Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμος αλλα το γαλα....μμμ


Recommended Posts

Κοριτσια ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ σε αυτην την κατηγορια...αλλα τωρα που γεννησα ηρθε η ωρα να μαθω περισσοτερα γυρω απο την διατροφη του μωρου και τον θηλασμο.

Γεννησα στις 5 Μαρτιου - ειμαστε σχεδον 1 εβδομαδας- και η αληθεια ειναι οτι στο μαιευτηριο παιδευτηκα παρα πολυ με το θηλασμο...Δεν επιανε τη θηλη, εκνευριζοταν γιατι δεν ειχα κατι να της βγαλω τα πρωτα 24ωρα...Συν οτι με τσατισε ενα παιδιατρος στην κλινικη που μου τα εχωσε για τον θηλασμο χωρις λογο και με εκανε να αποκαρδιωθω (τελος παντων τα ακουσε μετα ασχημα!!!!:angry: )

Τωρα που γυρισαμε σπιτι οταν ερχεται η ωρα του φαγητου (και ειναι συχνα!!!) ξεκιναω παντα με το στηθος (οπως μου ειπε δικια μου παιδιατρος)και μετα δινω συμπληρωμα το γαλα το Φριζολακ (εως 60 ml αλλα ποτε δεν τρωει 60 συνηθως γυρω στα 30). Ευτυχως η μικρη μου πιανει τωρα καλα την θηλη και την αρπαζει σωστα αλλα η απορια μου ειναι-

1) το γαλα μου φαινεται να ειναι αρυ ακομα (δεν ειναι ασπρο ή κιτρινο ιδιαιτερα αλλα μαλλον προς διαφανες)

2) πως θα ξερω οτι κατεβαζει ποσοτητα? Την αφηνω μαξιμουμ 15 λεπτα σε καθε στηθος αλλα στο 5 λεπτο θελει παροτρυνση γιατι την παιρνει ο υπνος

οποτε θηλαζουμε γυρω στα 8 λεπτα με 10

3) ενω στο μαιευτηριο τις 2 τελευταιες μερες ηταν σκληρο το καθε στηθος τωρα βλεπω οτι ειναι μαλακο και χαλαρο...Μηπως δεν εχω γαλα?

Κοριτσια θα με βοηθησετε πολυ αν με κατατοπισετε - εαν γνωριζετε...

ΦΙΛΑΚΙΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιω μου καλησπερα !Να σου ζησει η μπεμπα σου !!!Κι εγω ειχα προβλημα και μαλιστα ματωνα κιολας!!Τον αφηνα μονο 5 η 10 λεπτα στο καθε στηθος γιατι μετα πονουσα!!Στη συνεχεια του εδινα 30 με 40 ml τις πρωτες 4- 5 μερες!!Ετσι ξεκινησα ξενο γαλα S 26 και επινε μεχρι εχθες 60 ml τη καθε φορα(καθε 3 ωρες).Βεβαια οταν καπως οι πληγες υποχωρησαν στις 8 μερες , εβγαζα το γαλα με θηλαστρο και του εδινα 1 με 2 γευματα των 60 ml τη μερα!!Ο μπεμπουλης ειναι 15 ημερων τωρα και του δινω 90 ml ξενο καθε 3.5 ωρες και μια με δυο φορες αντλω δικο μου και ευτυχως απο την αρχη μεχρι τωρα δεν μου γκρινιαζει!!Φαινεται να χορταινει!!Μηπως να δοκιμαζες με ενα απλο θηλαστρο να δεις ποσο γαλα βγαζεις σε 15 λεπτα για καθε στηθος?Εγω παντως με την αντλια σε 15 λεπτα βγαζω 20 με 30 ml 1 με δυο φορες την ημερα οποτε μαλλον ειναι λιγο!!Τι να πω ευχομαι να βοηθησα κι οχι να σε μπερδεψα γιατι κι εγω πρωτη φορα θηλαζω...Φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποτε να δωσω 90ml ξενο? Εμεις ειμαστε 1 εβδομαδας...

Μετα τις 10 ημερες ή οταν πιει και τα 60ml? Aκομα δεν τα ηπιε...Οσο για το θηλαστρο θα το δοκιμασω...να δω. Εχω ενα της MEDELA.

