Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σπερματέγχυση - ivf ?


Recommended Posts

Καλησπερα σε όλες! 
Ηθελα να μοιραστώ και την δίκη μου ιστορία, ίσως γιατι μόνο όσες γυναίκες ειναι υπογονιμες μπορούν να καταλάβουν. Προσπαθω με τον άντρα μου να μεινω έγκυος εδώ και 1,5 χρόνο. Ειμαι 32 και ειναι 40. Ολες οι εξετάσεις έχουν βγει φυσιολογικές (υστεροσαλπιγγογραφια, σπερμοδιαγραμμα, αιματος ,ορμονολογικές κλπ, μόνο η ΑΜΗ ειναι λιγο χαμηλή για την ηλικία μου (1.53 ng/ml). Ο γιατρός μου πρότεινε να παμε βήμα βήμα, δλδ εκανα μετά από υπέρηχο ένεση ovitrelle, για 2 μηνες για πιο στοχευμένη επαφή αλλά δεν πέτυχε. Αυτόν τον μήνα κάναμε σπερματέγχυση με διέγερση ωοθηκών, πηρα τα χάπια femara. Σε 2 μερες θα παω να κανω χοριακη αλλά δεν νιώθω κανένα σύμπτωμα εγκυμοσύνης. 

Ο γιατρος μου πρότεινε είτε να ξανακάνουμε σπερματέγχυση, είτε αν θελω να περιμενω άλλο λιγο, είτε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Γενικά δεν ειναι καθολου πιεστικός ίσα ίσα. Έχει χαρακτηρίσει θεμα ‘ανεξήγητη υπογονιμοτητα’. Εχω αποφασίσει αν δεν πετύχει η σπερματέγχυση να κανω εξωσωματική (με καποιο συντηριτικο πρωτόκολλο οπως σύστησε ο γιατρος). Επίσης να πω ότι στην περίοδο πονάω παρά πολυ αλλά από τον υπέρηχο δεν φαίνεται να εχω ενδομητριωση. Εχω παει σε αρκετούς γιατρούς κανενας δεν είδε κάποια ένδειξη. Ο γιατρος μου είπε ότι η εξωσωματική κατά καποιο τρόπο παρακάμπτει την ενδομητριωση (σε περίπτωση που υπάρχει). 
Ξερω ότι δεν ειμαι μεγάλη ηλικιακά αλλά με έχει απογοητευσει παρά πολυ αυτο που συμβαίνει γιατι πραγματικά το θελω πολυ. Δεν πίνω, δεν καπνίζω, αθλούμαι σε φυσιολογικά πλαίσια, τρώω υγιεινά και δεν μπορω να καταλάβω τι παει λαθος. Εχω φίλες πιο μεγάλες ηλικιακά που και καπνίζουν κ πίνουν κ δεν αθλούνται και μένουν πολυ εύκολα έγκυες. Κακό πράγμα να συγκρίνεις αλλά ειναι αναπόφευκτο. 
Αυτα ηθελα να πω… και να δω αν περνάει κάποια αλλη γυναίκα κατι παρόμοιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα! Προσωπικη μου αποψη η σπερματεγχυση δεν έχει μεγαλύτερα ποσοστα επιτυχίας απο τη φυσικη συλληψη, οποτε ειναι τζαμπα κόστος οικονομικό και ψυχικο.

Στα 26 μου ξεκινησα προσπάθειες για παιδι, μου πήρε 2 χρονια για να τα καταφερω. Περασα επιτροπη εξωσωματικής 9 Δεκεμβρίου του 2016 και στις 13 έμαθα οτι ειμαι εγκυος. Εμεινα δηλαδη στα 28 μου. Και με μθα αποτυχημένη σπερματεγχυση.

Στα 30 μου ενα χρονο μετα την πρωτη μου γεννα εμεινα εγκυος με μια μονο ελευθερη επαφη. ΜΙΑ! Οχι ενα μηνα ελευθερων επαφων. Μια μονο ελευθερη επαφη.

Στα 35 μου εμεινα για 3η φορα εγκυος στους 5 μήνες πολυ χαλαρης προσπάθειας. 

Καταλαβαίνω την αγωνια σου. Στα 26 και στα 27 μου εβλεπα γυναικες 40+ να μένουν εγκυες πολυ πιο ευκολα απο μενα.

