Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σπερματεγχυση! Ερωτήσεις, απορίες και κους κους☺️


Recommended Posts

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Dimitrapth είπε:

Να σε ρωτήσω, σου έδωσε να κάνετε και κυστική ίνωση; 

Εμείς κλείσαμε ραντεβού για το δεύτερο σπερματογράφημμα και τελικά κολλήσαμε κόβιντ. Οπότε θα μας πάει πολύ πίσω όλο αυτό. Το πόσο πίσω δεν ξέρουμε ακόμα. Ο ουρολόγος είπε στον σύζυγο μου και απλή ίωση να έκανε με 39 πυρετό μπορεί να μας πάει και 3 μήνες πίσω... 😤

Θα έχω τις εξετάσεις στα χέρια μου το βράδυ που θα είναι στο ιατρείο και θα μου τις γράψει. Δεν έχω ιδέα τι εξετάσεις πρέπει να γίνουν. 

Όσο για τον κοβιντ και τον πυρετό...λυπάμαι αφόρητα που το επιβεβαιώνω...ο πυρετός στους άντρες έχει δυστυχώς πολύ άσχημα αποτελέσματα στο σπέρμα. Ναι όντως μπορεί να πάει και 3 μήνες μέχρι να επανέλθει στην πρότερη κατάσταση..😞

Μας το είχε πει και ο γιατρός και γενικά τον είπε να προσεχει να μην αρρωστήσει κλπ. Και εγώ τώρα που από προχθές είχα ενόχληση στην μύτη και ένιωθα άρρωστη τρόμαξα πολύ μην τυχόν και έχω τίποτα και τον κολλησω. Ευτυχώς είναι αρνητικό το τεστ κοβιντ που έκανα χθες και σήμερα είμαι καλύτερα άρα ίσως είναι κρύωμα με τον καιρό που έχουμε...

Όπως και να έχει ,εγώ θα σου πω ότι η θεωρία από την πράξη απέχει πολύ και πολλές φορές μπορεί απλά να μην επηρεάζει τόσο το σπέρμα. Εσένα έκανε ο άντρας σου υψηλό πυρετό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Girly είπε:

Θα έχω τις εξετάσεις στα χέρια μου το βράδυ που θα είναι στο ιατρείο και θα μου τις γράψει. Δεν έχω ιδέα τι εξετάσεις πρέπει να γίνουν. 

Όσο για τον κοβιντ και τον πυρετό...λυπάμαι αφόρητα που το επιβεβαιώνω...ο πυρετός στους άντρες έχει δυστυχώς πολύ άσχημα αποτελέσματα στο σπέρμα. Ναι όντως μπορεί να πάει και 3 μήνες μέχρι να επανέλθει στην πρότερη κατάσταση..😞

Μας το είχε πει και ο γιατρός και γενικά τον είπε να προσεχει να μην αρρωστήσει κλπ. Και εγώ τώρα που από προχθές είχα ενόχληση στην μύτη και ένιωθα άρρωστη τρόμαξα πολύ μην τυχόν και έχω τίποτα και τον κολλησω. Ευτυχώς είναι αρνητικό το τεστ κοβιντ που έκανα χθες και σήμερα είμαι καλύτερα άρα ίσως είναι κρύωμα με τον καιρό που έχουμε...

Όπως και να έχει ,εγώ θα σου πω ότι η θεωρία από την πράξη απέχει πολύ και πολλές φορές μπορεί απλά να μην επηρεάζει τόσο το σπέρμα. Εσένα έκανε ο άντρας σου υψηλό πυρετό? 

Έκανε υψηλό πυρετό και το θέμα είναι πως και στο προηγούμενο σπερματογράφημα ήταν πάλι μετά από υψηλό πυρετό οπότε και να το κάνει τώρα πιθανώς θα δείξει τα ίδια ακριβώς. Δεν ήταν εντελώς χάλια αλλά ούτε και σούπερ, όλα οριακά. Επειδή θέλουμε να κάνουμε και dfi εκεί είναι που κολλάμε γιατί αν είναι να κάνουμε μία τόσο ακριβή εξέταση και να έχουμε ασαφή αποτελέσματα δεν έχει νόημα. Απογοητεύτηκα η αλήθεια είναι και δεν έχω όρεξη να συνεχίσω ούτε καν προσπάθειες με παρακολουθήσεις και σπερματεγχύσεις, αφού δεν μας θέλει. Συνεχίζω εντελώς μηχανικά για να μην χαλάσω το χατίρι στον σύζυγο.

