Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποκλειστικός θηλασμός για 6 μήνες και μετά???


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

θηλάζω αποκλειστικά την μικρούλα μου εδώ και 6 μήνες τώρα, ο γιατρός μας είπε να αρχίσουμε σιγά σιγά τις στερεές τροφές ώστε να ενισχύσουμε την διατροφή της. Μας είπε να αρχίσουμε με καροτάκι και αργότερα βάζουμε και πατατούλα. Δεν μας ανέφερε καθόλου κρέμα!

Η απορία μου είναι η εξής: από την στιγμή που αρχίσει να τρώει το καροτάκι και την πατατούλα αυτό σημαίνει ότι η στερεά τροφή αντικαθιστά ένα γεύμα γάλατος και αργότερα και άλλο ένα, τί γίνεται αν θέλω να συνεχίσω τον θηλασμό μέχρι να γίνει 1 χρόνου? Πώς θα φροντίσω να συνεχίσω την παραγωγή και να είμαι σίγουρη ότι λαμβάνει αρκετό γάλα?

Να σημειώσω ότι δεν έχω θήλαστρο, δεν χρειάστηκε να πάρω γιατί όλα, δόξα τον Θεό, πήγαν πολύ καλά. Καταφέραμε και θηλάσαμε τέλεια όλη αυτή την περίοδο.

Εσείς οι μανούλες που θηλάζετε και μετά τους 6 μήνες, τί κάνατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω αν εχεις διαβάσει το συγκεκριμένο , νομιζω θα βρεις μεγάλη βοήθεια http://www.unicef.gr/bf05.php

Οι τροφες ειναι συμπληρωματικές του θηλασμου και δεν αντικαθιστουμε γευμα . Αν θελησει καποια στιγμη το μωρο και το κανει απο μονο του τοτε δεν υπάρχει προβλημα .

Θηλάζεις κανονικα τις ωρες που θήλαζες (ειχατε σταθερο ωράριο μεχρι τωρα?) και συμπληρώνεις μετα και λιγο τροφή .

Το καροτο θα το δινεις οπως κατάλαβα το μεσημέρι . Αν μετα το φαγητο το μωρο σου θελει να θηλάσει δεν θα της αρνηθεις ουτε θα επιμένεις να φαει περισσοτερο φαγητό . Θα την θηλάσεις κανονικά :)

Στη Γερμανία ξεκινουν με καροτο-πατατα το μεσημέρι ενω στην Ελλάδα με φρουτα . Προσωπικά θα προτιμόυσα τα φρέσκα φρουτα (οπως και εκανα) για αρχή παρα το καρότο . Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ LaLa το διάβασα κιόλας!:)

Όσο για το καροτάκι, το ίδιο διάβασα και στο Thilasmos.gr, πάντως ο παιδίατρός μας δεν μας έχει συστήσει ποτέ ούτε κρέμα, ούτε συγκεκριμένη μάρκα γάλατος τίποτε από αυτά. Και πριν από λίγες μέρες που πήγαμε για τον προγραμματισμένο έλεγχο μας είπε μπράβο που θηλάζει τόσο καιρό και δεν μας είπε να σταματήσουμε τον θηλασμό!

Σήμερα λοιπόν θα της ξεκινήσω την πρώτη της στερεά τροφή!! να δούμε πώς θα αντιδράσει η γλυκιά μου!!:huh:

Και να φανταστείς ότι είναι το 2ο παιδί μου!!! και έχω τέτοιες απορίες!!!!!!!!:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η συμβουλος θηλασμου -μαια sto thilasmos.gr ζει στην Αυστρία ;) Γιαυτο και γραφει για καροτάκι-πατάτα . Κοιτα , δεν λεω πως ειναι λαθος ! Απλα θεωρώ καλυτερη τροφή την μη επεξεργασμένη (βρασμενη κλπ) και ωμα μπορουν σ΄αυτη την ηλικια να δωθουν μονο τα φρέσκα φρουτα .

Καλη αρχη και μην αγχωθεις αν δεν φαει πολυ ! Εμενα ξεκινησε να τρωει λιγο στους 8 μηνες . Ουτε τωρα μπορω να πω οτι τρωει 2 γευματα την ημερα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Καλη αρχη και μην αγχωθεις αν δεν φαει πολυ ! Εμενα ξεκινησε να τρωει λιγο στους 8 μηνες . Ουτε τωρα μπορω να πω οτι τρωει 2 γευματα την ημερα ...

Εγώ δεν αγχώνομαι, ο άντρας μου αγχώνεται και καμμιά φορά αναρρωτιέμαι γιατί ανακατεύονται οι άντρες στη διατροφή του βρέφους?!:unsure: θα μου πεις μπαμπάδες είναι!