Σε ευχαριστω!

WE'll keep in touch!!!

ΦΙΛΙΑ

mom3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ έγραψε:

Κοριτσια ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ σε αυτην την κατηγορια...αλλα τωρα που γεννησα ηρθε η ωρα να μαθω περισσοτερα γυρω απο την διατροφη του μωρου και τον θηλασμο.

Γεννησα στις 5 Μαρτιου - ειμαστε σχεδον 1 εβδομαδας- και η αληθεια ειναι οτι στο μαιευτηριο παιδευτηκα παρα πολυ με το θηλασμο...Δεν επιανε τη θηλη, εκνευριζοταν γιατι δεν ειχα κατι να της βγαλω τα πρωτα 24ωρα...Συν οτι με τσατισε ενα παιδιατρος στην κλινικη που μου τα εχωσε για τον θηλασμο χωρις λογο και με εκανε να αποκαρδιωθω (τελος παντων τα ακουσε μετα ασχημα!!!!:angry: )

Τωρα που γυρισαμε σπιτι οταν ερχεται η ωρα του φαγητου (και ειναι συχνα!!!) ξεκιναω παντα με το στηθος (οπως μου ειπε δικια μου παιδιατρος)και μετα δινω συμπληρωμα το γαλα το Φριζολακ (εως 60 ml αλλα ποτε δεν τρωει 60 συνηθως γυρω στα 30). Ευτυχως η μικρη μου πιανει τωρα καλα την θηλη και την αρπαζει σωστα αλλα η απορια μου ειναι-

1) το γαλα μου φαινεται να ειναι αρυ ακομα (δεν ειναι ασπρο ή κιτρινο ιδιαιτερα αλλα μαλλον προς διαφανες)

2) πως θα ξερω οτι κατεβαζει ποσοτητα? Την αφηνω μαξιμουμ 15 λεπτα σε καθε στηθος αλλα στο 5 λεπτο θελει παροτρυνση γιατι την παιρνει ο υπνος

οποτε θηλαζουμε γυρω στα 8 λεπτα με 10

3) ενω στο μαιευτηριο τις 2 τελευταιες μερες ηταν σκληρο το καθε στηθος τωρα βλεπω οτι ειναι μαλακο και χαλαρο...Μηπως δεν εχω γαλα?

Κοριτσια θα με βοηθησετε πολυ αν με κατατοπισετε - εαν γνωριζετε...

ΦΙΛΑΚΙΑ!!!!

Να σου ζήσει το μωράκι σου, σου εύχομαι νά 'ναι πάντα γερό και χαρούμενο:)

λοιπόν, το μυστικό στον θηλασμό είναι η αρχή. Στο μαιευτήριο τί σου είπαν και τσακώθηκες αλήθεια, μήπως ότι δεν έχεις γάλα, μήπως ότι δεν φτάνει, ή κανένα άλλο παραμύθι; Μπράβο σου που...τσακώθηκες γιατί στα μαιευετήρια συνήθως προσπαθούν με διάφορους τρόπους να δυσκολέψουν τον θηλασμό για να καταλήξεις στο ξένο γάλα. Φαντάζεσαι τους λόγους έτσι δεν είναι;

Λοιπόν, αυτά που σου λέει η παιδίατρός σου είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ.

΄Στο μωρό πρέπει να δίνεις μόνο το δικό σου γάλα. Το δικό σου αρκεί. Αν όμως του δίνεις και ξένο το δικό σου θα μειωθεί σιγά-σιγά και στο τέλος θα καταλήξεις να του δίνεις μόνο ξένο. Όλοι οι διεθνείς οργανισμοί συνιστούν αποκλειστικό μητρικό θηλασμό για τουλάχιστον ένα εξάμηνο. Στο διάστημα αυτό δεν πρέπει να δίνεις στο μωρό τίποτα άλλο εκτός από το γάλα σου. Και βέβαια ο θηλασμός είναι χωρίς ωράριο.

