Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρωτόμηνια, Πρωτόχρονια, ελπίδα μία μες στην καρδιά, ο Αι Βασίλης έρχεται ξανά!!!


Recommended Posts

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Lou418 είπε:

Κορίτσια μου πήγα που λέτε σήμερα στον γιατρό με την ΑΜΗ μου 0,95 και ο,τι άλλο μου είχε ζητήσει, περιμένοντας να μου πει προχωράμε σε εξωσωματική, και αυτό ακριβώς μου είπε.. Και δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω πέσει πάρα πολύ, το έχω πάρει πολύ βαριά. Επίσης, πώς να το πω.. δεν το πολυσυζητήσαμε, μου είπε προχωράμε σε αυτό και τέλος. Βέβαια όταν τον ρώτησα αν γίνεται κάτι άλλο μου εξήγησε ότι δεν αποκλείεται να μεινω έγκυος και μόνη μου, αλλά ο χρόνος μας πιέζει, και αν πάω πχ του χρόνου και του πω για εξωσωματική τα ωάρια μου θα έχουν πέσει και άλλο σε ποσότητα και ποιότητα και θα είναι δύσκολα και με την εξωσωματική.. Και το καταλαβαίνω, εννοείται, είμαι 40 και προσπαθώ πάνω από χρόνο, πολύ λογικά μου τα είπε, αλλά εγώ γιατί έχω πέσει τόσο πολύ? Ουφ..

Καλησπέρα! Θα σου πω, από προσωπική εμπειρία, ότι όταν πρωτομαθαινεις κάτι "κακό" σοκαρεσαι κ λογικό να στεναχωριέσαι. Έτσι ήμουν κι εγώ. Μετά το συνειδητοποιείς, το επεξεργαζεσαι, το αποδέχεσαι και βλέπεις τι μπορείς να κάνεις για να φτάσεις το στόχο σου! Μάλλον είναι ο ανθρώπινος μηχανισμός δουλεύει έτσι!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Lou418 είπε:

Κορίτσια μου πήγα που λέτε σήμερα στον γιατρό με την ΑΜΗ μου 0,95 και ο,τι άλλο μου είχε ζητήσει, περιμένοντας να μου πει προχωράμε σε εξωσωματική, και αυτό ακριβώς μου είπε.. Και δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω πέσει πάρα πολύ, το έχω πάρει πολύ βαριά. Επίσης, πώς να το πω.. δεν το πολυσυζητήσαμε, μου είπε προχωράμε σε αυτό και τέλος. Βέβαια όταν τον ρώτησα αν γίνεται κάτι άλλο μου εξήγησε ότι δεν αποκλείεται να μεινω έγκυος και μόνη μου, αλλά ο χρόνος μας πιέζει, και αν πάω πχ του χρόνου και του πω για εξωσωματική τα ωάρια μου θα έχουν πέσει και άλλο σε ποσότητα και ποιότητα και θα είναι δύσκολα και με την εξωσωματική.. Και το καταλαβαίνω, εννοείται, είμαι 40 και προσπαθώ πάνω από χρόνο, πολύ λογικά μου τα είπε, αλλά εγώ γιατί έχω πέσει τόσο πολύ? Ουφ..

Καλησπέρα! Όταν ένας γυναικολογος μου είχε πει στα 37 μου πως είμαι οριακά για φυσιολογική σύλληψη, πάτησα ένα κλάμα μπροστά του.. Είναι το σοκ που παθαίνεις. Εννοείται πως πολλές γυναίκες μένουν έγκυες και σαράντα χρόνων αλλά δεν ξέρεις ποτέ αν θα σαι από τις τυχερές. Η εξωσωματική θα σου προσφέρει μια ασφάλεια πως δεν χάνεις χρόνο και εννοείται πως μπορείς να συνεχίσεις και την προσπάθεια μόνοι σας. 

Στο τέλος όλα καλά θα πάνε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μόλις γυρησα από γιατρό! Έχω απογοητευτεί παρά πολύ😢 τελικά πάλι ένα ωάριο έκανα και δεν θα πάμε σε σπερματεγυνση αυτή τη φορά ! Μας είπε να κάνουμε φυσικές επαφές  και να ξεκινήσουμε από την Κυριακή!  Την Δευτέρα θα με δει πάλι να δούμε αν έγινε η ωορρηξια ή ποτέ θα γίνει ! Μου είπε να παρω και μια κολπική γελη την οποία δεν βρηκα πουθενά και τελικά την παρηγγειλα σε ένα φαρμακείο και θα έρθει την Δευτέρα! Αν δεν γίνει τίποτα αυτόν τον μηνα τον επόμενο θα πάμε σε σπερματεγχυνση με ένα μίνι πρωτόκολλο εξωσωματικής με ενέσεις και κλομιφαινη μαζί! 
Πραγματικα έχω κουραστεί πολύ😢 όλο χάπια χάπια και αποτέλεσμα μηδέν😢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lou418 είπε:

