Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 938
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα κορίτσια! Τι κανετε; Κουράσω εγω Επειδη δουλευω κιολας. Την περασμένη βδομαδα πήρα άδεια κ αυτήν που πηγαινω μου κακοφάνηκε 😃

κ εμενα με αγχωνει η γέννα , η αληθεια…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η μαμά12345 είπε:

Εμένα το μόνο που με αγχωνει και με τρομάζει κορίτσια είναι η γέννα! Φοβάμαι πολυ

Γιατί φοβάσασι κορίτσι μου; Θα έχεις δίπλα σου τους ειδικούς που θα φροντίσουν να αντιμετωπίσουν ότι κι αν προκύψει αν χρειαστεί! Εγώ κορίτσια, αν και είναι το πρώτο παιδάκι που περιμένω, δεν αγχώνομαι για τη γέννα... Το μόνο που έχω βάλει στόχο είναι ο φυσιολογικός τοκετός... Εύχομαι να τα καταφέρω να αποφύγω την καισαρική!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Γιατί φοβάσασι κορίτσι μου; Θα έχεις δίπλα σου τους ειδικούς που θα φροντίσουν να αντιμετωπίσουν ότι κι αν προκύψει αν χρειαστεί! Εγώ κορίτσια, αν και είναι το πρώτο παιδάκι που περιμένω, δεν αγχώνομαι για τη γέννα... Το μόνο που έχω βάλει στόχο είναι ο φυσιολογικός τοκετός... Εύχομαι να τα καταφέρω να αποφύγω την καισαρική!

Κι εγω θελω φυσιολογικό τοκετό! Ας ελπίσουμε να πανε ολα καλα! 
 

φοβαμαι τους πόνους😃😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια τώρα μπήκα σπίτι 

Έκανα β επιπέδου όλα καλά με είπε ο γιατρός 

εγω για την γεννά επειδή ξέρω ότι θα πάω για καισαρική κατά 90% κάπως δεν το σκέφτομαι και πολύ να πω την  αλήθεια κοριτισα 

@μαμά12345 το πρώτο παιδάκι σου πως γέννησες ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Χρύσακι είπε:

Καλημερα κορίτσια! Τι κανετε; Κουράσω εγω Επειδη δουλευω κιολας. Την περασμένη βδομαδα πήρα άδεια κ αυτήν που πηγαινω μου κακοφάνηκε 😃

κ εμενα με αγχωνει η γέννα , η αληθεια…

Ωχ υπομονή με την δουλειά ποτε θα βγεις σε άδεια ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Χρύσακι είπε:

Κι εγω θελω φυσιολογικό τοκετό! Ας ελπίσουμε να πανε ολα καλα! 
 

φοβαμαι τους πόνους😃😅

Καλά από πονούς και εγω δεν ξέρω καθόλου βρε κορίτσια δεν είχα στην πρώτη γεννά τίποτα 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ωχ υπομονή με την δουλειά ποτε θα βγεις σε άδεια ; 

Τέλος Μαΐου! Κι ανυπομονώ τοσο πολύ! 
τέλεια με τη β επιπέδου! Έφυγε κι αυτο!😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η μαμά12345 είπε:

Κι εγώ βλέπω ότι θα πάρω περισσότερα κιλά απ' την πρώτη...δεν το συζητάω είχα πάρει 9 την πρώτη φορά.. το πρώτο μου το καλοκαίρι κλείνει τα 5...19 μηνών?μικρούλη είναι..χαρά στο κουράγιο σου μπράβο!!

Ααα εσενα πιο μεγάλο το παιδάκι σου να σου ζήσει 😊

Ναι το βάλαμε σχετικά γρήγορα μπροστά το δεύτερο γιατί ο αντρας μου έχει βλέψεις και για τρίτο 😂 εγω πάλι δεν ξέρω λέω με το καλό να έρθει το δεύτερο πρώτα γερο και βλέπουμε 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια τώρα μπήκα σπίτι 

Έκανα β επιπέδου όλα καλά με είπε ο γιατρός 

εγω για την γεννά επειδή ξέρω ότι θα πάω για καισαρική κατά 90% κάπως δεν το σκέφτομαι και πολύ να πω την  αλήθεια κοριτισα 

@μαμά12345 το πρώτο παιδάκι σου πως γέννησες ; 

Μπράβο κορίτσι μου... Πες μας λεπτομέρειες ντε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια τώρα μπήκα σπίτι 

Έκανα β επιπέδου όλα καλά με είπε ο γιατρός 

εγω για την γεννά επειδή ξέρω ότι θα πάω για καισαρική κατά 90% κάπως δεν το σκέφτομαι και πολύ να πω την  αλήθεια κοριτισα 

@μαμά12345 το πρώτο παιδάκι σου πως γέννησες ; 

