Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σπερματεγχυση! Ερωτήσεις, απορίες και κους κους☺️


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!! 

Ανοίγω αυτό το θεματακι εδώ ώστε να μάθω ,να ρωτήσω και να κουσκουσαρω σε ότι αφορά την σπερματεγχυση! Να τα έχω όλα λίγο πιο ομαδοποιημένα και εκτός του γιατρού να κάνω και εδώ ότι ερώτηση έχω και όσες γνωρίζουν να με διαφωτισουν!

Μετά από ένα σχεδόν χρόνο ελεύθερης προσπάθειας ,αποφασίσαμε με τον σύζυγό μου και τον γιατρό να προχωρήσουμε σε σπερματεγχυση αυτόν τον μήνα ! Έχουμε ήδη ένα παιδί που μας ήρθε δύσκολα αλλά  φυσιολογικά και τώρα επιθυμούμε να μεγαλώσουμε την οικογένεια μας ,μα δεν έχουμε τον χρόνο που είχαμε όταν ξεκινήσαμε να κάνουμε προσπάθειες τότε για παιδί. Και εγώ και ο σύζυγός είμαστε 37 ετών. Το σπέρμα καλό,όχι υπερτελειο, εγώ καλές εξετάσεις ορμονικές και ΑΜΗ. 

Αναμένω κάθε εμπειρία κάθε κοπέλας που έκανε σπερματεγχυση με θετική η αρνητική έκβαση και οτιδήποτε έχει να μου πει σχετικά με αυτό το κομμάτι. Το μόνο που ξέρω προς το παρόν είναι ότι θα την κάνω σε φυσικό κυκλο και ότι χθες μου ήρθε περίοδος και σήμερα κατά το μεσημέρι θα καλέσω τον γιατρό να του πω ότι μου ήρθε! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ που είστε όλες??! Για δώστε τα φώτα σας!! 

Λοιπόν μόλις μίλησα με τον γιατρό μου. Μου είπε στην αρχή αν θέλω να ξεκινήσω χάπια για καλύτερη ωορηξια. Λίγο αγχώθηκα όταν μου είπε πως ναι υπάρχει περίπτωση να γονιμοποιηθούν περισσότερα από ένα ωάρια! Αλλά μου είπε με τα χάπια έχω περισσότερες πιθανότητες. Γιατί αυτό??οποία ξέρει αν μου πει. Επίσης μου είπε ότι θέλει μια μέρα πριν την σπερματεγχυση να κάνω μια ένεση. Τι είναι τούτη? Είναι αυτή που έχω ακούσει ότι σου σκάει το αβγό?  Δυστυχώς η ώρα σήμερα ήταν περιορισμένη και η δική μου και του γιατρού οπότε δε μπόρεσα να ρωτήσω ότι ήθελα. Την Παρασκευή μια μέρα μετά το τέλος της περιόδου μου θα πάω να δούμε σε τι φάση είμαι γιατί κάνω νωρίς ωορηξια. Επίσης πριν κλείσουμε επειδή τον ρωτούσα για τα χάπια αν είναι μικρά επειδή δε μπορώ να καταπιω ή αν είναι μεγάλα και αγινεται να τα κόψω μου είπε άστα αν είναι τα χάπια πάμε με δικό σου ωάριο.  Τώρα αυτό είναι καλό ? Υπάρχει κάποια που να έκανε την σπερματεγχυση σε δικό της κύκλο χωρίς χάπια παρά μόνη με την ένεση και να πετυχε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα με ενδιέφερε κι εμένα να μάθω αν κάποια κοπέλα πέτυχε με δικό της κύκλο και σπερματέγχυση. 