Κορίτσια μου πήγα που λέτε σήμερα στον γιατρό με την ΑΜΗ μου 0,95 και ο,τι άλλο μου είχε ζητήσει, περιμένοντας να μου πει προχωράμε σε εξωσωματική, και αυτό ακριβώς μου είπε.. Και δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω πέσει πάρα πολύ, το έχω πάρει πολύ βαριά. Επίσης, πώς να το πω.. δεν το πολυσυζητήσαμε, μου είπε προχωράμε σε αυτό και τέλος. Βέβαια όταν τον ρώτησα αν γίνεται κάτι άλλο μου εξήγησε ότι δεν αποκλείεται να μεινω έγκυος και μόνη μου, αλλά ο χρόνος μας πιέζει, και αν πάω πχ του χρόνου και του πω για εξωσωματική τα ωάρια μου θα έχουν πέσει και άλλο σε ποσότητα και ποιότητα και θα είναι δύσκολα και με την εξωσωματική.. Και το καταλαβαίνω, εννοείται, είμαι 40 και προσπαθώ πάνω από χρόνο, πολύ λογικά μου τα είπε, αλλά εγώ γιατί έχω πέσει τόσο πολύ? Ουφ..

Κορίτσι μου μη πέφτεις καθόλου ! Ίσα ίσα με την εξωσωματικη οι πιθανότητες είναι μεγάλες 🙏 θα δεις ότι με τις μέρες και όταν ξεκινήσεις τα φαρμακα και τις ενέσεις θα το δεις πολύ διαφορετικααα! Θα νοιωθεις ότι έχεις μπει σε ένα πρόγραμμα το οποίο θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lou418 οταν στο χρονο προσπαθειών καναμε εξετάσεις και βρηκαμε οτι ειχαμε θεμα με το σπερμα ηθελα αμεσα να μπουμε στη διαδικασια εξωσωματικής. Και ημουν μολις 27. Κανενας γιατρός δεν μας απεκλειε φυσιολογική συλληψη αλλα οι πιθανότητες ηταν πολυ μικρες. Οπως μ ειχε πει ο τοτε εξωσωματικος που ειχαμε παει μπορει να μεινεις εγκυος σε ενα μηνα μπορει και μετα απο 5 χρονια. Δεν ηθελα να περιμενω και ενιωθα χαρούμενη που τουλάχιστον ειχαμε ενα ικανοποιητικό σπερμα προς γονιμοποίηση. Διαβαζα για ζευγαρια με αζωοσπερμια πχ και εγω σκεφτόμουν ότι εμεις τουλάχιστον έχουμε σπερμα. Ο γιατρός μου επεμενε να περιμενω λογο ηλικίας. Τελικά εμεινα εγκυος το μηνα που πηγαινα για εξωσωματική. Εφοσον δεν εχετε καποιο πρόβλημα που δεν αντιμετωπιζεται ευκολα να σκεφτεσαι οτι ολα θα πανε καλα! Εκτος απο το οικονομικό κομμάτι, που ειναι αρκετα μεγαλο, σε ολα τα αλλα θα σκεφτεσαι θετικα. Αν θελεις βεβαια μπορεις να περάσεις πχ επιτροπη για τα φαρμακα και να δωσεις μια παραταση 4 με 6 μηνες ακομα προσπαθώντας φυσιολογικα.

Να εισαι αποφασισμένη οτι θα γινεις μανούλα με όποιο τροπο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mpourmpoulo περιμενε καλε που εκρινες το αποτέλεσμα ακομα δεν εκανες την προσπαθεια σου. Κανε οτι σου ειπε ο γιατρός. Σου ειπε κανενας οτι δεν θα το πετυχετε? Η θα προτιμουσες να σ παρει ενα 300αρι για σπερματεγχυση ενω θα κανει ακριβως οτι θα κανετε απο μονοι σας? Αν το σπερμα είναι κομπλε δωσε πόνο τις επόμενες μερες και οτι ειναι να γινει θα γινει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Diwni είπε:

@Mpourmpoulo περιμενε καλε που εκρινες το αποτέλεσμα ακομα δεν εκανες την προσπαθεια σου. Κανε οτι σου ειπε ο γιατρός. Σου ειπε κανενας οτι δεν θα το πετυχετε? Η θα προτιμουσες να σ παρει ενα 300αρι για σπερματεγχυση ενω θα κανει ακριβως οτι θα κανετε απο μονοι σας? Αν το σπερμα είναι κομπλε δωσε πόνο τις επόμενες μερες και οτι ειναι να γινει θα γινει. 

