Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η μαμά12345 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Εσείς νιώθετε συχνά τα μωράκια σας? Εγώ τον νιώθω αλλά όχι συνέχεια κάποιες φορές κάνει πάρα πολλές ώρες να εμφανιστεί ...η και κάποιες μέρες πάλι ακούγεται ελάχιστα ..μπορεί να αλλάζει και θέσεις δεν ξερω

Κ εγώ περισσότερο όταν είμαι χαλαρή ή κάθομαι τον αισθάνομαι περισσότερο..Όταν κινούμαι δεν το καταλαβαίνω συνήθως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Ευχαριστώ πολύ αύριο θα σας στείλω τα νέα από ενδοκρινολόγο 

και εσεις καλά να περάσετε κορίτσια 😊

Καλά αποτελέσματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christi.D. είπε:

Εγώ τον αισθάνομαι πιο συχνά όταν κάθομαι.Στη δουλειά για παράδειγμα μπορεί να τον αισθανθώ ελάχιστα.

Να ξέρεις ίσως έχει σημασία και η θέση του πλακούντα. Αν είναι πρόσθιος δεν αισθάνεσαι τόσο έντονα τις κινήσεις γενικότερα.

Εμένα είναι πρόσθιος... Αλλά μια χαρά με τρελλαίνει στην κλωτσοπατινάδα η μπουμπού!!! Άσε που έχει βρει παιχνίδι την ουροδόχο κύστη και μόλις γεμίσει λίγο τη βάζει σημάδι και την ταράζει στην κλωτσιά μέχρι να κατουρήσω!!!😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Christi.D. είπε:

Εγώ τον αισθάνομαι πιο συχνά όταν κάθομαι.Στη δουλειά για παράδειγμα μπορεί να τον αισθανθώ ελάχιστα.

Να ξέρεις ίσως έχει σημασία και η θέση του πλακούντα. Αν είναι πρόσθιος δεν αισθάνεσαι τόσο έντονα τις κινήσεις γενικότερα.

Εμένα είναι πίσω ο πλακούντας στην αρχη ήταν χαμηλά αλλά ευτυχώς ανέβηκε τώρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εμένα είναι πίσω ο πλακούντας στην αρχη ήταν χαμηλά αλλά ευτυχώς ανέβηκε τώρα 

Εμένα απο την αρχή ευτυχώς ήταν πάνω! Το είχα ένα μικρό άγχος κι αυτό αλλά όλα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Χρύσακι είπε:

ναιι τον εχω μεσα είναι λαμπραντορ 8 μηνών! Αλλα ο άντρας μου, μου λέει μόλις γεννηθεί το μωρό να τον βγάλω εξω και εγω δεν θελω 😞

Έχετε αυλή ή χώρο κατάλληλο; Εγώ αυτό που φοβάται είναι ότι το δικό μας πάει και χοροπηδάει σε όλους, δίνει φιλιά, είναι γενικά πολύ δραστήριο και κοινωνικό και πώς θα γίνει να τα έχω σε απόσταση τους πρώτους μήνες μέχρι να κάνει τα εμβόλια..😑

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εμένα είναι πίσω ο πλακούντας στην αρχη ήταν χαμηλά αλλά ευτυχώς ανέβηκε τώρα 

Κι εμένα χαμηλά ήταν και παραμένει... Ελπίζω στηβ πορεία να ανέβει. Υποτίθεται στο 95% των περιπτώσεων ανεβαίνει είπε ο γιατρός! Ελπίζω να είμαι σε αυτό το ποσοστό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Της Pharmasept είπα εγώ κορίτσι μου και είναι και το στήθος κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης! Εγώ τη βάζω σε όλο το στήθος. Απλά δεν είναι για μετά που θα θηλάζουμε!

