Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπαθώ 1,5 χρόνο. Συμβουλές για τα επόμενα βήματα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!

Βρίσκομαι κι εγώ στην περίεργη αγχωτικ΄η κατάσταση της προσπάθειας. Είμαι 35 και ο σύντροφ΄ός μου 44. Προσπαθούμε  περίπου ενάμιση χρόνο, οι εξετάσεις και των δύο μας είναι καλές με μόνο μικρό πρόβλημα από μέρους του τα χαμηλά οιστρογόνα. Ξέρω πως τον τελευταίο καιρό έχω άγχος και προσπαθώ να το αντιμετωπίσω, οπότε είναι ένας επιβαρυντικ΄ός παράγοντας που ίσως ευθυνεται για τη μη- σύλληψη.

Η γυναικολόγος μου σήμερα μου πρότεινε να σκεφτώ τη λύση της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής ή εξωσωματικής για να μην χάνουμε χρόνο. Όταν της είπα πως το κόστος είναι απαγορευτικό για κ΄άτι τέτοιο μου είπε να ξεκινήσω να παίρνω βιταμίνες. 

Για την ώρα έχω άρνηση απέναντι στα σενάρια υποβοηθούμενης και εξωσωματικής, δεν θέλω να επιβαρύνω τον οργανισμό μου, φοβάμαι, και δεν ξέρω καν αν έχει νόημα. Από την άλλη ο χρόνος περνάει και δεν ξέρω αν πρέπει να το σκεφτώ σοβάρα.

Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας, ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η sokoso είπε:

Καλησπέρα σε όλες!

Βρίσκομαι κι εγώ στην περίεργη αγχωτικ΄η κατάσταση της προσπάθειας. Είμαι 35 και ο σύντροφ΄ός μου 44. Προσπαθούμε  περίπου ενάμιση χρόνο, οι εξετάσεις και των δύο μας είναι καλές με μόνο μικρό πρόβλημα από μέρους του τα χαμηλά οιστρογόνα. Ξέρω πως τον τελευταίο καιρό έχω άγχος και προσπαθώ να το αντιμετωπίσω, οπότε είναι ένας επιβαρυντικ΄ός παράγοντας που ίσως ευθυνεται για τη μη- σύλληψη.

Η γυναικολόγος μου σήμερα μου πρότεινε να σκεφτώ τη λύση της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής ή εξωσωματικής για να μην χάνουμε χρόνο. Όταν της είπα πως το κόστος είναι απαγορευτικό για κ΄άτι τέτοιο μου είπε να ξεκινήσω να παίρνω βιταμίνες. 

Για την ώρα έχω άρνηση απέναντι στα σενάρια υποβοηθούμενης και εξωσωματικής, δεν θέλω να επιβαρύνω τον οργανισμό μου, φοβάμαι, και δεν ξέρω καν αν έχει νόημα. Από την άλλη ο χρόνος περνάει και δεν ξέρω αν πρέπει να το σκεφτώ σοβάρα.

Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας, ευχαριστώ!

Καλημέρα κορίτσι μου! Όλες λίγο πολύ είμαστε σε αυτή την αγχωτική κατάσταση της προσπάθειας οπότε σε καταλαβαίνουμε απόλυτα αλλά να ξέρεις ότι το άγχος δεν εμποδίζει την σύλληψη! Οι περισσότερες γυναίκες μένουν έγκυες με άγχος!! Ειδικά εδώ στο φόρουμ! Έχετε κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις? Ορμονικές σαλπιγγογραφια είναι τα βασικά που πρέπει να κάνεις εσύ! Και ο σύζυγός σπερμοδιαγραμμα κατάτμηση και οξειδωτικό σε εξειδικευμένο κέντρο οποιαδήποτε και όχι σε απλό εργαστήρι! Αν τα έχετε κάνει όλα αυτά και όλα είναι οκ τότε ίσως είστε στην κατηγορία "ανεξήγητη υπογονιμότητα" !! Όσο για την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή εγώ δεν είμαι καθόλου κατά!! Μπορείς για αρχή να κάνεις σπερμματεγχηση και όχι εξωσωματική! Σε αυτή τη περίπτωση τα φάρμακα που παίρνεις για την πρόκληση δεν είναι τίποτα! Ακόμα και στην εξωσωματική δεν γίνεται κατάχρηση των φαρμάκων! Το κόστος ναι είναι τεράστιο δυστυχώς αλλά αν περάσεις επιτροπή γλυτώνεις αρκετά για τα φάρμακα!! Εύχομαι να μην χρειαστεί τίποτα από αυτά και σύντομα να κρατάς αγκαλιά το θαύμα σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου @sokoso! Μετά από 1 χρόνο προσπαθειών, πρέπει ο γιατρός να αρχίσει τη διαδικασία της διερεύνησης, ώστε να εντοπιστεί ο λόγος που δεν τα έχετε καταφέρει φυσικά. Μήπως δεν έχουν ελεγχθεί όλα? Επίσης στην ηλικία των 35, έχεις τσεκάρει το απόθεμα ωαρίων, είτε με υπέρηχο είτε με την εξέταση ΑΜΗ? Πιστεύω ότι αν σε κατεύθυνε στην υποβοηθούμενη, θα σου είπε και το λόγο, σωστά? 

