Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μυωπια και βυθοσκοπηση


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια! Θα ήθελα να σας ενημερωσω για το παραπανω θεμα. Οταν πρωτοπηγα στο γιατρο τον ενημερωσα οτι ειχα μυωπια 6,5 βαθμους και στα δυο ματια ωστε να παρουμε ολα τα απαραιτητα μετρα για να αποφυγουμε - ει δυνατον - την καισαρικη. Μου απαντησε λοιπον οτι δεν χρειαζεται να ελεγξω τα ματακια μου γιατι με τον επισκληρηδιο δεν ζοριζεται το προσωπο.

Εγω λοιπον, επειδη είχα και ελευθερο χρόνο αποφάσισα να ριξω έναν έλεγχο μπας και... ε λοιπον οντως λογω της μεγαλης μυωπιας μου το αριστερό μου μάτι είχε μερική αποκόληση αμφιβληστροειδους το οποιο και διόρθωσα με λεηζερ μέσα σε 3 λεπτα.

Συμπερασμα... εσεις που έχετε μυωπια καντε μια βυθοσκοπηση καλου κακου γιατι με τις απλες εξετασεις ματιων δεν φαινεται. Τουλαχιστον να ειστε σιγουρες οτι εχετε αποκλεισει εναν κινδυνο B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου frapedia72.Κι εγώ είχα 6 και κάτι μυωπία και τη διόρθωσα πριν 3 χρόνια περίπου με λεηζερ.Μου είπε ο γιατρός τις προάλλες που τον επισκέφθηκα ότι όταν φτάσω στον 8ο μήνα να παω στον οφθαλμίατρο μου κι αυτός θα δει αν θα χρειαστώ καισαρική (με τη βυθοσκόπηση νομίζω)-ανεξαρτήτως που έκανα την επέμβαση.Αυτό είναι ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουν όλοι οι μύωπες, είτε έχουν κάνει επέμβαση είτε όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κι εγώ, μόλις ενημέρωσα το γιατρό μου ότι έχω 5 και 6 βαθμούς αντίστοιχα, μου είπε ότι είναι αρμοδιότητα του οφθαλμιάτρου να διαβεβαιώσει ότι θα μπορέσω να προχωρήσω σε φυσιολογικό τοκετό.

Υπάρχει κάποιο όριο στους βαθμούς της μυωπίας ή είναι θέμα ιδιαιτερότητας του κάθε μύωπα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εχω μυωπια γυρω στα 4 και κατι και λιγο αστιγματισμο Εχω αποφασισει να κανω λειζερ

Μπορει καποια κοπελα να μου προτινει καποιο κεντρο σε Αθηνα ή Πειραια να κανω τη θεραπεια;;

Το κοστος ποιο ειναι περιπου;;

Ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...