Φυσιολογικά γέννησα ...και λογικά καλώς εχόντων των πραγμάτων έτσι θα πάμε και τώρα..αλλά αυτόν τον πόνο σκέφτομαι...δεν αντέχεται...ελπίζω σ αυτό που λένε όμως ότι τα δεύτερα και τριτα έρχονται πιο εύκολα και γρηγορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Γιατί φοβάσασι κορίτσι μου; Θα έχεις δίπλα σου τους ειδικούς που θα φροντίσουν να αντιμετωπίσουν ότι κι αν προκύψει αν χρειαστεί! Εγώ κορίτσια, αν και είναι το πρώτο παιδάκι που περιμένω, δεν αγχώνομαι για τη γέννα... Το μόνο που έχω βάλει στόχο είναι ο φυσιολογικός τοκετός... Εύχομαι να τα καταφέρω να αποφύγω την καισαρική!

Τους πόνους σκέφτομαι όχι κάτι άλλο..εκεί που γένναω δεν κάνουν κι επισκληριδιο ...κι εγώ θέλω φυσιολογικό εκτός αν υπάρξει άλλο θέμα υγείας στη μέση...κι εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν την σκεφτόμουν καθόλου τη γέννα😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου... Πες μας λεπτομέρειες ντε!!! 

Εεε δεν είπαμε και πολλά το βαρος με είπε 507 γρ, ο τράχηλος στην αυχενική ήταν 31.1 τώρα πήγε 35.1… 3D δεν μας έβαλε… επιβεβαίωσε το φύλο και η ΠΗΤ δεν άλλαξε 23/8 εεε αυτά 

περιμένω τα δικά σου νέα το βράδυ 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου,τι όμορφα τα νέα σας 💚🩷🧿🩷💚.Εγώ εδώ  και μέρες έχω άλλο θέμα καθώς ένα δόντι μου με πονάει απίστευτα και πρέπει να βγει...Ο οδοντίατρος μου μου το επιτρέπει κανονικά αλλά η οδοντίατρος μου δε με αναλαμβάνει (γενικά φοβάται και βασικά δε θέλει να μου κάνει εξαγωγή γιατί προτιμά την απονεύρωση,εγώ πάλι θέλω να τελειώνουμε μια και καλή)..Θα πάρω και γνώμη από 2ο οδοντίατρο βέβαια...Έχετε μήπως καμιά αντίστοιχη εμπειρία??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου,τι όμορφα τα νέα σας 💚🩷🧿🩷💚.Εγώ εδώ  και μέρες έχω άλλο θέμα καθώς ένα δόντι μου με πονάει απίστευτα και πρέπει να βγει...Ο οδοντίατρος μου μου το επιτρέπει κανονικά αλλά η οδοντίατρος μου δε με αναλαμβάνει (γενικά φοβάται και βασικά δε θέλει να μου κάνει εξαγωγή γιατί προτιμά την απονεύρωση,εγώ πάλι θέλω να τελειώνουμε μια και καλή)..Θα πάρω και γνώμη από 2ο οδοντίατρο βέβαια...Έχετε μήπως καμιά αντίστοιχη εμπειρία??

Όχι κορίτσι μου δεν μου έχει τυχει να έχω κάποιο θέμα με το δόντι με τον γυναικολόγο σου μίλησες ;

να πάρεις και άλλη γνωμη να δεις τι θα σου πουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εεε δεν είπαμε και πολλά το βαρος με είπε 507 γρ, ο τράχηλος στην αυχενική ήταν 31.1 τώρα πήγε 35.1… 3D δεν μας έβαλε… επιβεβαίωσε το φύλο και η ΠΗΤ δεν άλλαξε 23/8 εεε αυτά 

περιμένω τα δικά σου νέα το βράδυ 😊

Ε μια χαρά. Ο τράχηλος που μάκρυνε;;; είναι φυσιολογικό; Ανυπομονώ για το βράδυ είναι η αλήθεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου,τι όμορφα τα νέα σας 💚🩷🧿🩷💚.Εγώ εδώ  και μέρες έχω άλλο θέμα καθώς ένα δόντι μου με πονάει απίστευτα και πρέπει να βγει...Ο οδοντίατρος μου μου το επιτρέπει κανονικά αλλά η οδοντίατρος μου δε με αναλαμβάνει (γενικά φοβάται και βασικά δε θέλει να μου κάνει εξαγωγή γιατί προτιμά την απονεύρωση,εγώ πάλι θέλω να τελειώνουμε μια και καλή)..Θα πάρω και γνώμη από 2ο οδοντίατρο βέβαια...Έχετε μήπως καμιά αντίστοιχη εμπειρία??