Είναι επίσης ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ το δεκαπεντάλεπτο που τηρείς. Πρέπει να αφήνεις το μωρό στο στήθος για όσο θέλει και όποτε θέλει. Τα μωρά στην αρχή μπορεί να είναι δύο τρεις ώρες στο στήθος και μετά από λίγο να ξαναθέλουν. Αυτό γίνεται μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία, δηλαδή περίπου το πρώτο δίμηνο, και ίσως και αργότερα, στις φάσεις της ταχείας ανάπτυξης.

Εάν θέλεις να θηλάσεις και να προσφέρεις το καλύτερο στο μωρό σου να το βάζεις στο στήθος όποτε θέλει, να το αφήνεις για όση ώρα θέλει, και αν κοιμάται γρήγορα , να το ξυπνάς να συνεχίζει (με τσιμπιματάκια, ή να το έχεις γυμνό πάνω στο δέρμα σου, μόνο με την πάνα) και αν δείχνει να χάνει το ενδιαφέρον του στο ένα στήθος να το βάζεις στο άλλο.

Σε κάθε περίπτωση ΜΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ.

Αν πιέζεις το στήθος σου και το γάλα που βγαίνει σου φαίνεται αραιό είναι φυσιολογικό, έτσι είναι το αρχικό γάλα, αυτό που πίνει το παιδί στην αρχή για να ξεδιψάσει και αυτό επίσης που έχει και τα αντισώματα (που κανένα ξένο δεν έχει). Μετά ακολουθεί το πιο πλούσιο γάλα και πρέπει να το αφήνεις αρκετή ώρα, να μην το κόβεις για να πάρει το τελικό γάλα που είναι και το πιο πλούσιο σε λιπαρά, αυτό που θα το κάνει να πάρει βάρος. Το γάλα όλων των γυναικών φτάνει για το παιδί ή τα παιδιά τους (π.χ. δίδυμα). Μην ανησυχείς, θα έχεις όσο γάλα χρειάζεται το μωρό σου αν δεν δίνεις ξένο και το βάζεις συχνά στο στήθος (μην αφήνεις να περνάνε πάνω από δύο ώρες-τρεις ώρες αν κοιμάται πολύ). Μην δοκιμάσεις να βγάλεις γάλα με θήλαστρο για να δεις πόσο γάλα βγάζεις είναι λάθος μέθοδος, γιατί μπορεί με το θήλαστρο να μην βγάζεις και καθόλου. Το μωρό σου βγάζει όσο θέλει, να είσαι σίγουρη, οι θηλαστικές κινήσεις του μωρού δεν συγκρίνονται με αυτές του θήλαστρου, αλλά αλλιώς λειτουργείς και εσύ με το μωρό και αλλιώς με ένα ψυχρό μηχάνημα!

Μην ανησυχείς για το μαλακό στήθος, μόνο μην δίνεις ξένο, και θήλαζε συχνά χωρίς κανένα ωράριο! Να ξυπνάς όμως το μωρό όταν κοιμάται τόσο σύντομα, και όταν δείχνει να βαριέται να αλλάζεις στήθος. Να το αφήνεις όσο το δυνατό περισσότερη ώρα, ποτέ να μην το "κόβεις"

Δυστυχώς οι περισσότεροι παιδίατροι είναι τελείως άσχετοι με τον θηλασμό ή και εχθρικοί. Είναι ένας από τους λόγους των απαράδεκτα χαμηλών ποσοστών θηλασμού στην χώρα μας.:(

Στο φόρουμ μπορείς να διαβάσεις προηγούμενες σχετικές συζητήσεις, και να προσέξεις ιδιαίτερα αυτά που λέει η κα. Αγλαία.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει το μωρακι σου! γιατι δινεις συμπληρωμα? γιατι κρατας ωρα στο θηλασμο?οθηλασμος δεν εχει ωρα ειδηκα τις πρωτες μερες μπορει να θηλαζεις ασταματητα(εγω θυμαμαι ηθελε να παω τουαλετα και δεν μπορουσα να σηκωθω, ειχα βγαλει ριζες στον καναπε)το γαλα στην αρχη ετσι ειναι σχεδον διαφανο και οσο θηλαζει ερχεται το πιο παχυρευστο και πιο πλουσιο σε θερμιδες γαλα!για το αν σιτιζεται καλα το μωρακι σου θα το δεις απο τις πανες που βρεχει για την ωρα θα πρεπει να βρεχει 6-8 πανες το 24ωρο

οσο θα δινεις συμπληρωμα θα μειωνεται το γαλα σου γιατι δεν θα δινει εντολη για ζητηση αρα δεν θα υπαρχει η αναλλογη προσφορα

οτι αλλο θες ειμαστε εδω!