Τόσο καιρο με φυσικές επαφές με χάπια διέγερσης και χωρίς ,Με βιταμίνες και διαφορα αλλά σκευάσματα δεν έγινε τίποτα και τον προηγούμενο μηνα με την πρώτη σπερματεγχυνση  έμεινα έγκυος ! Το σπερμα είναι καλό από ότι ξερω και από ότι έχει πει ο γιατρός! 
Ημουν προετοιμασμένη για σπερματεγχυνση και είχα ελπίδες αφού και την πρώτη φορά πέτυχε! Τώρα έχω πέσει φουλ ψυχολογικά ! Ας γίνει ότι είναι να γίνει πραγματικά έχω κουραστεί παρά πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Mpourmpoulo περιμενε καλε που εκρινες το αποτέλεσμα ακομα δεν εκανες την προσπαθεια σου. Κανε οτι σου ειπε ο γιατρός. Σου ειπε κανενας οτι δεν θα το πετυχετε? Η θα προτιμουσες να σ παρει ενα 300αρι για σπερματεγχυση ενω θα κανει ακριβως οτι θα κανετε απο μονοι σας? Αν το σπερμα είναι κομπλε δωσε πόνο τις επόμενες μερες και οτι ειναι να γινει θα γινει. 

@Mpourmpouloσυμφωνώ με τη φίλη Διώνη. Πολύ τίμιο εκ μέρους του γιατρού σου που δεν σου χρεώνει σπερματεγχυνση ενώ ουσιαστικά θα ναι σαν μια κανονική προσπάθεια φυσιολογικής σύλληψης. Με αυτά τα χάπια γενικώς δεν σου εγγυάται κανείς πως θα κάνεις πολλά ή ποιοτικά.

Σε αντίστοιχο μίνι πρωτόκολλο με κλομιφαινη και μικρή δόση ενέσιμων ορμονών εγώ έδωσα μέχρι τρία ωάρια, που μουν και μεγαλουτσικη. Μην μασάς γενικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

@Mpourmpouloσυμφωνώ με τη φίλη Διώνη. Πολύ τίμιο εκ μέρους του γιατρού σου που δεν σου χρεώνει σπερματεγχυνση ενώ ουσιαστικά θα ναι σαν μια κανονική προσπάθεια φυσιολογικής σύλληψης. Με αυτά τα χάπια γενικώς δεν σου εγγυάται κανείς πως θα κάνεις πολλά ή ποιοτικά.

Σε αντίστοιχο μίνι πρωτόκολλο με κλομιφαινη και μικρή δόση ενέσιμων ορμονών εγώ έδωσα μέχρι τρία ωάρια, που μουν και μεγαλουτσικη. Μην μασάς γενικά. 

Ότι είναι τίμιο είναι δεν μπορώ να πω τίποτα για τον άνθρωπο αυτό και σαν γιατρό ! Απλά στεναχωρέθηκα γτ είχα ελπίδες με την σπερματεγχυνση! Μακάρι να πανε όλα καλά! 
Με αυτο το πρωτόκολλο μέχρι τρία μου ειπε και εμένα ότι μπορεί να κάνω απλά με τρία βάση νόμου δεν μπορούμε να προχωρήσουμε σε σπερματεγχυνση εκτός αν γίνει στην ζούλα  ! 
τωρα που έκανα πάλι ένα με τα χάπια μου είπε ότι δεν υπάρχει λογος να πάμε σε σπερματεγχυνση πάλι! Μου είπε να παρω μια γελη που θα την βαζω 5 λεπτά πριν την επαφή έτσι ωστε να βοηθάει το σπερμα να πάρει τον δρόμο του πιο ευκολα! Έχω απελπιστεί αλλά θα μου περάσει με τις μέρες! Σας μαυρίζω και εσάς 😢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κοριτσια μόλις γυρησα από γιατρό! Έχω απογοητευτεί παρά πολύ😢 τελικά πάλι ένα ωάριο έκανα και δεν θα πάμε σε σπερματεγυνση αυτή τη φορά ! Μας είπε να κάνουμε φυσικές επαφές  και να ξεκινήσουμε από την Κυριακή!  Την Δευτέρα θα με δει πάλι να δούμε αν έγινε η ωορρηξια ή ποτέ θα γίνει ! Μου είπε να παρω και μια κολπική γελη την οποία δεν βρηκα πουθενά και τελικά την παρηγγειλα σε ένα φαρμακείο και θα έρθει την Δευτέρα! Αν δεν γίνει τίποτα αυτόν τον μηνα τον επόμενο θα πάμε σε σπερματεγχυνση με ένα μίνι πρωτόκολλο εξωσωματικής με ενέσεις και κλομιφαινη μαζί! 
Πραγματικα έχω κουραστεί πολύ😢 όλο χάπια χάπια και αποτέλεσμα μηδέν😢