Πάντως σε κάθε περίπτωση θα σου έλεγα να ξεπεράσεις το 1ο σοκ, η επιστήμη είναι εδώ για να μας βοηθάει. Αν χρειαστείς κάποια βοήθεια, γιατί να μην έχεις για να αποκτήσεις ένα μωράκι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Όλες λίγο πολύ είμαστε σε αυτή την αγχωτική κατάσταση της προσπάθειας οπότε σε καταλαβαίνουμε απόλυτα αλλά να ξέρεις ότι το άγχος δεν εμποδίζει την σύλληψη! Οι περισσότερες γυναίκες μένουν έγκυες με άγχος!! Ειδικά εδώ στο φόρουμ! Έχετε κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις? Ορμονικές σαλπιγγογραφια είναι τα βασικά που πρέπει να κάνεις εσύ! Και ο σύζυγός σπερμοδιαγραμμα κατάτμηση και οξειδωτικό σε εξειδικευμένο κέντρο οποιαδήποτε και όχι σε απλό εργαστήρι! Αν τα έχετε κάνει όλα αυτά και όλα είναι οκ τότε ίσως είστε στην κατηγορία "ανεξήγητη υπογονιμότητα" !! Όσο για την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή εγώ δεν είμαι καθόλου κατά!! Μπορείς για αρχή να κάνεις σπερμματεγχηση και όχι εξωσωματική! Σε αυτή τη περίπτωση τα φάρμακα που παίρνεις για την πρόκληση δεν είναι τίποτα! Ακόμα και στην εξωσωματική δεν γίνεται κατάχρηση των φαρμάκων! Το κόστος ναι είναι τεράστιο δυστυχώς αλλά αν περάσεις επιτροπή γλυτώνεις αρκετά για τα φάρμακα!! Εύχομαι να μην χρειαστεί τίποτα από αυτά και σύντομα να κρατάς αγκαλιά το θαύμα σου!!

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :) Τα έχουμε κάνει όλα κι εμείς οπότε μάλλον ειμαστε στην κατηγορία "ανεξήγητη υπογονιμότητα"... Αλλά θα το παλέψουμε! Έχεις δίκιο για τα φάρμακα που λες, μια φίλη που προσπαθεί χρόνια μου είπε ακριβώς το ίδιο, ότι για λίγες φορές τουλάχιστον οι αγωγές είναι ελεγχόμενες και δεν επιβαρύνεται ο οργανισμός, οπότε θα το σκέφτω καλ΄ύτερα. Σου εύχομαι κι εσένα τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Γειά σου @sokoso! Μετά από 1 χρόνο προσπαθειών, πρέπει ο γιατρός να αρχίσει τη διαδικασία της διερεύνησης, ώστε να εντοπιστεί ο λόγος που δεν τα έχετε καταφέρει φυσικά. Μήπως δεν έχουν ελεγχθεί όλα? Επίσης στην ηλικία των 35, έχεις τσεκάρει το απόθεμα ωαρίων, είτε με υπέρηχο είτε με την εξέταση ΑΜΗ? Πιστεύω ότι αν σε κατεύθυνε στην υποβοηθούμενη, θα σου είπε και το λόγο, σωστά? 