θηλαστρο δεν χρειαζεσαι αν εισαι κοντα στο μωρακι σου ασε που ενα λαθος θηλαστρο μπορει να σου μειωσει την παραγωγη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Να σου ζήσει το μωράκι σου, σου εύχομαι νά 'ναι πάντα γερό και χαρούμενο:)

λοιπόν, το μυστικό στον θηλασμό είναι η αρχή. Στο μαιευτήριο τί σου είπαν και τσακώθηκες αλήθεια, μήπως ότι δεν έχεις γάλα, μήπως ότι δεν φτάνει, ή κανένα άλλο παραμύθι; Μπράβο σου που...τσακώθηκες γιατί στα μαιευετήρια συνήθως προσπαθούν με διάφορους τρόπους να δυσκολέψουν τον θηλασμό για να καταλήξεις στο ξένο γάλα. Φαντάζεσαι τους λόγους έτσι δεν είναι;

Λοιπόν, αυτά που σου λέει η παιδίατρός σου είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ.

΄Στο μωρό πρέπει να δίνεις μόνο το δικό σου γάλα. Το δικό σου αρκεί. Αν όμως του δίνεις και ξένο το δικό σου θα μειωθεί σιγά-σιγά και στο τέλος θα καταλήξεις να του δίνεις μόνο ξένο. Όλοι οι διεθνείς οργανισμοί συνιστούν αποκλειστικό μητρικό θηλασμό για τουλάχιστον ένα εξάμηνο. Στο διάστημα αυτό δεν πρέπει να δίνεις στο μωρό τίποτα άλλο εκτός από το γάλα σου. Και βέβαια ο θηλασμός είναι χωρίς ωράριο.

Είναι επίσης ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ το δεκαπεντάλεπτο που τηρείς. Πρέπει να αφήνεις το μωρό στο στήθος για όσο θέλει και όποτε θέλει. Τα μωρά στην αρχή μπορεί να είναι δύο τρεις ώρες στο στήθος και μετά από λίγο να ξαναθέλουν. Αυτό γίνεται μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία, δηλαδή περίπου το πρώτο δίμηνο, και ίσως και αργότερα, στις φάσεις της ταχείας ανάπτυξης.

Εάν θέλεις να θηλάσεις και να προσφέρεις το καλύτερο στο μωρό σου να το βάζεις στο στήθος όποτε θέλει, να το αφήνεις για όση ώρα θέλει, και αν κοιμάται γρήγορα , να το ξυπνάς να συνεχίζει (με τσιμπιματάκια, ή να το έχεις γυμνό πάνω στο δέρμα σου, μόνο με την πάνα) και αν δείχνει να χάνει το ενδιαφέρον του στο ένα στήθος να το βάζεις στο άλλο.

Σε κάθε περίπτωση ΜΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ.

Αν πιέζεις το στήθος σου και το γάλα που βγαίνει σου φαίνεται αραιό είναι φυσιολογικό, έτσι είναι το αρχικό γάλα, αυτό που πίνει το παιδί στην αρχή για να ξεδιψάσει και αυτό επίσης που έχει και τα αντισώματα (που κανένα ξένο δεν έχει). Μετά ακολουθεί το πιο πλούσιο γάλα και πρέπει να το αφήνεις αρκετή ώρα, να μην το κόβεις για να πάρει το τελικό γάλα που είναι και το πιο πλούσιο σε λιπαρά, αυτό που θα το κάνει να πάρει βάρος. Το γάλα όλων των γυναικών φτάνει για το παιδί ή τα παιδιά τους (π.χ. δίδυμα). Μην ανησυχείς, θα έχεις όσο γάλα χρειάζεται το μωρό σου αν δεν δίνεις ξένο και το βάζεις συχνά στο στήθος (μην αφήνεις να περνάνε πάνω από δύο ώρες-τρεις ώρες αν κοιμάται πολύ). Μην δοκιμάσεις να βγάλεις γάλα με θήλαστρο για να δεις πόσο γάλα βγάζεις είναι λάθος μέθοδος, γιατί μπορεί με το θήλαστρο να μην βγάζεις και καθόλου. Το μωρό σου βγάζει όσο θέλει, να είσαι σίγουρη, οι θηλαστικές κινήσεις του μωρού δεν συγκρίνονται με αυτές του θήλαστρου, αλλά αλλιώς λειτουργείς και εσύ με το μωρό και αλλιώς με ένα ψυχρό μηχάνημα!

