Μετάβαση σε περιεχόμενο

TI BAZETE STI SOYPA TOY MWROY;


Recommended Posts

GEIA SAS KORITSIA THA HTHELA NA SAS RWTISW TI BAZETE STI SOYPA TOY MWROY GIATI APO OTI KATALABA ARXIZEI KAI TH BARIETAI.

TWRA BAZW 1 KOLOKYTHI 1 KAROTO 1 KREMYDI 1PATATA SELINO MPROKOLO KAI SPANAKI ME MOSXARI H KOTOPOYLO MOY BGAINOYN 2 GEYMATA (POSA GRAMMARIA KREAS BAZETE GIA DYO GEYMATA;)

SKEYTOMIA NA TIS BALW PATZARI ANTI KAROTO KAI PRASO ANTI KREMYDI TI ALLO MPORW NA BALW;

EPISHS TI GNWMI EXETE GIA TO NOVALAC IT EPEIDH EXEI DISKOILIOTITA.

EXW DOKIMASEI TA PANTA APO DAMASKINA MEXRI KOYAKER ALLA TIPOTA.

THA RWTISW KAI TI GIATRO ALLA THA HTHELA KAI TI GNWMH SAS.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tzef μου καλησπέρα!

Πόσο είναι η κορούλα σου?

Εμείς είμαστε 6,5 μηνών και για την ώρα τρώμε μόνο μοσχάρι.

125 γρ μοσχάρι είναι 2 μερίδες, για 2 μέρες.

Από λαχανικά μέχρι τώρα της έχω βάλει πατάτα, καρότο, σέλινο, κολοκυθάκι, ζωχιά, αντίδι, σπανάκι, μαύρο λάχανο (ποντιακό), τσουκνιδάκι και ότι άλλο βάζει ο μπαξές της νονάς μου, μαζί με λαδάκι, λεμινάκι ή ντοματούλα. 3-4 λαχανικά κάθε φορά. Τις προάλλες τις έβαλα όλα τα πράσινα μαζί και μας τάραξε στις μοσχομυριστές πριτσιές η μπέμπα! Δεν το ξανακάνω δεν το ξανακάνω!!! :laugh:

Μπρόκολο, κρεμμύδι και πράσο δεν της βάζω. Νομίζω είναι βαριά.

Το Novalac it μας βοήθησε όταν ήμασταν 30 ημερών και είχαμε θέμα με τα κακάκια μας. Στρώσαμε, και μετά το γυρίσαμε στο Novalac. Τώρα παίρνουμε το no2.

Εγώ να σε ρωτήσω.. Πόσα γεύματα γάλα κάνει την ημέρα η μπέμπα σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να τη χαίρεσαι τη Βασιλικούλα!

Μπράβο το κοριτσάκι σου! Το γαλατάκι, γαλατάκι!

Εμένα πίνει μόνο το πρωί, 120 ml κι αυτά με το ζόρι. Δεν το θέλει καθόλου το γάλα.

Της δίνεις βανίλια το απόγευμα? Και αν ναι, σε πόσα ml νερό?

Σε βομβάρδισα με ερωτήσεις ε? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai mena genika einai dyskolh me to gala an faei kata tis 2 th nyxta to prwi den thelei gala.

to apogeuma tis dinw mpislotokrema h vanilia h farin lactte (epitrepetai meta ton 8 mou eipe h giatros)

exw parei mpolakia apo mother care gia to prwto stadio peripou 150 - 180 ml.twra hrthe h wra na parw megalutero.

den me enoxleis me tis erwthseis isa isa mathainoume.

egw ta laxanika ta vazw ola mazi peirazei giati eipes oti bazeis mono 4

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου tzef... εμενα ειναι 9 μηνων τωρα και του βαζω με το μοσχαρακι (ποντικι) πατατα, ντοματα, καλοκυθακι, καροτο, σελινο, κρεμυδι, μπροκολο, κουνουπιδι, λιγο λαδακι και αστερακι (ζυμαρικο). Μου δωσες καλη ιδεα για το πρασο και το σπανακι... καθε τοσο καλο ειναι να τους αλλαζουμε λιγο τη γευση...

