Μετάβαση σε περιεχόμενο

{^ Pinontas poli nero stin egkumwsini^}


Recommended Posts

Kalimera sas kopelles mou...:)

Tha ithela na rwtisw tin eksis aporia mou...

Poso neraki tin imera pinetai???:dry:

Egw wpos gnwrizetai eimai 7 kai misi minwn egkuws...

Kai tora teleutaia {2 eudwmades} pinw para poli nero...

Mporw na sas pw sxedwn 3 litra tin imera...

Auto kanei kalo i kako???:blink:

Ston giatro mou tha paw stis 26/3...

Sas parakalw peste mou tin gnwmi sas...:huh:

{O antras mou,,,leei pws to mono kako einai pou vourw stin toualletta sunexws...

Kai me auto asteieuei fusika...:woohoo:}

Peite mou kai esus re kopelles mou...:)

Euxaristw poli nasten panta kala...

O theos mazi sas...

Filia...:kiss:

Kali eleftheria se oses egkumwnoun...:)

Na mas zisoun ta mwrakia mas,,,emeis pou exoume...:)

Kai gia oses prwspathoun gia mwraki,,,kali epitixia na exetai...:)

Sas euxwme ola ta kalitera...:woohoo: :silly: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα τζοαννα!!!!!εγω απο τοτε που έμεινα εγκυος πινω 3 λιτρα την ημερα νερο!!!!ρωτησα το γιατρο αν ειναι αυτο φυσιολογικο και μου ειπε οτι το εμβρυο αφυδατωνει τον οργανισμο μας γιαυτο και ειναι φυσιολογικο να πινουμε πολυ νερο...φιλια πολλα!!!!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tζοάννα μου καλησπέρα!!Με το καλο και το μωράκι σου!!Το νερό μονο καλο μπορεί να κάνει!!Και γω σε ολη την εγκυμοσύνη-ειμαι στον μηνα μου τωρα-λίτρα νερό!!!δεν ξερω γιατι;;;Συνεχώς δίψαγα και διψάω!!Ειναι πολύ καλο να πινουμε πολύ νερο τωρα στην εγκυμοσύνη για την αποφυγή αφυδάτωσης και εκτος αυτου ειναι πολύ ευεργετικο για ολο μας το σώμα..!!!

Φιλιά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζοαννα μου!!!!

Μονο καλο μπορει να σου κανει το νερακι!

Να πινεις οοοοσο λαχταραει η ψυχη σου..

(κι οχι με το ζορι οπως στις αναθεματησμενες διαιτες)!!!

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Εγω ολη μερα τρωω παντως και μετα σκαω για νερο!!

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Αντε περναει ο καιρος!!!!

Η κοιλιτσα με την κορακλα μεγαλωνει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πίνεις οσο θελεις

εγω λόγω προβλήματος που ειχά ως μόνη λύση μου είχε πει ο γιατρός να πίνω πάρα πάρα πολύ νερο.........

και έτσι εκανα..

δεν υπάρχει πρόβλημα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζοάννα μου καλημέρα!!!

Λοιπόν, μην σε ανησυχεί καθόλου το ότι πίνεις τόσο νερό! Όπως είπαν και τα υπόλοιπα κορίτσια ΜΟΝΟ καλό μπορεί να σου κάνει! Είναι λογικό να έχεις αυξημένη ανάγκη για υγρά τώρα στην εγκυμοσύνη!

Κι εγώ θυμάμαι ότι έπινα τουλάχιστον 2 λίτρα, μπορεί και παραπάνω! :)

Να και δύο αποσπάσματα από άρθρα στο internet που αναφέρονται σε κάποια σημεία στο θέμα του νερού κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης:

"Πίνετε άφθονο νερό: Η καλή ενυδάτωση βοηθάει σε όλες τις λειτουργίες του οργανισμού. Προσπαθείτε να πίνετε τουλάχιστον 1 με ½ λίτρο νερό την ημέρα. Η ανεπαρκής πρόσληψη νερού κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αυξάνει τη συχνότητα πρωινής ναυτίας. Επίσης, η καλή ενυδάτωση βοηθά στη μείωση της δυσκοιλιότητας, ένα πρόβλημα που συνήθως εμφανίζεται κατά τη διάρκεια μιας εγκυμοσύνης."

