Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Όπως είχα γράψει και σε παραπάνω μήνυμα έχουν αρχίσει και ξεφλουδίζουν λίγο οι θηλές μου και βάζω κρέμα..όμως βλέπω ότι έχουν και πάνω σαν μικρά μπιμπικάκια δεν ξέρω πως να το εξηγήσω..τι είναι πάλι αυτό; Ανησυχώ λίγο.. έχει συμβεί σε κάποια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Γεια σας κορίτσια! Όπως είχα γράψει και σε παραπάνω μήνυμα έχουν αρχίσει και ξεφλουδίζουν λίγο οι θηλές μου και βάζω κρέμα..όμως βλέπω ότι έχουν και πάνω σαν μικρά μπιμπικάκια δεν ξέρω πως να το εξηγήσω..τι είναι πάλι αυτό; Ανησυχώ λίγο.. έχει συμβεί σε κάποια;

Πάνω στη θηλή ή στη θηλέα άλω;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Απαπαπα!!! Έχεις δοκιμάσει να της δώσεις λίγη δραμαμίνη;;;

Πρέπει να κλείσει τα 2 δεν επιτρέπεται μου είπε η παιδιατρος ακόμα να την δώσω… τον Αύγουστο που θα κλείσει τα δυο θα μπορω να την δώσω κάποιο σιροπι φαντάζομαι για να μην κάνει εμετό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Γεια σας κορίτσια! Όπως είχα γράψει και σε παραπάνω μήνυμα έχουν αρχίσει και ξεφλουδίζουν λίγο οι θηλές μου και βάζω κρέμα..όμως βλέπω ότι έχουν και πάνω σαν μικρά μπιμπικάκια δεν ξέρω πως να το εξηγήσω..τι είναι πάλι αυτό; Ανησυχώ λίγο.. έχει συμβεί σε κάποια;

Και εμένα ξεφλούδιζαν οι θηλες μου αλλά τα μπιμπικακια δεν τα είχα όμως για αυτά δεν ξέρω μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου όταν πας.. ποτε έχεις ραντεβού;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Όχι στη θηλή, στη θηλέα άλω.. 

Νομίζω πως εννοείς τους πόρους που γίνονται πιο έντονοι αλλά θα συμφωνήσω με την @Elkνα ρωτήσεις το γιατρό σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Εμένα σίγουρα νανουρίζεται όταν περπατάω, αλλά αν κουραστώ μου σκάει κάτι δυνατές σα να μου λέει... ήρθε η ώρα να ηρεμήσεις! χαχαχαχα

🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elk είπε:

Και εμένα ξεφλούδιζαν οι θηλες μου αλλά τα μπιμπικακια δεν τα είχα όμως για αυτά δεν ξέρω μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου όταν πας.. ποτε έχεις ραντεβού;

 

στις πριν 6 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Νομίζω πως εννοείς τους πόρους που γίνονται πιο έντονοι αλλά θα συμφωνήσω με την @Elkνα ρωτήσεις το γιατρό σου!

Σε δύο εβδομάδες έχω ραντεβού, ναι θα τον ρωτήσω, αν γίνει πιο έντονο θα του πω να πάω νωρίτερα..🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nanouko είπε:

 

Σε δύο εβδομάδες έχω ραντεβού, ναι θα τον ρωτήσω, αν γίνει πιο έντονο θα του πω να πάω νωρίτερα..🙄

Καλημέρα κορίτσια !

δεν πιστεύω πως είναι κάτι λογικά λόγω ορμονών που αλλάζουν γίνεται αυτό αλλά όταν πας ρώτησε τον να σου φύγει να μην το σκέφτεσαι 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/5/2024 at 6:10 ΜΜ, ο/η nanouko είπε:

Εγώ που πήρα ένα newborn πάντως μου φάνηκε πολύ μικρούλι..δεν ξέρω..κάτσε να δούμε και την πρόβλεψη του γιατρού για τα κιλά του μωρού, ίσως εκεί ξεκαθαρίσει το θέμα!

Κ εγώ νομίζω πως τα newborn είναι πολύ μικρά. Εγώ είμαι της άποψης 3-6 μηνών κ ας είναι λίγο μεγάλα στην αρχή. Γιατί τα μικρότερα θα του χωρέσουν για 1 αντε το πολύ 2 μήνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Κ εγώ νομίζω πως τα newborn είναι πολύ μικρά. Εγώ είμαι της άποψης 3-6 μηνών κ ας είναι λίγο μεγάλα στην αρχή. Γιατί τα μικρότερα θα του χωρέσουν για 1 αντε το πολύ 2 μήνες.