Ναι pharmasept είχα γράψει κι εγώ αλλά το autocorrect είχε άλλη γνωμη κ δεν το προσεξα🤣🤣 Α μπαίνει κ στο στήθος? Ωραία! Ναι για μετά στο θηλασμό από όσο ξέρω βοηθαει η κρέμα λανολινης που δεν χρειάζεται κ να την βγάλεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η μαμά12345 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Εσείς νιώθετε συχνά τα μωράκια σας? Εγώ τον νιώθω αλλά όχι συνέχεια κάποιες φορές κάνει πάρα πολλές ώρες να εμφανιστεί ...η και κάποιες μέρες πάλι ακούγεται ελάχιστα ..μπορεί να αλλάζει και θέσεις δεν ξερω

Κ εγώ ακριβώς έτσι. Δεν την νιώθω κ πολύ συχνά, μπορεί να περάσει ολόκληρη μέρα κ να την καταλάβω μόνο για λίγο το βράδυ. Κ δεν ξέρω,να αγχωθω? Να μην αγχωθω? Απλά δεν είναι πολύ δραστήρια? Αργεί κ το ραντεβού μου στο γιατρό. 9 Μαΐου έχω τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Κ εγώ ακριβώς έτσι. Δεν την νιώθω κ πολύ συχνά, μπορεί να περάσει ολόκληρη μέρα κ να την καταλάβω μόνο για λίγο το βράδυ. Κ δεν ξέρω,να αγχωθω? Να μην αγχωθω? Απλά δεν είναι πολύ δραστήρια? Αργεί κ το ραντεβού μου στο γιατρό. 9 Μαΐου έχω τώρα.

Κάπως έτσι είμαι κι εγώ...κάθε μέρα τον νιώθω αλλά σιγά σε ησυχία ..εγώ αφού τον ακούω δεν αγχώνομαι..αλλά μου κάνει εντύπωση που μερικές φορές είναι πολύ δυνατά τα χτυπήματα κι άλλες όχι...άσε εγώ έχω ραντεβού 21/5 ...εμένα κι αν αργεί ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Christi.D. είπε:

Εγώ τον αισθάνομαι πιο συχνά όταν κάθομαι.Στη δουλειά για παράδειγμα μπορεί να τον αισθανθώ ελάχιστα.

Να ξέρεις ίσως έχει σημασία και η θέση του πλακούντα. Αν είναι πρόσθιος δεν αισθάνεσαι τόσο έντονα τις κινήσεις γενικότερα.

Εμένα γράφει στη β επιπέδου πρόσθιος υψηλός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Elk είπε:

Ααα και άλλη με λαμπραντορ 🥰 8 μηνών ;;; Αχ πραγματικά χαράς το κουράγιο σου με ένα κουτάβι μέσα στο σπίτι τώρα δεν θα το άντεχα 😅

βλέποντας και κάνοντας κορίτσι μου θα το δείτε πως θα πάει το πράγμα με ένα μωρο και με ένα σκύλο κουτάβι μέσα στο σπίτι.. συνήθως τα λαμπραντορ έχουν πολύ καλή συμπεριφορά και μαθαίνουν πολύ εύκολα λογικά δεν θα ζοριστείς πολύ αλλά δεν παύει να είναι κουτάβι ακόμα με ότι συνεπάγεται αυτό 😊

Ναι τον λατρεύω ! Η αληθεια όμως Επειδη ειναθ μικρός ακομα κάνει πολλές ζημιές και δαγκώνει κ συνέχεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christi.D. είπε:

Κι εμένα χαμηλά ήταν και παραμένει... Ελπίζω στηβ πορεία να ανέβει. Υποτίθεται στο 95% των περιπτώσεων ανεβαίνει είπε ο γιατρός! Ελπίζω να είμαι σε αυτό το ποσοστό!!

Έτσι ξέρω και εγω αναιβει στην πορεία στο μεγαλύτερο ποσοστό γυναικών λογικά θα ανεβεί και εσενα κορίτσι μου 😊 εμένα από χαμηλά που ήταν πήγε μέσω στο μέσω τώρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Χρύσακι είπε:

Ναι τον λατρεύω ! Η αληθεια όμως Επειδη ειναθ μικρός ακομα κάνει πολλές ζημιές και δαγκώνει κ συνέχεια! 