Μην ανησυχείς για το μαλακό στήθος, μόνο μην δίνεις ξένο, και θήλαζε συχνά χωρίς κανένα ωράριο! Να ξυπνάς όμως το μωρό όταν κοιμάται τόσο σύντομα, και όταν δείχνει να βαριέται να αλλάζεις στήθος. Να το αφήνεις όσο το δυνατό περισσότερη ώρα, ποτέ να μην το "κόβεις"

Δυστυχώς οι περισσότεροι παιδίατροι είναι τελείως άσχετοι με τον θηλασμό ή και εχθρικοί. Είναι ένας από τους λόγους των απαράδεκτα χαμηλών ποσοστών θηλασμού στην χώρα μας.:(

Στο φόρουμ μπορείς να διαβάσεις προηγούμενες σχετικές συζητήσεις, και να προσέξεις ιδιαίτερα αυτά που λέει η κα. Αγλαία.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ, σου λέω απλά, σταμάτα το ξένο και θήλαζε! Το μωρό σου δεν θα μείνει νηστικό!!! Όσο πιο θηλάζει τόσο πιο πολύ γάλα θα παράγεις. Το γάλα όλων των γυναικών φτάνει για θηλάσουν τα παιδιά τους. Όλα τα άλλα είναι παραμύθια για να μας οδηγήσουν στο ξένο. Μην πέσεις στην παγίδα και μην έχεις καμία ανασφάλεια για το γάλα σου, κοίτα και τις πάνες του όπως σου είπε η Pebi. Η φύση μας έκανε απόλυτα ικανές να θρέφουμε όχι ένα αλλά πολλά παιδιά παράλληλα. Πέτα θήλαστρα, σκόνες και αποστειρωτές. Εγώ δεν αγόρασα ποτέ, γιατί στην ουσία, δεν χρειάζονται εκτός και αν σε πείσουν ότι χρειάζονται....;)

Καλή συνέχεια, και μπράβο σου που ενδιαφέρεσαι και αγωνίζεσαι για το καλύτερο, τώρα που είναι νωρίς....:), μετά είναι δύσκολο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

shmfwnw apolita me thn argw ,to megalitero lathos pou kanoun oi gynaikes einai na akoune tous paidiatrous gia to thilasmo .oi paidiatroi den kseroun tipota gia ton thilasmo giati den to didaktikane oute einai h idikothta tous .an thes na matheis apefthinsou se idikous kai autoi einai oi simbouloi mhtrikou thilasmou kai oi maies .oi paidiatroi asxolounte me ioseis twn paidiwn kai oxi me to masto mas .kai eksalou ta pernoun xontra apo tis galaktobiomixanies oloi tous .

ase to paidi oso thelei sto stitthos na kanei thn douleia tou dhladh na faei kai na sou afksisei thn paragogh sou.an to allazeis masto kantw ana 20 lepta h kai parapano gia na exei piei apo to paxi gala .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ πως πας;

Δεν καταλαβαίνω γιατί σου είπαν να δώσεις συμπλήρωμα. Τι πιο όμορφο για το παιδί την ώρα που τρώει να μυρίζει το στήθος σου και να νιώθει ασφάλεια. Όλα είναι καινούρια γι αυτό και μόνο η αγκαλιά σου και το στήθος σου το ηρεμούν.

Ελπίζω να κόψεις το συμπλήρωμα και να πάνε όλα καλά. Όπως και να εχει οι πρώτες μέρες είναι πάντα δύσκολες. Και ιδίως όταν η μάνα είναι πρωτάρα.

