Μετάβαση σε περιεχόμενο

Στα μέσα της Άνοιξης ο Απρίλης, πολλά σποράκια στις κοιλίτσες μας να στείλει 🌸🌼


Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

@Diwni σε ευχαριστώ για την σκέψη σου...εδώ περίμενα να φτάσει επιτέλους η ωορρηξία... άργησε...

@Παρασκευαιδου σε ευχαριστώ πολύ για τα φιλιά .. ανταποδίδω... Με δυο παιδιά μάνα μου που να βρω χρόνο και κουράγιο για δύο επαφές;;🤣 Μία και πολύ είναι....ψοφια είμαι καθημερινές...αλλά τι να κάνω αφού δεν έπεσε ΣΚ θα κάνω την θυσία 😋🤣

Χαρά στο κουράγιο σου θα πω. Και για τη μια 🤣🤫

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Ναι κ γώ! Δν θυμάμαι πόσες μέρες πριν αλλά πάντα τ είχα 

Καλημέρα κορίτσια 😊

εεε δεν πιστεύω πως είναι κάτι ίσως για αυτό δεν δίνουν και τόσο βάση οι γιατροί αφού μετά έχουμε αίμα

το πρόβλημα θα ήταν αν ειχαμε μόνο καφέ χωρίς αίμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 😊

εεε δεν πιστεύω πως είναι κάτι ίσως για αυτό δεν δίνουν και τόσο βάση οι γιατροί αφού μετά έχουμε αίμα

το πρόβλημα θα ήταν αν ειχαμε μόνο καφέ χωρίς αίμα 

Λέω στο γιατρό μου τα καφε δν είναι ένδειξη ότι κατι υπάρχει γ ν πάμε για υστεροσκοπηση; Και μ λέει από τη στιγμή που δν τα έχεις καθε μήνα όχι! Αν μ λεγες ότι κάθε μήνα έχεις καφέ θ σ λεγα ναι πάμε! Τώρα δν ξέρω 🤷🏻‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η anna_30 είπε:

ραφ μου μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικές γνώμες..εκεί τσαντίζομαι δηλ..μιλάμε για εικόνα σε υπέρηχο, ούτε καν για υποκειμενική άποψη σε καποιες εξετάσεις..τι να πω..

Η προλακτίνη μου είναι γύρω στο 45-50..έχω κάνει με τον ενδοκρινολόγο και μια πιο ειδική εξέταση που ονομάζεται μακροπρολακτίνη και από αυτό ουσιαστικά μου είχε πει ότι ακομη και που είναι ανεβασμένη δεν με επηρεάζει κάπου..πήρα ντοστινεξ 2 φορες την εβδομαδα για 3 μήνες, μετά το διέκοψα και σε επανέλεγχο μετά από 2 μήνες είδαμε ότι είχε ανέβει ξανά..έκανα και μαγνητική και ήταν καθαρή! Τώρα παίρνω μισο χάπι την εβδομάδα γιατί είχα παρατηρήσει μια μείωση στη ροή της περιόδου και είπαμε μήπως παίζει ρόλο η προλακτίνη..και ο ενδοκρινολόγος παντως και η νεα γυναικολόγος μου είπαν ότι δεν επηρεάζει την σύλληψη στην περίπτωση μου..

Κ εγώ μισό χάπι την εβδομάδα έπαιρνα… σίγουρα δεν μιλάω για την εικόνα υπερήχου που μπορείς να το δεις κ εσυ κ επίσης κ μέσω ορμονικές πάλι καταλαβαινεις αν εχεις πολυκιστικες…. Εγώ θα σου ελεγα να παρεις κ Τρίτη γνώμη 

 

στις πριν 21 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ήθελα λίγο την γνώμη σας, σε όσες έχετε γεννήσει. Πριν μείνω έγκυος είχα θετικό τεστ ωορρηξίας 14-15η μέρα. Είχα βέβαια κ πολύ έντονα συμπτώματα, πονάκια και αίμα την ημέρα της ωορρηξίας, οπότε την καταλάβαινα. Τώρα είναι ο πρώτος κύκλος μετά την γεννά κ είμαι 16η μέρα κ δεν έχω νιώσει τίποτα. Έκανα κ τεστ ψηφιακό που έχω κ η γραμμή είναι τρομερά άχνη. Δεν το ρωτάω για να προσπαθήσουμε, αλλά κυρίως για να δω αν υπάρχει περίπτωση να «χάλασε» ο κύκλος μου. Επίσης, ενώ είχα έντονη ροή για 5-6 μέρες, αυτήν την φορά ήταν 4 μέρες. Αλλάζει δλδ ο κύκλος μετά από γέννα;