Ιφιγενεια, καλη μου συμπεθερα, εχεις φαντασια στα λαχανικα... τι ειναι ομως η ζωχια... δεν το εχω ξανακουσει... η τσουκνιδα τρωγετα:huh: ι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ tzef μου δεν ξέρω αν πειράζει. Ο γιατρός μου είπε σε αυτό το στάδιο να της βάζω μόνο 3, εγώ τα έκανα 4!:dry:

Και στη φρουτόκρεμα μου είπε 3 φρούτα κάθε φορά. Εσύ πόσα φρουτάκια της βάζεις?

Η δική μου πίνει το πρωί 06.30 120 γρ γάλα, 10.00 φρουτόκρεμα, 14.00 χορτόσουπα και 18.00 βανίλια. Στο ενδιάμεσο δε ζητάει να φάει. Και αν προσπαθήσω να της δώσω γάλα, παίζει την κινέζα, γυρνάει το κεφάλι δεξιά αριστερά, ψευτοβήχει, μόνο και μόνο για να μην της βάλω τη θηλή στο στόμα η ατιμούλα. Κοιμάται από τις 19.30 και ξυπνάει 06.30 το πρωί. Το βράδυ ούτε λόγος για γάλα!

Τείνει να κόψει εντελώς το γάλα, κάτι που έκανα κι εγώ 6 μηνών, όταν άρχισα στερεες τροφές, και αυτό με ανησυχεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai mena idies wres koimatai alla meta thn krema den tis dinw gala giati den thelei kai ksipnaei kata tis 11 mish kai pinei 240 meta ksipnaei to prwi 6 mish kai minh 240,kai mena sto mhna pou htan h dikia sou to prwi den hthele gala.

h giatro mou leei na tis dinw an ginetai 3 galata thn hmera mexri na paei 2 xronwn .diladi na mhn tis dinw krema alla gala giati exei kanoniko baros kai den xreiazetai krema.epishs den einai iper sto giaourti an kai h vasiliki oti einai ksino den to trwei.

egw tis dinw omws krema giati tis aresei.

sth froutokrema vazw mpanana ligh, 1 mhlo kai 2 axladia giati tis aresoun.portokali den thelei.tha tis valw apo aurio mantarini na dw.

epishs tis vazw mpiskotokrema gia na piksei.esu tis vazeis krema;

genika exei perasei apo diafora stadia th mia den thelei to gala alles fores to faghto alles pinei polu gala genika den einai staheri.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ συμπεθέρα μου που είσαι εσύ? Τι κάνει η καψούρα μου? ;) Έκανε κανένα βηματάκι μόνος του?

Ζωχιά.. χμ.. καταρχήν δεν ξέρω αν το γράφω σωστά (δεν το έχω δει ποτέ γραμμένο :blink: ).. είναι χόρτο, από αυτά που βράζουμε για σαλάτα, τις βγάζει η νονά μου από τον μπαξέ. Σαν τα ραδίκια. Η τσουκνίδα αν τη βράσεις και βέβαια τρώγεται και μάλιστα είναι και πολύ θρεπτική. Εγώ θυμάμαι τη γιαγιά μου να την τρώει και ωμή!:S Το Μαράκι μια φορά τα τσάκισε!

tzef σε ευχαριστώ, να μας ζήσουν τα κορίτσια μας!

Στην φρουτόκρεμα εγω βάζω ένα πορτοκάλι, ένα αχλάδι και ένα μήλο. Την πήζω με λίγη βανίλια, αν κι έχω παρατηρήσει ότι αν δε βάλω βανίλια την τρώει καλύτερα. Είναι πιο νερουλή αλλά δείχνει να της αρέσει περισσότερο!

Αυτά τα στάδια που λες είναι που με τρελλαίνουν. Περάσαμε στάδια αφαγίας εμείς!!! Και όσο δεν έτρωγε το Μαράκι, άλλο τόσο καταβρόχθιζε η μαμά της ότι έβρισκε μπροστά της από το άγχος!

Τώρα που είπες για γιαούρτι. Προχθές την είχα αγκαλιά κι έτρωγα γιαούρτι, βούτηξε το χέρι της μέσα, το έγλειψε αμέσως, δεν πρόλαβα να της το πάρω και της άρεσε! Με το που εξαφάνισα το κεσεδάκι άρχισε να κλαίει! Λέω όπα! Τέλεια! Της έδωσα 2 κουταλιές και της άρεσε! Παίρνω τηλ τον γιατρό και μου λέει παιδικό γιαουρτάκι από ενός έτους! Και η δική μου έφαγε και της άρεσε natural 2%! Φτου γμτ! Θα την είχα ταράξει στο γιαούρτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εμεις εκτος απο τσουκνιδα,ολα τα αλλα τα τρωμε και ειναι το μονο γευμα που καπως τρωει καλυτερα το μεσημερι.στο γαλα κανουμε απεργια:dry:

ιφιγενεια εμεις στον 8ο ξεκινησαμε γιαουρτι και δηλ ευτυχως γιατι ολα με αυτο τα καταφερνουμε πλεον....τι εννοω????