Λογικά θα σου δώσει να κάνεις μία ένεση χοριογοναδοτροπίνης (πχ ovitrelle) αλλά γιατί μία μέρα πριν; 36 ώρες πριν την κάνουν αυτή την ένεση, εγώ θα τον ρώταγα ξανά γι αυτό και θα επέμενα λίγο. Κάπου διάβασα από κοπέλα εδώ στο φόρουμ ότι την έκανε 24 ώρες πριν ενώ είχαν θέμα με την κινητικότητα και δεν πέτυχε εξαιτίας αυτού (αυτό κατάλαβα, δεν μπορώ να βρω που το διάβασα σε ποιο θέμα και ποια το έγραψε). Εγώ πάντως αν μου έδινε επιλογή θα τα έπαιρνα τα χάπια, προτιμώ το ρίσκο της δίδυμης παρά το αρνητικό τεστ ξανά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η σπερματεγχυση σαν διαδικασια ειναι απλη. Παιρνεις καποια χαπια για μερικες μερες για να εχεις λιγα περισσοτερα ωαρια και αρα περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας και οταν φτασουν στο σωστο μεγεθος κανεις μια ενεση ωστε σε 32 με 36 ωρες να προκληθει η ωορρηξια. Τοτε θα προγραμματιστει και η σπερματεγχυση. Για φυσικο κυκλο δε γνωριζω προφανως θα παρακολουθει τον κυκλο σου και την ωορρηξια σου. Τα ποσοστα επιτυχιας ειναι πολυ μικρα, ειναι θετικο οτι εσεις εχετε ηδη μια  εγκυμοσυνη που επετευχθη φυσιολογικα. Οσον αφορα τα χαπια εμενα μου ειχε δωσει τα femara που ειναι πολυ μικρα και πολυ ευκολα στην καταποση. Καλη επιτυχια να εχετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Η σπερματεγχυση σαν διαδικασια ειναι απλη. Παιρνεις καποια χαπια για μερικες μερες για να εχεις λιγα περισσοτερα ωαρια και αρα περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας και οταν φτασουν στο σωστο μεγεθος κανεις μια ενεση ωστε σε 32 με 36 ωρες να προκληθει η ωορρηξια. Τοτε θα προγραμματιστει και η σπερματεγχυση. Για φυσικο κυκλο δε γνωριζω προφανως θα παρακολουθει τον κυκλο σου και την ωορρηξια σου. Τα ποσοστα επιτυχιας ειναι πολυ μικρα, ειναι θετικο οτι εσεις εχετε ηδη μια  εγκυμοσυνη που επετευχθη φυσιολογικα. Οσον αφορα τα χαπια εμενα μου ειχε δωσει τα femara που ειναι πολυ μικρα και πολυ ευκολα στην καταποση. Καλη επιτυχια να εχετε!

Ευχαριστώ για την απάντηση! Εσείς είχατε επιτυχία τελικά? Είπαμε να δοκιμάσουμε και έτσι μήπως και εφόσον μπουν ακριβώς εκεί που πρέπει βρουν τον δρόμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dimitrapth είπε:

Θα με ενδιέφερε κι εμένα να μάθω αν κάποια κοπέλα πέτυχε με δικό της κύκλο και σπερματέγχυση. 

Λογικά θα σου δώσει να κάνεις μία ένεση χοριογοναδοτροπίνης (πχ ovitrelle) αλλά γιατί μία μέρα πριν; 36 ώρες πριν την κάνουν αυτή την ένεση, εγώ θα τον ρώταγα ξανά γι αυτό και θα επέμενα λίγο. Κάπου διάβασα από κοπέλα εδώ στο φόρουμ ότι την έκανε 24 ώρες πριν ενώ είχαν θέμα με την κινητικότητα και δεν πέτυχε εξαιτίας αυτού (αυτό κατάλαβα, δεν μπορώ να βρω που το διάβασα σε ποιο θέμα και ποια το έγραψε). Εγώ πάντως αν μου έδινε επιλογή θα τα έπαιρνα τα χάπια, προτιμώ το ρίσκο της δίδυμης παρά το αρνητικό τεστ ξανά. 

Θα τα συζητήσουμε από κοντά στο ιατρείο την Παρασκευή που θα πάω να με δει. Δυστυχώς δεν είχα τον χρόνο σήμερα να τον ρωτήσω πολλά από το τηλέφωνο . Ότι μάθω θα σου τα γράψω εδώ να τα έχεις και εσύ συγκεντρωμένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Dimitrapth είπε:

Θα με ενδιέφερε κι εμένα να μάθω αν κάποια κοπέλα πέτυχε με δικό της κύκλο και σπερματέγχυση. 

Λογικά θα σου δώσει να κάνεις μία ένεση χοριογοναδοτροπίνης (πχ ovitrelle) αλλά γιατί μία μέρα πριν; 36 ώρες πριν την κάνουν αυτή την ένεση, εγώ θα τον ρώταγα ξανά γι αυτό και θα επέμενα λίγο. Κάπου διάβασα από κοπέλα εδώ στο φόρουμ ότι την έκανε 24 ώρες πριν ενώ είχαν θέμα με την κινητικότητα και δεν πέτυχε εξαιτίας αυτού (αυτό κατάλαβα, δεν μπορώ να βρω που το διάβασα σε ποιο θέμα και ποια το έγραψε). Εγώ πάντως αν μου έδινε επιλογή θα τα έπαιρνα τα χάπια, προτιμώ το ρίσκο της δίδυμης παρά το αρνητικό τεστ ξανά. 