Εγω πήρα τα πρώτα 3 μηνών της ήταν μεγάλο βέβαια αλλα ηταν άνετο νομίζω πως είναι καλά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Καλή Ανάσταση να έχουμε! Χθες με είχε πιάσει άγχος είναι η αλήθεια, ξύπνησα στις 5 και διάβαζα στο ίντερνετ για το στήθος στην εγκυμοσύνη..είδα ότι συμβαίνει να μεγαλώνουνε οι πόροι και να μοιάζουν κάπως έτσι.. αλλά μετά βρήκα άλλο θέμα και κατααγχώθηκα..είδα ότι αυτό που σκληραίνει η κοιλιά σε ένα σημείο πολύ είναι οι συσπάσεις braxton..μην τα πολυλογώ μέχρι το πρωί μια σκλήραινε η κοιλιά μου, μία μαλάκωνε..λέω Θεέ μου θα γεννήσω!! διπλωθηκα στα δύο στο κρεβάτι για να ηρεμήσω.. ευτυχώς κοιμήθηκα λίγο και ηρέμησα.. αν συνεχιστεί αυτό θα του πω να πάω να με δει από βδομάδα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Καλή Ανάσταση να έχουμε! Χθες με είχε πιάσει άγχος είναι η αλήθεια, ξύπνησα στις 5 και διάβαζα στο ίντερνετ για το στήθος στην εγκυμοσύνη..είδα ότι συμβαίνει να μεγαλώνουνε οι πόροι και να μοιάζουν κάπως έτσι.. αλλά μετά βρήκα άλλο θέμα και κατααγχώθηκα..είδα ότι αυτό που σκληραίνει η κοιλιά σε ένα σημείο πολύ είναι οι συσπάσεις braxton..μην τα πολυλογώ μέχρι το πρωί μια σκλήραινε η κοιλιά μου, μία μαλάκωνε..λέω Θεέ μου θα γεννήσω!! διπλωθηκα στα δύο στο κρεβάτι για να ηρεμήσω.. ευτυχώς κοιμήθηκα λίγο και ηρέμησα.. αν συνεχιστεί αυτό θα του πω να πάω να με δει από βδομάδα..

Κορίτσι μου, κι εγώ είχα περάσει ένα τέτοιο εφιαλτικό βράδυ. Μάλιστα η κοιλιά μου ήταν σκληρή και για αρκετή ώρα και έκανα ακριβώς τις ίδιες σκέψεις με σένα. Από τότε ανά διαστήματα μπορεί να την αισθανθώ να σκληραίνει και μετά από λίγο να μαλακώνει.

Αλλά όταν μίλησα με τον γιατρό ήταν καθησυχαστικος. Είτε μεγαλώνει η μήτρα, είτε κάνει συσπάσεις ή μπορεί απλά το μωρό να είναι σε τέτοια θέση που η κοιλιά να σκληραίνει σε εκείνο το σημείο που βρίσκεται. Αυτά μου είπε 

Πάντως και άλλες φίλες μου που ρώτησα μού είπαν ότι κι αυτές το είχαν αυτό.

Και στην εφαρμογή εγκυμοσύνης που έχω το παρουσιάζει ως κάτι απολύτως φυσιολογικό.

Αλλά φυσικά πάνω απ' όλα κρατάω ότι μου το επιβεβαίωσε και ο γυναικολόγος μου.

Παρόλα αυτά αν αγχώνεσαι στείλε ένα μνμ στον γυναικολόγο σου, για να σου επιβεβαιώσει ότι όλα καλά!! ☺️

Screenshot_2024-05-03-14-29-10-024_com.pregnancy.tracker.due.date.countdown.contraction.timer.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Καλή Ανάσταση να έχουμε! Χθες με είχε πιάσει άγχος είναι η αλήθεια, ξύπνησα στις 5 και διάβαζα στο ίντερνετ για το στήθος στην εγκυμοσύνη..είδα ότι συμβαίνει να μεγαλώνουνε οι πόροι και να μοιάζουν κάπως έτσι.. αλλά μετά βρήκα άλλο θέμα και κατααγχώθηκα..είδα ότι αυτό που σκληραίνει η κοιλιά σε ένα σημείο πολύ είναι οι συσπάσεις braxton..μην τα πολυλογώ μέχρι το πρωί μια σκλήραινε η κοιλιά μου, μία μαλάκωνε..λέω Θεέ μου θα γεννήσω!! διπλωθηκα στα δύο στο κρεβάτι για να ηρεμήσω.. ευτυχώς κοιμήθηκα λίγο και ηρέμησα.. αν συνεχιστεί αυτό θα του πω να πάω να με δει από βδομάδα..

