Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ.....ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ...?


Recommended Posts

Το μητρικό γαλα ειναι η καλυτερη βρεφική τροφή γιατι περιέχει όλες τις απαραιτητες θρεπτικές ουσίες που χρειάζεται το μωρο απ την μερα που θα γεννηθεί για την σωστη του αναπτυξη.Αυτο το κειμενο το διαβάζουμε παντού και ειναι αλήθεια και καλώς το γραφουν.Αλλα πουθενά δεν αναφέρουν τι γίνεται στην περίπτωση που μια μητέρα δεν έχει καθόλου γάλα,ενω έχει όλη την καλη διαθεση να θυλάσει το παιδάκι της.

Στο μαιευτηριο οσο ήμασταν,μου λεγαν να τον βάζω 4 λεπτα κ 4 λεπτα σε καθε στηθος για να μαθει να το πιανει.Μετα 6-6 κτλ..Μου λεγαν πως λογω καισαρικης δεν εχω ακομα γαλα.Το έκανα και ο μικρουλης μου "ουτε να το φτυσει το βυζι μου" λες και του ξύνιζε..Δεν έπινε ουτε ξενο.Εγω ανησυχούσα.."αχ γιατι δεν τρωει το παιδι μου" αναρωτιόμουν,"το ταιζετε μεσα"? -"οχι οχι".-"Και γιατι ρεύεται οταν μου τον φερνετε???? Ηλπιζα πωςθα βρουμε τους ρυθμους μας σπιτι...

10 και 10 λεπτα μου ειχαν πει κι αν θελησει κι αλλο ξενο.Ετσι κι εκανα για μια εβδομαδα περιπου.Αισθανομουν οτι καθε γυναικα που θυλαζει.Διψουσα,πονουσα,ειχα στηθος Αν Νικολ Σμιθ,ρουφουσε αυτος και μετα ρευοταν.Μια φορα μαλιστα ο αντρας μου ειδε και μια σταγονα γαλα στο στομα του.Μετα απ το ξενο δεν επινε πολυ,ποτε ελεγα.."πινει αρκετα απο μενα"

Ο μπεμπης μου ειχε ικτερο και ο παιδίατρος ειχε πει "πολλα υγρα,δηλ γαλα".Ευτυχως μια μερα μου συνεστησε να δω με θύλατρο ποσο πινει απο μενα για να δουμε ποσο πινει συνολικα.Εβαλα και γω θυλαστρο και....ΟΥΤΕ ΣΤΑΓΟΝΑ !!!Επι 15 λεπτα φρουσ φρους τραβουσα και τιποτα.

Τελικα ο μπεμπης απο μενα ρουφουσε τοσο καιρο μονο αερα,κουραζοταν και μετα δεν ειχε δυναμη να πιει ξενο κι εμενε τις περισσοτερες φορες σχεδον νηστικος.Ευτυχως βεβαια που το διαπιστωσαμε νωρις.

Αλα εδω ειναι η δικη μου απορια "Γιατι δεν εχω γαλα? Τι φταιει?Τι εκανα λαθος?Και τωρα?" Στη συνεχεια το στηθος μου γεμισε ογκους,μεγαλους και μικρους.Χαλια ηταν.Φοβηθηκα!Το ειπα στο γιατρο και μου ειπε "σφιχτο σουτιεν συνεχεια για 7-10 μερες και να μην το ακουμπισω καθολου,ουτε θυλαστρα,ουτε τιποτα!Δεν εχεις γαλα " μου ειπε.

Οντως μετα απο μια βδομαδα αυτα εφυγαν και το αλλά Pamela Anderson στηθος εγινε ξανα τα λεμονακια της αυλης μας,μικροτερα κι απο πριν την εγκυμοσυνη.

Γιατι ομως συνεβη αυτο???????? Τωρα τρωει μονο ξενο,τις σωστες ποσοτητες πλεον,αλλα εγω εχω τυψεις.Μηπως εκανα κατι λαθος????

Μηπως που ειχα ανχος?Που ειχα νευρα?Που εκλαιγα με το παραμικρο?Τι?

Σας εχει τυχει?Μπορω να κανω κατι τωρα πια?

Συγνωμη μπεμπη μου !!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλες οι γυναίκες έχουν γάλα, και φυσικά και αυτές που κάνου καισαρική!