Πάντως σε κάθε περίπτωση θα σου έλεγα να ξεπεράσεις το 1ο σοκ, η επιστήμη είναι εδώ για να μας βοηθάει. Αν χρειαστείς κάποια βοήθεια, γιατί να μην έχεις για να αποκτήσεις ένα μωράκι? 

Σ΄' ευχαριστώ για την απάντηση! Αρχικά αποφάσισα να πάρω τη γνώμη ενός δεύτερου γυναικολόγου να δω τι θα μου πει κι αυτός, ποτέ δεν ξέρεις... Και έχεις μεγάλο δίκιο για τη βοήθεια, είναι όντως σοκ αρχικά το να νιώθεις ότι δεν μπορεί ΄να έρθει φυσικά αλλά είμαστε τυχερές που έχουμε την επιστήμη πλέον να μας βοηθάει, με την κουβέντα το βλέπω όλο και πιο θετικά και σκέφτομαι να μιλήσω και με κάποιον ειδικό να έχω μια εικόνα. Να είσαι καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η sokoso είπε:

Καλησπέρα σε όλες!

Βρίσκομαι κι εγώ στην περίεργη αγχωτικ΄η κατάσταση της προσπάθειας. Είμαι 35 και ο σύντροφ΄ός μου 44. Προσπαθούμε  περίπου ενάμιση χρόνο, οι εξετάσεις και των δύο μας είναι καλές με μόνο μικρό πρόβλημα από μέρους του τα χαμηλά οιστρογόνα. Ξέρω πως τον τελευταίο καιρό έχω άγχος και προσπαθώ να το αντιμετωπίσω, οπότε είναι ένας επιβαρυντικ΄ός παράγοντας που ίσως ευθυνεται για τη μη- σύλληψη.

Η γυναικολόγος μου σήμερα μου πρότεινε να σκεφτώ τη λύση της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής ή εξωσωματικής για να μην χάνουμε χρόνο. Όταν της είπα πως το κόστος είναι απαγορευτικό για κ΄άτι τέτοιο μου είπε να ξεκινήσω να παίρνω βιταμίνες. 

Για την ώρα έχω άρνηση απέναντι στα σενάρια υποβοηθούμενης και εξωσωματικής, δεν θέλω να επιβαρύνω τον οργανισμό μου, φοβάμαι, και δεν ξέρω καν αν έχει νόημα. Από την άλλη ο χρόνος περνάει και δεν ξέρω αν πρέπει να το σκεφτώ σοβάρα.

Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας, ευχαριστώ!

Το οικονομικό είναι ένα θέμα, όμως υπάρχουν κ τα δημόσια μπορείς κ εκεί να προσπαθήσεις.  Αν κάνεις μια προσπάθεια με διέγερση δεν υπάρχει πια κ τόση επιβάρυνση στον οργανισμό. Άσε που κ τα κορίτσια που κάνουν παραπάνω αφήνουν τριμηνα ενδιάμεσα κ ηρεμεί ο οργανισμός κανενας δε σε βάζει επαναλαμβανομενα να κάνεις ενέσεις.  Επίσης είναι κ οι φυσικοί κύκλοι που πας με το ωάριο του μήνα κ δε παίρνεις τίποτα αν είσαι τόσο κατά.  Στη θέση σου θα ξεκινούσα μη το φοβάσαι.  Βρες μια γυναικολόγο που να ασχολείται με υπογονιμοτητα τουλάχιστον να σε κατευθύνει ως προς τον έλεγχο τον εξετάσεων. Μπορεί οι ορμόνες να είναι καλά. Έχεις κάνει σαλπιγγογραφια είναι διαβάτες οι σάλπιγγες; έχεις κάνει υστεροσκοπηση; καμία φορά όλα φαίνονται τέλεια στον υπέρηχο αλλά το περιβάλλον της μήτρας δε φαίνεται μόνο με τον από τον υπέρηχο.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα @sokoso.  Μετά από ενάμιση χρόνο προσπαθειών, νομίζω ότι είναι ώρα να το ψάξετε λίγο παραπάνω. Θα σου έλεγα ότι χρειάζεται οπωσδήποτε να κάνεις εσύ ορμονολογικές, θυρεοειδή και σαλπιγγογραφία . Ο σύζυγος ένα σπερμοδιάγραμμα και να πάει και σε έναν εξειδικευμένο ουρολόγο για μια απλή εξέταση. Η AMH και η FSH είναι απαραίτητες, για να ξέρεις τα αποθέματα των ωοθηκών σου και αναλόγως οργανώνετε τα βήματά σας. Να της πεις να σου συνταγογραφήσει ό,τι γράφεται και να πας να τα κάνεις άμεσα. Επίσης φυλλικό οξύ και βιταμίνη D θεωρώ ότι παίρνεις. 