Παλευοντας 2 χρονια με την υπογονιμοτητα, με απειρες εξετάσεις, γιατρούς, τεστ ωορηξιας, παρακολουθηση ωορηξιαε και μια σπερματεγχυση, ηρθε οταν αποφάσια να παω για εξωσωματική. Ολα ειναι σχετικα. Ο γιατρος μ μου έλεγε να περιμένω τα 2 χρονια προσπαθειων και οτι ειναι φυσιολογικό χρονικο οριο. Στα 2 χρονια λοιπόν ακριβώς εμεινα εγκυος.

Γνωμη μου να κάνεις την προσπάθεια σου με τη σπερματεγχυση και μετα καντε προσπάθειες μονοι σαε. Αν δ ερθει τουε επομενους μηνες προχωρα σε εξωσωματική. Το ποσοστο επιτυχίας ειναι πολυ μεγαλύτερο απο οτι της σπερματεγχυσης.

Εύχομαι ολοψυχα να σου ερθει συντομα και οι προσπάθειες σου να σου φερουν το αποτέλεσμα που θες πολθ πιο γρήγορα και πολυ πιο ευκολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Καλησπερα! Προσωπικη μου αποψη η σπερματεγχυση δεν έχει μεγαλύτερα ποσοστα επιτυχίας απο τη φυσικη συλληψη, οποτε ειναι τζαμπα κόστος οικονομικό και ψυχικο.

Στα 26 μου ξεκινησα προσπάθειες για παιδι, μου πήρε 2 χρονια για να τα καταφερω. Περασα επιτροπη εξωσωματικής 9 Δεκεμβρίου του 2016 και στις 13 έμαθα οτι ειμαι εγκυος. Εμεινα δηλαδη στα 28 μου. Και με μθα αποτυχημένη σπερματεγχυση.

Στα 30 μου ενα χρονο μετα την πρωτη μου γεννα εμεινα εγκυος με μια μονο ελευθερη επαφη. ΜΙΑ! Οχι ενα μηνα ελευθερων επαφων. Μια μονο ελευθερη επαφη.

Στα 35 μου εμεινα για 3η φορα εγκυος στους 5 μήνες πολυ χαλαρης προσπάθειας. 

Καταλαβαίνω την αγωνια σου. Στα 26 και στα 27 μου εβλεπα γυναικες 40+ να μένουν εγκυες πολυ πιο ευκολα απο μενα.

Παλευοντας 2 χρονια με την υπογονιμοτητα, με απειρες εξετάσεις, γιατρούς, τεστ ωορηξιας, παρακολουθηση ωορηξιαε και μια σπερματεγχυση, ηρθε οταν αποφάσια να παω για εξωσωματική. Ολα ειναι σχετικα. Ο γιατρος μ μου έλεγε να περιμένω τα 2 χρονια προσπαθειων και οτι ειναι φυσιολογικό χρονικο οριο. Στα 2 χρονια λοιπόν ακριβώς εμεινα εγκυος.

Γνωμη μου να κάνεις την προσπάθεια σου με τη σπερματεγχυση και μετα καντε προσπάθειες μονοι σαε. Αν δ ερθει τουε επομενους μηνες προχωρα σε εξωσωματική. Το ποσοστο επιτυχίας ειναι πολυ μεγαλύτερο απο οτι της σπερματεγχυσης.

Εύχομαι ολοψυχα να σου ερθει συντομα και οι προσπάθειες σου να σου φερουν το αποτέλεσμα που θες πολθ πιο γρήγορα και πολυ πιο ευκολα.

Σ ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Μακαρι να έρθει σύντομα 🙏🏻

Ο γιατρός μας είπε ότι το ποσοστό επιτυχίας της σπερματέγχυσης ειναι 10%-15%. Απλά το κάναμε για να μην παμε κατευθείαν σε εξωσωματική.

Αν δεν εχω μείνει έγκυος αυτή τη φορά θα προχωρήσουμε κατευθείαν σε εξωσωματική. Προσωπικά δεν θελω να περιμενω κ άλλο γιατι με φθείρει πολυ ψυχολογικά αυτή η αναμονή. Υπάρχουν μερες που ειμαι πολυ χαρούμενη κ σκέφτομαι ότι ειμαι πολυ κοντά κ ότι όλα θα πάνε καλα και μερες πιο δυσκολες. Τουλάχιστον με την εξωσωματική η πιθανότητες αυξάνονται αρκετά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@msemms εφοσον δ εχετεδ συγκεκριμένο θεμα υπογονομοτητας σκεψου οτι η φυσιολογικη συλληψη έχει πιθανοτητες 25% σε καθε κυκλο. Εύχομαι ολα να σας πάνε καλα και ανεξαρτητως του πως θα ρθει,  να ρθει συντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...