Οκ πάμε να σκεφτούμε θετικά!!!!!ότι αυτό το ωάριο είναι έτοιμο για γονιμοποίηση!!!επαφές φουλ και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο παρά μόνο ένα ωάριο και ένα σπερματοζωάριο.... πίστεψε το και θα γίνει 🙏🙏😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lou418 είπε:

Κορίτσια μου πήγα που λέτε σήμερα στον γιατρό με την ΑΜΗ μου 0,95 και ο,τι άλλο μου είχε ζητήσει, περιμένοντας να μου πει προχωράμε σε εξωσωματική, και αυτό ακριβώς μου είπε.. Και δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω πέσει πάρα πολύ, το έχω πάρει πολύ βαριά. Επίσης, πώς να το πω.. δεν το πολυσυζητήσαμε, μου είπε προχωράμε σε αυτό και τέλος. Βέβαια όταν τον ρώτησα αν γίνεται κάτι άλλο μου εξήγησε ότι δεν αποκλείεται να μεινω έγκυος και μόνη μου, αλλά ο χρόνος μας πιέζει, και αν πάω πχ του χρόνου και του πω για εξωσωματική τα ωάρια μου θα έχουν πέσει και άλλο σε ποσότητα και ποιότητα και θα είναι δύσκολα και με την εξωσωματική.. Και το καταλαβαίνω, εννοείται, είμαι 40 και προσπαθώ πάνω από χρόνο, πολύ λογικά μου τα είπε, αλλά εγώ γιατί έχω πέσει τόσο πολύ? Ουφ..

Όλες στεναχωρηθηκαμε όταν μας είπαν ότι εμμέσως πλην σαφώς είναι η καλύτερη επιλογή.  Δυστυχώς η ηλικία πιέζει κ δεν έχουμε την πολυτέλεια να το αφήσουμε να προκύψει μόνο του γιατι είμαστε σε πανικό κυνηγώντας το χρόνο.  Μη σκέφτεσαι ότι δε μπορείς κ πας για εξωσωματική αλλά ότι κάνεις ότι μπορείς για το καλύτερο με τα δεδομένα που υπάρχουν. Πίστη, υπομονή και αισιοδοξία. Βρες ένα καλό γιατρό αν ο γιατρός σου δεν ασχολείται με εξωσωματικές και ξεκινά άμεσα.  Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Ότι είναι τίμιο είναι δεν μπορώ να πω τίποτα για τον άνθρωπο αυτό και σαν γιατρό ! Απλά στεναχωρέθηκα γτ είχα ελπίδες με την σπερματεγχυνση! Μακάρι να πανε όλα καλά! 
Με αυτο το πρωτόκολλο μέχρι τρία μου ειπε και εμένα ότι μπορεί να κάνω απλά με τρία βάση νόμου δεν μπορούμε να προχωρήσουμε σε σπερματεγχυνση εκτός αν γίνει στην ζούλα  ! 
τωρα που έκανα πάλι ένα με τα χάπια μου είπε ότι δεν υπάρχει λογος να πάμε σε σπερματεγχυνση πάλι! Μου είπε να παρω μια γελη που θα την βαζω 5 λεπτά πριν την επαφή έτσι ωστε να βοηθάει το σπερμα να πάρει τον δρόμο του πιο ευκολα! Έχω απελπιστεί αλλά θα μου περάσει με τις μέρες! Σας μαυρίζω και εσάς 😢

Τη προηγούμενη φορά που έκανες σπερματεγχυση πόσα είχες; ας υποθέσουμε ότι δεν ήταν καλός ο κυκλος. Τον επόμενο μήνα θα δοκιμάσετε όπως σου είπε με άλλο πρωτοκολλο κ μπορεί να έχεις καλύτερη ανταπόκριση.  Θέλει υπομονή δυστυχώς που καμία δεν έχει. Ο επιμένων όμως νικά.  Πετύχατε εγκυκοσυνη με σπερματεγχυση που δεν ειναι κ μεγάλα τα ποσοστά επιτυχίας. Όλα καλά θα πάνε πόσες ήταν σε προσπάθειες με εξωσωματική κ τελικά εμειναν μόνες τους έγκυες. Τίποτα δεν αποκλείεται.  Ο μήνας δε θα χαθεί θα κάνετε τις επαφουλες σας κ αν δεν.. έχεις έτοιμο το πλάνο. Αντε κορίτσι μου μη στεναχωριέσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Οκ πάμε να σκεφτούμε θετικά!!!!!ότι αυτό το ωάριο είναι έτοιμο για γονιμοποίηση!!!επαφές φουλ και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο παρά μόνο ένα ωάριο και ένα σπερματοζωάριο.... πίστεψε το και θα γίνει 🙏🙏😘😘