Τα νεογέννητα χρειάζονται να είναι στο στήθος όποτε θέλουν και για όσο θέλουν χωρίς ρολόι και ωράρια. Μπορεί να τρώνει για τρεις ώρες και μετά από δέκα λεπτά να ξαναθέλουν. Τα ωράρια και οι περιορισμοί υπονομεύουν την γαλουχία ειδικά στην αρχή, που χρειάζεται να εγκατασταθεί. Επίσης το ξένο γάλα που δίναν στο μωρό σου στο μαιευτήριο (το κατάλαβες και συ πιστεύω) υπονομεύει τη γαλουχία. Τα ψέμματα του γιατρού σου επίσης υπονόμευσαν το θηλασμό του παιδιού σου. Εφόσον συνέχισες και στο σπίτι την καταστρεπτική τακτική ωράριο και ξένο γάλα πώς να να μην μειωθεί το γάλα σου; Όσο για το θήλαστρο πολλές γυναίκες δεν καταφέρουν να αντλήσουν χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι! Το μωρό μπορεί να αντλήσει καλύτερα από κάθε θήλαστρο. Το μωρό σου δε ρουφούσε αέρα!

Απορώ πώς οι τερατώδεις οδηγίες του γιατρού σου δεν σε οδήγησαν σε μαστίτιδα "σφιχτά σουτιέν...δεν έχεις γάλα".

Η παραπληροφόρηση φταίει που σταμάτησες το θηλασμό. ΄

Ίσως όμως, αν δεν έχεις πολύ καιρό που σταμάτησες να μπορείς να κάνεις επαναγαλακτισμό με την καθοδήγηση ενός συμβούλου θηλασμού.

Ειλικρινά, λυπάμαι για τόσα ψέμματα που άκουσες!

Εύχομαι ότι καλύτερο εφεξής...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργια, μην στενοχωριεσαι τοσο πολυ και μην κλαις αλλα προσπαθησε οπως σου είπε και η άλλη συνονοματη πιο πριν και πιο εμπειρη σε αυτο το θεμα οπως φαινεται μηπως καταφερεις τον επαναγαλακτισμο. Ελπιζω να τα καταφερεις αλλα στην περιπτωση που δεν συμβει , προσπαθησε να ηρεμησεις όσο γινεται. Δεν ειναι καλο να σε νοιωθει ετσι ο μπεμπης σου!

Πολλα φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν είναι δυνατόν... Να σε στεναχωρούν τόσο άδικα!

Στην πρώτη μαστίτιδα που έπαθα έβγαζα με το ζόρι 20ml με το θήλαστρο. Το παιδί έτρωγε κυρίως από το άλλο στήθος. Με πολλές προσπάθειες και βάζοντας συνέχεια το παιδί στο στήθος και μετά κάνοντας αντλήσεις, έφτασε να βγάζει 150ml.

Καμιά φορά και μένα δεν βγάζει σταγόνα όταν το πειράζω και άλλες τρέχει σαν ποτάμι. Αν κρυώσω σταματάει το γάλα με τη μία. Αν στεναχωρηθώ ή αν θυμώσω το ίδιο. Αυτό με τίποτα δεν σημαίνει ότι δεν έχω γάλα.

Τώρα τελευταία πίνει κάθε φορά λίγο και μετά από λίγη ώρα ζητάει και άλλο. Όποτε θέλει, όσο θέλει, εγώ είμαι εκεί! Ακόμα και αν το θέλει μόνο για να κοιμηθεί.

Στο πρώτο παιδί είχα πλήρη άγνοια για τον θηλασμό και πέρασα πολλά. Με βοήθεια ειδικών τα κατάφερα. Τώρα που νόμιζα ότι ξέρω, πέρασα χειρότερα! Και πάλι με βοήθεια ειδικών και της Αγλαϊας τα έβγαλα πέρα. Φαντάσου λοιπόν να μην ήξερα και να μην είχα τη στήριξη τόσων ανθρώπων...

Μη στεναχωριέσαι για τον θηλασμό. Να στεναχωριέσαι μόνο που το φυσικό στήθος αλά Pamela Anderson έγινε πάλι λεμονάκι! Αυτό είναι πίκρα!!! :woohoo: :lol:B) :laugh:

Αν χάσουμε και το χιούμορ μας δεν μας μένουν και πολλά!

