Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσο καιρό μετά από παλίνδρομη μείνατε έγκυος;


Recommended Posts

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Natasa_K είπε:

Σε ευχαριστώ για τις ευχές!

Τις ovacare τις είχα δείξει και στην ενδοκρινολόγο μου και δεν είχε πει κάτι. Αλλά στη θέση σου θα ρωτούσα για οποιοδήποτε συμπλήρωμα. Είσαι και αρκετά μικρή, αυτές ενδείκνυνται κυρίως για γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας για να βελτιώσουν την ποιότητα των ωαρίων.

Για τη σαλπιγγογραφία έτσι όπως στα έγραψα σε μπέρδεψα 😊

Μετά τη σαλπιγγογραφία έμεινα αμέσως έγκυος και ήταν η εγκυμοσύνη που παλινδρόμησε. Τρεις μήνες μετά την παλίνδρομη ξεκινήσαμε πάλι προσπάθειες. 

Η σαλπιγγογραφία απεικονίζει τη μήτρα και τις σάλπιγγες και δείχνει αν οι σάλπιγγες είναι ανοιχτές/διαβατές ή αν έχουν κάποιο πρόβλημα που χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση. 

Σ ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις, κατάλαβα 😁 

Θα ρωτήσω την ενδοκρινολόγο μου για τις ovacare αν και για άλλες prenatal πολυβιταμίνες μου είχε πει όχι διότι περιέχουν ιόδιο και ήδη το παίρνω από το ημερίσιο χάπι για τον υποθυροειδισμό όπως δε θέλουμε παραπάνω. Αλλά ναι, όπως είπες κι εσύ, θέλω να πιστεύω ότι με βάση την ηλικία μου η ποιότητα των ωαρίων δε θα μας ανησυχήσει ακόμα 🤞🙏

όσο για τη σαλπιγγογραφία θα τη ζητήσω αν είναι απ' την ειδικό γονιμότητας που έκλεισα για τις 9/01 και να δούμε πως θα πάει κι αυτό. Ψάχνω τώρα και για το σπερμοδιάγραμμα κάποιο κέντρο, μιας και μου είπατε 2 κοπέλες ότι καλό είναι ν αποφύγω το μικροβιολογικό της γειτονιάς. Αχ πόσα έξοδα κι αυτά - βιταμίνες, εξετάσεις, το ένα το άλλο 😭 Εστιάζω στον στόχο όμως για να μη μου ρθει κανένα εγκεφαλικό απ' τα ποσά 🤣🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Σ ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις, κατάλαβα 😁 

Θα ρωτήσω την ενδοκρινολόγο μου για τις ovacare αν και για άλλες prenatal πολυβιταμίνες μου είχε πει όχι διότι περιέχουν ιόδιο και ήδη το παίρνω από το ημερίσιο χάπι για τον υποθυροειδισμό όπως δε θέλουμε παραπάνω. Αλλά ναι, όπως είπες κι εσύ, θέλω να πιστεύω ότι με βάση την ηλικία μου η ποιότητα των ωαρίων δε θα μας ανησυχήσει ακόμα 🤞🙏

όσο για τη σαλπιγγογραφία θα τη ζητήσω αν είναι απ' την ειδικό γονιμότητας που έκλεισα για τις 9/01 και να δούμε πως θα πάει κι αυτό. Ψάχνω τώρα και για το σπερμοδιάγραμμα κάποιο κέντρο, μιας και μου είπατε 2 κοπέλες ότι καλό είναι ν αποφύγω το μικροβιολογικό της γειτονιάς. Αχ πόσα έξοδα κι αυτά - βιταμίνες, εξετάσεις, το ένα το άλλο 😭 Εστιάζω στον στόχο όμως για να μη μου ρθει κανένα εγκεφαλικό απ' τα ποσά 🤣🤣 

Το πακέτο σαλπιγγογραφία-σπερμοδιάγραμμα είναι το πρώτο που κοιτάνε για διερεύνηση υπογονιμότητας. 

Το σπερμοδιάγραμμα όμως απαιτείται και για διερεύνηση αποβολών. Εγώ στη θέση σου, εφόσον γίνεται σύλληψη και μένεις έγκυος, θα ξεκινούσα από το σπερμοδιάγραμμα που είναι και το πιο εύκολο σαν διαδικασία. 