Μακάρι κοριτσάκι μου❤️ ας γίνει ότι πρέπει να γίνει και όταν πρέπει να γίνει 🙏 σήμερα το βράδυ θα κάνουμε την ευχουλα να έρθει το σπορακι μας γτ λένε ότι σήμερα οι ευχές που κανεις θα βγουν❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Zenia z είπε:

Τη προηγούμενη φορά που έκανες σπερματεγχυση πόσα είχες; ας υποθέσουμε ότι δεν ήταν καλός ο κυκλος. Τον επόμενο μήνα θα δοκιμάσετε όπως σου είπε με άλλο πρωτοκολλο κ μπορεί να έχεις καλύτερη ανταπόκριση.  Θέλει υπομονή δυστυχώς που καμία δεν έχει. Ο επιμένων όμως νικά.  Πετύχατε εγκυκοσυνη με σπερματεγχυση που δεν ειναι κ μεγάλα τα ποσοστά επιτυχίας. Όλα καλά θα πάνε πόσες ήταν σε προσπάθειες με εξωσωματική κ τελικά εμειναν μόνες τους έγκυες. Τίποτα δεν αποκλείεται.  Ο μήνας δε θα χαθεί θα κάνετε τις επαφουλες σας κ αν δεν.. έχεις έτοιμο το πλάνο. Αντε κορίτσι μου μη στεναχωριέσαι.

Ένα είχα παλι! Δεν με πιανουν τα χάπια διέγερσης ωστε να κάνω παραπάνω! Όμως πέτυχε και με ένα για αυτό ήθελα πάλι να κάνω όμως ο γιατρός σίγουρα κάτι ξερει παραπάνω! Ναι ναι θα κάνουμε τις επαφουλες μας θα παρω και την κολπική γελη για βοήθεια και ο θεός βοηθός αλλιώς τον άλλο μηνα όπως λες εχουμε πλάνο🙏 σιγά σιγά θα ηρεμήσω και θα τα δω τα πράγματα πιο λογικα ! Τώρα μου ήρθε απότομα γτ ήμουν προετοιμασμένη για σπερματεγχυνση! Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρων όλων σας❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lou418 είπε:

Κορίτσια μου πήγα που λέτε σήμερα στον γιατρό με την ΑΜΗ μου 0,95 και ο,τι άλλο μου είχε ζητήσει, περιμένοντας να μου πει προχωράμε σε εξωσωματική, και αυτό ακριβώς μου είπε.. Και δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω πέσει πάρα πολύ, το έχω πάρει πολύ βαριά. Επίσης, πώς να το πω.. δεν το πολυσυζητήσαμε, μου είπε προχωράμε σε αυτό και τέλος. Βέβαια όταν τον ρώτησα αν γίνεται κάτι άλλο μου εξήγησε ότι δεν αποκλείεται να μεινω έγκυος και μόνη μου, αλλά ο χρόνος μας πιέζει, και αν πάω πχ του χρόνου και του πω για εξωσωματική τα ωάρια μου θα έχουν πέσει και άλλο σε ποσότητα και ποιότητα και θα είναι δύσκολα και με την εξωσωματική.. Και το καταλαβαίνω, εννοείται, είμαι 40 και προσπαθώ πάνω από χρόνο, πολύ λογικά μου τα είπε, αλλά εγώ γιατί έχω πέσει τόσο πολύ? Ουφ..