Στην πρώτη μαστίτιδα το ένα στήθος δεν έβγαζε σταγόνα γάλα απο εκεί που μπορούσα να ταϊσω 10 παιδιά. Μετά επανήλθε στα κανονικά του βάζοντας το παιδί συνέχεια στο στήθος.

Τώρα στην 4η μαστίτιδα (ναι ναι, ξέρω, τα κατάφερα πάλι) μια από τα ίδια. Από εκεί που είχε μπόλικο, έχει φουσκώσει και βγάζει με λιγότερη ροή. Δεν το βάζω κάτω και δεν ανησυχώ και ελπίζω να κάνεις και εσύ το ίδιο.

Μέσα από τον θηλασμό χαίρεσαι τις ιδιαίτερες στιγμές με το μωρό σου. Και αν τον κόψεις, χάνονται.

Υπομονή και στο κάτω κάτω αν πεινάει το βάζεις πιο συχνά στο στήθος μέχρι να αυξηθεί η παραγωγή. Και μην αγχωνεσαι ολυτε να στεναχωριέσαι γιατί κάνεις τα πράγματα πιο δύσκολα. Εγώ της χαμογελώ την ώρα που τρώει και μόλις φάει σου σκάει το πιο γλυκό της χαμόγελο και λιώνω.....

Να σου ζήσει και να είστε πάντα χαρούμενοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KOΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ!!!

Απο χτες το απογευμα τρωει ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ!

Ειμαι πολυ χαρουμενη αν και ανησυχω μηπως δεν χορταινει! Δειχνει ηρεμη και ειναι πιο ευκολο!

Αληθεια αν πεινουσε δεν θα τσιροκοπουσε?

Αυτη θηλαζει για καμια 35 λεπτα και μετα την παιρνει ο υπνος...Βασικα κοιμαται και κατα την διαρκεια αλλα την πειραζω τα αυτακια της που και που και αντανακλαστικα αρχιζει και μουτσουναει!!!

Ειμαστε σε καλο δρομο?

Θα βαζει γραμμαρια?

Εχω γαλα...αλλα φοβαμαι μηπως δεν χορταινει...Ξυπναει μετα απο κανα 2 ωρο 3 ωρο και ξαναζηταει μεμε!!!

Πες τε μου κοριτσια την γνωμη σας.

Συμπληρωμα δεν εφαγε εδω και σχεδον 12 ωρες.!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο σας Αννιω τα καταφερατε !!!!!:)

Συνεχισε ετσι,βαζε συνεχεια το μωρο στο στηθος.

Εγω καταφερα να θηλαζω τον μπεμπη μου χωρις την βοηθεια του παιδιατρου ή καποιας μαιας παρα μονο με τις οδηγιες της Αγλαιας που κατα διαστηματα μας εγραφε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annio mou eisai se poli kalo dromo..k einai noris..

emena einai 22 imeron k troei opos na nai...mpore k se 2 ores 3 fores...oso dineis toso kataibainei..

ase kourastika alla exei kana 2 meres pou kapos kalitera eimaste..

kseno edosa 3-4 fores stin arxi...to paleyo na mi dino...

kali sinexeia k ipomoni.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Αννιω!!!

Μαλλον το εχει συστημα αυτος ο παιδιατρος να προτεινει το ξενο γαλα γιατι και σε μενα τα ιδια ειπε!

Μαλιστα φευγοντας απο την κλινικη μου δωσανε και δυο κουτια γαλα για να εχω!

Φυσικα δεν τα εχω ουτε καν ανοιξει...

Θηλαζω τη μπεμπα απο την πρωτη στιγμη και δεν της εχω δωσει ποτε συμπληρωμα!

Η αληθεια βεβαια ειναι οτι μου ηρθαν ολα πολυ βολικα.

Η μπεμπα ειναι πολυ ησυχη κοιμαται απο την πρωτη μερα 3-4 ωρες συνεχομενα .

Αν γκρινιαζει την ταιζω και ηρεμει.

Δεν χρειαστηκε να κανω μαραθωνιους θηλασμους.

