Μετάβαση σε περιεχόμενο

antisyliptika YASMIN


Recommended Posts

koritsakia mou geia sas!!!!

simera piga sthn gynaikologo gia test pap k gia na mou dosei antysiliptika,,,,

mou exei dosei ta YASMIN alla den exo idea ti einai,,,,,

epsaksa na bro sto internet alla den brika kati,,,,,

mou exei dosei ena bibliaraki alla den katalabeno thn tyfla mou,,,

mipos kapoia kopela exei parei yasmin????

kykloforoun sthn ellada?????

einai elafryas morfhs h barias?????

epitrepetai to tsigaro k to alkool????

apo to anxos mou simera ksexasa na rotiso,,,,

to mono pou mou eipe einai ti parenergeies mporei na exo,,,,

koritsia an kapoia exei parei as me boitheisei na katalabo ti ginetai!!!!

euxaristo polly!!!!:P :P :P :P :P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!! Δεν έχω πάρει ποτέ αντισυλληπτικά.Τα συγκεκριμένα όμως είναι από τα πιο γνωστά (τουλαχιστον εδώ στην Ελλάδα). Απλώς από γνωστές και φίλες όποιες παίρνουν παίρνουν συνήθως τα yasmin. Τίποτα άλλο δε γνωρίζω πέρα από το ότι είναι τα κλασικά αντισυλληπτικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhspera kai apo mena. Ta prwta antisiliptika poy peira htan ta Yasmin. Egw pistevw oti einai ta kalhtera gia epanafora tou kuklou ston kanoniko rythmo. Thewrw oti einai baria. Egw pou kapnizw den mou eixan dhmiourghsh kapoio problhma, oso gia to poto den pinw gia na sou pw.

Pantws an se problhmatizei toso pare thl. th giatro sou. Filia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφουλα μου μην αγχωνεσαι αγαπη μου,για τα συγκεκριμενα χαπια δεν γνωριζω αλλα τωρα ολοι δινουν τα λεγομενα νεας γενιας αντισυλληπτικα που ειναι πιο ελαφρια απο τα παλια,οποτε φανταζομαι κι αυτα τετοια θα ειναι γι αυτο μην ανησυχεις.Για το τσιγαρο τωρα χμμμμμ....καπνιζεις κι εσυ... σαν εμενα δυστυχως,αν μπορεις να το μετριασεις θα ειναι καλυτερα γενικα,ομως επειδη εισαι πολυ μικρη σε ηλικια μην ανησυχεις δεν προκειται να σε βλαψει σε σχεση με τα αντισυλληπτικα,για το αλκοολ μπορεις με μετρο.Αυτα...και φιλαααακιαααααααααααα:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia soy Ellada :)

Ki egw epairna ta Yasmin gia peripoy 2 xronia. Moy ta eixe dwsei h giatros moy sthn Ellada kai meta ta synexisa kai sth Norbhgia. Ta stamathsa perisy ton Ioylio poy eipame na prospatheisoyme gia paidaki kai o kyklos moy epanhrthe sta fysiologika apo ton Oktwbrio kai meta.

Gia to tsigaro twra... egw tha soy elega na to kopseis teleiws. Xwris na thelw na se tromaksw, mia apo tis parenergeies olwn twn antisyllhptikwn - poy oi giatroi synithws den anaferoyn, alla to grafei sto bibliaraki poy de mporeis na diabaseis... - einai oi thrombwseis sto aima. Einai mia poly sobarh katastash poy an den antimetwpistei egkaira mporei na apobei moiraia... Emfanizetai spania - etsi lene toylaxiston - eidika sthn hlikia soy (21 an thymamai?) alla h pithanothta na symbei einai megalyterh an kapnizeis.

Epishs thewrw oti einai shmantiko na diabaseis to bibliaraki. Exei poly xrhsimes plhrofories kai gia th thrombwsh, alla kai gia to ti na kaneis an ksexaseis mia mera ena xapaki - poy sigoyra tha tyxei kapoia stigmh. Mporeis na peis se kapoion diko soy na soy steilei ena koytaki apo Ellada gia na exeis to bibliaraki sta ellhnika - mporei na to parei o kathenas xwris syntagh.