Ναι μωρέ τώρα είναι σε περίεργη φάση κάνουν ζημιές ενοχλούν τα δοντια αστα να πάνε μετά τα 2 χρόνια μπαίνουν σε σειρά για αυτό δεν είναι εύκολο με μικρό παιδί και σκυλί.. εγω τον έχω αυλη που ήταν κουτάβι και όταν ηταν νεογέννητο το παιδί.. από ζημιές παααρα πολλές που να τον είχα και μέσα στο σπίτι δεν θα μπορούσα.. ενώ αν είναι μεγάλος ο σκύλος δεν θα με πείραζε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ναι μωρέ τώρα είναι σε περίεργη φάση κάνουν ζημιές ενοχλούν τα δοντια αστα να πάνε μετά τα 2 χρόνια μπαίνουν σε σειρά για αυτό δεν είναι εύκολο με μικρό παιδί και σκυλί.. εγω τον έχω αυλη που ήταν κουτάβι και όταν ηταν νεογέννητο το παιδί.. από ζημιές παααρα πολλές που να τον είχα και μέσα στο σπίτι δεν θα μπορούσα.. ενώ αν είναι μεγάλος ο σκύλος δεν θα με πείραζε 

Δεν θελω να τον βγάλω εξω όμως τον λυπάμαι. Είναι οπως το μωρό. Αύγουστο θα γίνει ενός δεν ξερω αν θα ηρεμήσει, Αλλα ο άντρας μ μου το έκοψε οτι δεν θα δεχτεί να είναι με το μωρό και σκέφτομαι τι να κανω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Χρύσακι είπε:

Δεν θελω να τον βγάλω εξω όμως τον λυπάμαι. Είναι οπως το μωρό. Αύγουστο θα γίνει ενός δεν ξερω αν θα ηρεμήσει, Αλλα ο άντρας μ μου το έκοψε οτι δεν θα δεχτεί να είναι με το μωρό και σκέφτομαι τι να κανω. 

Θα το δείτε εκείνη την ώρα κορίτσι μου η αλήθεια είναι ότι και εγω αν το είχα μέσα δύσκολα θα το έβγαζα επειδή θα είναι πολύ μικρό το μωρο θα μπορείς να κρατήσεις αποστάσεις να μην μπαίνει μέσα στο δωμάτιο και τέτοια αλλά θα μιλήσεις με παιδιατρο να δεις τι θα σου πει αυτοί ξέρουν καλύτερα.. 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Χρύσακι είπε:

Δεν θελω να τον βγάλω εξω όμως τον λυπάμαι. Είναι οπως το μωρό. Αύγουστο θα γίνει ενός δεν ξερω αν θα ηρεμήσει, Αλλα ο άντρας μ μου το έκοψε οτι δεν θα δεχτεί να είναι με το μωρό και σκέφτομαι τι να κανω. 

Απίστευτο.. ακριβώς το ίδιο κι εμείς..χαχα καλά δεν το συζητώ για πόσες ζημιές έχει κάνει..έχει φάει τα μισά έπιπλα και όλα τα ριχτάρια καναπέ, συνέχεια παίρνω άλλα..αχ τι θα κάνουμε.. @Elk αυτό σκέφτηκα κι εγώ να ρωτήσω παιδίατρο αλλά φοβάμαι για αυτό που θα ακούσω! 😔 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η katerinayia είπε:

Κ εγώ ακριβώς έτσι. Δεν την νιώθω κ πολύ συχνά, μπορεί να περάσει ολόκληρη μέρα κ να την καταλάβω μόνο για λίγο το βράδυ. Κ δεν ξέρω,να αγχωθω? Να μην αγχωθω? Απλά δεν είναι πολύ δραστήρια? Αργεί κ το ραντεβού μου στο γιατρό. 9 Μαΐου έχω τώρα.

