Μετάβαση σε περιεχόμενο

MOU EIPE NA KOPSW TELEIOS TO GALA!! EINAI DYNATON?


Recommended Posts

Κορίτσια σας ανησύχησα! Όταν είπα ότι τα ΗΙΡΡ δεν είναι κατάλληλα, το είχα διαβάσει σε ένα έντυπο της Greenpeace (νομιζω) όπου είχε λίστα με τα τρόφιμα. Δίπλα στο κάθε προϊόν είχε ένα χρώμα. Αν ήταν πράσινο είχε ελεγχθεί και ήταν κατάλληλο, αν ήταν άσπρο δεν είχαν άποψη και αν ήταν κόκκινο ήταν ακατάλληλο. Τα ΗΙΡΡ και τα Allete ήταν κόκκινα.

Καλό θα ήταν να πας στα BIO COMPANY αν έχετε εκεί και να πάρεις λίγες πατάτες και λίγα καρότα. Τι ποιο καλό από το να γνωρίζεις εσύ η ίδια το προϊόν που δίνεις στο παιδί σου. Τα βαζάκια λένε ΒΙΟ αλλά όπως έχεις προσέξει υπάρχουν πολλές πιστοποιήσεις για βιολογικά. Και το Lidl έχει βιολογικά αλλά δεν τρώγονται!

Κοίταξε πάντως να φτιάξεις τη διατροφή της κορούλας σου. Το γάλα είναι απαραίτητο. Δοκίμασε και το HOLLE που το έχουν τα ΒΙΟ καταστήματα. Είναι και αυτό καλό... Ελπίζω σύντομα να λυθεί το πρόβλημά σου! Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λενακι η γνωμη μου ειναι να παρεις σιγουρα μια δευτερη γνωμη απο παιδιατρο....δοκιμασε της και αλλες μαρκες ..καποια θα της αρεσει.....παλεψε το ...μην της κοψεις το γαλα...φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KORITSAKIA MOU SAS EYXARISTW KAI PALI POLY POLY

GIA THN ANTAPOKRISH SAS!!

ENOEITAI OTI DEN THA THS KOPSW TO GALA ME TIPOTA!!!

HDH APO EXTES THS EDWSA ENA ALLO KAI TO PINEI PIO

EYXARISTA.SYN TOU OTI DEN MOU VGAZEI SXEDON KATHOLOU

GOULITSES OPWS PRIN.THA PARW OMWS KAI THN GNWMH ENOS

ALLOU PAIDIATROU.

ATHINOULA MOU THA PSAXW GIA TO MAGAZI POU LES

KAI GIA TO GALA.KAI EGW DEN EXW EMPISTOSYNH SE OLA TA BIO.

ARGIROULA MOU AN HTAN ONTOS ALLERGIKH STO GALA DEN

THA MOU TO EDEIXNE TOSO KAIRO? VRE LES? :dry:

JOVANNAKI MOU NAI GERMANIA MENW TA TELEYTAIA 8 XRONIA

GIAYTO DEN GNWRIZETE TA GALATA POU ANAFERW!