Φρουτάκια θα βάλουμε αργότερα ,αλλά η δική σου παίρνει βάρος κανονικά? ξυπνά τα βράδυα για φαγητό? τα φρουτάκια τα δίνεις το πρωί και το βράδυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

LaLa έγραψε:

Εγώ δεν αγχώνομαι, ο άντρας μου αγχώνεται και καμμιά φορά αναρρωτιέμαι γιατί ανακατεύονται οι άντρες στη διατροφή του βρέφους?!:unsure: θα μου πεις μπαμπάδες είναι!

Φρουτάκια θα βάλουμε αργότερα ,αλλά η δική σου παίρνει βάρος κανονικά? ξυπνά τα βράδυα για φαγητό? τα φρουτάκια τα δίνεις το πρωί και το βράδυ?[/quote:1132qz2b]

Βαρος και υψος περνει κανονικότατα :) Την νυχτα ξυπνάει εδω και μηνες , δεν αλλαξε τιποτα με το που εφαγε και φαγητο . Οχι γιατι με πρηζαν πως αν αρχισει να τρωει θα χορταινει και δεν θα ξυπναει . Το μωρο δεν ξυπνάει μονο γιατι πειναει . Ειναι πολλες οι ανάγκες του ...

Το πρωι της δινω φρουτο και το μεσημερι φαγητάκι (φρεσκα ΒΙΟ λαχανικά και κρεας) . Μπορει να της δωσω και το βράδυ φαγητό ή φρουτο αναλόγως . Αλλες μερες εχει ορεξη και θελει να φαει αλλες οχι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμείς αυτό περιμένουμε να αρχίσουμε τις τροφές μήπως και δεν ξυπνάει τα βράδυα!! Μέχρι στιγμής με έχει ταλαιπωρήσει αρκετά! καμμιά σχέση με τον γιο μου που ήταν και είναι πολύ καλός στον ύπνο. Να φανταστείς ότι χθες βράδυ για 5,5 ώρες την κρατούσα αγκαλιά στην πολυθρόνα στο σαλόνι και κοιμόταν μια σκέτη ταλαιπωρία. Δεν κοιμήθηκα ακόμη!! Να δούμε σήμερα πώς θα πάει.

Το καροτάκι που της έδωσα το μεσημέρι δεν της πολυάρεσε, μπλιαχ σαν να έκανε το προσωπάκι της :laugh: . η αλήθεια είναι ότι ούτε εμένα μου αρέσει!!:silly:

Για να δούμε πώς θα συνεχίσουμε.....?!:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θελω να σε απελπισω αλλα μην εχεις πολλες ελπιδες ... Συνηθως τα ξυπνηματα συνεχίζουν γιατι απλα ειναι αυτο που σου ειπα . Δεν πεινανε τα μωρά μας !!! Εχουν αλλες ανησυχιες ....

Εμεις κοιμομαστε μαζί και ετσι ειναι πιο ευκολα τα πραγματα . Ξυπναει θηλάζουμε και ξανακοιμάμαι στο λεπτο .

Συνήθως οταν το ενα μωρό ειναι ευκολο το επομενο ειναι λιγο πιο δυσκολο ή και το ανάποδο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi φτασατε κι ολας 6 μηνων? πως παιρναει ο καιρος!

εμεις θηλαζουμε 11 μηνες και συνεχιζουμε!εγω της δινω στερεη τροφη 1 φορα την ημερα!(πιατο) τις υπολοιπες ειναι θηλασμος, αλλωτε φρουτοκρεμα και αλλωτε κρεατοχορτοσουπα αλλα το απογευματακι της δινω φρουτακι λιωμενο με το πιρουνι η χυμο απο φρουτα!βεβαια κατα την διαρκεια της μερας απασχολει παντα με κατι το στομα της..... ειτε με βυζακι ειτε με ψωμακι!(λιγο)εμας δεν ξυπνα το βραδυ:):huh: :huh: :huh: :huh: :huh: οποτε οταν δεν δουλευω ξεκουραζομαι και εγω λιγο!

τωρα μας ειπε να ξεκινησουμε κοντα στο χρονο και το αυγο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pebi ούτε και εγώ ξέρω πώς πέρασε ο καιρός τόσο γρήγορα, αισθάνομαι ότι σαν χθες γέννησα!! και αισθάνομαι ότι δεν έχω απολαύσει καθόλου τον χρόνο με την Ρεβέκκα Ανδρονίκη μου!!!

Μα της δίνεις μόνο 1 φορά την ημέρα στερεή τροφή? Είναι καλό αυτό? χορταίνει? ο παιδίατρος τί λέει?

LaLa, αν ήταν το μόνο μου παιδί δεν θα με πείραζε αλλά και ο γιος μου, όταν γυρίζει από τον παιδικό σταθμό θέλει να περάσει κάποιες ώρες με την μαμά του θέλει να παίξουμε, να διαβάσουμε και εγώ είμαι κουρασμένη και δεν έχω και διάθεση. Παίζουμε βέβαια και διαβάζουμε και μετά τις 20.30 το βράδυ υπάρχει λίγη χαλάρωση αφού τα παιδιά κοιμούνται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...