Ίσως το είχα γράψει εγώ, σε μια πρόσφατη ερώτηση κοπέλας για την ένεση αυτή. Την ovitrelle. Ρωτούσε αν είναι απαραίτητη, γιατί ο γιατρός της δεν την ζήτησε. Δεν το γνωρίζω αυτό σίγουρα (αν πρέπει οπωσδήποτε να γίνει), αλλά πάνω εκεί είπα ότι κι εγώ κάποτε που έκανα σπερματέγχυση, απέτυχα λόγω αστοχίας στην ovitrelle. Μου είχε πει να την κάνω το προηγούμενο πρωινό (αντί 36 ώρες πριν, όπως πρέπει), με αποτέλεσμα να πάμε εκεί και να μην έχει κατέβει ακόμη το ωάριο! Κι εγώ ως άσχετη τότε, ήταν η πρώτη επαφή μου με υποβοηθούμενη αναπαραγωγή, ούτε φόρουμ είχα διαβάσει, τίποτα, ετοιμαζόμουν να την επαναλάβω στον ίδιο γιατρό!

Τέλος πάντων, από τότε κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι, έκανα εξωσωματική τελικά και είμαι δύο ετών μανούλα πια, αλλά στη θέση της κοπέλας που ρωτάει κι εγώ θα έπαιρνα τα χάπια, αφού βοηθούν περισσότερα ωοθυλάκια ν'αναπτυχθούν. Νομίζω ότι για δίδυμα, οι πιθανότητες με σπερματέγχυση είναι ελάχιστες... Μην το σκέφτεσαι καν αυτό, θα έλεγα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Ίσως το είχα γράψει εγώ, σε μια πρόσφατη ερώτηση κοπέλας για την ένεση αυτή. Την ovitrelle. Ρωτούσε αν είναι απαραίτητη, γιατί ο γιατρός της δεν την ζήτησε. Δεν το γνωρίζω αυτό σίγουρα (αν πρέπει οπωσδήποτε να γίνει), αλλά πάνω εκεί είπα ότι κι εγώ κάποτε που έκανα σπερματέγχυση, απέτυχα λόγω αστοχίας στην ovitrelle. Μου είχε πει να την κάνω το προηγούμενο πρωινό (αντί 36 ώρες πριν, όπως πρέπει), με αποτέλεσμα να πάμε εκεί και να μην έχει κατέβει ακόμη το ωάριο! Κι εγώ ως άσχετη τότε, ήταν η πρώτη επαφή μου με υποβοηθούμενη αναπαραγωγή, ούτε φόρουμ είχα διαβάσει, τίποτα, ετοιμαζόμουν να την επαναλάβω στον ίδιο γιατρό!

Τέλος πάντων, από τότε κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι, έκανα εξωσωματική τελικά και είμαι δύο ετών μανούλα πια, αλλά στη θέση της κοπέλας που ρωτάει κι εγώ θα έπαιρνα τα χάπια, αφού βοηθούν περισσότερα ωοθυλάκια ν'αναπτυχθούν. Νομίζω ότι για δίδυμα, οι πιθανότητες με σπερματέγχυση είναι ελάχιστες... Μην το σκέφτεσαι καν αυτό, θα έλεγα.

Σε θερομευχαριστω για την απάντηση! Να σου ζήσει το παιδάκι σου! Να το χαίρεστε ❤️ . Τελικά τα χάπια θα τα πάρω . Μου έδωσε κλομιφαινη και την ένεση που ανέφερες την ovitrelle. Πάντως όντως θυμάμαι να μου είπε στο τηλέφωνο ότι μια μέρα πριν θα κάνω την ένεση. Να εννοούσε 36 ώρες πριν? Θα μάθω την Παρασκευή και θα το θέσω σαν ερώτημα ποια είναι η πιο κατάλληλη ώρα για την ένεση. By the way αυτήν στην κοιλιά την κάνουν? Δεν την άνοιξα καν ακόμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@tooth.fairyσε τραβάω εδώ σε αυτήν την συζήτηση για να μη ζαλίζω τα κορίτσια στο θέμα μας εκεί με ερωτήσεις! 