Βρε κορίτσι μου όλα φυσιολογικά είναι αν δεν υπάρχει πόνος! Ηρέμησε λίγο... Αν δεν μπορείς καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο το γιατρό σου να σου φύγει το άγχος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Καλή Ανάσταση να έχουμε! Χθες με είχε πιάσει άγχος είναι η αλήθεια, ξύπνησα στις 5 και διάβαζα στο ίντερνετ για το στήθος στην εγκυμοσύνη..είδα ότι συμβαίνει να μεγαλώνουνε οι πόροι και να μοιάζουν κάπως έτσι.. αλλά μετά βρήκα άλλο θέμα και κατααγχώθηκα..είδα ότι αυτό που σκληραίνει η κοιλιά σε ένα σημείο πολύ είναι οι συσπάσεις braxton..μην τα πολυλογώ μέχρι το πρωί μια σκλήραινε η κοιλιά μου, μία μαλάκωνε..λέω Θεέ μου θα γεννήσω!! διπλωθηκα στα δύο στο κρεβάτι για να ηρεμήσω.. ευτυχώς κοιμήθηκα λίγο και ηρέμησα.. αν συνεχιστεί αυτό θα του πω να πάω να με δει από βδομάδα..

Κορίτσι μου είναι φυσιολογικό αυτές οι συσπάσεις προετοιμάζετε η μυτρα είναι οκ 😊 μόνο αν πονας τότε θέλει να ενημερώσεις γιατρό κατά τα αλλά είναι εντάξει 

μαγνησιο πίνεις ; Βοηθάει να μειώνονται αυτές οι συσπάσεις λένε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christi.D. είπε:

Κορίτσι μου, κι εγώ είχα περάσει ένα τέτοιο εφιαλτικό βράδυ. Μάλιστα η κοιλιά μου ήταν σκληρή και για αρκετή ώρα και έκανα ακριβώς τις ίδιες σκέψεις με σένα. Από τότε ανά διαστήματα μπορεί να την αισθανθώ να σκληραίνει και μετά από λίγο να μαλακώνει.

Αλλά όταν μίλησα με τον γιατρό ήταν καθησυχαστικος. Είτε μεγαλώνει η μήτρα, είτε κάνει συσπάσεις ή μπορεί απλά το μωρό να είναι σε τέτοια θέση που η κοιλιά να σκληραίνει σε εκείνο το σημείο που βρίσκεται. Αυτά μου είπε 

Πάντως και άλλες φίλες μου που ρώτησα μού είπαν ότι κι αυτές το είχαν αυτό.

Και στην εφαρμογή εγκυμοσύνης που έχω το παρουσιάζει ως κάτι απολύτως φυσιολογικό.

Αλλά φυσικά πάνω απ' όλα κρατάω ότι μου το επιβεβαίωσε και ο γυναικολόγος μου.

Παρόλα αυτά αν αγχώνεσαι στείλε ένα μνμ στον γυναικολόγο σου, για να σου επιβεβαιώσει ότι όλα καλά!! ☺️

Screenshot_2024-05-03-14-29-10-024_com.pregnancy.tracker.due.date.countdown.contraction.timer.jpg

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Βρε κορίτσι μου όλα φυσιολογικά είναι αν δεν υπάρχει πόνος! Ηρέμησε λίγο... Αν δεν μπορείς καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο το γιατρό σου να σου φύγει το άγχος!!!

 

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Κορίτσι μου είναι φυσιολογικό αυτές οι συσπάσεις προετοιμάζετε η μυτρα είναι οκ 😊 μόνο αν πονας τότε θέλει να ενημερώσεις γιατρό κατά τα αλλά είναι εντάξει 

μαγνησιο πίνεις ; Βοηθάει να μειώνονται αυτές οι συσπάσεις λένε 

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Όχι δεν πονάω, την τάση νιώθω! Θα ενημερώσω και τον γιατρό μου εννοείται! Μαγνήσιο δεν παίρνω, μόνο σίδηρο μέχρι στιγμής και βιταμίνη d, θα του πω μήπως το πάρω και αυτό! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου. Πήγατε επιτάφιο εσείς;;; Εγώ πήγα και απο την ώρα που γύρισα είμαι με τα πόδια πάνω γιατί πρήστηκαν... Αν άρχισαν αυτά απο τώρα, τι θα γίνει στον 8ο που θα είναι και κατακαλόκαιρο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Πήγατε επιτάφιο εσείς;;; Εγώ πήγα και απο την ώρα που γύρισα είμαι με τα πόδια πάνω γιατί πρήστηκαν... Αν άρχισαν αυτά απο τώρα, τι θα γίνει στον 8ο που θα είναι και κατακαλόκαιρο;;;