Είναι το άγχος που σε πιάνει μπροστά σε ένα βήμα άγνωστο. Νιώθεις μεγαλύτερο το βάρος που δεν τα κατάφερες ως τώρα και λες γιατί να πρέπει να περάσω κάτι δυσκολότερο; Εγώ ακόμη και στην σπερματέγχυση ήμουν έτσι. Μία και μοναδική που έκανα. Δεν είχα ξαναπάρει φάρμακα κι έλεγα τι πάω να πάρω τώρα; Όμως, πίστεψέ με, η εξωσωματική δεν είναι πια τόσο δύσκολη κι επίπονη. Έχει γίνει πολύ απλή η διαδικασία, οι ενέσεις δεν είναι τίποτα φοβερό, θα δεις. Και το σημαντικότερο, δεν είσαι πια σε μια διαρκή αναμονή, αλλά έχεις ένα σχέδιο που θα ακολουθείς και τα βήματα είναι γοργά. Μόλις φτιάξετε το πρώτο έμβρυο θα πετάς από την χαρά σου και θα ανυπομονείς να το κάνεις μωράκι στην κοιλίτσα. Να εύχεσαι μόνο να έχεις ωάρια, αρκετά και ποιοτικά. Ο γιατρός σου έχει δίκιο, στα 40 δεν καθυστερούμε άλλο, κάνουμε ό,τι περνάει απ΄' το χέρι μας. Σου εύχομαι να το πετύχετε με την πρώτη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Είναι το άγχος που σε πιάνει μπροστά σε ένα βήμα άγνωστο. Νιώθεις μεγαλύτερο το βάρος που δεν τα κατάφερες ως τώρα και λες γιατί να πρέπει να περάσω κάτι δυσκολότερο; Εγώ ακόμη και στην σπερματέγχυση ήμουν έτσι. Μία και μοναδική που έκανα. Δεν είχα ξαναπάρει φάρμακα κι έλεγα τι πάω να πάρω τώρα; Όμως, πίστεψέ με, η εξωσωματική δεν είναι πια τόσο δύσκολη κι επίπονη. Έχει γίνει πολύ απλή η διαδικασία, οι ενέσεις δεν είναι τίποτα φοβερό, θα δεις. Και το σημαντικότερο, δεν είσαι πια σε μια διαρκή αναμονή, αλλά έχεις ένα σχέδιο που θα ακολουθείς και τα βήματα είναι γοργά. Μόλις φτιάξετε το πρώτο έμβρυο θα πετάς από την χαρά σου και θα ανυπομονείς να το κάνεις μωράκι στην κοιλίτσα. Να εύχεσαι μόνο να έχεις ωάρια, αρκετά και ποιοτικά. Ο γιατρός σου έχει δίκιο, στα 40 δεν καθυστερούμε άλλο, κάνουμε ό,τι περνάει απ΄' το χέρι μας. Σου εύχομαι να το πετύχετε με την πρώτη!! 

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου γλυκό! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Ένα είχα παλι! Δεν με πιανουν τα χάπια διέγερσης ωστε να κάνω παραπάνω! Όμως πέτυχε και με ένα για αυτό ήθελα πάλι να κάνω όμως ο γιατρός σίγουρα κάτι ξερει παραπάνω! Ναι ναι θα κάνουμε τις επαφουλες μας θα παρω και την κολπική γελη για βοήθεια και ο θεός βοηθός αλλιώς τον άλλο μηνα όπως λες εχουμε πλάνο🙏 σιγά σιγά θα ηρεμήσω και θα τα δω τα πράγματα πιο λογικα ! Τώρα μου ήρθε απότομα γτ ήμουν προετοιμασμένη για σπερματεγχυνση! Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρων όλων σας❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Κορίτσι μου, με συγχωρείς που παρεμβαίνω, δεν έχουμε ξαναμιλήσει, αλλά τα χάπια/ οι ενέσεις είτε στην σπερματέγχυση είτε στην εξωσωματική, δεν βοηθούν να "κατέβουν" περισσότερα ωάρια, αν δεν έχεις δυναμική. Εννοώ ότι δεν είναι ότι δεν σε πιάνουν, απλώς βοηθούν αυτό το ένα ωάριο να ωριμάσει. Αν είχες δύο ή τρία θα βοηθούσαν αυτά να ωριμάσουν. Ο γιατρός σου λοιπόν, βλέποντας ότι έχεις ένα μόνο, είπε, γιατί να σε φορτώσει με φάρμακα, το ένα θα ωριμάσει έτσι κι αλλιώς και μόνο του, γι' αυτό σε αφήνει χωρίς παρέμβαση αυτόν τον μήνα. Είναι αυτό που λέμε στην εξωσωματική "φυσικός κύκλος"- παίρνω το ωάριο του μήνα όταν είναι έτοιμο. Επίσης, δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, μπορείς να κάνεις μέχρι τρεις σπερματεγχύσεις, μετά σε πάει για εξωσωματική. Ίσως γι' αυτό περιμένει έναν πιο "παραγωγικό μήνα" για να σε πάει ξανά για σπερματέγχυση. Ότι είχες όμως σύλληψη και σε προηγούμενη σπερματέγχυση, είναι πολύ θετικό. Αισιοδοξία λοιπόν!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mpourmpoulo αν ειναι δυνατον να λες οτι μας μαυριζεις. Εδω ειμαστε για να τα λεμε αυτα. Αν δεν φα συζηταμε μεταξυ μας τοτε με ποιον? Ειδες σου απάντησαν κοπελες.που εχουν μια εμπειρια παραπανω απο διεγερσεις, εξωσωματικες κτλ. Να μην απελπιζεσαι. Βημα βημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Κορίτσι μου, με συγχωρείς που παρεμβαίνω, δεν έχουμε ξαναμιλήσει, αλλά τα χάπια/ οι ενέσεις είτε στην σπερματέγχυση είτε στην εξωσωματική, δεν βοηθούν να "κατέβουν" περισσότερα ωάρια, αν δεν έχεις δυναμική. Εννοώ ότι δεν είναι ότι δεν σε πιάνουν, απλώς βοηθούν αυτό το ένα ωάριο να ωριμάσει. Αν είχες δύο ή τρία θα βοηθούσαν αυτά να ωριμάσουν. Ο γιατρός σου λοιπόν, βλέποντας ότι έχεις ένα μόνο, είπε, γιατί να σε φορτώσει με φάρμακα, το ένα θα ωριμάσει έτσι κι αλλιώς και μόνο του, γι' αυτό σε αφήνει χωρίς παρέμβαση αυτόν τον μήνα. Είναι αυτό που λέμε στην εξωσωματική "φυσικός κύκλος"- παίρνω το ωάριο του μήνα όταν είναι έτοιμο. Επίσης, δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, μπορείς να κάνεις μέχρι τρεις σπερματεγχύσεις, μετά σε πάει για εξωσωματική. Ίσως γι' αυτό περιμένει έναν πιο "παραγωγικό μήνα" για να σε πάει ξανά για σπερματέγχυση. Ότι είχες όμως σύλληψη και σε προηγούμενη σπερματέγχυση, είναι πολύ θετικό. Αισιοδοξία λοιπόν!❤️