Καταλαβαίνω τον φόβο σου για την υποβοηθούμενη, γιατί κι εγώ έτσι ήμουν στην ηλικία σου, δεν είχα κανένα πρόβλημα και περίμενα ότι θα μείνω εύκολα έγκυος στα 35-36. Τελικά πήγα από μόνη μου για εξωσωματική στα 38 και ήμουν πολύ τυχερή που έμεινα έγκυος με την πρώτη και φυσικά εκ των υστέρων δεν το μετανιώνω. Βλέποντάς τα τώρα από την δική σου θέση/ ηλικία και με την γνώση που έχω τώρα, θα ζητούσα να κάνω αυτές τις εξετάσεις νωρίτερα και θα πήγαινα νωρίτερα για εξωσωματική, μη σου πω ότι θα έκανα και κατάψυξη ωαρίων ακόμη νωρίτερα. Αλλά έτσι το σκέφτομαι εγώ τώρα. Και ξέρω ότι αυτές οι αποφάσεις δεν είναι εύκολες, δεν παίρνονται από την μια μέρα στην άλλη, χρειάζεται να το δουλέψεις μέσα σου. Τα 35 είναι κομβική ηλικία πάντως για να το ψάξεις περισσότερο και να κάνεις τα σωστά βήματα, χωρίς να ταλαιπωρηθείς.

Θα έρθει το μπεμπάκι σας, να είστε σίγουροι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να συμπληρώσω ότι το οικονομικό είναι μεγάλο θέμα στην εξωσωματική. Αλλά κάνεις ένα πλάνο προτού ξεκινήσεις, δεν τα δίνεις από την μια μέρα στην άλλη. Κάνεις και μια έρευνα στους γιατρούς. Δυστυχώς είναι εμπόριο το θέμα και οι τιμές όσο πάνε και ανεβαίνουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξερω ποσο αγχώνεσαι και ποσο ψυχοφθορο ειναι ολο αυτο. Προσπαθουσα 1,5 χρονο να μεινω έγκυος μετα απο αποβολη εκανα σαλπιγγογραφια για να δουμε αν εχω κατι ηταν ολα καθαρα. Το μονο που ηξερα οτι εχω είναι ζαχαρο και θυρεοειδη. Μου ειχε γινει εμμονη να μεινω έγκυος. Οταν ειπα δεν ξανα ασχολουμαι εμεινα εγκυος. Ολα πηγαν καλα, γεννησα ενα υγιεστατο αγορακι και τωρα τον καμαρωνουμε που μεγαλωνει. Οποτε ναι.. το αγχος ειναι ενας παραγοντας που επηρεαζει τα παντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/1/2024 at 11:54 ΜΜ, ο/η eva96 είπε:

Ξερω ποσο αγχώνεσαι και ποσο ψυχοφθορο ειναι ολο αυτο. Προσπαθουσα 1,5 χρονο να μεινω έγκυος μετα απο αποβολη εκανα σαλπιγγογραφια για να δουμε αν εχω κατι ηταν ολα καθαρα. Το μονο που ηξερα οτι εχω είναι ζαχαρο και θυρεοειδη. Μου ειχε γινει εμμονη να μεινω έγκυος. Οταν ειπα δεν ξανα ασχολουμαι εμεινα εγκυος. Ολα πηγαν καλα, γεννησα ενα υγιεστατο αγορακι και τωρα τον καμαρωνουμε που μεγαλωνει. Οποτε ναι.. το αγχος ειναι ενας παραγοντας που επηρεαζει τα παντα.

Σ΄' ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα! Μετά από κουβέντες όντως αποφάσισα να επικεντρωθώ για λίγο στην ψυχική μου υγεία, να χαλαρώσω και να σταματήσω να το σκέφτομαι τόσο έντονα, να δ΄ώσω λιγο χρόνο στον εαυτό μου και πιστεύω όλα θα πάνε καλά. Τα μηνύματά με παρόμοιες "ιστορίες" μου δ΄ίνουν δύναμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...