Εννοείται αλλάζει, ούτε εγώ πονάω κ νιώθω τίποτα μετά την εγκυμοσύνη θες λίγους κύκλους για να έρθει στα ισια του μη σου πω κ ένα χρόνο περίπου… εγώ είχα περίοδο 24 ημερες τον άλλο μήνα 30 τον άλλο μήνα 22 ήταν λίγο ότι ναναι στην αρχή….

 

στις πριν 19 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

 

 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου!  Άρα να ξέρω να μην ανησυχώ ότι κάτι «στράβωσε» 😊 Η αλήθεια είναι ότι κ η περίοδος ήταν διαφορετική, λιγότερη ροή, λιγότερος πόνος κ χάρηκα πολύ μ αυτό, γιατί κάθε μήνα ήμουν 5 μέρες σαν άρρωστη με τη δυσμηνορροια. Ελπίζω να μην αλλάξει αυτό! 

Στην πρώτη περίοδο μετά την γεννα είχα περίοδο για 2 μερες με πολύ λίγο αιμα θέλει χρόνο να στρώσει κ εννοείται δεν πονάω τίποτα ούτε π καταλαβαίνω ότι μ έρχεται 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια ! Πως είστε ;; 
μείνει καμία για τεστακι/χοριακη; 
εγω νιώθω πως δεν περνάνε οι μέρες, δεν έχω κ γεμάτο πρόγραμμα αυτές τις μέρες κ κοιτάω όλο τις ημερομηνίες.. (δεν) περιμένω την ακατανόμαστη το μεγάλο Σάββατο , που μάλιστα δουλεύω.. πιθανότατα θα νιώσω την ανάγκη μεγάλη Παρασκευή να πάνω ένα τεστακι για να είμαι σπίτι μου άνετα …

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κ εγώ μισό χάπι την εβδομάδα έπαιρνα… σίγουρα δεν μιλάω για την εικόνα υπερήχου που μπορείς να το δεις κ εσυ κ επίσης κ μέσω ορμονικές πάλι καταλαβαινεις αν εχεις πολυκιστικες…. Εγώ θα σου ελεγα να παρεις κ Τρίτη γνώμη 

 

Εννοείται αλλάζει, ούτε εγώ πονάω κ νιώθω τίποτα μετά την εγκυμοσύνη θες λίγους κύκλους για να έρθει στα ισια του μη σου πω κ ένα χρόνο περίπου… εγώ είχα περίοδο 24 ημερες τον άλλο μήνα 30 τον άλλο μήνα 22 ήταν λίγο ότι ναναι στην αρχή….

 

Στην πρώτη περίοδο μετά την γεννα είχα περίοδο για 2 μερες με πολύ λίγο αιμα θέλει χρόνο να στρώσει κ εννοείται δεν πονάω τίποτα ούτε π καταλαβαίνω ότι μ έρχεται 

 

 

μου είπε ότι για να πούμε τον όρο συνδρομο πολυκυστικών θα πρέπει να έχω 2 από τα 3 κριτήρια..1)υπερηχογραφικη εικόνα πολυκυστικών ωοθηκών 2)αυξημένα ανδρογονα 3)διαταραχές περιόδου..έχω μονο το 1 από αυτά οπότε μου λεει οτι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ετσι η περιπτωση μου.. είμαι λίγο καιρό σε αυτό το χωρο των εξετάσεων και του ψαξίματος, αν εσεις που έχετε περισσότερη εμπειρία βλέπετε ότι κάτι δεν στέκει από αυτά που μου λέει πείτε μου να δω πως θα κινηθώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η anna_30 είπε:

μου είπε ότι για να πούμε τον όρο συνδρομο πολυκυστικών θα πρέπει να έχω 2 από τα 3 κριτήρια..1)υπερηχογραφικη εικόνα πολυκυστικών ωοθηκών 2)αυξημένα ανδρογονα 3)διαταραχές περιόδου..έχω μονο το 1 από αυτά οπότε μου λεει οτι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ετσι η περιπτωση μου.. είμαι λίγο καιρό σε αυτό το χωρο των εξετάσεων και του ψαξίματος, αν εσεις που έχετε περισσότερη εμπειρία βλέπετε ότι κάτι δεν στέκει από αυτά που μου λέει πείτε μου να δω πως θα κινηθώ..