Εμείς είχαμε κάνει σαλπιγγογραφία όταν πέρασε το 6μηνο προσπαθειών χωρίς σύλληψη. Μετά το χρόνο προτείνεται σε μικρότερες ηλικίες και μετά το 6μηνο σε ηλικίες πάνω από 35. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Natasa_K είπε:

Το πακέτο σαλπιγγογραφία-σπερμοδιάγραμμα είναι το πρώτο που κοιτάνε για διερεύνηση υπογονιμότητας. 

Το σπερμοδιάγραμμα όμως απαιτείται και για διερεύνηση αποβολών. Εγώ εφόσον γίνεται σύλληψη και μένεις έγκυος, θα ξεκινούσα από το σπερμοδιάγραμμα που είναι και το πιο εύκολο σαν διαδικασία. 

Εμείς είχαμε κάνει σαλπιγγογραφία όταν πέρασε το 6μηνο προσπαθειών χωρίς σύλληψη. Μετά το χρόνο προτείνεται σε μικρότερες ηλικίες και μετά το 6μηνο σε ηλικίες πάνω από 35. 

Μάλιστα! κι εμείς είμαστε στο 6μηνο των νέων προσπαθειών μετά την παλλίνδρομη και στο χρόνο έπειτα από την πρώτη προσπάθεια. Θα μπορούσαμε δηλαδή να περιμένουμε κι άλλο εφόσον είχαμε μια σύλληψη μες το χρόνο αλλά λέω να ψαχτούμε λίγο ακόμα για να μη χάνουμε χρόνο εφόσον είναι κάτι μικρό και αντιμετωπίσιμο που μας εμποδίζει να έχουμε άλλη σύλληψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Natasa_K είπε:

Το πακέτο σαλπιγγογραφία-σπερμοδιάγραμμα είναι το πρώτο που κοιτάνε για διερεύνηση υπογονιμότητας. 

Το σπερμοδιάγραμμα όμως απαιτείται και για διερεύνηση αποβολών. Εγώ στη θέση σου, εφόσον γίνεται σύλληψη και μένεις έγκυος, θα ξεκινούσα από το σπερμοδιάγραμμα που είναι και το πιο εύκολο σαν διαδικασία. 

Εμείς είχαμε κάνει σαλπιγγογραφία όταν πέρασε το 6μηνο προσπαθειών χωρίς σύλληψη. Μετά το χρόνο προτείνεται σε μικρότερες ηλικίες και μετά το 6μηνο σε ηλικίες πάνω από 35. 

Καλησπέρα!

Εμας ο γνωστος μας που πηρε 4-5 μηνες αντιβιωση και βιταμινες εκανε εξεταση σε καλο μικροβιολογικο που εχει αλυσιδα σε ολη την Ελλαδα και εδωσε 50 ευρω και ελυσε το προβλημα του με 2-3 ακομα 50 ευρα στον ουρολογο συν τις βιταμινες. Του το βρηκανε μια χαρα το προβλημα στο σπερμα. 

Αυτα τα μεγαλα κεντρα που παιρνουν για σπερμοδιαγραμμα 300-500 ευρω τα συστηνουν οι εξωσωματικοι. Οποτε αν πας για εξωσωματικη ο γιατρος θα σου πει με ποιον συνεργαζεται. Αλλιως μπορει να καταληξεις να δωσεις 300 ευρω τωρα και μετα να πας σε ειδικο γονιμοτητας  και να σου λεει οτι καλος ειναι μονο ο συνεργατης του και στο τελος να δωσεις αλλα 500 ευρω για αλλο ενα σπερμοδιαγραμμα.

Δεν λεω βεβαια να να πας σε κανενα κακης φημης μικροβιολογο. Λεω να πας σε ενα καλο γιατρο διαβασμενο που ξερει τι βλεπει και ειναι καλος επιστημονας..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/1/2024 at 3:51 ΜΜ, ο/η mariza85 είπε:

Το σπερμοδιαγραμμα μπορει να ειναι χαλια σε ανδρα με κατα τα αλλα φυσιολογικο υπερηχο και αιματολογικες εξετασεις. Συνηθως οι ουρολογοι ζητανε μονο σπερμοδιαγραμμα. Αλλα ευτυχως πολλες φορες η λυση ειναι μια 3μηνη ή 4μηνη αντιβιωση σε συνδυασμο με ειδικες βιταμινες που βοηθουν την γονιμοτητα του ανδρα. Ενας οικογενειακος μας φιλος ηταν ετσι κανεις δεν πιστευε οτι θα φτιαξει απο εμας τους ασχετους , αλλα ο ουρολογος του ηταν σιγουρος γιατι του χε ξανατυχει προφανως. Επαιρνε 5 μηνες αντιβιωση και βιταμινες και εφτιαξε. Και ειχε αρνητικη καλλιεργεια σπερματος αλλα του ειπε ο ουρολογος οτι μπορει να ειναι αρνητικη αλλα να υπαρχει μικροβιο. Χωρις αυτο να επηρεαζει τη γυναικα του. Η γυναικα του δεν πηρε αντιβιωση. Εξειδικευμενες γνωσεις ουρολογιας που εμεις δεν εχουμε. Ηταν εντυπωσιακο παντως. Εχουν ενα κοριτσακι 6 μηνων τωρα.