FILAKIA SE OLES SAS!! :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχιν κοιτα να ηρεμησεις και χαλαρωσε.Πόσο καιρο ειναι που το κανει αυτο η μικρη με το γάλα; Πολλα μωρακια παρουσιαζουν μια αντιδραση κάποια στιγμη στο γαλα γιατι ειναι το μοναδικο πραγμα που παιρνουν αρα κάποια στιγμη αντιδρουν .Και συνηθως το κάνουν σε αυτη την ηλικια .Και εμενα ο γιος μου ξκινησε με το adapta to 1 εγω δεν θηλασα καθόλου βλεπεις δεν ειχα καθόλου γαλα στην ηλικα των 4μηνων και κατι πηγαμε στο γαλα δευτερης ηλικιας της ιδιας εταιριας , ξεχασα να σου αναφερω οτι μεχρι τότε το γαλα το επεινε κανονικα το γαλα αυτο το δεινανε μεσα στο νοσοκομειο και αφου το επεινε μου ειπε και η παιδιατρος να μη το αλλαξω .Οταν λοιπον ηρθε η φαση να αλλαξω το γαλα γιατι καποια στιγμη πρεπει να παρει πιο ενισχυμενο θεωρησα λογικο να παρω το adapta2 ο μικρος ομως εκλαιγεδεν ηθελε και καθε μερα και χειρότερα .Μου ειπε η παιδιατροςνα μη βιαστω οταν της ειπα να αλλαξω μαρκα μου ειπε να επειμεινω λιγο ακομα γιατι αν αλλαζα θα επρεπε να μεινω στο νεο τουλαχιστον για ενα διαστημα και ανδεν του αρεσε τι θα πηγαιναμε σε αλλο και άλλο....Αυτο μου ειπε η παιδιατρος δημιουργει χειρότερη συγχυση στο μωρο και μπορει να δημιουργησει και παλλινδρομηση (η διαφορετικοτητα της γευσης )και δυσκιλιοτητα.Ετσι επεμενα τη μια μερα επεινε 80 την αλλη 50 την αλλη 60 και να φανταστεις οτι εμεις τα 150 τα καναμε φτερο πριν .Ειχαμε φυγει διακοπες; ειχε περασει σχεδον 3 εβδομαδες και ο μικρος ανενδοτος εκει ηταν μια κοπελια και επειδη της εξηγησα τι ειχε γινει μου εδωσε να πιει ο μικρος το neslak ο φρεσκο που ειναι απο 5 μηνων και πανω .Ο μικρος ειπε κατευθειαν 120 γραμμαρια και εκλαιγε γιατι ηθελε και αλλο πηρα τη παιδιατρο καιμου ειπε ΜΠΡΑΒΟ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΚΑΙ ΔΙΝΕ ΤΟΥ ΑΥΟ και ετσι καναμε απλα επειδη το nslak εκανε πολλες κενωσεις καταληψαμε στο νουλακ το οποιοηταν το ιδιο απλα εβαπορε.Οσο αφορα το γαλα μου ξανακανε ενα σκηνικο με το γαλα στους 8 μηνες και τοτε τρωγαμε γιαουρτι και αντικαθιστουσα το γαλα με γιαουρτι το βραδινο αλλα κρατησε πολυ λιγο.Οσο αφορα τωρα τα γευματα και εγω επειδη ηταν λιποβαρης τον ξεκινησα νωρις τα γευματα .

Εμεις ειχαμε στην ηλικια των 5 μηνων

Γαλα

στις 10 φρουτοκρεμα στην αρχη λιγο αχλαδι μετα λιγο μηλο μετα μαζι και μετα λιγο μπανανα και λιγο πορτοκαλι κ.λ.π οτι νεο βαζαμε το βαζαμε ενα ενα για να μη δημιουργηθει αλλεργια

στις 1 ετρωγε το μεσσημεριανο στην αρχβη λιγο βραστη πατατα μετα λιγο καροτο καιμετα κολοκυθι το οποιο δεν το ετρωγε απλα το εβραζα και δεν το αλεθα και σιγα σιγα βαλαμε ολα τα λαχανικα

μετα στις 3 ειχε γαλα μετα αμα ξυπναγε κρεμα βανιλια και το βραδυ πριν κοιμηθει το γαλα του.

κοντα στον 6 μηνα βαλαμε και κοτοπουλο και μετα μοσχαρι και τρωγαμε εναλλαξ .

Εμενα δεν με αφηνε ποτε στα βαζακια ειναι ολο συντηρητικα .Να δωσεις ενα επειδη εισαι κτος ενταξει αλλα συνεχεια φαντασου να ετρωγες εσυ καθημερινα ετοιματζιδικα τι στομαχι θα εκανες.

Αλλωστε κυκλοφορουν ετοιμα δοχεια στο εμποριο (ταπερ) για την τοποθετηση του φαγητου καιμην τρελλαθουμε ποση ωρα θελει για να βρασει η πατατα η το κοτοπουλο .Επισης μαγειρευα για 2 μερες πολλες φορες το εβαζα στο ψυγειο μετα το ζεσταινα και ηταν ολα μια χαρα.

επισης νερακιτης δινεις; γιατι μπορεινα διψαει ειδικα αν της δινεις στερεα τροφη ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΕ .

δΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ ΠΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΜΑΚΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΖΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΕΛΟΓΙΑΤΡΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Λενακι μου τι ειναι αυτα που βλέπω? Ειναι τρελος ο ανθρωπος?

Και αλλεργια να ειχε βρε παιδια ετσι θα την διαγνωσει? Σταματωντας το γαλα? Θα τρελαθουμε τελειως?

Κοιταξε φιλαναδα μου να βρεις αλλο γιατρό...να μου προσεχει την νυφουλα μου και μην μου αγχωνεσε! Ολα καλα και με το καλο να ξεκινησεις το δικο σου γαλα...ολα καλητερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

moy to kane kai mena ayto ena diastima kai anakalipsa oti den ithele thiles silikonis alla kaoytsoyk... eno tosoys mhnes epine me aytes kai to mpimpero den ithele kai tis peira tis chicco to fisiologiko exei kati mpalonia ta mwrakia poy thilazoyn theloyn pio xontres thiles!

