Μετάβαση σε περιεχόμενο

θηλασμος και οδοντοφυια.


Recommended Posts

θηλαζω τη μικρη μου απο τοτε που γεννηθηκε.Τωρα ειμαστε 7 μηνων και ηδη απο τον 5ο μηνα εχουμε και 2 δοντακια.Ο θηλασμος συνεχιζεται παραλληλα με τις κρεμες,μονο που αρχισε να γινεται πολυ επωδυνος.Η μικρη τροχιζει τα δοντια της πανω μου.Μου ριχνει κατι δαγκωνιες και τα δοντια της κοβουν σαν πριονακια.ΠΡοχθες εκλαιγα απο τον πονο κι αυτη με κοιτουσε και γελουσε.για να κοψω το γαλα πρεπει να παρω χαπι ή απλως να ελλατωσω τους θηλασμους.Η κουμπαρα μου μου ειπε πως πρεπει να παρω χαπι γιατι δεν κανει να μεινουν υπολειμματα.Εσεις τη γνωμη εχετε;Βεβαια το καλυτερο θα΄ταν να συνεχιστει ο θηλασμοςαλλα πως θα την αποτρεψω απο το να με δαγκωνει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Ντεμη... εμενα ο γιατρος μου εδωσε χαπι για να μην μεινουν υπολειμματα στο στηθος και μου ειπε να το δεσω με γαζα για 3 μερες... αναγκαστηκα να το κοψω γιατι του εδινα και ξενο γαλα για να ειμαι σιγουρη και το δικο μου σιγα σιγα ελαττωθηκε...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τον γιο μου τον θήλασα 5,5 μήνες και σταμάτησα γιατί έλειψα από το σπίτι για 4 μέρες και δεν θήλαζε και θεώρησα ότι σταμάτησε και η παραγωγή του γάλατος, δεν πήρα ούτε χάπι ούτε τίποτε! Δεν νομίζω όμως να έμειναν υπολείμματα γιατί έκανα και μαστογραφία και υπέρηχο στήθους και δεν βρέθηκαν υπολείμματα! Αν θέλεις όμως να σταματήσεις τον θηλασμό ρώτα και τον γιατρό σου, που υποτίθεται είναι αρμόδιος σε τέτοια θέματα. Αν έχεις θήλαστρο κάνε αντλήσεις και δίνε της το δικό σου γάλα με το μπουκάλι.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ntemi έγραψε:

Βεβαια το καλυτερο θα΄ταν να συνεχιστει ο θηλασμοςαλλα πως θα την αποτρεψω απο το να με δαγκωνει;

Κρατάω απο οσα εγραψες αυτο και αφου θελεις να συνεχίσεις τον θηλασμο φυσικά και υπάρχει τροπος . Εμενα αυτη τη στιγμή εχει 7 δοντάκια αλλα εγω δεν εχω ουτε σημαδάκι ;)

Θα εχεις διπλα σου οταν θηλάζεις ενα παιχνιδι οδοντοφυίας . Ετσι και σε δαγκώσει θα την απομακρύνεις απο το στηθος θα μιλησεις σταθερά και ηρεμα και θα της πεις "ΟΧΙ ποναει η μαμα" . Δεν θα γελάσεις , δεν θα κανεις καμια γκριμάτσα , δεν θα κλάψεις . Θα της δωσεις κατευθειαν το παιχνιδάκι να βάλει στο στομα της και θα καλύψεις το στηθος σου .

Το μωρό σου θα παρει σιγα σιγα το μηνυμα και θα καταλάβει οτι δεν θα παιζει με το στηθος γιατι δεν θα εχει γαλατάκι .