Ακόμα και με τη διατροφή και την άσκηση τα σωστά ρούχα μπορούν να βοηθήσουν σε αυτό το κομμάτι. Γενικά είμαι της άποψης πρώτα κοιτάς αν υπάρχει 'θεμα' στον άντρα γτ είναι πιο εύκολο να βρεθεί και να διορθωθεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ακόμα και με τη διατροφή και την άσκηση τα σωστά ρούχα μπορούν να βοηθήσουν σε αυτό το κομμάτι. Γενικά είμαι της άποψης πρώτα κοιτάς αν υπάρχει 'θεμα' στον άντρα γτ είναι πιο εύκολο να βρεθεί και να διορθωθεί. 

Σωστα δεν πρεπει να ξεχναμε και τις γενικες αρχες που συστηνουν οι γιατροι οχι στενα ρουχα και εσωρουχα στον ανδρα ( η τοπικη ζεστη δεν κανει καλο στους ορχεις), και για το ζευγαρι η καλη διατροφη, η ηπια γυμναστικη οπως περπατημα ( η υπερβολικη γυμναστικη εχει αντιθετα αποτελεσματα) αποχη απο καπνισμα ,  αποφυγη κατα ο περισσοτερο δυνατο το αλκοολ εως καθολου. Αυτα ειναι βασικες αρχες που δεν πρεπει να ξεχναμε και βοηθανε.

Χρόνια πολλά! Καλή φώτιση σε ολους μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2024 at 4:17 ΜΜ, ο/η mariza85 είπε:

Καλησπέρα!

Εμας ο γνωστος μας που πηρε 4-5 μηνες αντιβιωση και βιταμινες εκανε εξεταση σε καλο μικροβιολογικο που εχει αλυσιδα σε ολη την Ελλαδα και εδωσε 50 ευρω και ελυσε το προβλημα του με 2-3 ακομα 50 ευρα στον ουρολογο συν τις βιταμινες. Του το βρηκανε μια χαρα το προβλημα στο σπερμα. 

Αυτα τα μεγαλα κεντρα που παιρνουν για σπερμοδιαγραμμα 300-500 ευρω τα συστηνουν οι εξωσωματικοι. Οποτε αν πας για εξωσωματικη ο γιατρος θα σου πει με ποιον συνεργαζεται. Αλλιως μπορει να καταληξεις να δωσεις 300 ευρω τωρα και μετα να πας σε ειδικο γονιμοτητας  και να σου λεει οτι καλος ειναι μονο ο συνεργατης του και στο τελος να δωσεις αλλα 500 ευρω για αλλο ενα σπερμοδιαγραμμα.

Δεν λεω βεβαια να να πας σε κανενα κακης φημης μικροβιολογο. Λεω να πας σε ενα καλο γιατρο διαβασμενο που ξερει τι βλεπει και ειναι καλος επιστημονας..

 

στις πριν 8 ώρες, ο/η mariza85 είπε:

Σωστα δεν πρεπει να ξεχναμε και τις γενικες αρχες που συστηνουν οι γιατροι οχι στενα ρουχα και εσωρουχα στον ανδρα ( η τοπικη ζεστη δεν κανει καλο στους ορχεις), και για το ζευγαρι η καλη διατροφη, η ηπια γυμναστικη οπως περπατημα ( η υπερβολικη γυμναστικη εχει αντιθετα αποτελεσματα) αποχη απο καπνισμα ,  αποφυγη κατα ο περισσοτερο δυνατο το αλκοολ εως καθολου. Αυτα ειναι βασικες αρχες που δεν πρεπει να ξεχναμε και βοηθανε.

Χρόνια πολλά! Καλή φώτιση σε ολους μας!