DIKIMASETO KAIAYTO

einai poli noris gia to stomaxaki toy krema!!

oso gia na tis kopseis to gala teleios den to exw ksanakousei, an exei kapio provlima me to gala partis antialergiko aLLA TO GALA KOMMENO APO POY KAI OS POY ALLAKSE GIATRO KOPELA MOY

FILAKIA POLLA

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lenaki και μενα μου εκανε ο δικος μου κατι σχεδια με το γαλα οταν ηταν 4 μηνων... επινε το μισο και μετα αρχιζε να κλαιει και να σφιγγεται τοσο που κοκκινιζε το προσωπακι του... η δικια μου η παιδιατρος μου ειπε να το αραιωσω με περισσοτερο νερακι... εγω παιρνω το almiron και η δοση που γραφει επανω ειναι 1 μεζουρα ανα 30 ml... εγω λοιπον το εκανα 1 μεζουρα ανα 40ml... απο τοτε δεν εχει προβλημα και το πινει μια χαρα... μηπως θελει και η δικια σου μπεμπουλα να το αραιωσεις λιγακι πην τυχων της πεφτει βαρυ...; σου ευχομαι να βρειτε λυση για να μην κοψει το γαλατακι της...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

καταρχιν κοιτα να ηρεμησεις και χαλαρωσε.Πόσο καιρο ειναι που το κανει αυτο η μικρη με το γάλα; Πολλα μωρακια παρουσιαζουν μια αντιδραση κάποια στιγμη στο γαλα γιατι ειναι το μοναδικο πραγμα που παιρνουν αρα κάποια στιγμη αντιδρουν .Και συνηθως το κάνουν σε αυτη την ηλικια .Και εμενα ο γιος μου ξκινησε με το adapta to 1 εγω δεν θηλασα καθόλου βλεπεις δεν ειχα καθόλου γαλα στην ηλικα των 4μηνων και κατι πηγαμε στο γαλα δευτερης ηλικιας της ιδιας εταιριας , ξεχασα να σου αναφερω οτι μεχρι τότε το γαλα το επεινε κανονικα το γαλα αυτο το δεινανε μεσα στο νοσοκομειο και αφου το επεινε μου ειπε και η παιδιατρος να μη το αλλαξω .Οταν λοιπον ηρθε η φαση να αλλαξω το γαλα γιατι καποια στιγμη πρεπει να παρει πιο ενισχυμενο θεωρησα λογικο να παρω το adapta2 ο μικρος ομως εκλαιγεδεν ηθελε και καθε μερα και χειρότερα .Μου ειπε η παιδιατροςνα μη βιαστω οταν της ειπα να αλλαξω μαρκα μου ειπε να επειμεινω λιγο ακομα γιατι αν αλλαζα θα επρεπε να μεινω στο νεο τουλαχιστον για ενα διαστημα και ανδεν του αρεσε τι θα πηγαιναμε σε αλλο και άλλο....Αυτο μου ειπε η παιδιατρος δημιουργει χειρότερη συγχυση στο μωρο και μπορει να δημιουργησει και παλλινδρομηση (η διαφορετικοτητα της γευσης )και δυσκιλιοτητα.Ετσι επεμενα τη μια μερα επεινε 80 την αλλη 50 την αλλη 60 και να φανταστεις οτι εμεις τα 150 τα καναμε φτερο πριν .Ειχαμε φυγει διακοπες; ειχε περασει σχεδον 3 εβδομαδες και ο μικρος ανενδοτος εκει ηταν μια κοπελια και επειδη της εξηγησα τι ειχε γινει μου εδωσε να πιει ο μικρος το neslak ο φρεσκο που ειναι απο 5 μηνων και πανω .Ο μικρος ειπε κατευθειαν 120 γραμμαρια και εκλαιγε γιατι ηθελε και αλλο πηρα τη παιδιατρο καιμου ειπε ΜΠΡΑΒΟ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΚΑΙ ΔΙΝΕ ΤΟΥ ΑΥΟ και ετσι καναμε απλα επειδη το nslak εκανε πολλες κενωσεις καταληψαμε στο νουλακ το οποιοηταν το ιδιο απλα εβαπορε.Οσο αφορα το γαλα μου ξανακανε ενα σκηνικο με το γαλα στους 8 μηνες και τοτε τρωγαμε γιαουρτι και αντικαθιστουσα το γαλα με γιαουρτι το βραδινο αλλα κρατησε πολυ λιγο.Οσο αφορα τωρα τα γευματα και εγω επειδη ηταν λιποβαρης τον ξεκινησα νωρις τα γευματα .

