Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δημιιουργία ωοθυλακίων


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν φυσικές μέθοδοι για την δημιουργία ωοθυλακίων (και την καλή ανάπτυξή τους) και αργότερα την πρόκληση ωορρηξίας για γυναίκες που δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα και απλά παίρνουν χάπια για να κρατήσουν ένα μωρό πιο γρήγορα.

Όπως π.χ. βιταμίνη Ε για την ενδυνάμωση του σπέρματος. Μήπως υπάρχουν βιταμίνες ή κάποια συγκεκριμένη διατροφή που θα βοηθήσει γιατί δε φημίζομαι για τη σωστή μου διατροφή... Λέω μήπως μπορώ να βοηθήσω λίγο τον εαυτό μου γιατί δε 8έλω να πάρω ξανά χάπια.

Julie σε ευχαριστώ πολύ.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η καλή διαστροφή βοηθάει στην καλή λειτουργία του οργανισμού. Η βιταμίνη Ε είναι μεταξύ άλλων βιταμίνη γονιμότητας. Όσο άριστα όμως και να τρέφεσαι, έναι, σπανίως δύο, ωοθηλάκιο θα επιλεγούν από τον οργανισμό, θα μεγαλώσουν και μετά τη ρήξη του θα απελευθερωθεί το ωάριο που θα οδηγήσει στη γονιμοποίηση. Όλα αυτά χωρίς φαρμακευτική παρέμβαση. Οι ορμόνες που δίνονται για την πολλαπλή πρόκληση ωορρηξίας αυτό προσπαθούν να προσπεράσουν:να παραχθούν περισσότερα ωάρια, άρα και περισσότερες πιθανότητες γονιμοποίησης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 υπαρχουν χαπια οχι για προκληση ωορρηξιας αλλα για τη δημιουργια ωοθηλακιων... (αν για καποιο λογο δεν παραγει ο οργανισμος της γυναικας...π.χ ορμονικες διαταραχες....πολυκυστικες...κτλ)

Τα χαπια αυτα (κλομιφαινης...τα serpafar επαιρνα εγω) βοηθουν στο να παραχθουν και να ενδυναμωσουν τα ωοθηλακια (γιατι μπορει μεν να παραγεις αλλα να ειναι μικρα και να μην οδηγησουν σε ωοθηλακιορρηξια..)

Επισης αν υπο Κ.Σ παραγεις ενα ωοθηλακιο (ικανο για γονιμοποιηση) με τα χαπια μπορει να παραξεις 2 αρα εχεις και μεγαλυτερες πιθανοτητες για διδυμα (αν ειναι ισομεγεθη....);)

Για προκληση ωορρηξιας που ρωτησες δινουν την pregnyl που ειναι μια ενεση η οποια "σπαει" τα οωθηλακια... Δεν ειναι απαραιτητη ομως....απλως για καποιους που θελουν να ξερουν ακριβως ποτε θα γινει η ωορρηξια...(εγω το δοκιμασα και δεν πετυχε... μουφιτσα..:P....ισως επειδη με συγκεκριμενο "ραντεβου" επαφης αγχωνεσαι περισσοτερο και δεν λεει...)

Ελπιζω να σε βοηθησα..:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

scarlet30 έγραψε:

bourique1983 υπαρχουν χαπια οχι για προκληση ωορρηξιας αλλα για τη δημιουργια ωοθηλακιων... (αν για καποιο λογο δεν παραγει ο οργανισμος της γυναικας...π.χ ορμονικες διαταραχες....πολυκυστικες...κτλ)

Τα χαπια αυτα (κλομιφαινης...τα serpafar επαιρνα εγω) βοηθουν στο να παραχθουν και να ενδυναμωσουν τα ωοθηλακια (γιατι μπορει μεν να παραγεις αλλα να ειναι μικρα και να μην οδηγησουν σε ωοθηλακιορρηξια..)

Επισης αν υπο Κ.Σ παραγεις ενα ωοθηλακιο (ικανο για γονιμοποιηση) με τα χαπια μπορει να παραξεις 2 αρα εχεις και μεγαλυτερες πιθανοτητες για διδυμα (αν ειναι ισομεγεθη....);)

Για προκληση ωορρηξιας που ρωτησες δινουν την pregnyl που ειναι μια ενεση η οποια "σπαει" τα οωθηλακια... Δεν ειναι απαραιτητη ομως....απλως για καποιους που θελουν να ξερουν ακριβως ποτε θα γινει η ωορρηξια...(εγω το δοκιμασα και δεν πετυχε... μουφιτσα..:P....ισως επειδη με συγκεκριμενο "ραντεβου" επαφης αγχωνεσαι περισσοτερο και δεν λεει...)