Πες μου την εμπειρία σου!! Έχω ένα σωρό ερωτήσεις ! Αλλά πρώτα πες μου πότε την έκανες ,τι αποτέλεσμα είχε ,πως ήταν σαν εμπειρια κλπ κλπ. Όσο αφορά στα φάρμακα αν είχες κάποια παρενέργεια κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάλι καταλαβαίνω την ωορηξια μου γιατί πονάω κ σκέφτομαι πόσο θα πονέσω τώρα που θα κάνω κ πρόκληση! Αλλά μετά σκέφτομαι μωράκια και αγκαλίτσες και λέω χαλαλιιι. Με απασχολεί ακόμη το θέμα αν κάνω πολλά ωάρια και το θα γίνει τότε γιατί με ένα 5χρονο Ταρζάν στο σπίτι και διδυμα πχ και καθόλου βοήθεια θα φλιπαρω! Αλλά μετά λέω άντε ντέφι να γίνει θα τα καταφέρουμε! Όπως καταλαβαίνετε έχω δέσει κόμπο ότι θα γίνει και φαντάζομαι και δίδυμα! Χαχαχαχ γενικά είμαι αισιόδοξος άνθρωπος όμως και δεν πτοουμαι εύκολα και πιστεύω πολύ τώρα σε αυτή μας την προσπάθεια. Ενισχύει και το γεγονός ότι έχουμε συγγενείς που με μεγάλο πρόβλημα στο σπέρμα κατάφεραν με σπερματεγχυση δύο φορές εγκυμοσύνη και σκέφτομαι εμείς χωρίς πρόβλημα γιατί όχι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η tooth.fairy είπε:

Λοιπόν καλησπέρα σε όλες. Εγώ δεν έκανα σπερματεγχυση. Αλλά έκανα την αγωγή για πρόκληση ωορρηξίας. Ακολουθεί σεντονακι. Έκανα το πρώτο σχήμα που δίνουν serpafar-ovitrelle-cyclacur. Έκανα φέτος 2 κύκλους, τον Σεπτέμβρη και έναν τώρα τον Οκτώβρη (ο οποίος δεν με πιάσε και αφήσαμε να "καει" ως κύκλος 😭). Ξεκινάς 2η μέρα περιόδου με τα serpafar. Εγώ τα πήρα από 2η μέχρι 5η μέρα. Μετά πηγαίνεις για υπέρηχο 8η-10η-12η μέρα να δείτε αν μεγάλωσε κανένα ωοθηλακιο και πόσα. Συνήθως δίνουν 1-2 ωοθηλακια. Όταν ο γιατρός δει ότι είναι έτοιμο το ωοθηλακιο στο κατάλληλο μέγεθος (19-20 χιλ και πάνω), τότε σου λέει για να μεγιστοποιήσουμε την πιθανότητα να έχουμε ωάριο, κάνε την ένεση Ovitrelle υποδόρια στην κοιλιά (για την τελική ωρίμανση του ωοθηλακιου και το "σπάσιμο" του). Οι οδηγίες λένε σεξουαλικές επαφές 36 ώρες μετά την ένεση και για 1-2 μέρες μετά. Τώρα στην σπερματεγχυση θα σ πει ο γιατρός να έρθεις την επόμενη μέρα να κάνεις την διαδικασία αυτή. Εγώ πήρα και cyclacur για να μου παχύνει το ενδομήτριο. Σαν εμπειρία με πέθανε λίγο στους πόνους η κοιλιά μου γιατί πρώτη φορά κατάλαβα ωορρηξία. Είχε ένα μικρό πρήξιμο αλλά κατά τα όλα η αγωγή δεν με εμπόδισε στην καθημερινότητα μου. 

Κορίτσι μου είμαι σίγουρη ότι αυτός ο κύκλος θα πετύχει!! Είμαι σίγουρη! Πλέον θα έχει μάθει ο οργανισμός να ανταποκρίνεται στην θεραπεία και θα σου δώσει την καλύτερη δυνατή ωορηξια αυτή τη φορά. Σου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα και σύντομα να είμαστε εγκυουλες μαζί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τις πληροφορίες ξέμεινα από αντιδράσεις! 

@RAM21 ναι μάλλον την δική σου εμπειρία είχα διαβάσει και μου έμεινε, τουλάχιστον το δικό σου τέλος είναι το αισιόδοξο σενάριο κι ας πέρασες όσα πέρασες ❤️ 

@Girly το ότι ξέρεις άτομα που πέτυχαν με σπερματέγχυση μου δίνει κι εμένα πολύ κουράγιο γιατί έχω αρχίσει και απογοητεύομαι γενικότερα. Εγώ δεν έχω καθόλου αισιοδοξία 😄

@tooth.fairy μπορεί να είναι και απλά έτσι ο οργανισμός σου, δλδ κάποιους μήνες να κάνει ωορρηξία και κάποιους όσο και να τον μπουστάρεις απλά να μην θέλει να κάνει. Δεν πειράζει, σημασία έχει ότι έκανες ωορρηξία μία φορά άρα θα ξανακάνεις κι ας αργήσει λίγο ακόμα. Δεν ήταν ο μήνας σου ο Οκτώβρης, πάει πέρασε όμως οπότε πάμε για Δεκέμβρη! Καλή επιτυχία εύχομαι και να είναι ο τυχερός σου! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η tooth.fairy είπε:

