Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός και στερεές τροφές.


Recommended Posts

Σήμερα ήρθε η παιδίατρος και μου είπε οτι σε λίγες μέρες που η μικρή μπαίνει στον 5ο μήνα να ξεκινήσουμε στερεά τροφή.

Μου έγραψε το πρόγραμμα και μου γράφει ότι πρέπει μέχρι τις αρχές του 6ου μηνα πλέον να δίνω γάλα μόνο πρωί και βράδυ.

Εγώ όμως θηλάζω και άμα καταλήξω να της δίνω μόνο δύο φορές την ημέρα γάλα δεν θα μειωθεί το γάλα μου?

Πως θα γίνει με μόνο δύο γεύματα γαλακτος να μήν μου μειωθεί το γάλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Χαρά!

Λίγο νωρίς δεν είναι για να δώσεις στερεα τροφη; Ειχα την εντυπωση πως το παιδι πρεπει να συμπληρωσει τουλαχιστον τον 6ο μηνα πριν ξεκινησει να τρωει άλλες τροφές. Τουλάχιστον στην μεγάλη μου κόρη έτσι το έκανα.

Φαντάζομαι και να μειωθεί το γάλα θα προσαρμοστεί πάλι στις ανάγκες του παιδιού. Άλλωστε όταν διψάει ή ζητάει γάλα θα πίνει από σένα. Δεν ειναι αυστηρό ότι πρέπει να πίνει γάλα μόνο το πρωί και το βραδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΘΗΝΑ ΜΟΥ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΟΛΙΣ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ 5ο ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΝΤΟΝΗ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΙΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΟΦΕΣ ΘΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΕΛΑΤΤΩΘΕΙ.

ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ 6ο ΠΡΕΠΕΙ ΠΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΝΩ ΓΑΛΑ ΜΟΝΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ, ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hara έγραψε:

Σήμερα ήρθε η παιδίατρος και μου είπε οτι σε λίγες μέρες που η μικρή μπαίνει στον 5ο μήνα να ξεκινήσουμε στερεά τροφή.

Μου έγραψε το πρόγραμμα και μου γράφει ότι πρέπει μέχρι τις αρχές του 6ου μηνα πλέον να δίνω γάλα μόνο πρωί και βράδυ.

Εγώ όμως θηλάζω και άμα καταλήξω να της δίνω μόνο δύο φορές την ημέρα γάλα δεν θα μειωθεί το γάλα μου?

Πως θα γίνει με μόνο δύο γεύματα γαλακτος να μήν μου μειωθεί το γάλα?

Είναι γνωστό ότι οι Έλληνες παιδίατροι αγνούν(και με τις δύο έννοιες του αγνοώ) τα βασικά για τα θέματα του θηλασμού.

Σύμφωνα με την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων και τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας η διάρκεια του αποκλειστικού θηλασμού θα πρέπει να είναι 6 έως 8 μήνες, δηλαδή μέχρι τότε δεν πρέπει να δίνουμε καμία στερεή ή άλλη τροφή, μόνο μητρικό γάλα! Μετά το εξάμηνο (ή οκτάμηνο) ο θηλασμός συνεχίζεται κανονικά απλά δίνουμε σταδιακά και στερεές τροφές. Ο πέμπτος μήνας είναι νωρίς για έναρξη στερεών τροφών εκτός και αν το μωρό δείχνει έντονα σημάδια ότι θέλει...

Μέχρι το χρόνο το γάλα είναι η ΚΥΡΙΑ ΤΡΟΦΗ του παιδιού και οι στερεές τροφές είναι ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ. Άρα το να περιορίζουμε ένα μωρό κάτω του έτους σε θηλασμό μόνο το πρωί και το βράδυ είναι μεγάλο λάθος!:(

Ο γιός μου μέχρι τουλάχιστον οκτώ μηνών αρνιόταν τις στερεές τροφές. Ακόμη και τώρα που είναι δεκαέξι μηνών, υπάρχουν μέρες που η κύρια τροφή του είναι το γάλα, και γενικά θηλάζει ακόμα πολύ, όχι μόνο πρωί και βράδυ! Η ανάπτυξή του και η υγεία του είναι φυσικά χαρά θεού!

Η δική μου συμβουλή είναι να μην δώσεις ακόμα στερεές τροφές, περίμενε κανένα μήνα και να συνεχίσεις να θηλάζεις το παιδί σου σύμφωνα με τις ανάγκες του και όχι με στρατιωτικό ωράριο!:dry: . Το γάλα σου συνεχίζει να είναι η καλύτερη δυνατή τροφή για το παιδί σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι τελείως λαθος οι συμβουλες που εχεις απο την παιδίατρο . Αυτη η τακτική γινεται σε παιδιά που ΔΕΝ θηλάζουν γιατι το ξενο γαλα εχει πολυ ασβέστιο και πρεπει να μειωθουν τα γευματα .

Το μωρό σου εχει ανάγκη το γαλατάκι σου και δεν μπορεις να το καλύψεις με μονο 2 θηλασμους .