φρουτοκρεμα στο κουταλι και στην ακρη λιγο γιαουρτι....κι ομως μονο ετσι τρωει το φρουτο....ΑΑΑΑΧΧΧΧΧ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariah τι εννοείς απεργία στο γάλα? Καθόλου δεν πίνει ο γιόκας σου?

Φρούτο με γιαούρτι ε? Ωραίος συνδυασμός, ξέρει να τρώει το παιδί!!! ;)

Μωρέ εμένα γιατί να με πει γιαούρτι μετά το χρόνο? Φτουουου!!! Μήπως να έκανα τα στραβά αυτιά? Αν την πήγαινα σε άλλο γιατρό και με έλεγε στους 8 μήνες, τι θα άλλαζε? Ουφ.. έχω κουραστεί με το άλλο να λέει ο ένας γιατρός, άλλο ο άλλος! Ίδια επιστήμη δε σπουδάσανε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mia filh mou mou eixe pei oti swthike me to giaourti to mwro mono auto etrwge

h paidiatros mou eipe oti mporw na ths to dinw san epidorpio apo ton 7 mhna an paw kapou kai den exw parei geuma mazi mou kok.

alla genika den einai yper toy giaourtioy.

egw tis pira to delta anvance me dimitriaka alla den to efage ksinize thn mouri tis exw prospathisei 3 fores.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγενεια εγω την φρουτοκρεμα για να την πηξω (γιατι λογω του πορτοκαλιου γινεται νερουλη) βαζω μεσα μια μπανανουλα... βοηθαει εχω ακουσει και στη δυσκοιλιοτητα... βηματακι μονος του δεν εκανε ακομα, αλλα προσπαθει να σταθει ορθιος... χιχι:silly: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα κι εγώ βάζω μπανανούλα, μέρα παρά μέρα, αντί για μήλο. Εμένα πάλι η μπανάνα της φέρνει ζόρι στις κεννώσεις. Όχι πάντως δυσκοιλιότητα.. απλά ζορίζεται πολύ. Το έχω παρατηρήσει. Αλλά έχει μαγνήσιο η μπανάνα και θέλω να της τη δίνω.

Αχ το αντράκι σου, μπράβο του! Σχετικά μικρούλης τα καταφέρνει.. Λένε τα αγόρια αργούν, είναι πιο τεμπέλικα. :laugh:

tzef μου φαίνεται θα το αρχίσω κι εγώ σε κανέναν μήνα. Αφού πρώτα τον ρωτήσω το λόγο που δεν κάνει. Γιατί από το τηλ ξέχασα να τον ρωτήσω.

Η δική σου είναι ανοιχτή σε καινούργιες γεύσεις? Κάθε τι καινούργιο το έτρωγε με την πρώτη με ευχαρίστηση? Δηλαδή το γιαούρτι είναι μέχρι να το συνηθίσει ή μάλλον δεν πρόκειται να το φάει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγενεια ξεχασα να σου πω οτι εμας η παιδιατρος μας ειπε γιαουρτακι απο τον 9ο μηνα αλλα οχι καθε μερα... εδω τρωει το αυγο μωρε... το γιαουρτακι δεν θα φαει...; χιχι :laugh: :silly: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα τρώει το αυγό? Ρε το γιαβρί, μπράβο, εύκολος στο φαγητό!

Εμένα αυγό μου είπε μετά το χρόνο. Άντε καλά, ότι θέλει ο καθένας! Α μου φαίνεται στο θέμα διατροφή θα αυθαιρετήσω!:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pragmatika oti thelei o kathenas.

Merikes geuseis tis dexetai alles oxi.

PX to selino to dextike,ti soupa an den ebazakotopoulo den tin etrwge kotopoulo ebala 7 minwn kai mosxari 7 mish.

tis ksines geuseis den tis thelei opws portokali,giaourti,lemoni,alla tha prospathisw na tis dwsw an kai stenoxwriemai otn den trwei.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...