Από ότι μου λέει ο γιατρός πάντα κάθε τέλους του ραντεβού ‘αυγα έχεις να φάνε και οι κότες ‘ δεν είναι το πρόβλημα αυτό ! Μου έχει πει ότι έχω αντίσταση στα χάπια διέγερσης και ότι με τις ενέσεις θα κάνω παραπάνω ωάρια και μάλιστα φοβάται να μην κάνω και παραπάνω από 2 γτ βάση νόμου απαγορεύετε να γίνει σπερματεγχυνση! Είχαμε πάρει και σε αυτόν τον κύκλο χάπια διέγερσης γιατί θα πήγαινα με σε 2η σπερματεγχυνση αλλά τελικά μας το ακύρωσε ! Είπε να ερθουμε σε επαφές και αν δεν τον άλλο μηνα θα πάμε με μίνι πρωτόκολλο εξωσωματικής σε σπερματεγχυνση! Μου ειπε ότι δεν θέλει να κάψει την σπερματεγχυνση σε αυτόν τον κύκλο  ! Για εξωσωματικη μου είπε ότι στην παρούσα φάση δεν το διαπραγματεύετε! Ναι είναι πολύ θετικο που έκανα συληψη ! Μακάρι να έρθει το θαυματακι💝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Mpourmpoulo αν ειναι δυνατον να λες οτι μας μαυριζεις. Εδω ειμαστε για να τα λεμε αυτα. Αν δεν φα συζηταμε μεταξυ μας τοτε με ποιον? Ειδες σου απάντησαν κοπελες.που εχουν μια εμπειρια παραπανω απο διεγερσεις, εξωσωματικες κτλ. Να μην απελπιζεσαι. Βημα βημα. 

Εύχομαι σε όλες μας να έρθει το θαυματακι❤️ μην ξεχάσετε όλες σήμερα αργα το βράδυ να κάνετε ευχουλα❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lou418 είπε:

Κορίτσια μου πήγα που λέτε σήμερα στον γιατρό με την ΑΜΗ μου 0,95 και ο,τι άλλο μου είχε ζητήσει, περιμένοντας να μου πει προχωράμε σε εξωσωματική, και αυτό ακριβώς μου είπε.. Και δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω πέσει πάρα πολύ, το έχω πάρει πολύ βαριά. Επίσης, πώς να το πω.. δεν το πολυσυζητήσαμε, μου είπε προχωράμε σε αυτό και τέλος. Βέβαια όταν τον ρώτησα αν γίνεται κάτι άλλο μου εξήγησε ότι δεν αποκλείεται να μεινω έγκυος και μόνη μου, αλλά ο χρόνος μας πιέζει, και αν πάω πχ του χρόνου και του πω για εξωσωματική τα ωάρια μου θα έχουν πέσει και άλλο σε ποσότητα και ποιότητα και θα είναι δύσκολα και με την εξωσωματική.. Και το καταλαβαίνω, εννοείται, είμαι 40 και προσπαθώ πάνω από χρόνο, πολύ λογικά μου τα είπε, αλλά εγώ γιατί έχω πέσει τόσο πολύ? Ουφ..