ΜΑΝΤΟΥΔΗΣ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ

MRCOG

ΜΑΙΕΥΤΗΡΑΣ – ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ

http://www.iator.gr/mantoudis/egkyos.htm

"Μη μειώσετε τη λήψη υγρών. Πιείτε άφοβα όσο νερό (και φυσικούς χυμούς) ζητά ο οργανισμός σας. Η συχνουρία είναι φυσιολογικό φαινόμενο της εγκυμοσύνης, καθώς η διόγκωση της μήτρας πιέζει την ουρήθρα. Είναι ανάγκη να καταναλώνετε τουλάχιστον οκτώ με δέκα ποτήρια νερό την ημέρα προκειμένου να καλύψετε τις αυξημένες ανάγκες του οργανισμού σας αλλά και του μωρού σας. Η πιθανή αφυδάτωση μπορεί να προκαλέσει επιπλοκές στην εγκυμοσύνη."

in.gr health

http://health.in.gr/gym/narticle.asp?arcode=8362

Φιλάκια!!!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tzoanna mou glikeia einai dynaton na min kanei kalo to nero........egw den pinw genika katholou:(...kai eidika stin egkimosini eixa poli priksimo..kai katakratisi ygrwn epidi den epina nero..:(twra me to zori pinw 1.5 litro:(filia polla...ante plisiazei o kairos

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ !ΕΙΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΕΓΚΥΟΣ ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟΝ 8 ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ Κ ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΙΝΩ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ!!!!ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΟΣΟ Κ ΑΝ ΠΙΝΕΙΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ !!!!ΠΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥΑΛΕΤΑ!!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ Κ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!ΕΛΕΝΗ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ!1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsaki mhn anyshxeis!!Apo thn stigmi pou to zhtaei o organismos shmainei oti to exeis anagki giati xreiazesai enydatwsh!!!Den einai kalo otan kapoios pinei me to zori megales posothtes!Opws se mia diaita.Ayto pou leme emeis oi diaitologoi (se mia diaita)einai na pinete nero oso 4-5 pothrakia,ton xeimwna, giati enydatwnete kaneis apo froyta laxanika rofhmata kai xymous kai to kalokairi ligo parapanw!Egw proswpika tous symvoulevw na pinoun normal posothtes kai an kapoios den thelei den ton piezw!Opote osa koritsakia theloun na xasoun kilakia meta thn genna as mhn to parakanoune me to neraki!!Xreiazetai isorropia!Einai mythos ayto pou exei epikrathsei!!(sygnwmmh gia ta greeklish alla exw provlima me ta ellhnika sthn proepiskopish mou vgainoun alampournezika :( ,exw dokimasei ta panta)!!

Filakiaaaa!!!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maraki_1978 έγραψε:

(sygnwmmh gia ta greeklish alla exw provlima me ta ellhnika sthn proepiskopish mou vgainoun alampournezika :( ,exw dokimasei ta panta)!!

Filakiaaaa!!!!!:kiss:

maraki_1978, αυτήν την κουβέντα είχα και με τη MITSI2 σε άλλο θέμα. Αν προτιμάς να γράφεις στα ελληνικά, δοκίμασε να μην κάνεις προεπισκόπηση και δημοσίευσε κατ'ευθείαν με ελληνικούς χαρακτήρες!

Σ'εμένα είχε πετύχει και πέτυχε και στη MITSI2!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax Τζοαννα μου κι εγω την ιδια απορια εχω για το νερακι.μια φιλη που γεννησε προσφατα ειπε να πινω αρκετο νερο την ημερα.Προσπαθω αλλα το κανω και για να μην παρω πολλα κιλα..ελπιζω οτι πινοντας νερο και ο σακος θα ναι φουλ νερακι για το μωρο κι εγω θα αποβαλλω τις τοξινες μου.Τι να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο νερό δεν έχω πιει στην ζωή μου, το πίνω τώρα που είμαι έγκυος! Μιλάμε για ..... ΔΙΨΑ!!!!!!!!! Λες και μ'είχανε σε καμιά έρημο για χρόνια πεταμένη και προσπαθώ να αναπληρώσω το νερό... Χαχαχα!!