Giati omws thes na pareis antisyllhptika anyway? De thes mwraki :P

Oso kai na lene oti den einai tipota kai ta pairnoyn oloi, den payoyn na einai farmaka - ormonika men, alla farmaka! Filia kai na prosexeis :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα έπαιρνα κι εγώ τα yasmin για κανένα εξάμηνο (και όταν τα σταμάτησα έπιασα τη μπέμπα μου παρεπιπτόντως...)

Εγώ θα σου πρότεινα να κόψεις τελείως το κάπνισμα, ή να διαλέξεις ανάμεσα στο κάπνισμα και τα αντισυλληπτικά. Δεν είναι να παίζεις με το ενδεχόμενο της θρόμβωσης και είναι και άλλες παρενέργειες οι οποίες δεν είναι σπάνιες. Το ίδιο ισχύει και για το αλκοόλ, αλλά ok ένα ποτηράκι κρασί ίσως μπορείς να το πιεις.

Για να μην παρεξηγηθώ αυτά μου είχε πει ο γιατρός μου όταν τα ξεκίνησα, δεν είναι είμαι εγώ η ειδική... Πάντως πέρα από αυτές τις παρενέργειες είναι από τα καλύτερα αντισυλληπτικά που κυκλοφορούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΕΓΩ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΑ YASMIN ΓΙΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ,ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΑΡΑ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΑΦΡΥΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ ΚΑΙ ΔΕΩ ΠΙΝΩ.ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΙΩΑΝΟΥΛΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ.ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΤΗΛ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κοριτσακι!

Τα συγκεκριμενα τα επαιρνα για 2 χρονια !

Ημουν πολυ ευχαριστημενη μιας και απαλλαχτηκα απο τους πονους της περιοδου εντελως!

Επινα και καπνιζα οσο τα επαιρνα κανονικα και δεν ειχα προβλημα!Βεβαια καλο ειναι να αποφευγεις αλκοολ και τσιγαρο αλλα τελοσπαντων!

Ο κυκλος μου ηταν παντα σταθερος...

Μολις τα σταματησα (οκτωβριο) ο οργανισμος μου τα επαιξε !

Δεν επανηλθε ποτε στα φυσιλογικα η περιοδος και αυτος ηταν ο λογος που επιασα τη μπεμπα μου τον επομενο Ιουνιο...

Το γεγονος μπορει να ειναι τυχαιο βεβαια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsia mou sas eyxaristo polly gia ths apantishs,,,,exei fygei ligo anxos apo pano mou!!!!

bre koritsia na sas rotiso k kati allo,,,,,

ta xapakia tha ta perno k otan exo periodo?????

ayto den mou eipe,,,,,k otan ta perno prepei thn idia wra????

sygnomh bre koritsia gia ths erotisis mou alla einai h proth fora pou tha paro antysiliptika,,,,

sas eyxaristo para polllu oles:lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφάκι μου τα YASMIN τα έπαιρνα για 2 χρόνια περίπου και έχει ένα χρόνο περίπου που τα σταμάτησα λόγω γάμου και επιθυμίας για παιδάκι. Ο κύκλος μου είχε σταθεροποιηθεί άψογα...Το μόνο αρνητικό που μπορώ να πω ήταν οτι πρίστηκα και μιας και είχα ήδη αρκετα κιλά επιβαρυνθηκα με ακόμα περισσότερα!!!Και κάτι ακόμα...Μόλις τα σταμάτησα ο κύκλος μου ήταν ότι να'ναι...Δεν ξέρω αν οφείλεται στη διακοπή του χαπιού ή στο θυρεοειδή που ανακάλυψα οτι έχω λόγω της ανωμαλίας στο κύκλο! Γιατί αγχώνεσαι καρδούλα μου; Είναι τα πιο σύγχρονα που υπαρχουν αυτη τη στιγμή...Περιμένω την επόμενη περίοδό μου για να τα ξαναρχίσω μετά τα τελευταία γεγονότα...Θα τα αρχισεις την 1η μέρα της περιόδου και θα τα παίρνεις για 20 ή 21 μέρες (όσα έχει το κουτί-δεν θυμαμαι ακριβως)...Θα τα σταματάς για 1 εβδομάδα και μετά θα ξεκινάς πάλι την ίδια μέρα που τα είχες πρωτοπάρει...Για περισσότερες διευκρινίσεις μπορούμε να τα πουμε και με πμ...Ρωτα ότι θες!!!Φιλιά Σοφάκι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eksartatai posa xapakia exei h kathe kartelitsa... An einai 21 tote ta stamatas gia mia ebdomada akribws opoy tha soy erthei kai periodos - emena moy erxotan periodos thn trith mera apo to teleytaio xapi poy epairna. An einai 28 tote den ta stamatas katholoy. Sthn kartela me ta 28, ta teleytaia 7 xapakia den exoyn ormones kai ta pairneis mono kai mono gia na mh xaseis to rythmo kai mperdepseis tis meres...exoyn kai allo xrwma moy fainetai...