Χαχαχα Νοέμβρη περιμένω. 😂 Αρχές Νοεμβρη περιμένω την καλή μου περίοδο για να ξεκινήσω ταμοξιφαινη. Αυτό μου έλειπε ο κύκλος ν φτάσει τις 60 μέρες όπως τον Αύγουστο. Φέτος έχω καταλάβει 2 φορές ωορρηξία και δει με ταινίες ωορρηξίας. Τον Ιούλιο (φυσικά) και Σεπτέμβρη (με αγωγή). Τους υπόλοιπους μήνες τίποτα. Με σκοτώνει αυτό κάθε μήνα. 😪

Σαφώς και πάμε για Νοέμβρη όχι Δεκέμβρη... μπράβο μου, τους μήνες τους μάθαμε στο δημοτικό, έχουν περάσει μερικά χρονάκια 😂

Λογικό είναι να σε σκοτώνει αλλά ίσως να είναι έτσι το σώμα σου και απλά να προσπερνάει ένα μήνα, ας ελπίσουμε τώρα να είναι ο τυχερός σου. Γράψε μας αν θέλεις πως είναι και η εμπειρία με το άλλο σχήμα που θα κάνεις; Έτσι να έχουμε μία εικόνα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιουχου κορίτσια !! 

Μπήκα και εδώ να γράψω ότι ξεκίνησα σήμερα τα χαπια. Ήπια το πρώτο (το έλιωσα γιατί αλλιώς ..δεν) και αναμένω να πάρω το επόμενο το βράδυ και να ολοκληρώσω την πρώτη μέρα!! Woohoo! Σούπερ ενθουσιασμός είναι η αλήθεια. Νιώθω ότι κάνω κάτι πολύ σπουδαίο τρομάρα μου! 

Κορίτσια να σας ρωτήσω, μπορώ να πιω κανονικά κανένα κρασάκι πχ η ποτό ενώ παίρνω αυτά τα χάπια? Δεν έχω ιδέα και επειδή θα τα παίρνω και το Σάββατο που έχουμε να πάμε μια επίσκεψη να ξέρω τέλος πάντων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Γιουχου κορίτσια !! 

Μπήκα και εδώ να γράψω ότι ξεκίνησα σήμερα τα χαπια. Ήπια το πρώτο (το έλιωσα γιατί αλλιώς ..δεν) και αναμένω να πάρω το επόμενο το βράδυ και να ολοκληρώσω την πρώτη μέρα!! Woohoo! Σούπερ ενθουσιασμός είναι η αλήθεια. Νιώθω ότι κάνω κάτι πολύ σπουδαίο τρομάρα μου! 

Κορίτσια να σας ρωτήσω, μπορώ να πιω κανονικά κανένα κρασάκι πχ η ποτό ενώ παίρνω αυτά τα χάπια? Δεν έχω ιδέα και επειδή θα τα παίρνω και το Σάββατο που έχουμε να πάμε μια επίσκεψη να ξέρω τέλος πάντων!

Πιες όσο θες μπεκροκανάτα μου! 🤣 Δεν θα επιρρεασει αρνητικά τη προσπάθεια σου! 

Η επιθυμία σου ευχή μου! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Πιες όσο θες μπεκροκανάτα μου! 🤣 Δεν θα επιρρεασει αρνητικά τη προσπάθεια σου! 

Η επιθυμία σου ευχή μου! 😘

...τώρα αν πω ότι συγκινήθηκα που μου απάντησες εσύ λατρεμένο μου peacockακι, θα είμαι υπερβολική? Πόσο μου έχει λείψει να σε διαβάζω..πες μου τα νέα σου? Τι κάνει το μπεμπακι σου? Τι κάνεις εσύ η ίδια? Αχχχ πόσο πίσω γυρνάω βλέποντας το όνομα σου! Σε ευχαριστώ για την ευχή ..τώρα πια είναι σίγουρο ότι θα πιάσει!❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Girly είπε:

Σε θερομευχαριστω για την απάντηση! Να σου ζήσει το παιδάκι σου! Να το χαίρεστε ❤️ . Τελικά τα χάπια θα τα πάρω . Μου έδωσε κλομιφαινη και την ένεση που ανέφερες την ovitrelle. Πάντως όντως θυμάμαι να μου είπε στο τηλέφωνο ότι μια μέρα πριν θα κάνω την ένεση. Να εννοούσε 36 ώρες πριν? Θα μάθω την Παρασκευή και θα το θέσω σαν ερώτημα ποια είναι η πιο κατάλληλη ώρα για την ένεση. By the way αυτήν στην κοιλιά την κάνουν? Δεν την άνοιξα καν ακόμη!