Κορίτσια λοιπ΄ον ρώτησα ήδη στο μικροβιολογικό μας και δεν κάνουν αυτή την εξέταση σπερμοδιαγράμματος, διότι δεν έχουν τον εξοπλισμό για να το κάνουν. Κλείσαμε ραντεβού στον ουρολόγο που είχε πάει την προηγούμενη φορά σε ιδιωτική κλινική να μας συμβουλεύσει καταλλήλως. Ευχαριστ΄ω για τις πληροφορίες 🙏

Το άτμισμα είναι εξίσου κακό για το σπέρμα όπως το κάπνισμα ετσι; Ο σύντροφός μου κάπνιζε πολύ, σχεδόν 1 πακέτο τη μέρα, το έκοψε όμως πριν 3 χρόνια αλλά το αντικατέστησε με άτμισμα χωρίς νικοτίνη. Μπορώ να πω ότι δεν ατμίζει τόσο όσο κάπνιζε αλλά νομίζω κι αυτό πρέπει να κοπεί, ελπίζω να του το πει ο ουρολόγος 😅 Βέβαια έχουμε φίλους που καπνίζουν πολύ περισσότερο κι έχουν κάνει όλοι 2 παιδιά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες κοπέλα μου!!! Εδώ είμαστε όλες μαζί για τον ίδιο σκοπό! Φυσικά και σε δεχόμαστε με!!! Επειδή είσαι δοκιμαστικό μέλος αργούν να φανούν τα μηνύματα σου, μόλις φτάσεις τα 20 θα εμφανίζονται αμέσως.  Αν επιτρέπεται... πόσων ετών είστε με το σύντροφο και πόσο καιρό προσπαθείτε;
    • Καλημέρα κορίτσια! Χριστός Ανέστη!  Κι εγώ χθες έφαγα πολύ! Ευτυχώς δεν έχουμε άλλα τραπεζωματα αυτές τις μέρες!! Εγώ έκανα καμπύλη ζαχάρου νωρίς στην εγκυμοσύνη οπότε ευτυχώς δεν έχω τέτοιες μέρες να κάνω εξετάσεις!  Το σίγουρο είναι ότι αυτή τη βδομάδα θα τρώω παραπάνω. Ειδικά γλυκά!  Καλή επιτυχία με την καμπύλη όσες κάνετε αυτές τις μέρες! Εγώ είχα και νεράκι μαζί μου για να πίνω και να αποφύγω την αναγουλα από τη γλυκόζη.Κι ένα βιβλίο για το δίωρο που περίμενα να περάσει κάπως η ώρα!
    • Καλημέρα κι απο μένα κορίτσια μου! Μόνο εχθές έφαγα πολύ φαγητό μπορώ να πω. Ευτυχώς εκτός απο το πρωινό μου, που γενικά τρώω μπισκότα, κουλουράκια και τσουρέκι γενικά... δεν έχω φάει άλλα γλυκά θα έλεγα. Αν σκεφτείς ότι ουσιαστικά πάντα κάνω 2 καλά γεύματα και πριν την εγκυμοσύνη και κατά τη διάρκεια... μια χαρά νομίζω είμαι. Απλά το μεσημεριανό μου είναι περισσότερο απ' ότι προ εγκυμοσύνης. Αν δεν είχα θυρεοει΄δή, πιστεύω θα ήταν και λιγότερα τα κιλά... αλλά και πάλι καλά είμαι νομίζω.
    • Χαχα νομίζω οι περισσότεροι το παρακάναμε λίγο αυτές τις μέρες! Κι εγώ που έχω θέμα με το σάκχαρο τρώω κάθε μέρα γλυκό! ( Ευτυχώς εμένα με πειράζουν περισσότερο τα φρούτα απ' τα γλυκά.) Απλά την προηγούμενη της καμπύλης και ιδίως το βράδυ να φας κανονικά κι όχι πολύ αργά! Όπως κάνεις δλδ στην δίαιτά σου! Καλά να περάσετε στη βάφτιση! 🤗 Εμείς σε Γιώργηδες θα πάμε σμρ, άλλο φαΐ πάλι 😀
    • Καλημέρα!  Άστα να πάνε πολύ φαγητό αυτές τις μέρες κ έχουμε κι άλλες 2 σιγουρα🤣🤣 Κ εγώ που υποτίθεται απάνω διατροφή αυτές τις μέρες άστα, να δω πως θα ζυγιστω την Τετάρτη που θα πάω στην διατροφολογο😭 Ποτε έχεις καμπύλη? Εγώ λογικά αφού την Πέμπτη έχω γιατρό μάλλον θα μου πει για την επόμενη εβδομάδα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...