Ελπιζω να σε βοηθησα..:)

σε ευχαριστω να σαι καλα!!!!!α!!!!!και ποια ημερα τα ξεκινας;;;;
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ολα αυτα δεν τα παιρνουμε μονες μας,παντα συμβουλευομαστε πρωτα το γιατρο μας και ακολουθουμε τις οδηγιες του.Να το θυμομαστε παντα αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 τα ξεκινας την τριτη ημερα (κατα τας γραφας..:laugh: ) και τα παιρνεις για 5 μερες...

Οπως ομως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ σημειωσε η Υβοννη ΠΡΩΤΑ γιατρος... μετα χαπακια...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

scarlet30 έγραψε:

bourique1983 τα ξεκινας την τριτη ημερα (κατα τας γραφας..:laugh: ) και τα παιρνεις για 5 μερες...

Οπως ομως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ σημειωσε η Υβοννη ΠΡΩΤΑ γιατρος... μετα χαπακια...;)

ρε κοριτσια μη βαρατε!!!!!!:P :P :P το ξερω αυτο!!!!!απλα προσπαθω να καταλαβω πως λειτουργουν!!!!!:blink:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ.

Scarlet έχεις απόλυτο δίκιο ότι είναι λίγο μούφα. Εγώ τα έπαιρνα για τρεις μήνες και δεν έγινε τίποτα. Άσε που αγχώθηκα τρελά. Μόλις σταμάταγα να τα παίρνω, έπρεπε να κάνω υπέρηχο, να μετρήσουμε πάχος ενδομητρίου και ωοθυλάκια. Μετά να ενημερώσω το γιατρό και αυτός να μου πει πότε θα έρθουμε σε επαφή με τον άνδρα μου. Φρίκη!!

Σαν τον Βέγγο τρέχαμε με τον αντρούλη μου...για να μην πω για τις φοβερές ώρες που μας έλεγε...

Συνέχεια λέμε ότι πρέπει να σταματήσουμε να το σκεφτόμαστε και να χαλαρώσουμε. Με αυτόν τον τρόπο δεν γίνεται σίγουρα.

και ευχαριστώ για το link

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

milina έγραψε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ.

Scarlet έχεις απόλυτο δίκιο ότι είναι λίγο μούφα. Εγώ τα έπαιρνα για τρεις μήνες και δεν έγινε τίποτα. Άσε που αγχώθηκα τρελά. Μόλις σταμάταγα να τα παίρνω, έπρεπε να κάνω υπέρηχο, να μετρήσουμε πάχος ενδομητρίου και ωοθυλάκια. Μετά να ενημερώσω το γιατρό και αυτός να μου πει πότε θα έρθουμε σε επαφή με τον άνδρα μου. Φρίκη!!

Σαν τον Βέγγο τρέχαμε με τον αντρούλη μου...για να μην πω για τις φοβερές ώρες που μας έλεγε...

Συνέχεια λέμε ότι πρέπει να σταματήσουμε να το σκεφτόμαστε και να χαλαρώσουμε. Με αυτόν τον τρόπο δεν γίνεται σίγουρα.

και ευχαριστώ για το link

Ελπίζω όλες αυτές τις οδηγίες του γιατρού να τις ακολούθησες αφού κάνατε βασικές εξετάσεις για τον έλεγχο της γονιμότητάς σας. Στο λέω γιατί εγώ, επειδή είχα ένα παιδί, προσπάθησα για κάποια διάστημα ελεύθερα για το δεύτερο, δεν έμενα έγκυος, οπότε ξεκίνησα σχετική ήπια αγωγή, με τις ευλογίες του γιατρού μου. Μετά από ένα χρόνο ορμονικής θεραπείας διαπίστωσα ότι έχω κλειστές σάλπιγγες και υπάρχει και πρόβλημα στο σπέρμα. Δεν ξέρω τι εξετάσεις κάνατε αλλά μην επαναπαύεστε. Όποιος προνοεί πετυχαίναι ευκολότερα και γρηγορότερα το στόχο του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia kalispera,

eimai kai ego san alles kopeles me to sindromo ton polikistikon oo8ikon

kaname kai e3etaseis ola gnosta se auton ton kuklo o giatros mou mou edose ta serpafar pou ta pira opos poli kal 3erete gia 5 meres apo tin 2 mera tou kuklou.otan piga tin proth fora meta ta xapia na me dei mou eipe apla oti mono ligo paxeine to endomitrio kai tipota allo meta apo 2 meres pou 3anapiga kai 13 tou kuklou mou mou eipe oti uparxei ena oario sta 10mm kai oti to endomitrio eiani ikanopoiotiko.

tora ti einai ola ayta eilikrina den 3ero kai 8a i8ela poli tin gnomi sas

signomi an sas kourasa!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...