Σ' ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι κι εσύ να αποκτήσεις σύντομα το παιδάκι σου, με μία μόνο σπερματέγχυση και να είναι η τυχερή!❤️

Κι εγώ, θυμάμαι, με κλομιφαίνη με είχε πάει τότε (και cyclacur βέβαια), αλλά δεν θυμάμαι πόσα ωοθυλάκια είχαμε μεγαλώσει, δεν μου έδωσε αναφορά. Τόσο καλά... Με είχε δει δύο φορές συνολικά. Η δεύτερη ήταν την ε΄βδομη μέρα και μου είπε δυο- τρεις μέρες μετά, πρωί-πρωί να κάνω την ovitrelle και την επόμενη να πάω για την έκχυση. Και φυσικά πήγαμε άπατοι... Ενώ είχαμε καλό σπέρμα, και στην ηλικία μου τότε, ίσως και να πετυχαίναμε, ποτέ δεν ξέρεις. Αργότερα, στο κέντρο εξωσωματικής, ο νέος μου γιατρός πια (και αγαπημένος πλέον!), μου εξήγησε πώς γίνεται η σπερματέγχυση, πόση παρακολούθηση θέλει και κατάλαβα όλες τις αστοχίες.

Αλλά... δεν είναι όλοι οι γυναικολόγοι κατάλληλοι για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. Γι' αυτό το λέω καμιά φορά και ίσως ακούγομαι περίεργη. Μπορεί να εμπιστευόμαστε "τον γιατρό μας" και να μη θέλουμε αλλαγές, αλλά δεν είναι όλοι οι γυναικολόγοι κατάλληλοι για όλα...

Την ovitrelle - επειδή έχω κάνει αρκετές από τότε και σε ωοληψίες που ακολούθησαν- κανονικά την κάνεις το προ-προηγούμενο βράδυ της όποιας ιατρικής πράξης (σπερματέγχυση, ωοληψία...). Στην κοιλιά. Είναι πολύ λεπτή ενεσούλα, σαν ινσουλίνη, δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Σε καταλαβαίνω όμως να φοβάσαι. Εγώ είχα πάει σε φαρμακείο και μου την είχε κάνει νοσηλεύτρια εκείνη την πρώτη φορά 😜. Μετά, με τις εξωσωματικές, πήρα φόρα, οι ενέσεις είναι το τελευταίο που με απασχολεί... Εύχομαι πραγματικά να μην σε πάει τόσο μακριά και να πετύχεις εύκολα! Είδα ότι ξεκίνησες τα χαπάκια. Καλή επιτυχία!!

@Dimitrapth πράγματι, αισιόδοξα τέλειωσε η ιστορία μου. Κατάφερα ν' αποκτήσω το παιδάκι μου. Σας το εύχομαι και σ' εσάς κορίτσια!! Τώρα στο δεύτερο παιδεύομαι λίγο... Μακάρι και σ' αυτό να σταθώ τυχερή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι κι εσύ να αποκτήσεις σύντομα το παιδάκι σου, με μία μόνο σπερματέγχυση και να είναι η τυχερή!❤️

Κι εγώ, θυμάμαι, με κλομιφαίνη με είχε πάει τότε (και cyclacur βέβαια), αλλά δεν θυμάμαι πόσα ωοθυλάκια είχαμε μεγαλώσει, δεν μου έδωσε αναφορά. Τόσο καλά... Με είχε δει δύο φορές συνολικά. Η δεύτερη ήταν την ε΄βδομη μέρα και μου είπε δυο- τρεις μέρες μετά, πρωί-πρωί να κάνω την ovitrelle και την επόμενη να πάω για την έκχυση. Και φυσικά πήγαμε άπατοι... Ενώ είχαμε καλό σπέρμα, και στην ηλικία μου τότε, ίσως και να πετυχαίναμε, ποτέ δεν ξέρεις. Αργότερα, στο κέντρο εξωσωματικής, ο νέος μου γιατρός πια (και αγαπημένος πλέον!), μου εξήγησε πώς γίνεται η σπερματέγχυση, πόση παρακολούθηση θέλει και κατάλαβα όλες τις αστοχίες.

Αλλά... δεν είναι όλοι οι γυναικολόγοι κατάλληλοι για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. Γι' αυτό το λέω καμιά φορά και ίσως ακούγομαι περίεργη. Μπορεί να εμπιστευόμαστε "τον γιατρό μας" και να μη θέλουμε αλλαγές, αλλά δεν είναι όλοι οι γυναικολόγοι κατάλληλοι για όλα...