Elpizw na mh se mperdepsa :) Rwta pali an thes:silly: :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα ellada μου.

Εγώ έπερνα τα yasmin γιατί είχα Πολυκιστικές οωθήκες εσύ όμως δεν ξέρω το λόγο που τα παίρνεις!!!!!Σαν παρενέργειες έιναι ότι:

1. Πρίζονται τα άκρα (πόδια κ χέρια)

2. Δεν χρειάζεται να τρώς καθόλου αλάτι γιατί τα αντισιλλυπτικά (όλες οι μάρκες)κάνουν κατακράτηση υγρών και θα παίρνεις πολύ εύκολα κιλά.

Αυτές οι παρενέργειες δεν αναφέρονται πουθενά αλλά αν ρωτήσεις την γιατρό σου θα σου τις πει:kiss:

Πάντως σε συμβουλεύω ότι εάν δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος που θα τα πάρεις να μην τα πάρεις.....Εάν είναι μόνο για αντισύλληψη μην κάνεις τον κόπο και βρες κάποια άλλη μέθοδος.Εάν πάλι είσαι από τους ανθρώπους που παίρνουν πολλά φάρμακα τότε η επιλογή είναι δική σου.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΩ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΣΙΓΑΡΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ Η ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΕ ΩΣ ΕΛΑΦΡΙΑ ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia mou eiste apithanes,,,,sas eyxaristo para polly,,,,

niki.g ta yasmin mou ta edose gia na statheropoihso ton kyklo mou giati ksepernousa tis 38 meres....exo ftasei mexri k 41 meres kyklo,,,

k katalabenetai pos einai na mhn ksereis pote tha sou erthei peiodos...

MAGDA mou, mou edose ta 28 me mia seira xoris ormones,,,,

koritsia oso afora to tsigaro,,na to kopso teleios apokleietai,,,alla na to elatoso nai,,,

axxxx ti mas kanei ayto to tsigaro,,,,:silly:

bre koritsia ayta ta pernetai xoris syntagh????

emena edo mou eipe ayth oth tha mou steilei thn synatgh sto spiti k oti einai arketa akriba,,,,

koritsia mou k paly sas eyxaristo:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ellada μου δεν νομίζω ότι είναι πολύ ακριβά εγώ δεν τα είχα γράψει...αφού θες να σταθεροποιήσεις τον κύκλο σου πάρτα αλλά να προσέξεις πολύ αυτό που σου είπα: τελείος ανάλατα φαγητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοστιζουν περιπου 10 ευρω εδω στην ελλαδα και αν τα γραψεις σε καποιο ταμειο βγαινουν περιπου στα 2 ευρω!

Εκει στη Σουηδια δε γνωριζω να σου πω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

niki.g έγραψε:

ellada μου δεν νομίζω ότι είναι πολύ ακριβά εγώ δεν τα είχα γράψει...αφού θες να σταθεροποιήσεις τον κύκλο σου πάρτα αλλά να προσέξεις πολύ αυτό που σου είπα: τελείος ανάλατα φαγητα.
εγω τα επερνα για 3 χρονια!!!!δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα.....και δεν προσεχα τιποτα!!!!κανονικα εβαζα αλατι και καπνιζα.......εξαλλου τα αντισυλληπτικα ανεβαζουν την πιεση αν εχεις ομως ηδη προβλημα με τη πιεση οποτε και δεν τα παιρνεις!!!και οσο για την αυξηση βαρους δεν περνεις κιλα και αν θες μπορεις να χασεις κιολας.υπαρχουν και τα yasmirelle!!!!!ειναι καινουργια και ειναι πιο ελαφρια ακομα απο τα yasmin.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσον αφορά τα κιλά και την κατακράτηση... Ακριβώς επειδή είχα φοβηθεί πάρα πολύ ότι θα πρηστώ και θα γίνω σαν μπαλόνι από την κατακράτηση, άρχισα και έπινα πάρα πολύ νερό. Γύρω στα 2-2,5 λίτρα την ημέρα, που τότε έπινα γύρω στο 1 μόνο την ημέρα. Συνέχισα να τρώω κανονικά και έχασα και κανα δυο κιλάκια, προφανώς από τα υγρά. Οπότε πιστεύω είναι πολύ σημαντικό να προσέξεις και τι τρως και πόσα υγρά πίνεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera ellada