Όλα τα είχαμε αυτό μας μάρανε, να προσέχετε γενικά μην κολλήσετε γιατί γίνεται χαμός από κρούσματα και επειδή πας και για εγκυμοσύνη θα δυνοπαθήσεις, δεν θα μπορείς να πάρεις και πολλά στο πρώτο τρίμηνο! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Dimitrapth είπε:

Έκανε υψηλό πυρετό και το θέμα είναι πως και στο προηγούμενο σπερματογράφημα ήταν πάλι μετά από υψηλό πυρετό οπότε και να το κάνει τώρα πιθανώς θα δείξει τα ίδια ακριβώς. Δεν ήταν εντελώς χάλια αλλά ούτε και σούπερ, όλα οριακά. Επειδή θέλουμε να κάνουμε και dfi εκεί είναι που κολλάμε γιατί αν είναι να κάνουμε μία τόσο ακριβή εξέταση και να έχουμε ασαφή αποτελέσματα δεν έχει νόημα. Απογοητεύτηκα η αλήθεια είναι και δεν έχω όρεξη να συνεχίσω ούτε καν προσπάθειες με παρακολουθήσεις και σπερματεγχύσεις, αφού δεν μας θέλει. Συνεχίζω εντελώς μηχανικά για να μην χαλάσω το χατίρι στον σύζυγο.

Όλα τα είχαμε αυτό μας μάρανε, να προσέχετε γενικά μην κολλήσετε γιατί γίνεται χαμός από κρούσματα και επειδή πας και για εγκυμοσύνη θα δυνοπαθήσεις, δεν θα μπορείς να πάρεις και πολλά στο πρώτο τρίμηνο! ❤️ 

Καλημέρα κορίτσι μου. 

Ουφ ανέβασε ε?..όχι δεν νομίζω ότι αξίζει να κάνετε την συγκεκριμένη εξέταση προς ώρας... όμως μη σε παίρνει από κάτω! Κάντε οπότε έχετε όρεξη και διάθεση τις επαφές σας ! Μην αφήσετε τον κύκλο να περάσει ετσι εξ αιτίας ενός κοβιντ. Εντάξει ναι επηρεάζει το σπέρμα αλλά δεν το εξουδετερώνει κιόλας! Και μη λες ότι δε σας θέλει! Όλα γίνονται την κατάλληλη χρονική στιγμή ασχέτως αν εμείς νομίζουμε κάτι άλλο! Όλα για κάποιο λόγο γίνονται. Έχε πίστη κορίτσι μου,μη τα παρατάς. Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά 💓 όλα θα πάνε καλά.

Όσο για τον κοβιντ γενικότερα ναι, έχω δει ότι έχουμε αρκετά κρούσματα...φαντάσου τώρα δουλεύω με ένα συνάδελφο που έχει κοβιντ, έρχεται κανονικά με μάσκα στη δουλειά...αν με το καλό μείνω έγκυος την επόμενη μέρα κιόλας θα σταματήσω. Είναι και η φύση της δουλειάς μου τέτοια που έχει πολύ κουβαλημα οπότε το έχω ήδη προαποφασίσει...βέβαια και εμ τον μικρό μου στο νηπιαγωγείο φαντάζομαι δε μπορώ να γλιτώσω και πολλά ..αλλά θετική σκέψη !! Όλα θα πάνε καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κορίτσια. Εχω μια απορία. Έκανα σπερματέγχυση την Δευτερά και επαναληπτική την Τετάρτη. Είναι η δεύτερη μου φορά. Όμως αυτή τη φορά έχω πόνους ( σαν να περιμένω περίοδο) εδώ και 2 μέρες . Μήπως είναι κάτι θετικό ??🙃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 11/11/2023 at 7:59 ΜΜ, ο/η kathymaci είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Εχω μια απορία. Έκανα σπερματέγχυση την Δευτερά και επαναληπτική την Τετάρτη. Είναι η δεύτερη μου φορά. Όμως αυτή τη φορά έχω πόνους ( σαν να περιμένω περίοδο) εδώ και 2 μέρες . Μήπως είναι κάτι θετικό ??🙃

Θα μπορούσε! Τι έγινε κορίτσι; Έχουμε κάποιο καλό αποτέλεσμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...