Την ovitrelle - επειδή έχω κάνει αρκετές από τότε και σε ωοληψίες που ακολούθησαν- κανονικά την κάνεις το προ-προηγούμενο βράδυ της όποιας ιατρικής πράξης (σπερματέγχυση, ωοληψία...). Στην κοιλιά. Είναι πολύ λεπτή ενεσούλα, σαν ινσουλίνη, δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Σε καταλαβαίνω όμως να φοβάσαι. Εγώ είχα πάει σε φαρμακείο και μου την είχε κάνει νοσηλεύτρια εκείνη την πρώτη φορά 😜. Μετά, με τις εξωσωματικές, πήρα φόρα, οι ενέσεις είναι το τελευταίο που με απασχολεί... Εύχομαι πραγματικά να μην σε πάει τόσο μακριά και να πετύχεις εύκολα! Είδα ότι ξεκίνησες τα χαπάκια. Καλή επιτυχία!!

@Dimitrapth πράγματι, αισιόδοξα τέλειωσε η ιστορία μου. Κατάφερα ν' αποκτήσω το παιδάκι μου. Σας το εύχομαι και σ' εσάς κορίτσια!! Τώρα στο δεύτερο παιδεύομαι λίγο... Μακάρι και σ' αυτό να σταθώ τυχερή.

Συμφωνώ απόλυτα στο θέμα του γιατρού. Εγώ σε αυτόν που πάω τώρα γιατί άλλαξα πρόσφατα είναι ο ίδιος που μου είχε κάνει τότε πάλια την σαλπιγγγραφια και έπειτα την υστεροσκοπιση,με αυτόν έμεινα έγκυος και έκανα τον πρώτο υπέρηχο. Απλά εγώ τότε ήθελα να γεννήσω μόνο νοσοκομείο και ο συγκεκριμένος δεν εξυπηρετούσε οπότε άλλαξα .. τώρα που ούτε καν θέλω να ακούσω για γέννα σε νοσοκομείο,πήγα ξανά σε αυτόν. Ασχολείται με υποβοηθούμενη αναπαραγωγή και εύχομαι πραγματικά να έχει την διάθεση και τις γνώσεις. Ακόμη η αλήθεια δεν τον ξέρω καθόλου γιατί συνολικά στα 6 τελευταία χρόνια έχω πάει 5 φορές όλες και όλες!  Όσο για τις ενέσεις έχω τον άντρα μου να μου τις κάνει,ειδικά αν είναι σαν ινσουλίνη γιατί στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα διαβήτη κύησης και έκανα ινσουλίνες. Πάλι ο σύζυγός ήταν ο "νοσηλευτής"!! Η αλήθεια είναι ότι δεν σκοπεύω να το φτάσω παραπέρα..αυτή τη προσπάθεια θα κάνω ,βαριά άλλη μια και μετά φυσιολογικά και αν και όποτε έρθει. Δε θα έμπαινα σε περιατερω διαδικασίες. Είπα να την δοκιμάσω γιατί την είχα κατά νου και νομίζω ήρθε η ώρα! Πάω να λιώσω το βραδυνό χάπι για να το πιω και έτσι να ολοκληρωθεί η πρώτη μου μέρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η tooth.fairy είπε:

Αχ σε καταλαβαίνω κι εγώ έτσι ένιωθα, ανυπομονησία. Τώρα περιμένω πως και πως να έρθει η περίοδος και να δω τι θα κάνω.

Κρασάκι με μέτρο κοριτσι μου 🥂🍷 εγώ. Ήπια ενα ποτήρι. Μετά ρίξτε στην κόκα κόλα αν πίνεις ή νεράκι 😬 σκέψου είναι για καλό σκοπό 😏

Ναι ναι εννοείται ότι αυτό θα σκέφτομαι!! Έτσι κ αλλιώς αν πετύχει κομμένα όλα με χαρά!! 

Ήθελα να ρωτήσω κορίτσια αν είχε καμία, κάποια παρενέργεια. Σήμερα το απόγευμα είχα εντελως ξαφνικά για περίπου μία ώρα πόνους σαν να έχω διαστολή πχ 3 . Πονούσα πονούσα κ ερχόντουσαν κ έφευγαν..μετά ξαφνικά σταμάτησαν . Υπάρχει περίπτωση να είναι από την κλομιφαινη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Ναι ναι εννοείται ότι αυτό θα σκέφτομαι!! Έτσι κ αλλιώς αν πετύχει κομμένα όλα με χαρά!! 