ego eperna gia 2 xronia ta yasmin mou eixan pei oti einai apo ta nea antisiliptika kai einai pio elafria apo ta alla kai den me prizane toso poli oso ta proigoumena pou eperna.ase pou molis ta ekopsa mesa se 1 mina emina egkuos.min anisixeis katholou ego kapniza kai den epatha tipota (den ksero an etixe).Elpizo na se boithisa ligaki.filia polla

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω τα πηρα για 1,5 χρονο περιπου με την ελπιδα να φτιαξει ο κυκλος μου

Ο κυκλος μου πριν τη ληψη αντισυλληπτικων ηταν απο 29- 60 μερες

Μετα τη διακοπη τους μεχρι στιγμης ειναι απο 28 - 48 ημερες

Τωρα δεν ξερω αν αυτο ειναι βελτιωση ...

Οσον αφορα το τσιγαρο Ολοι οι γιατροι που ρωτησαν μου ειπαν οτι τσιγαρο και αντισυλληπτικα δεν πανε μαζι

Επειδη τους εξηγησα οτι λογω πολυ ασψημης ψυχολογιας τοτε ηταν αδυνατο να το κοψω μου ειπε τρια τσιγαρα όχι παραπανω

Προσφατα σε εξετασεις που εκανα για θρομβοφιλια φανηκε μια μικρη ταση να κανω θρομβους

Το συμπερασμα ειναι οτι κακως επαιρνα αντισυλλιπτικα και το οτι καπνιζα παραλληλα ηταν πολυ επικυνδυνο(και δεν καπνιζα μονο 3 τσιγαρα) Αν ποτε χρειαστει να ξαναπαρω θα πρεπει παραλληλα να παιρνω και αντιπηκτικη αγωγη ειπε ο γιατρος

Αυτα Ellada μου ...τι να γινει...δεν παυει να ειναι φαρμακο..καλο ειναι να προσεχεις με το τσιγαρο..δε χτυπας και μια αιματολογικη για θρομβοφιλια αν δεν εχεις κανει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου σοφακι και απο μενα.τωρα ειδα το θεμα..

να σου πω και εγω αυτα επαιρνα .τα πηρα βεβαια για 5 μηνες περιπου γιατι γενικα δεν ηθελα πολυ να παιρνω.δεν ειχα καθολου παρενεργειες.ο γιατρος μου ειχε πει οντως οτι ειναι απο τα πιο καινουργια και οτι ειναι και πολυ ελαφρια.μην φοβασαι.φιλακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia to mono pou mou ekanan htan pou mou metrisan thn piesh,,,,

den mou eipan na kano kamia allh eksetash,,,,

k den mou eipe gia poso kairo tha ta paro,,,,tha ta arxiso ton allon mina thn proth mera periodoou,,,etsi mou eipe,,

tha prospathiso na to ellatoso to tsigaro oso gia to nero,,,eimai arketa malomenh,,,

pino ena potiri thn hmera k ayto an tyxei,,,,

axxxx den exo allh epilogh,,,tha ta kano ola ayta na ginei o kuklos mou k den me noiazei tipota,,

den antexetai ayth h katastash,,,,

koritsia mou sas eyxaristo gia ths plirofories,,,

k otan kateboume ellada leo na pao ksana se gynaikologo,,,

toulaxiston na mporo na katalabeno,,,,

eyxaristo

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι,βρε Σοφουλα μου μη φοβασαι ενα σωρο γυναικες τα παιρνουν καθημερινα,μερικες για χρονια,κανε τη θεραπεια οπως σου ειπε ο γιατρος,δεν θα παθεις τιποτα,μην ανησυχεις.φιλαααακιαααα αγαπη μου;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...