Για ολα τα υπόλοιπα συμφωνώ απολυτα με την Αργω (αλλαξες εσυ ?:) )

Οσο αφορά το θέμα της παλινδρόμησης , στον 6ο μηνα ξεκινα σταδιακά με πατάτα καρότο και ασε αργότερα τα φρουτα που σας πειράζουν .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aρα κοριτσια νερο δινουμε μετα τον 6ο, μολις ξεκινησουν οι στερρες τροφες? Και οταν λετε οτι εισαγουμε σταδιακα τις τροφες αυτες μεσα σε ποσο χρονικο διαστημα δωσατε εσεις φρουτα λαχανικα και κρεας?Ασχετα αν τα παιδια σας τις απερριψαν τελικα. Ενοω η δοκιμη ποτε εγινε??:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

natural έγραψε:

Aρα κοριτσια νερο δινουμε μετα τον 6ο, μολις ξεκινησουν οι στερρες τροφες? Και οταν λετε οτι εισαγουμε σταδιακα τις τροφες αυτες μεσα σε ποσο χρονικο διαστημα δωσατε εσεις φρουτα λαχανικα και κρεας?Ασχετα αν τα παιδια σας τις απερριψαν τελικα. Ενοω η δοκιμη ποτε εγινε??:laugh:

Γειά σου natural,

εγώ άρχισα με φρούτα μόλις μπήκε στον έβδομο, αλλά ουσιαστικά αρνιόταν τα πάντα (μια κουταλιά τριμμένο μήλο ή αχλάδι την εβδομάδα έτρωγε στην αρχή!) Δοκίμασα λαχανικά στον ατμό αλλά ούτε αυτά καταδεχόταν!

Δεν είμαστε κλασστικό παράδειγμα γιατί είναι ιδιαίτερα δύσκολος στο φαγητό, ακόμα. Στην αρχή αγχωνόμουν και εγώ, μετά είδα ότι δεν τρέχει τίποτα, το παιδί ξέρει τις ανάγκες του και εφόσον του προσφέρεις συχνά διάφορες υγειινές τροφές, τρώει αυτά που χρειάζεται και θέλει. Μόλις άρχισε να τρώει λίγο, (μετά τον όγδοο) προτιμούσε τα φρούτα, μαύρο ψωμί, μπιφτεκάκια από βιολ. μοσχ. κρέας ανάλατα και ταχίνι. Βέβαια, κυρίως μέχρι το χρόνο, πρέπει οπωσδήποτε να θηλάζει όποτε θέλει. Σιγά, σιγά μεγάλωνε η γκάμα, αλλά ακόμη είναι δύσκολος και συνήθως λιγόφαγος, τις περισσότερες μέρες. Πάντα προσπαθούσα να του δίνω τροφές πλούσιες σε σίδηρο και βιταμίνη C. Είναι γερό παιδί, δεν αρρωσταίνει, έχει κόκκινα μαγουλάκια, δηλαδή νομίζω ότι ένα παιδί που θηλάζει έχει μια πολύ καλή διατροφική βάση και δεν χρειάζεται να ανησυχούμε πολύ για τις τυχόν ...ιδιοτροπίες του... σου εύχομαι να μην σε παιδέψει καθόλου αλλά κυρίως μην αγχώνεσαι.:)

Α, και νερό, ναι μετά τον έκτο, εγώ του έδωσα από την αρχή από κανονικό παιδικό κύπελο (χωρίς το ειδικό στόμιο).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω!

Και κατι χαζο ακομα θελω να ρωτησω, νερο φανταζομαι δινουμε οσο θελει... Τις πρωτες μερες ομως μηπως υπαρχει καποιος περιορισμος? και απο ποια ηλικια σταματαμε να το βραζουμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν θυμάμαι πότε έδωσα νερό στον γιο μου, αλλά θυμάμαι ότι δεν το έβρασα, αγοράζουμε μπουκάλια νερό (και της βρύσης καλό είναι, αλλά εμείς αγοράζουμε!!).

Η κόρη μου, 6 μηνών, άρχισε την προηγούμενη εβδομάδα το καροτάκι- δεν της αρέσει καθόλου- και της πρόσθεσα χθες και πατατούλα-λίγο καλύτερη η κατάσταση- τρώει μόνο 2 με 3 κουταλιές! και συνεχίζει ακάθεκτη τον θηλασμό!:) Είμαστε λιτοδίαιτες, φροντίζουμε την σιλουέτα μας:woohoo:

Αλλά είναι γνωστό ότι το γάλα είναι η μοναδική τροφή για το παιδί μέχρι και 6 μηνών και σταδιακά γίνεται η εισαγωγή των άλλων τροφών. Ο παιδίατρός μας, μας είπε μετά τους 6 μήνες να εμπλουτίσουμε το διαιτολόγιό της.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

natural έγραψε:

Ευχαριστω!

Και κατι χαζο ακομα θελω να ρωτησω, νερο φανταζομαι δινουμε οσο θελει... Τις πρωτες μερες ομως μηπως υπαρχει καποιος περιορισμος? και απο ποια ηλικια σταματαμε να το βραζουμε?[/quote

Το νερό αρχίζεις μετά τον έκτο (χαλαρά, δεν το πολυχρειάζεται ακόμα εφόσον θηλαζει κατά βούληση) και δεν χρειάζεται βράσιμο.

Το νερό βρύσης όμως στην Ελλάδα δεν είναι ακριβώς...πόσιμο. Το ιδανικό θα ήταν να είχες κάποιο φίλτρο.]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Για ολα τα υπόλοιπα συμφωνώ απολυτα με την Αργω (αλλαξες εσυ ?:) )

Άλλαξα user name για δύο λόγους : πρώτον είμαστε πολλές οι γεωργίες και άρχισαν να... μπερδεύομαι:laugh: δεύτερον... είναι προσωπικό και ...έχει σχέση με το γιό μου:silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΠΡΙΝ 2 ΜΕΡΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ!!ΠΑΡΟΛ'ΑΥΤΑ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΤΗΣ ΚΡΕΜΑΣ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ,ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ!!ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ!!ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙΣ ΤΟΣΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...