Δεν πρεπει ομως σε καμια περιπτωση να γελάς ή να κανεις γκριμάτσες πονου κλπ . Τα μωρα σ΄αυτη την ηλικια δεν καταλαβαινουν και νομιζουν ειναι παιχνίδι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

ntemi έγραψε:

Κρατάω απο οσα εγραψες αυτο και αφου θελεις να συνεχίσεις τον θηλασμο φυσικά και υπάρχει τροπος . Εμενα αυτη τη στιγμή εχει 7 δοντάκια αλλα εγω δεν εχω ουτε σημαδάκι ;)

Θα εχεις διπλα σου οταν θηλάζεις ενα παιχνιδι οδοντοφυίας . Ετσι και σε δαγκώσει θα την απομακρύνεις απο το στηθος θα μιλησεις σταθερά και ηρεμα και θα της πεις "ΟΧΙ ποναει η μαμα" . Δεν θα γελάσεις , δεν θα κανεις καμια γκριμάτσα , δεν θα κλάψεις . Θα της δωσεις κατευθειαν το παιχνιδάκι να βάλει στο στομα της και θα καλύψεις το στηθος σου .

Το μωρό σου θα παρει σιγα σιγα το μηνυμα και θα καταλάβει οτι δεν θα παιζει με το στηθος γιατι δεν θα εχει γαλατάκι .

Δεν πρεπει ομως σε καμια περιπτωση να γελάς ή να κανεις γκριμάτσες πονου κλπ . Τα μωρα σ΄αυτη την ηλικια δεν καταλαβαινουν και νομιζουν ειναι παιχνίδι :)[/quote:5woaglhc]

LaLa καλημέρα!

Ενώ θήλαζες την μπεμπούλα σου σε δάγκωνε και με αυτόν τον τρόπο που γράφεις σταμάτησε? Θέλω να πω.. το γράφεις από δική σου πείρα? Αν ναι, μπράβο! Και σε σένα και στην μπουμπού που έπιασε το νόημα! ;)

Να το πω στη φίλη μου που υποφέρει από τα δοντάκια του μπέμπη και δεν ξέρει τι να κάνει..

Σε ευχαριστώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα επαιζε με το στηθος δαγκωνε πριν βγαλει καλα καλα τα δοντια (μαλλον την ενοχλουσαν τα ουλα ) στον 4ο-5ο μηνα . Εχουν τοσο δυνατά ουλα που με ποναγε παραααα πολυ !!!!

Δεν χρειαστηκε να της το πω πανω απο 2-3 φορες ...μπηκε στο νοημα :)

Η μεθοδος αυτη συστηνετε απο τους συμβουλους και ειδα και μονη μου στην πραξη οτι εχει αποτέλεσμα . Απο τότε δεν με "δάγκωσε" ξανά :)

Συνήθως το λαθος που γινεται ειναι να διχνει η μαμα πως νιωθει (φυσιολογικό γιατι πονάει ) . Το μωρο ομως δεν καταλαβαινει και νομιζει οτι παιζουμε τωρα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα περισσότερα μωρά μαθαίνουν γρήγορα και σταματούν το δάγκωμα. Έχει μεγάλη σημασία ο τόνος της φωνής της μαμάς όταν λέει " Όχι, η μαμά πονάει". Θα πρέπει να εκφράζει ακριβώς αυτό και να μη γίνεται με γέλια.

Τα χάπια δεν είναι κατάλληλος τρόπος για τη διακοπή του θηλασμού. Για τα συγκεκριμένα χάπια υπάρχουν εδώ και δεκαετίες συστάσεις προς τους γυναικολόγους να μην τα χρησιμοποιούν για διακοπή θηλασμού γιατί είναι επικίνδυνα. Τα χάπια αυτά υπάρχουν για άλλους λόγους.

Δεν προσφέρουν προστασία από κανενός είδους υπολείμματα γάλακτος γιατί αυτά δεν υπάρχουν ως έννοια. Το στήθος μπορεί να παράγει φυσιολογικά λίγο γάλα ακόμη και χρόνια μετά τη διακοπή του θηλασμού, με όποιο τρόπο και να έγινε αυτή η διακοπή (ακόμη και με χάπια).