Τελευταία στιγμή δεν πήγα γτ ένιωθα κουρασμένη, αν και το περίμενα πώς και πώς 😔 Στεκόσουν όρθια και πηγές και περιφορά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Πήγατε επιτάφιο εσείς;;; Εγώ πήγα και απο την ώρα που γύρισα είμαι με τα πόδια πάνω γιατί πρήστηκαν... Αν άρχισαν αυτά απο τώρα, τι θα γίνει στον 8ο που θα είναι και κατακαλόκαιρο;;;

Καλημέρα κορίτσια πως είστε ; 
Εγω δεν πήγα επιταφιο, πήγα την μικρή στο νονο της εχτές να πάρει την λαμπάδα της αλλά το περπατημα μου το έριξα στα μαγαζιά με πόνεσαν τα πόδια είναι αλήθεια 

εγω από το πρήξιμο δεν μου έκαναν παπούτσια - πέδιλα δεν έμπαιναν 

Μόνο ένα ζευγάρι σαγιονάρες μου ήταν εντάξει και αυτά γιατί είναι με λουράκι ρυθμιζόμενο 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Καλή Ανάσταση να έχουμε! Χθες με είχε πιάσει άγχος είναι η αλήθεια, ξύπνησα στις 5 και διάβαζα στο ίντερνετ για το στήθος στην εγκυμοσύνη..είδα ότι συμβαίνει να μεγαλώνουνε οι πόροι και να μοιάζουν κάπως έτσι.. αλλά μετά βρήκα άλλο θέμα και κατααγχώθηκα..είδα ότι αυτό που σκληραίνει η κοιλιά σε ένα σημείο πολύ είναι οι συσπάσεις braxton..μην τα πολυλογώ μέχρι το πρωί μια σκλήραινε η κοιλιά μου, μία μαλάκωνε..λέω Θεέ μου θα γεννήσω!! διπλωθηκα στα δύο στο κρεβάτι για να ηρεμήσω.. ευτυχώς κοιμήθηκα λίγο και ηρέμησα.. αν συνεχιστεί αυτό θα του πω να πάω να με δει από βδομάδα..

Κ εγώ νομίζω πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Κ εγώ το ίδιο παθαίνω. Μια σκληραίνει, μια μαλακώνει η κοιλιά μου. Όμως μιλά με το γιατρό σου για να σου φύγει το άγχος κυρίως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Πήγατε επιτάφιο εσείς;;; Εγώ πήγα και απο την ώρα που γύρισα είμαι με τα πόδια πάνω γιατί πρήστηκαν... Αν άρχισαν αυτά απο τώρα, τι θα γίνει στον 8ο που θα είναι και κατακαλόκαιρο;;;

Εγώ πήγα. Τα τελευταία χρόνια πάμε σε ένα εξωκλήσι πιο ψηλά κ μου αρέσει πολύ. Δεν μπορώ να πω πως κουράστηκα ιδιαίτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Τελευταία στιγμή δεν πήγα γτ ένιωθα κουρασμένη, αν και το περίμενα πώς και πώς 😔 Στεκόσουν όρθια και πηγές και περιφορά;

Όχι καλέ. Μόνο στην περιφορά περπάτησα και μετά εκεί που συναντήθηκαν οι επιτάφιοι στεκόμουν όρθια!

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε ; 
Εγω δεν πήγα επιταφιο, πήγα την μικρή στο νονο της εχτές να πάρει την λαμπάδα της αλλά το περπατημα μου το έριξα στα μαγαζιά με πόνεσαν τα πόδια είναι αλήθεια 

εγω από το πρήξιμο δεν μου έκαναν παπούτσια - πέδιλα δεν έμπαιναν 

Μόνο ένα ζευγάρι σαγιονάρες μου ήταν εντάξει και αυτά γιατί είναι με λουράκι ρυθμιζόμενο 😅

Ααααα εντάξει... Άρα δεν είμαι μόνο εγώ. Ακόμα βέβαια μου μπάινουν τα παπούτσια μου αλλά νομίζω πως πρήζονται εύκολα και αργούν να ξεπρηστούν. Και τα δάχτυλα στα χέρια μου έχουν αρχίσει και πρήζονται... Εχθές πήγα να βάλω τα δαχτυλίδια μου αλλά μ' έσφιγγαν πολύ και τα έβγαλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου και Καλή Ανάσταση! Πήγα στην πρώτη το πρωί και κοινώνησα. Βοήθεια μας κοπέλες μου και του χρόνου αγκαλιά με τα μωράκια μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου κι εγώ κοινωνησα σήμερα! Γενικά στην εκκλησία ζαλίζομαι πολύ εύκολα οπότε όσο μπορώ κάθομαι και ανεβαίνω πάνω που δεν είναι τόσο αποπνικτική η ατμόσφαιρα!

Καλή Ανάσταση να έχουμε!! 

Του χρόνου να γιορτάζουμε το Πάσχα μαζί μς τα μωράκια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...