Καλημέρα κορίτσι μου! Κι εμένα τα ίδια μου έχουν πει κι η γυναικολόγος, κι η ενδοκρινολόγος αλλά κι η αιματολογος που πήγα πρόσφατα! 2 απ' τα 3 για να αποφανθούν ότι έχει κάποια γυναίκα ΣΠΩ. Εγώ έχω μόνο την μορφολογία που φαίνεται στους υπερήχους αλλά τίποτα απ' τα άλλα δύο. Στη δική μου περίπτωση μου είπαν μόνο μυο-ινοσιτολη για να βελτιώσουμε την ποιότητα της ωορρηξίας αλλά και τη συχνότητα μιας και υπερηχογραγικά ανακαλύψαμε τλχ 2 κύκλους ανωορρηκτικους. Γι'αυτό και μου πρότειναν την πρόκληση ωορρηξίας. Βέβαια 2/2 συλλήψεις που είχαμε τις πετύχαμε εντελώς φυσιολογικά μόνο με τη λήψη βιταμινών. Τώρα θα δούμε τι θα γίνει και μ αυτό τον κύκλο που είχαμε τη διέγερση και πρόκληση με γονοδοτροπινες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η anna_30 είπε:

μου είπε ότι για να πούμε τον όρο συνδρομο πολυκυστικών θα πρέπει να έχω 2 από τα 3 κριτήρια..1)υπερηχογραφικη εικόνα πολυκυστικών ωοθηκών 2)αυξημένα ανδρογονα 3)διαταραχές περιόδου..έχω μονο το 1 από αυτά οπότε μου λεει οτι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ετσι η περιπτωση μου.. είμαι λίγο καιρό σε αυτό το χωρο των εξετάσεων και του ψαξίματος, αν εσεις που έχετε περισσότερη εμπειρία βλέπετε ότι κάτι δεν στέκει από αυτά που μου λέει πείτε μου να δω πως θα κινηθώ..

Κορίτσι μου για να θεωρηθεί ΣΠΩ πρέπει όπως σου είπε να έχεις υπερυχογραφικη εικόνα πολυκυστικών, ακανόνιστο κύκλο και οι ορμονολογικές να μην φυσιολογικές ! Όμως πρόσεξε τα ανδρογονα μπορεί είτε είναι αυξημένα είτε είναι χαμηλά ( εμένα ας πούμε έπεσαν το τελευταίο διάστημα ενώ ήταν στα φυσιολογικά ) και επίσης πρέπει να κανεις και καμπύλη ζαχαρου και ινσουλίνης ! Εμένα η καμπύλη ινσουλίνης δεν ήταν πολύ καλή καθώς είναι στο όριο για υπερινσουλιναιμια ! Δεν ξερω εν τις έχετε κάνει αυτές τις εξετάσεις ! Αν όχι καλό θα ήταν να τις κανεις γτ επηρεάζουν στη συληψη και την ποιότητα της ωορρηξιας! Εμένα λόγω του οτι έπεσαν τα ανδρογονα από πυι κατάλαβα θα μπυ δώσει κάποια αγωγη δεν ξερω ακόμη τι θα μου πει μετά το πασχα που έχω ραντεβού μαζί του! Τώρα δεν ήθελε να μου δώσει ακόμη λόγω του ότι οι ορμόνες είναι επηρεασμένες από την εγκυμοσυνη! Ααα επίσης έχω και αυξημένη ΑΜΗ λόγω ΣΠΩ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elenaki12 είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Πως είστε ;; 
μείνει καμία για τεστακι/χοριακη; 
εγω νιώθω πως δεν περνάνε οι μέρες, δεν έχω κ γεμάτο πρόγραμμα αυτές τις μέρες κ κοιτάω όλο τις ημερομηνίες.. (δεν) περιμένω την ακατανόμαστη το μεγάλο Σάββατο , που μάλιστα δουλεύω.. πιθανότατα θα νιώσω την ανάγκη μεγάλη Παρασκευή να πάνω ένα τεστακι για να είμαι σπίτι μου άνετα …