Τρωει περιπου 8 με 10 φορες τη μερα και γενικα ειναι ηρεμη...

Πηρε και 710 γραμ τις πρωτες 15 μερες οποτε ειμαι πια σιγουρη οτι τρωει καλα

Αυτο που καταλαβα παντως ειναι οτι δεν πρεπει να τα παραταμε και να δινουμε ξενο γαλα τοσο ευκολα.

Ειναι μια περιοδος περιπου 2 μηνων προσαρμογης που με υπομονη περναει.

Μια χαρα χορταινει η μπεμπα σου αφου ειναι ηρεμη.

Παντως εμενα με ηρεμησαν καποια βιβλια που αγορασα για το θηλασμο..

Μου ελυσαν ολες τις αποριες...

Ακουμε τοσες μα τοσες βλακειες απο ασχετους που σαν πρωταρες φυσιολογικο ειναι να βρισκομαστε σε διαρκες μπερδεμα..

Μπραβο σου παντως που τα καταφερες!

Συνεχισε ετσι και ολα θα ειναι μια χαρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ συγχαρητήρια συνέχισε έτσι, θυμάμαι η Αγλαϊα είχε γράψει μεταξύ άλλων ότι πρέπει ωποσδήποτε να θηλάζεις το βράδυ μεταξύ 24.00 και 06.00. Μην φοβάσαι ότι δεν χορταίνει, απλά τσέκαρε τις πάνες της. Για παράδειγμα η κόρη μου θηλάζει μόνο 10 λεπτά από το κάθε μαστό και σταματά μόνη της! ωστόσο και πάνες βρέχει και το βάρος της παρά είναι ικανοποιητικό!!:) είμαστε λίγο χοντρούλες, έχουμε μπουτάκια σαν τα λάστιχα της Michelin!!:laugh: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο σας Αννιώ!!! :)

Μου έφτιαξες τη μέρα! :laugh: Πόσο απλά είναι τα πράγματα και πόσο δύσκολα θέλουν να μας τα παρουσιάζουν! Συνέχισε, έτσι, μην αγχώνεσαι, και μην "ψαρώνεις". Όλα θα πάνε καλά!:)Εμπιστεύσου το μωρό σου και το ένστικτό σου!

Φιλιά στο κουκλάκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα..

καλέ ποιος σου είπε να την αφήνειν μόνο τόσο στο κάθε στήθος; Το γάλα στην αρχή άχει περισσότερο νερό, ώστε να ξεδιψάσει το μωρό και να πιάσει καλύτερα την θηλή και μετά γίνεται πιο λιπαρό ώστε να χορτάσει, να αναπτυχθεί και να κοιμηθεί ικανοποιημένο. Μετά τα 15΄ γίνεται παχύρευστο. Ούτως ή άλλως όμως το γάλα μας δεν είναι σαν το αγελαδινό, άσπρο, είναι πιο διάφανο.

Δεν είμαι ειδική, θηλάζω 2 μήνες τώεα και ακόμα το παλευουμε. Δες στο www.thilasmos.gr και αν μπορείς πάρε το βιβλίο της Πατσούρου (Παιδίατρος και Σύμβουλος Θηλασμού) "Θηλασμός, μία υπέροχη σχέση, όλες οι γυναίκες μπορούν να θηλάσουν"

Με βοηθήσανε πολύ.

Επίσης, έχει κάποια στήλη στο mammyland που μπορείς να κάνεις ερωτήσεις στην κ. Αγλαια Παπαδήμα, σύμβουλος θηλασμού επίσης. Μπορεί να σε βοηθήσει πολύ...

Να σου ζήσει και καλή επιτυχία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιω μου μπραβο σου κοριτσι μου!Διαβασα τα πας μια χαρα!Ακου αυτα που σου ειπαν τα κοριτσια και θα τα καταφερεις!Μην εχεις ανασφαλειες οτι δεν χορταινει το μωρο,οι πιο πολλες ετσι σταματανε και αρχιζουν τα συμπληρωματα:( Μη δινεις καθολου ξενο αφου οι πανες της ειναι καλες,ολα θα πανε μια χαρα,συνεχισε ετσι!!!!φιλακιαααα:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...