Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποτυχημενη 1η εξωσωματικη


Recommended Posts

:( Καλησπερα σε ολες και ολους σας Ειμαι η Candybaby

Ειμαι πολυ καινουρια σ" αυτο το φορουμ αλλα θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου.Mολις πριν απο λιγους μηνες αποφασισαμε με τον συζηγο μου να ψαξουμε το θεμα γιατι δεν μπορουμε να συλλαβουμε.Μετα τις πρωτες εξετασεις βρηκαμε εναν πολυποδα και οτι εχω μπει σε φαση προεμηνοπαυσης.Ειμαι μολις 37!Ανηκω στο 1% των γυναικων.Καναμε αφαιρεση του πολυποδα και μπηκα κατευθειαν σε προγραμμα εξωσωματικης.Στην δικη μας κατηγορια (της προεμηνοπαυσης)δεν υπαρχει αλλως τροπος συλληψης.Αν καποιες απο σας εχουν κανει θα ξερουν πως ειναι, τι εξωντωση ειναι και τι ανχος.Ειχα φοβερο στρες στην ωοληψια γιατι δεν ηξερα τι να περιμενω.Καναμε καιτην εμβρυομεταφορα και ολα καλα.Κατα την αναμονη μεχρι το τεστ κυησεως ειχα κατι σαν ωορηξια αλλα δεν το πηρα και πολυ σοβαρα αν και υποψιαστηκα.Δεν ειδα καθολου αιμα κατα την αναμονη και προσπαθουσα να εχω καλη ψυχολογια γενικως.Αν και ηθελα να δω ποσοστα που δινανε.Σημερα που πηγα για το τεστ ημουν αισιοδοξη και μετα απο λιγες ωρες μου ειπαν οτι αποτυχαμε.

Αποτυχαμε πραγματικα ετσι νιωθω ολα αυτα γιατι? Ξερω οτι εγω ειμαι οπως εχουν πει πιο ελαφρια περιπτωση αλλα αυτο δεν παυει να μην με ενοχλει.Ειχα ελπιδες εκανα ονειρα και εκανα κουραγιο και ελεγα οτι οκ ολα θα πανε καλα και τωρα ολα διαγραφτηκαν και ξανα απ την αρχη γιατι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη μου Candybaby οτι και να σου πω ειναι λιγο...μπορω να καταλαβαινω πως αισθανεσαι...μπορω να νιωσω την καθε γυναικα που μπορει να εχει μια απογοητευση στην ζωη της σε οτι εχει να κανει με την ευλογια και το θαυμα παιδι...ειναι δυσκολο το ξερω για καθε μια γυναικα που θελει οσο τιποτα να αποκτησει ενα παιδι.

Δεν ειναι και ευκολο πραγμα ολο αυτο που περνας και μαζι σου και ο αντρας σου...σου στελνω ολη μου την αγαπη και να σου πω να κανεις υπομονη καλη μου για ολους εχει ο Θεος!

Δεν απετυχες καλη μου!Καποιες φορες παιδευομαστε παραπανω ισως απο καποιους αλλους και αλλοι παιδευονται σε αλλα που σ εμας δινονται απλωχερα....δυστηχως ετσι ειναι η ζωη...θα μου πεις γιατι στο θεμα του παιδιου...οτι και να σου πω το γιατι ειναι κατι που δεν θα καταλαβω ποτε...

Ευχομαι ολοψυχα να εχεις δυναμη και υπομονη και να το παλεψεις κι αλλο!Θα ερθει σιγουρα μην σταματησεις να ελπιζεις και να εχεις θεληση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκειά μου Candybaby, καταλαβαίνω τη στεναχώρια σου αλλά θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις να αλλάξεις την ψυχολογία σου γιατί επιβαρύνεις τον οργανισμό σου. Πρέπει να είσαι αισιόδοξη να έχεις πίστη για τα καλύτερα και σου εύχομαι η 2η προσπάθεια να είναι και η τυχερή και σύντομα να ακούσουμε τα ευχάριστα νέα σου. Να ξέρεις οτι εδώ η παρεούλα μας είναι ο καλύτερος σύμμαχος και ψυχολόγος μας. Να είσαι πάντα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

candybaby glikia m

min stenaxoriese koritsi m ola einai thelima theou

na exis pisti kai ola tha s erthun opos epithimis

to xero einai diskolo na thelis kati toso polli

kai na min to exis alla s eipa pano apo ola pisti ston theo.

sikose to kefali psila kai proxora kai ekaton fores an xriasti

tha prospathisis mexri na to kataferis

emis eimaste edo gia oti mas xreiastis

filia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Candybaby

koritsaki mou...

...min apogoitevesai!!!

Min stamatas na xamogelas!

Min anarwtiesai "giati"...

Mono o Theos to kserei

kai MIN XASEIS TIN PISTI SOU!!!

Exei diaforetika sxesia gia esas

alla tha sas steilei ton pelargo,

THA DEIS!!!!!!!!!!!!!!!!

Min mou stenaxwriesai,

einai to xeirotero gia tin psyxoligia sou

kai gia tin SXESI sas...!

Kan'te agkalitses me to agoraki sou,

synexiste na oneireveste

kai synexiste tis prospatheies............

............!!!

Kalws irthes sto Mammy

kai oti xreiasteis, emeis edw.....