Υπομονή κορίτσι μου🙏 τι τραβαμεεεεε μετράμε τις μέρες σαν τους φαντάρους🤪 εγώ μετράω τις μέρες για να γυρισει ο σύντροφος από την δουλειά και να φανταστείς χθες εφυγε 😩 επίσης δεν ξερω και ποτέ θα αδιαθετησω λόγω απόξεση α και είμαι στην τσίτα ! Εύχομαι την μεγάλη Παρασκευή να μας πεις τα ευχαριστα κορίτσι μου❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια....μόλις παρέλαβα τα τέστ ωορρηξία!! 

Δυστυχώς πήγα κ εχθές για υπέρηχο και δεν εντοπίσαμε τίποτα...δεν δείχνει να θέλει να κάνει ωορρηξία αυτός ο κύκλος! 😢 Να σημειώσω ότι είναι ο πρώτος κύκλος που παρακολουθούμε! 

Είπα στη γυναικολόγο να ξεκινήσω τέστ σπίτι κ όταν εντοπίσω ότι κάτι πάει να γίνει να την πάρω να πάω να κάνουμε υπέρηχο για επιβεβαίωση!! Τελικά άδικα τόσα χρόνια προσπαθώ...γτ μάλλον δεν έκανα στοχευμένα και ίσως να μην γινόταν ωορρηξία όπως πίστευα!! 

Θέλω μια βοήθεια με τα τεστακια παρακαλώ 🙏🙏🙏 ποτέ πρέπει να τα κάνω ς; Έχει ώρες συγκεκριμένα;; Και πόσο συχνά;; Ευχαριστώ πολύ πολύ ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Melikara86 είπε:

Καλημέρα κορίτσια....μόλις παρέλαβα τα τέστ ωορρηξία!! 

Δυστυχώς πήγα κ εχθές για υπέρηχο και δεν εντοπίσαμε τίποτα...δεν δείχνει να θέλει να κάνει ωορρηξία αυτός ο κύκλος! 😢 Να σημειώσω ότι είναι ο πρώτος κύκλος που παρακολουθούμε! 

Είπα στη γυναικολόγο να ξεκινήσω τέστ σπίτι κ όταν εντοπίσω ότι κάτι πάει να γίνει να την πάρω να πάω να κάνουμε υπέρηχο για επιβεβαίωση!! Τελικά άδικα τόσα χρόνια προσπαθώ...γτ μάλλον δεν έκανα στοχευμένα και ίσως να μην γινόταν ωορρηξία όπως πίστευα!! 

Θέλω μια βοήθεια με τα τεστακια παρακαλώ 🙏🙏🙏 ποτέ πρέπει να τα κάνω ς; Έχει ώρες συγκεκριμένα;; Και πόσο συχνά;; Ευχαριστώ πολύ πολύ ❤️ 

Προτιμότερο είναι το μεσημεράκι, ίδια ώρα κάθε μέρα και ιδανικά να μην έχεις πιει πολλά υγρα το τελευταίο 2ωρο. Δεν είδε τίποτα η γιατρός; Σε ποια μέρα του κύκλου σου είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Εμείς όπως σας έχω πει περνάμε δύσκολα τις νύχτες με τα δύο δοντακια που βγάζουμε. Κατά τα άλλα περιμένω την ωορρηξία. Αν δεν μας κάτσει σε αυτόν τον κύκλο πάμε από Οκτώβρη. 

Φιλάκια από τα κορίτσια μου 🥰

IMG_20240425_133921.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Κι εμένα τα ίδια μου έχουν πει κι η γυναικολόγος, κι η ενδοκρινολόγος αλλά κι η αιματολογος που πήγα πρόσφατα! 2 απ' τα 3 για να αποφανθούν ότι έχει κάποια γυναίκα ΣΠΩ. Εγώ έχω μόνο την μορφολογία που φαίνεται στους υπερήχους αλλά τίποτα απ' τα άλλα δύο. Στη δική μου περίπτωση μου είπαν μόνο μυο-ινοσιτολη για να βελτιώσουμε την ποιότητα της ωορρηξίας αλλά και τη συχνότητα μιας και υπερηχογραγικά ανακαλύψαμε τλχ 2 κύκλους ανωορρηκτικους. Γι'αυτό και μου πρότειναν την πρόκληση ωορρηξίας. Βέβαια 2/2 συλλήψεις που είχαμε τις πετύχαμε εντελώς φυσιολογικά μόνο με τη λήψη βιταμινών. Τώρα θα δούμε τι θα γίνει και μ αυτό τον κύκλο που είχαμε τη διέγερση και πρόκληση με γονοδοτροπινες.