Ήθελα να ρωτήσω κορίτσια αν είχε καμία, κάποια παρενέργεια. Σήμερα το απόγευμα είχα εντελως ξαφνικά για περίπου μία ώρα πόνους σαν να έχω διαστολή πχ 3 . Πονούσα πονούσα κ ερχόντουσαν κ έφευγαν..μετά ξαφνικά σταμάτησαν . Υπάρχει περίπτωση να είναι από την κλομιφαινη?

Ναι μπορεί. Ποτέ τα πήρες τα χάπια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η tooth.fairy είπε:

Ναι μπορεί. Ποτέ τα πήρες τα χάπια;

Σήμερα τα ξεκίνησα. Τα πήρα αργά γιατί γύρισα αργά κατά τις 12+ κάτι και ο πόνος με έπιασε εντεκως ξαφνικά κατά τις 4μισι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Σήμερα τα ξεκίνησα. Τα πήρα αργά γιατί γύρισα αργά κατά τις 12+ κάτι και ο πόνος με έπιασε εντεκως ξαφνικά κατά τις 4μισι

Από αυτά μπορεί να είναι κορίτσι μου. Στην πρώτη πρόκληση ένιωθα δυσφορία λίγο στην κοιλιά γιατί δεν είχα συνηθίσει πόνους. Κάνε υπομονή, αλλιως ένα ντεπονακι για να ηρεμήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Girly καλή επιτυχία κοπέλα μου ❤️ διάβασα στο άλλο θέμα τα νέα σου! Ενημέρωσε μας πως θα πάει όταν έχεις χρόνο! Εύχομαι να μας στείλεις θετική χοριακή σύντομα!!! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Καλή Κυριακή σε όλες μας!!! Λοιπόν τα νέα μου! Πήγα χθες και με είδε ο γιατρός μου. Ήταν στην κλινική και πήγα εκεί. Είδε δύο αβγά. Το ένα 15 χιλιοστά και το άλλο 12. Χθες ήμουν στην 5η μέρα που έπαιρνα τα χάπια. Πήγα νωρίς γιατί κάνω και νωρίς ωορηξια. Μου είπε λοιπόν ότι με το καλό το Σάββατο που μας έρχεται θα κάνουμε την σπερματεγχυση! Την Πέμπτη το βράδυ η την Παρασκευή το πρωί να κάνω την ovitrelle. Είδαμε και το ενδομήτριο είναι οκ από πάχος μου είπε και δε θα χρειαστεί να πάρω προγεστερόνη. Μόνο φυλλικό μου είπε να; ξεκινήσω να παίρνω. Κατά τα άλλα αύριο θα μου γράψει τις εξετάσεις που πρέπει να κάνουμε εγώ και ο άντρας μου για ηπατίτιδα κλπ να τα εχουμς έτοιμα ως την Παρασκευή πρέπει.

Εσείς για πειτεεεεε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/10/2023 at 11:49 ΠΜ, ο/η Girly είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Καλή Κυριακή σε όλες μας!!! Λοιπόν τα νέα μου! Πήγα χθες και με είδε ο γιατρός μου. Ήταν στην κλινική και πήγα εκεί. Είδε δύο αβγά. Το ένα 15 χιλιοστά και το άλλο 12. Χθες ήμουν στην 5η μέρα που έπαιρνα τα χάπια. Πήγα νωρίς γιατί κάνω και νωρίς ωορηξια. Μου είπε λοιπόν ότι με το καλό το Σάββατο που μας έρχεται θα κάνουμε την σπερματεγχυση! Την Πέμπτη το βράδυ η την Παρασκευή το πρωί να κάνω την ovitrelle. Είδαμε και το ενδομήτριο είναι οκ από πάχος μου είπε και δε θα χρειαστεί να πάρω προγεστερόνη. Μόνο φυλλικό μου είπε να; ξεκινήσω να παίρνω. Κατά τα άλλα αύριο θα μου γράψει τις εξετάσεις που πρέπει να κάνουμε εγώ και ο άντρας μου για ηπατίτιδα κλπ να τα εχουμς έτοιμα ως την Παρασκευή πρέπει.

Εσείς για πειτεεεεε

Να σε ρωτήσω, σου έδωσε να κάνετε και κυστική ίνωση; 

Εμείς κλείσαμε ραντεβού για το δεύτερο σπερματογράφημμα και τελικά κολλήσαμε κόβιντ. Οπότε θα μας πάει πολύ πίσω όλο αυτό. Το πόσο πίσω δεν ξέρουμε ακόμα. Ο ουρολόγος είπε στον σύζυγο μου και απλή ίωση να έκανε με 39 πυρετό μπορεί να μας πάει και 3 μήνες πίσω... 😤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...