Εγώ μόνο ένα σφράγισμα που έσπασε έχω και πήγα στον οδοντίατρο και μου είπε μέτα τον 5ο. Τώρα ακόμα δεν έχω πάει να σου πω την αλήθεια. Με το γυναικολόγο σου πρέπει να μιλήσεις πάντως πιστεύω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Ε μια χαρά. Ο τράχηλος που μάκρυνε;;; είναι φυσιολογικό; Ανυπομονώ για το βράδυ είναι η αλήθεια!!!

Εμένα τον τράχηλο δεν το μετρησε κολπικά όποτε ίσως για αυτο να έχει διαφορά στις μετρησεις του 

και άλλη κοπέλα που διάβασα εδώ μέσα το είχε πει αυτό ότι στην β επιπέδου ήταν πιο μακρύς από την αυχενική 🤷‍♀️

Στο τέλος τον ρώτησα όλα είναι καλά ; Και μου είπε ναι με το καλό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Είπα να μπω κι εγώ στην παρέα σας! Είμαι στον 5ο μήνα και περιμένω το πρώτο μου! Αγοράκι! Προς το παρόν φαίνεται όλα να πηγαίνουν καλά ευτυχώς!! Σε λίγες μέρες έχω και τη β επιπέδου και ανυπομονώ να πάω και να περάσει κι αυτή η εξέταση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mια χαρά η β επιπέδου, τέλεια! Κι εγώ κορίτσια με φυσιολογικό τοκετό θέλω.. Θα ξεκινήσετε τίποτα ασκήσεις ή κάποια προετοιμασία? δεν έχω ψάξει ακόμη γι' αυτό.. @Elk εσύ πώς το ξέρεις ότι θα σε πάει καισαρική?

Εμένα αυτό που αγχώνει κορίτσια είναι ότι γεννάμε Αύγουστο.. Αν τύχει να λείπει ο γιατρός και δεν προλάβει να έρθει? Γενικά τι κάνουν? Μένουν απίκο και περιμένουν την κάθε μία πότε θα την πιάσουν οι πόνοι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Mια χαρά η β επιπέδου, τέλεια! Κι εγώ κορίτσια με φυσιολογικό τοκετό θέλω.. Θα ξεκινήσετε τίποτα ασκήσεις ή κάποια προετοιμασία? δεν έχω ψάξει ακόμη γι' αυτό.. @Elk εσύ πώς το ξέρεις ότι θα σε πάει καισαρική?

Εμένα αυτό που αγχώνει κορίτσια είναι ότι γεννάμε Αύγουστο.. Αν τύχει να λείπει ο γιατρός και δεν προλάβει να έρθει? Γενικά τι κάνουν? Μένουν απίκο και περιμένουν την κάθε μία πότε θα την πιάσουν οι πόνοι?

Εγω το πρώτο μου παιδί το γέννησα με καισαρική όποτε λογικά και το δεύτερο έτσι θα πάει δεν πιστεύω ο γιατρός να με πάει φυσιολογική γεννά λίγοι παίρνουν το ρίσκο μετά από καισαρική να σε βάλουν να γεννησεις φυσιολογικά έχουν περάσει και 2 χρόνια από την καισαρική όποτε το εχω ξεγράψει πλέον το φυσιολογικό τοκετο 

κοριτσια εύχομαι να είστε τυχερές να ζήσετε αυτήν την όμορφη στιγμή με την φυσιολογική γεννά 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα! Μόλις γύρισα κι εγώ απο τη Β' επιπέδου... Επιβεβαιώσαμε ότι είναι κοριτσάκι. ΠΗΤ 23/8 σταθερά, βάρος 487γρ. Όλα φυσιολογικά. Πλακούντας μπροστά και πλάγια και τράχηλος 38χιλ με μέτρηση απο την κοιλιά (στην αυχενική ήταν 35χιλ.)... Και τέλος κορίτσια μου... έχω πάρει 6 ολόκληρα κιλά!!! Μια χαρά μου τα βρήκε όλα ο γιατρός μου. Σε 6 βδομάδες, 4/6 , θα κάνουμε καμπύλη ζαχάρου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Mια χαρά η β επιπέδου, τέλεια! Κι εγώ κορίτσια με φυσιολογικό τοκετό θέλω.. Θα ξεκινήσετε τίποτα ασκήσεις ή κάποια προετοιμασία? δεν έχω ψάξει ακόμη γι' αυτό.. @Elk εσύ πώς το ξέρεις ότι θα σε πάει καισαρική?

Εμένα αυτό που αγχώνει κορίτσια είναι ότι γεννάμε Αύγουστο.. Αν τύχει να λείπει ο γιατρός και δεν προλάβει να έρθει? Γενικά τι κάνουν? Μένουν απίκο και περιμένουν την κάθε μία πότε θα την πιάσουν οι πόνοι?

Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!

Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...