κορίτσι μου θύμισε μου..έκανες καθόλου τεστ ωορρηξίας;

με το καλό..κάθε φορά και πιο κοντά στο σποράκι! πόσες μέρες μετά την ωορρηξία είσαι; :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κορίτσι μου για να θεωρηθεί ΣΠΩ πρέπει όπως σου είπε να έχεις υπερυχογραφικη εικόνα πολυκυστικών, ακανόνιστο κύκλο και οι ορμονολογικές να μην φυσιολογικές ! Όμως πρόσεξε τα ανδρογονα μπορεί είτε είναι αυξημένα είτε είναι χαμηλά ( εμένα ας πούμε έπεσαν το τελευταίο διάστημα ενώ ήταν στα φυσιολογικά ) και επίσης πρέπει να κανεις και καμπύλη ζαχαρου και ινσουλίνης ! Εμένα η καμπύλη ινσουλίνης δεν ήταν πολύ καλή καθώς είναι στο όριο για υπερινσουλιναιμια ! Δεν ξερω εν τις έχετε κάνει αυτές τις εξετάσεις ! Αν όχι καλό θα ήταν να τις κανεις γτ επηρεάζουν στη συληψη και την ποιότητα της ωορρηξιας! Εμένα λόγω του οτι έπεσαν τα ανδρογονα από πυι κατάλαβα θα μπυ δώσει κάποια αγωγη δεν ξερω ακόμη τι θα μου πει μετά το πασχα που έχω ραντεβού μαζί του! Τώρα δεν ήθελε να μου δώσει ακόμη λόγω του ότι οι ορμόνες είναι επηρεασμένες από την εγκυμοσυνη! Ααα επίσης έχω και αυξημένη ΑΜΗ λόγω ΣΠΩ !

έχω κάποια ανδρογόνα αυξημένα όχι όλα..δεν μου είπαν κάτι για καμπύλη ζαχάρου ούτε ο γυναικολόγος ούτε ο ενδοκρινολόγος..ίσως επειδή είχα σύλληψη ασχετα αν κατέληξε σε βιοχημική..

εσένα είναι πολύ κάτω από το όριο τα ανδρογόνα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Προτιμότερο είναι το μεσημεράκι, ίδια ώρα κάθε μέρα και ιδανικά να μην έχεις πιει πολλά υγρα το τελευταίο 2ωρο. Δεν είδε τίποτα η γιατρός; Σε ποια μέρα του κύκλου σου είσαι;

Όχι δεν είδε τίποτα...εχθές ήμουν 23 ημέρα....μου είπε ότι λογικά θα κάνω μεγάλο κύκλο πάλι!! Και πως η θα γίνει αργότερα η μπορεί κ καθόλου η ωορρηξία! 😢😢😢

Δεν έχω κάνει ποτέ τέστ! Και αγχώνομαι λίγο!! Από πότε να ξεκινήσω εφόσον εχθές δεν είδαμε τίποτα στον υπέρηχο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Melikara86 είπε:

Όχι δεν είδε τίποτα...εχθές ήμουν 23 ημέρα....μου είπε ότι λογικά θα κάνω μεγάλο κύκλο πάλι!! Και πως η θα γίνει αργότερα η μπορεί κ καθόλου η ωορρηξία! 😢😢😢

Δεν έχω κάνει ποτέ τέστ! Και αγχώνομαι λίγο!! Από πότε να ξεκινήσω εφόσον εχθές δεν είδαμε τίποτα στον υπέρηχο;;;

Πανω σε αυτο δεν ξερω να σου απαντησω... Η γιατρος τι ειπε; Η ρωτησε την καλυτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η anna_30 είπε:

έχω κάποια ανδρογόνα αυξημένα όχι όλα..δεν μου είπαν κάτι για καμπύλη ζαχάρου ούτε ο γυναικολόγος ούτε ο ενδοκρινολόγος..ίσως επειδή είχα σύλληψη ασχετα αν κατέληξε σε βιοχημική..