Ευχές για ό,τι καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολες οι μανουλες εχουν γαλα! ασχετα αν εχουν γεννησεις με καισαρικη η με φυσιολογικο τοκετο. αυτα που διαβασα σε εκαναν να μην εχεις γαλα! στο θηλασμο δεν υπαρχει χρονομετρο ,ειναι ελευθερος και χωρις εμποδια!

λαθος οδηγειες απο την αρχη , λαθος κινησεις απο προσωπα που θα επρεπε να σε βοηθησουν!σιγουρα αν ειχε ικτερο και δε υψηλο δεν θα ειχε τη δυναμη να θηλασει με ζωηραδα(το εζησα ) αλλα αν

αν το μωρο σου δεν ετρωγε θα ειχε πλανταξει στο κλαμα, δεν ρουφαει αερα οπως γραφεις, το στηθος δεν ειναι μπαλονι να ξεφουσκωνει....ειχες στηθος αλλα παμελα γιατι κατεβασε γαλα, δινοντας συμπληρωμα στο μωρο εδινε εντολη στο στηθος για λιγοτερη παραγωγη!

υπαρχουν κοπελες που θηλαζουν κανονικα και δεν μπορουν να αντλησουν ουτε σταγονα γαλα με το θηλαστρο

ποσο μαλλον αν αυτο δεν ειναι το ιδανικο!

το χειροτερο ηταν αυτο που σου ειπε ο γιατρος , να δεσεις το στηθος?

αυτο το κανουν για να μην κατεβαζει το στηθος γαλα και πονας!

τραγικα ολα αυτα!ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ και το χειροτερο απο επαγγελματιες!

ποσο και καιρο εχει που εγινε αυτο?

ισως μπορεια να κανεις επαναγαλακτισμο!

γινεται! αν εχεις θεληση και χρονο θα τα καταφερεις!

ολες ειμαστε πρπθυμες απο την εμεπειρια μας και η κα Αγλαια απο την γνωση της να σε βοηθησουμε σε οτι χρειαστεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας και πολυ λυπαμαι που αργησα τοσο να θεσω το θεμα σε σας (αλλα με το μωρο δεν ειχα χρονο για τον υπολογιστή.Απο τοτε που σταματησα να "θυλαζω", εχουν περασει περιπου 15 ημερες.Προλαβαινω να κανω κατι? Τωρα ομως δεν εχει μαθει το μπιμπερό? Θα ρουφηξει αραγε απ το στηθος?

Αλλα το στηθος μου οπως το κοβω τωρα (τα λεμονακια που λεγαμε), δεν νομιζω να εχει τιποτα μεσα.

Επισης δεν σας ανεφερα πως ποτε μα ποτε δεν ειδα μια σταγονα γαλα στα επιθεματα, που αλαζα τακτικοτατα,(οπως τα βαζα , τα βγαζα,καθαρα και στεγνα) κι επισης ποτε δεν με πονεσε το στηθος μου οταν πλεον σταματησα να τον βαζω.Μου ειχε πει η μαια μου πως αν ειχα γαλα θα πονουσα που δεν το βγαζα.Και τελος, ουτε οταν εκανα ζεστο ντους ετρεχε ή εστω έσταζε κατι ,ενδειξη υπαρξης γαλατος.Τι σημαινουν ολα αυτα? Μπορει και τιποτα έτσι? Εχω στεναχωρηθει πολυ που μπορει απο αγνοια , αφελεια και βλακεια,δεν μπορεσα να θυλασω το παιδι μου!

ΥΣ:Ποια ειναι η Αγλαια?...

Προλαβαινω τωρα πια να κανω κατι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγλαϊα Παπαδήμα πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού και σύμβουλος του φόρουμ, στείλε της και πμ (προσωπικό μήνυμα).

Δεν είναι αργά για επαναγαλακτισμό, άλλωστε και άλλη φίλη από το φόρουμ έχει κάνει. Η Lenaki26 έχει αρχίσει επαναγαλακτισμό, επικοινώνησε και με αυτή να ρωτήσεις πώς άρχισε.