Κοπέλα μου το ξερω και το. Καταλαβαίνω αυτό το γτ ? Θα σου πω ότι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη για να μείνω μου πήρε 1.5 χρόνο και ήμουν 27 .. στα 30 όταν προσπάθησα χρειάστηκε να περάσω ΟΛΑ τα στάδια για να φτάσω 4.5 χρόνια αργότερα να μείνω φυσιολογικά. .. δες διάφορα μέσα σε 3 χρόνια. Κάθε Άντα λένε για τη γυναίκα.. και ναι έκανα και εξωσωματικη (δεν τα κατάφερα γτ έπεσα σε κακούς γιατρούς -αλλη συζήτηση αυτό.. ζω στο εξωτερικό) εσύ προσπάθησε να μην πέφτεις να πεις πάμε δυναμικά.. ξέρω αλλιώς τα φανταζοσουν αλλιώς έρχονται ή μπορεί και αλλιώς να έρθουν .. ξέρεις τι λέγαμε με τα κορίτσια της εξωσωματικής?? Τα μωρά μου θα είναι τυχερά γτ έχουν φωτογραφίες από όταν ήταν 3 ημερών! Έχω και βίντεο και φώτο από τα έμβρυα μου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κοριτσια μόλις γυρησα από γιατρό! Έχω απογοητευτεί παρά πολύ😢 τελικά πάλι ένα ωάριο έκανα και δεν θα πάμε σε σπερματεγυνση αυτή τη φορά ! Μας είπε να κάνουμε φυσικές επαφές  και να ξεκινήσουμε από την Κυριακή!  Την Δευτέρα θα με δει πάλι να δούμε αν έγινε η ωορρηξια ή ποτέ θα γίνει ! Μου είπε να παρω και μια κολπική γελη την οποία δεν βρηκα πουθενά και τελικά την παρηγγειλα σε ένα φαρμακείο και θα έρθει την Δευτέρα! Αν δεν γίνει τίποτα αυτόν τον μηνα τον επόμενο θα πάμε σε σπερματεγχυνση με ένα μίνι πρωτόκολλο εξωσωματικής με ενέσεις και κλομιφαινη μαζί! 
Πραγματικα έχω κουραστεί πολύ😢 όλο χάπια χάπια και αποτέλεσμα μηδέν😢

Καλέ.. γλιτώνεις τα λεφτά σου.. επαφές φουλ για 3 μέρες θέλω.. αυτό το σκ εσύ και άντρας σου θα αποκτήσετε το αγοράκι .. είμαι σίγουρη σου λέω.. αυτό το ωάριο είναι έτοιμο να δεχτεί να σε κάνει μαμάκα . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Καλέ.. γλιτώνεις τα λεφτά σου.. επαφές φουλ για 3 μέρες θέλω.. αυτό το σκ εσύ και άντρας σου θα αποκτήσετε το αγοράκι .. είμαι σίγουρη σου λέω.. αυτό το ωάριο είναι έτοιμο να δεχτεί να σε κάνει μαμάκα . 

Μακαριιιιιιι μακαριιιιιιι❤️❤️❤️❤️❤️ ξεκινάμε από Κυριακή εντατικά μέχρι Τετάρτη Πέμπτη ! Θα κάνω και τεστ ωορρηξιας να βλέπω τι γινετε βασικά τα ξεκίνησα από σήμερα! 🙏🙏🙏🙏 από το στόμα σου και στου θεού το αυτί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zenia z είπε:

Τη προηγούμενη φορά που έκανες σπερματεγχυση πόσα είχες; ας υποθέσουμε ότι δεν ήταν καλός ο κυκλος. Τον επόμενο μήνα θα δοκιμάσετε όπως σου είπε με άλλο πρωτοκολλο κ μπορεί να έχεις καλύτερη ανταπόκριση.  Θέλει υπομονή δυστυχώς που καμία δεν έχει. Ο επιμένων όμως νικά.  Πετύχατε εγκυκοσυνη με σπερματεγχυση που δεν ειναι κ μεγάλα τα ποσοστά επιτυχίας. Όλα καλά θα πάνε πόσες ήταν σε προσπάθειες με εξωσωματική κ τελικά εμειναν μόνες τους έγκυες. Τίποτα δεν αποκλείεται.  Ο μήνας δε θα χαθεί θα κάνετε τις επαφουλες σας κ αν δεν.. έχεις έτοιμο το πλάνο. Αντε κορίτσι μου μη στεναχωριέσαι.

Εγώ !!! 4.5 χρόνια !! 2 εξωσωματικές.. και έμεινα έγκυος έτσι.. έκανα το τεστ και έλεγα είναι χαλασμένο!! Ακούς @Mpourmpoulo.. η ζαηρα σου έκανε , ενέσεις για πρόκληση και επαφές... Επέλεξε κουλούρες , 1 σπερματεγχ. Πήρε κουλούρα ξανά ,μετά 2 εξωσωματικες ας το αφήσουμε το και πως έγινε  και τελικά έμεινε έτσι έγκυος .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...