...... gia thetikes skepseis

kai gouri!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

_Anna_ έγραψε:

Γλυκειά μου Candybaby, καταλαβαίνω τη στεναχώρια σου αλλά θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις να αλλάξεις την ψυχολογία σου γιατί επιβαρύνεις τον οργανισμό σου. Πρέπει να είσαι αισιόδοξη να έχεις πίστη για τα καλύτερα και σου εύχομαι η 2η προσπάθεια να είναι και η τυχερή και σύντομα να ακούσουμε τα ευχάριστα νέα σου. Να ξέρεις οτι εδώ η παρεούλα μας είναι ο καλύτερος σύμμαχος και ψυχολόγος μας. Να είσαι πάντα καλά!!!

συμφωνο σ αυτο και 1 και κυριοτερο ειναι το αγχος,απεβαλετο και ολα θα πανε καλα πολλα φιλια!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Candybaby αγαπη μου σε καταλαβενω τι περνας ψυχολογικα αυτη τη στιγμη γιατι δυστηχως τα εχω περασει κ εγω, εμεινα εγκυος μετα τη δευτερη προσπαθεια εξωσωματικης,κ δε σου κρυβω πως τοτε μου περασε απο το μυαλο κ η σκεψη μηπως η πρωτη φορα δεν πετυχενει για να μας τ'αρπαζουν;το ρωτησα κ στο γιατρο μου κ ειπε πως αυτο ειναι ερωτηση πολλων γυναικων,τελος παντων αφου ενιωθα πολυ χαλια το εχω ξαναπει ας με συνχωρεσουν τα κοριτσια, αφησα περασανε 3 χρονια κ ξαναπροσπαθησα μαλιστα αλαξα κ κεντρο. αν θες τη γνωμη μου ηρεμησε ρωτησε κ γι'αλο κεντρο παρε μια δευτερη γνωμη κ ξαναπροσπαθησε,μην αφησεις τοσο καιρο που αφησα εγω απλα να εισαι ηρεμη κ χαλαρη παιζει μεγαλο ρολο,καλη τυχη κοριτσι μου κ οτι απορια εχεις θα χαρω να σε βοηθησω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην το βαζεις κατω με την πρωτη φορα!!!καποια στιγμη θα ερθει το μωρο!αυτο ειναι σιγουρο!μια φιλη μου χαιρεται τα διδυμα κοριτσιακια της με την τριτη προσπαθεια κ μια αλλη γνωστη μου χαιρεται επισης το κοριτσακι της με την δευτερη!κ ηταν ευκολες περιπτωσεις κ οι δυο!!οπως κ συ!!οποτε ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ!!!φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

CANDY ΜΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΟΥ, ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ 19Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΓΚΡΕΜΙΣΤΙΚΑΝ, ΘΕΛΕΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ, ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΟΝΗ, ΒΓΑΙΝΩ ΣΥΧΝΑ ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΩΝ, ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΤΕΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΑΣ! ΗΡΕΜΙΣΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΤΥΧΕΡΗ ΣΟΥ!!!!

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

candybaby μην στεναχωριεσαι και προσπαθησε να μην ανχωνεσαι,εγω ειμαι 24ετων και ειχα και εγω πολυποδα εκανα επεμβαση καιμου ειχε πει ο γυναικολογος μο οτι μαλλον θα κανω εξωσωματικη για να συλαβω,σταθηκα ομως τυχερη και δεν εκανα γιατι ετυχε και εμεινα εγκυος φυσιολογικα,θα εκανα ομως τα παντα για να αποκτισω παιδι.σου ευχομαι να εισαι καλα να κανεις γρυγορα ενα παιδακι,κουραγιο και υπομονη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

καλησπέρα! Είμαι καινούρια στο site και διαβάζοντας το μήνυμά σου πραγματικά λυπήθηκα για το αποτέλεσμα της 1ης σου προσπάθειας. Μην το βάζεις κάτω όμως, ελπίζω τα πράγματα να πάνε καλύτερα αργότερα! Ο λόγος που γράφω είναι γιατί είμαι και εγώ 37 ετών, δεν έχω παιδιά, τώρα προσπαθούμε με τον άντρα μου, εδώ και 2 μήνες, και μου έχει κολλήσει στο μυαλό μήπως λόγω ηλικίας δεν προλάβω να μείνω έγγυος. Μου τράβηξε την προσοχή ότι βρίσκεσαι σε φάση προεμμηνόπαυσης και ήθελα περισσότερες πληροφορίες γι'αυτό. Υπάρχουν συμπτώματα όπου καταλαβαίνει μια γυναίκα ότι πλησιάζει το τέλος των περιόδων ή το βρίσκεις μόνο με εξετάσεις; Ανησυχώ λιγάκι γιατί ενώ είμαι παντρεμένη εδώ και 4 περίπου χρόνια, και μετά από μια αποβολή στην 6η εβδομάδα, τον 1ο χρόνο του γάμου μου δεν θέλησα να ξαναπροσπαθήσω για πολλόυς λόγους, και φοβάμαι ότι τώρα που το αποφάσισα ίσως είναι αργά. Αν μπορείς απάντησέ μου σε παρακαλώ. Ελπίζω τα παράγματα να βαίνουν θετικότερα γαι σένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...