Καλή επιτυχία, θα τα καταφέρεις αν θέλεις.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπορεις να κανεις επαναγαλακτισμο!η κα Αγλαια ειναι πιστοποιημενη συμβουλος θηλασμου!για την ωρα χρειαζεσαι νοσοκομειακο θηλαστρο , υπομονη και χρονο! τα διαθετεις?εχουν ξεκινησει κι αλλες κοπελες επαναγαλακτισμο και τα πηγαινουν καλα! υπαρχει αναλογο θεμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΒΓΑΖΕΣ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΛΑΘΟΣ ΘΗΛΑΣΤΡΟΥ..ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΣ NUK ΔΕΝ ΕΒΓΑΖΑ ΤΙΠΟΤΑ..ΜΕ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΒΓΑΖΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΩ 50-60ΜΛ, ΤΙΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ? ΤΙΠΟΤΑ..ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΠΙΤΙ.ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ..ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙΘΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΑΛΛΕΣ ΚΑΘΕ 3..

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΑΝΤΑΡ.

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΨΙΛΟΜΑΘΕΙ ΣΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝΕ ΚΑΙ Η ΙΔΕΑ ΜΟΥ..

ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΓΑΠΗ ΣΤΟ ΜΕΜΕ ΤΗΣ ΜΑΝΟΥΛΑΣ ΤΟΥ, ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ...

ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΝΗΘΙΣΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΕΔΙΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ...

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΓΟΥΛΙΕΣ (ΕΝΩ ΤΟ ΕΤΡΩΓΕ ΜΕ ΟΡΕΞΗ).

ΡΩΤΗΣΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΡΑΤΑΙΣΜΕΝΟ ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΑΝΟΙΓΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΦΑΕΙ...

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΩΡΑ ΤΟ 3ΗΜΕΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΔΩΣΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ..

ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΠΕΙΝΑ....

ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

ΜΙΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΛΑΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΣ ΚΑΙΡΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΣ

ΟΙ 15 ΜΕΡΕΣ...

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ!

Υ.Γ. ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ?

ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΘΕΣΣΑΑΛΟΝΙΚΗ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α!!! ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΓΑΛΑ ΣΤΑ ΕΠΙΘΕΜΑΤΑ, ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΣΧΕΔΟΝ, ΟΥΤΕ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΟ ΖΕΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ(ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΛΛΛΛΛΛΥΥΥΥΥΥ ΖΕΣΤΟ!)

ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΑ ΒΡΑΔΥΑ ΘΗΛΑΖΟΝΤΑΣ ΤΡΕΧΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ 3-4 ΩΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΘΗΛΑΣΜΟ.

ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ:) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ευχαριστώ veni για τον χρονο σου,να σαι καλα!Ο μπεμπης μου γεννηθηκε στις 9/2ου ημερα Δευτέρα.Μεχρι την Παρασκευη δεν ειχε ιδιαιτερη επαφη με το στηθος μου γιατι λογικα τον ταιζαν μεσα.Απο το Σαββατο που πηγαμε σπιτι, τον εβαζα και ρουφαγε 10 και 10 λεπτα σε καθε στηθος ανα 2μιση,3 ωρες.

Αυτο γινοταν περιπου 5-6 ημερες.Τοτε ηταν που εβαλα το θυλαστρο και ειδαμε οτι "δεν εχω γαλα" και σταματησαμε.Οποτε απο τοτε πανε περιπου 15 το πολυ 18 ημερες που εχω σταματησει την προσπαθεια.Ο μπεμπης ειναι 24 ημερων σημερα.

Οσο για το που μενω, στο νησι της Σαμου, ενω γενησα Αθηνα στο Μητερα.

ΥΣ: Στην Αγλαια πως μπορω να στειλω μνμ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΡΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΤΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΤΗΣ ΤΟ PM ΚΑΙ ΣΤΕΙΛΕ ΤΗΣ ΠΡΟΣ.ΜΥΝΗΜΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...

ΠΑΝΤΩΣ ΡΕ ΣΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΟ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ..ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ..

ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΙ:laugh: ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΥΤΕ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ:ohmy:

ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΕΤΣΙ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ...

ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟΛΟΓΙΚΟ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΟΜΩΣ, ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ..

ΑΜΑ ΔΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΝΕ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΕ 2.30 ΚΑΙ 3 ΩΡΕΣ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΠΑΝΤΑ..ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΦΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ 1.30..ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ? ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ!

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΩΡΑΙΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ!!!!!

ΕΓΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΣΑΡΑΝΤΗΣΑ ΑΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΜΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΚΟΙΝΩΣ ΕΡΕΙΠΙΟ, ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΛΕΟΝ...ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΟΥΡΑΖΟΜΟΥΝΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΝΑΠΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΤΩΡΑ ΕΙΧΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ!!

ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΡΩΝΟΥΝ..ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalispera kai apo emena!

Kapws etsi thn patisa kai egw kai mou kopike to

gala! Me thn diafora oti egw eixa gala na thylasw

10 paidia!! :laugh:

Den einai katholou arga na arxiseis epanagalaktismo

ean to theleis.Egw arxisa epanagalaktismo meta apo 3 mhnes

sxedon! Twra eimai sthn deyterh evdomada prospatheias

kai vgazw akoma stagonoules.

Oti thelhseis mporeis na me rwthseis opws kai thn ka

Aglaia.Tha thn vreis sto foroum me to onoma ths. Filakia! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδή Λενάκι τι ακριβώς κάνεις? Πως άρχισες? Τι πρέπει να κάνω?

Χρονο έχω,όρεξη έχω,τι άλλο πρεπει να έχω?Θα γραψω αμεσως τωρα και στην Αγλαια.Ο αντρας μου μου λεει να μην το κανω γιατι θα στεναχωρηθώ παλι "μην τρεφεις ψευτικες ελπιδες" μου ειπε, αλλα εγω ειμαι σιγουρη πως θα τα καταφερω.Τουλαχιστον θα προσπαθησω,δεν θελω να τ αφησω ακομα μια φορα αμαχητί!Σας ευχαριστω ολες,πραγματικα μεσα απ την καρδια μου! Να ειστε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου, δεν υπάρχει περίπτωση μετά από μόλις δεκαπέντε ημέρες να μην τα καταφέρεις εφόσον το θέλεις. Εδώ, η κα Αγλαία μπορεί σίγουρα να σε καθοδηγήσει. Να πεις στον άντρα σου ότι αυτή τη φορά θα τα καταφέρεις γιατί θα έχεις συμμάχους και όχι εχθρούς, όπως τα κατάφεραν τόσες άλλες κοπέλες. Και εγώ στο Μητέρα γέννησα και είδα το ψυχροπολεμικό κλίμα. Πρέπει μια γυναίκα να είναι από πριν ενημερωμένη και προετοιμασμένη για ....μάχη για να τα καταφέρει να θηλάσει με αυτές τις συνθήκες. Μπράβο σου που το αποφάσισες! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GIORGIA έγραψε:

Δηλαδή Λενάκι τι ακριβώς κάνεις? Πως άρχισες? Τι πρέπει να κάνω?

Χρονο έχω,όρεξη έχω,τι άλλο πρεπει να έχω?Θα γραψω αμεσως τωρα και στην Αγλαια.Ο αντρας μου μου λεει να μην το κανω γιατι θα στεναχωρηθώ παλι "μην τρεφεις ψευτικες ελπιδες" μου ειπε, αλλα εγω ειμαι σιγουρη πως θα τα καταφερω.Τουλαχιστον θα προσπαθησω,δεν θελω να τ αφησω ακομα μια φορα αμαχητί!Σας ευχαριστω ολες,πραγματικα μεσα απ την καρδια μου! Να ειστε καλα!

Loipon...Egw noikiasa to thylastro ths MEDELA to montelo SYMPHONY.

Opws mou eipe h Ka Aglaia einai to pio apodotiko gia tetoies periptwseis. Meta arxisa na kanw antlhseis kathe 2 wres 10 fores thn hmera gia 13 lepta kai apo tous 2 mastous.A ksexasa na sou pw pws to thylastro ayto kanei kai mones kai diples antlhseis.

H Ka Aglaia tha sou ta pei analytika.

Afou exeis xrono kai kyriws thelsh tha ta katafereis! Kalh synexeia! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GIORGIA έγραψε:

Σ ευχαριστώ veni για τον χρονο σου,να σαι καλα!Ο μπεμπης μου γεννηθηκε στις 9/2ου ημερα Δευτέρα.Μεχρι την Παρασκευη δεν ειχε ιδιαιτερη επαφη με το στηθος μου γιατι λογικα τον ταιζαν μεσα.Απο το Σαββατο που πηγαμε σπιτι, τον εβαζα και ρουφαγε 10 και 10 λεπτα σε καθε στηθος ανα 2μιση,3 ωρες.