Δεν υπάρχει καμία δημοσιευμένη οδηγία για το ότι δεν πρέπει να παραμένει γάλα στο στήθος μετά τον αποθηλασμό. Αυτό είναι μια ανόητη αυθαιρεσία που κυκλοφορεί στην Ελλάδα για να δικαιλογήσουν οι γιατροί την εντελώς αδικαιολόγητη χορήγηση του χαπιού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια δοκιμασα να την αγριεψω,μηπως καταλαβει και σταματησει το δαγκωμα αλλα τιποτα.Το αποτελεσμα ηταν να μου δωσει μια δαγκωνια και να με ματωσει.Το σουτιεν μου για να καταλαβετε για τι δαγκωμα μιλαμε γεμισε αιμα.Υστερα απ'αυτο δεν την ξαναθηλασα.Το ενα στηθος ομως χθες μου πρηστηκε πολυ.Δοκιμασα να τη θηλασω,αλλα τωρα αρνιοταν αυτη.Μην εχοντας θηλαστρο λοιπον,το εβγαλα σιγα-σιγα με το χερι,το εβαλα σε μπουκαλι και της το εδωσα απο'κει.Παρολαυτα το στηθος με ποναει ακομα.Ειναι λετε απο το πατημα στην προσπαθεια μου να βγαλω το γαλα,ή εχει μεινει υπολοιπο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να την αγιεψεις ????? :ohmy: Αυτο καταλαβες οτι πρεπει να αγριέψεις σε μωρο ουτε 7 μηνων ???

Προσεχε με την αποτομη διακοπη του θηλασμου μην παθεις καμια μαστίτιδα . Ειναι τρομερα επικινδυνα αυτα που κανεις ...και για σενα και για το μωρο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν λεω οτι την αγριεψα εννοω οτι ανεβασα τον τονο της φωνης μου και της ειπα ΟΧΙ-ΚΑΚΟ.Αυτο και τιποτα παραπανω.Φαινεται ομως οτι ενα μωρακι 7 μηνων δεν καταλαβαινει το οχι.Στη θεωρια μπορει να φαινονται ολα ευκολα,η πραγματικοτητα ομως διαφερει.Αν ηθελα να της διακοψω το θηλασμο,θα επαιρνα ενα χαπι και τελος.Δε θα καθομουν να το συζητω,ουτε θα υπεφερα οπως υποφερω τωρα.Τι διαφορα την ειδα οταν αρχισαμε να τρωμε με το κουταλι.Απο τοτε αρχισε να με δαγκωνει,οπως επισης δαγκωνει και την πιπιλα απο το μπουκαλι.Το θεμα ειναι οτι δε θηλαζει καθολου χωρις να με δαγκωσει.Χθες οταν πρηστικα,την ειχα αφησει νηστικη πολλες ωρες,δεν της εδωσα φρουτοκρεμα με σκοπο να τη θηλασω για να ξεπριστω.Αυτη ομως δεν ετρωγε,γυρνουσε το κεφαλι.ΦΟβαμαι κι εγω μην παθω τιποτα,Το ενα στηθος ειναι ενταξει.Δεν εχει πρηστει καθολου.Το αλλο ομως με ενοχλει.Γι'αυτο ζητησα τη συμβουλη σας.Και θα ηθελα ν'ακολουθησω τις οδηγιες τις Αγλαιας και να μην παρω χαπι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις παρει μια επιθετική σταση που δεν την καταλαβαινω . Προσωπικά δεν με αφορά στο ελάχιστο αν θηλασεις ή οχι το μωρο σου. Αυτο ειναι δικό σου θεμα !

Αυτο που σου εγραψα και επιβεβαιωσε η Αγλαία , ειναι απο προσωπική εμπειρία . Μην περιμένεις με την πρωτη φορα το μωρο να καταλάβει , φυσικά και δεν καταλαβαινει το οχι αλλα τον τονο της φωνης .