Εμεις ειχαμε στην ηλικια των 5 μηνων

Γαλα

στις 10 φρουτοκρεμα στην αρχη λιγο αχλαδι μετα λιγο μηλο μετα μαζι και μετα λιγο μπανανα και λιγο πορτοκαλι κ.λ.π οτι νεο βαζαμε το βαζαμε ενα ενα για να μη δημιουργηθει αλλεργια

στις 1 ετρωγε το μεσσημεριανο στην αρχβη λιγο βραστη πατατα μετα λιγο καροτο καιμετα κολοκυθι το οποιο δεν το ετρωγε απλα το εβραζα και δεν το αλεθα και σιγα σιγα βαλαμε ολα τα λαχανικα

μετα στις 3 ειχε γαλα μετα αμα ξυπναγε κρεμα βανιλια και το βραδυ πριν κοιμηθει το γαλα του.

κοντα στον 6 μηνα βαλαμε και κοτοπουλο και μετα μοσχαρι και τρωγαμε εναλλαξ .

Εμενα δεν με αφηνε ποτε στα βαζακια ειναι ολο συντηρητικα .Να δωσεις ενα επειδη εισαι κτος ενταξει αλλα συνεχεια φαντασου να ετρωγες εσυ καθημερινα ετοιματζιδικα τι στομαχι θα εκανες.

Αλλωστε κυκλοφορουν ετοιμα δοχεια στο εμποριο (ταπερ) για την τοποθετηση του φαγητου καιμην τρελλαθουμε ποση ωρα θελει για να βρασει η πατατα η το κοτοπουλο .Επισης μαγειρευα για 2 μερες πολλες φορες το εβαζα στο ψυγειο μετα το ζεσταινα και ηταν ολα μια χαρα.

επισης νερακιτης δινεις; γιατι μπορεινα διψαει ειδικα αν της δινεις στερεα τροφη ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΕ .

δΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ ΠΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΜΑΚΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΖΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΕΛΟΓΙΑΤΡΟ

BANIA MOU SE EYXARISTW POLY POU MOU APANTHSES OPOS KAI OLA TA KORITSIA.

H MIKRH TO KANEI AYTO ME TO GALA PERIPOU 3 EVDOMADES.

AYTHN THN EVDOMADA THA DW ALLH PAIDIATRO NA DOUME TI THA MOU PEI.

YPOPSIAZOMAI PWS EXEI DYSANEXIA STHN LACTOZH GIATI ME TO PRWTO GALA POU THS EDINA EVGAZE POLLES GOULITSES MEXRI KAI TO EPOMENO GEYMA.

ME AYTO POU THS DINW APO PROXTES VGAZEI PALI ALLA OXI KAI TOSO POLY.

VEVAIA DEN MPORW NA EIMAI SIGOURH TI EXEI KAI ANHSYXW.

KLAEI KAI ME AYTO TO GALA ALLA MONO STHN ARXH.META STAMATAEI KAI TI PINEI! SHMERA TO APOGEYMA DEN ITHELE ME TIPOTA NA TO VALEI STO STOMA THS KAI ANAGASTIKA KAI THS EDWSA POLTO KAROTO.META HPIE KAI GALA GYRW STA 80gr GIATI DIPSASE MALLON.

ESY ARXISES TA FROUTA AFOU EKLEISE TON 5 MHNA H PRIN?

KAI AN NAI POSO TOU EDWSES TIS PROTES FORES?

EMENA MOU EIPE NA TA ARXISW APO TWRA ALLA NOMIZW PWS EINAI NWRIS.

KAI ENOEITE OTI EIMAI KATA TWN VAZAKIWN KAI OTI THELW NA TA MAGEIREYW OLA MONH MOU!!

EYXARISTW KAI PALI! FILAKIA!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALHMERA KORITSIA!! :)

TO PROVLHMA ENTOPISTIKE TELIKA!

EPISKEFTIKA ALLH PAIDIATRO THS OPOIAS THS

EIPA OTI SYMVAINEI KAI ME ESTEILE GIA YPERHXO

STHN MIKRH O OPOIOS EDEIXE PWS EXEI PALINDROMHSH!

MOU EDWSE EIDIKO GALA NA PINEI.HPIE PRIN LIGO KAI

TWRA KOIMATAI.SE KANA 2 EVDOMADES EIPE NA PERIMENOUME

APOTELESMATA. ANTE KAI EIXA SKASEI!!

FILAKIA SE OLES!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άντε μπράβο Λενάκι. Το θέμα ήταν να ανακαλύψετε το πρόβλημα.. Τώρα αντιμετωπίζεται!

Με την καινούργια παιδίατρο θα συνεχίσετε?

Άντε και καλή όρεξη στο νινάκι σου! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο βρε Λενακι μου επιτέλους!!

Ειδες και ο αλλος ο @#$#$#% εκανε τηλεπαθητικη διαγνωση! Ουφ τι άλλο θα δούμε!?!?

Περιμένουμε νέα σε δυο βδομάδες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...