Αυτο γινοταν περιπου 5-6 ημερες.Τοτε ηταν που εβαλα το θυλαστρο και ειδαμε οτι "δεν εχω γαλα" και σταματησαμε.Οποτε απο τοτε πανε περιπου 15 το πολυ 18 ημερες που εχω σταματησει την προσπαθεια.Ο μπεμπης ειναι 24 ημερων σημερα.

Μπορεί ένα παιδί να θηλάζει για μόνο 10 λεπτά από κάθε στήθος και να χορταίνει. Για παράδειγμα ο γιος μου θήλαζε μισή ώρα από το κάθε στήθος σε κάθε γεύμα, το σύνολο 1 ώρα! Η κόρη μου τώρα θηλάζει 10 λεπτά από το καθένα και χορταίνει, μόνη της απομακρύνεται, εγώ προσπαθώ να την κρατήσω πιο πολύ αλλά αυτή δεν θέλει, στην αρχή νόμιζα -έχοντας σαν παράδειγμα τον γιο μου- ότι δεν χορταίνει, έχει πρόβλημα κλπ. Αλλά μόνο με τα 10λεπτά της τώρα είναι στην καμπύλη ανάπτυξης στο ανώτατο σημείο όσον αφορά στο βάρος!! Στο ύψος έχουμε ξεφύγει, είμαστε πάνω από το κανονικό!

Καλό είναι να θηλάζει πάνω από 10-15 λεπτά γιατί το γάλα έχει πιο πολλά λιπαρά, είναι παχύρευστο και το παιδί δεν ζητά τόσο συχνά φαγητό!!!

Χρειάζεται υπομονή και επιμονή και στήριξη από τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας. Καλή αρχή και καλή επιτυχία.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GEORGIA ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΕΓΩ..

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ!!

ΝΙΩΘΩ ΧΑΛΙΑ, ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ

ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΓΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ..

ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΝΑ ΜΗ ΘΗΛΑΣΩ ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΓΙΝΕ!!

ΠΙΣΤΕΥΤΕ ΟΝΤΩΣ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ;; ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΩ..

Η ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ..

ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΕΡΘΕΙ;;; ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΣΥΝΗΘΙΣΕΙ

ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ;;;;;

ΝΙΩΘΩ ΑΠΑΙΣΙΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BabyBoom! έγραψε:

Η ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ..

Πως το κατάλαβε ? Θηλασε και δεν βρηκε ? Τι ασχετες Θεε μου και τις πληρωνουμε και απο πανω !!!!

Αυτο το "Υπερ του θηλασμου" δεν λεει τιποτα ... Μια μαια δεν μπορει να λεει οτι ειναι κατά του θηλασμου .

Η δική σου παντως ειναι υπευθυνη που τωρα δεν θηλάζεις !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΧΥΠΟΠΤΗ ΑΛΛΑ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 30 ΧΡΟΝΙΑ

ΜΑΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΧΕΤΗ..

ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ!! ΕΒΛΕΠΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ

ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BabyBoom! έγραψε:

ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΧΥΠΟΠΤΗ ΑΛΛΑ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 30 ΧΡΟΝΙΑ

ΜΑΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΧΕΤΗ..

ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ!! ΕΒΛΕΠΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ

ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ..

Τα μωρά όταν τα μπουκώνουν ξένο γάλα στα μαιευτήρια (παρά τις αντίθετες διαβεβαιώσεις τους) φυσικό είναι να μην πεινάνε και να αρνούνται το στήθος! Αυτός άλλωστε είναι και ο σκοπός στα μαιευτήρια. Να ταίσουν τα μωρά με ξένο γάλα, να αρνηθούν το στήθος, να μειωθεί το γάλα που φυσιολογικά ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΧΟΥΝ, να πουν το κλασσικό ψέμα στις μητέρες ότι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΑΛΑ:blink: και να προωθήσουν την εταιρεία ξένου γάλακτος που χορηγεί την όλη ιστορία. Είναι πολύ απλά τα πράματα.