Για αποθηλασμο πρεπει να κοβεις τα γευματα σταδιακά και ενα καθε 2-3 μερες . Ετσι θα ειναι ανωδυνο και για το μωρο και για σενα.

Υπαρχει περιπτωση το μωρό σου να κανει "απεργία" θηλασμου γιατι της μιλησε αποτομα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι lala μου δεν επιτιθεμαι σε κανεναν και συγνωμη αν το εξελαβες ετσι.Απελπισμενη ειμαι και δεν ξερω τι να κανω.Ηθελα να τη θηλαζω μεχρι να χρονισει.Βλεπω το στηθος να πρηζεται και λεω΄΄γιατι να παει χαμενο αυτο το γαλα και να μην το δωσω στο μωρακι μου;΄΄7 Μηνες ειχαμε βρει ενα ρυθμο και τωρα...εχω στεναχωρηθει πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα ntemi!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, γιατί και γω περνάω τα ίδια εδώ και ένα μήνα! Ο μπέμης έβγαλε το πρώτο του δόντι 3 μηνών και 20 ημερών και το δεύτερο τεσσάρων μηνών. Εμένα με δαγκώνει όταν έχει πιει λίγο γάλα και αρχίζει να χαζεύει πάνω στο στήθος.Δηλαδή αντί να πιπιλάει δαγκώνει.Και τα δοντάκια του κόβουν σαν λεπίδια! Πριν βγάλει δόντια, έπινε, πιπιλούσε, μετά ξανάπινε λίγο ακόμα, ενώ τώρα θηλάζει το μισό χρόνο γιατί πονάω και το βγάζω το μωρό.Δεν έχω δοκιμάσει να του πω ΜΗ , μόνο βγάζω μια κραυγή πόνου και αποτραβιέμαι. Το υπόλοιπο γάλα το βγάζω με το θήλαστρο και του το δίνω.

Από τότε που συμβαίνει αυτό, το μωρό αρνείτε να θηλάσει κάποιες φορές και προτιμά το στήθος να είναι πρησμένο. Αν είναι μαλακό,δεν πίνει,παρόλο που μετά βγάζω με το θάλαστρο 100-150 ml.Έχω σκεφτεί σαν τρόπο αποθηλασμού να θηλάζω το μωρό όποτε δέχεται το στήθος και να κάνω και 3-4 αντλήσεις τη μέρα με το θήλαστρο, ώσπου το γάλα μου να μειωθεί και σταδιακά να κοπεί.

θα δοκιμάσω και τις συμβουλές που έδωσε η Αγλαία και η Lala να δω μήπως έχω κάποιο αποτέλεσμα.

Καλά αποτελέσματα στις προσπάθειές σου! Αν έχεις κάτι νεώτερο, θα σε παρακαλούσα να με ενημερώσεις! Θα με βοηθούσε πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κικη μου , το μωρό προτιμά το πρησμένο στηθος γιατι τοτε ειναι πολυ δυνατή η ροη οπως και απο το μπουκαλι . Δινοντας του ποτε το μπουκαλι και ποτε το στηθος το μπερδευεις .

Μην του φωνάζεις γιατι θα αρχισει να γελάει . Σ΄αυτες τις ηλικιες δεν καταλαβαινουν τι σημαινει πονος .

Ντεμη ειναι δυσκολο σε καταλαβαινω να θηλάζεις και να πονας . Βαλε λιγο γάλα επανω στις θηλές και λιγη κρεμα για να κλεισει πιο ευκολα η πληγή . Πρεπει να επιμείνεις και να μαθει το μωρο το "σωστο" . Αν της θυμώσεις ή την μαλώσεις μπορει να μην θελει να πιει ξανα απο το στηθος ..Ειναι μερικά μωρα γενημένα με τον χαρακτηρα τους ..Αντάρτες :woohoo:

Ειναι φαση αυτη και περνάει σας το λεω στα σιγουρα . Σημερα ειδα και το 8ο δοντάκι μας αλλα ποτε μα ποτε δεν με εχει δαγκώσει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...