Ουτε εγω την νιώθω συχνά κορίτσι μου! 2-3 φορες την μερα. Εμενα η γιατρός μου ειπε να μην αγχώνομαι αυτή το ένιωσε 24 βδομαδων μ ειπε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κι εγώ δεν τον νιώθω πάντα το ίδιο τον μπέμπη μου..άλλες φορές οι κλωτσιές του είναι απαλές σα χάδι αλλά κάποιες σχεδόν με πονάνε μπορώ να πω κι επίσης καταλαβαίνω πότε είναι μπροστά και πότε πίσω.. @μαμά12345 μην ανησυχείς.. παίζει ρόλο και η ανατομία της κάθε γυναίκας..ο γιατρός μου είχε πει ότι οι μικροκαμωμένες και λεπτές νιώθουν συνήθως τα μωρά και πιο νωρίς.. χωρίς βέβαια αυτό να είναι κανόνας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Απίστευτο.. ακριβώς το ίδιο κι εμείς..χαχα καλά δεν το συζητώ για πόσες ζημιές έχει κάνει..έχει φάει τα μισά έπιπλα και όλα τα ριχτάρια καναπέ, συνέχεια παίρνω άλλα..αχ τι θα κάνουμε.. @Elk αυτό σκέφτηκα κι εγώ να ρωτήσω παιδίατρο αλλά φοβάμαι για αυτό που θα ακούσω! 😔 

Αχχ κ εμας έφαγε τα παντα Αλλα είναι γλυκούλης τον αγαπώ ❤️😝

 

στις πριν 4 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Απίστευτο.. ακριβώς το ίδιο κι εμείς..χαχα καλά δεν το συζητώ για πόσες ζημιές έχει κάνει..έχει φάει τα μισά έπιπλα και όλα τα ριχτάρια καναπέ, συνέχεια παίρνω άλλα..αχ τι θα κάνουμε.. @Elk αυτό σκέφτηκα κι εγώ να ρωτήσω παιδίατρο αλλά φοβάμαι για αυτό που θα ακούσω! 😔 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Χρύσακι είπε:

Αχχ κ εμας έφαγε τα παντα Αλλα είναι γλυκούλης τον αγαπώ ❤️😝

 

 

Κι εμέναααα ο ατιμούλης.. χαχαχα 

Αν ρώτησεις παιδίατρο πες μας!!

🐶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια μου πήρα αυτές τις μερες ρουχαλάκια για το μωρό. Πήρα 10 φορμάκια 0-3 και 2 newborn? Πρεπει να παρω περισσότερα για μόλις γεννηθεί; Ουφ δεν ξερω. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα θυμάμαι μου είπε το πρώτο 3 μηνο είναι καλό να μην έρθουν σε επαφή κυρίως με τις τρίχες μην βγάλει καμία αλλεργία μετά δεν έχει θέμα ίσα ίσα κάνει καλό στα παιδεία να έρχονται σε επαφή με τα ζώα και για αντισώματα  😊

Τώρα όσο για τις ζημιές χαράς την υπομονή σας εμάς το λαμπραντορ που είχαμε σπίτι επειδή είμασταν εγω αδερφός μου και οι γονεις στο σπίτι πάντα υπήρχε κάποιος στο σπίτι μαζί της δεν έμεινε ποτε μόνη της και έτσι τις ζημιές τις γλυτωσαμε όταν ήταν κουτάβι.. τώρα είναι γριούλα δεν πειράζει IMG_7246.thumb.jpeg.8da77f10fedd09e1773850ba832b0600.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Χρύσακι είπε:

κορίτσια μου πήρα αυτές τις μερες ρουχαλάκια για το μωρό. Πήρα 10 φορμάκια 0-3 και 2 newborn? Πρεπει να παρω περισσότερα για μόλις γεννηθεί; Ουφ δεν ξερω. 

 

Εγώ θα σου έλεγα να μην πάρεις αλλα...αυτά τα πρώτα ένα μήνα τα φοράνε κυριολεκτικά...πάρε 3-6 όταν ξανάπαρεις..κι ας του ναι και λίγο μεγαλύτερα δεν έγινε τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
    • Να μη χαλιέσαι καθόλου κοριτσάκι μου! ΣΠΩ και εγώ και προσπάθειες ενάμιση χρόνο! Έκανα δυο σπερματεγχυνσεις και έμεινα έγκυος και τις δυο φορές απλά εμένα δεν πήγαν καλά και είχε μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στην 9η εβδομάδα! Τώρα περιμενω να αδιαθετησω μετά την απόξεση και να κάνω και Τρίτη σπερματεγχυνση! Καη επιτυχια σου ευχομαιιιιι🙏❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...