Όσον αφορά την τουαλέτα και το θέμα με την διούρηση.. ο άντρας μου το χρονομετράει το πρώι και γελάει... Έχουν πολύ πλάκα κι αυτοί!! Προσπαθούν να το ζήσουν αλλά δεν τα καταφέρνουν να το νιώσουν όπως εμείς.. Οπότε.. ας τους αφήσουμε να κάνουν έστω κι αυτά τα χαζά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia mou poli kalimera sas...

Sas euxwme nasten oles sas kala...

Sas euxwristw poli gia tis apantiseis sas...

Diladi me liga ligia to pername oles mas auto me to neraki eee...

Dustixws egw pinnw poli nero kai meta den exw oreksei gia tipota...

Giati mou nekatwnei to stomaxei...

Ax ayti H KORASSA mou ti mou kanei...

Kathe 10 lepta thelw ena potiri nero tin imera vre koritsia...

Kai to vradi otan paw gia upno gemizw mia poukalla tou 1.5 litrou...

Kai ews to prwin den exei mesa...

Pantos sas euxaristw...

O theos mazi sas...

Kai polla filia apo mena...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΓΕΝΙΚΑ ΕΠΙΝΑ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 2 ΛΙΤΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΩΡΑ ΠΙΝΩ 3ΜΕ 4 ΛΙΤΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΤΡΕΧΩ ΚΑΙ 20 ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΑΛΕΤΑ.ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ Ο ΜΠΕΚΡΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΖΟΑΝΝΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΠΙΝΩ ΛΙΤΡΑ ΝΕΡΑΚΙ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΠΙΕΣ ΑΦΟΒΑ ΟΣΟ ΘΕΣ.ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικα πριν την εγκυμοσυνη δεν επινα και πολυ νερο. Τωρα με την εγκυμοσυνη συνεχεια πρεπει να ειμαι με ενα ποτηρι νερο στο χερι και φυσικα ενα με την τουαλετα αφου τρεχω συνεχεια για "πιπι"!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ειλικρινά σας ζηλεύω!

Είμαι 13 εβδομάδων και 2 ημερών και πίνω με το ζόρι 2 ποτήρια νερό την μέρα!

Πριν μείνω έγκυος έπινα πάντα τουλάχιστον 1 λίτρο τη μέρα και το πρώτο δίμηνο της εγκυμοσύνης καλά τα πήγαινα, αλλά τον τρίτο μήνα με έχουν ταράξει οι ναυτίες και οι εμετοί και αν πιώ λίγο παραπάνω θα ανακατευτώ σίγουρα!!!

Αρχίζω να είμαι η μόνη που τα υποφέρω όλα αυτά!!!!

Ναυτίες συνέχεια,εμετοί,φαγητό με το ζόρι,κοιλίτσα δεν έχω ακόμα,κιλά χάνω.....αναρωτιέμαι αν θα τελειώσει αυτό ποτέ,πως θα μεγαλώσει το μωράκι μου????

Α!Έκανα και την αυχενική και μου είπαν ότι όλα είναι καλά...

Εσείς τι λέτε????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sobara bre koritsia? ego de ftani pou den epina katholou nero prin tin egkimosini, tora de thelo katholou na to do giati me anakatebei. pino nero mono gia na pio ta xapia. ti bgazo me ximous, gala kai pola frouta..ke kathe treis ke ligo ke mia episkepsi sti toualeta..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpoulitsa eimai sto 5 mina ,gia tin akribia tora siga siga mpeno stin 20 ebdomada. .asta to ti trabiksa mexri tora de perigragetai..xalia eime..koilia den exo kani akoma katholou, exo oreksi mono gia sigkekrimena pragmata..eftixos mou perasan ligo oi anagoules..otan imoun sto mina sou de mou stamatousan katholou oli mera ke imoun oli mera sxedon sto krebati.pira 4 kila peripou tora ala de mou fenonte katholou..ke si xalia e?ipomoni bre mpoulitsa mou!morakia eine afta.!kali sinexia stin egkimosini sou!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...