Πολύ απλά και πολύ θλιβερά. Το αποτέλεσμα είναι οι περισσότερες γυναίκες και τα μωρά τους να πέφτουν θύματα στο βωμό της κεδοσκοπίας και να χάνουν το πολύτιμο δώρο του θηλασμού παρότι οι περισσότερες (απ'ότι δείχνουν οι δημοσκοπήσεις είχαν σκοπό να θηλάσουν). Ένα από τα πολλά ήταν και η Γεωργία που άνοιξε το θέμα, αλλά και εσύ babyboom!

H Γεωργία το συνειδητοποίησε και θα προσπαθήσει επαναγαλακτισμό.

Και εσύ μπορείς αν το θέλεις πολύ....Τη μαία σου μην την υπερασπίζεσαι, σου πούλησε το πιο χοντρό και κλασσικό παραμύθι που κυκλοφορεί στην βιομηχανική πιάτσα που λέγεται ελληνικό μαιευτήριο (με ελάχιστες εξαιρέσεις απ'ότι ξέρω, βλέπε ΛΗΤΩ)...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ.. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΩ ΠΑΡΑ

ΝΑ ΛΕΩ ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΑΝΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ..ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΠΕΛΕΣ

ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΑΣ ΜΑΣ ΤΟ ΠΟΥΝ.. ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΕΛΙΚΑ

Η ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ;;

ΘΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ

ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΦΕΡΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!!ΧΩΡΙΣ

ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι απίστευτο το πως καθοδηγούν τις γυναίκες σε σχέση με το θηλασμό, πράγματι πουλάνε το κλασσικό παραμύθι.

Γέννησα πριν 1 μήνα περίπου στο Λητώ με καισαρική, μου έφεραν το μωρό να το θηλάσω περίπου 2 ώρες μετά τον τοκετό, το έφερναν συνέχεια μέρα και νύχτα κάθε φορά που έκλαιγε και έδειχνε να πεινάει και με βοηθούσαν κάθε φορά οι μαίες να το βάλω στο στήθος. Με συμβούλευσαν αρχικά να το βάζω σε 1 στήθος κάθε φορά 25 λεπτά μέχρι 40 και έτσι έκανα παρότι είχαν πληγωθεί οι θηλές μου και πονούσα αφάνταστα. όταν ήρθαμε στο σπίτι ο παιδίατρος μου είπε ότι αρκεί 10 λέπτα στο ένα στήθος και 10 στο άλλο και έτσι κάνω πλέον, θηλάζω αποκλειστικά αλλά δεν κρατάω ωράριο, ο θηλασμός είναι ελεύθερος όποτε θέλει το μωρό και όσο θέλει.

Βγήκαμε από το μαιευτήριο 1/2/09 με βάρος 3150 και σήμερα ο μπέμπης μου είναι 4850.

Καλό θα ήταν όσες κοπέλες επιθυμούν να θηλάσουν να το παλέψουν (με σωστή όμως καθοδήγηση) και πιστεύω θα τα καταφέρουν, χωρίς όμως να στεναχωριούνται. Αξίζει τον κόπο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο σου! Πολλές γυναίκες που έκαναν επαναγαλακτισμό κατάφεραν να θηλάζουν αποκλειστικά από το στήθος. Και βέβαια γίνεται, αλλά σταδιακά.

Θα σε καθοδηγήσει η Αγλαία αλλά και άλλες κοπέλες εδώ που το προσπαθούν ήδη... Και πάλι μπράβο σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BabyBoom! έγραψε:

ΘΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ

ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΦΕΡΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!!ΧΩΡΙΣ

ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ..

Συμφωνώ σε ολα οσα λεει η Γεωργία , να μην τα ξαναγράφω .

Κοιτα αλλο το ενα και αλλο το αλλο ...Μπορει , οχι μπορει αλλα σιγουρα αφου το λες , η μαια σου να ειναι πολυ καλος ανθρωπος και να ξέρει πολλά πραγματα . Η εμπειρια της εξάλλου ειναι μεγαλη . Αυτο ομως δεν σημαινει πως πρεπει να την ακους με κλειστά τα ματια !!

Το ξερεις οτι δυστυχως οι μαιες στην Ελλάδα διδάσκονται στις σχολές τους περι ωραριου στο θηλασμό κλπ κλπ ? Τα βιβλία που εχουν και αφορουν τον θηλασμό ειναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ !

Οι παλιότερες σεβονται και ακουν πολυ τους παιδιάτρους οι οποιοι η μορφωση τους περι θηλασμου ειναι στα σεμινάρια της Νεστλε ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...