέχασα όλα και συνειδητοποίησα πόση αξία έχει να είμαι υγειής...

Κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ από την καρδιά μου. Τώρα που σας γράφω ήδη χαμογελάω :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΙ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΕΜΜΥΝΟΠΑΥΣΗ? ΓΙΑ ΠΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ;) ;) ;) :laugh: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασάκο μπορεί να σου λέω βλακείες αλλά μπας και είναι μέση; Γιατί αυτός ο πόνος σε πιάνει από τη μέση μέχρι το δαχτυλάκι του ποδιού ! Καλά έκανες και έκλεισες με ορθοπαιδικό. Αυτός θα πει σίγουρα. Και τι βλακείες για εμμηνόπαυση έλεγες χριστιανή μου; Δεν είμαστε με τα καλά μας! Μην το ξαναπεις αυτό! Αντε και περιμένουμε με αγωνία τα νέα σου!:silly: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rubela και Dominique μου σας ευχαριστώ για την υποστήριξη. Έγραψα "εμμηνόπαυση" διότι είμαι σε τεχνιτή εμμηνόπαυση, μετά την αφαίρεση κύστης από την ωοθήκη μου... Τελευταία φορά είχα περίοδο το Δεκέμβρη και η επόμενη, σύμφωνα με το γιατρό μου, θα είναι το Μάϊο... Κάνω θεραπεία με Arvekap δηλαδή, είναι το φάρμακο που σταματάει την περίοδο, και έχω παρόμοια συμτώματα με τις μανούλες μας που περνάνε κλιμακτήριο ... Αρχικα σκέφτηκα μήπως ευθύνεται το φάρμακο για τους πόνους μα ο γιατρός μου είπε ότι δεν προκαλεί πόνο στα πόδια και στη μέση... Αγωνιώ για την επίσκεψη στον ορθοπεδικό. Και πάλι σας ευχαριστώ καρδούλες μου, όλα τα κορίτσια, να είστε όλες γερές και δυνατές!

Να είστε σίγουρες πως θα σας ενημερώσω.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας παρακαλω θελω να ξερω τις γονιμες μερες μου ποτε ειναι οκυκλος μου ειναι 24 με 25..please οποια ξερει ας απαντησει.... οτανα εχεις 2 μερες πολλα υγρα και παχυρευστα, που συνοδευονται αποπνακια κατω αριστερα...συνηθως,τοτε ποτε μπορεις να κανεις μετα το υγρο:blush::dry: ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά. Μην αγχώνεσαι για μικροπράγματα. Να λέμε όλοι μας δόξα τω θεο που έχουμε την υγεία μας. Αν κοιτάξουμε λίγο γύρω μας και δούμε τη δυστυχία που υπάρχει θα καταλάβουμε πόσο τυχεροί είμαστε. Όλα είναι αντιπετωπίσιμα εκτός από το θάνατο. Φιλάκια.

Λένα μου κατ' αρχήν είσαι σε λάθος Post αλλά δεν πειράζει. Οι γόνιμες μέρες σου είναι περίπου από την 8η έως την 15η μέρα και συνήθως συνοδεύονται από υργά και πονάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ΄ευχαριστώ marouli μου, μιλάς σωστά, είμαστε όντως πολύ τυχεροί που έχουμε την υγειά μας, κυριολεκτικά το πολυτιμότερο αγαθό! Πάντως, θέλω όλα τα κορίτσια να ξέρετε πως μετά τη στήριξη και τα μηνύματά σας, το ηθικό μου αναπτερώθηκε. :)

Lena1974, αν και μπερδεύτηκες λιγάκι με το ποστ, δεν πειράζει όμως, άν θέλεις να μάθεις της γόνιμες μέρες σου, πάρε ένα τεστ ωορηξίας από το φαρμακείο, ακολούθησε τις οδηγίες και θα γνωρίζεις ποιες είναι! Εγώ είχα κύκλο 25-26 ημερών και η γόνιμες μέρες μου, δύο φορές που το τσέκαρα, ήταν η 11η-12η... Καλή επιτυχία και σε σένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου ουτε εγω ξερω τι μπορει ναι...Ευχομαι να ναι ο καιρος κ η υγρασια κ τιποτα σοβαρο...Σκεψου θετικα οσο μπορεις κ ολα θα πανε καλα!!Περιμενουμε νεα σου..

Φιλια

Κατερινα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενα γεια,συνηθως ειναι στη μεση του κυκλου οι γονιμες μερες δηλ σε ενα κυκλο 28 ημερων 13-16 πανω κατω ειναι οι γονιμες..αλλα απο γυναικα σε γυναικα αλλαζει εσενα λογικα πρεπει να ναι 11 με 13 βαλε κ δυο μερες πρι και2 μετα..Υπαρχουν και στο φαρμακειο τα τεστ ωορηξιας μπορεις να τα δοκιμασεις..Ελπιζω να βοηθησα!!

Φιλια

Κατερινα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...katerina... έγραψε:

Αναστασια μου ουτε εγω ξερω τι μπορει ναι...Ευχομαι να ναι ο καιρος κ η υγρασια κ τιποτα σοβαρο...Σκεψου θετικα οσο μπορεις κ ολα θα πανε καλα!!Περιμενουμε νεα σου..

Φιλια

Κατερινα:)

Μακάρι Κατερίνα μου, σ΄ευχαριστώ, καλημέρα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα, γύρισα από τον ορθοπεδικό, τι να πω τώρα, κάθε εμπόδιο για καλό που λέει και η παροιμία...

Η διάγνωση είναι οξεία οσφυαλγία, ο γιατρός με εξέτασε και είδε τη μαγνητική της μέσης που είχα κάνει πριν 16 μήνες και εντόπισε δισκοκήλη...

Η αγωγή μου περιλαμβάνει ενέσεις, αντιφλεγμονώδη χάπια και ξάπλα για 3 εβδομάδες... Ο γιατρός μου είπε πως αν ακολουθήσω τις οδηγίες του θα γλυτώσω την επέμβαση...

Σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον και τη θετική σας ενέργεια, είμαι χαρούμενη που δεν είναι κάτι άλλο ποιο σοβαρό, θα κάνω υπομονή και ελπίζω να πάνε όλα καλά!

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...