εσένα είναι πολύ κάτω από το όριο τα ανδρογόνα;

Καλό θα ήταν να τους ρωτήσεις κορίτσι μου! Και εγώ είχα συλλήψεις δυο ( η μια βιοχημικη και η άλλη παλινδρομη στην 9η εβδομάδα) αλλά και οι δυο έγιναν με σπερματεγχυνση  . Δεν ειναι κατω από το όριο αλλά είναι πολύ κοντα στο κατώτατο όριο! Η ινσουλινη και το ζάχαρο κάνουν  και αποβολές εκτός από την δυσκολία σύλληψης και αυτό γιατί επηρεάζουν στην ποιότητα των ωαρίων ! Κάντες και αυτές δεν είναι κάτι ! Εμένα για αυτό λόγο μου έδινε γλουκοφαζ ! Τωρα τα έχω σταματήσει όλα και μετά το πασχα θα μου δώσει αγωγη ξ οποία μου είπε για να δρασει θέλει 4-6 εβδομάδες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Melikara86 είπε:

Καλημέρα κορίτσια....μόλις παρέλαβα τα τέστ ωορρηξία!! 

Δυστυχώς πήγα κ εχθές για υπέρηχο και δεν εντοπίσαμε τίποτα...δεν δείχνει να θέλει να κάνει ωορρηξία αυτός ο κύκλος! 😢 Να σημειώσω ότι είναι ο πρώτος κύκλος που παρακολουθούμε! 

Είπα στη γυναικολόγο να ξεκινήσω τέστ σπίτι κ όταν εντοπίσω ότι κάτι πάει να γίνει να την πάρω να πάω να κάνουμε υπέρηχο για επιβεβαίωση!! Τελικά άδικα τόσα χρόνια προσπαθώ...γτ μάλλον δεν έκανα στοχευμένα και ίσως να μην γινόταν ωορρηξία όπως πίστευα!! 

Θέλω μια βοήθεια με τα τεστακια παρακαλώ 🙏🙏🙏 ποτέ πρέπει να τα κάνω ς; Έχει ώρες συγκεκριμένα;; Και πόσο συχνά;; Ευχαριστώ πολύ πολύ ❤️ 

Κοριτσάκι μου υπομονή για τον επόμενο κύκλο τοτε! Αν και για εμένα όπως είπες κάνε τα τεστακια σου ίσως κανεις ωορρηξια αργότερα🙏 τα τεστακια να τα κανεις μετά την περίοδο πχ να τα ξεκινάς 10η μέρα του κύκλου έτσι ωστε να δεις πως κυμαίνεται ο κύκλος σου ! Καλό θα ήταν να τα κανεις πάνω κατω την ίδια ωρα κάθε μέρα και το ιδανικο είναι μεσημερι (όχι πρωί) και να μην έχεις πιει πολλα υγρα τις προηγούμενες δυο ώρες! Εγώ τους πρώτους κύκλους που τα ξεκίνησα τα έκανα νωρίς 9η μέρα αλλά επειδη είδα ότι κάνω ωορρηξια πολύ αργα 18η με 21η τα ξεκινούσα 14η μέρα του κύκλου! Εύχομαι καλή επιτυχια ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Εμείς όπως σας έχω πει περνάμε δύσκολα τις νύχτες με τα δύο δοντακια που βγάζουμε. Κατά τα άλλα περιμένω την ωορρηξία. Αν δεν μας κάτσει σε αυτόν τον κύκλο πάμε από Οκτώβρη. 

Φιλάκια από τα κορίτσια μου 🥰

IMG_20240425_133921.jpg

Τι τελεια φωτοοοοο❤️ να τις δώσεις τα φιλία μας στο ομορφο λαιμουδακι της🥰 γτ από τον οκτωμβρη;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κοριτσάκι μου υπομονή για τον επόμενο κύκλο τοτε! Αν και για εμένα όπως είπες κάνε τα τεστακια σου ίσως κανεις ωορρηξια αργότερα🙏 τα τεστακια να τα κανεις μετά την περίοδο πχ να τα ξεκινάς 10η μέρα του κύκλου έτσι ωστε να δεις πως κυμαίνεται ο κύκλος σου ! Καλό θα ήταν να τα κανεις πάνω κατω την ίδια ωρα κάθε μέρα και το ιδανικο είναι μεσημερι (όχι πρωί) και να μην έχεις πιει πολλα υγρα τις προηγούμενες δυο ώρες! Εγώ τους πρώτους κύκλους που τα ξεκίνησα τα έκανα νωρίς 9η μέρα αλλά επειδη είδα ότι κάνω ωορρηξια πολύ αργα 18η με 21η τα ξεκινούσα 14η μέρα του κύκλου! Εύχομαι καλή επιτυχια ❤️

Γεια σου γλυκό μου κορίτσι!! Σε ευχαριστώ πολύ πολύ 🙏🙏🙏Μόλις έκανα ένα τώρα για να δω λίγο πως δουλεύουν!! Ανεβάζω φωτό...βέβαια είναι αρνητικό! Απλά έχω μπερδευτεί λίγο στο : εφόσον εχθές υπερηχογραφικά δεν είδαμε κάτι...να αφήσω 2-3 μέρες κ μετά να κάνω;; 

Και κάθε μέρα ή κάθε δύο μέρες;; 

Πφφφφ απογοητεύομαι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Melikara86 είπε:

Γτ δεν με αφήνει να ανεβάσω φωτό;;; πατάω πάνω στον συνδετήρα αλλά δεν κάνει τίποτα....😢😢😢

Μιας και είναι η πρώτη φορά που τα χρησιμοποιείς ξεκινάτε από σήμερα οπως και έκανες για να δεις πως λειτουργούν! Για να είναι θετικο θα πρέπει να είναι έντονο όπως η γραμμουλα ελέγχου ! Πατά δίπλα από τον συνδετήρας που λέει  κλικ για να επιλέξετε αρχεία! Αν δεν είσαι νέο μέλος ίσως να κολλάει η ιστοσελίδα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Maria98 είπε:

Κοριτσια εγώ σήμερα 11η μέρα και έχω άχνη γραμμούλα ακόμα στα τεστακια , ίσα που φαίνεται σε σύγκριση με τον προηγούμενο κύκλο μου που ήταν λίγο πιο έντονη,  μάλλον θα αργήσει η ωορρηξία,  για να δούμε 

κορίτσι μου εμείς μαζί δεν είμαστε;;; ε΄γώ σήμερα ξεκίνησα να έχω κάτι ελαφρια πονάκια και υποθέτω ότι ξεκινάει η ωορρηξία μου σιγά σιγά.. είχα και στο σκούπισμα τις γνωστές βλέννες...  τεστάκια δεν έχω κάνει ποτέ.. νομίζω θα με αγχώσει αρκετά η όλη διαδικασία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η anna_30 είπε:

μου είπε ότι για να πούμε τον όρο συνδρομο πολυκυστικών θα πρέπει να έχω 2 από τα 3 κριτήρια..1)υπερηχογραφικη εικόνα πολυκυστικών ωοθηκών 2)αυξημένα ανδρογονα 3)διαταραχές περιόδου..έχω μονο το 1 από αυτά οπότε μου λεει οτι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ετσι η περιπτωση μου.. είμαι λίγο καιρό σε αυτό το χωρο των εξετάσεων και του ψαξίματος, αν εσεις που έχετε περισσότερη εμπειρία βλέπετε ότι κάτι δεν στέκει από αυτά που μου λέει πείτε μου να δω πως θα κινηθώ..

Έχει δικαιο πρέπει να πλήρεις καποιες προϋποθέσεις! Αλλά να ψάχνεσαι γιατί όσο ψάχνεσαι βρίσκεις :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η anna_30 είπε:

έχω κάποια ανδρογόνα αυξημένα όχι όλα..δεν μου είπαν κάτι για καμπύλη ζαχάρου ούτε ο γυναικολόγος ούτε ο ενδοκρινολόγος..ίσως επειδή είχα σύλληψη ασχετα αν κατέληξε σε βιοχημική..

εσένα είναι πολύ κάτω από το όριο τα ανδρογόνα;

Πάντως συμφωνώ με την καμπύλη σακχάρου συνήθως οι κοπελες με ΣΠΩ έχουν αντίσταση στην ινσουλίνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...